Mgr. J. P. Huibers tien jaar bisschop van Haarlem KERKENBOUW in Haarlem en omgeving Enorme groei der parochies in Noord Trams gaan later rijden LASTIGE ZONNEVLEKKEN De avonturen van Ling Khi Tong Stadion in Haarlem Kerkelijke viering in kathedraal MAANDAG 11 FEBRUARI 1946 PAGINA 2 Een klant voor den P. O. D. Jubilea papierfabriek Palestijnen te IJmuiden Polder „de Wijkerbroek" Distributienieuws Magnetische stormen veroorzaakt V Jongen brak been R. K. S. V. „Concordia' Burgerlijke Stand Onvrijwillig bad Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Tien jaren lang, waarvan vijf in wel zeer moeilijke omstandig heden, bestuurt Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers het bisdom Haar lem. Wijs en vaardig is het be leid, waarmede de grijze Bisschop gedurende dien tijd gehandeld heeft en zoowel de geestelijkheid als de Katholieken in zijn dio cees nog steeds leidt. Het was een heerlijke manifestatie van dankbaarheid en trouw in de Kathedraal te Haarlem, waar Mgr. Huibers ter gelegenheid van zijn tienjarig Episcopaat Zon dagavond een Pontificaal Lof celebreerde. Talrijke geloovigen, cnder wie vele jongens en meis jes uit de jeugdvereenigingen der verschillende stadsparo- chies, die allen het verlangen van den Bisschop, om den ver jaardag van zijn wijding alleen kerkelijk te vieren, begrepen hadden, getuigden hier voor de gezamenlijke Katholieken in het Bisdom, die slechts in den geest deze plechtigheid konden bijwo nen. Onder feestelijke orgeltonen werd Mgr. Huibers, voorafgegaan door verkenners, misdienaars en geestelijken, ingehaald. Zegenend ging de Bisschop, die in gezelschap was van zijn Vicaris-Generaal, Mgr. N. L. A. Ammerlaan en zijn secretaris, den zeereerw. heer H. Agterof, door de kerk en begaf zich, na een wijle voor het zij altaar vertoefd te hebben, waar het Allerheiligste rust, naar zijn troon. Als troondiakens fungeerden deken J. C. W. v. d. Wiel en ple baan P. Filbry. Verder verleenden assistentie rector H. Brans, als diaken, kap. H. de Wijs, als sub diaken en voorts secretaris J. Sol- leveld en kap. A. Koopman. Nadat de Bisschop met de pontificale ge waden bekleed was, begon het Lof, waaraan het parochieele jongens- en mannenkoor o- 1. v. dr. A. Kat grooten luister bijzette met poly- phone gezangen. Na het „Magnifi cat" besteeg Mgr. Huibers den preekstoel, om een bezielende toe spraak te houden. Als tekst had hij gekozen zijn wapenspreuk „Sub tuum praesidium", „Onder Uwe be scherming nemen wij onze toe vlucht, O Heilige Moeder Gods". Monseigneur herdacht de verschij ning van de H. Maria te Lourdes, 88 jaar geleden, en verklaarde, waarom God de H. Maagd heeft laten verschijnen in Lourdes, in Fatima en andere plaatsen. Het is als het are om haar aan ons voor te stellen als middelares, als onze Moeder, die wij moeten ver eeren, opdat onze gebeden door den Allerhoogste verhoord worden. Tenslotte wijdde de Bisschop het geheele Bisdom, de priesters, de gezinnen en vooral de jeugd op nieuw toe aan de H. Maagd Maria. „Gonvemer c'est prévoir" is een Fransch spreekwoord, dat zeker in dezen na-oorlogschen tijd van groote beteekenis is. «Regeeren is vooruitzien". Ook al kunnen plannen, die gemaakt worden, niet onmiddellijk wor den uitgevoerd, het is toch nood zakelijk, dat ze ontworpen en voorbereid worden, omdat het duidelijk is, dat ze in de naaste toekomst tot uitvoering moe ten komen. Daaruit is allereerst te verkla ren, dat het gemeentebestuur zich thans reeds intens bezig houdt met de uitbreiding van onze stad, met de vervoersmogelijkheden, met het scheppen van een goede verhouding tusschen woonwijken en recireatie-oorden enz. Er zijn nog geen materialen om te bou wen, maar als ze er straks zijn, moeten