Enfants terribles Yalta-overeenkomst gepubliceerd Wat kostte dat werk? Britsch commentaar MAANDAG 11 FEBRUARI STAD EN OMGEVING Schade door bezetter f 1.600.000,- Haarlemsche Scheeps bouw mij. Drie maanden voor 4500 zwarte sigaretten Op het inbrekerspad Distributienieuws 1946 Het bisschopsjubileum van Mgr. J. P. Huibers Frits van Veen voor de afdeeling Haarlem Letter V Onvoorzichtig gesprek Washington: veel belovende stap IN HET KORT Indonesische stemmen Nieuwe burgemeester van Hilversum Mr. Hellenberg Hubar benoemd Aanslagen te Maastricht Volksverhuizing in Polen PAGINA 7 Giral in Parijs gsm C;xx;: De „Ghost fleetnoemen de Engelschen deze vloot, eerlang de brug naai de overwinning, thans waarschijnlijk bestemd voor een schepen-kerkhof. Honderden koopvaardijschepentankers en passagiersschepen maken deel uit van de groote, opgelegde vloot, welke in de James River te Norfolk voor anker ligt. Men verwacht, dat deze vloot in Juni 350 schepen zal bevatten, daar zij iederen dag met ongeveer 3 schepen aangroeit. B. en W. hebben aan den nood- raad den volgenden staat van uit gevoerde of nog uit te voeren wer ken aangeboden. De getallen tus schen haakjes betreffen subsidie aanvrage aan het Rijk. Verwijderen van op openbare wegen en plantsoenen tijdens de bezetting gevormde vuilnislhoopen ƒ94.944.31 (geen bedrag genoemd). Opruimen van door of op last van de Duitsche weermacht aan gelegde schuilloopgraven, schuil gaten, mitrailleumesten enz. ƒ34.200 (ƒ31.886). Verwijderen stobben, beschadig de tooomen etc. uit straten, pleinen e. d. en het verwerken van dit hout tot brandstof voor de Ziekenhui zen, Centrale Keuken e. a.; uit voeren achterstallige onderhouds werken op de algemeene begraaf plaatsen; egaliseeren, spitten, be zoden of inzaaien en beplanten van Den Hout, plantsoenen enz.; repareeren enz. van plantsoenaf zettingen 740.000 (geen bedrag genoemd). Herstellen van het door de Duit sche weermacht groot endeels ver nielde sportterrein aan de Mr. Jan Gerritszlaan ƒ16.800 (ƒ15.368). Dempen tankgracht Haarlem merhout ƒ88.200 (ƒ83.050). Grondwerk voor het doortrek ken van de Delftlaan tot aan den Rijksstraatweg ƒ259.500 (ƒ148.000). Afgraven taluds van Delft en Jan Gijzenvaart en het afdekken van deze taluds met teelaarde ƒ125.000 (ƒ118.300). Versmallen Houtvaart en Brou wersvaart e. a. en dempen Hout vaart tusschen de zwemschool en de Brouwersvaart 175.600 (ƒ150.000). Omlegging sloot langs noordzijde Pijlslaan, tusschen de spoorbaan en de Resedastraat ƒ3950 (3680). Herstellen sportterrein Schalk- wijkerweg ƒ16.850 (ƒ15.600). Slechten waterkeering Poelpol der ƒ6750 (ƒ5600). Herstellen spo: tterrein ten wes ten van den Kleverparkweg en versmallen Delft ten zuiden van de Kleverlaan ƒ42.300 (ƒ39.582). De Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij is begonnen met den bouw van twee drieschroef motor- sleepbooten voor Zwitsersche re kening. Zij zullen dienst gaan doen op den Boven-Rijn en worden uit gerust met motoren, die 2100 F.K. ontwikkelen. De schepen zullen nog dit jaar gereed komen- De maat- schappij heeft ook opdracht ont vangen een motor-vracht- en pas sagiersschip voor Portugeesche re kening te bouwen. De vijftig-jarige lasscher W. van Z. uit Haarlem had vermoedelijk te veel zwart geld. Hij belegde het in sigaretten en tabak. Toen de Haarlemsche politie zijn gangen controleerde en een huiszoeking deed, vond zij 4500 sigaretten