Nog geen overeenstemming in Grieksche kwestie Kritieke besprekingen van leidende Indonesiërs? De paniek in Parijs een fweede Gepeoe Nieuwe distributie van serviesgoed Wél schoenen maar géén bonnen Het conflict bij de Hoogovens Sjahrir voor het eerst tegenover de oppositie in het Volksfront STATEN-GENERAAL BIJEENGEROEPEN Geheime onderhandelingen buiten vergaderzaal hadden geen succes Poolsche staafspoiitie, 69ste JAARGANG No. 23162 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Vrije toegang tot Batavia Realistisch hoorspel eischt slachtoffers Bandoeng een „verdeelde" stad Voor mededeelingen over Ned.-Indië Ministers naar Amerika? Het weer U NO-CONFERENTIE Bevin eereburger van Missolonghi Geweld tegen geweld Speciale zitting van Eng. regeering TREINBOTSING bij Groningen Sanitair weldra vrij saE* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag komen alle leidende publikeineche functionarissen bijeen op een conferentie, die te Soerakarta wordt gehouden. Sjah rir zal de besprekingen leiden. Deze kunnen wellicht een critiek karakter dragen, daar Sjahrir thans voor het eerst tegenover de oppositiei, gevormd door het on langs opgerichte „Volksfront", komt te staan. Naar gemeld, steunen Soekarno en Hatta het „Volksfront'' krachtig. Sjahrir wordt aan het einde van deze week te Batavia terugver wacht, waar hij waarschijnlijk een ontmoeting met dr. Van Mook zal hebben. Men verwacht, dat er dan Nederlandsche voorstellen aan de Indonesiërs zullen worden voorge legd. Volgens gezaghebbende kringen had de Nederlandsche re geering eenige verandering ln de door Van Mook uit Nederland meegenomen voorstellen aange bracht. Onbevestigde berichten vermelden echter, dat de oor spronkelijke voorwaarden een be paling bevatten, waarin zelfregee- ring voor Indonesië gedurende langen tijd zou worden uitgesteld. Deze voorstellen zouden de Indo nesiërs zéér koel hebben ontvan gen. Het Indonesische blad „Rakjat" maakt melding van geruchten, vol gens welke de Britsche troepen Ned.-Indië per 1 April zouden ver laten en vervangen worden door Nederlandsche strijdkrachten. Volgens een officieele mede- deeling is de toegang van Ne derlandsche burgers tot Batavia niet meer aan beperkende be palingen gebonden. De heer Kerstens, die 9 Februari naar Nederland vertrekt, zal voor zijn vertrek zijn functie van regee- ringscommissaris, toegevoegd aan den minister van Overzeesche ge- biedsdeelen. neerleggen. De eerste Indonesiër, die voor het geallieerde militair gerechtshof SSlllli Generaal Stopford, de opvolger van generaal Christison als opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten op Java De paniek, die Maandag in Fa- rijs ontstond toen de radio een realistische beschrijving gaf van een atoomaanvai in 1990, heeft velschillende slachtoffers ge- eischt. OI?ro?Per plotseling de mededeeling deed: ..Wij moeten ons programma onderbreken. Er heeft een plotselinge aanval met atoom bommen plaats gehad. Luister haal verdere instructies", kregen vele luis teraars een zenuwschok, zoodat de doktoren in de ziekenhuizen den volgenden dag druk werk hadden Twee personen zouden door emotie zijn overleden. Theaters onderbraken hun voorstellingen en velen zochten bescherming in de tunnels van de metro. Tegen de personen, die verant woordelijk waren voor deze uitzen ding. zullen maatregelen worden ge nomen. te Batavia terecht zal staan, heet Soekarno. Hij is echter geen fami- li van den „president". Het huidige Bandoeng biedt een merkwaardigen aanblik: in de stad zijn geen straatgevechten meer. Wa terleiding en electriciteit function- neeren betrekkelijk normaal, maar de winkels ln de voornaamste straten zijn gesloten. In het door de Indo nesiërs gecontroleerde zuidelijke doe! der stad zijn sommige winkeltjes en een gedeelte van den passar open. De