ALLEN VERLANGEND NAAR EEN OPLOSSING ^4 Frankrijk voor een critieke économische situatie I Onevenwichtig geschrijf KEMPETAI Nieuwe textielpunten aangewezen Ongefundeerde vrees voor het herstel van een koloniaal bewind Nederl. voorstel omvat 15 punten TRIJGVE LIE Japans gedachtenpolitie De zaak-Nederkoorn 69ste JAARGANG No. 23456 WOENSDAG 30 JANUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Van Mook in een radiorede: Nieuwe petroleumboimen PINDAKAAS voor de jongeren Het tweede ei Bon voor zuidvruchten Meer lucifers Secr.-gen. der UNO Het vooruitzicht op budget-tekort van 309 milliard francs DRIE-LANDEN-ACCOORD VOORGESTELD Alleen suikerwerk op snoepbon Het weer P. Weij tot levenslang veroordeeld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Volgens een bericht van het En- gelsche persbureau Reuter zal dr. Van Mook aan Sjahrir een plan in 15 punten overhandigen, dat hij uit Nederland heeft meegebracht. Deze overhandiging zal geschieden in de eerste week van Februari, terstond n» aankomst van Sir Archibald Clark Kerr te Batavia. In een radiorede over den zender van Batavia heeft dr. Van Mook er op gewezen, dat allen in Indië verlangen «aar een oplossing, ter wijl zoovelen van goeden wil niet bijeen kunnen komen, omdat ter reur nog altijd vrije besprekingen verhindert en er nog altijd een on gefundeerde vrees bestaat voor het herstel van de koloniale betrekkin gen. Van Mook zeide, dat hij over al in Nederland duidelijk begrip had ontmoet voor de wijze, waarop Ne derland en Indonesië de eeuwen oude betrekkingen voor het weder- zijdsche welzijn moeten voortzetten. De Nederlanders hebben, vol gens Van Mook, de koloniale atmosfeer volledig verworpen en zijn geestelijk bereid het volledige deelgenootschap te realiseeren, dat ruim drie jaar geleden door Koningin Wilhelmina beloofd is. op basis van een vrijwillige sa menwerking tusschen de volke ren voor het creëeren van een Europeesch-Aziatische gemeen schap. Spr. gaf uitdrukking aan zijn hoop, dat in de nabije toekomst wederzijdsch vertrouwen zou over- heerschen. Hij voegde hieraan toe, dat bij de a.s. besprekingen vol doende ruimte zal worden gegeven aan alle groepen die tot dusverre geen of weinig gelegenheid hadden gevonden hun meening uit te spreken. Dr. Van Mook eindigde zijn toe spraak als volgt: „Uit naam van ifiijn Regeering doe ik een beroep op allen om de komende dagen te denken en te handelen in opbou- wenden geest en een eind te maken aan het proces van vernietiging en ontbinding, dat evenzeer de toe komst van Indonesië als die van het Koninkrijk in gevaar brengt". Sjahrir heeft verklaard dat, in dien bij de komende besprekingen de nieuwe voorwaarden aanvaard baar worden bevonden, zij zeker De bonnen 2124 van de kaarten UA 510; 21 en 23 van de kaarten UB 510 en 66 van de kaarten UC 510 zijn geldig verklaard voor 4 liter petroleum; de bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510 voor 3 liter. Het is mogelijk, binnenkort voor jeugdige personen van 1421 jaar een potje van 370 gr. pindakaas be schikbaar te stellen. 10 Februari zal een voorinleverimgsbon bekend ge maakt worden, welke tevens als koopbon zal gelden. Op de komende nieuwe bonnen- lijst komt wederom een bon voor één ei voor. Ook ditmaal uitslui tend voor jeugdige personen tot en met 20 jaar. De volgende week zal nogmaals een bon voor 100 gram zuidvruchten voor alle leeftijdsgroepen worden aangewezen. Het is waarschijnlijk, dat weldra meer lucifers kunnen worden ver strekt. beslissend zullen zijn voor een al omvattende oplossing van het ge- heele probleem. Hij deelde voorts mede, dat er misschien een Ameri- kaansche toehoorder gedurende de besprekingen aanwezig zal zijn. Reuter weet te melden, dat er eenige twijfel schijnt 'te bestaan over de rol van Clark Kerr in de komende besprekingen. Dr. v. Mook heeft hierop verklaard van meening te zijn, dat Clark Kerr niet bij alle besprekingen aanwe zig zal zijn. In afwachting van een departe- mehtale beslissing zal onder de hui dige omstandigheden het departe ment van Marine in Indië niet op nieuw worden ingesteld. Wel is we der een commandement der zee macht in Ned.