UNO vindt een oplossing voor Grieksche kwestie D SLAG OM DE MOTIE-VAN POLL OVERVAL OP COMMANDOPOST O r Urugueesche motie tegen doodstraf voor oorlogsmisdadigers ingetrokken Het weer van een gulden Rechtsch tegen linksch Bankbiljettenregen te Rotterdam O V. Ondergrondscheontdekt SERAWAK onder Britsche Kroon Bloemendaals UNO-CONFERENT IE Vrijgezel als kindermeisje POSTZEGEL EERSTE KAMER Haarlems Oorlogsjournaal TUNNEL door Mont Blanc PONTONBRUG BIJ HEDEL GERAMD „Oog en Oor" 69ste JAARGANG No. 23463 DONDERDAG 7 FEBRUARI 1946 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Dc zitting- van den Veiligheids raad der UNO heeft gisteren geleid tot oplossing van de Grieksche kwestie. Wysjinski, de Russische gedelegeer. de. verklaarde, dat de Sovjet-delega tie bereid is, niet verder aan te drin gen op een formeele resolutie over de Grieksche kwestie. De Veiligheidsraad neme geen for meele beslissing met betrekking tot de situatie in Griekenland, doch een verklaring van den voorzitter moet inhouden, dat de Veiligheidsraad, acte genbmen heeft van de verkla ringen, afgelegd door de Sovjet-Unie, het Vereenigd Koninkrijk én Grie kenland, en eveneens door de ver tegenwoordigers van de Vereenigde Staten. Frankrijk, China. Polen, Egypte en Nederland met betrekking tot de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland. Dit is het uiterste waartoe de Sov jet-regeering bereid is te gaan. Vervolgens zeide Bevin, dat hij met genoegen geconstateerd had. dat de Sovjet-Unie niet langer bij haar oor spronkelijke eischen persisteerde. Aangezien de Vereenigde Staten. Australië. Frankrijk, China. Polen. Egypte. Brazilië en Nederland ver klaard hebben, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland geen bedreiging voor den vrede op levert. was Bevin ook bereid tot con cessies en zou hij niet langer op een formeele uitspraak van den raad aandringen. Wysjinski sloot zich bij deze woor. den aan. waarna de Grieksche gede legeerde zijn instemming betuigde mot deze oplossing. Motie van Uruguay Het verwekte eenige sensatie ter U.N.O.-vergadering, toen dl'. Manoeilsky, het hoofd van de Oekraïnsche delegatie, een door Uruguay Ingediende motie als fascistisch bestempelde. Deze motie houdt in opdracht te ge ven aan het tribunaal te Neuren berg de doodstraf op de oorlogs misdadigers niet toe te passen. Manoeilsky JIEIde, dat indien hij niet wist, dat deze motie van een delegatie bij de TJ.N.O. afkomstig was. hij zou hebben aangenomen, dat zij tilt nazi-Dui'tschland stamde. Hij herinnerde aan de honderdduizenden burgers die in Kief. de hoofdstad van de Oekraïne, waren vermoord, en aan de duizenden kinderen, die in de nazi-gaskamers zijn omgebracht. Dit voorstel is een bedreiging voor het bestaan van de U.N.O.. een diepe wonde, toegebracht aan het Europee- sche geweten. In zijn antwoord zeide de afgevaar digde van Uruguay, ztcli bewust te zijn wat de Duitsche invasie voor Rusland, de Oekraïne fin Polen heeft beteekend. Levenslange opsluiting is echter een hardere straf dan de dood. Voorzitter Spaak zeide, dat Uru guay zich er niet van bewust is ge weest, welk effect zijn motie op de Europeanen moest maken. De Sovjet-Russische vertegenwoor diger zeide. dat. zelfs de bespreking van een dergelijk voorstel alleen -reeds een beléediging zou zijn voor de vergadering en voor alle fatsoenlijke menschen over heel de wereld. De afgevaardigde van Uruguay heeft de motie daarna