Gramofoonplatenindustrie herstelt zich Directeur R.V.D. De avonturen van Ling Khi Tong eervol ontslagen Afgelaste wedstrijden Euwe blijft winnen Kardinaal De Jong wordt gehuldigd Van verduistering verdacht Eerste na-oorlogsche opnamen reeds gemaakt VRIJDAG 25 JANUARI 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING R. K. Arbeidscentrale Geloof en Wetenschap Voor 12.000 gestolen De bakkersloonen Het Hongaarsch Strijkkwartet Insp. H. v. d. Weijer gaat heen De Zeskamp voor R.K. zwemclubs Burgerlijke Stand Minister en illegaliteit Zuivering Frankrijk-Nederland Ned. athleten naar Oslo en Londen Schaatswedstrijden te Warmenhuizen OFFICIEELE PUBLICATIE Het aantal deelnemers.... Bakker M. C. v. d. Vooren en Zn. Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? De plaatselijke afdeeling van de R.K. Arbeidscentrale hield gister avond in het gebouw St. Bavo een bestuursraadsvergadering. De voor zitter, de heer A. Angenent, consta teerde met genoegen, dat het eigen gebouw weer in gebruik is genomen. Er zijn twee nieuwe afdeelingen op gericht, n.l. een afdeeling van den kappersbond en een textiel-afdeeling. Vervolgens vroeg de voorzitter mede werking van den bestuursraad op velerlei gebied. De vier kringen van den Kath. Volksbond zijn thans op gericht; zij «zullen spoedig met hun werkzaamheden beginnen. De plannen voor de restauratie van het gebouw St. Bavo werden goedgekeurd en het bestuur werd gemachtigd hiervoor een financieeie regeling aan te gaan. Als concierge zal aangesteld wor den de heer Rienstra. Als toekomstig administrateur zal worden aange zocht de heer G. Scholte. Tenslotte werd een opwekkend Woord gesproken voor de donateurs actie voor Herwonnen Levenskracht. Met meer dan gewone aandacht hebben de leden van Geloof en We tenschap de voordracht gevolgd, die pater M'ethodius Houtkamp O.F.Cap. gehouden heeft over ,,De Russische Kerk en haar toekomst." Pater Houtkamo gaf eerst een historische beschouwing over Rus land in vogelvlucht, waarbij hij aan dacht besteedde aan de politieke, sociale en religieuze gesteltenis veft dit land. De Rus is over het alge meen een gevoelsmensch, zeer kunst zinnig, mystisch en idealistisch van aanleg, maar hij is ook onorgani satorisch. Dit naïeve, schoonheid zoekende volk vond in de Russische Kerk bevrediging door de prachtige liturgie, de mooie gewaden en den fantastischen zang. De revolutie bracht een groote omwenteling te weeg, daar de Sovjets met alle macht probeerden, het atheïsme te deen zegevieren door het volk a- religieus op te voeden. Toch is de Rus niet anti-religieus ln den werkelijken zin van het Wcord, doch hij is alleen onwetend ln alles wat den godsdienst aan gaat. Men Kan tot de conclusie ko men, dat er geen aanleiding bestaat erg optimistisch te zijn. over de Z-S. veranderde houding van het bolsje wistische regiem, zeker niet ten aan zien van de Russische Kerk. De gebroeders P., die dezer dagen gearresteerd zijn i|h verband met een aantal inbraken, hebben nu een be kentenis afgelegd. Zij opereerden o.a. in Haarlem, Bloemendaal en Santpoort. De recherche heeft de gestolen goederen in beslag genomen tot een gezamenlijke waarde van 12.000.