Generaal Christison legt commando neer Kabinet-Gouin gereed Luit-gen. Montague Stopford volgt hem op Transportdienst Fransche volk voorbereid op onaangenaam nieuws Haarlem-Praag Nederlandsche aanklacht tegen oorlogsmisdadigers Japansch gebied aan Rusland Het weer Experiment begon in de bollenstreek Nieuwe bankbiljetten V astenmeditaties 69ste JAARGANG No. 23454 o MAANDAG 28 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 VAK MOOK EN SJAHRIR TE BATAVIA De parlementaire commissie STAD EN OMGEVING Met 100 ton goederen door de wolken Vrachtrijder voor Europa Abonnementsprijs 30 cent per week VASTENDISPENSATIE PRINSELIJK PAAR naar Scandirtavië Ook mondelinge getuigenverklaringen Verzekeringsagent als sigarettenhandelaar Radiodief gegrepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA. 28 Jan. (A.N.P.-Aneta) Vrijdag legt generaal Christison het commando neer. Hij wordt op gevolgd door luitenant-generaal Sir Montague Stopford. Behalve dfc Luitenant-Gouverneur-Generaal dr. H. J. van Mook is ook Sjahrir in Batavia teruggekeerd. Voorts ar riveerde de heer Van der Plas, de Nederlandsche adviseur bij het Ge allieerd militair bestuur. Sir Archi bald Clark Kerr is per vliegtuig uit Moskou naar Caïro vertrokken op weg naar Java. De volgende week zal generaal Christison Java reeds verlaten, ten einde zich naar Engeland te bege ven, waar hij in den rang van ge neraal het opperbevel heeft gekre gen over het Britsche Noordelijke Commando. Zijn vertrek is kenmer kend voor de jongste mutaties in het opperbevel. Binnenkort wordt een tweede wijziging verwacht, daar, naar gemeld wordt, de heer Maberly Denning, politiek adviseur van Mountbatten, naar Tokio zal vertrekken om een andere functie in den Britschen buitenlandschen dienst te bekleeden. Er zal nu een nieuw plan met Sjahrir worden be sproken. Het vertrek van generaal Christison is geen verrassing. De benoeming van luitenant-generaal Sir Montague Stopford in zijn plaats is er een aanwijzing voor, dat de Britten hun militaire taak op Java als bijna geëindigd be schouwen en dat het eerste ver- oischte op dit oogenblik is: de politieke moeilijkheden te over winnen. In de komende weken zal te Batavia het zwaartepunt verlegd worden van de Geallieerde mili tairen naar de Geallieerde critici: Van Mook en Clark Kerr. Sir Archibald Clark Ken- heeft verklaard, dat hij verwacht, zijn werk op Java in ongeveer twee, maanden te kunnen voltooien. Op een persoonferentie te Moskou deel de hij Zaterdag tevens mede. dat hij zoowel met Stalin als met Molo- tof besprekingen heeft gehouden over de Indonesische kwestie. Di'. Van Mook heeft de eerste dagien na zijn terugkeer te Batavia besteed aan besprekingen met tal van autoriteiten. Het is op dit oogenblik onmogelijk te zeggen, of Van Mook nog vóór de aankomst Van Sir Archibald Clark Kerr een bespreking met Sjahrir zal hebben. De benoeming van kolonel S. H. Spoor- tot commandant van het Ned.-Indische leger is ook in Indië nu bevestigd. De plechtige over dracht van het opperbevel zal 31 Januari geschieden, op welken dag ook een gezamenlijke Nederland sche en Geallieerde parade in Ba tavia gehouden zal worden ter eere Radio Moskou heeft Zaterdagavond een bericht van het Sowjet-nieuws- agentschaD aangehaald, waarin wordt beweerd, dat bij het verdrag van Jalta, geteekend door Stalin, Chur chill en Roosevelt, definitief be paald was, dat na de overwinning op Japan de Koerillen en het Zui delijk deel van het eiland Sachalin aan Q6 Sowjet-TJinie zouden worden overgedragen. Het agentschap voeg de er aan toe, dat het verdrag van Jalta nopens de Koerillen te dien tl,|de. uit begrijpelijke overwegingen niet was