ingetrokken. Intern. Hof van Justitie In het Internationale Hof van Jus titie werden als rechters, behalve rechtsgeleerden van de Groote Vijf. vertegenwoordigers gekozen van Bel. gië, Salvador, Mexico, Chili. Egypte. Canada. Joego-Slavië en Brazilië. Hierna heeft de U.N.O. besloten het- salaris der rechters vast te stellen op 5-4.000 gulden per Jaar. Onze Londensche correspondent telefoneert ons: De pessimistische verwachting van velen, dat de U.N.O. aan 't be gin van haar reis schipbreuk zou lijden tengevolge van de koppige vijandigheid van Rusland tegenover Groot-Brittannië, is niet in vervul ling gegaan, dank zij het feit, dat Wisjinsky op het laatste oogenbllk besloot te redden wat nog te red den viel in een netelige situatie, die geheel te danken was aan Rus land zelf. Na afloop van de zitting schudden, onder groote geestdrift van alle aanwezigen, Bevin en Wis- veert lgjarlge vrijgezel „Oom v icror Welch beweert, dat hij liet eerste mannelijke kindermeisje van i ngeland ls, daar hij vrijwil liger Is in een socialen dienst, die kindermeisjes uitstuurt om n„ kinderen te „assen, als de ouders hun uitgaansavond hebben Volgens de Daily Sketch 'houdt Oom Victor van zijn baantje en Is van meaning, dat mannen heter geschikt zjin voor kinder meisje dan vrouwen. Mannen lieb- ften meer geduld ten meer vernuft om kinderen bezig le houden. Hij vertelt den Jongens sprookjes en de meisjes helpt 1U| met het aankleeden van poppen. j jinsky elkaar hartelijk en langdurig de hand. Er is reden aan te nemen, dat- na dit ongelukkige en noodeloos bittere dispuut er een beduidend pre.tiger sfeer zal ontstaan, nu het geëindigd is met een verzoening. Dit is voor Nederland van bijzon der belang, daar de Indonesische kwestie een volgend punt vormt op de gevaarlijkeagenda van den Veiligheidsraad. Nu de Grieksche affaire een ge lukkig einde gevonden heeft, blijkt, dat de -moeilijkheden voor een ge deelte te wijten waren aan de on ervarenheid van het U.N.O.-secreta riaat en aan de weinig soepele lei ding. Verwachting tot vrijdagavond: Matige aan de kust tijdelijk kraclitgle wind tusschen Noord west en Zulö-West. Zwaar be wolkt met plaatselij:; lichten regen of motregen. Temperatuur in liet Noorden van liet land tusselien 9 en 9. In het Zuiden thssehen 7 en 10 gr. Zeti onder 17.37 Maan 11.051.44. Zon op 8.111. Met ingang van 15 Februari zal een blauwe frankeerzegel van *f 1. met de beeltenis van H. M. de Ko ningin naar het type Konijnenburg, uitgifte 1940, verschijnen. De gra vure is vervaardigd door den kun stenaar S. Hartz en de tekst is' ver zorgd door J. van Krimpen, letter kunstenaar. fa de radiorubriek „Op de Brug"» zal de regeeringscommisö'aris in al- gemeenen dienst, de heer Vorrink, Vrijdagavond spreken over zijn in drukken te Ne-uremberg. *y- Marokko is nog steeds het centrum van een inereldberoemde tapijtenindustrie. Onder hun tent bespreken de kooplieden de waarde van een der fraaie producten (Van onzen parlementairen redacteur) ISerste Kamer heeft gister middag het door deu voor zitter naar aanleiding van een schrijven van den voor zitter der Tweede Kamer als ge volg van het aannemen van de n|otJe-Van Poll gedane v;Oorstel, leden te benoemen voor de uit de Staten-Generaal af te vaardigen commissie van onderzoek naar de situatie in Indië, aangenomen met 2:i tegen 10 stemmen, nadat zij te voren een motie-Van Embden, de behandeling van het voorstel uit te stellen