MOEILIJKE TOESTAND IN SEMARANG „Partijdag" te Neurenberg Bewoners zeer verbitterd HET GORDIJN GAAT OMHOOG Ned.-Indië onder trusteeship? Beatrix' verjaardag in Batavia Buitsche generaals opgehangen Voor de dertiende maal verjaardag der machtsovername 69ste JAARGANG No. 23457 o DONDERDAG 51 JANUARI 1946 Bureaux Smedesuaat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week (Vervolg op pagina 3) Het weer Z.-O. Borneo Koninklijk woord tot oorlogsweduwen „Nederland helpt Indië" Prinsesje, ioen je ons land verliet, je was nog een heel kleine meid en waarom je weg moest begreep je niet, maar't was een bange lijd toen drongen de vijanden diep in ons land en heerschien verraad en geweld, ze brachten verwoesting, moord en brand Men heeft het je later verteld. Prinsesje, gelukkig is alles voorbij en kwam je behouden naar huis. Na jaren verdrukking vieren wij blij je eersten verjaardag weer thuis. C. T. Scherp contrast Nederlandsche aanklacht Groote militaire parade Commando-overdracht Hongarije een republiek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Terwijl men te Londen nu en dan de scherven hoort rinke len, wanneer Bevin, de Brit- sche minister van buitenland- sche zaken, en Wisjlnsky, het hoofd Van de Russische delegatie, door de porseleinkast van de UNO wandelen, wordt te Batavia een algemeene voorjaarsschoonmaak gehouden, wel ke bijna Hollandsch aandoet. Een aantal Nederlandsche en Engelsche militaire autoriteiten zijn afgetreden en door anderen vervangen. Het is duidelijk: de militairen verdwijnen op den achtergrond en de politici treden op den voorgrond. Zelfs Gen. Christison, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Neder- landsch-Indië, legt het commando neer. Merkwaardig was, dat onmiddellijk na het bekend worden van de missie van den Britschen ambassadeur te Moskou, Sir Archibald Clark Kerr, naar Batavia een van Engelands beste diplomaten, die den Nederlan ders behulpzaam zal zijn bij de onderhandelingen met Sjahrir, d.w.z. de noodige pressie zal uitoefenen als de besprekingen niet vlot genoeg verloopen Gen. Christison tal rijke bevelen gaf aan de nationalis ten, welke onmiddellijk werden op gevolgd. Noemen wij b.v. het laten verwijderen van anti-Nederlandsche opschriften op gebouwen, trams enz. De vraag rijst direct, of dat bevel niet eerder had kunnen worden gegeven. Maar hoe dan ook, wanneer Sir Archibald Clark Kerr in Batavia arriveert, vindt hij een situatie, die gunstig geacht moet worden voor de onderhandelingen, die én voor Ne derland èn voor Indië en, interna tionaal gezien, voor geheel Zuid- Oost-Azië van de allergrootste be- teekenis zijn. Het is te betreuren, ofschoon mis schien wel te begrijpen, dat Van de voorstellen, die de Luit. Gouv.-Gen. Dr. v. Mook namens de Nederland sche regeering zal ter tafel brengen, niets bekend is. En het zou ons niet verwonderen, dat wij deze voorstellen weer het eerst uit Engelsche bron zullen vernemen. Reeds dezer dagen wist Reuter zeer nauwkeurig te mel den, dat het plan der Nederlandsche regeering uit vijftien punten bestaat. Van Mook heeft tijdens zfjn jong ste bezoek aan Nederland wel een dozijn persconferenties gehouden, maar heeft kans gezien niets te zeg gen. Er zijn namelijk twee manieren om niets te zeggenzwijgen en héél véél praten. De laatste methode koos de Luit. Gouv.