BEVIN EN WISJINSKY IN HEFTIG DEBAT PANIEK IN PARIJS r SYSTEMATISCHE STRIJD TEGEN HET GEESTELIJK LEVEN De tunnel te Velsen Veiligheidsraad verdaagd zonder overeenstemming inzake Griekenland Appél van Syrië en Libanon Het weer Nieuw U.N.O.-probleem Fransche minister tegen ontwapening NAKAARTEN Brutale inbreuk op de rechten van de Kerk in Noorwegen De situatirin Spanje Motie-Van Poll in Eerste Kamer Zaansche Katholieke Landdag 69ste JAARGANG No. 23461 DINSDAG 5 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week UNO-CONFERENT IE Besprekingen tusschen Engeland en Egypte Verzoek van Syrië en Libanon De zetel der U.N.0. Nieuw massagraf Hoorspel over atoom-proeven Blijf kalm de wereld vergaaf PROCES NEURENBERG Het lijden der Joden Italiaansch memorandum Over het geschil met Oostenrijk Lucifers voor kleine kinderen STAD EN OMGEVING Gewijzigd project? Eerste plechtige H. Mis te Aerdenhout NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zonder een beslissing bereikt te hebben inzake het geschil tusschen Engeland en Rusland over de Britsche troepen in Griekenland, is de Veiligheids raad op voorstel van Makin verdaagd na een heftig debat tusschen Bevin en Wisjinsky. Wisjinsky kan zich niets ergers in denken dan Bevin's gezegde, dat de anti-Britsche propaganda van Mos kou een bedreiging voor den wereld vrede v.as Hij sprak Integendeel de beschuldiging uit, dat de Britsche troepen in Griekenland een gevaar vormen. Hij haalde Engelsche ver klaringen aan, dat de Britsche troe pen een ..werktuig tot druk" waren. Op den man af vroeg Wisjinsky, of zijn citaten Moskou-propaganda wa ren. Bevin stond op en weigerde zijn standpunt op te geven. Hij vroeg om een duidelijke uitspraak over de vraag, of de Britsche regeering den wereld vrede in Griekenland in gevaar brengt. „Indien dit wel het geval Is. ben ik niet geschikt aan deze tafel te zitten", zeide Bevin. „Wij 6teunen geen zekere elemen ten én verstoren den vrede niet. maar wij willen onzen bondgenoot van '40 en '4>l niet vergeten". Wisjins ky noemde echter zinverklaringen „vriendschappelijke waarschuwingen", maar „zijn beweringen over terreur In Griekenland" geen propaganda. Bevin ontkende, dat Engeland de Grleksche rechtsclie partijen zou steunen. De Grieksche gedelegeerde noemde Engelands optreden gewettigd, even als Stettlnins, die voorstelde de drie betrokken landen te danken voor de verklaringen en geen verdere actie te ondernemen. Frankrijk. Australië en Polén sloten zich hiér bij aan. Wisjinsky wilde-er vervolgens ge noegen mee nemen, dat de Engelsche troepen zoo spoedig mogeiyk zouden worden teruggetrokken, maar Bevin weigerde dit, aanbod en bleef bij zijn elsch oui een duidelijke uitspraak, dut de Britsche troepen geen be dreiging vormen. De motie zooals Wisjinsky die voorstelde zou beteekenen, dat d*3 klacht der Sovjet-regeering erkend is en dat Bevin, als resultaat der dis cussies, bereid was- de Britsche tros- Verwachting tot Woensdag avond: Meest matige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Gedeel telijk bewolkt. Plaatseiy i nog een enkele regenbui. Iets minder zacht. Later toenemende bewol king. Zon onder 17.34, maan 10.26 23.00, zon cp 8.14. De onderhandelingen van Egypte met de Britsche regeering over de verwijdering van buitenlandsche troepen uit het land zullen binnen kort beginnen. Tijdens de besprekin gen zal het verzoek van Egypte om inlijving van den Anglo-Egyptischen Soedan bij Egypte ter sprake komen. Ook worden stappen ondernomen