en eenige kilogrammen Belgische shag. Deze rookartikelen had hij in Amsterdam gekocht. Vrijdag stond de man wegens overtreding van de tabaksdistributieregeling voor den politierechter te Haar lem terecht, die hem overeenkom stig den eisch veroordeelde tot een gevangenisstraf van drie maanden. In den avond van 6 op 7 Fe bruari is ingebroken in een perceel aan den Bronsteeweg te Heem stede. De inbrekers, die via de garage waren binnengekomen, wer den door de onverwachte thuiskomst der bewoners gestoord, maar zagen toch nog- kans een radio en diverse gouden en zilveren voorwerpen mede te nemen. DE zilk. De extra-rantsoenen voor zwaren arbeid, geldig van 17 Febr.—16 Maart zullen Vrijdag 15 Februari van 2—4 uur in café De Groot worden uitgereikt. De levensmiddelenkaarten 3de periode voor zelfverzorgers zullen op denzelfden dag in hetzelfde lokaal doch evenwel des morgens tussrhen 912 uur worden uitge reikt. Het afhalen van extra-textiel punten voor gezinnen van 6 en 7 personen en het inleveren van klompenformulieren is vastgesteld Vrijdag 15 Februari des middags van 2—4 uur. Hedenmorgen heeft de Hoogeerw heer Dr. C. Henning, kanunnik en regent van het Seminarie Hage- veld, ter gelegenheid van het bis schopsjubileum van Mgr. J. P Huibers een plechtige Hoogmis op gedragen met assistentie van Mgr. J. P. Huibers, waarbij tevens het voltallig kapittel tegenwoordig was. Troondiakens waren kanunnik (V. Pompe, deken van Den Haag en eére-kanunik J. C. W. van de Wiel, deken van Haarlem. Als diaken en sub-diaken assisteerden respctieve- lijk de kapelaans der kathedrale kerk de weleerw. heeren P. Bot telier en H. de Wijs. In de muziekzaal van restaurant Brinkmann heeft de heer Frits van Veen een uitstekende rede ge houden over „De taak van den Jeugdleider". Uit erkentelijkheid en dank werd hem door den heer H. W. van Turnhout een boekwerk over handigd. Het is intusschen een prijzenswaardig initiatief, dat de afdeeling Haarlem genomen heeft, want het acute opvoedingsvraag- stuk onzer jeugd wordt hiermee uitstekend gediend. Morgen, Dinsdag, ls aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bon kaarten de letter V. Zaterdag bevond zich een jong rechercheur in een slagerij. Ter wijl hij daar wachtte tot zijn rant soentje vleesch werd ingepakt, hoorde hij een gesprek over han del in oude munten De recher cheur spoedde zich naar het bu reau in de Smedestraat en onmid dellijk werd de jacht geopend. In tusschen zond de recherche een telex-bericht door het land en het resultaat was, dat uit Den Haag de boodschap kwam, van een al daar gepleegde inbraak, waarbij een verzameling oude munten ter waarde van duizenden guldens waren ontvreemd. Het duurde niet lang of men kon in Haarlem de hand leggen op een tweetal Ha genaars E. V. en C S., die de waardevolle munten hier tracht ten te verkoopen. Dinsdagavond geeft „Amicitia" te De Zilk de laatste opvoering van het tooneelspel „De Klokkengieter" van Anitoon Coolen. Ter opluiste ring zal het bekende Krontjong- ensemble „Kembang Indonesia" muzikale medewerking verleenen De heer ir. D. H. Dammers is als directeur van openbare werken en bouw- en woningtoezicht van Vel- sen geïnstalleerd. In den strijd onj het schaakkam pioenschap van Beverwijk is de af gebroken partij BeentjesStet voortgezet. Zij eindigde in remise. De Times" meent, dat de huidige Nederlandsche voorstellen aan de Indonesiërs oD hetzelfde schema