—. In de gecombineerde bakkerspa- troonsvergadering van Donderdag j.l. Is, gezien de beslissing van het Col lege van Rijksbemiddelaars, besloten de loonen, die bindend zijn vastge steld voor bankmannen, ovenistpn en deegmakers uit te betalen. Daar de besturen nog niet over een vastgestelde regeling beschikken voor loonen betreffende broodbezor gers en halfwassen, zal deze verhoo ging eerst worden uitbetaald, nadat de aangesloten leden van de organi satie een definitieve regeling hebben bereikt. De werkgevers protesteerden tegen den gang van zaken en gaven den besturen opdracht zich telegrafisch te wenden tot de ministers van Handel en Nijverheid, Landbouw en Sociale Zaken, met het verzoek te bevorderen, dat een broodprijsver- hooging op korten termijn toegestaan wordt, om deze verhoogde loonen te kunnen compenseeren en zich even eens te wenden tot de Nederlandsche Bakkerijstichting en de vakgroep Bakkers, om haar in kenis te stellen van het standpunt der Haarlemscho werkgevers en coöperatiebesturen in zake deze loonactie. In een nog steeds verre van be ll, iglijke zaaltemperatuur brachten dt leden van het Hongaarsch Strijkkwartet, de heeren Székely, Moskowsky, Koromzay en Palotai, gisterenavond voor de leden van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst hun programma ten ge- hoorg Een trits van Uitgelezen werken, het z.g. Leeuwerikenkwar tet van Haydn, het Kwartet in D. gr. t. van César F-anck, en een kwartet van hun in 1945 te New- York overleden landgenoot Béla Bartók. Het werd een triomf van het edelste kwartetspel: van een zeldzame homogeniteit van klank, van een bewonderenswaardige noblesse van toon. We kunnen niet In détails treden, maar stippen alleen aar de prachtig voorgedra gen e 'ste uoolpartij aan het Vivace-slot van het frissche en levenskrachtige Haydn-werk, het breed-zungerige en verfijnde sa menspel in het werk van César Pranck, de verbeten bijna harts tochtelijke voordracht van het tfliegro molto capricioso in Bartók's Kwartet, met zijn karakteristieke rhy.'iLic- en gedurfde harmonieën. Het succes was groot, en deze eer st- avond een schoone inleiding voor de nog te komen Toonkunst- concerten. J. Scheepens. De heer H. v. d. Weijer zal 1 April wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd als inspecteur van het Lager On derwijs in de inspectie Haarlem aftreden Tot zijn opvolger is be noemd de heer W. Schoenmakers, hoofd eener R.K. school te Lei den. De heer Van de Weijer werd in 1897 in Stompwijk geboren. Nadat hij onderwijzer geweest was te Zevenaar er. Arnhem, werd Lij benoemd tot hoofd van de R.K. schoo" te Wintel swijk en daarna in Dordrecht. 1 October 1922 ging h naar Amsterdam als schoolop ziener en 1 Me> 1927 werd hij inspecteur van het Lager Onder wijs te Neuzen. 1 Mei 1932 volgde zijn benoeming tot inspecteur te Haarlem. De heer Van de Weijer heeft zich in de bijna 14 jaren, die hij in deze stad doorbracht, niet alleen in onderwijskringen, maar in vele andere milieu's bemind we ten te maken. Aan talrijke katholieke activitei ten in onze stad nam hij deel; zijn taak in de oorlogsjaren was zeer zwaar, maar hij heeft vele drei gende gevaren voor het onderwijs of het personeel weten te voorko men. Zijn woning aan den Kleinen Houtweg was een verzetscentrum Op Zaterdag 26 en Zondag 27 Januari a.s. zal in Haarlem het eerste treffen na de bevrijding ge houden worden tusschen de R.K. zwemvereenigingen uit alle groote steden van het Bisdom Haarlem: de Zeskamp. De Haarlemsche ver- eeniging „De Watertrappers" zal dit weekend de gastvrouw zijn van de vereenigingen Swift (Den Haag), De Amstel (Amsterdam), L. A. C. (Rotterdam), Excelsior (Schiedam) en Velsen (Velsen). In oorlogstijd is er reeds een zes kamp