de plannen gereed liggen en vooraleer een bepaald plan tot in hoogste instantie is goedge keurd, moeten er heel wat wegen bewandeld worden. Wanneer wij dus in dit artikel over den toe- komstigen kerkbouw in het Noor delijk deel van onze stad eenige suggesties opperen, dan is dat geen tegenstelling met de uitspraak van den Vicaris-Generaal in ons Bisdom, welke wij onlangs publi ceerden en waarin tot uitdrukking kwam, dat het nog vijf jaar zou duren, voer er van normalen ker kenbouw sprake zal zijn. Waar be langrijke uitbreidingsplannen in voorbereiding zijn, moet de plaats van een of meer kerken ernstig be keken worden, ook al zou er dan voorloopig nog geen Godshuis wor den opgetrokken. Dat de kerken bouw urgent is, moge blijken uit de cijfers, die de pastoors van de St. Liduinakerk en van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smar ten en den H. Bavo ons verschaf ten. De Liduina-parochie telde in 1939: 4300 communicanten, thans zijn het er 5500. Het aantal plaat sen in deze kerk bedraagt 1050, zoodat de conclusie redelijk is, daar hier van een bloeiend paro chieleven gesproken mag worden, dat deze kerk ondanks haar groot te te klein is. Dit zelfde argument geldt voor de parochie van pas toor van Eeden. Daar waren begin 1939 ongeveer 4000 communican ten, welk aantal nu eveneens tot 5500 gestegen is, terwijl de kerk 1100 plaatsen bevat. Doch hierbij kooit nog, dat, hoewel de woning bouw in de directe omge.ving van deze kerken door den oorlog moest worden stopgezet, wellicht reeds 't volgend jaar eenige complexen zul len verrijzen, als piélude van een breed geprojecteerd plan. Br moet dus een oplossing ge vonden worden voor beide pa rochies. Wat het Noordelijkst ge legen gedeelte betreft, wordt de suggestie geopperd, dat een nieu we kerk gebouwd zal moeten worden aan den Muiderslobweg, temidden van een groot aantal nieuw aan te leggen straten. Het is een gelukkig teeken, dat deze kerkenbouw bekeken kan werden op een moment, dat de vorming van een harmonisch geheel nog mogelijk is. Vanzelfsprekend zijn daarover in dit stadium nog geen nadere mededeelingen te doen. Moeilijker is de kwestie betref fende de St. Liduina-parochie. Hier moet een oplossing gevonden worden, die verband houdt met den bouw van een nieuwe kerk te Bloemendaai. Reeds jaren is daarover gedok terd en ware de oorlog niet uitge broken, dan was dit nieuwe kerk gebouw waarschijnlijk verrezen op het terrein van de Bispinck-stich- ting aan den Bloemendaalseheweg, omdat de grond aldaar aan pas toor Willenborg ten geschenke is gegeven. Een ter zake kundige merkte daaromtrent onlangs op: „Als men een stuk grond in de Sahara ca deau krijgt, dan ga je er nog geen kerk op bouwen". Deze verge lijking is misschien wat cru, maar wanneer men thans de ontwikke ling in het Westelijk gedeelte van Haarlem tot aan de spoorbaan HaarlemIJmuiden gadeslaat, dan mag men tooh eigenlijk blij zijn, dat de kerk van Bispdnck er nog niet staat. Alles wijst erop, dat het terrein gezocht zal worden in de buurt van den tunnel onder de spoorbaan, omdat daardoor een gedeelte van de Liduina-parochie naar het Westen verschoven kan worden en van den anderen kant de dichtstbevolkte wijken van Bloemendaai binnen een redelijken afstand van de kerk komen. Het gaat hier alleen nog maar om veronderstellingen. Den nieu wen pastoor van de parochie der Allerheiligste Drieëenheid staan nog vele conferenties te wachten, voor er een beslissing zal vallen. Hij zal veler belangen moeten af wegen. Een zeer groot belang is echter, dat op den bemoedigden grond beslag gelegd wordt, voordat elke vierkante meter verkocht is. Met ingang van 18 Februari zullen de trams van de N.Z.H.T.M. later gaan rijden met