Naar een gemeenebest Indonesië Structuur voor begrensden tijdsduur gebaseerd op bondgenootschappelijken grondslag Eigen organen voor inwendige aangelegenheden Ontspanning SJAHRIR VOLLEDIG BEVOEGD Het weer H. VADER IS ZIEK Duifsch „Zelfmoord-eskader" 69ste JAARGANG No. 23466 MAANDAG 11 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Oogst beïnvloed door zonnevlekken Duitsche Kardinalen naar Rome Soerakarta was geen „krachtproef" Lichte influenza Dr. Carp voor zijn rechters Spoorbaan verzakt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zondagmiddag Is te Den Haag. Londen en Washington de volgende regeeringsmededeeling bekend gemaakt: De Nederlandsche regeering gaat bij haar beleid ten aanzien van Indonesië nit van de overtuiging, uitgedrukt in de rede van-H, M. <le Koningin ran 6 December 1943. met de woorden: „Ik weet, dat geen politieke eenheid en verbondenheid op den duur kunnen blijven be staan, die niet door de vrijwillige aanvaarding en trouw van de over- groote meerderheid der burgerij worden gedragen." Zij plaatst zich, daarop voortbouwend, op het standpunt dat de bevolking van Indonesië na een begrensde periode van voorbereiding in vrijheid over haar staatkundig lol zal moeten kunnen beslissen. Mitsdien acht zö het haar plicht, uit hoofde van de op haar rustende en door haar diep gevoelde verantwoordelijkheid, alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk de voorwaarden in het leven te roepen of tot vervulling te brengen, die zulk een vrije beslissing moge lijk zullen maken en haar internationale erkenning zullen verzekeren, daarmede tevens uitvoering gevende aan het bepaalde in artikel 73 van het charter der united nations. Zij is daarbij, zonder iets aan het tn den aanvang gestelde beginsel te kort te doen, harerzijds eveneens overtuigd, dat ook daarna het heil van het land en van de onderscheiden volken van Indones zijn besten waarborg zal kunnen blijven vinden in de vrijwillige bestendiging naar de woorden van H. M.: „Een rijksverband, waarin Nederland, Indone sië, Suriname en Curasao tezamen deel zullen hebben, terwijl zij ieder op zichzelf de eigen inwendige aangelegenheden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met den wil van elkander bij te staan, sullen behartigen." Op den grond van het vorenstaande stelt de Nederlandsche regee ring zich voor, in overleg met veelzijdig gekozen gezaghebbende vertegenwoordigers van Indonesië een structuur te ontwerpen voor het 'Koninkrijk en voor Indonesië, gebaseerd op een deelgenootschappelijken democratischen grondslag. Deze structuur zal geiden voor een begrens den tijdsduur, binnen welken het mogelijk wordt geacht, dat de voor waarden voor de hierboven bedoelde vrije beslissing zullen zijn vervuld. Aan het einde van dien tijdsduur zullen de deelgenooten zelfstandig beslissen omtrent de voortzetting hunner betrekkingen op den grond- Slag van een alsdan volledig en vrijwillig deelgenootschap. Verschil van meening over de vraag, of die tijdsduur alsnog behoort te worden verlengd voordat een vrije beslissing mogelijk is, zal worden onder worpen aan een verzoeningsprocedure of, zoo noodig, aan arbitrage. 