gehouden in Rotterdam, er kon toen weinig ruchtbaarheid aan gegeven worden. Het feest begint op Zaterdagavond met een water- polotournooi tusschen alle heeren- ploegen van de deelnemende ver eenigingen. Het wordt gehouden in het Sportfondsenbad, begint te 6 uur en duurt tot ongeveer 8 uur. Er wordt gespeeld in twee afdee lingen: afd. A met Swift, Amstel en DWT 1, afd. B met LA..C., Am stel 2 en D.W.T. 2. Op Zondagmorgen verzamelen alle deelnemers en leden der clubs zich in de Kathedrale Kerk aan de Leidschevaart, om de H. Mis van 11 uur gezamenlijk bij te wo nen. Te'2 uur beginnen dan, weer in het Sportfondsenbad, de eigen lijke zwemwedstrijden. Een uitge breid programma van baannum- mers voor dames, heeren, meisjes en jongens wordt afgewisseld met spannende estafettes. De winnaar van dezen zeskamp ontvangt den „Vredesbeker", wel ke beschikbaar gesteld is. Tot slot volgen een dames waterpolowed- strijd voor de competitie van den Kring Haarlem tusschen D.W.T. 1 en D.A.W. 1 uit Alkmaar, en de laatste heerenwedstrijd van het polotournooi. HAARLEM. Geboraa: A. Hooge- nes—van der Fange, A L. F. Duijs- ttrDiehl, d; K. J. F. van Weert Bijster, z; H- G. Keesom—Vink, d; J. B. Breij -Wempe, d; E. van Rossi mZwart, z; M. C. Koot- Kuit, d. Overleden: G. Nel—Debbe, 64 j., Gasthuisv.; E. WildersDum&ns, 80 j., Eindenhoutstr.H. M. A. Heijdanus, 72 j., Ripperdapark. Ondertrouwd: W. Dikkeboom en A. Visser; R. Putting en D. La- court; G. 0. Klingers en W. Roest; K. W. Steenkist en R- H. Gilles; J. Sterkenburg en J. R. R. Braak huis; F. Zijlstra en E. Baartse. Get ouwd: F. Gottmer en M. Smit; W G- Christiaans en C. M. van Kolk; J. Bernhar4 en W. M. C. Jansen; A. Koenderman en J. van den Brink; J. P. Kabel en E. van de- Broek. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijst is geëindigd het fail lissement van Dirk Poortvliet, lood gieter te Badhoevedorp, gemeente Haarlemmermeer, Sloterweg no. 212. Curatrice: mevr. mr. E. A J. Schel- temaConradi te Haarlem. De Regeeringsvoorlichtingsdienst meldt In verband met het aanvaarden van een aan hem, in overleg met de regeering, door den Luitenant- Gouverneur-Generaal verstrekte op dracht, is aan den heer P. A. Wan- sink met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend als direc teur van den Regeeringsvoorliéh- tingsdienst. De heer Wansink zal morgen per vliegtuig naar Batavia vertrekken. De leiding van den Regeerings voorlichtingsdienst zal door mr. J. M. Landré als wnd. directeur wor den behartigd. De heer Landré zal worden terzijde gestaan door drs. G. van der Mey als adjunct- dfirecteur. In een te Hilversum gehouden rede heeft minister Schermerhorn enkele dingen gezegd over de illegaliteit. Hij zeide er steeds voor te hebben gepleit, dat de georganiseerde ille galiteit niet zou blijven voortbestaan. Iets anders is, dat men hart moet hebben voor hen, die in den oorlog het verzet hebben gevoerd. Het gaat bijv. niet aan, dat de nagelaten be trekkingen van hen, die vielen, weinig meer dan onverzorgd achter blijven. Wat de pers betreft, zeide de mi nister-president, dat de illegale pers feitelijk royaler is behandeld, dan oorspronkelijk werd bedoeld. Toen bestond het plan, het verschijnings verbod van zoogenaamde verkeerde couranten slechts één week te laten duren. Maar de practijk is wel sterk uitgerekt. Het gaat volgens den mi nister te ver als men allen, die aan een verkeerde courant hebben ge werkt, nu zou dwingen naar de