-Indië ingesteld en gevestigd te Batavia. De directeur van het Ned.-Indi sche departement van Binnenland- sche Zaken, dr. F. N. Drossaers, is, volgens U. P., van zijn functie ont heven. De Veiligheidsraad heeft in een unanieme stemming besloten, den Noorschen gedelegeerde Trijgve Lie voor te stellen als secretaris generaal van de U.N.O. Dit is een. compromis-voorstel tus schen de candidaten van de Anglo- Amerikanen en de Russen. Voor het eerst weer na jaren zal prinses Beatrix haar geboortedag in het vaderland vieren. Morgen, op 31 Januari, wordt de oudste van de drie prinsesjes acht jaar. En om eens te breken met de al oude gewoonte brengen wij ditmaal geen traditioneele verjaardagsfoto, maar een opname uit den Cana- deeschen tijd van de kleine Beatrix, toen zij, ver van haar eigen land, het voor haar zoo gewichtige feest van den 31sten Januari moest vieren Gouin, leider van Fran^rljks nieUw soberheidskabinet heeft de Constituante in een ernstige en sobere rede gewaarschuwd, dat het land zich tegenover een critieke economische situatie bevindt met het vooruitzicht van een budgettekort dit jaar van 309 milliard francs. Hij kondigde een program van drastische na tionalisatie, strikte regeerings- contröle voor de industrie en voortgezette soberheid aan. Gouin beloofde de „geheele waar heid" te vertellen over de huidige ernstige economische en financieele positie. Z\jn regeering zal haar best doen de huidige magere rantsoe nen vleesch, brood enz. te handha ven, doch Gouln waarschuwde, dat tenzij er veel grootere importen van voedsel zouden komen, er geen hoop bestaat de rantsoenen In de nabije toekomst te verhoogen. Slechts 37 pCt. van de nationale uitgaven van verleden jaar ls door Met ingang van 1 Februari a.s. worden de bonnen 1625 van de textielkaart geldig verklaard. Op deze punten zijn dezelfde artikelen verkrijgbaar, welke men op de bonnen 1—15 kan betrekken. De bonnen. 115 blijven geldig. Op bon V 11 der versnaperingen- kaart kan uitsluitend 100 gram suikerwerk worden gekocht. Choco lade is op dezen bon niet verkrijg- baar. 1 het inkomen gedekt en dit jaar is een deficit van 309 milliard francs te verwachten. Indien men dezen ge vaarlijken kringloop geen halt zou toeroepen riskeert Frankrijk door een inflationistische tendenz over weldigd te worden. Over de buitenlandsche politiek zeide Gouin, dat een nieuwe alliantie met Engeland ten zeerste gewenscht is, welke dient te worden ingescha keld in een drielandenaccoord van de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk. Terwijl de meeste gedeelten van de redevoering door de leden der drie groote partijen werden toegejuicht, waren er zoo nu en dan duidelijke teekenen van reserve bij een belangrijk deel van de progressieve katholieken, die het niet allen eens zijn met de besluiten van het partij bestuur. Een motie van vertrouwen in de 'regeering werd door de Assemblée aan genomen met 503 tegen 44 stemmen. In „De Patriot" van 29 Januari meende de redactie een bijdrage te moeten leveren aan de eenwor ding van het Nederlandsche volk, door den algemeen geachten rec tor van het Triniteitslyceum, drs. Th. Vlaar, OES.A., als den vijand van deze samenwerking1 af te schilderen. Het is wel zeer onge- wenscht, om zonder onderzoek ter plaatse de schoolleiding van isola tionisme te beschuldigen, de zooge naamde argumenten te versterken met enkele besliste leugens en dan nog misschien te denken, een waar devolle bijdrage geleverd te hebben aan het eenheidsstreven onder het Nederlandsche volk. Tegen deze wijze van doen hebben