Indië en trusteeship Jeugdige „Engelandvaarders 'J Tegenspraak van Clark Ken Indonesiërs zenden ultimatum aan Chineezen in Bandoeng (Ap-u ATOOM-PROEVEN Geen stopzetting der kolenaflevering kunnen stormen veroorzakeh Vorming van een „Volksfront" Maan-imperialisme - Russen zullen Bornholm verlaten Giral naar Frankrijk? Het weer. Het Vaticaan dementeert Haarlemsche kinderen profiteeren van den gullen John Buil 69ste JAARGANG No. 23458 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Auriol, voorzitter der Assemblée UNO verplaatst zetel Britten bezetten Japan VERMINDERDE bodemopbrengst Een détailfoto van de Koningin van den Vrede, een Maria beeld in mozaïek, .dat de kunstenaar Anton Molkenboer voor de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Bever wijk vervaardigde en dat zal dienen voor een nieuw Maria- altaar, hetwelk in roode baksteen zal worden uitgevoerd STAD EN OMGEVING H.O.V.-musici gewond NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT In een officieele verklaring, die volgens a. F. in Singapore werd afgelegd, werd het be richt, dat Sir Archibald Clark Kerr Donderdag op een pers conferentie had medegedeeld, dat er een groote mogelijkheid bestond, dat Indonesië onder bet trusteeship van de U.N.O. zou komen te staan, gedemen teerd. De verklaring, die in naam van Clark Kerr werd afgelegd, luadt als volgt: Na Sir Archibald Clark Kerr's persconferentie werd op Donderdag door een nieuwsagent schap het bericht verspreid, dat Sir Archibald de conferentie had medegedeeld, dat er een groote mogelijkheid bestond, dat Indo nesië trusteeshipgebied onder be heer van de U.N.O. zou worden. Sir Archibald Clark Kerr heeft zulk een verklaring niet afgelegd. Voor zoover hij heeft verstaan, werd hem gevraagd of Indonesië in zijn uiteindelijken status als lid tot de U.N.O. zou worden toege laten. Hij heeft daarop geant woord, dat hij hierover niets kon zeggen en dat in elk geval ieder initiatief waarschijnlijk door het moederland zou moeten worden genomen. Na het gesprek hoorde hij dat de correspondenten hadden mis verstaan wat hij had gezegd. Hun werd daarop medegedeeld, dat hij geen gewag van een trusteeship had gemaakt. Het is volkomen duidelijk' dat het misverstand een ge volg was van de slechte acous- tïek van de zaal, waarin de persconferentie werd gehouden, tengevolge waarvan Sir Archi bald Clark Kerr niet hoorde, dat de vrager over een trustee ship sprak. In antwoord op de vraag of een overeenkomst, welke voor Java en Sumatra eventueel zal worden be reikt, tevens van toepassing zou zijn op het overige gedeelte van Neder- landsch-Indië, zeidie Sir Archibald „Welke overeenkomst op Java ook zal worden bereikt, zij zal van toe passing zijn op geheel Neder- landsoh-Oost-Indië". BANDOENG, 31 Jan. (U.P.) De Indonesiërs in het zuideliijk deel van de stad hebben aan de Chi neezen ln het noordelijk deel een ultimatum gezonden om onmiddel lijk naar het zuidelijk deel te ko men, neqgeen ue en+'ieezen ge weigerd hebben. In Britsche klin gen is men van meening dat dit het begin van een campagne is om de Ciiineezen tegen de Engelsclien op te zetten. Zuld-Bandoeng' wordt snel getransformeerd in een leger kamp met barricades, tankvallen en heele straten met prikkeldraad versperring. De Britsche commandant heeft aan een zelfde aantal personen vijftig Japansche zwaarden overhandigd als waardeering voor hun ondergrond- eche activiteit gedurende de Japan sche bezetting, onder wie mevr. Bou- rnanOtani, van geboorte Japan sche, die verscheidene Nederlanders heeft verborgen, die door de Kem- petai gezocht werden. Moeder Louise, moeder-overste van de orde van het H. Hart van de tandarts Jan van de Velde (Posthumus) BATAVIA, 31 Jan. (ANP-Aneta) Het K.N.I.L. heeft twee dagorders uitgegeven. De eerste, die van It - generaal Van Oyen luidt als volgt: „Ik heb mjjn functie van opperbe velhebber overgedragen in de over tuiging, dat gij ook in de toekomst uw beste krachten zult blijven geven san Indië en aan het leger, overeen komstig de hoöge tradities van het K.N.I.L." In de tweede dagorder, uitgegeven door lt.