GRONDIGE VERNIEUWING VAN SPOORWEGBEDRIJF Iraansche kwestie in den Veiligheidsraad Zuid-Duitschland ter stembus E" Electrificatie van alle belangrijke trajecten Haarlem verdelgt motten in het buitenland Javaansche kunstschatten behouden gebleven Over vijf jaar Rusland wenscht direct overleg tusschen beide landen Iran eischt terugtrekking der Russische troepen Overwinning der rechtsche groepeeringen Passagierstrailer Het weer „KABINET" SJAHRIR GEWIJZIGD Prinses herstellende En bezorgt ons tevens deviezen 69ste JAARGANG No. 23455 DINSDAG 29 JANUARI 1946 Geheime activiteit in Albanië Banden-productie dit jaar op normaal peil? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Er is zeker in geheel Europa geen spoorwegbedrijf te vinden, dat zoo door oorlog en bezetting is geteisterd als het Nederland- sclie. Maar als de plannen van de directie der Ned. Spoorwegen in vervulling gaan, zal geen enkel land in Europa over vijf jaren ook een zoo modern, snel en efficient spoorwegnet hebben als Nederland. Juist de grondige vernieling van het bedrijf, dat op het oogenblik al leen nog maar zoo'n beetje ..opge lapt'' kan worden, heeft de moge lijkheid geopend een feitelijk geheel nieuw, aan de modernste eischen be antwoordend spoorwegbedrijf op te bouwen, dat de reizigers in een mi nimum van tijd van het eene eind van het land naar het andere zal brengen en dat den reisduur van het traject AmsterdamGroningen zal reduceeren tot 1 uur 55 min., dien van AmsterdamMaastricht tot 2 uur 4 min., en dien van Gro ningen naar Maastricht tot 3 uur 12 min* De reis tusschen Botterdam en Amsterdam zal nog geen half uur duren. i»lt klinkt op het oogenblik eenigs- 7.lns fantastisch, maar het ls der di rect Ie van tie N.S. inderdaad ernst om tn vier vijf Jaren het gelieele Netter la iiltsclie spoorwegnet al thans wat alle belangrijke trajecten betreft volledig te electrificeeren en te laten berijden met treinen, tlle met een snelheid van 160 JK.M. per uur over de rails zullen Ijlen en die den passagiers alle comfort zullen bieden, dat een modern spoorweg bedrijf slechts bieden kan. Ben dergelijke totale vernieuwing van het spoorwegbedrijf is natuurlijk van verschillende voorwaarden af hankelijk. Nieuwe spoorbanen met veel zwaardere rails zullen worden aangelegd. Het seinwezen zal gemo derniseerd worden in dier voege, dat bet geheel automatisch met licht seinen bediend wordt, nieuw zwaar der materiaal zal in gebruik worden genomen, spoorwegkruislngen op ge lijk niveau zullen zooveel mogelijk vervallen, onbewaakte overwegen gf- heel verdwijnen. En tenslotte zullen ook de stations en hun omgeving grondig worden gemoderniseerd. Want het is de bedoeling, dat In de toekomst hoofdzakelijk de belangrijke trajecten door „het spodr" bereden zullen worden en het vervoer tus schen de kleinere plaatsen zal worden ever-gelaten aan autobussen en ook aan huurauto's. Daarvoor zal het du& noodig zijn ln de onmiddellijke om geving van de stations uitgebreide parkeerplaatsen en autoverhuurgele genheden te stichten. Zoolang dit moderniseeringsplan nog niet volledig ls uitgevoerd zal men den overgangs tijd trachten te- overbruggen door wegvervoer per autobus en vracht auto. De fjed. Spoorwegen hebben liet aantal autobussen, dat zij noodig zullen hebben, geraamd op 1200. Daarvan zijn op dit oogenblik reeds 1175 besteld, t.w. 250 personenbus- sen voor 80 passagiers, die 50 K.M. per uur rijden. 