73 van het Handvest der Vereenig- de Volken op het Koninkrijk legt, zal de vertegenwoordiger van de Kroon onder verantwoordelijkheid van de regeeiing van het Konink rijk met enkele bijzondere bevoegd heden bekleed zijn ter waarborging va:n fundamenteele rechten, van goed bestuur en gezonde financiën. Hij oefent deze bijzondere bevoegd heden alleen uit indien deze rech ten en belangen worden aangetast. E. De constitutie, waarin de vorenbedoelde structuur zal zijn vervat, zal waarborgen bevatten ten aanzien van fundamenteele rech ten als godsdienstvrijheid, rechts gelijkheid, ongeacht geloof en ras, bescherming van persoon en goed, onafhankelijkheid der rechtspraak, bescherming van rechten van min derheden, vrijheid van onderwijs, vrijheid van meerling en meenings- uiting. F. De centrale organen, die functies uitoefenen voor het geheele Koninkrijk, zullen worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van de rijksdeelen. Gedacht is aan een rijikskabinet samengesteld uit mi nisters uit alle rijksdeelen en aan rijkswetgeving, die de instemming behoeft van de volksvertegenwoor digingen der öndersoheiden rijks deelen. G. Na de inwerkingtreding van de 'bovengenoemde constitutie zal de Nederlandsche regeering de spoedige toelating bevorderen van het gemeenebest Indonesië als lid van de UH.O. Ten aainzien van de in de vorige alinea genoemde structuur' zal het overleg worden gevoerd aan de hand van de volgende hoofdregels: A. Er zal zijn een gemeene best Indonesië. Deelgenoot in het Koninkrijk, samengesteld uit lan den met uiteenloopende graden van relfregeering. B. Er zal ingesteld worden een Indonesisch burgerschap voor al len, die in Indonesië geboren zijn. Nederlandsche en Indonesische burgers zullen bevoegd zijn tot het uitoefenen van alle burgerschaps rechten In alle deelen van het Koninkrijk. C. De inwendige aangelegen heden van het gemeenebest Indo nesië zullen door de eigen organen van dat gemeenebest zelfstandig worden geregeld, waarbij voor het gemeenebest als geheel wordt ge dacht aan een op democratische Wijze samengestelde volksvertegen woordiging, derhalve met een sub- stantieele Indonesische meerder heid, een ministerie samengesteld in politieke harmonie met de volks vertegenwoordiging en een ver tegenwoordiger van de Kroon als hoofd van de regeering. D. Teneinde in staat te zijn de plichten na te komen, die axt. Volgens Canadeesche geleerden moet men rekening houden met minder goede oogsten over de ge. Iieele wereld gedurende cenige Jaren als gevolg van de zonue- vlekken, die nu het hoogtepunt van haar elfjaariykschen cyclus bereiken, zy verklaren dat de gToei van gewassen voor 20 25 pCt. afhankelijk ls van de zonne- vlekken. De drie nieuwe Duitsche kardina len, Aartsbisschop Fringe van Keu len, Bisschop Von Galen van Mtin- ster en Bisschop Von Preyslne van Berlijn, zijn naar Rome vertrokken ter bijwoning van het geheim consis torie op 18 Febr. en het openbaar consistorie op 20 Febr. Sjahrir heeft van Soekarno en het „republikeinsch kabi net" in Djokjakarta volledige bevoegdheid gekregen om te onderhandelen met dr. Van Mook en Sir Clark Kerr. De besprekingen tusschen Sjahrir en zijn „ministers" en adviseurs over het „hervormingsplan" dat door de Nederlandsche. Regeering is voorgesteld, zijn gisteren tot laat in den avond met gesloten deuren voortgezet. Geen standpunt tegen over het plan werd echter bekend gemaakt en de Indonesische woord voerders deelen mede, dat de be sprekingen Informeel waren. Politieke waarnemers te Bata via achten het een niet te ge waagde veronderstelling, dat de Nederlandsche voorstellen voor Sjahrir aanvaardbaar zullen zijn als basis voor verdere besprekin gen. Geruchten, die in goed ingelichte kringen niet worden tegengesproken, zeggen, dat Van Mook en Sjahrir reeds op de hoofdpunten overeenstemming zouden hebben bereikt, vóórdat Van Mook naar Nederland ging. Soekarno heeft aan den corres pondent van Reuter het volgende medegedeeld: „Ik sta achter Sjahrir. Er bestaat absoluut geen verschil van meening tusschen ons betreffende het standpunt, dat wij moeten innemen. Hij heeft mijn volste vertrouwen." De ontmoeting tusschen de Indo