Levant-kwestie niet voor den Veiligheidsraad? Het verraad van Darlan Partijraad Kath. Volkspartij Zeven jaar lang laag levenspeil H.M. de Koningin tot de studenten I tl 1 Het weer Snelle afhandeling verwacht van het agendapunt over Ned.-Indië Hij wilde Duitsche troepen in Irak uit de lucht laten landen „Rusland in drie maanden verslagen MOHNE-DAM Churchill eere-iioctor Leidsche universiteit 21-jarigen mogen lid worden Kampkerk in Wolverhampton Oproepingen voor militairen dienst 69ste JAARGANG No. 23465 ZATERDAG 9 FEBRUARI 194$ Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelt De zetel der U.N.O. PROCES-N EU REN BERG De prijs voor het verraad opnieuw in gevaar N-J Dies-viering der Leidsche Universiteit «Si IMS Lang zijn onze jongens in eigen land opgehouden voor zij naar Engeland werden overgebracht, om van daar naar Indië te vertrekken. Thans gaan de transporten regelmatig door, al moet ook aan den „overkant" nogal eens gewacht worden, eer de reis kan worden voortgezet. Maar in Engeland wordt goed voor onze jongens gezorgd, zoowel ma terieel dis geestelijk. Er is een groot aantal kampen opgericht, waar het hun aan niets ont breekt. Allen passeeren eerst het groote N ederlandsche door gangskamp „Wrotteley", Park Wolverhampton. Daar is alles uitstekend ingericht voor hen, ST - die straks naar Indië moeten. Naast de materieele verzorging neemt ook die op geestelijk ge bied een eerste plaats in. Onze foto laat het intérieur zien van de kampkerk aldaar. Deze kerk biedt plaats aan 300 manschap pen. Eiken morgen wordt daar een H. Mis gelezen, des Zondags twee. lederen Dinsdagavond is er een conferentie over een apo logetisch onderwerp en eens per maand algemeene conferentie, gevolgd door Biecht en Commu nie. De aalmoezenier, majoor G. F. H. Veldhuis, staat geheel ten dienste van de jongens en van de gelegenheid om hem te spreken wordt zeer veel gebruik gemaakt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar Reuter meldt zou de mogelijkheid bestaan, dat de eisch van Syrië en Libanon tot terugtrekking van Britsche en Fransche troepen uit den Le vant niet meer op de N. O., doch daarbuiten zal worden be handeld. Men meent namelijk te weten, dat de Britsche re geering bereid is haar troepen ieder oogenblik terug te trek ken, mits ook Frankrijk hier mee accoord gaat. De leider van de Oekraïnsche delegatie, Manoeilsky, lijdt aan influenza en mag zijn stem nau welijks gebruiken. Dit zou de be handeling van de aanklacht tegen de Britsche troepen in Ned.-Indië vermoedelijk bespot en, indien Manoeilsky tenminste op de zitting Van heden aanwezig kan zijn. De snelle afhandeling zal mede worden bevorderd door de gedrags lijn van MacArthur, door de mis sie van Clark Kerr en door de aankondiging van minister Van Kleffens, dat er binnen enkele da gen goed nieuws te verwachten is. Naar verluidt bestaat van Neder- landsche zijde het voornemen dit weekeinde de basis voor een rege ling in een verklaring mede te deelen- Tot een definitieve beslissing over den zetel van de U.N.O. is men nog niet gekomen. De kopstukken der U.N.O.-gedelegeerden willen een po ging doen om de eerste zitting van de U.N.O. Dinsdagavond te kunnen verdagen. Om dit te bereiken wordt Zondag den geheelen ochtend, mid dag en avond vergaderd. -Spaak be loofde zich met de delegaties in ver binding te stellen en te trachten de belofte van hen te verkrijgen de speeches tot een minimum te beper ken. De Vier nog te behandelen be langrijke kwesties zijn: het perma nente hoofdkwartier, het verzoek van de wereldfederatie van vakbonden om een adviseerenden status in de U.N.O. te krijgen, de kwestie der oorlogs misdadigers (het verzoek van Wit- Rusland om hulp der U.N.O. bij de uitwijzing der oorlogsmisdadigers) en tenslotte de kwestie der refugé's, zooals voorgesteld werd door de Ne- derlandsche delegatie. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk nog- krachtige later tot matig afnemend); en naar JNoord-West of west teru)gloo- pende .wind. Vooral vannacht langs de kust nog buiig. Normale temperatuur voor den tijd van het Jaar. Zon onder 17.41, Maan 11.57-4.27. Zondag, zon 8,C'fi17.43, maan 12.35—5.40 Maandag zou op 8.04. De Russische aanklager Ru denko is Vrijdag zijn aanklacht begonnen in Neurenberg met een rede, waarin hij een „stren ge bestraffing van de nazi- beulen" eischte. Hij sprak slechts van nazi's en Hitlerianen en vermijdde het geheele Duitsche volk verantwoordelijk te stellen, maar uitvoerig sprak hij over het terreurreglem in de Oost-Euro- peesche landen. En om den roof en de plundering aan te toonen, haalde hij Goering's woorden aan, dat de Duit- Schers zich slechts in Rusland be vonden om de bevolking zooveel mo gelijk uit te zuigen. Rudenko, in bruin uniform, keek nu en dan naar de beklaagden. Goe- ring deed misschien voor het laatst den Russen een beleediging aan, «joor zijn koptelefoon af te zetten, toen Rudenko het woord nam. Darlan, de Fransche admiraal, die schijnbaar in 1942 naar de zijde der geallieerden overging en later in Noord-Afrika werd vermoord, blijkt ln geheim contact te hebben gestaan met de nazi's en het plan gevormd te hebben nazi-strijdkrachten uit de lucht te doen landen in Irak, van Waaruit deze Egypte uit het Oosten zouden aanvallen, Suez zouden be zetten en zoo de Engelsche verbin dingslinies zouden afsnijden. Dit kwam aan liet licht door publicatie van de notulen eener conferentie tusselien von Ribbentrop, Mussolini eu Clano op 13 Mei 1941. Ribbentrop voerde de onderhande lingen met Darlan en meende, dat deze ..alles zou doen om de as te helpen". De prijs, dien Darlan voor zijn „hulp" bedongen had, was klein Hij bereikte niets voor de duizenden Fransche krijgsgevangenen, daar Hit ler hier niets van wilde weten. De Führer had in principe besloten om Frankrijk voor de hulp aan de as te beloonen, doch deze zou uiterst mi niem zijn. Op dezelfde conferentie te Rome verzekerde von Ribbentrop ook aan den Duce, dat de Ver Staten niet voorbereid waren op een oorlog. Mus solini was voorzichtiger en wilde zoo mogelijk, 'dat de Japanners Amerika uit den oorlog zouden houden. Von Ribbentrop achtte de Amerikaansche herbewapening echter de „grootste bluf in de wereldgeschiedenis" Ook in de beteekenis van Rusland bleek von Ribbentrop geen juist inzicht te hebben. Volgens hem zou „Rus land nooit een probeem vormen, dat eenlgen invloed op de eindoverwin ning tegen Engeland kon hebben." Rusland zou de Duitsche oorlogvoe ring nooit kunnen hinderen, daar Duitschland zooveel troepen ter be schikking had, dat het op iedere eventualiteit was voorbereid. „Als Rusland een politiek zou gaan voe ren, die voor Duitschland ontoelaat baar was, dan zou het binnen drie maanden vernietigd worden", aldus profeteerde von Ribbentrop. De beklaagden toonden zich Don derdag zeer verantwaardigd, toen de Britsche aanklager vertelde dat Hess tijdens zijn lnterneering in Engeland in het bijzonder om het boek „Drie man in een boot" van J. K. Jerome gevraagd had. Dit is waarschijnlijk de eenige aanwijzing betreffende den schijn van cultuur der verdachten, merkte de aanklager sarcastisch op. Goering beet zich met een kwaad gezicht op de lippen en Keitel en Von Ribbentrop fuisterden elkaar, rood van woede," een paar opmerkin gen toe. De aanklagers en rechters der vier mogendheden hebben een Amerikaan sche lijfwacht toegewezen gekregen, als een van de maatregelen, die hier over de geheele Unie genomen zijn tot verhooging van de veiligheid. .Terwijl de sluizen van den Mohne-ilam werden open gezet, teneinde de druk van de stort regens, die bet omliggende land hebben doen overstroomen, te ver lichten, werden waarschuwingen voor overstroomlng'en -p,,, j,et Möhne-dal geseind. De dam dreigt ineen te storten, hetgeen de le vens van honderden Duitschers lil de naburige dorpjes in gevaar brengt. De bevolking' werd g->. waarscbuwd naar hooger gelegen gebieden te vluchten. In 1943 werd de dam vernield door een bomaanval van de R.A.F. De her stelwerkzaamheden eisch ten 14 maanden arbeid door 3000 dwang arbeiders, die hier dus wel op de bekende wijze „degelijk werk" hebben verricht! „Dit jaar krijgen we niet méér sigaretten dan we op dit oogen- blik^hebben", aldus minister Vos op het S.D.A.P.