gepubliceerd. Het Iraansche parlement heeft Ghavam Sultanah met een kleine meerderheid van stemmen tot minister-president gekozen. Gha vam Sultanah is grootgrondbezit ter uit Noordelijk Iran en wordt door velen als «de sterke man" beschouwd van den verjaardag van Prinses Beatrix. Volgens een officieele mededee- ltag zal men zich te Batavia, met het oog op den in het algemeen verbeterden toestand, van heden avond af tot 23 uur op straat mogen bevinden. Generaal Hawthorn heeft een be zoek aan Bandoeng gebracht. Men meent, dat dit bezoek verband houdt met de gecompliceerde militaire si tuatie, o.m. doordat groepen Japan- neezen. onder wie ook Japansch ma rine-personeel, met de terroristen sa menwerkten. De ontwapende Japan- neezen met bepaald anti-Westersche houding zijn per vliegtuig naar Batavia overgebracht. De vastbeslotenheid van de Ne derlandsche marine om zoo spoe dig mogelijk de handelsroutes naar Ned.-indië' te heropenen blijkt uit de aankomst van 8 mijnenvegers uit Nederland te Batavia. Binnen kort worden er nog 4 uit Australië verwacht. Het Tweede-Kamerlid de heer Max van Poll schrijft in de „Daily Tele graph" over het plan een parle mentaire commissie naar Ned.-Indië te sturen. Hij oefent daarin critiek op de publicatie van nieuws, welks onnauwkeurigheid, naar hij zegt, „niet zonder gevaar is voor mijn land". De heer Van Poll zegt. dat er geen sprake is van een koninklijke commissie of van eenig door de re geering dienaangaande genomen be sluit. Ook ontkent hij, dat de com missie tot taak zou krijgen een on derzoek in testellen naar het op treden van den heer Van Mook. Hij voegt hieraan toe, dat er voor laatst genoemde geen reden ia af te treden. Verwachting tot Dinsdagavond; Toenemen de Z u td-Westel (jke wind. Meest, zwaar bewolkt mei mi en dan lichten regen. Geleide lijk eenlge verdere stijglmg van temperatuur. Zon onder 17.20, maan 5.45 13.38, zon op 8.26. Opbouwwerkzaamheden op Walcheren. Een nieuive straat in uwrding. Een aantal door de Engelschen achtergelaten barak ken werd tot noodwoning omgebouwd. In deze van gegolfde platen opgetrokken ruimtes kunnen nog 3 a 4 comfortabele vertrekken worden ingericht Er was veel moed en doorzet tingsvermogen noodig, toen In de dagen kort na de bevrijding enkele ondernemende zakenlieden uit de bollenstreek het experiment gingen wagen een verkeersverbinding tot stand te brengen met Cecho-Slowa- kije, thans het eenige achterland in Europa voor Nederland. Er was immers geen enkele verbinding, noch via de lucht, noch over land of water. Hat eenge contact met Cecho-Slo wakije, dat in die dagen bestond was het telegraafverkeer via Lon den. Maar ondanks de weinige uit zichten, die er waren om dit expe riment te doen slagen, ondanks de vele moeilijkheden en technische bezwaren startten in October van het vorig jaar drie vluchtauto's naar Praag. Het groote reis-avontuur begon met de verzending van bloembol len, maar na den eersten rit duurde het niet lang, of van alle zijden kwamen aanvragen om ofwel goe- Zaterdagavond heeft Gouin de samenstelling van het nieuwe Fransche kabinet bekend ge maakt. Van de twintig ministers zijn zeven socialisten, zes com munisten, zes leden van de M.B.P. en een onafhankelijke. De belangrijkste ministeries blij ven onveranderd. Bidault (M.R.P.) blijft mm. van Buitenlandsche Zaken. Pelix Gouin (soc.) min.