tot na het comité- generaal van hedenmiddag, met 19li stemmen had verworpen. De behandeling van het voorstel van den voorzitter viel dus in twee phasen uiteen: in de eerste beleefden wij den strijd om^uitstel, in de twee de den strijd om het voorstel van den voorzitter, subsidiair om de motie-Van Poll. De eerste phase werd sterk beheerscht door een regeerings- mi«sive, die velen, die reeds tegen werking of mogelijk wel een snelle om-hals-brenging van de motie-Van Poll hadden voorspeld, allerminst verwacht hadden. De brief, bij den voorzitter ingekomen, behelsde de mededeeling van de regeering, dat zij voornemens is het uitzenden van dé commissie naar Indië te bevorderen, zoodra de samenstelling van de com missie bekend zal zijn. Het viel den voorstanders van uitstel moeilijk, den destijds door de regeering geuiten tegenzin in de commissie als een sterk argument te gebruiken en nog veel moeilijker viel het hun de wen- schelijkheid van uitstel te bepleiten, nu de regeering in haar schrijven r- zonder een enkele verwijzing naar haar persoonlijk verlangen zich bereid verklaarde de uitzending der commissie te bevorderen. Men pro beerde het wel, doch het hield wei nig steek. De heer Reinalda, die na mens de S.D.-fractie den strijd voor het uitstel aanbond, suggereerde den voorzitter diens voorstel zoodanig te wijzigen, dat het eerst in de afdee lt ngen onderzocht zou worden. Hij trachtte, evenals prof. Van Embden. die al tevreden was met uitstel tot vlak, na 't comité-generaal, de motie- Van Poll te verbinden met en afhan kelijk te maken van de mededeelin- gen, welke de regeering in deze be sloten bijeenkomst zou doen een niet al te vertsandige taktiek naar het ohs schijnt, aangezien de moti-e als zoodanig geen uiting van wan trouwen in de politiek der regeering beteekent, doch slechts het verlan gen uitdrukt, zich veelzijdiger ter plaatse te informeeren. Deze wapens tot bestrijding van de motie-Van Poll mochten dus niet baten. Niet ten onrechte, want deze bestrijding was inderdaad niet zake lijk. De strijd om uitstel had in we zen geen anderen grond dan de om standigheid, dat vele S.D.-fractie- leden de politiek van de partij be langrijker hadden geacht dan het landsbelang, dat zij als senatoren hebben te dienen, en in stede van naar'de Eerste Kamer naar hét Par tijcongres van de S.D.A.P. te Amster dam waren gegaan, tengevolge waar van de linker zijde op dezen middag uitermate verzwakt was. Toen dan eenmaal de slag om het uitstel was gestreden, stond de uit slag van den slag om de motie ook wel vast. Ware het niet, dat prof. Van Embden van een onmogelijk aantal „kattebelletjes" een tergend lang uitgesponnen redevoering, die niemand kon volgen, had afgelezen, dan zou de strijd spoedig beslist zijn geweest. Het was oud-minister Wei ter, die vooral de verdediging van de motie voerde met prof. De Savornin Lohman. Beiden hoedden zich er voor in herhalingen van het Tweede Kamer-debat te treden. Bei den bepaalden zich tot een weer legging van de tegenwerpingen en de moeilijkheden, die er sedertdien zijn gerezen. Frof. De Savornin Lob man. door scherp de tegenstelling vooruitstrevend-reacUonnair van de hand te wijzen. oud-minister Wei ter, door de zakelijke beteekenis van de motie in het licht te stellen met een verwijzing naar een Britsche parlementaire commissie, die op het oogenblik op onderzoek uit is in Britsch-Indië. Het voorstel van den voorzitter