Radio en pers te Batavia onder censuur HEVIGE TREINBOTSING EISCHT VIJF DOODEN H Gruwelkamp Mauthausen JONG AMELAND In 1941 te Amsterdam gearresteerde Joden in dit kamp omgebracht 4 MEI Van Mook te Batavia Geallieerde hoofdkwartier de eenige rechter in deze aangelegenheid Engelsche verlof gangerstrein op goederentrein ingereden Gecondenseerde melk met suiker en het eilander-carnaval VIJANDELIJK EERBETOON 69ste JAARGANG No. 23453 ZATERDAG 26 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week PROCES NEURENBERG In den volksmond „Mordhausen" Het weer Nationale feestdag In plaats van gestandaar diseerde melk Het geheimzinnige feest der jonge- en oude Sinterklazen STAD EN OMGEVING Noodboerderijen uit den grond gestampt 25 jaar bloembollenhuis NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NEURENBERG. Vrijdag kwam voor de Fransche prosecu- tie de Franschman Maurire Lampe voor. die in het concen tratiekamp Mauthausen heeft gezeten. Lampe verhaalde, hoe hij samen geperst met 104 man in een vee wagen van Frankrijk naar Maut hausen vervoerd werd. Ofschoon het twaalf graden vroor moesten de gevangenen van de grens af naakt reizen. Bij aankomst in Mauthausen zei de officier, die het transport begeleidde: Ik zeg je. dat niemand zijn familie nog ooit zal terugzien. Als iemand dit kamp binnen gaat, komt hij er nooit meer uit tenzij door den schoor steen van het crematorium. Vervolgens sprak hij over de steengroeve bij het kamp, waar de gevangenen onder zweepslagen 186 treden op en af moesten rennen met steenblokken van 25 kg of zwaarder op hun rug. De treden waren met opzet ongelijk gemaakt en velen stierven van uitputting. Hij verhaalde hoe twee Franschen uit een ploeg van twaalf werden neergeschoten omdat zij de Duit- sche orders niet verstaan hadden. De rest van de ploeg moest de lij ken meenemen naar boven. Lampe verhaalde vervolgens hoe 6 Sept. pen transport van 47 Britsche, Amerikaansche en Nederlandsche officieren om het leven gebracht is. Deze waren ter dood veroordeeld wegens een poging om te ontsnap pen. 's Ochtends moesten zij ver zamelen en werd hun gezegd dat de doodstraf voltrokken zou wor den. Een Amerikaan vroeg als sol daat te mogen sterven, waarop hij van alle kanten geslagen werd. In September '44 bezocht Himm- ler het kamp en woonde een ge deelte van de den geheelen mid dag durende executie van vijftig Sovjet-officieren by, die doodge schoten en gecremeerd werden. Hij was er ook getuige van ge weest, dat na den moord op Hey- drich 3000 in het kamp aanwezige Tsjechen op 600 na werden afge maakt. De Joodsdhe jongemannen, die in Felbruiari 1041 bij de groote razzia in de omgeving van het Waterlooplein te Am sterdam door de Grime Polizei van de straat werden opgepakt, zijn allen in Mauthausen afge maakt. Deze razzia was het eer ste optreden tegen Joodsche Nederlanders en aanleiding tot een 24 uurs proteststaking in de hoofdstad. Zij werden eerst naar Schoorl vervoerd, waar zij drie weken bleven om den invloed van de zeelucht te ondergaan, opdat zij in de best mogelijke conditie zouden zijn. Zij waren namelijk voor het grootste deel bestemd voor medische proef nemingen. Onmiddellijk na aankomst te Mauthausen werd aan twee der Amsterdammers medegedeeld, dat zij zouden worden geopereerd. Zij protesteerden daartegen met de op merking, dat zij kerngezond waren. Dat was echter juist de bedoeling, want zij zouden als proefkonijnen dienen. Zij werden naar de opera tiezaal gebracht, waar studenten, die opgeleid werden in de chirur gie, gedurende vier uur alle denk bare operaties op hen uitvoerden. Na afloop daarvan werden him bloedvaten met benzine ingespoten. Toen de lijken den volgenden dag naar het crematorium werden ge zonden, bleek, dat de hoofden ont braken. Deze praepareerde men la ter tot presse-papiers. Ook de overige slachtoffers werden syste matisch op alle mogelijke manie ren vermoord. Een lang rapport van het verhoor van Zlereis, den commandant van Mauthausen, laat dezen misdadiger