-Gen. Het vol komen onkundig laten van het Ne derlandsche volk was o.l. mede ook de oorzaak van de nu en dan ge prikkelde stemming in de Kamer bij de debatten over Indië. Immers, ook de minister voor Overzeesche ge bieden verstrekte niet voldoende inlichtingen. Dat tengevolge daar van op 17 Januari de motie-Van Poll, tegen het advies der regeering in, werd aangenomen, was Volkomen be grijpelijk en was het goed recht der Kamer. Dat de heer Van Poll ge dwongen was, een onjuiste inter pretatie van deze motie in de Daily Telegraph" in een uitvoerig schrij ven in het voorname Engelsche blad recht te zetten, toont nog eens te duidelijker, hoe voorzichtig, ook ln Engelsche kringen, men moet zijn met het beoordeelen van een zoo teere kwestie als de Indische. Waar toe het gebrek aan juiste officieele voorlichting kan leiden bleek ons dezer dagen nog uit een artikel van het te Batavia verschijnende blad „Het Dagblad", waarin heftig stel ling genomen wordt tegen de cor respondenties in „Het Parool" van de hand van den heer De Kadt. Onder den titel „Misleiding" schrijft het blad: „Het is uiteraard het goed recht van dezen De Kadt, er ten aanzien van ïndlë's staatkundige toe komst politieke denkbeelden van zeer extremen aard op na te houden, niemand zal hem er hard over val len. Het is niet zijn goed recht, die denkbeelden te gieten in een vorm, die voor lederen oprech ten Nederlander recht-af beleedl- gend is en het is nog minder zijn goed recht, die denkbeelden te pro- pageeren op grond van voorstellin gen van zaken, die met de feiten in flagranten strijd zijn." In Batavia zal nu weldra het gor dijn opgaan. Op het tocmeel zien wij allemaal „nieuwe" menschen Alleen Van Mook vormt een uit zondering. Het is duidelijk, dat zijn politiek volkomen is gelijkgeschakeld met die van minister Logemann en deze weer met die der Engelsche re- geering, thans verpersoonlijkt in den specialen Britschen ambassadeur, sir Archibald Clark Kerr. Zooals bekend, hebben verschillen de ministers zich over het te ver wachten resultaat der onderhande lingen zeer optimistisch uitgelaten. Dit kan ons slechts verheugen, want hoe eerder aan den chaos in indië, vooral op Java, een einde komt, des te beter. Ook Efegeland schijnt er alles op te zetten om binnen zeer 'A. hler orde te helpen e kwestie waar het om >!L °,f ™ei1 zich strikt houdt ï"lls woord van 7 De- viïï MrJv 1Feoht verklaarde dr. rtf„ t„ rufl °P een perscon- ferentie te Batavia, dat de meeste Nederlanders zich bewust zijn dat het zoogenaamde koloniale tijdperk voorbij Is. Inderdaad: Max van Poll wees er dezer dagen In zhn schriiven in de „Daily Telegraph'' nog S op, dat sedert de grondwetsherzie ning van 1922 Nederlandsoh Oost- Indlë niet meer een kolonie, maar een der vier deelen van het Konink rijk zelf ls. Verwachting tot Vrijdagavond: Heldere nacht, daarna toenemende bewolking, met tijdelijk eenigen regen. Matige, later vrij krachtige Zuid-Westelijke wind, zachter. Zon onder 17.25. Maan 8.22—16.2G. Zon op 8.24. 2 Febr. Nieuwe Maan. Dr. H. van Mook heeft zijn werkzaamheden in Indië weer hervat. De Gouverneur-Generaal in de werkkamer van zijn residentie te Batavia De toestand te Semarang is nog steeds moeilijk. Op dit oogenblik bestaat de bevolking uit 10.000 Europeanen en Indo-Europeanen. 40.000 Chineezen en tusschen de honderd- en tweehonderd duizend Indonesiërs. In de stad héerscht een zekere mate van rust en orde. maar de woon- en voedseltoestan den zijn zeer slecht. De stad is na melijk nog steeds omsingeld en de voedselaanvoer wordt vaak afge sneden met het gevolg, dat de prijs van de rijst thans tot zestig gulden per „liter" is gestegen. Ook de wa terleiding is afgesneden. Koelies verkoopen thans water tegen dén prijs van 5 Japansche guldens voor de hoeveelheid, die een man kan dragen. Het moreel van de Euro peanen is om deze en andere re denen zeer gedrukt. Een officieele verklaring van den Ned.-Ind. Regeeringsvoorlichtings- dienst beschrijft de bewoners ais „verbitterd over den toestand". 