-generaal Spoor, herhaalt de ze tegenover zijn troepen wat hij bij de plechtigheid van de overdracht reeds gezegd heeft: „Het goede, dat het oude leger heeft achtergelaten, aiullen wij behouden en al wat, vol gens onze ervaring, niet in orde is, zullen wij verbeteren, zoo niet totaal vernieuwen". Sir Montague Stopford is op het Het geslaagde radarcontact met de maan spreekt bijna even sterk tot de verbeelding der Amerikanen als het eerste be richt over de atoombom. Alle soorten denkbeelden voor nadere kennismaking met de bij-planeet van ome aarde, sommige nog jantastischer dan die van Jules Verne, vormen het ondenoerjp van bespreking in pers, radio en onder het publiek. Zoo wil men de maan in kaart brengen om haar geheimen te onthullen. Men ziet in de toekomst de mogelijk heid van „raketuitstapjes" naar de maan. Doch de pers meent hier reeds tegen te moeten waarschuwen. Zelfs wordt reeds gewaarschuwd tegen „maan-im perialisme". Zoo schrijft de Washington Post: „Men schijnt het vanzelfsprekend te vinden, omdat wij het eerste contact hebben gelegd, dat de maan reeds een soort koloniale bezit ting van de Ver. Staten is, en dat wij onze bijplaneet reeds zoo goed als geannexeerd hebben." vli gveld Kemajoran bij Batavia aan gekomen. Volgens het blad „Merdeka" heb ben zich 141 Indonesische vereenl- gingen en organisaties bij elkaar aangesloten tot een „Volksfront" met een „minimum-arbeidsprogram". Vincent Auriol is als opvolger van Félix Gouin »met bijna algemeene stemmen tot nieuwen voorzitter van de Fransche Assemblée gekozen. In een rede, waarin hij Gouin prees, verklaarde hij, dat de regee ring en de Assemblée slechts één op dracht hebben: de uitvoering van den wil der natie. Auriol riep de partijen op tot sa menwerking, waarbij iedere Fransch- man steeds in het hart moet dragen de woorden: „Frankrijk, republiek, vrede". Volgens berichten uit Kopenhagen hebben de Russen er mee ingestemd op 13 Februari Bornholm, het groote Deensche eiland in de Oostzee, dat zij verleden jaar zomer hadden bezetL te verlaten. De Deensche minister van Buitenlandsche Zaken, Rasmussen, zou het onderwerp met Wisjinsky heb ben besproken. (U.P.). Naar A.F.P. verneemt, heeft thans de Fransche regeering toestemming verleend aan José Giral, hoofd van de uitgeweken Spaansche republi- keinsche regeering, om naar Frank rijk te reizen. Het Amerikaansche vakverbond heeft een beroep gedaan op het Ame rikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken om de „Spaansche regeering in ballingschap" te erken nen. In verband hiermede kan nog bericht worden, dat Don Juan, de Spaansche troonpretendent, toestem ming heeft gekregen, om van Lau sanne naar Engeland te vertrekken. Volgens berichten zijn de leiders van de UNO overeengekomen, dat Zaterdag 9 Februari de datum zal zijn, waarop de Londensche zitting van de algemeene vergadering zal worden verdaagd. Na dien datum aal de UNO met alle instellingen naar New York of Boston verhuizen. Strijdkrachten uit Engeland, Au stralië, Nieuw-Zeeland en Brltsch- Indië zullen deel uitmaken van de geallieerde bezettingstroepen in Ja pan. De Britsche troepen zullen in het gebied van Hirosjima gelegerd worden. Maarschalk Montgomery is met ingang van Juni a.s. benoemd tot chef van den Brltschen Imperialen staf. Kelzet Hlrohito heeft den Aposto- lisch-Gedelegeerde voor Japan, Mgr. P. Marella, in audiëntie ontvangen. Z. Em. Kardinaal Pietro Boetto, Aartsbisschop van Genua, is heden tengevolge van een beroerte overle den, aldus A-P, tot Zaterdag- Verwachting avond Aan de kust nog krachtige, ove rigens meest matige wind, uit Zuid-Westelijke richting. Wisse lende bewolking, plaatselijk nog een enkele bul. Matige tempera tuur. Zon onder 17.27, maan 8.57 17.40, zon op 8.22. Vandaag nieu we maan. 9 Febr. E.K. De directeur van het Rijkskolen- bureau, de heer H. H. Wemmers Jr., heeft het bericht, als zou de aflevering van kolen voor huis brand voorloopig worden stopget- zet, met stelligheid weerlegd. H(j verzekerde, dat vóór 1 Mei