vertellen over de laatste weken voor de bevrijding. „Toen de Duitschers in den Balkan terugtrokken, zei Himmler mij, dat ik plaats moest maken voor het onderbrengen van duizend Hongaarsche Joden met hun families. Ik antwoordde hem, dat ik ze onmogelijk zou kunnen bergen, maar hij zei me, dat ik me geen zor gen behoefde te maken, omdat maar weinig Joden levend in het kamp zouden aankomen. Inderdaad be reikten van het eerste transport van 45.500 Joodsche mannen, vrouwen en kinderen slechts 148 het kamp en zij werden onmiddellijk n'aar de gas kamers gebracht. In de buurt van het kamp moesten zeilen van een circustent worden geleend om de lijken van 28.000 Joden te be dekken, die een paar dagen later wer den omgebracht. Toen de Russen In Oostenrijk op marcheerden, vroeg ik Himmler, wat ik moest doen. Hij antwoordde: doe wat gedaan moet worden. In ver band hiermee kreeg ik een zending dynamiet om een tunnel op te bla zen. Alle geïnterneerden werden ge waarschuwd, dat zij in den tunnel moesten gaan, wanneer de sirenes daartoe het sein zouden geven." Hoewel de Duitschers thans vein zen onbekend te zijn geweest met de gruwelen in de concentratiekampen, vertelden de Franschen, dat de be volking van Weenen nauwkeurig op de hoogte was van hetgeen Maut hausen beteekende. Deze plaats ligt slechts vijf kilometer van Weenen en alle transporten moesten de stad passeeren. De Weeners noemden dit kamp veelzeggend „Mordhausen" en den heuvel, waarop het crematorium stond „Totenhügel". Verwachting tot Zondagavond: Nevelig of mistig weer. Des nachts in liet Oosten matige vorst, in het Westen lichte vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. Matige, overwegend Zuidelijke wind. In het Zuid-Wes ten van liet land later kans op eenigen neerslag. Zon ojider 17.16, maan 3.31— 12.36. Zondag zon van 8.29 tot 17.18, Maan 4.39—13.03. Maandag zon op 8.27. De regeering heeft besloten, den nationalen feestdag, waar voor als datum 5 Mei was vast gesteld, dit jaar op 4 Mei te vie ren, zulks in verband met het feit, dat 5 Mei een Zondag is. BATAVIA, 26 Jan. (A.N.PL- Aneta). Dr. Van Mook, Luite- nant-Gouvemeur-Generaal van Ned.-Indië, wiens terugkeer naar Java door ziekte te Cairo was uitgesteld, is nu te Batavia ge arriveerd. PARIJS. (Ü.P.) De Parijzenaars moesten het vanmorgen zonder kran ten stellen, daar de typografen van alle ochtendbladen in staking waren gegaan, omdat aan hun eisch 'tot loonsverhooging geen gevolg was ge geven. Vannacht om één uur is een militaire verlofgangerstrein op weg van Duitschland via Roosendaal naar Engeland, bij Ravenstein op een goederentrein geloopen, die voor een onveilig inrijsein stond. Onder de Engelsche militairen vielen vijf dooden en tien zwaar- en lichtge wonden. Van den verlofgangerstre'n werden drie rijtuigen versplin» terd, van den goederentrein werden er zeven in elkaar gedrukt of ont spoorden. Het baanvak RavensteinOss is versperd. Reizigers voor Den Bosch over Nijmegen naar Utrecht en omge keerd worden met bussen vervoerd tusschen Geldermalsen en Den Bosch. Locale reizigers tusschen Nijmegen en Den Bosch kunnen gebruik ma ken van een aparten busdienst tusschen Oss en Ravenstein. Express goederen en rijwielen uit het Zuiden worden niet verder aangenomen dan Den Bosch of Oss. Uit andere richting niet verder dan tot Nijmegen. Behalve, de blikjes geconden seerde melk, welke bij een tekort aan melk voor het publiek be schikbaar worden gesteld in plaats van gestandaardiseerde melk, waarbij de prijs van een blikje ge lijk gesteld is aan den prijs van één liter melk, zullen bij een der gelijk tekort ook blikjes geconden seerde me)': met suiker in een aantal steden op beperkte schaal in den handel worden gebracht. De prijs van deze laatste blikjes mag maximaal tien cent per blik je hooger zijn dan den prijs, welke ter plaatse geldt voor één liter losse gestandaardiseerde melk. BATAVIA, 5 Jan. (ANP-Aneta). Met ingang van 24 Januari zijn de kranten en het radiostation te Batavia onder