-congres te Am sterdam. Spr. besprak dan uitvoerig den grondstoffen-invoer in ons verarm de land. De Invoer zal dit Jaar drie duizend mlllioen bedragen. Dat is driemaal het normale bedrag. Wij kunnen nog niet betalen met uit voer. Over den bestaanden uitvoer zijn wij overigens niet ontevreden Deze zal bedragen 900 millioen gul den, dat Is in waarde meer (in om vang minder) dan in 1938. Radiotoe stellen voeren wij uit voor tarwe. Invoer van wijn uit Frankrijk, aldus spr„ moeten wij wei aanvaarden. Geen geringe zorg is de betaling van het import-saldo. Een deel kan betaald worden metonze saldi in Londen (400 millioen gulden) en in Amerika (500 millioen gulden). Cre- diethulp uit Amerika is een even noodzakelijke als welkome hulp. Alleen, we moeten terugbetalen en moeten 011s beperken op een lager levenspeil over zeven jaren 0111 over de moeilijkheden heen te komen. H. M. de Koningin heeft hij ge legenheid van den „Dies" van de Leidscie Universiteit te Leiden een rede uitgesproken, waarin zij er o. m. op wees, dat de Leidsche Universiteit een symbool is, een deel van onze vrijheid zelf. Dankbaar herdacht H. M. het verzet aan de andere Uni versiteiten, waardoor na de sluiting van Leiden de strijd werd voortgezet. Zij, die heengingen, hebben het beste van bun geestelijk bezit aan de Universiteit geschonken. Studenten! zoo vervolgde H. M., zware druk heeft de bezetting op uw jonge levens gelegd, veel hebt g'Ü voor het vaderland geofferd. Met weemoed gedenken wij uw ka meraden, die voor onze zaak geval len zijn. Dat de voor u liggende jaren u, naast uw studie, de onbe zorgdheid mogen schenken, die de studententijd als geen ander tijd perk in uw leven kan geven. Hebt vertrouwen in de toekomst, die gij zult moeten opbouwen. Wij ouderen vertrouwen op u. Het va derland heeft u noodig! De senaat van de Leidsche uni versiteit heeft besloten Winston Churchill het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen, waar bij prof. mr. R. P. Cleveringa als promotor zal optreden. Het ligt in cie bedoeling, dat Churchill deze hooge onderscheiding in Leiden zelf in ontvangst zal nemen, waarvoor de senaat in een bijzondere zitting zal worden bijeengeroepen. De zitting waarin mededeeling is gedaan van deze onderscheiding werd bijgewoond door H. M. de Ko ningin. De Ned.erland.sche spoorwegen hebben, gelijk bekend, een groot aantal bussen besteld, om daarmee tijdelijk in de behoeften van het verkeer te voorzien. Deze z.g. „oplegbus", die plaats biedt aan 87 personen, is van Nederlandsch fabricaat. Als de resultaten van de dezer dagen gehouden proefritten gunstig bevonden worden, zullen bussen van dit type weldra hun diensten aanvangen. (Van onzen parlementairen redacteur) Gisteravond is de Partijraad vain de Katholieke Volkspartij in het Jaarbeursgebouw te Utrecht bijeengekomen. Na een korte ope ningsrede van den waarnemenden voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, kwam aan de orde de incidenteele reglementswijziging, waarover vrij uitvoerige algemeene beschouwin gen werden gehouden, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat het niet de bedoeling was thans op nieuw terug te komen op de in den vorigen Partijraad aangenomen re solutie ten aanzien van de moge lijkheid tot toetreding van niet- katholieken tot de partij. Het kernpunt van de algemeene beschouwingen was de vraag, of voor de partij natuurlijke of zedelijke nor men moeten gelden, waarop pater Stokman zich tenslotte voor het laat ste uitsprak. Het artikel 14, voor schrijvende dat het dagelijksch be stuur moet bestaan uit tenminste vijf en ten hoogste vijftien leden, ontlokte levendige discussie, waarbij sommigen als hun meening te ken nen