gebouwd zijn als de verklaring, die Van Mock in November j.l. heeft af gelegd, maar, zegt het blad, zij zijn concreter van inhoud en vooruit strevender in toon. Alles, wat het nationalistische sentiment zou kun nen afschrikken is vermeden, maar er is veel in, dat de discussie kan gaande maken en dat de Indonesiërs zal doen aandringen on toelichting of verzachting. Ten aanzien van de „op een democratische wijze samen gestelde volksvertegenwoordiging" wijst het blad op de moeilijkheden, die verkiezingen met zich mee zul len brengen. Omdat er geen appa raat voor snelle verkiezingen aan wezig is. meent het blad, dat met deze zinsnede in werkelijkheid aan wijzing of selectie bedoeld wordt en dan is het nog maar de vraag, wat voor houding 6jahrir's kabinet" daar tegenover zal aannemen. De „Daily Telegraph" is van oor deel, dat de Nederlandsche beloften van vérstrekkende hervormingen zeer royaal in het gepubliceerde schema vervuld worden. ,,De sou- vereiniteit van Nederland, die Bevln in al zijn verklaringen in den Vei ligheidsraad huiten discussie noem de, is in overeenstemming gebracht met een federale constitutie, die de verschillende volkeren, die tezamen het Koninkrijk der Nederlanden uit maken, verschillende graden van zelfbestuur toekent." Het is buiten twijfel, dat de aangegeven structuur den Indonesischen volkeren de mo gelijkheid geeft „in vrijheid te be slissen over hun staatkundig lot." Het blad meent, dat In de historie geen precedent bekend is van een zóó grooten staD voorwaarts ineens. Zoowel in diplomatieke als in offi- cieele kringen te Washington begroet men Van Mook's voorstellen als een Haarlems Gemengd Koor zal on der leiding van Jan Booda Donder dagavond 7 uur in de Gem. Con certzaal te Haarlem een generale repetitie geven van „Le Chant de la Cloche" van Vincent d'Indy. Aan dit concert zullen medewerken een 14-tal solisten en de H. O. V. De passagierslijst van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt ligt in de gemeente Velsen ter inzage op de volgende adressen; Hoofdbureau van politie, Tiberiusplein, IJïnui- den, Politiepost, Hoofdstraat, Sant poort-dorp en Politiepost, Wijker- straatweg, Velsen-N. Voortaan zul len de passagierslijsten geregeld op deze adressen ter inzage liggen. Het St. Nicolaascomité, onderaf- deeling van de R.K. Arbeidersbe weging zal op 12 en 19 Febr. een cabaret-avond organiseeren in het R.K. Vereenigingsgebouw, speciaal voor de ouderen, ter herdenking van het 20-jarige bestaan. Zij, die in het bezit zijn van bon nen van VolksherstelH.A.R.K waarop nog geen goederen zijn ver strekt, kunnen zich hiermede op 12 en 13 Februari aan de beide win kels Groote Houtstraat 12 en Gen. Cronjéstraat 39 vervoegen. Er zal getracht worden de bonnen alsnog te honoreeren. Voor den cursus van 't Ned. Radio-Genootschap slaagden de volgende leerlingen van de Radio-technische School te HaarlemG. H. Kolk, W. Nieuwerf, A. Stevenhagen, P. v. d. Werff en D Sant. Er zijn geen bezwaren ingekomen tegen het uitbreidingsplan-Zijlweg, waarover wij een en ander publi ceerden. De schipbrug te Hedel is tot nader order voor alle verkeer ge stremd. Het verkeer wordt omge leid over den Moerdijk en over Nij megen. veelbeiovenden stap in de richting eener oplossing van het Indonesische probleem. Sommige goedingelichte zegslieden voorspellen, dat deze rege ling voor een „overgangsperiode" snel ler in kannen en kruiken zal