de volgende vertrek uren van de laatste trams. Van Amsterdam naar Haarlem 23.15 uur; van Amsterdam naar Zandvoort 22.35 uur; ZandvoortAmsterdam 22.05 uur; HaarlemAmsterdam 22.25 uur; Haarlem—Zandvoort 23.14 uur; ZandvoortHaarlem 23.05 uur. HaarlemLeidenlaatste trams achtereenvolgens 19.02, 20.32, 22.02 uur; LeldenHaarlem dezelfde tij den. Stadstram Haarlem: Soendaplein— Heemstede van 6.00 's morgens tot 6.00 uur 's avonds om de zes minu ten; van 18.0020.00 elke tien mi nuten; van 20.0023.00 uur elk kwartier. HeemstedeHaarlem: 18.54 tot 20.44 om de tien minuten; van 20.44 —23.14 om de vijftien minuten. Ten slotte nog één tram om 23.40 uur van Heemstede naar Haarlem. Een Rijksduitscher, die tevens een bekend Weermachtsleveran cier was geweest en deswege door den P.O.D. te Leiden werd ge zocht, is in de tram te Hillegom door een passagier herkend. De politie werd dadelijk gewaarschuwd en deze nam hem in bescher ming tot dp Leidsche P.O.D. hem kwam halen. In de maand Februari zullen aan de papierfabriek te Velsen-Noord de volgende arbeiders een jubi leum vieren. Veertig jaar in dienst van het bedrijf zijn de hceren C. Nieuwkoop en K. Wubbenkorst, resp. 15 en 22 Februari; de heer Jb. Rijke is op 26 Februari vijf en twintig jaar aldaar werkzaam. Momenteel volgt opnieuw een aan tal Palestijnsche soldaten een cursus aan de gemeentelijke visscherijschool in IJmuiden. Deze tweede groep, die tot het Britsche Rijnleger behoort, krijgt in speciale klassen onderricht in het Engelsch. In Maart zal het practische gedeelte eindigen. Wegens ontslagaanvrage van den heer J. A. Modderman is in de ver gadering van stemgerechtigde in gelanden van den polder „De Wij kerbroek", de heer J. C. Koelman tot secretaris-penningmeester be noemd. HEEMSTEDE—BENNEBROEK. De afd. as. en jonge moeders wordt ingaande 12 Februari overge plaatst naar kantoor Binnenweg 160. De zware uitbar stingen der zon nevlekken wor den verantwoordelijk gesteld voor het groot aantal vliegtuigonge lukken van den laat- sten tijd. De uitstra lingen van de zonne vlekken zouden er niet tevreden mee zijn om onze kortegolfradio te verstoren en storen eveneens dé radio- richtingzoekers van vliegtuigen. De thans zichtbare zonnevlekken zijn de grootste, die ooit ge fotografeerd werden sinds 1875. Zij zijn eigenlijk enorme vul kaankraters, waarin verschillende planeten tea: grootte van de aarde zouden verdwij nen. De uitbarstingen van deze vulkanen aldus de Engeische ge leerde Barnett in de „Daily Herald" gie ten stroomen electri- sche deeltjes uit, die, na een reis van 30 uur over plm. 150.000 k.m., alle mogelijke storin gen op de aarde kun nen veroorzaken. Zij ontketenen ern stige magnetische stor men en brengen de scheepvaart in de war, terwijl zij ook verant woordelijk zijn voor het prachtige Noorder licht (aurora borealis). Tijdens de laatste maanden hebben Brit sche geleerden ont dekt, dat de zonvulka- nen ook radiogolven in den tien-meterband uitzenden. Deze radio uitzending van de zon stoort onze kortegolf- ontvangers met een in tens gesis en „wischt" de kortegolf-uitzendin gen uit. De uitzendkracht van de zonnevlekken is bij de grootste uit werking 100.000 maal grooter, dan in nor male omstandigheden. Men berekende, dat de zon gedurende een magnetisehen storm in acht uur evenveel energie uitstraalt als anders in vier maan den. De zon doet er elf jaar over om haar ring van zonnevlekken te vervaardigen. De storing van den laa.tsten tijd zal wel licht een kleinigheid blijken bij hetgeen ons in de komende twee jaar nog te wachten staat. De radio-activi teit van de zonnevlek ken kan wel voorspeld, maar er kan niets tegen gedaan worden. 