m Beëediging van Trygve Lie Sjahrir bij Clark Kerr Koos Vorrink als getuige E.A.M. verzoekt een commissie naar Griekenland te zenden 28 extra-treinen naar Stillen Omgang Amerika vertegenwoordigd bij komende besprekingen Nazificeering van Nederland door middel van de N.S.B. beoogd Speciale vluchten naar Curacao Don Juan te Lissabon LYCEUMCIRCULAIRE 69ste JAARCANG No. 23460 o MAANDAG 4 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week UNO-CONFERENT IE PROCES NEURENBERG LOFWAARDIGE HOUDING DER KERKEN Post rechtstreeks naar West-Indië Hooge onderscheiding voor jhr. Tjarda Het reizen naar Duitschland Vedediging Mussert Het weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Pantsertroepen der extremisten op Java. De tanks en zware artillerie, waarover de Soekarnisten beschikken, zijn van Japansch maaksel De secetarl.s-g'eiieraal van de Ver. een Is de Volken, Lie, Is Zaterdag !>eëed»gd voor de voltallige verga dering van de Vereenigde Volken. Lie legde den volgenden eed af„Ik, Trvgve Lie. zweer plechtig, om in alle loyaliteit volgens mijn geweten de aan mij toevertrouwde functies als secretaris-generaal van de Vereenigde Volken te vervullen, mijn gedragslijn uitsluitend te zullen richten op het belang van de Vereenigde volken en met het oog cp het uitoefenen van mijn plichten van geen enkele re geering of andere autoriteit bulten de organisatie instructies te zoeken of te aanvaarden." De eed werd door den voorzitter. Spaak, afaenomen. Deze aeide tot Lie .Het i"s een zeer hooge en moei lijke pqsitie, welke U bekleedt. Om te slagen, hebt al Uw gaven noo- dia; U moet namelijk flink zijn, be middelend zonder zwakheid en zon der uitzondering onpartijdig." Daarna verklaarde Spaak den secretaris-gene raal formeel geïnstalleerd. De vice- voorzitters o.w. B'evln. Visjinsky, Stettinius en Wellington Koo schud den den nieuwbenoemde hartelijk de hand. Nadat Trygve Lie de vergadering had toegesproken, nam hij glim lachend plaats op den goudkleurig bekleeden zetel van den secrclarh-- Het Geselschap van den Stillen Omgang heeft Zondagmorgen in Krasnapolsky te Amsterdam een huis houdelijke vergadering belegd. De vergadering, waaraan afgevaardigden uit .-verschillende plaatsen des lands deelnamen, werd bijgewoond dooi den moderator van het Gezelschap, den hoogeerw. heer G. P. J. v. cl. Burg, Deken van Amsterdam. Nadat tie president, de heer Alph. El sen- burg Sr., de aanwezigen had welkom geheeten en er zijn vreugde over uit gesproken. dat het Gezelschap in den nieuwen moderator een waardig cpvolger van Deken van NoOrt mocht begroeten, stelde hij de leidino der vergadering jn handen van Deken V d. Burg. Op geestdriftig-e wijze s>af de Deken uiting aan zijn dankbaar heid, dat hem het moderatorschap verleend is en gaf een uiteenzetting Van de wonderbaarlijke gebeurtenis- se» van vóór zes eeuwen. De Stille Omgang, die dit Jaar op 10 en 17 Maart is vastgesteld, wordt in hooge mate gehandicapt door de huidige verkeersmoeilijkheden, waar door het voor sommige deelen van ons land practisch onmogelijk is naar Amsterdam te komen. Ondanks deze bezwaren rekende de Deken op een nieer dan gewone opkomst. De ma- waarop ge komt is van geen be- na v™?httó!de hlJ' A1 verschijnt ge Het U ^fwa,?en of door te liften. m« ahes wel, want het gaat rtmi 1?en nrfè dae gebracht moet wor- i dat door de moeilijk heden. die met met zich brengt, des te schooner wordt. De bezielende al- gemeene intentie voor dit jaar is: Heer, geef ons Liefde en Vrede bii den wederopbouw van het Maat schappelijk en Godsdiensti g leven Tenslotte deelde de Deken mede dat de Spoorwegen 28 extra treinen zullen inleggen, teneinde den stil len Omgang van het eerste- vredes jaar zooveel mogelijk te helpen sla gen. Nadat de Deken de vergadering had verlaten, werden de afgevaardig den van aankomst- en vertrekuren der sneciale treinen op de hoogte g-esteld. Officieel wordt gemeld, dat Sir Archibald Clank Kerr Zon dagmiddag in de ambassade te Batavia een onderhoud heeft gehad met Sjahrir. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat wanneer een ver tegenwoordiger van de Vereenigde Staten wordt uitgenoodigd bij de komende besprekingen tusschen Van Mook en de Indonesische „leiders"- aanwezig te zijn, de heer Poote ter beschikking zal worden gesteld. Een officieel communiqué van Zondag meldt, dat alle aan den buitenkant gelegen eilanden van Ned.-Oost-Indië, met uitzandering van Timor, van 2 Februari 1.1. af onder het A.F.N.EI. (Allied Forces Netherlands East Indies) ressortee ren. Timor zal door Australiërs bezet blijven. Kapitein Van Forees-t, een Ne- derlandsch marine-officier, heeft medegedeeld, dat de Nederland- sche vloot spoedig de controle op geheel Ned.-Ocst-Indië ten Oosten van Batavia zal overne men. Ook de Britech-Indisohe troepen, die zich op Celebes be vinden, zullen spoedig door Ne- derlandsche strijdkrachten wor den vervangen. Gisteren zijn tijdens een serie schermutselingen in het gebied van Soerabaja 8 Britscbe soldaten ge dood en 37 gewond. Mijnen die In donesiërs hadden gelegd beschadig den een Sherman-tank, drie auto's voor troepentransport en twee j-eeps. De vroegere Engelsche bevelhebber generaal, rechts van den voorzitter, terwijl Gladwyn Jebb, die het voor bereidend werk had verricht, onop gemerkt achter de gordijnen ver dween. De enquête-commissie voor de vestiging van den permanenten zetel der UNO is Zaterdag uit de Ver. Sta ten naar Londen vertrokken, waar zij deze week aan de UNO-vergaderlng haar rapport aal overleggen. De commissie zal de vergadering voor stellen den permanenten zetel in 't gebied van North Greenwich-Stam ford te vestigen. Stamford ligt ruim 30 K.M. ten N.N.O. van New York en op denzeif- den afstand ten Westen van de Hud- son-rivier. Her is een kleine stad in de uiterste Westpunt van Connecti cut aan de spoorlijn langs- de kust van de Long island Sound. Enkele duizenden inwoners van Greenwich-Stamford zijn lntusschen meer oprecht dan gastvrij geweest, toen zij een petitie onderteekenden, waarin zij protesteerden tegen het vestigen van de UNO in deze plaats, daar dit „het landelijke karakt-er van de streek ernstig zou schaden." In den Veiligheidsraad is een verzoek van de E.A.M. (de antt- rojalisllsche beweging ln Grie kenland) binnengekomen om een speciale Commissie van onder zoek naar Griekenland te zenden teil einde te constateeren, dat „er geen democratische toestanden bestaan én dat de witte terreur voortduurt ten gevolge van de aanwezigheid van de Brltsclie troepen." Zaterdag Is de Nederlandsche getuige bij 't Hof te Neurenberg, Koos Vorrink, geboord. Deze ver klaarde, dat de nazificeering van Nederland door middel van de N.S.B. had moeten gebeuren. De N.S.B. kreeg de sleutelstellingen in het staatsapparaat, zooals func ties van secretaris-generaal, van commissaris der provincie en burge meester. Ter illustratie dient, dat de N.S.B. te weinig burgemeesters kon opbrengen. In Sept. 1942 verklaarde Seyss de N.S.B. tot draagster der politieke ontwikkeling. Mussert werd „leider- van het Nederlahdsche volk. Zij heb ben enkele duizenden zelfs doen dienstnemen in de S.S. De laatste jaren was het zelfs zoo. dat minder jarigen werden geprest tot dienst neming in de S.S. Menig jong Neder lander, die in conflict met zijn ouders leefde en van huis ging, werd door de Gestapo opgevangen en voor de keuze