voormalige illegale pers te gaan. Het hoofd van het provinciaal bu reau voor voedselvoorziening in oor logstijd, J. A. W. van Hacbt, is te Utrecht gearresteerd wegens ver duistering van gelden, die hij onder zijn beheer had. Tijdens den honger winter kocht het bureau dieselolie in, om het vervoer per schip en per auto gaande te houden. De vervoer ders kregen deze tegen normalen prijs; hij had van deze transacties een gebrekkige boekhouding bijge houden. Reeds zou zijn komen vast te staan, dat v. Hacht zich duizen den heeft toegeëigend. Hij zou het geld, dat hij van de Duitschers ont ving voor eën gevorderden auto, op zijn eigen bankrekening gestort heb ben. De accountants, die het geval onderzoeken, schatten het totale be drag der verduistering op anderhalf ton. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, op grond van de over weging, dat de hieronder genoemde personen mede naar het oordeel van de zuiveringscommissie hebben doen blijken van ontrouw, gerekend met ingang van 5 Mei 1945 aan mr. H. J. van Urk, griffier der staten van Noord-Holland en aan J. Jumelet, referendaris ter pro vinciale griffie van Noord-Holland, ontslag verleend. ACEERftX In de Donderdagmiddag gehouden zitting van den tijdelijken Rotter- damschen gemeenteraad heeft wet houder Meertens medegedeeld, dat het Rijk garant is voor een bedrag van 200.000.met betrekking tot een eventueel tekort van de stich ting Amsterdamsch-Rotterdamsch Tootneel. De gemeenten Amsterdam pn Rotterdam hebben een toezegging gedaaln voor eenzelfde bedrag, onder voorbehoud van goedkeuring door de provinciale staten. 86. De meneer met het lorgnetje wilde zich net kwaad maken, cmdat het kastje een beetje kapot gegaan was hij was daar natuurlijk aan gehecht maar toen werd er gebeld. Hij keek voorzichtig door het ven ster wie er voor de deur stond. „O ziet," zei bij. „Daar heb je hem ook. Stil, jongens, nu moeten we net deen of er niemand thuis is." Toen mochten Ling Khi Tong en de toovenaar ook even door het ven ster kijken, wie er was, en toen zagen zij den meneer met de sigaar voor de deur staan. „Welbekend heer," zei Ling Khi Tong. „Vroeger op den dag wij zijn gevangenen." En toen zagen zij, dat de meneer met de sigaar een looper uit zijn zak haalde en stiekem de voordeur open maakte. „Zal ik hem wegtooveren?" vroeg de toovenaar. In de districten I. II, III, TV en V zijn alle voetbalwedstrijden voor a.s. Zondag afgelast. Het programma is opgeschoven naar 3 Februari. In district VI zijn alle wedstrijden gehandhaafd. Alle wedstrijden van den Kon. Nederl. Korfbalbond, welke voor a.s. Zaterdag en Zondag waren vastge steld, zijn afgelast. De uitslagen van de negende ronde van het tournooi te Londen luidt: Groep A: GolombekBroadbent 10; PomarList 10; OpocenskyFried- mann 10; StoneTartakower 10; GolombekFairhurst 10. Afgebroken partij 7e ronde: SteinerList y2Vi Groep B: DevosNewman 1—0; ThomasKoenig y2V2» Abrahams Winter 10; EuweDenker 10; Lupi Christoffel 0—1. Afgebr. partij 8e ronde: DenkerLupi l/2 De stand luidt: Groep A: Tartako wer 6y2, Steiner 6 plus 2 afgebr.; Golombek 6, Bernstein 5y2 plus 3 af gebr., Opocensky 5y2 plus 2 afgebr., Pomar 5y2, List 4 plus 1 afgebr., Fair hurst 31/2 plus 1 afgebr., Prins 3 plus 3 afgebr., Broadbent 3 plus 1 afgebr., Stone 2i/2 plus 1 afgebr., Friedmann 1 plus 2 afgebr. Groep B,: Euwe 8y2, Christoffel 8, Denker 7, Koenig, Abrahams en Tho mas, ieder 5 y2 punt. De Fransche voetbalbond