500 btussen voor 40 passagiers en 425 bussen voor 38 passagiers, die elk 100 K.M. per uur rijden. De carrosserieën van die t-ussen wor den in Nederland vervaardigd. Daar naast heeft men nog 1200 vracht auto's noodig, die 80'X.M. per uur kunnen rijden en waarvan er mo menteel 6Ó0 in bestelling zyn. (Vervolg op pagina 3) Winston Churchill heeft de actentasch vol gewichtige pa perassen vervangen door het palet vol kleurige verven. In Florida, het ont spanningsoord bij uitnemendheid van de Amerikaansche upper-ten, brengt de gewezen minister president van hei Britsche Rijk zijn vacantiedagen door in rust weliswaar maar niet in niets doem De altijd vita le staatsman, dien wij hier zien op San Marino Island, heeft zich voorgenomen met flink wat zei vervaardigde reis impressies terug ft komen. En wel, wie zal zich over zulk een doen verbazen? Oi zijn er soms, die wil len beweren, dat di plomatie geen kunst is en de beoefenaren van het een niet zoo goed artisten als die van het ander. Aller oogen richtten zich Maan dagmiddag in den Veiligheidsraad op den Russischen gedelegeerde Wisjinsky, toen de voorzitter vroeg, of er eenig bezwaar bestond den Iraansclien gedelegeerde toe te laten. Wisjinsky zweeg en daar er geen andere bezwaren rezen, las de Iraan Tadizadeh even later in het Engelsch een verklaring voor. Hij sprak dezelfde beschuldigingen uit als de vroegere Iraansche nota's en hij wees op bet aandeel, dat Iran in de Geallieerde oorlogvoering had gehad en op de Russische weigering Iraansche troepen naar Azerbeidsjan toe te laten. Tatlizatleh vroeg om terugtrek king der Russische troepen op 2 Maart en h|| verzocht den Veilig heidsraad hierop toe te zien. lo het door de Amerikanen be- zetle Zuiddititsehe gebied werden Zondag in alle gemeenten tot 20.000 inwoners raadsverkiezingen gehou den. De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat de Sociaal- Democraten tijdens de verkiezingen voor de gemeenteraden ln Hessen de eerste plaats Innemen met 334.3*24 stemmen: de Christen-Democraten waren tweede met 240.850 en de Communisten derde met slechts 49.523 stemmen. In Baden waren de eindresultaten van de plaatselijke verkiezingen zoodanig, dat de Chris. ten-Democraten leiden met 4 maal zooveel zetels als de Sociaal-Demo cratische partij. In Beieren hebben de Christen-Democraten een ontwel digende meerderheid behaald, n.l. meer dan 43% van een totaal van meer dan 2 millioen stemmen: de Sociaal-Democraten hadden 16% en de Communisten slechts van dit aantal. Tot. dusver is ongeveer 90 pet. Binnenkort zal men op de straten en wegen van Neder land een Amerikaansche uit vinding op transportgebied de passagiers trailer kun nen bewonderen, meldt A.P. uit Washington. 150 van deze trailers zullen vóór Juni a.s. worden afgeleverd. De trailers kunnen 75 tot 80 passagiers bevatten. Er zijn voorts in imerika orders voor 500 auto bussen geplaats. van de uitgebrachte stemmen voor de gemeenteraden in Hessen, Bete ren. Wuerttemberg en Baden ge teld. Van de vier millioen kiesge rechtigden zijn drie-en-een-half millioen tér stembus getogen. Voor. loopige uitslagen zijn: Christen- Democraten 1.400.000, Sociaal-De mocraten 900.000, Communisten 140.000. Liberaal-Democr. 60.000, andere groepen samen 900.000 stemmen. Volgens een uitlating van een der linksche leiders wordt het zeer ma gere resultaat voor de communisten door hem beschouwd als het bewijs, dat het Duitsche volk nog niet ge heel rijp is politieke beslissingen te nemen, zoodat de verkiezingen dooi de linksche groepen nog niet als zui vere politieke barometer beschouwd worden De leider der Christelijk-soctale unie in Beieren beweerde met na druk, dat de verkiezingen ,,de poli tieke houding van de bevolking weer spiegelden" en hij voorspelde, dat zijn partij een groot deel van de op partijlooze candidaten uitgebrachte stemmen op zich zou verzamelen, bij ie verkiezingen voor het parlement. Het Albaansche nieuwsagentschap meldt uit de Albaneesche hoofd stad Tirana, dat een onderzoek wordt Ingesteld naar de „geheime activi teiten" van de ..Baslikimi Ekuntar" (Albaneesche Unie), een tegen de regeering gerichte organisatie. Leden van de organisatie werden in Tirana en andere steden gearres teerd en beschuldigd van geheime activiteit, „die