om te komen tot vertegenwoordiging van Egypte op de Parijsche Vredes conferentie in Mei. Egypte zal de oplossing van de Soedan-kwestie eventueel aan den Veiligheidsraad voorleggen. De Fransche Communistische mi nister voor bewapening, Charles Til- Ion. heeft in Cherbourg het hijsehen van de Fransche vlag op acht voor malige Duitsche oorlogsschepen, die Frankrijk van Engeland ontvangt, bijgewoond. Hij heeft zich daarbij sterk tegen ontwapening uitgespro ken. Hoewel Frankrijk in financieele moeilijkheden verkeert, achtte de minister dit geen reden om afstand te doen van de positie, die het in de wereld inneemt. Een Amerikaansch transportvlieg tuig heeft met 29 passagiers en een ton vracht aan boord in den record tijd van 11 uur 9 minuten gevlogen vii n Few York naar Shannon in Ier land.. pen terug te trekken. „Ik ben niet zoo kinderlijk dat ik daar ln loop", aldus Bevin. De vergadering van den Veilig heidsraad werd vervolgens geschorst. Be U«N.O.-delegaties van Syrië en LTbanon liebben aangekondigd, dat zij een appél tot den Veiligheidsraad hebben gericht, waarbij om het „on middellijke, algelieele en gelijktijdige" terugtrekken der Fransche en Brit sche troepen uit hun landen verzocht wordt, daar deze een bedreiging voor de souverelniteit vormen en moei lijkheden kunnen veroorzaken. De Sowjet-Ünie heeft de TJ.N.O.- vergadering doen weten, dat de Rus sen ,,in geen geval welk deel ook van deit staat Massachusetts als eventueele plaats voor de hoofdstad der Vereenig- de Naties" kunnen aanvaarden. Deze beslissing werd gebaseerd op een open bare bijeenkomst, die in Boston plaats vond, waar een rede werd gehouden, die volgens de Russen de Vereenigde Naties vijandig gezind was. Toen de Veiligheidsraad Maan dagavond verdaagd werd, zat Er nest Bevin op een tafel en zette ongeveer een kwartier gemoedelijk zijn discussie met Wisjinsky voort. Bevin zei, dat het Britsche ka binet in geen geval met. minder dan een verontschuldiging genoe gen zou nemen. „U kunt dit regelen," zei h(j. „Waarom doet u liet niet." Wisjinsky hield glimlachend vol, dat lijj gelijk had. „Wel," zei Bevin, „ik begon hier niet over deze kwestie, maar u. IJ had de zaak met mij moeten be spreken, u bad er liier nooit over moeten beginnen." Na eenige meer vriendschappe lijke woorden grinnikte Bevin te gen Wisjinsky en zei terwijl hij zijn vinger schudde: „Ik weet, nat li dacht, dat ik over de Perzische zaak zou beginnen, maar ik deed juist het tegendeel. En nu is dit een tegenaanval." „O nee," antwoordde Wisjinsky Jachend. „Dit Is geen Moskou- propaganda." Hun secretarissen barstten In lachen uit, toen de twee hun ge sprek afbraken en wegliepen. (A.P.) Opnieuw zijn, ditmaal in Lansdorf, in silesnë, massagraven gevonden met de stoffelijke resten van 190.000 Russische, poolsche, Fransche en En gelsche krijgsgevangenen. Op grond van een medisch onderzoek wordt vermoed, dat de gevangenen zijn doodgeschoten of dcor lichamelijke uitputting, ziekte en marteling stier ven. De documenten worden aan het militaire tribunaal te Neurenberg voorgelegd. Prinses Elizabeth van Engeland, die onlangs een bezoek aan Portsmouth bracht, lunchte aan boord van het oude vlagge- schip van Nelson: de „Victory". De prinses in gesprek met eenige commandanten terioijl zij in den regen over het dek van het schip wandelt Honderden men- scheu belden Maandagavond politieposten, re dact ie-bureaux en ra diostations op cm in lichtingen, teen Radio- Parijs een hoorspel uit zond over