geallieerde supervisie gesteld, in dier voege, dat zij door de geallieerden kunnen worden overgenomen, blijvend kunnen worden gecontroleerd dan wel tijde lijk of blijvend geschorst, indien hun berichtgeving „beleedigend ge acht zou kunnen worden, de mee ning in vlam zou kunnen "zetten of op de een of andere manier, direct of indirect, de menschen zou kunnen ophitsen tot daden, die recht en orde schaden." In een circulaire wordt vastgesteld, dat het geallieer de hoofdkwartier de eenige rechter is in deze aangelegenheden. Gedurende de herstelwerkzaam heden aan het Antjol-kanaal tus schen Batavia en Tandjongpriok zijn 17 lichamen gevonden van Europeesche mannen en vrouwen met de handen op den rug gebon den. Een van de vrouwen was ont hoofd en twee slachtoffers waren vermoedelijk pas gedood. Sjahrir is Vrijdag met Soekarno van de conferentie te Djokjakarta te Batavia teruggekeerd en heeft, volgens A.P., glimlachend de vraag gepareerd, of er een verandering in het Indonesische „kabinet" zou geschieden. Te Batavia wordt, volgens U. P., verwacht, dat de wereld-radio-uit- zendingen thans zeer binnenkort hervat zullen worden. Een eskader Sunderland-vliegbooten van de R.A.F. helpt op het oogenblik Xj de evacuatie van Nederlandsche ge ïnterneerden van Java. Bij ieder en tocht brengen de vliegbooten onge veer 40 of 50 passagiers naar Singa pore, waar zij speciaal voedsel en me dische behandeling ontvangen. R.A.F.- personeel helpt hier een handje aan de kade te Batavia. De vrouwen en kinderen worden per bootje naar de watervliegtuigen, die in de haven wachten, gebracht. (Van onzen geïsoleerden verslaggever). III oe stil en uitgestorven het wlntersche Ame land zich in zijn isolement aan den vreemdeling ook voordoet wanneer hij zijn oogen den kost geeft en zijn oor te luisteren legt, blijkt deze rust slechts schijn. Ook de eilander winter is vol ver tier, al bespeurt men daar op het eerste gezicht maar weinig van. De dor pen zijn uitgestorven, maai elk plaatsje heeft In deze dagen zijn ijsbaan, waar druk gereden wordt en bijna dagelijks wedstrijden zijn met als hoogtepunt de „Internationale" te Hollum. En bij een wedstrijd be hoort een prijsuitdeeling en op een prijsuitdeeling volgt bal. Na broze mu ziek van de ijzers op de baan en het rap beentje- over van de paren roept 's avonds de harmonika de jeunesse dorée naar de danszaal, waar jong Ame- Tand op de maat van de polka zwiert en stampt, dat de vloeren dreunen. „O mijn lieve zwartkop, voel eens hoe mijn hart klopt"; de melodie is niet nieuw, maar het rhythme ligt den eilanders en is hun ver trouwd als de eeuwige ca dans van brekende zeeën op het strand en het kolken dorpen. Zij blazen vervaar lijk op oude buffelhorens en verjagen elk meisje, dat zich verstout buitenshuis te blijven. Den eersten avond is het feest der jonge Sinterklazen, de jongens van 12 tot 18 Jaar, die on- van den stroom langs het Bornrlf. Zij dansen met ernst en overgave, de jongens en meisjes van Ameland Slechts eenmaal in het jaar zijn zij uitgelaten: op het eilander-carnaval, het ge heimzinnig feest der jonge en oude sinterklazen, dat op 4 en 5 December wordt gevierd. Een feest, dat eigenlijk zonder de vrouwe lijke sekse gevierd moet worden, want 's avonds trekken vreemde gestalten in witte kappen en gewa den, gemaskerd en met ket tingen rammelend door de herkenbaar in de zonder lingste vermommingen dan sen volgens eeuwenoud ri tueel, waarvan zij de oor spronkelijke beteekenis al lang niet meer beseffen. Op dit feest der eerste manbaarheid wordt thans de andere sekse niet conse quent meer geweerd en als de jongste mannendansers door hun moeder in bed zijn gestopt, staat na het démasqué de dansvloer ook voor de meisjes open. Den volgenden avond herhaalt zich het festijn, nu voor d© oude sinterklazen, de oudere jongens en mannen, die gemaskerd en in de zotste costuums van huis tot huis gaan en den giche- lenden meisjes het hof ma ken. In deze dagen doet Ameland voor Bergen op Zoom noch