zoowel het schoolbestuur als de leerlingen en masse geprotesteerd. Wat is het geval? De redactie van „De Patriot" heeft een circulaire in handen gekregen van den rector, gedateerd 14 Januari j.l., gericht aan de ouders van de leerlingen van het Triniteitslyceum, en zal nu haar lezers eens gaan vertellen, wat voor slechte vaderlanders de katholieken toch zijn. Want, en hier volgen wij het bewuste artikel op den voet: „De rector heeft zijn leerlingen ver baden, lid te zijn van neutrale of niet-katholieke clubs, op straffe van verwijdering van de school." Deze aanhaling is volkomen juist. Weet U wat „De Patriot" wil? Net als in den bezettingstijd: „katho lieken en protestanten, liberalen en socialisten zij aan zij, zonder te vragen naar godsdienst of politiek." Jawel, onze katholieke jeugd moet zoomaar zonder meer op den grooten hoop gegooid worden. Wij missen de communisten nog, om het gezel schap volledig te maken die praten immers nooit over gods dienst en politiek, 'föat zijn wij toch dom geweest, om zoo te vechten voor het goed recht .van de Bij zondere School. „De Patriot" heeft zielsmedelij den met die arme jongens, die nu „midden in den cursus" de school zullen moeten verlaten of.... ge hoorzamen! Het Episcopaat U weet wel, dat in den oorlog zoo weinig vaderlandsliefde aan den dag heeft gelegd, getuige het ma gistrale werk van Mag. dr. Stok man O.F.M. zou ineens van richting veranderd zijn. Maar „De Patriot", in zijn overhaasing om de Nederlandsche zaak te dienen, wist niet, dat reeds 4 September 1945, dus aan het begin van den cursus, aan alle ouders werd be richt: „Niemand mag lid worden of zijn van een vereeniging of club buiten Lyoeumverband zonder voorafgaand verlof van den rector.'' De tweede beschuldiging is een vollcojpen leugen: de leerlingen van het Triniteitslyceum zouden niet Verwachting avond; tot Dotaöerdag- t Krachtige, aan de kust tijdelijk nog stormachtige wind uit Wes telijke richting. Later afnemen de wind tusschen West en Zuid-West, wisselende bewolking met nog enkele buien. Iets kou der. Zon Oinder 17.23. Maan 7.39 15.19. Zon op 8.23. i Tokio staat een grijs gebouw van vier verdiepingen, dat. op de grachten van het keizerlijk paleis uitziet. Het is een plaats waar iedere burger de vrijheid heeft, zich uit te spreken zonder vrees voor represailles. Vóór de Amerikanen kwamen was het 'n folterplaats, een oord van grimmige straffen voor de critici van het regime: het hoofdkwartier van de gevreesde Kempetai, de terroristische „gedach tenpolitie", door mid del waarvan de oorlogs. premier Hideki Tojo met absolute macht heerschte over het Ja- pansche volk. Het gebouw is kort geleden formeel overge nomen door het Ame- rikaansche corps der contra-spionnage, dat terstond een manifest heeft aangeplakt, met het opschrift: „Veror dening betreffende de rechten der Japanners", waarin de nieuwe vrij heden worden opge- ^Een plaats van ge heime marteling een hei somd, die door de Ame- rikaansche bezetting aan het Japansche volk zijn gebracht. De leidei van het corps der con tra-spionnage heeft bij de feestelijke onthul ling van dit manifest verklaard, dat dit ge bouw, dat lang is ge vreesd als een plaats van geheime marteling, nu open zou staan voor alle Japanners die met eerlijke klachten zou den komen. De Kempetai onder, hield haar eigen tele foonnetten en een ster ke radio-uitrusting, waardoor zij contact hield met de eenheden van de Japansche gen darmerie in het geheele Verre Oosten. Agenten van de Ame- rikaansche contra- spionnage toonden de donkere cei, in het sousterrain, waar de huidige minister van Buitenlandsche Zaken, Sjigeroe Josjida, in het begin van vorig jaar meer dan een maand in strenge afzondering ge vangen was gehouden, omdat hij het had ge waagd, dé politiek van premier Tojo aan een interpolatie te onder werpen. (A.P.) in een schouwburg