zijn dan men algemeen verwacht. De po litiek, die Van Mook heeft uiteengezet, wordt beschouwd als een overwinning, voor de liberaler elementen In de Nederlandsche regeering. Men gelooft niet dat de bekend making der Nederlandsche voorstellen reeds onmiddellijk een verzachting der Russische eischen inzake een on derzoek door de Vereenigde Volken teweeg zal brengen, daar deze eischen immers gebaseerd zijn op de aan wezigheid van Britsche troepen daar. De bekendmaking zal echter onge twijfeld het standpunt van Visjinsky verzwakken, zoodat men wel verwacht dat Rusland spoedig zijn positie zal gaan wijzigen. Voor velen, die „iets wezenlijks verwachten" zal de verklaring der Ned. regeering over de te volgen po litiek in Indonesië een teleurstelling zijn, zoo verklaarde, volgens A.P., de offlcieele Indonesische woordvoerder Hadji Agus Salim Maandag. In een informeel interview noemde de woordvoerder de Ned. voorstellen om tot een gemeenebest-verhouding te komen „niet meer dan een punt van uitgang voor besprekingen". Agus Salim zei, dat hij niet teleurgesteld was „omdat hij niets verwachtte." „Men kan het den Nederlanders niet kwalijk nemen, dat zij zoo weinig mogelijk geven, evenmin als men den Indonesiërs kan verwijten, dat zij zoo voel mogelijk vragen," zoo meende hij. Te Batavia was de reactie op de verklaring der regeering zeer ver schillend. De meeste buitenlandsche oorlogscorrespondenten zagen weinig verschil met de door Van Mook op 6 November 1945 afgelegde verklaring over de te volgen politiek. Een Ne- derlandsch ambtenaar bij den Regee- ringsvoorlichtingsdienst toonde dolle uitgelatenheid en sprak van „de ge denkwaardigste dag in 500 jaar Ned.- Indische geschiedenis". Tot burgemeester van Hilversum is benoemd mr. J. A. G. M. van Hellen berg Hubar, tot nu toe burgemeester van Rijswijk (Z.H.). Mr. van Hellen berg Hubar is in 1896 te Tilburg ge- boreii, bezocht het gymnasium van het Canisiuscollege te Nijmegen en studeerde daarna aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij in 1919 pro moveerde. In dat jaar werd hij ver bonden aan het Nationaal Hanze- bureau als hoofd der rechtskundige afdeeling. Hij had zitting in den Par tijraad der R.K. Staatspartij en hij is lid van het bestuur van den K.R.O. In Dec. j.l. werd de heer Van Hel lenberg Hubar benoemd tot commis saris van de Ned. Middenstandsbank. Vrijdagavond elf uur zijn twee aanslagen met handgranaten oi soortgelijke projectielen gepleegd op de woningen van den heer Polis en van den heer Van Oppen geschorst directeur van de staalwerlien „De Maas" te Maastricht. Blijkbaar is hier sprake van een nieuw geval van liet nemen van recht in eigen han den, aangezien beide personen ge arresteerd waren geweest wegens col laboratie. Beiden waren reeds ge- ruimen tijd weer op vrije voeten. Bij den heer Polis kwam het pro jectiel in de hal terecht, waar nie mand vertoefde. Bij den heer Van Cppen werd een projectiel in de voorkamer geworpen, waar een aan tal kostbare antiquiteiten werd ver nield. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Men neemt aan, dat hier eerder sprake is van een de monstratie van ongenoe.gen, dan van een directen aanslag. Vandaag werd in Washington. Londen en Moskou de inhoud van de Yalta-overeenkomst bekend ge maakt, zooals deae tusschen Roo sevelt, Stalin en Churchill in Fe bruari 194;? is gesloten. De over eenkomst heeft betrekking op het deelnemen van Rusland aan den oorlog tegen Japan, binnen drie maanden na de capitulatie van Duitschiand. Verder zou de Mongoolsche Volksrepubliek worden gehand haafd. Nadat Japan verslagen zou zijn, zouden bepaalde Russische eischen worden vervuld. Het zuidelijk deel van Sachalin, zoowel als de eilanden die daaraan grengen, zullen aan de Sovjet- Unie worden teruggegeven. De handelshaven van Dairen zal ge ïnternationaliseerd worden en de pacht van Port Arthur als marine- basis van de Sovjet-Unie zal wor den hersteld. De Chineesche oos- ter spoorweg en de Zuid-Mandsjoe- rijsehe spoorweg, die een aftak king heeft naar Dairen, zullen ge zamenlijk worden geëxploiteerd door de oprichting van een ge combineerde Sovjet-Chineesche maatschappij. China zal de vol ledige souvereiniteit in Mandsjoe- rije behouden. De Kurilen-eilanden zullen aan de Sovjet-Unie worden overgedra gen. De Warschausche correspondent van het blad .Observer" meldt, dat de eerste groep van 5.000 Duitschers Poolsch-Sileaië heeft verlaten op weg naar de Britsche zone in Lmitschland. Polen en Russen be waakten de trein teneinde te voor komen, dat hij door benden overval len zou worden. Ongeveer 1% milli- oen Duitschers worden uit Polen ge ëvacueerd. Binnenkort zullen 8.000 Duitschers per dag Polen verlaten, daar de Poolsche autoriteiten ruimte willen maken voor duizenden Pcden, die van de Russische zijde van de Curzon-linie komen. Ook ongeveer 150.000 poolsche Joden worden uit de Sovjet-Unie verwacht. Voor den oorlog werden wij ook al een beetje als kinderen be handeld, maar op een andere manier. Dr. Colljn werd de Vader aller Nederlanders genoemd. Gedurende de zeer harde periode van deflatie, waren wij ondanks alles ongerust over de toekomst van den gulden, en we vonden het in consequent om het Nederlandsche publiek eerst de nadeelen te doen ondervinden van de deflatie, als vroeg of laat toch tot devaluatie zou moeten worden overgegaan. Maar dan kwam de minister-president met een radioverklaring, dat de gave gulden rotsvast was en na eenige andere gemoedelijke en vaderlijke zinnetjes, eindigde de causerie meestal met de woordengaat nu rustig slapen, goeden nacht. En we sliepen tot 25 September 1936, teen ook wij devalueerden en klaar wak ker wérden. En nu worden we wederom kinde ren. We voelen het als we worden toegesproken vanaf de brug of el ders. Instinctmatig begrijpen onze klnderhersenen niet, hoe het moge lijk is. dat we, na alle andere ellen de, die we al beleefd hebben, een periode doormaken, waarin gelijk tijdig gedefleerd en geïnfleerd wordt, en we vragen ons af, hoe onze con stitutie, hoe robust deze ook moge wezen, deze nieuwe beproeving zal kunnen doorstaan, want wij wisten niet, dat men ooit tegelijkertijd tot aderlating en bloedtransfusie zijn toevlucht kon nemen. Maar dan wordt ons dat, ondanks onze onmondigheid, even terloopB uitgelegd, en hoe meer onze voog den ons zeggen, hoe nieuwsgieriger we worden. Met al die vragen voe len de ministers, dat we geen ge wone kinderen meer zijn maar en fants terribles worden. En dan antwoordt minister Vos, dat hoezeer in het geheele land gebleken is, dat de voorontwerpen bedrijfsordening op ernstige bezwa ren stuiten,, deze oppositie was ver wacht, doch dat dit den minister niet zal beletten voort te gaan met, wat hij noemt, een democratisch bedrijfsleven op te bouwen. En dan verklaart minister Drees, dat het in het geheel niet