Grieksche kwestie in den Veiligheidsraad Rusland eischt Tripolis C' H Bevin laakt de communisten PLANNEN TOT GERMANISEERING VAN WEST-EUROPA HET LEVEN IN MAKASSAR Fokkerfabrieken worden verplaatst r Engeland en Ver. Staten sterk gekant tegen Russisch trusteeship Goering wilde LuxemburgNoorwegen en Elzas-Lotharingen annexeeren Nazificatie van Noord-Af rika Christison verlaat Batavia ARM IN ARM Het weer 46, 47 en 48 brandstoffen blijven geldig Engelsche chocolade Géén rijst meer voor kinderen Vleesch wordt duurder 69ste JAARGANG No. 23459 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week ENGELAND AANVAARDT GEEN COMPROMIS Te Seroei, Japansch eiland, een stukje Java genaamd van wege de gelijkenis met dit eiland, werken geëvacueerde Indo nesiërs zij aan zij met de Papoea's op de rijst- en tabaksvelden. De ervaring, welke zij daar opdoen, zal van groote waarde blijken te zijn bij den wederopbouw van Indië PROCES NEURENBERG mum Seyss' kunstroof „Indrapoera" vertrokken Bonkaarten bewaren Omruiling melkbonnen STAD EN OMGEVING De staking aan de Hoogovens Uitspraken Rechtbank NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Veiligheidsraad heeft de klacht van de Sovjet-XJnie behan deld, welke de aanwezigheid van Britsehe troepen in Griekenland een bedreiging voor den vrede noemt. Voor de Sovjet-Unie sprak Wis- Jinski, die zeide dat de Grieksche regeering een houding aanneemt, welke oorlog met Griekenlands bu ren Albanië en Bulgarije niet uit sluit. Voor de aanwezigheid van Brit sehe troepen bestaat geen reden. Na te hebben verklaard, dat hij niet uitvoerig zou ingaan op de hoe danigheden der huidige Grieksche regeering, hoewel vèel omstandig heden hier nog duister waren, be sloot hij met de onmiddellijke, snelle verdwijning der Britsehe strijd krachten uit Griekenland te ver langen. Hierop antwoordde Bevin, dat de Grieksche kwessie een Russische te genaanval is, wanneer andere din gen in Europa worden besproken. Hij beschuldigde de Grieksche com munisten ervan, dat zij met gewa pende macht een minderheidsregee- ring trachten te vormen. De aanwe zigheid van Britsehe troepen in Grie kenland achtte Bevin voldoende ge rechtvaardigd door het feit, dat En geland door de bevriende Grieksche regeering werd uitgenoodigd troepen te zenden om haar bij te staan bij het herstel van het land. Tenslotte verzocht Bevin den raad om een openhartige verklaring of Engeland door zijn optreden in Griekenland den vrede en de veUigheid der we reld ln gevaar brengt. Hij voegde er aan toe, dat hjj ten aanzien van dit verzoek geen compromis kon dulden. Tenslotte heeft Aghnides, de Grieksche gezant te Londen, elke in menging van Engeland in de Griek sche kwesties categorisch ontkend. Hij verklaarde, dat de Grieksche re geering aandrong op de handhaving van de Engelsche strijdkrachten in Griekenland. De vergaderng werd hierop tot Maandag verdaagd. Rendis, de nieu we Grieksche minister van Buiten- landsche Zaken, was niet op de zit ting aanwezig. Aangenomen wordt, volgens Reuter, dat hij tijdens een bezoek van den ambassadeur van Rusland een verklaring heeft gege ven over de positie van Griekenland, waarbij hij gezegd zou hebben, dat Griekenland gelijke vriendschap zoekt met elk van de drie „big po wers". i LONDEN, 1 Pebr. (A.P.) Of schoon de koloniale aangelegenhe den, waarmede de U.N.O. zich heeft bezig te houden, zich tot nog toe hebben bepaald tot een overzicht van de door de ministers van Bui- tenlandsche Zaken gekozen posi ties, heeft Rusland duidelijk ge maakt, dat het voornemens is, op 'n sterke positie aan de Middelland- De plannen tot inlijving van groote gebieden in West-Europa maakten Vrijdag deel uit van het requisitoir over de ger- ma