Indonesische „autoriteiten" staan den verkoop van versche groenten en vruchten in Noord-Ba ndoeng. waar Rapwi en Britsche troepen hui zen. niet toe. Deze zijn afhankelijk van kleine hoeveelheden, welke af en toe binnenkomen: Ten deele zijn jeugdige boefjes voor deze blokkade verantwoordelijk. Zij zijn bovendien schuldig aan ont voeringen en aanvallen op tani's i landbouwers) uit het Noorden, die huil producten verkochten ln het. door de Britten gecontroleerde ge bied. De samenwerking tusschen Indo nesische „autoriteiten" en Britten in Zuid-Bandoeng is in sommige opzichten niet zonder succes ge weest. hoewel niet in dezelfde mate ais elders op Java. De aanwezig heid van gewapende benden en hun vertegenwoordigers heeft hierop een remmenden invloed. Bandoeng is dus een „verdeelde stad", niet alleen omdat zij verdeeld is in verschillende „zones", maar voornamelijk van wege de verschillende daar werki- zarne krachten. Zoolang de extre misten niet zijn opgeruimd, zal dit cok niet veranderen. Beide Kamers der Staten-Gene- raal zullen Donderdag 7 Februari in comité-generaal bijeenkomen, de Tweede Kamer om 1 uur, de Eerste Kamer om 4 uur. De bijeenroeping is geschied op verzoek van den minister-presi dent. In deze vergadering zullen van regecringswege mededeelin gen worden gedaan betreffende Ned.-Indië. Wat, betreft een eventueele reis van de ministers Vos en Iileftinck naar Amerika deelen zoowel het de partement van Financiën als dat van Handel en Nijverheid mede, dat de situatie c-p dit oogenblik van dien aard is-, dat de mogelijkheid van deze reis ncch bevestigd noch ontkend kan worden. Paus Pius XII, de 35000 kinderen ze- genend. die onlangs in den St. Pieter te Rome verzameld waren De Paus werd op de sedia gestato- riagedragen en werd ontvangen met luide kreten Viva il Papa", Den zegen gaf de Paus van de loggia af, want vele dui zenden hadden zich op het plein vóór de kerk verzameld wegens gebrek aan plaats binnen. Dit was de groot ste audiëntie welke door den Paus ooit gehouden is. Opnieuw lieeft de Veiligheids raad Dinsdag «en wanhopige poging gedaan om een oplos sing te bereiken in het con flict over Griekenland, en op nieuw schijnt deze poging ver- geefsch geweest fe zijn. Nadat de verschillende leden twee uur lang In geheime onderhande lingen buiten de vergaderzaal hadden doorgebracht, werd de zitting door den voorzitter, Makin, verdaagd, zonder dat eenige actie werd ondernomen. Geen der vier landen, die niet aan de besprekingen in de raadkamers hadden deelgenomen (en daaronder was ook Nederland) vroeg om een verklaring aangaande die besprekin gen. Van bevoegde zijde verneemt P. intusschen dat Bevin en Wisjinsky zich bereid verklaard hebben over een compromis-voorstel nader overleg met liun regeeringen te plegen. Dit com promis schijnt op dezelfde wijze te zijn opgesteld, als voorzitter Makin eerder op den avond reeds had uit eengezet: De voorzitter zal een ver klaring afleggen over de kwestie en de raad zal ieder besluit en iedere stemming vermijden. Tijdens de ge heime onderhandelingen werd- dit voorstel aan Bevin voorgelegd, die toezegde er nader met zijn regeering over te zullen spreken, hoewei hij De Poolsche geheimj politie, die tot u us ver naar schat ting 75.000 tot 100.000 personen achter slot en grendel heeft ge zet, is een nieuwe cam pagne begonnen. Officieele gegevens om trent de activiteit der politie ontbreken echter, daar brigade-generaal Stanislaw Radkiewitsj meermalen geweigerd heeft journalisten te ontvangen. In een van zijn schaar- sche openbare verklarin gen heeft Radkiewitsj echter onlangs bekend gemaakt, dat hij geweld met geweld zou beant woorden en dat de ar restaties zouden voort duren totdat aan de bandeloosheid, politieke moorden en overvallen een eind zou zijn ge komen. Volgens de schatting van