100. „Geld hebben is niet zoo heel erg," zei Okedaar. „Als Je er maar iets goeds mee doet." „Echt waar?" zei Ouwekras. „Gelukkig. Ik was erg geschrokken." „Doet u er dan iets goeds mee?" vroeg Okedaar. „Zeker," zei Ouwekras. „Ik eet meestal lekker en ik ga veel op reis." „Kijk daar," zei Okedaar. „Dat is nou net heelemaal verkeerd. Ik eet ook lekker en ik ben altijd op reis en dat kost me geen cent." „Dat kan ik niet," zei Ouwekras. „Kom maar eens bij mij in de leer," zei Okedaar. „Graag," zei Ouwekras. „Wat kost dat?" „Niets," zei Okedaar. En toen was de afwasch gedaan. Zij namen afscheid van den waard en wandelden met hun drieën den berg af. En later werd het nacht en toen klaagde Ouwekras er over, dat hij mo,e werd en slapen wilde. „Slapen?" zei Okedaar. „Mij best. Kom maar mee." B. «en W. van Haarlem hebben aan den gemeenteraad voorstellen doen toekomen tot het onteigenen van een aantal gronden, gelegen tusschen de Delft en de spoorbaan HaarlemVelsen in Haarlem- Noord, waarop zij een stadion wil len laten bouwen. Het ontworpen stadion zal ruimte bieden aan 15000 bezoekers. Ook zal er epn sintel- baan bij worden aangelegd. Er om heen zullen zes voetbal- en zes tennisvelden komen. *Hoewel het in de eerste paar jaren nog niet mo gelijk zal zijn aan den bouw van het stadion en de bijgebouwen te beginnen, meenen B. en W. van Haarlem, dat wel reeds met den aanleg van de terreinen zal kun nen worden begonnen, opdat op deze wijze voorzien zal worden in een dringende behoefte aan sport- gelegenheden. Op den Kanaaldijk te Velsen ls een ongeval gebeurd. Een te Be verwijk wonende jongen reed naast zijn vriend op den Kanaal dijk in de richting van het veer van Donkersloot, toen hij op een gegeven moment tegen zijn vriend aanreed. Hij kwam te vallen en brak zijn rechterbeen. Per zieken auto is hij naar het St. Antonius- ziekenhuis overgebracht. Heden-, Dinsdag- en Woensdag avond organiseert de R.K.S.V, „Concordia" te Hillegom eenige feestavonden ten behoeve van haar donateurs. HAARLEM. Geboren: J. M. Vee- nings-v. d. Berg, z; J. Hanzon-v. h. Nederend, z; M. M. HoutVreene- goor, z; W. C. RotteveelVisse, d; J. E. BrusseeSchipper, z; H. J. H. van BodegomKraaij, z; M. C. van der Westenvan der Voom, z; G. A. EversAmperse, z; E. J. Slab- baertSandhoff, z; A. M. Schmitz Stapel, d; M. Reckmanvan Ommeren, z. Ondertrouwd: P. F. de Meester en K. Jelletna, H. van der Riet en C. E. Schipper, L. W. Zuurendonk en E. Kolk, B. Smink en E. R. Hagen, J. J. van Roon en A. M. Riedel, H. J. A. Sassen en G. M. Turkenburg, A. P. Hos en B. de Rot, J. W. Gestel en G. Sonius, M. van den Berg en K. Douwma. Gehuwd: H. J. Christiaans en T. Versteeg, W. Sparreboom en G. de Klerk, C. W. Schoenmakers en E. C. de Lange, K. W. Steenkist en R. H. Gilles, J. A. Louw en J. C. E. van Meel, T. P. W. Donkerlo en J. A. Koek, J. Schouten en W. A. Carton. Overleden: J. F, M. C. Janssens, 58 j., Maerten van Heemskerkstr.: A. J. Hazenkamp, 62 j., 2e Vooruit- gangstr.; A. E. H. Spanjaard-Berg man, 46 j., Rijksstraatweg; H. S. M., 10m, d. van G. Herman, Nachtegaalstr.; J. Reimeringer, 31 j., Wilhelminapark; D. Wijk- huijzenKollaard, 49 j., Amulfstr.; G. Bijster, 65 j„ Romolenstr.; H. HulsenNietvelt, 90 j., Zaanenl. HILLEGOM Geboren: F. Brui ning en W. G. Kardol, z.; C. H. E. Weijers en M. B. W. Thijssen, d.; J. A. Topper en A. M. Out, d.; J. V. Vliet en B. Gaastra, z. Ondertrouwd: L. Hageman en M. J. Godrie; A. J. Warmerdam en B. M. Koppert Getrouwd: M. P. v. d. B«rg en H. Boot; P. J. Pijpers en P. Prins; A. van Oijen en A. Wensveen; A v. d. Kwaak en J. Zeldenrust. Om een botsing te vermijden met een natuurlijk linksrij denden wielrijder moest de motor rijder P., die uit de richting Hille gom kwam, by de bocht aan de Wilhelmiinalaan het wegdek ver laten. Hij kwam onder in de sloot terecht. Gelukkig kon. hij zicta zwemmend redden. De wielrijder deed alsof er niets aan de liand was en reed eenvoudig door. ROTTERDAM. Aangek. 