experimenten met een atoombom. Er werd verteld, dat in het gebied van den Stillen Oceaan de contróle ver loren was bij liet expe rimenteeren met een atoombom, waardoor een keten van ontplof fingen teweeg was ge roepen, die de aarde aan stukken reten. „Den volkeren over de ge- heele wereld wordt ver docht kalm te blijven", zoo zei de omroeper, die er aan toevoegde, dat schepen aan de Paciflo- kust instructie hadden gekregen in de havens te blijven. De angst deed denken aan de paniek van eenige J^ren geleden onder de bewoners van New York en New Jer sey, toen de radio daar op soortgelijke wijze vertelde van een in vasie door Marsbewo ners. Over de komende atoomproeven in den Stillen Oceaan maakt het veiligheids'bureau van het Amerikaanscne leger nog bekehd, dat geen enkel levend we zen kan blijven leven in den onmiddellijken om trek van de experimen ten- d a a rem zu 1 le n door radio bestuurde vliegtuigen van came ra's voorzien zrijn en zullen op de Atollen in het Zuidelijk gedeelte der Stille Zuidzee rond de plaats, waar de proefkonijn-vloot" van meer dan 1Q0 oorlogs schepen zal worden ver in iet i.rd, hooge stalen torens worden gebouwd, die eveneens met ca mera's zullen zijn uit gerust. De radio-activiteit en de intense hitte (ge schat op millioenen gra den Fahrenheit) z?ijn de grootste moeilijkheden, waarvoor de camera- menschen zich geplaatst zien. De camera's zul len door zeefkringen hermetisch gesloten en verzegeld worden om de brandende stralen af te dekken. Het zal verscheidene weken verboden zijn het onderzoekingsg'e- bied, 11a de proefne mingen, te dicht te na deren vanwege het ge vaar van radio-actieve elementen, die na de ontploffing overgeble ven zullen zijn. (A.P.). In Neurenberg zijn Streicher en Seyss-Inquart weer op de be klaagdenbank verschenen. De Fransche aanklager Faure be sprak de pogingen tot germa niseering van West-Europa die ln Nederland begon met afschaffing van bestaande vrijheden. Naast de oprichting van tal van Duitsche organisaties als Landstand, Arbeidsfront, ten behoeve van de germaniseering, noemde Faure den systematischen strijd tegen de elite van het land en tegen het geestelijke leven. De meest l>n 'ile inbreuk op de rechten van Xerk pleegde de Noorsclie politie, door pries ters, die liet biechtgeheim wei gerden te schenden, met gevan genis te bedreigen. Als bewijs voor de immoraliteit der Duitsche methoden haalde Faure een protest aan van het gerechtshof te Leeuwarden tegen het feit, dat door Nederlandsche rechtbanken veroor deelde mannen hun straf in Duitsche kampen moesten ondergaan en daar door buiten verhouding zwaar ge straft werden. Het eenige antwoord, dat Seyss er op had, was het ontslag van de rechters. Vrtjwel alle Joden, die als vluchte lingen uit het Oosten in kampen in Beieren zijn, hebben den wensch uit gesproken naar Palestina te gaan. Van de zes millioen Joden voor den oorlog hebben slechts ander half millioen Hitier overleefd. Het ergst was de vervolging in Polen. In Nederland slonk het aantal tot 30.000. Opmerkelijk is. dat in Duitschland thans nog 85.000 Joden zijn. maar dit zijn voor het overgroote deei verdreven Pool sche Joden; van de oorspronkelijke Joodsche bevolking van Duitschland zijn er nog slechts tienduizend over. ROME, 4 Febr. (U.P.) De Italiaan- sehe premier De Gasperi heeft aan de ambassadeurs van de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Rus land een memorandum over het ge schil met Oostenrijk in zake de grens van Zuid-Tyrol overhandigd. Dit bevatte de argumenten voor het behouden van den Alpen-sector, met inbegrip van den strategischen Bren- nerpas. De Gaspari verzocht 't docu ment zoo snel mogelijk aan de gede legeerden bij de U.N.O.