Indonesisch antwoord binnen 14 dagen Twee dorpen overstroomd Sjahrir weigert commentaar op Nederlandsche voorstellen St. Willifarord en Kennemerland WAAR KOMT DE 495TE STER? Veel ruimte voor onderhandeling" Het weer Hooge waterstanden in geheel Europa Hoog water in Nijmegen en Deventer Dijk van de Schipbeek bij Colmschate over 20 meter lengte doorgebroken J Rubber-walvisschen 69ste JAARGANG No. .23467 DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Reis van Prinselijk Paar uitgesteld Zware stormen teisteren Engeland BEZITTINGEN VAN DEN EERSTEN AARTSBISSCHOP Weer luchtverbinding met onze West NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 Sjahrir heeft geweigerd com mentaar te leveren op de Neder landsche voorstellen met be trekking tot Indonesië, maar hij heeft medegedeeld, dat het Indonesische antwoord daarop binnen veertien dagen gereed zal zijn. v Toen hem naar zijtn oordeel ge vraagd, weid over de besprekingen in de organisatie der Vereenigde Volkeren, betreffende den toestand in Indonesië, grinnikte hij en ver klaarde: „Het schijnt, dat het slechts hun bedoeling is om een commissie van onderzoek te sturen. Ik zou niet weten wat vcor schade zij zouden kunnen aanrichten." Sjahrir zeide ook, dat het noodig zc.u zijn het „Centraal Nationaal Comité", dat uit ongeveer 250 plaatselijke leiders bestaat, ge durende de besprekingen bijeen te roepen. De New York Times heeft uit Batavia gemeld, dat de Nederland sche voorstellen door middel van oen specialen koerier aan Soekamo te Djokjakarta zijn overhandigd. Vermoedelijk raadpleegt Soekarno nu Sjarifoedin en anderen. Ben officieel^ zegsman van heit Indonesische „ministerie" van Bui- tenlandsche Zaken heeft verklaard: „Het Nederlandsche voorstel laat veel ruimte voor onderhandeling. We zijn niet van plan de onder handelingen te laten mislukken. Het is in het belang van ons volk, dat er zoo spoedig mogelijk een re geling komt en dat we de zaak niet laten verergeren". De l.ondcinsche „Times" heeft in zijn commentaar op het aanbod van de Nederlandsche regeering het volgende gezegd: „Het voorstel van de Nederlandsche regeering betref fende een „Indonesisch gemeene- best" bevat op zijn minst elemen ten voor een compromis, dat voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn." Als dat vergelijk bereikt kan worden, zou dat spoedige terugtrek king der Britsche troepen uit Java mogelijk maken en nergens zou zulk een ontwikkeling met meer vreugde begroet worden dan in Engeland, voegde het blad eraan toe. Ervaren neutrale waarnemers te Batavia, die nadrukkelijk beweren, dat de komende besprekingen waar schijnlijk van zéér langen duur zul len 'zijn en zeer langzaam voortgang zullen hebben, zijn van meening. dat de voordeelen van het hervormings plan ruim opwegen tegen de tijde lijke nadeelen ervan. Deze waarne mers wij/.en er op. dat, hoewel het plan Indonesië geen onmiddellijke onafhankelijkheid toekent, terwijl een duidelijke omschrijving van dc bevoegdheden van het hoofd der >-e- geering de moeilijkste van alle pro blemen zal blijken, het spoedig voor uitzicht voor Indonesië om van zich te doen hooren in de U.N.O. er een belangrijk onderdeel van uitmaakt. De waarnemers zijn er eveneens van overtuigd en zij wijzen o.a. op de Philippijnen dat, hetgeen men verstaat onder nationale on afhankelijkheid, niet verkregen kan worden binnen den tijd van vijf maanden. Zij zien in het tijdselc- ment, belichaamd in de voorstel len, een wijs politiek beleid, daar de Indonesiërs hierdoor in staat zullen worden gesteld, geleidelijk meer en meer verantwoordelijkheid op zich te nemen. Zij spreken tevens als hun vaste overtuiging uit. dat de overgangs periode voor het oplossen van tie huidige geschillen en het herstel van het wederzijdsch vertrouwen bevor derlijk zal blijken. De Japansche luitenant-generaal Masaharu Homma, die beschuldigd werd het bevel tot den „Bataansche dcodenmarsch" te hebben gegeven, Is Maandag ter dood veroordeeld. Luitenant-generaal Numata, vroe gere chef van den staf van 't Japan sche leger in Zuidoost Azië, heeft volgens een bericht in de „Sydney- Sun" aangekondigd, dat hij „een be roep zou doen op de Japansche offi cieren en soldaten op Java, die ge deserteerd zijn naar de Indonesiërs, om zich over te geven." De toestand van Prinses Juliana is langzaam vooruitgaand. In ver band met de kans, dat H. K. H niet op tijd hersteld zal zijn, ls de reis van .het Prinselijk Paar naar Denemarken, Zweden en Noorweggn eenigen tijd uitgesteld. Verwachting tot Woensdag avond: Afnemende wind, meest uit Noordelijke lichting, koude nadir overdag gedeeltelijk bewolkt met matige temperaturen. Overwe gend droog weer. Zon onder 17.47, maan 14.20 7.29, zon op 8.91. Ex-koning Zog van Albanië en zijn gemalin zijn naar Cairo vertrokken, waar z;j zich zullen vestigen. Het snel -wassen van het water in geheel Europa dreigt catastrophale