niseering door de Duitschers. Een oud-medewerker van het Duit- Bche min. van Binnenl. Zaken deelde bij een ondervraging mede, dat Hitier een grenslijn, die Belfort, Nancy en kolengebieden in Noord-Frankrijk bij Duitschland zou trekken, te gematigd vond. Hitier wilde een grens van de monding van de Somme via de Noord grens van Parijs en Champagne tot aan de Argonnen. Bourgonje en Fran- che-Comité zouden van Frankrijk wor den afgesneden. De aanklager Faure zeide, dat de Duitschers met deze methoden alle bezette gebieden onder hun heer schappij wilden brerfgen. Geheel West-Europa en zelfs Noord-Afrika wilden zij germaniseeren en nazi- ficeeren. Goering was een enthousiast aan hanger van deze plannen. Hij wilde Luxemburg, Noorwegen en Elzas-Lo tharingen annexeeren en een autono men Bretonschen staat stichten. Er waren plannen voor België, voor de Vlamen en voor een Bourgondischen staat. Eupen, Malmédy en Moresnet OPKOMST en VERVAL van ACHAL/M 90S van Rusland. KOE '-^RILLEN. b 1875 van Rusland MANCHUKUO. I932i in 1» KOREA Ruslan verhezen us 2Autonoom. S.SR. SHANGHAI b«zet FORMOSA 1695 v.China Aeai'uJ f rMaHanen Mandaten] Carolm«n 1919 ^Marshallen ASQ werden in Mei 1940 reeds Duitsch. Hoe belachelijk drastisch de Duitschers te werk gingen blijkt uit de verordening, die het dragen van Baskische petjes in den Elzas verbood. Familienamen moesten worden gegermaniseerd en zelfs inscripties op grafzerken ont snapten niet aan de „zuiverings"-com- missies. Aanvankelijk was de Duitsche na tionaliteit een gunst, maar later werd zij via inlijving in de Wehrmacht tot dwang. Weigeraars werden met hun familie naar het „Altreich" gesleept. Luxemburg alleen werd in den oor log nog geannexeerd, hoewel nooit officieel. Elfduizend Luxemburgers moesten ln het Duitsche leger dienst nemen, en drieduizend vielén bij het verzet hiertegen. Zwaarder dan voor andere landen was in verhouding Luxemburgs tol aan den oorlog. Hoe Seyss Inquart zich inspande om de kunstschatten van Duitschland te vermeerderen, blijkt uit overgelegde stukken. Hij bezorgde Hitier een zelf portret van Rembrandt. Tezamen met den Nederlandschen getuige Koos Vorrink is in Neuren berg gearriveerd mr. Röling uit Utrecht, die de Nederlandsche regee ring zal vertegenwoordigen bij 't pro ces tegen de Japansche oorlogsmisda digers te Tokio. Vorrink zal Maandag zijn getuigenverklaringen afleggen. Naar U. P. meldt, zal Christi son Batavia verlaten. De geallieerde opperbevelhebber van de land strijdkrachten van het Zuid-Oost- Aziatisch commando, Sir Miles Dempsey, wordt vandaag te Ba tavia verwacht. De „Indrapoera" heeft 31 Ja nuari de haven van Tandjong Priok verlaten met bestemming Nederland. Aanboord bevinden zich 1174 repatrieerenden, t.w. 380 mannen, 543 vrouwen en 251 kin deren. sche Zee aan te dringen. Tn dit verband heeft het zijn eisch be treffende een Sovjet-trusteeship over Tripolis tijdens besprekingen over het vredesverdrag met Italië hernieuwd,. De eisch werd het eerste gesteld in September en was de oorzaak, dat de Vereenigde Staten en Engeland voorstelden, het gebied over te dra gen aan de U.N.O. Men is sterk gekant tegen een uit- sluitend Russisch beheer van Tripo lis, maar algemeen wordt aangeno men, dat een weg zal worden gevon den om Rusland aandeel te geven in den invloed op het Middellandsche Zeegebied. De UNO-vergadering heeft met 46 tegen 3 stemmen den Noorschen mi nister van B'uitenlandsche Zaken, Trygve Lie, gekozen als secretaris van de UNO. Bevin en Wisjinsky hebben gisteravond in dè Russische am bassade, enkele uren nadat zij in de UNO in scherpen woorden strijd geweest waren, een toast uitgebracht o>p elkanders gezond heid met een glas wodka. Bevin werd bij zijn aankomst