of bioscoop naar een schoolvoorstelling mogen kij ken, als In de zaai ook protestant- sche nieisjes zitten. Geen woord staat hierover in de circulaire. En de feiten zijn deze, dat onlangs de leerlingen naar de schoolvoorstel ling van Caïderon's „Pas op voor stille waters", te zamen met de leerlingen van de andere middel bare scholen, zijn geweest en dat zij gistermiddag tegenwoordig waren bij de film „Honderd man en een meisje", waar ook „Het Kopje", de Bloemendaalsche Middelbare Meis jesschool, aanwezig was. Deze filmvoorstelling was georga niseerd door het Haarlemsch Inter- scholaire blad „Het Contact". In derdaad heeft „De Patriot" weer goed gelezen, dat dit Interscholaire blad niet op het Triniteitslyceum mag verspreid worden, zonder voor afgaande goedkeuring van den in houd. De hoofdredacteur, een leer ling van het Christelijk Lyceum, blijkt dit beter te begrijpen dan „De Patriot" en gaf hierover on middellijk een schriftelijke verze kering. En nu ter afwisseling weer een leugen. De Trinitariërs zouden wèl op een katholieke dansclub mogen. Er staat In de circulaire: „Tenslotte voelen Wij ons verplicht, U meit den meesten ernst te wijzen op de gevaren, die voor Uw kinderen te duchten zijn van het lidmaatschap van dansclubs, zelfs al zijn deze ka tholiek." Kan „De Patriot" niet lezen of wil zij niet goed lezen? Katholieke dansclubs zijn voor de leerlingen dus ongewenscht, maar niet-Katholieke dansclubs zijn per ko verboden, krachtens de in het voren staande reeds aangehaalde bepaling dat het voor de leerlingen verboden is lid te zijn van neutrale of niet- Katholieke clubs. Is „De Patriot" vergeten, dat de Venray-Nijmegen-actle. waarin de ge heele middelbare schooljeugd samen ging, een initiatief was van het Tri niteitslyceum? Laat „De Patriot" ook dit weten: dat de schoolleiding van het Triniteitslyceum goedgekeurd heeft, juist om den band tusschen. het Nederlandsche volk te bestendi gen, dat de school zich aansloot bij Let Haarlemsch Interscholair Comité, al heeft zij van tevoren natuurlijk zekere garanties geëischt. Het katholieke Triniteitslyceum doet zijn uiterste best samen te gaan met de andere groepen, maar wil tevens handelen naar het woord van den Nederlandschen Kardinaal: „Wij moeten in de jeugdbeweging in nationalen zin medewerken, ook met andersdenkenden. Wij moeten principieel blijven en het onl eige ne, het echt katholieke, tot lederen prijs bewaren". Wij hopen, dat „De Patriot" het streven van geheel het Nederland sche volk naar meer samenwerking zal dienen, door dezen eerroof te herstellen. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den 42-jarigen Haarlemmer Piet Weij, die terecht stond wegens ver raad. Hij was in 1942 door een groep illegale werkers aangezocht den „banleider" van de W.A., J. Nederkoom, uit den weg te ruimen. In plaats van zich van die op dracht te kwijten, verried hij zijn opdrachtgevers, pleegde een gefin- geerden aanslag op Nederkoorn en speelde op deze wijze enkele onder- grondsche strijders in handen van den S.D. Voor dit feit had het O. M. levenslange gevangenisstraf tegen hem geëischt. Bovendien had Weij nog eens terecht gestaan te zamen met H. van Rossum uit Haarlem, omdat hij in 1944 twee schilders, die Engelsdie oorlogs vliegers hadden voortgeholpen, bij de politie had aangebracht. Voor dit feit werd tegen beiden vijftien jaar geëischt. Het Hof veroordeelde Wei voor het eerste feit tot levenslange ge vangenisstraf terwijl hij voor het tweede misdrijf schuldig werd ver klaard zonder oplegging van straf. Van Rossum kreeg twintig jaar met ontzetting uit de beide- kies rechten. Dr. A. van der Boom zal Don derdagavond als laatste zijner kunsthistorische voordrachten in de muziekzaal van Brinkman spreken over het 700-jarige Haar lem en de schilderkunst-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1