gesteld: S.S. of gevangenis. In het eenvoudigste schoolboekje moest de zin als deze geschrapt wor den: „Tijdens het bezoek van de Ko ningin Jubelde het volk Haar toe". De Duitschers organiseerden ook een ware jacht op portretten van de ko ninklijke familie. op Java, Christison. i6 uit Batavia vertrokken. Hij werd uitgeleide ge daan door zijn opvolger Sir Montague Stopford, Sir Archibald Clark Kerr en dr. Van Mook. Den heeren Bakker, J. van Rees en J. J. Pesman. alien generaal- majoor bij het K.N.I.L., is b(j K.B. eervol ontslag verleend, met dank voor de langdurige en belangrijke dierssten den lande bewezen. Speciale vluchten Amsterdam ParamariboCuracao en terug zullen 14 en 25 Februari en ver volgens om de elf dagen worden uitgevoerd ter voorbereiding van een regelmatige luchtverbinding tusschen Nederland en de Over- zeesche Gebiedsdeeien in Amerika. Met deze vluchten kan voorloopig luc tpostcoieespondentie, bestemd voor Suriname en de Ned. Antil len, worden verzonden. H. M. de Koningin heeft aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, thans ambassa deur te Parijs, het grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. 5, w: i'-'. Ook hebben ze van liet begin af aan getracht de kerken in hun macht te krijgen. Deze hebben nooit verzuimd te protesteeren als het om menscheljjke rechten StgS. Zij protesteerden tegen ar restaties eti deportaties en zij z\]n voor de Joden in het vuur «etreden. Honderden geestelijken zijn in concentratiekampen ge komen. Van twintig geestelijken in liet concentratiekamp Sacli- senhausen is er slechts een te ruggekeerd. De verdediger van Seyss onder wierp Vorrink aan een kruisverhoor, waarbij de getuige vertelde, dat Seyss, met Van Dam als handlanger, het onderwijs ringeloorde en *loe de Duitschers waarnemers naar de gods dienstoefeningen stuurden om de predikatie te noteeren. Ongehoord massa's kunstbezit zijn weggevoerd. Ais Seyss dit niet wilde, was hij in elk geval niet bij machte het te ver hinderen. Dat naar de Engelsche ra dio geluisterd wérd, staat buiten twijfel. Ik weet, dat Mussert en Seyss geen vrienden waren: ik ben zelfs uit de gevangenis gehaald om mijn meening over Mussert op schrift te stellen en daarbij werd mij gezegd, dat ik hem moeilijk te zwart kon afschilderen. Dat was een strijd van nazi-klieken onder elkaar. De heer Vorrink is aanstonds na de zitting weer naar Nederland, ver trokken. Zaterdag icas het drie jaar ge leden dat de Duitschers 10 man nen, die tegelijk met 100 ande ren als gijzelaars in Haarlem wa ren opgepakt, fusilleerden. Dien dag hebben in de hal van hei Haarlemsche Stadhuis twee oud- gijzelaars een gedenkplaat, ver vaardigd door den kunstenaar Bijvoet, onthuld Don Juan, de Spaansche kroon pretendent, is met e-sn klein ge volg in Lissabon aangekomen. Bij aankomst werd hij begroet door Nicolaas Francd, den Spaanschen ambassadeur in Lissabon en broe der van generaal Franco. Een groep Spaansche monarchisten was ook aanwezig. Het hoofd van het Bureau Natio nale -Veiligheid deelt mede: Het is nog steeds niet toegestaan naar Duitschland te reizen voor persoon lijke, familie- of zakelijke aangele genheden, dit in afwijking van be richten. die reeds in de pers versche nen zijn. Aanvragen worden door Bureau Nationale Veiligheid niet in behandeling genomen Naar wij vernemen is mr. J. de Pont toegevoegd aan mr. Wijckerveld Bisdom voor de verdediging van Mus- sart, die, zooa\s reeds gemeld, 20 Febr. voor den Bijzonderen Raad van Cassatie zal terechtstaan. Verwachting tot Dinsdagamnd Meest matige Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt met tij/le lijke opklaringen, plaabsélit'; eenige regen. Temperatuur over