op enthou siaste wijze door Wisjinsky ver welkomd en gearmd liepen beide staatslieden door de volle zalen van de ambassade. Later voegde Paul Spaak zich nog bij de ministers en samen dronken zij elkander beurtelings toe, terwijl zij elkaar (met be hulp van tolken) grappen vertel den, welke Bevin en Wisjinsky onophoudelijk .man het lachen brachten. Een batterij van camera's en blitzlichten was voortdurend op de staatslieden gericht, doch geen acht slaand op de belang stelling, welke hun samentreffen trok, schenen beiden Ttet grootste genoegen te vinden in elkanders gezelschap. Verwachting tot Zondagavond: Vrij krachtige wind tusschen Zuid-West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Vrij zacht. 3on onder 17.28. 8.2017.30, maan Zondag zon 9.25—18.59. Maandag zon 9.4820.19. 8.1817.32, njaan De brandstoffenbonnen 47 en 48 Zijn van 2 Febr. af tot een nader beken1, te maken tijdstip opnieuw geldig verklaard. Verder blijft ook bon 46 nog tot nader aankondiging geldig. De vroeger verlengde gel digheidsduur van de bonnen 43, 44 er. 45 eindigt op 4 Febr. Op de bonnen 710 en 806, die geldig zijn verklaard voor het koopen van 1 tablet Engelsche cho colade, kan 50 gram chocolade van Nederlandseh fabrikaat worden ge- kooht^voor zoover geen Engelsche chocolade verkrijgbaar is. De bonkaarten LA 602, LB 602, LC 60E, LD 602 en LE 602 voor melk, vleesch en aardappelen zijn gedurende de tweede en derde periode 1946 (20 Jan. t/m 16 Maart) géldig. Men beware derhalve dezé kaarten. In het vervolg kan men melkbon nen ruilen tegen rantsoenbonnen voor taptemelk, waarop karnemelk en taptemelk-yoghurt verkrijgbaar zijn. Per bon voor één rantsoen melk ontvangt men bonnen voor twee rantsoenen taptemelk. Op deze rantsoenbonnen Is geen taptemelk verkrijgbaar. Tot president van Hongarije ls Zoltan Tlldy, leider van de Partij der Kleine Boeren, uitgeroepen. De minister van Openbare Werken en Wederopbouw heeft medegedeeld, dat de totale glasschade in Neder land kan worden geraamd op rond 13 mlllloen M2. et verschil tus schen den toe stand In Makas sar op Celebes en dien ln de steden op Java is voor Iemand, die hier pas aalukomt, zeer opvallend, aldus een bijzondere correspon dent van A.N.P.-Aneta. Er heerscht in Ma kassar een sfeer van rust en men is reeds bezig tot normale ver houdingen terug te keeren, hoewel dit pro ces natuurlijk veel tijd vergt. De gevolgen van een 3%-Jarige Japansche be zetting kan men im mers niet binnen één dag te boven komen. Het belangrijkste feit ls echter, dat de straten hier niet vol zijn met gewapende mannen of tanks. De eenige wa pens, welke men ziet zijn die van de wachten voor de militaire ge bouwen. In de straten vervullen de inwoners Indonesiërs even goed als Nederlanders, hun gewone dagtaak. Neder landers loopen zonder angst door de kampongs geen buitengewone b€- langstelling van de in woners. De scholen zijn her opend en kinderen van alle rassen zijn druk bezig hun achterstand van jaren bezetting in te halen. X Nederlanders loopen hier geen gevaar Natuurlijk is nog uit vele andere dingen de nasleep van den oorlog te merken. De ergste daarvan zijn de ruïnes der Chineesche wijk, die voor een groot deel aan de haven grensde en dus docf de bom bardementen tot een puinhoop ls gemaakt. Dit veroorzaakte hie»- een nijpenden woning nood. zoodat de Chi neesche Inwoners hij anderen moeten intrek ken. Ook zien wij overal de teekenen van verwaarloozing; onSe- en ze ondervinden zelf» verfde hulzen, afval, dat ln het centrum op het Koningsplein ligt opgehoopt. Sedert de Japainschc overgave is de voedsel positie echter enorm verbeterd, daar de NICA rijst heeft aangevoerd. Terwijl de prijzen van vele 'schaarsche artike len