5£ij vragen zich af, wie hiervoor ver antwoordelijk is. De Nederlanders wonen voorname lijk in kampen, waar de accommodatie redelijk is en waar ze door de Rapwi worden verzorgd. De verklaring zegt voorts: ,,De Indo-Europeanen werden tot medio October door het Roode Kruis verzorgd; daarna werd deze ondersteuning stopgezet". Als gevolg van een bekendmaking van de Brit ten, die later herroeper» is, werd een massale evacuatie op korten termijn verwacht. De Indo-Europeanen ver kochten bezittingen en meubelen en zitten nu in leege huizen. Hun moreel is in elk opzicht beneden kri tiek. Zij voelen zich in den steek ge laten. Als gevolg van een afvaardiging" naar Batavia .wordt spoedig een on derzoek naar de toestanden te Sema rang verwacht door bevoegde Brit- sche en Nederlandsche hooge officie ren, teneinde de meest noodige ver beteringen te bewerkstelligen. In Batavia zijn dossiers verzameld met de namen van Japansche oor logsmisdadigers en door Japanners op Java toegepaste martelingen. De Indonesische pers maakt zich bezorgd over het vertrek van Chris tison en vraagt zich af, of Engeland van plan ls een krachtiger politiek tegen de Indonesiërs te gaan voeren om den weg voor de Nederlanders te effenen. Zij werpt de vraag op waar om Christison geen toestemming kreeg voor zijn vertrek Kerr te ont moeten. Bij de herbezetting van Kota Wa- ringln op Zuid-Oost Borneo werden volgens een mededeeling van den in- dischen voorlichtingsdienst Woensdag 30 „rebellen" door de Nederlandsche troepen gedood. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de „rebellen" gedood werden, omdat «ij zich. hebben verzet tegen de vestiging van de NICA. Op het grootste gedeelte van Bor neo en in de meeste Buitengewesten bevindt zich nu NICA-personeel (A.P.). Volgens Associated Press zou Sir Archibald Clark Kerr op een persconferentie in Singapore ver klaard hebben, dat er een zeer groote mogelijkheid bestaat, dat Indonesië een gebied zal worden dat onder trusteeship van de Ver- eenigde Naties komt. (Wij geven dit bericht onder het grootste voorbehoud Red.) H. M. de Koningin heeft steeds de behoefte gevoeld, zich met een persoonlijk woord tot de nagelaten betrekkingen van oorlogsslacht offers, die him leven voor het va derland gaven, te richten. Tengevolge van het groote aan tal slachtoffers zijn evenwel nog niet alle lijsten gereed, zoodat het nog eenigen tijd zal duren, alvo rens H. M. de Koningin allen nage laten betrekkingen zal hebben ge schreven. De stichting „Nederland helpt Itadië" deelt mede, dat tot dusver uit Nederland, Engeland en Ameri ka een bedrag van ruim 314 mil- licen gulden is binnengekomen. Daar in totaal 10 millioen gulden moet worden ingezameld voor den steun aan de Inheemsehen in In dië en aan de repatrieerenden naar het moederland, doet de stichting nogmaals een dringend beroep op het pulbliefk, mede te helpen dit doel te bereiken. Het gironummer van „Nederland helpt Indië" is: 500500. Voor de „dertiende maal" sinds de overname van de macht vierden de Nazi-kop stukken gisteren den 30-sten Januari op wel geheel andere wijze dan zij dit in de voor gaande twaalf jaren gewoon waren. De militaire bonzen, die vroeger met groot machtsvertoon van para de-uniformen, decoraties en maar schalkstaven op dezen dag in brul lende redevoeringen de zegeningen van den Nationaal-Socialistaschen staat verkondigden, zaten gisteren met nerveuze gezichten, in afgedra gen ongedecoreerde uniformstuk- kien, te luisteren naar den Fran- schen aanklager, Dulbost, die de huiveringwekkende manipulaties van het militaire nazi-regime aan de kaak stelde, waarbij hy o.a. de lynchjustitie in een scherp daglicht stelde. Goering, Keitel en Jodl, die evenals Himmler en Bormann, de verantwoor ding hiervoor dragen, gaven op den dag van de invasie toestemming aan de bevolking en aan de Sicherheits- Pollzel om piloten uit neergeschoten geallieerde vliegtuigen zonder vorm van proces te lynchen. En niet alleen is dit een theoretische order geweest van het militaire hoofdkwartier, van de Sicherheits-Folizel en van de Rijks kanselarij, doch Dubost gaf eveneens de bewijzen, dat dit bevel ook her haaldelijk ln toepassing gebracht ls, evenals het uitroeien van militaire commandotroepen. Het lot van de geallieerde krijgs gevangenen werd uitvoerig geschil derd, waarbij o.a. een diplomatiek protest der