een officieel rapport werden in de laatste zes maanden 3000 man poli- tietroepen gedood of ge wond in gevechten met benden oproerlingen en Volksduitschers. Men heeft generaal WJadyslaw Anders, be velhebber van het twee de Poolsche legercorps in Italië, ervan beschul digd, dat hij de hand heeft in de organisatie van een ondergrondsche beweging tegen de War- schau-regeering. Onlangs ontkende Anders deze beschuldigingen op een persconferentie te Rome. Volgens betrouwbare bronnen heeft men een begin gemaakt met mas sa-processen, waarin per sonen, beschuldigd van aanslagen op het leven der kabinetsleden en plannen om de regeering omver te werpen, voor volkstribunalen terecht staan. Onder hen zou den zich 16 leger-offi- cieren bevinden. Te Warschau worden alle regeeringsgebouwen zwaar bewaakt, terwijl men twee divisies mili tie-troepen naar het Prezemsyl gebied in het Zuid-Oosten van Polen heeft gezonden. waar volgens berichten Ukra- ïnsche nationalistische benden, die naar men gelooft bestaan uit leden van het voormalige op standelingen-leger van generaal Por dorpen in brand steken en regee- ringspakhulzen plunde ren. Velen der duizenden gevangenen zijn zonder oeschuldiging zes tot acht maanden vastge houden. Enkelen der vrijgelaten personen hebben ver klaard, dat zij voort durend waren geslagen om tot bekentenissen gebracht te worden. Een sergeant van het Amerlkaansche leger, Louie Nagy uit Virginia, verklaarde -dat de ge heime politie hem half had laten verhongeren en hem vele malen had verjioord en geslagen. De Amerlkaansche chargé d'affaires Gerald K. Keith heeft de ver klaring van den Ameri- kaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, James F. Byrnes, van 31 Januari, waarin hij zei, dat de Poolsche vei ligheidspolitie de hand schijnt te hebben in een aantal onlangs plaats gehad hebbende „moor den" op vooraanstaande Poolsche politici, aan den Poolschen minister van Buitenlandsche Za ken. Wincentry Rzym- owskl doorgegeven. Politieke waarnemers vragen zich af of de staatspolitie een actie voert om de oppositie van haar leiders te be- rooven nu de verkiezin gen in zicht zijn. (A.P.) nog Maandagavond de opdracht had gekregen een volkomen rehabilitatie voor Engeland in de Grieksche kwestie te verlangen. Ook Wisjinsky was be reid zijn regeering om nadere instruc ties over dit compromis te vragen en zou trachten voor morgenavond een antwoord te krijgen. Minister Bevin is hedenmorgen met tegenzin bij zijn regeering gekomen om haar te vragen, in het belang der Vereenigde Volken, met minder genoe gen te nemen dan met een officieele en afdoende rehabilitatie van de En- gelsche politiek in Griekenland. Het zal de vraag zijn of het kabi net, dat in speciale zitting bijeenge roepen is, het compromis zal accep- teeren, waarvoor Bevin zelf bitter wei nig voelt. Als het kabinet de formule niet aanvaardt, zal de gevaarlijke im passe ln den Veiligheidsraad voort duren en de geheele organisatie der Vereenigde Volken bedreigen. Zelfs als de Engelsche regeering het compromis wel aanneemt, zal er een diep littee- ken blijven en de wereldopinie zal ervan overtuigd blijven-, dat de nieuwe organisatie in haar eerste groote vuur proef heeft gefaald. (U.P. De gemeenteraad van Missolonghi, de Grieksche stad, waar de Engelsche dichter Byron in 1823 is gestorven, heeft Bevin het eereburgerschap verleend, daar hij worejt beschouwd als de voor/etter van Byron's strijd voor de Grieksche vrijheid. De koene zeeman Ary Romijn, kapi tein van de Oranjefonteinmet zijn dochter trotsch op hun tropee. Door bemiddeling van de Commissie van advies voor het uitreiken van onderscheidingen ontving kapitein Romijn. „den beker voor den zeeman". Deze beker wordt zeer zelden uitge reikt en in dit geval is de betoon de moed dan ook niet gering ge weest. Kapitein