werd aanvaarp in een stemming van rechtsch tegen linksch. Gistermiddag omstreeks kwart drie kwam er een ware bankbiljetten- regen neer op den Gouds'chesingel te Rotterdam. Overal fladderden brief jes van fl0.en f25.Natuurlijk begon er onmiddellijk een wilde jacht op het geld en pa^ uren later, toen alle hoekjes en portiekjes waren nagesnuffeld en er niets meer te vinden was, werd het weer rustig. Pas veel later deed een veemarki- bezöeker aangifte dat hij f2000.in briefjes van f 10.en "f25.kwijt was. De politie heeft de zaak in on derzoek. De nieuw benoemde Nederlandsche gezant te Parijs, dhr. Tjar- da van Starlcenborgh Stachouwer, oud-gou verneur-generaal van Ned. Indie. We zien hem hier even voor zijn vertrek van Schip hol naar de lichtstad. Rechts van hem zijn jongste dochter freule van Starkenborgh. die haar vader naar Parijs vergezelt nheilspellende stilte heerscht er in de kamer, adembene mend is de spanning, die de atmospheer verhit. Een angstig voorgevoel maakt zich van den man in het vertrek meester Langzaam gaat of liever sluipt hij naar het dres soir, opent voorzichtig de deurtjes en tast naar het telefoontoestel. Zal hij nog eensof niet? Razend snel gaan zijn gedachten. Zou de commandopost ont dekt zijn? Er was, toen hij zooeven opbelde, wel een Nederlandsche stem aan den anderen kant van de lijn, maar de antwoorden op zijn vragen waren zoo vaag en vreemd. Hij m.oet zekerheid hebben. Resoluut grijpt de man den hoorn en kiest een nummer, hèt nummer. De bel gaat over, de hoorn wordt van den haak genomen: „Ja, bitte?" Verraad! Dus toch! Ver bitterd en met gebalde vuist staart hij naar de telefoon Een der Nederlandsche plaatsen, die voor de be zetters zeer belangrijk wa ren, was wel IJmuiden en het is geen wonder, dat zich daar een centrum van illegale actie en verzet vormde. Reeds van 1941 af verrezen ondergrondsche groepjes als paddenstoelen uit den grond, die eerst zelfstandig, doch ongere geld in de Vesting IJmui den, waartoe o.a. Velsen, Driehuis en Santpoort be- wisten, dat de haard van verzet in de buurt moest zijn, maar er steeds niet in slaagden de schuilplaatsen te vinden, waren helsch. Zij gaven den moed niet op en speurden ijverig ver der.' Intusschen gingen de Nederlandsche mannen voort met httn werk. dat met den dag gevaarlijker werd. Voor Mei van dit jaar zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden voor den aanleg van een tunnel door den Mont Blanc, den hoogsten berg van Euro pa (4810 meter), gelegen op de Fransch-Italiaansch- Zivitsersche grens. Italië krijgt aldus een rechtstreek- sche vei binding met Genève, Parijs en de havens aan het Kanaal. De gedeeltelijk door den berg heen aan te leggen verkeersweg zal een lengte krijgen van 12 K.M. en ge naamd worden de „Route Blanche." De blanke Rajah van Serawak, ile 72-jarige Sir Charles Vynec Brooke, heeft de souvereinlteit van zijn onafhankelijken staat aan de Britsche kroon overgedragen op voorwaarde dat de Britsche regee ring een miMioen pond sterling be taalt ten bate van hemzelf, zijn familie en van bepaalde autoritei ten der voormalige regeering van Sera wak. Brooke ontkent in een bood schap dat in deze eenigerlei pressie op hem is uitgeoefend door dc Brit sche regeering. Hij zegt onder meer: .,Het is onze weiisch. dat ons volk een meer directe bescherming van Zijne Majesteit zal genieten, alsmede die onschatbare rechten inzake vrij heid, die zijner majesteits