Nederlandsche regeering via Zweden werd overgelegd, betref fende het dooden van de drie Neder landsche officieren Ten Bosch, Braat en Thibo, die in krijgsgevangenschap werden weggevoerd en zes maanden later op de beschuldiging van „spion- nage" werden terechtgesteld. Onder de Nederlandsche stukken die jammer genoeg niet alle konden worden voorgelezen, bevonden zich o.a. beschrijvingen van de kampen Amersfoort, Ommen, Vught, Schoorl en Westerbork. Ook de beruchte moor den in het vrouwenkamp Vught, waar 70 vrouwen in een cel werden samen geperst waardoor vele omkwamen en de transporten van Joden uit het doorgangskamp Westerbork werden uitvoerig beschreven. Verder zijn er documenten over de collectieve maat regelen tegen het dorp Putten, waarbij wordt vastgesteld, dat van de 600 gedeporteerde mannen slechts 35 zijn teruggekeerd en over den schandelij ken moord te Heusden, waar de Duit- schers bij den aftocht een deel van de bevolkipg bedolven onder het puin van het raadhuis. Ten slotte waren er stukken met uitvoerig foto-mate riaal over de Wieringermeer en andere inundaties, over destructies aan slui zen en. havenwerken in Amsterdam en Rotterdam. Batavia heeft vandaag den ver jaardag van Prinses Beatrix ge vierd met een militaire parade, die op het Koningsplein een men- schenmenigte bijeengebracht had, grooter dan men de laatste jaren gezien had. Nederlanders stonden er met Indo-Europeanen en met Indonesiërs, die met de Nederlan ders sympathiseeren. Zij waren ge tooid met Oranje. Burgerlijke po litie stond voor het paleis opge steld; verschillende Indonesiërs, die vroeger tot de Indonesische ci viele politie behoorden, maakten er deel van uit. Vier compagnieën, voorafgegaan door twee Ned. officieren te paard en geëscorteerd door een detache ment, samengesteld uit Ned., Brit- sohe en Britsoh-Indische leger en luchtmacht, trokken voorbij het paleis, waar dr. Van Mook, lt.-gen. Christison, It.-adm. Helfrich, de lt.-gen. Van Ooyen en Spoor en schout bij nacht Finke de parade in oogenschouw namen. De Gur kha's en de Ned. mariniers, die aan de parade deelnamen, vielen het meest op, maar den meesten bijval genoot de afdeeling van het Ned. corps vrouwelijke vrijwilligers, die de parade besloot. In tegenwoordigheid van tal van hooge officieren van het Nederl. Ind. leger, waarbij ook Helfrich en Pinke aanwezig waren, heeft lt-generaal Van Oyen vanmorgen het opperbe vel over het Ned. Ind. leger aan den tijdelijk lt-generaal Spoor over gedragen. De Noorsche minister van Bui- tenl. Zaken, mr. Trijgve Lie, die benoemd wefd tot secretaris' generaal van de Organisatie der Vereenigde Volken Met twaalf openbare terechtstel lingen in de hoofdstraat van Kief is gistermiddag het gordijn gevallen over het proces voor het Sovjet- Russische militaire gerechtshof, waar Duitsche officieren wegens oor logsmisdaden terecht stonden. Onder de opgeknoopten bevonden zich luit.-generaal Burckhardt, ex- commandant van de Duitsche troepen in Kief, luit.-generaal Scheer en luit.- generaal Von Tschammer und Osten. Zij waren ter dood veroordeeld, nadat hun de verantwoordelijkheid ten laste was gelegd voor het vermoorden van 75.000 burgers en voor het deporteeren van 25.000 meisjes naar Duitschland. De militaire rechtbank te Minsk veroordeelde verder 14 Duitsche be klaagden tot den strop. Zij waren be ticht van oorlogsmisdaden in Wit- Rusland. Tot de veroordeelden behoo- ren luit.-generaal Richard, generaal- majoor Herf en generaal-majoor Her- mannsdorf. Naar Rartlo-Boedapest bericht, heeft de volksvertegenwoordiging; in Hongarije eenstemmig Het wetsontwerp tot het uitroepen van de republiek aangenomen. Verder werd bericht, dat de verkie zing van Zoltan Tildy tot president van de republiek reeds ale een vast staand feit'wordt beschouwd, daar alle partijen het eens zijn over a\Ja candidatiiur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1