gaven, dat het dagelijksch be stuur voor een derde moet bestaan uit vertegenwoordigers van de rijks kieskringen, terwijl anderen meenden, dat deze laatsten de helft van het dagelijksch bestuur moeten vervullen. Tenslotte werd besloten, dat de ver tegenwoordigers van de Tijkskies kringen slechts een derdp van het dagelijksch bestuur moeten uitma ken. Uitvoerige gedachtenwisseling ont spon zich ten aanzien van artikel 17, voorschrijvende,-dat de leden van de fracties hun staatkundigen arbeid verrichten op den grondslag van de programs der partij. Dit artikel werd gelijktijdig behandeld met artikel 36, waarbij wordt bepaald, dat het par tijbestuur kan vaststellen, dat iemand, die als lid van een vertegen woordigend lichaam is gekomen, niet meer als zoodanig candidaat kan worden gesteld op grond van het feit, dat de betrokkene geen afdoenden waarborg biedt voor een krachtige medewerking aan de verwezenlijking van-de partijprograms. Tegen deze be paling werd vooral door Limburg op positie gevoerd. Men betoogde, dat de Kamerleden alsmede de leden van de gemeenteraden en de Provinciale Staten niet als vertegenwoordigers van de partij, doch als vertegenwoor digers van de kiezers ln de vertegen woordigende lichamen zitting heb ben, zoodat het partijbestuur zich hoogstens mag bepalen tot het geven van een advies aan de kiezers. Over dit punt zal in de vergadering van Zaterdag nader beslist worden. Een amendement van de afdee- ling Den Haag strekkende om niet- katholieken als hospitant-leden van de partij toe te laten, werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Voorts werd besloten den minimum-leeftijd voor de toe lating tot lidmaatschap van de par tij te verlagen van 23 tot 21 jaar. Tenslotte zil nog vermeld, dat tij dens een gedachtenwisseling over de vraag of het noodzakelijk is, dat ieder lid het beginselprogramma van de partij moet onderschrijven, de waarnemende voorzitter uitdrukkelijk als zijn meening te kennen gaf, dat dit inderdaad voor het lidmaatschap vereischt is. In de heden te Utrecht voortge zette vergadering van den Partijraad der Katholieke Volkspartij is de be handeling van de voorgestelde regle mentswijziging voltooid. De beslis sing over artikel 36, dat tot doel had het Partijbestuur te machtigen te bepalen, dat een lid van het ver tegenwoordigend lichaam niet meer candidaat kan worden gesteld op grond van het feit, dat de betrok kene geen afdoende waarborgen biedt voor een krachtige medewer king aan de verwezenlijking der partijprograms werd aangehouden. Contributieregeling en begrooting werden overeenkomstig de voorstel len van het bestuur vastgesteld. Eveneens werd aanvaard het voor stel van het Partijbestuur om de waarneming van het partijvoorzit terschap door mr dr. p. J. Witte man, tot na de verkiezingen te doen voortduren, waartoe de heer Witte man zich bereid verklaarde. Het dagelijksch bestuur werd uit gebreid tot 12 leden, in verband waarmede 11 nieuwe leden werden benoemd. Hierna hield mr. dr. L. M. Dekkers, voorzitter van de Tweede Kamerfractie, een ineiding over den algemeenen politieken toestand en het werk der fractie- Het Ministerie van Oorlog vestigt de aandacht op het vol gende: Binnen korten tijd is, voor zoover niet reeds ten uitvoer gebracht, de oproeping te ver wachten van alle dienstplich tige onderofficieren van de lichtingen 1939 tot en met 1930 en van reserve-officierenr vaan drigs en kornets tot en met den leeftijd vyi 43 jaar. Betrokkenen moeten er reke ning mede houden, dat de op roeping op korten termijn zal moeten geschieden. Hun wor .t derhalve aangeraden reeds nu maarregelen te treffen voor het regelen van hun zaken. Naar wij vernemen hebben de Ame rikanen de uitgebreide kunstcollectie van het Kaiser Friedrlchmuseum in Berlijn naar de Vereenigde Staten overgebracht. Als reden wordt opge geven, dat de kostbare doeken door gebrek aan kolen in Duitschland scha de zouden kunnen lijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1