hoog zijn, worden de prijzen der levensmid delen laag gehouden, daar de N'ederlandsch- Indisclie regeering een vastgestelden prijs van 16 cent, per kiio rijst lieeft ingevoerd, hoewel zl| hierdoor op deze voorraden, welke uit l'exas zijn geïmporteerd, verlies ijjdt. Naar men verwacht, zal dit ech ter tijdelijk zijn, daar Celebes in April een nieuwen rijstoogst ople vert. Er bestaat tenminste één geval, waarbij de vastgestelde regeerings- prijs geen gelijken tred kon houden met dien op de zwarte markt. De vastgestelde prijs van Ingeblikte zalm is n.l. f 1.20. terwijl op de zwarte markt hetzelfde merk slechts 90 centgf opbrengt. De Fokker-fabrieken aan den, overkant van heit ÏJ, waar men thans hard werkt om de oorlogs schade zoo spoedig mogelijk te her stellen, zijn hun langsten tijd in Amsterdam gevestigd geweest. Het voornemen is om het bedrijf uiter lijk September 1947 te verplaatsen naar een voor proefnemingen gun stiger omgeving, waar de fabrieken, een vliegveld en voldoende ruimte voor experimenten met watervlieg tuigen gecombineerd kunnen wor den. In aanmerking komen Den Helder en Vlissingen. Ter plaatse zal ook een speciaal Fokker-dorp worden gebouwd om de arbeiders te huisvesten. Teneinde een zoo goed mogelijke verzorging in stand te houden van die bevolkingsgroepen, waarvoor rijst niet kan worden gemist, is het rantsoen rijst, kindermeel of kinder biscuits voor de kinderen der z.g. D- groep (2 t.m. 4 jaar) vervallen. Daar de consumentenprijs voor vleesch en vleeschwaren nog geba seerd is op berekeningen van 1940 en verschillende kostenfactoren niet onbelangrijk zijn gestegen, heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening bepaald, dat deze prijzen met in gang van 4 Februari as. tot nadere voorziening eenigsizins kunnen wor den verhoogd. De directie van de Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft zich tengevolge van de staking der twaalf ovenmannen genoodzaakt gezien de walserij te sluiéen en 550 man naar huis te sturen, totdat de door de EVC gepropageerde staking ls opgeheven. Het feit, dat de Wal- serij-Oost stilligt, beteekent een pro ductieverlies van 50.000 ton plaat ijzer voor den wederopbouw. De Haarlemsché rechtbank heeft de volgende uitspraken gedaan: N. v. E., melkslijter te Haarlem, thans gedetineerd wegens diefstal, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. B. F. P., los-werkman te Haar lem, thans gedetineerd, A. H., melkslijter te Haarlem, thans ge detineerd, beiden vrijgesproken. M. A. H. v. L-, grondboorder te Haarlem, thans gedetineerd, vrij spraak. L. B. N., los-werkman te Haar lem, thans gedetineerd wegens diefstal in vereeniging, 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en bijzondere voorwaarden. J. v- B., vrachtrijder te Haarlem, wegens heling 6 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar met bijzon dere voorwaarden. P. V. G., hulpbesteller P. T. T., Haarlem, thans gedetineerd we gens verduistering in dienstbe trekking, 6 maanden gevangenis straf met aftrek preventieve hechtenis. A. v. d. P., los-werkman te Ben- nebroek, thans gedetineerd, en J- G. P., landarbeider te Bennebroek, thans gedetineerd, diefstal in ver eeniging door middel van braak, ieder 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. L. G. W., tuinder te Haarlem, thans gedetineerd, overtr. art. 247 W. v. Strafrecht, 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar met bijzon dere voorwaarden. Het mozaïekbeeld „De Koningin van den Vrede" van Anton Molken- boer, waarvan wil gisteren een detail- foto plaatsten, is in opdracht van den Hoogeerw. Heer P. J. Simons voor zijn parochiekerk te Beverwijk vervaardigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1