voor Maastricht onder in echte carnavals stemming, uitbundig, vroo- lijk, maar toch met inge togenheid, dit eilandervolk eigen, want zwijgt de mu ziek, dan is daar het eeuwig ruischen achter het duin als een durend vermaan. Daarom maakt pastoor Kaalberg zich geen scrupels. Hij zet de deuren van zijn parochiehuis open en laat de jeugd maar hartelijk dansen. En hij komt eens kijken en let op de klok. Hij kent zijn eilanders en gunt hun dit vermaak zoo als hij nu ook met belang stelling luistert naar de verhalen van wat de zee hier heimelijk verschaft als wij speuren en azen langs het naadje van den vloed. Ook daar heeft hij zich scrupels over gemaakt en er dikke boeken op nagesla gen. Totdat een gesprek met een strandvonder hem de eilander adat openbaar de, die thans door wereld lijke en geestelijke overheid gelijkelijk wordt gerespec teerd. Want Ameland is tenslotte het zesde wereld deel en de ze© versterkt zijn autarkie. De Japanners stelden pater H. van Straelen S.V.D tijdens zijn gevangen schap in de ge tegenheid tegenwoordig te zijn bij de begrafenisplechtigheid, van generaal Pabst, den Nederland- schen gezant in Japan, die in Januari 1942 te Tokio is overleden. De leden van het corps diplomatique en de beambten der Nederlandsche legatie zaten rechts in de ziekenkapel, alle onder zware politiebewaking, zoodat zij niet met elkaar konden spreken. De Anglicaansch-Japansche bisschop Matsui leidde den dienst. Na lang aandringen hadden de Japanners er in toegestemd, dat de dienst zou wor-y den besloten met het zingen van een Nederlandsen godsdienstig lied. En zoo kon het gebeuren, aldus „St. Bavo", dat een Nederlander aan het orgel 't oude vrome „Wilhelmus" in zette. De gezanten stonden onmid-, dellijk recht. De Japanners aarzelden, maar konden fatsoenshalve niet an ders doen dan hun voorbeeld volgen. Het was een merkwaardig oogenblik. Midden in den oorlog stonden Japan-, sche ministers, hovelingen, leden van het Hoogerhuis, bankmagnaten en groot-industriëelen in tegenwoordig-, heid van den vijand eerbiedig in da houding voor ons volkslied'. Te Velsen aan den Doodweg, Biezenweg en Rijksstraatweg, in de onmiddellijke omgeving van. Rozensteijn, zijn zarven noodboer derijen gebouwd op plaatsen, waar de bezetter de oorspronkelijke ge bouwen heeft doen vernietigen. Heden zal de eerste noodboerderjj betrokken worden door boer Stege- meijer, bij welke gelegenheid na tuurlijk de Hollandsche driekleur zal wapperen. Ook de andere boer derijen zijn binnfenkort gereed. Do gebouwen zijn geheel uit oud ma teriaal met steen en beton opge trokken en maken een zeer soliden indruk. De woningen zijn annex de stallen gebouwd in één verdie* ping. De stallen zijn met riet be dekt. Het interieur van de woning is keurig afgewerkt en de stallen zijn ruim en practsich. Men staat versteld, hoe men met oud mate riaal zooveel kon bereiken- De aan staande bewoners, die een en an der reeds bezichtigd hebben, zijn dan ook best tevreden. Het bouw bedrijf Ribberink en Smit heeft met deze opdracht onder uitvoer der J. v. Tiggelen een mooi resul taat bereikt. Eet Hollandsche Bloembollenhuis te Lisse, bestaat in April 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal o.a. onder de leden een wed strijd worden uitgeschreven, waar bij zij antwoord moeten geven op de vraag: „Welke nieuwe tulpen en narcissen beloven waarschijnlijk een goede toekomst?" Aan dezen wedstrijd moet een groote vakkun dige waarde worden toegekend. De deelnemers moeten de op verschil lende plaatsen tentoongestelde bloemen met groote interesse be- studeeren en ook kunnen de deel nemers hun eigen meening toetsen aan het oordeel van een nog te samen te stellen jury. Negen jaar geleden is een soortgelijke wed strijd met groot succes uitgeschre ven. In gebouw „Adrichem" te Bever wijk wordt Dinsdagmiddag een ver gadering gehouden om te komen tot oprichting van een vereeniging van aanvoerders der B.E.T.-veiling

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1