nesische „leiders" in Soerakarta is geen „krachtproef" geworden, zoo als men algemeen wel verwacht had. Sjahrir verwachtte in Djok jakarta de „leiders" van het kort geleden gevormde „Volksfront", maar na eenige uren wachtens Straatbeeld in Batavia. Dat het verkeer in Batavia nog met veel moeilijkheden gepaard gaat, blijkt uit bovenstaande foto, waarop men een groot aantal passagiers met hun omvangrijke bagage opeengeperst ziet in een pdmiiiej tramrijtuig Verwachting tot Dinsdagavond; Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noord., Wisselende bewolking met plaatselijk een enkele bul. Iets la gere temperaturen. Zon onder 17.45, maan 13.21 6.41, zon op 8.02. Sjahrir werd een boodschap gestuurd, dat de „leiders" van het „Volksfront" nog niet in de gelegenheid waren hem te ontmoeten. In Soerakarta echter kwamen afgevaardigden van het „Volksfront" met Sjahrir bijeen en werd een aa'ntal belang rijke punten besproken. Sjahrir deelde aan correspondenten, die hem op zijn reis vergezelden, me de, dat deze deputatie hem „feite lijk de verzekering van haar ver trouwen had gegeven." Blijkens een U.P.-bericht wer den Zaterdag alle openbare au diënties van den Paus afgezegd, om de lichte influenza van den Paus niet ongunstig te beïnvloeden. In gced ingelichte kringen werd er de nadruk op gelegd, dat er echter geen reden tot ongerustheid over de gezondheid van den Paus be hoeft te bestaan. Zondag werden de privé-audiënties weer gehouden. 5 Maart om 10 uur zal voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage terechtstaan dr. J. H. Carp, die president geweest is van het zooge naamde Vredegerechtshof, dat in bezettingstijd te 's Gravenhage ge vestigd was. Verdediger van dr. Carp is jhr. mr.. J. M. M. van Asch van Wijck. Zaterdagmorgen Is bi) Bredevoort, baanvak WinterswijkDoetlnchem, het laatste rijtuig van trein 3710 ontspoord tengevolge van baanver- zakktng. Het spoorwegverkeer op deze lijn ls gestremd. Fanatieke Duitsche piloten van zweef vliegtuigen hebben het plan gehad een „zelfmoord-eskader" te vormen, als een laatste wanhopige po ging. óm de geallieer den te dwingen, om vrede te smeeken, ver telde de bekende nazi-aviatrice Hanna Reitsch aan leden van den Amerikaan- schen contra-spionna- gedienst. Hanna Reitsch zit nu in een internee- ringskamp en zeide, dat de speciaal ont worpen Me. 328-vlieg- tuigen, die oorspron kelijk bestemd waren dienst te doen als ge vechtsvliegtuigen oi als gevechtsbommen werpers, gerequireerd zouden worden om dienst te doen als door een piloot bestuurde zweef-bommen. Bemande zweef vliegtuig-bom Bij proefvluchten vonden ettelijke van de beste Duitsche pi loten den dood en vele mechanische fou ten kwamen aan den dag. De leidende nazi's, zooals Hitier, Goering en Hess, waren eiken keer van oordeel, dat het idee geen waarde had en tenslotte was het te laat, om het in praktijk te brengen. Alle vrijwilligers moesten den volgenden eed afleggen: „Hierbij bied ik mij vrijwillig aan als piloot van een bemande zweef vliegtuig-bom. Ik ben er van overtuigd, dat deze daad met mijn dood zal eindigen." Hitler had het niet op het plan begrepen, daar „het niet in overeenstemming was met het karakter van het Duitsche volk en de tijd voor dergelijke buitengewone maatre gelen nog niet geko men was." (AF.). Het kan niet anders of de gis teren door onze regeering be kendgemaakte voorstellen aan Indonesië hebben in ons land en in Indië een zeker gevoel van opluchting teweeg gebracht. Na ai hetgeen in den loop der laatste weken in en buiten ons land over de eventueele toekomstige structuur van Indonesië was gezegd en ge schreven, was er een spanning ont staan, die de