a.s. ledereen in totaal zeven mud zal hebben ontvangen. De aflevering van de achtste bon echter hangt geheel af van de productie en den invoer. Omtrent de productie is men teleurgesteld. Voor het honoreeren van een ko- lenbon is 250.000 ton noodig. Er staan echter pas ter beschikking 70.000 ton anthracietnootjes, 40.000 ton eierbrlketten en 70.000 ton cokes. De resteerende 70.000 ton moeten worden weggewerkt door de afleve ring van turven, bruinkoolbriketten en de veel besproken Amerikaansche kolen, welke echter voor huisbrand minder geschikt zijn. Men zal dezen winter met een belangrijk tekort aan geschikten huisbrand moeten reke nen Wat betreft den volgenden win ter kon de heer Wemmers optimisti scher zij nuiteraard ontbreken nog gegevens en zijn zekere voorzeggingen niet mogelijk, maar er is een .rege ling in voorbereiding om de klanten binding voor particulieren op te heffen. Uit de voorloopige raming der opbrengsten van akkerbouwgewas sen hij den afgeloopen oogst blijkt overduidelijk hoe sterk de pro ductiviteit van den Nederland- schen bodem ts gedaald. De totale graanoogst wordt slechts geraamd op 63 pet. van de gemiddelde graanproductie in de tien vooroorlog- sche jaren 1930/1939. Deze achteruit gang is in de eerste plaats een gevolg van het kunstmesttekort. Daarnaast natuurlijk de inundaties en andere oorlogshandelingen. De consumptie aardappelen brachten per ha. gemid deld 19 pet. minder op, terwijl de opbrengst van de fabrieksaardappelen per ha. gemiddeld nog geen 60 pet van de vooroorlogsche bedroeg. Het suikerbietenareaal bedroeg' slechtst 40 pet. van dat in 1939. In tegenstelling met <je door A.P. gelanceerde berichten, dat de Paus evenals Churchill en Roosevelt op de hoogte kon zijn geweest van den aan slag op Hitler in Juli 1944. heeft het Vaticaan de volgende officieele me- dedeeling uitgegeven. Naar aanleiding van het bericht uit Neurenberg, dat de Paus op de hoogte zou zijn geweest van den aanslag op Hitler's leven, wordt of ficieel verklaard, dat de Paus berich ten ontving over een militaire poli tieke beweging in Duitschland. die tot doel had het natlonaal-sociallsme omver te werpen zoowel de regee ring als de partij. Een ander doel van deze beweging was te pogen be vredigende vredesvoorwaarden te verkrijgen voor Duitschland. In deze berichten wordt geen woord gerept over het toekomstig lot van Hitier. De Paus had geen voorafgaande ken nis van den aanslag op Hitler's le ven. (Reuter) De Parljsche dagbladstaking Donderdagavond geëindigd. is Boven grillige wolkenbanken-, waarop de zon haar goudfonke- lende stralen werpt, schiet het Dakota-vliegtuig met zijn kostbare lading, Hollands lieven last, in schielijke vaart, door het steeds ijler wordende luchtruim. Wat de prille jeugd misschien alleen in haar meest stoute fan tasie heeft durven droomen, is nu bijna niet te gelóoven werkelijk heid geworden. - Haarlemsche jon gens vliegen, ze vliegen zonder angst, maar wel met opwinding in 't hart door het avontuurlijke, het ongewone. Hun doel is Engeland, voor hen het land van belofte. Het vroeger zoo rijke Nederland, dat eens in grooten getale arme, hongerige Hongaarsche kinderen gastvrij opnam, maakt nu gebruik van de uitnoodiging van andere landen, een deel van zijn jongens en meisjes eenigen tyd af te staan, om hen na de lange jaren van be zetting en hongerperiode eenigzins op verhaal te laten komen. En hoe wel Engeland menige ooriogswonde heeft opgeloopen, bood bet toch spontaan aan, de Hollandsche kin deren te verzorgen ente ver wennen. Dadelijk na aankomst begint het al. Op Croydon, waar de forsche vo gel na een tocht, die slechts 75 minuten duurt, maar vol ongekende sensatie ls voor de jeugd, sierlijk neerstrijkt, wordt den jongen rei zigers in de ontvangsthall een „tea" gepresenteerd; lekkernijen worden hun toegestopt en de niet verwende knaapjes smullen van alles met gre- De aanstaande proe ven in de Stille Zuid zee kunnen stormen veroorzaken met een snelheid van 1600 kilo meter per uur, 30 m. hooge golven en ver schrikkelijke tempera