-president en min. van Nationale Verdediging. Bidault (M.R.P.) Buitenl. Zaken. Le Troquer, Binnenl. Zaken. Teit- gen (M.R.P.) Justitie. Michelet (M.R.P.) Leger. Tiller (comm.) Be wapening. Philip (soc.) Financiën. Mouket (soc.) Koloniën. Croizat (comm.) Arbeid. Lonohamfoon (on afhankelijk) Voedselvoorziening. Gay (M.R.P.) en Maurice Thorez (comm.) zijn vice-presidenten zon der portefeuille. In haar eerste bijeenkomst heeft de nieuwe Fransche regeering zich bezig gehouden met de Spaansche kwestie. Op aandringen van Bidault besloot het kabinet echter geen overhaaste aotie te ondernemen. De communistische partij heeft aan Gouiin medegedeeld, dat zij be reid is volledig en zonder eenig voorbehoud samen te werken met den nieuwen regeeringspresident om mede te helpen aan het uit den weg ruimen van den moeilijken financieelen toestand, waarin Frankrijk zich thans bevindt en 'waarvan men tot dusverre niet den moed heeft gehad het land in ken nis te stellen, Gouin liet een duidelijke waar schuwing hooren, dat de Franschen zich moeten voorbereiden op on aangenaam nieuws, wanneer de be sluiten der regeering Dinsdag a.s. aan de Constitueerende Vergadering worden voorgelegd. dereigtuit Cecho-Slowakije te halen of ze er naar toe te brengen. Aan gezien Nederland zelf nog weinig kan aankoopen in het buitenland zijn de vrachten hoofdzakelijk be stemd voor het transito-verkeer met Amerika, Scandinavië en andere landen. De onderneming Copex uit Hillegom achtte na dit eerste suc ces den tijd gekomen, om een ge- regelden dienst op Praag te openen. Met een der chauffeurs, die al vele ritten naar Praag achter den rug heeft, hadden wij een onder houd, waaruit ons wel duidelijk werd, dat deze job geen sinecure is. „Zander een cent op zak starten we met ons convooi, dat uit tien wagens bestaat en 100 ton goede ren door Europa sleept. Het zijn heusch geen pleizierritjes, want on derweg kunnen we nergens slapen, omdat zelfs de bunkers in Duitsch- land tegen den avond vol zijn. Ook met het eten moeten we ons zelf behelpen en daarom nemen we den Hollandschen pot zelf maar mee. Dan weten we ten minste zeker, dat we fit blijven." „Het rijden valt zeker niet mee op die route?" „Je moet wel meer dan een ge routineerd chauffeur zijn wil je er heelhuids af komen, want we rijden soms urenlang over be sneeuwde bergtoppen, die on zichtbaar geworden zijn door wolkenbanken. Als je daar een maal in verzeild raakt, moet je alle positieven bij elkaar houden want je kunt niet ven-der dan twee meter voor je uiit zien. Bo vendien weet je dan niet of je omhoog of ömlaag gaait. Dat moet je maar voelen." Dat Cecho-Slowakije den onder nemingslust van deze menschen uit de bollenstreek op zijn juiste waar de heeft geschat, blijkt wel uit liet De H. Congregatie van het Concilie maakte Vrijdag be kend, dat Z. H. de Paus een vastendispensatie voor alle Katholieken heeft afgekond- digd, „tot anders wordt be schikt". De dispensatie werd oorspronkelijk van 19 Decem ber 1941 af toegestaan, we gens de rantsoeneering welke ie géloovigen noodzaakten van normale maaltijden af te zien. In de bekendmaking werd nog gezegd, dat de bisschoppen en de geestelijk heid de geloovigen moeten aansporen, „deze Pauselijke dispensatie en de vastentijd tb compenseeren door icerken van liefdadigheid en gebeden". De directie van de Nederl. Bank maakt bekend, dat zij, naast de thans circuleerende biljetten van f 10, f 25 en f 100, ook bankbiljet ten van f 20. f 50 en f 1000 in het verkeer zal brengen, die even als eerstgenoemde alle den datum 7 Mei 1945 en de handtee- keningen van mr. L. J. A. Trip en ntr. J. Westerman Holstijn dragen Betreffende het bezoek van het Prinselijk Paar aan de Scandinavi sche landen, wordt thans uit Den Haag medegedeeld, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard tegen het einde van Februari een offi cieus bezoek zullen brengen aan Denemarken, Zweden en Noorwe gen, o.m. om den dank van Neder land te vertolken voor de door Denemarken en Zweden georgani- s*rde hulpacties. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. houdt dit jaar de vastenmeditaties in de H. Nicolaaskerk te Baarn. Deze zullen door den K.R.O. jrorden uit gezonden. In October 1945 heeft de Neder landsche regeering in verband met de berechting van Duitsche oorlogs misdadigers voor de Internationale Militaire Rechtbank te Neurenberg een document overgelegd. Allereerst wordt hierin gewezen op de over treding door Duitscliland van de wetten en gewoonten van den oor log te land in de dagen van 1014 Mei 1940. Met name van het lucht bombardement van Rotterdam, waarbij wel het bijzondere misda dige was, dat het bombardement begon vóórdat de termijn, waarin de overgave van de stad nog was toe gestaan, was verstreken. De verdere aanklacht betreft het optreden van Duitschland tijdens de bezet ting. Vastgesteld wordt, dat de be zetter voortdurend in strijd heeft gehandeld met het land-oorlogs reglement en wel op een wijze, die strijdt met alle begrippen van mèn- schelijkheid. Aan het document was een groot aantal bijlagen toegevoegd. Reeds voordat het proces te Neurenberg begon en ook sindsdien, zijn nog tal van gegevens aan het Open baar Ministerie van de Internatio nale Rechtbank overgelegd, o.a. ook stukken betreffende den overval op Nederland 10 Mei 1940, in strijd met eerder door de Duitsche re geering gedane toezeggingen. Op verzoek van het O M. zullen ook te Neurenberg enkele Neder landers mondelinge getuigenverkla ringen afleggen. Meer dan 200.000 arbeiders in de vleeschverwerkende Industrie zijn iln dienst van de Amerlkaansche regee ring weer aan het werk gegaan. De regeering heeft Zaterdag 135 door de staking getroffen fabrieken over genomen, teneinde de burgerlijke en militaire vleesclivoorzienlug veilig te stellen. handelsverdrag, dat tusschen de Cechische en de Nederlandsche re geering tot stand is gekomen en waardoor practisch alle export uit Cecho-Slowakije via Nederland ge schiedt. Het spreekt vanzelf, dat deze transporten een verbetering in onze deviezenpositie beteekenen en uit dat oogpunt alleen al verdient diit pionierswerk uit de bollenstreek allen lof. Met nadruk wees de heer Preijdei, de directeur van Copex, er op, dat Copex de organisator is van deze tochten, die echter door het Be roepsvervoer warden uitgevoerd. De concurrentie van de ATO, die niet over practische routine be schikt en vrachttarieven berekent, welke gelijk staan met de prijzen der Spoorwegen van voor den oor log, vond hij niet reëel. Waarom wordt de uitvoering van deze toch ten niet overgelaten aan het Be roepsvervoer in Nederland, dat toch kan bogen op zeer geroutineerde krachten, zoo vroeg hij zich af. De economische rechter te Haar lem heeft gister een verzekerings agent uit Heemstede tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man bleek, toen hij op het station te Haarlem werd aangehouden, in het bezit te zijn van ruim 4100 si garetten en nadien trof men bij huiszoeking nog eens eenige hon derden aan. Hij bekende de bedoe ling te hebben gehad ze in den handel te brengen. Bij zijn vonnis heeft de economische rechter ook de in beslag genomen sigaretten verbeurd verklaard. De Haarlemsche recherche heeft een zekere ND. aangehouden, die twee inbraken had gepleegd en beide malen met een radiotoestel wist te verdwijnen. Hoewel de man bij de ééne kraak een vingerafdruk en bij de laatste een handpalmafdruk hal achtergelaten waarmede duidelijk het bewijs van zijn daad geleverd is. ontkende hij lets met deze zaak te maken te hebben. Dit jaar bestaat de N.V. „Hoba- ko" bloembollenveiling t« Lisse 25 jaar,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1