opmerkeliik is, dat de prijzen stijgen, maar d'at ze „vergelijkenderwijs" zoo prachtig in de hand konden worden gehouden, zij het dan ook ten koste van 900 millioen, die dan volgens de beste sociale oplossing maar weer op den belastingbetaler zullen worden ver haald. Honderd millioen spelen geen rol. Hëeft niet minister Lieftinck on langs verklaard, dat de winst voor den Staat op de oude bankbilletten op 2 a 3 honderd millioen moest worden getaxeerd. Op honderd mil lioen na kan men dit niet bezien. Eerst hadden wij vernomen, dat alleen op de niet-ingeleverde hon derdjes de winst op 8 honderd mil lioen moest worden geschat. Een nadere verklaring omtrent den gang van zaken in deze aangelegenheid zal ons inziens moeten volgen en met veel belangstelling worden te- gemoetgezien, want de geldsanee- ring wordt er in sterke mate door beïnvloed. Indien minister Drees 'werkelijk meent, dat de beheerschte prijsstij ging aan de wenschen van de bevol king beantwoordt, dan slaat dit zeer zeker niet op de artikelen, welke voorkomen op een door Prof. Brou wers, in zijn hoedanigheid van direc teur-generaal van de prijzen, opge stelde lijst, waarover de prijsbeheer- sching moet waken. Indien deze theoretisch opgestelde prijzen wer den toegepast, zou de toestand be vredigend kunnen worden genoemd. De overtredingen zijn evenwel geen uitzondering en wij hebben den in druk, dat de prijsbeheersching hetzij apathisch, hetzij onmachtig is. Het zou ons inziens aanbeveling verdienen, dat hieraan iets meer werd gedaan, want, ook al zijn dan sommige loo- nen verhoogd tot 145 pet. van het vooroorlogsche peil, de niet be heerschte prijsverhoogingen zijn van dien aard, dat vergelijkenderwijs een enorme wanverhouding ontstaan is, welke niet alleen voor den arbeider, doch ook voor de andere groepen der bevolking een voortdurende kwelling is en bovendien bijdraagt tot den algemeenen indruk dat, ondanks alle deflatiemaatregelen, de gulden bezig is zich te deprecieeren. Dit is niet bevorderlijk voor den spaarzin, noch voor het Staatscrediet en verklaart, indien dit verschijnsel zich werkelijk voordoet, de zinspelingen van onzen minister van Financiën op een ten- denz tot potverteren, waardoor dan 'n soort van vicieuze cirkel ontstaat, waarvan het middelpunt inflatie is. Giral, min.-pres. der Spaansche re- publikeinsche regeering, is in Parijs aangekomen. Hij zeide geen verkla ring te kunnen afleggen, zonder eerst de meening van den Quai d'Orsay te kennen. Hij is naar Frankrijk geko men als prlvé-burger en niet als autoriteit der Spaansche republiek. Franco heeft aan alle Spaansche monarchistische persoonlijkheden verboden Spanje te verlaten om in Lissabon den troonpretendent te ont moeten. Nicolas Franco, broer van den generaal, heeft aan Don Juan voorgesteld hem een lijst van perso nen te overhandigen, die deze wenscht te ontmoeten. Don Juan heeft dit echter afgewezen. Minister-president Van Acker zal een aanklacht wegens laster tegen verschillende Belgische dagbladen Indienen. Deze beschuldigden hem van het in 1940 onderteekenen van een manifest, dat Henri De Man steunde om een „nieuwe orde" in België te vestigen en verweten hem een collaborateur te zijn. Een Commissie van Oostenrijksche musici en acteurs onderzoekt aan klachten over relaties met het Nazi regime van den beroemden dirigent Wilhelm Fuertwaengler.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7