heeft, naar bekend is, een officieele uit- noodiging gezonden aan den N.V.Br dit seizoen nog een landenwedstrijd te Parijs te spelen. Naar wij vernemen heeft de N.V.B. deze invitatie in beginsel aanvaard en als datum voorgesteld Zondag 9 juni (len Pinksterdag), De Fran sche bond zal zich dezer dagen he raden of men dezen datum kan aan vaarden. Nederland zal deelnemen aan de Europeesche athletiekkampioenschap- pen voor heeren, welke van 23 t.m. 25 Augustus a.s. in Osld% worden ge houden. Voorts ligt het in de bedoe ling een Nederlandsche ploeg uit te zenden naar de Engelsche athletiek- kampioenschappen (19 en 20 Juli) te Londen. 500 M. 1 C. van de Kommer 49.2 sec.; 2 N. Pronk; 3 W. van der Voort. 1500 M. 1 C. van de Kommer 2 min. 40.1 sec.; 2 M. Strijbis; 3 W. van der Voort. 3000 M. 1 M. Strijbis 5 min. 36.3 sec.; 2 W. van der Voort; 3 J. van Wonderen. Groenten- en Fruitdistributie 23 Januari: Het Plaatselijk Ver- deelkantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haar lem maakt bekend, dat dezer da gen begonnen wordt met een dis tributie van 250 gram appelen óp den ingeleverden fruitbon F 02. Deze distributie zal 16 Februari a.s- volledig zijn geschied. Hoewel het brandstoffenvraag- stuk vele bedrijven nog de nood zakelijke beperking oplegt, be ginnen vele Nederlandsche in dustrieën toch weer op gang te komen. Eén van de bedrijven, die de Duit schers verre van „bedrijfsklaar" heb ben achtergelaten, is de Decca- studio te Hilversum, doch na maanden van ingespannen arbeid hebben de technici deze studio weer zoodanig hersteld, dat de eerste na- oorlogsche opnamen gemaakt konden worden. De Decca-studio te Hilversum is gevestigd ln de oude schouwburgzaal „Hof van Holland", die geprezen wordt om de goede accoustiek. De Decca-gramofoonplaten-indus- trie in Nederland is nog een jong bedrijf en een voortzetting van de Londensche Decca. In 1930 begon de heer H. W. v. Zoelen in Nederland als vertegenwoordiger van de Decca te Londen. Nadat in 1938 de Decca in Hilver sum begonnen was, kwam in 1940 de studio in eigen beheer. Vele op namen zijn hier reeds gemaakt en het zijn vooral de populaire platen die hier tot stand kwamen. De oorlogsjaren bracht de studio in het illegale werk en nooit hebben de Duitschers den geheimen zender die hier verborgen was, ontdekt, on danks het feit dat zij ook in deze studio schandalig hébben huisge houden. Gisteren -zijn de eerste op namen na den oorlog gemaakt. Uit technische overwegingen zijn deze voorloopig weinig gecompliceerd. Tijdens de bezichtiging van deze interessante Nederlandsche industrie deelde de bedrijfsingenieur, ir. Ooms, eenige bijzonderheden mede over de toekomstplannen, waarbij de toepas sing van een nieuw systeem een belangrijke rol zal spelen. Dit systeem wordt thans nog alleen maar in Engeland toegepast, waarbij door een belangrijke opvoering van bet aantal trillifagen per seconde, ver schillende instrumenten als triangels, bekkens, castignetten, tambourijn beter tot hun recht komen. Dit systeem kan in Nederland voorloopig nog niet worden toege past. Ook zullen in de toekomst in deze studio klassieke opnamen wor den gemaakt en reeds heeft men hiertoe verbindingen aan-:egaan met Karei van Leeuwen Boomkamp, den bekenden cellist, en Janine An- drade. aan de slagzin-prijsvraag van bakker van der Vooren is zoo overstelpend groot, dat de uitslag moest worden uitgesteld tot Zaterdag 2 Febr. a.s. Wel moeten de deelnemers nu nog een weekje geduld hebben, maar daar staat tegenover, dat bakker van der Vooren, naast den prijs van f 50.en een taart, tevens nog twee troostprijzen beschikbaar heeft gesteld. Uitslag prijswinnaars in dit blad en in de etalages van KRITZINGERSTR. 