gericht is tegen het welzijn van het volk". Gedurende 20 minuten antwoord de Wisjinsky, snel in het Russisch sprekend. Eerst diende, volgens hem, beslist te worden of de raad zich met deze zaak wel kan bezig houden en of het charter geschonden is. Hij wees er op, dat de kwestie aanhangig is gemaakt door een regeering, die reeds niet meer aan het bewind ls. Bovendien achtte hij de aangehaalde feiten ongegrond. Namens tie Sovjet-regeering ver zocht bij den Veiligheidsraad de kwestie te laten rusten en open te laten voor direct overleg tusschen belde partijen. De Iraansche delegatie heeft uit Teheran order ontvangen direct con tact met de Sovjet-afgevaardigden te zoeken. De kwestie is tot Woensdag ver daagd. De Nederlandsche fabrieken van fietsbanden, welke voor liet fiet sende Nederlandsche volk van zoo groot belang zijn, zullen gedurende dit jaar, volgens A.P., in staat zijn, haar productie weer op bijna het normale peil te brengen. In de Ver. Staten zijn voorts 500.000 fietsban den gekocht, welke dit jaar moeten worden afgeleverd. De volgende week zullen de eerste twee goederentreinen van Rotterdam naar Tsjechoslowakije vertrekken. Verwachting tot Woensdag avond Na een nachtelijke opklaring met matigen wind, later weer tut stormachtig toenemende, wind tusschen West en Zuid-West. met wisselende bewolking en tijdelijk regen. Weinig er. i'l(lering ln tem peratuur. Zon onder 17.21, inaan 6.45 14.23, zon op 8.24. Marine-commando in Soerabaja Er zijn, volgens U. P., vijf wij zigingen aangekondigd in het „kabinet" van Sjahrir. waarvan de belangrijkste is de benoeming van Supome, ex-„minister" van Justi tie, tot adviseur van den nieuwen „minister" van Justitie, Soewandi. Het ligt in de bedoeling het Ned.-Indische departement van Marine af te schaffen en dit ge heel onder te brengen bij het mi nisterie van Marine in Den Haag. Er zal een marinecommando in Soerabaja gevestigd worden. De „Sea Scorpion", het eerste Amerikaansche vrachtschip dat na den oorlog direct uit New-York naar Ned -Indië is gevaren, is te Batavia aangekomen met 6700 ton levensmiddelen en kleeren. ter waarde van ongeveer 8 millioen gulden. Van officieele zijde verneemt het A.N.P.. dat H. K. H. Prinses Ju liana een niet ernstige mazelen heeft doorgemaakt, waarvan zij thans herstellende is. De ziekte heeft een gunstig verloop gehad en de patiënte mocht gisteren voor het eerst eenigen tijd hel bed ver laten. Leon Blum is benoemd tot buiten gewoon ambassadeur van Frankrijk in Washington, belast met het voe ren van onderhandelingen met do geallieerden over-financiëele en eco nomische overeenkomsten en de ver grooting' van leveranties van levens middelen. Een eventueel gebrek aan mot- werende artikelen zou te betreuren zijn, wanneer we dik in de kleeren zaten. Nu we echter toch bezig; zijn onze garderobe tot den laatsten draad toe te verslijten, behoeven we ons weinig zorgen te maken over de anti-motproducten. Toch ver dienen zij met het oog op het deviezenvraagstuk meer dan de wel willende aandacht, die de huis vrouw doorgaans aan de verdelgers van de stille eters besteedt. In Haarlem wordt sinds de bevrij ding met man en macht in de Rids- fabriek gewerkt, om de chemische producten naar het buitenland te kunnen uitvoeren. Als men weet, dat in den oorlog de groote fabriek in IJmuiden totaal werd verwoest en thans lederen dag toch nog hoeveel heden mottips ter hoogte van den Domtoren in Utrecht en mottenbal- letjes in een lengte van 45 K.M, de fabriek uitgaan, dan bewijst dit toch wel, dat het aan werklust en door zettingsvermogen niet heeft ontbro ken. Voor het binnenland wordt voor- looplg nog niets gemaakt, aangezien alle grondstoffen die voor de produc tie worden verstrekt gebruikt moeten en schitterende schat aan goud, zilver en edelge steenten heeft ge durende meer dan drie jaren binnen