burgers genieten." Hij besluit: „Aldus luidt rr ijn koninklijk besluit, dat te uwen bate is uitgevaardigd." Woensdagavond omstreeks 6 uur is de pontonbrug bij Hedel door een drijvenden bok geramd. Do bok, die gebruikt werd voor het ophalen van de gezonken stuk ken van de voetbrug, sloeg plotse ling los, waarna hij op drift raakte en, voortgestuwd door wind en stroom, met groote kracht te- hoorden, opereerden. Lang zamerhand kwam er meei organisatie in en werd er systematischer gewerkt. De jongens van stavast vervul den zoowel militaire als burgerlijke opdrachten. Zij zorgden voor berichtgeving, teekenden kaarten, voerden sabotagewerk uit, ontna men Duitschers en N.S.B.- ers gestolen goederen, zoo als kolen, gas- en spijsolie. Er zijn prachtige prestaties geleverd, vooral ook sinds September 1944. toen men met het. zoogenaamde „Vrij- heidsleger" op de proppen kwam. Da Duitschers, die wel 16 Februari 1945. Van Driehuis uit telefoneert he leider van een grooce ille gale ploeg, des avonds om 9.30 uur ongeveer, den com mandant, om hem mede te deelen, dat het vervoer van een partij spijsolie, welke naar Santpoort gebracht moest worden, niet kan doorgaan. Op den com mandopost laat men hem echter bellen. Hij vindt het hoogst merkwaardig en wij juist den hoorn ophangen, als een stem zich meldt. Maar het is niet het ver trouwde geluid, bovendien klinkt alles zoo onwaar schijnlijk. „Wenscht U mijn zoon te spreken? Die is op het oogenblik niet thuis. Weggegaan voor een bespre king." Daar moet iets niet kloppen, denkt de aanvoer der. De commandant zal toch zeker wel zorgen, dat Sen de^pontonbrug opvoer hij tijdens de speruren bin- nenshuis "ls. Er ls iets aan^ de hand! Terwijl hij dit nog overdenkt, wordt er plotseling aan huis gebeld. Het blijken twee recher cheurs te zijn, met wie de leider connectie heeft en die ook betrouwbaar zijn. Zij berichten hem. dat een Haarlemsche knokploeg-, wel ke zich van de goede kern had afgescheiden, in Spaarn- dam op strooptochten uit gegaan is en dat zij van plan zijn. een actie op touw te zetten, om deze opstan dige lui in den kraag te nemen. Na de rechercheurs aan hoord te hebben, vraagt. d< aanvoerder, of ze willen onderzoeken, wat er op der commandopost gaande is Zij zeggen toe, maar stellen voor, eerst nog eens op tf bellen. De leider gaat naai het vertrek, waar de clan destiene telefoon staat, wacht een moment en draait het nummér. „Ja. bitte?" „Bitte", een Duit- scher! Commandopost Ves ting ÏJmuiden is gevallen maar het verzet is nog niet gebroken, dit zal men ook niet breken! Onmiddellijk is men med de herstelwerkzaamheden begonnen, welke reeds zóóver gevorderd zijn, dat de brug vandaag weer voor het verkeer kan worden opengesteld. Het scheepvaartverkeer zal echter voorloopig nog gestremd blijven. Nr.ar wij vernemen hebben Ged. -Staten nog geen beslissing geno men inzake het raadsbesluit van de gemeente Bloemendaal d.d. 18 December 1945, betreffende het toestaan van een bedrag .van f 2000— aan de „Bloeméndaalsche Post" voor het beschikbaar stellen van één pagina per week. De bur gemeester van Bloemendaal deelt ons mede, dat er geen sprake is van een verdoezelen van het besluit, ook al wordt, het geld in een sup- pletolre begrooting ondergebracht. Dezer dagen heeft de burgemeester na rijp overleg in een uitvoerig schrijven aan Ged. Staten het be sluit toegelicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1