40, h. Dr. Leydstr. (Ing. med.) Te Utrecht is gevormd een plaat selijk comité van voorbereiding voor een huldiging van Z. Em. Kar dinaal die Jong door katholiek Ne derland. Het ligt in het voornemen deize huldiging te doen geschieden Donderdag 28 Februari te Utrecht. Z. H. Exc. Mgr. P. Giclbbe, Pau selijk Internuntius en Hunne Hocgw. Exc. dé Bisschoppen van Nederland hebben zich bereid ver klaard zitting te nemen in een voor deze huldiging te vermen eere comité. IJMUIBEN. Aangekomen 24 Jan.: m.s. M1RA van Hamburg; m.s. MAL LARD van Londen (180 ton stuk goed) Vertrokken 23 Jan.: m.s. EEM- STROOM naar Huil; s.s. PRINS MAU- RITS n. Kopenhagen; s s. ORPHEUS naar Hull; m.s. WILJA naar Teigne- mouth; s.s. CONSUL BRATT naar Rotterdam; 24 Jan.: m.s. MIRA naar Vlissingen. M.s. JAVA 22 Jan. te Buenos Aires; s.s. TERBORCH 15 Jan. te Hampton Roads; m.s. NOESANIWI 19 Jan. te Astoria; m.s. TALISSE 16 Jan. van New York. LEERDAM 23 Jan. van New York naar Philadelphia; SAPAROSA 23 Jan. van New York naar Rotterdam; JAN LIEVENS 20 Jan. van New Or leans naar Houston; OLDENBARNE- VELDT 20 Jan. van New Orleans n. Norfolk; DALANDO 21 Jan. van Bal- timore naar Rotterdam; VAN HONT- HORST 20 Jan. van Houston naar Pensacola. HILVERSUM I 301 M. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 8.30 Lichte muziek. 8.45- Piano. 9.00 „De heilige van den dag." 9.30 Lichte muziek. 10.30 „Maria ter eere." 11.00 Lichte muziek. 11.15 Orgel met zang. 11.30 „Als de zicie luistert." 11.45 Krijgsgev. 12.00 Marschmuz. 12.30 Hoe Nederland den vrede wint. 12.35 Gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramjnuz. 13.30 Midzomernachtsdrocm. 13.45 Tooneelkijker. 14.00 Peer Gynt. 14.15 Eng. les. 14.45 Lichte muz. 15.15 Kinderuur. 16.15 Hongaar- sche muz. 16.45 „In 't Boeck- huys." 17.00 Uit Oost en West. 17.15 Indische problemen. 17.30 Reportage. 18.00 Gram.muz. 18.30 Journalistiek weekoverz. 18.45 GTam.pl. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram.muz. 19.30 Sylvester-trio. 20.00 Nieuws. 20.05 Orgel. 20.10 Lichtbaken. 20,25 Gram.muz. 20.30 Toespraak. 20.35 Operette. 21 10 Symph.-ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Stemmige muziek. 22.30 Avondgebed. 23.00 „Eln tenslot tevroolijk progr." HILVERSUM II 415 M. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram.muz. 9.00 Sibelius. 9.30 Waterst. en politie berichten. 9.45 L'Estro Armonico." 10.00 Morgenwijding. 10.20 Bek. ouvertures. 10.40 Voordracht. 11.00 Voor de arbeiders. 12.00 Operette-progr. 12.35 Russisch progr. 13.00 Nieuws. 13.15 Eddy Walls'. 14.00 Toespraak. 14.15 Re sidentie-orkest. 16.00 Maleische les. 16.15 „Men vraagten wij draaien." 16.45 Sportpraatje. 17.00 A.J.C. 17.30 City-halfuurtje. 18.00 Nieuws. 18.15 Novelty Sere- naders. 18.45 Lezing. 19.00 Ka mermuziek. 19.3o Bijbelvertel ling. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram- muziek. 20.15 Ensemble „Canta- re." 20.45 Maandrevue. 21.15 Raie da Costa. 21.30 Maandoverzicht binnenl. politiek. 21.45 Orgelspel. 22.15 Voordracht. 22.30 Gram.muz. 23 0o Nieuws. 23.15 Gev. progr. Directeur; J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichtlng

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2