het bereik der Japanners gelegen. Ondanks het voorbeeld dat de Duitschers in Europa hebben gegeven, hebben de Japanners ervan afgezien, zich te verrijken met de fabel achtige rijkdommen der Javaansche musea. Met een bijna voor beeldige terughouding terwijl zij in hun eigen land een beroep op de loyale Japanners deden om gouden rin gen, juweelen en andere kostbaarheden aan de regeering te geven hebben de mannen van Nippon het devies „af blijven" in acht geno men, zelfs ten opzichte van de diamanten en de goudcollectie ter waarde van 3 millioen gulden van het museum van het Kon. Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen te Ba tavia, aldus A.P. Nog verrassender is het feit, dat zij een belangrijke collectie documenten en materiaal uit Japan zelf de onschatbare „De- cima-collectie" van Na gasaki onaangeroerd hebben gelaten. Van de drie groote musea in Batavia is er slechts één geplunderd het historische mu seum - en dit geschiedde niet door de Japanners. In de periode tusschen de Japansche overgave eii het herstel van de orde in Batavia hebben vandalen een gat ge maakt in een muur en ongeveer alles uit dit museum gestolen-: groote hoeveelheden boeken, documenten, meubelen en andere museumstuk ken. Het museum be vatte echter geen juwee len, goud of zilver. Nog in Indonesische handen, doch intact, bevindt zich het gebouw der Nationale.Archieven, een bouwwerk uit de 18e eeuw, dat documenten, die nog van 1596 datee ren, bevat. Het museum van den Sultan van Djokjakarta is bescha digd. toen in November 1945 Britsche vliegtuigen raketbommen hebben afgeschoten op het In donesische radiostation van deze stad, doch de Sultan meldde, dat niets van groote waarde was verloren gegaan, hoewel een vleugel van het ge bouw was uitgebrand. Dr. Verhoeven, directeur der Ned.-Indische ar chieven. die met zijn vrouw en kinderen op Java werd geïnterneerd, heeft medegedeeld, dat het feit, dat de Japan ners niet hebben ge plunderd. naar zijn mee ning te danken is aan besliste bevelen uit Ja pan. ..Ik denk dat men den Japanschen troepen heeft verboden de col lecties aan te raken, hoe aanlokkelijk zij ook waren, uit een soort van dankbaarheid. Tijdens de jaren vóór den oorlog hebben deze musea n.l. geholpen bij de oplei ding van Japariisclie ge leerden." worden voor den export. Het is interessant te weten, dat het eerste product, dat sinds de be-» vrij ding uit Nederland werd geëxpor teerd, mottips uit Haarlem waren ea dat blijkens de uitvoervergunningen, die voor diverse landen zijn vertstrekt, de bovengenoemde fabriek de eerst® en vrijwel de eenige is. die op haar gebied exporteert. Tijdens den oorlog was men geheel aangewezen op de binnenlandsche markt, hoewel het de bedoeling van. de Duitschers was, dat er groote hoe veelheden over de Oostgrens gingen. Zij leverden immers de grondstoffen, maar de afgewerkte producten zageil zij nooit. Zoo goed was hun organi satie! De rollen zijn thans omgekeerd, want nu is alleen het buitenland afzetgebied. Binnenkort hangen er van het Noordelijk tot het Zuide lijk halfrond, in Noorwegen. Egypte, Frankrijk, Brltsch-Indië enz., Neder landsche mottenballetjes in de kleerenkasten. J „De vian van Marsy\ zoo heette de verschrikkelijkedood en verderf zaaiende geallieerde soldaat, die ge lukkig geen dienst heeft hoeven doen, maar die zicK gedurende den geheelen oorlog gereed heeft moeten houden, voor het geval, dat de Duitschers tot chemische en nog erger middelen hun toevlucht geno men zouden hebben. Soldaten als deze waren toege voegd aan alle soorten leg er af deelin gen. Zij droegen bacillen bij zich die vreeselijke epidemieën over de landen van den vijand zquden heb ben gebracht. Zelf waren de solda ten, tengevolge van een ingenieus gevonden uitrustingveilig voor iedere besmetting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1