atmosfeer büna on draaglijk maakte. Het was duidelijk en ook min. Logemann heeft er m de Kamer meermalen op gewezen, dat er in ons volk verschiUende rich tingen bestonden in de opvattingen hoe het Indische probleem moest worden opgelost. Waar vrijwel het geheele Nederlandsche volk het ech ter over eens was, was het feit, dat er verandering in de vooroorlogsche verhouding tusschen Nederland en Indonesië moest komen of misschien nog juister, zich een sneller ontwik keling moest voltrekken in de rich ting van grootere zelfstandigheid voor Indonesië binnen het Rijksver band. dan die, welke in de laatsta twee decennia reeds aan den gang was. Groot verschil van meening be. stond echter over den modus en het tempo, waarop deze ontwikkeling bevorderd zou worden. De tweede wereldoorlog heeft veel verandering gebracht in de mentali teit der volken. Ook de geesten ia Indonesië hadden een schok ge kregen, die hun plotseling deed zien, welk een belangrijke rol zij in het wereldgebeuren speelden en nog konden spelen. Wij weten maar al te goed, hoe de Japanners dit be- wust-worden der Indonesiërs hebben uitgebuit, mede ook voor hun eigen doeleinden. En zoo zagen wij vlak voor Japans' nederlaag de „Repu bliek" Indonesië ontstaan. Deze „Republiek" werd echter onmiddel lijk het groote struikelblok. Moest aan deze rebellie niet eerst desnoods met geweld een einde gemaakt wor den, alvorens met de Indonesische leiders te praten over de toekomstige structuur van hun land, of was het mogelijk met eenige goedwillende Indonesiërs over den komenden status' te gaan onderhandelen? De regeering heeft tot het laatste besloten. Gisteren zijn tusschen den vertegenwoordiger van Nederland, den Luit.-Gouv.-GenDr. Van Mook, den bijzenderen Britschen gezant Sitf Archibald Clark Kerr en den minis ter-president van de Indonesische „Republiek" de eerste besprekingen begonnen, waarbij aan Sjahrir de voorstellen der Nederlandsche regee- ling werden overhandigd. Wanneer wij deze voorstellen lezen, dan ls onze eerste indruk, dat Neder land hier Indonesië zooveel conces sies doet, dat het bijna onbegrijpe lijk zou zijn als Sjahrir deze voor stellen niet zou accepteeren. Het kernpunt zal voor Sjahrir natuurlijk zijn, hoe lang de begrensde periode van voorbereiding aal zijn alvorens de Indische bevolking in vrijheid over haar staatkundig lot zal kunnen beslissen. In Engefcche berichten wordt over een duur van 25 jaar ge. sproken. Dr. Van Mook wilde hier te recht gisteren op een te Batavia ge houden persconferentie niet nadef op Ingaan. Het gemeenebest dat wordt voor gesteld, is geheel in den geest vad de Britsche Commonwealth, dat voor Engeland en niet minder vooï de daarbij aangesloten landen en ge- bledsdeelen tot dusverre een groot voordeel ls geweest. Het verheugt ons, dat de voor stellen der regeering duidelijk la ten uitkomen, dat zij gebaseerd zija op de koninklijke rede van 6 De cember 1942. Dit zal waarschijnlijk aan veel misverstand, ook in ons land, een einde maken. In de huidige situatie is het nog niet mogelijk, zich een duideHjg beeld te vormen over het verder verloop der onderhandelingen. Sjah rir weet nu, wat Nederland Indo nesië wil aanbieden. Hijzelf ver klaart, volledig bevoegd te zijn. de besprekingen te voeren en het vertrouwen zoowel van bet „Re- publlkelnsche" kabinet als van het pas gevormde volksfront te heb ben. Aan deze conferentietafel kan de noodlottige breuk tusschen Ne derland en Indonesië hersteld wor den. Onze regeering heeft inderdaad een uiterste poging gedaan om een verzoening tot stand te brengen. Zal Indonesië de toegestoken hand aannemen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1