Romijn ramde o.a ee?i Duitsche onderzeeboot en redde de bemanning van zijn brandend schip. Hedenmorgen zijn onder Groningen een passaglerstrein en een goederen trein op elkaar gereden. Slechts één reiziger werd licht gewond; tien rijtuigen ontspoorden. De oorzaak van dit ongeval Is vermoedelijk te wijten aan het rijden door een on veilig staand sein. Verwachting tot Donderdag avond: Aanvankelijk somber weer mei plaatselijk lichten regen of motre. gen en een temperatuur tus schen acht en tien graden. Latei In het N.W. van het land bre kende bewolking met eenige da llus van temperatuur. Meest matige wind tusschen West en Zuid-West. Zon onder 11.36, maan 10.4.1 0.22. Zj.i op 8.12. 9 Febr. E.K. Binnenkort zal een nieuwe re geling voor distributie van ser viesgoed worden ingevoerd. Voor personen beneden 21 jaar zullen 3 punten worden aangewezen, voor hen die gaan huwen 35. Verschillende artikelen zooals soepterrines, juskommen en boter vlootjes zuilen bonvrü gekocht kun nen worden. Voorts zal weldra al het sani tair vrij komen. Het betreft hier dus waschtafels, closetten enz., voorzoovei' deze voorwerpen al thans aardewerk zijn. Naar gelang het publiek schoenen- bonnen krijgt en deze in schoenen omzet, krijgt de winkelier bevoor radingsbonnen, waarmee h(j zich op zijn beurt kan vervoegen bij den schoenfabrikant. Op de Dinsdag in Krasnapolsky te Amsterdam geopen de contactbeurs voor de industrie en handel in schoenen, hebben diverse sprekers er op gewezen, dat de fa brikanten thans groote voorraden schoenen bezitten, terwijl de winke liers daarentegen een tekort aan be voorradings) bonnen hebben .Dien tengevolge wordt de fabrieksvoor- raad niet gedistribueerd. Aan minis ter Vos is telegrafisch verzocht d» uitgifte aan het publiek van schoe nenbonnen direct en regelmatig te verlioogen. Van Vrijdagmiddag af ligt d« Walserij-Oost van de Hoogovens te Velsen, waar maandelijks 3500 ton plaatijzer voor den wederop bouw geproduceerd werd, geheel stil, omdat de directie zich genood zaakt zag de 550 arbeiders naar huis te zenden, nadat het grootste deel geweigerd had te teekenen, dat het bereid was alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Dit eert gevoel van solidariteit met die twaalf ontslagen ovenmannen, die door te staken na een looneis oh, welke niet werd ingewilligd, het bedrijf practisch lam legden, was men hiertoe overgegaan. Slechts 70 arbeiders hebben wel geteekend. Ook zij echter zijn nu zonder werk, al ontvangen zij hun loom. Het conflict blijft intusschen nog be perkt tot Walserij-Oost. Zaterdagavond hield de E.V.C., die ook hier weer een ongezonde activiteit ontplooit, 'een vergade ring, die door vrijwel alle betref fende arbeiders werd bezocht. Tot concrete resultaten is het niet ge komen. De Dnie van de drie samen werkende bonden van technici heelt in een officieele verklaring de staking ten zeerste afgekeurd. Verwacht wordt, dat na de verga dering van de afdeelingen der drie samenwerkende metaalbonden dui delijke richtlijnen aan de arbeiders gegeven zullen worden. Zooals men weet heeft deze Unie reeds eerder het optreden van de E.V.C. ten zeerste afgekeurd en gewaarschuwd voor de syndicalistische methoden. Deze staking was duidelijk met vooropgezette bedoelingen uitge lokt. Eerst immers was de nieuwe loonregeling, die de directie voor het geheele personeel had uitge schreven, aanvaard. Later zijn de ovenmannen echter met hun eischen gekomen om de loonen te verhoogen van 80 tot 90 cent per uur. Een dergelijke maatregel, zoo deelde de directie ons mede, zou de geheele arbeidswaardeering. die nu goed geregeld is, weer in de war gooien. Over het algemeen is te Be verwijk en Velsen de rust terug gekeerd en wacht men de adviezen van de metaal-unie af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1