7 Febr.: NAUTILUS van Londen (stukg.); MERCURIUS (Zw.) van Gothenburg (stukg.); URMAJO van Middlesbo- rough (ijzer); LEISE MAERSK (Den.) van Frtedrichshaven; EDWARD B. SQUIBB (Am.) van Baltimore (ko len); GERBERDINA JOHANNA van IJmuiden (ledige vaten); FRINS WILLEM VAN ORANJE van Dublin (vee); JABA terug uit zee; LIBRA terug uit zee; ADMIRAAL DE RUY- TER terug uit zee; 8 Febr.; JANS van Kopenhagen (graszaad bestemd voor Antwerpen); HASEWINT terug uit zee; BATAVIER 2 van Harwich (pass.); MECKLENBURG van Har. wich (pass.); VREDE van Middles- borough (ijzer); JAN (Nw.) van Ri- soer. KOTA INTEN vertr. 6 Febr. van Cristobal, wordt 23 Febr. te Napels verw.; GERARD DOU 1 Febr. van Seattle naar Tacoma; INDRAPOERA 7 Febr. van Colombo. IJMUIDEN. Aangek. 7 Febr.; m.s. PHOENIX v. Bremerhafen (machin.); 8 Febr.: m.s. APTITY (ledig). Vertrokken 7 Febr.: s.s. LOPPER- SUM naar Barry Dock. Rotterdam. Aangekomen 9 Febr.: ACTINIA van Londen (hout); ZES MEEUW van Middlesborough (ammo niak); KUWI van Middlesborough (ijzer); HASTI van Drontheim (le dig); C'OEN van Grangemouth (ijzer); EMPIRE HARCOURT (Eng) van Rouaan (ledig). BOSCHFONTEIN, 8 Febr. van Port Said; KOTA O EDE 7 Febr. Guardafui gepasseerd. M.s. TARAKAN 6 Febr. te Brisbane; s.s. TERBORCH 7 Febr. van Suez; m.s. JAVA 7 Febr. te Montevideo; m.s. NOESANIWI 3 Febr. te San Francisco. HILVERSUM I, 301 M. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram- muz. 8.45 „De driekante steek". 9.00 „De Heilige van den dag". 9.10 Monniken zingen. 9.30 „Pluk den dag". 10.00 Luisterspel-prijsvr. 10.05 Gram.muz. 10.10 Gedichten. 10.30 Haydn-progr. 11.00 Piano-duo. 11.15 Keïitucky-Minstrels. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.45 Onbestelbare brieven uit Nederl.-Indië. 12.00 u. Continental-kwintet. 12.30 Hoe Ne derland den vrede wint. 12.35 Me- tropole-orlcest. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muz. 14 00 Clavecimbel-voor- dr. 14.15 Alt en piano. 14.45 Nina Dolce. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Omroepkamerorkest. 16.15 Vrede- Vrijheid. 16.45 Vaudeville-orkest. 17.30 Comité Oorlogspleegkinderen. 17.35 Voor de jongeren. 18.00 Ma- rek Weber. 18.15 Tijdschriftenbe spreking. 18.30 Radio Vocaal Bns. 18.50 's Avonds als ik slapen ga .19.00 Nieuws. 19.25 Gram. 19.30 Ne- derl. strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.05 Arn. Orkest-Ver. en het Utr. Sted. Ork. 21.45 Filmpraatje door A. van Domburg. 22.00 Nieuws. 22.15 Man doline-orkest. 2^.30 Avondgened. 22 55 Strijkorkest. 23.00 Erlca^ He len. 23.30 „En ten slotte.,... HILVERSUM II, 415 M. 8.00 u. Nieuws. 8.15 Pop. platen. 9.30 Wa- terst. en politieber. 9.45 Gram.muz. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Grieg-progr. 11.00 sopraan en piano. 11.30 Lyra-trio. 12.00 Concertorgel. 12.30 Ons platteland. 12.40 Fran- sehe klanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Romancers. 14.00 Met naald en schaar. 14 20 Tom Erich. 15.00 Nut tig en noodig. 15.10 Kwintetspelers. 15.30 Gram.muz. 16.30 Kindertijd. 16.45 „Van 1418" door henzelf. 17.00 Omroeporkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonmuz. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 en nu naar bed! 19 05 Piano-duo. 19.30 Wederopbouw. 19.45 Choro Belmon- te met orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Departementen spreken. 20.20 Bon te Dinsdagavondtrein. 21.35 Hoor spel. 22.00 „Contact". 23.00 Nieuws 23.15 Nocturne. Directeur: J. J. W Boerrigtei Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2