dag tusselien 7 en 10 gr. Zon onder 17.32. Maan 1B.08 21.39. Zon op 8.16. Het begrip der samenwerking tusschen katholieken en an dersdenkenden is teer en gevoelig. Veel wat goed is en ver wachtingen voor de toekomst geeft, kan door een enkel woord verloren gaan en een artikel van een out sider, die meent openbaar te kun nen meepraten, kan veel, heel veel bederven. Het met één kop over drie kolom gepubliceerde artikel: „Pater Vlaar doet aan isolatio nisme" in „De Patriot" hebben wy als onevenwichtig geschrijf aan de kaak moeten stellen. De kwestie la onder de Haarlemsche katholieken hoog opgenomen en daarem moe ten wij des te meer betreuren, dat „De Patriot" ln zijn blad van 2 Februari in een ons antwoordend hoofdartikel over dit onderwerp weinig begrip voor logica aan den dag- legt en niet herroept hetgeen pertinent onwaar was in het eerste artikel, q.a. dat het lidmaatschap van katholieke dansclubs op het Triniteitslyceum zou zijn toe gestaan. Bovendien stemt het ver drietig, dat de artikelen van het blad groote verwarrring hebben veroorzaakt bij alle niet-katho- lieke jongens en meisjes, die het Triniteitslyceum zeer welwillend gezind zijn. Dupliek en daar mede is de zaak onzerzijds afgeslo ten kan en mag dan ook niet achterwege blijven. „De Patriot" weet, dat „Pater Vlaar van huis uit een verdraag zaam man is," en gaat verder: „Daarom beteuren wij het des te meer dat hij zijn naam heeft moeten hechten aan zulk een cir culaire, die grievend is voor een niet-katholiek." Ondanks de vrien delijkheden aan het adres van den rector is hier toch sprake van een insinuatie. De schrijver roemt de samenwerking, die tijdens en na de oorlogsjaren tusschen de Ker ken is ontstaan en concludeert: „Een geest, waarmede die van de circulaire van het Triniteitsly ceum^ dunkt ons, in flagranten strijd is." Het gaat hier kort en goed om het volgende: Het Episco paat wilde vóór den oorlog, onder den oorlog en nu nog na den oor log. dat de katholieke jeugd zich katholiek organiseert en daarem is het verbod van lidmaatschap van neutrale vereenigingen in vol komen overeenstemming met do wenschen van ditzelfde Episcopaat. In het eerste artikel werden den rector drie zaken verweten, met als conclusie: „Wij betreuren de zen vorm van isolationisme ten zeerste.... de goede verstandhou ding, dit kostbare begrip van het Nederlandsche volk, mag niet to loor gaan." En in het tweede ar tikel trekt „De Patriot" een hoogst verbaasd gezicht als zou zij den rector als^ vijand van samenwer king hebben afgeschilderd. De lo gica is ook verder zoek. Op 29 Januari schreef „De Patriot": „Wij zouden nog eenig begrip voor het streven van den Pater-rector kun nen hebben, als het er om te doen was huwelijken tusschen katho lieke jongens en niet-katholieke meisjes te voorkomen" en in het artikel van Zaterdag getuigt dit streven van onverdraagzaamheid. Pater Vlaar zou de soep niet zoo heet eten als zij werd opgediend, omdat hij na de publicatie van het artikel over zijn isolationisme de jongens aan een interscholairen filmt 'iddag liet deelnemen. Hier kunnen wij toch geen goede trouw meer veronderstellen, want die voorstelling werd gegeven op den middag, voordat „De Patriot" met de aantijging uitkwam. „Wij hebben met geen woord over de Venray-Nijmegen-actie noch over het Episcopaat gerept." zegt „De Patriot". Inderdaad, maar wij verwezen naar het een en het ander om „De Fatriot" te bewij zen, dat er van katholieke zijde zooveel goede wil aan den dag ge legd wordt inzake de samenwerking met andere bevolkingsgroepen. Een goede wil, dien wij ons door on evenwichtig geschryf niet laten ontnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1