-vergadering in Londen te overhandigen. Het memorandum bevat geen en kele wijziging in de Italiaansche positie doch werd als noodzakelijk beschouwd ln verband met den druk die onlangs door de Oostenrijkers voor den terugkeer van den bewusten sector naar Oostenrijk werd ingezet. Naar United, Press uit Lissabon bericht, zal Don Juan Donderdag Spaansche Royalistische leiders ont vangen, waarbij hij zich over de Spaansche politieke situatie zal laten inlichten en de mogelijkheden van het herstel der monarchie bespre ken. José Giral, de minister-president van de Spaansche republikeinsche regeering in ballingschap, heeft ver klaard, dat minstens 40.000 gewapen de guerillastrijders in Spanje gereed staan om actief op te treden, wan neer alle vreedzame middelen om het regime van Franco omver 'te werpen zijn mislukt. Hij zeide, dat zijn re geering verwacht spoedig dóór de Sovjet-Unie te worden erkend. In de vergadering van de Éérste Kamer van Woensdag Februari aal de voorzitter een voorstel doen be treffende de in de Tweede Kamer aangenomen motie-Van Poll. Voor kinderen van 04 jaar wordt een extra hoeveelheid luci fers beschikbaar gesteld. Men moet hiertoe van 3 tot en met 9 Febr. bon 859 der bonkaart KD of KE 692 Inleveren. Per bon is een huishouddoos inhoudende circa 240 lucifers ver krijgbaar. Koos Vorrink getuigt te Neu~ renberg over de schanddaden, welke de Duitschers tegen de kleine staten, in het bijzonder tegen Nederland, bedreven, hebben H.M. de Koningin heeft in paitj- «uliere audiëntie prof. dr. John Mott ontvangen. „Trouw" weet gisteravond te melden, dat de uitvoering van het tunnelplan te Velsen op het urgentieplan gehandhaafd blijft en voegt er aan toe; „Inmiddels zijn plannen uitgewerkt tot wij ziging van het oorspronkelijk project. Destijds hebben zich na melijk in verband met de be staande bebouwingen in Velsen- Noord moeilijkheden voorgedaan, welke hebben geleid tot een com promis. Door de oorlogsverwoes tingen in dat gedeelte van Vel sen Is het nu echter mogelijk, eer veel betere oplossing te ver krijgen". Wij hebben omtrent de juist heid van dit bericht inlichtingen ingewonnen bij den heer Wolter- beek, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, die het geheele tunnelplan in handen heeft. Hij noemde deze mede- deeling zeer voorbarig en voegde er aan toe, dat de plannen voor den tunnelbouw te zijner tijd weer ter hand zullen worden geno men. In de parochiekerk van den H. Antonius te Aerdenhout heeft de weleerw. heer E. P. Schuurmans O. Praem. van de Orde der Nor bertijnen te Heeswjjk zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Als presbyter-assistens fungeerde pas toor W. Bosch, als diaken de hoogeerw. heer C. G. van Trigt, als sub-diaken de priesterbroer van den neomist, pater Eusebius Schuurmans O.M.Cap., die tevens de feestpredikatie hield. Na de plechtigheid recipieerde de neo mist aan de pastorie. De familie Schuurmans is wel rijk gezegend met priesterzonen. De derde, pater Jezuïet-missionaris van Madagascar, hoopt in het na jaar naar Nederland te komen en dan eveneens in de ouderlijke pa rochiekerk zijn eerste plechtig» H. Mis op te dragen. De Zaansclie Katholieke Land dag zal Zondag 2 Juni in Krom menie worsen gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1