turen. Dit voorspelt niet veel goeds voor de z.g. „proefkonijn-vloot", die dit alles zal hebben te doorstaan. Eenige verschijnselen, die door de experts zijn waargenomen of worden verwacht, zijnOnmid dellijk na de eigen lijke explosie, waar door in de kern een druk van honderddui zenden ponden per vier kanten centimeter ont staat, volgt een „echte wind", die een snelheid heeft van 1000 tot 1600 kilometer per uur, van korten duur weliswaar, maar van groote hevig heid. Tijdens de tweede proef, als de bom aan den zeespiegel tot ont ploffing wordt gebracht, verwacht men een golf van 30 meter hoogte. Volgens schatting der C~ Gevaarlijk 1 radio-actief water geleerden zullen ln het midden van den „vuur bal", die uit een heete massa van 1600 M. in doorsnee bestaat, tempe- rati:ren tot 100.000.000 graden Fahrenheit op treden. Deze tempera tuur loopt sterk terug, zoodra de hittegolveij zich van de kern ver wijderen. Op het oogenblik der explosie vindt er een enorme uitstraling plaats. Deze radium- achtige golven doodden de bewoners van Hiro sjima en Nagasaki, die onmiddellijk onder de bom woonden. Sommige geleerden schatten, dat een aan den waterspiegel tot ontploffing gebrachte bom een enorme, met tonnen radium gelijk te stellen, radio-activiteit teweeg kan brengen. Deze mogelijkheid heeft de voorbereiders der proeven uitgebreide veiligheidsmaatregelen tegen ongelukken doen nemen. Zoo heeft men eiland bewoners in nabij gele gen gebieden, die door radio-actief water zou den kunnen worden be reikt, geëvacueerd. tigheid. Zij hebben de sympathie van eenieder alleen al om het feit, dat ze uit Holland komen. De groote vacantié van vier maan den begint. Met nog 250 andere kinderen ver blijven zij van half September tot en met November fn hun woning van gegolfd ijzer in een kamp bij Leeds. De laatste twee maanden ran hun verblijf, in December en Januari, worden zij bij particulieren onder gebracht, waarbij voor zoover het mogelijk is ook rekening wordt ge houden met het geloof. Het jonge Haarlemsche lyceïstje, Gert, die iet wat onder de maat, doch overigens een echte Hollandsche jongen is, heeft het wel bijzonder goed ge troffen. Hij vertelt tenminste enthou siaste verhalen. Gert je kwam te Gravesend, een havenplaatsje, in een aardig gezin terecht. De menschen waren goed katholiek, zoodat Gertje zich spoe dig thuis voelde. Dikwijls heeft hij samen met zijn Engelsch vriendje in de parochiekerk de H- Mis mo gen dienen. „Het viel in het begin niet mee, om je verstaanbaar te maken", zei hij, „en vaak begreep Ik niet direct wat men bedoelde als men mij iets vroeg. Maar ik had een woordenboek bij de hand. Dat had ik voor alle veiligheid meegenomen. Toch duurde het niet lang, of lk kon de gewone gesprekken verstaan. Nu spreek ik al zeg lk het zelf een aardig mondje Engelsch. Maar schrijven, dat vind ik nog erg lastig. Ik zal nu mijn uiterste best doen op school, om het gauw en goed te leeren". Gertje heeft veel genoten, van een Engelsch Kerstfeest met Christ- maspudding, waarin geldstukjes za ten, van een bezoek aan een drop- fabriek, ran tochtjes ln trolleybus sen, die links van den weg rijden, van reizen in de Londensche onder- grondsche en van ritjes in dubbele trams. Gertje heeft veel gezien. De be roemde Westminster Abbey, de To- werbridge en talrijke andere dingen, die dit land bezienswaardig maken. „Ik had eerst weinig zin, om weer naar huis te gaan", bekende Gert. „Het was er zoo prettig. Maar nu lk thuis ben, vind lk het toch wel weer fijn. Tenslotte kun Je niet altijd vacantie houden! Ik zou bovendien veel te dik worden. Toen ik een paar dagen geleden op het station in Haarlem aankwam, waren ze allen ter verwelkoming aanwezig, maar toen herkenden ze mij al bijna niet meer." Een autobus, waarin Woensdagavond leden van de H.O.V. van Haarlem naar Beverwijk onderweg waren, is door een luxe auto aangereden. Drie musici, onder wie de concertmeester Gijs Beths. werden gewond. De heer Beths heeft een hersenschudding op geloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1