vormen aan te nemen. In het Rijnland zijn streken in meren veranderd of geïsoleerd. Het verkeer over de meeste bruggen over den Rijn is stopgezet. De overstroo- mingeii zijn de ergste sinds de laat ste 35 Jaar en de stand van den Rijn is het hoogst sinds 1920. De dijken van het Emscher-kanaal braken over een lengte van 30y2 meter door. De Wcser heeft zijn hoogsten was bereikt sinds 1841, waardoor groote gebie den van Westphalen bij Bielefeld en Minden zijn geïnundeerd. Ook Tsjecho-Slowakije wordt door c;<erstroomingen geteisterd. De ver bindingen met Hongarije zijn ver broken. De gelijktijdige publicatie van een verdrag tusschen beide lan den in Praag en Boedapest moest worden uitgesteld, daar de Hongaar- sche minister wegens het uitvallen van een brug zijn land niet kon be- reiken. Ook uit Transvaal komen berich ten van teoogen waterstand door den hevigen regenval. In het gebied van den Waterberg zijn 500 dorpsbewo ners geïsoleerd. De laatste 24 uur heeft Engeland de zwaarste Stormen sinds 50 Jaar beleefd, met geweldige regenbuien, die overstroomingen over groote op pervlakten veroorzaakten. In Zuid-Engeland woedde een storm van 120 km. per uur. terwijl in Londen gebouwen trilden door windvlagen van 91 km. snelheid. De hevigste overstroomingen kwa men in Noord-Wales voor. Het Bala- meer trad buiten zijn oc ars en zette de gelijknamige stad onder water. In vele streken is de gasa en elektrici teitsvoorziening gestoord. De temperatuur is 10 graden bo ven het gemiddelde van Februari. Een schitterend Noorderlicht werd in Schotland tot de Firth ol Forth waargenomen. Het tijdig ingrijpen van een Bel gischen burgemeester voorkwam een ramp, toen de gezwollen Schelde gisteren een gat van 12 yards in den dijk sloeg tusschen Gentbrugge en Heusden. Per radio werden vrijwilligers op geroepen en de burgemeester spoed de zich naar het tooneel van de over strooming, waar meer dan 100 man nen en padvinders gedurende den geheelen nacht bezig waren zakken met zand te vullen ten einde het gat te dichten. Ten gevolge van den hevigen regen val is de Waal voor Nijmegen de laatste dagen abnormaal snel geste gen. Het verkeer lang-s de kade is' geheel gestremd. Op sommige plaat sen kwam het water meer dan één meter hoog c-p de kade. De waterstand in den IJsel bij De venter ls gestegen tot 7.05 M. De IJsselkaden zijn ten deele over stroomd. Wat de stad zelf betrelt, ook de laagst,gelegen deelen zullen 'oorloopig nog voldc-ende tegen htc water beveiligd zijn. De stadswijk ,.de Worp" aal bij het wegnemen van de schipbrug van de stad worden ge ïsoleerd. Hel. verkeer te water van Deventer uit is gêstremd. Maandagavond omstreeks half elf moest het spoorwegverkeer op het baanvak BorneAlmelo In de lijn HengeloAlmelo, als gevolg van den lioogen waterstand, worden gestaakt. De dijk van de Schipbeek bij Colmschate 's over een lengte van twintig meter doorgebroken. Het water stroomt over de landerijen in de richting van den IJsjel. Vele boerderijen zijn geïsoleerd. Men is bezig menschen en vee te redden. Oxe is, evenals de gemeente Diepenveen, overstroomd. Het gemeentebestuur van Dortherbeek en het waterschap Sailand zenden personeel naar de bedreigde plaatsen. Door dijkdoorbraak en overstrooming zijn verschalende boerderijen in de Overijselsche gemeente Hardenberg in het water gezet. Zij kunnen slechts op bovenstaande wijze bereikt worden legen hoeve van fatn. de Wildt, terwijl op de terreinen o. m. het sportpark van D.E.M. verrijst. Nog een ander document is be waard gebleven, eveneens van Ka rei Martel. Daarin wordt o. m. hec vclgende gezegd: „Wij schenken vanaf den tegenwoordigen dag door deze bladzijde van ons testa ment, en willen dat vcor immer geschenken blijve aan de breeders, die te Echtemach God en Wlili- brerd dienen, de kerk. die gebouwd is in de villa, Feliscn (Velseni ge noemd ln de gouw van Kinnehent, en die ter eere van den H. Apostel Paulus is gewijd, en waar de apos tolische man en onze vader en heer. de aartsbisschop Willibrord, openlijk herder is; benevens zeven woningen, die aan deze villa loe- behcoren, het bebcuwbaie land, dertig ossendrijvers en geheel het tiende gedeelte van het wcud." Uit deze enkele gegevens blijkt duidelijk, dat er een innige ver bondenheid was tusschen Sint Willibrord, den eersten aartsbis schop van Utrecht, en Kennemer land. Bij testament heeft Sint Wil librord, die een groot diplomaat bieek te zijn, deze bezittingen na gelaten aan de abdij van Echter- nach, en niet aan het bisdom Utrecht, omdat dit een moeilijken strijd had te doorslaan met het bisdom Keulen, en de eigendom men dus veiliger waren in handen van de Benedictijner-abdij. Katholiek Nederland maakt zich op om luisterrijk de verhef fing van den aartsbisschop tot het kardinalaat te vieren. Voor de eerste maal zal een opvolger van Sint Willibrord van Utrecht gekleed gaan in het purper. Be grijpelijk is het, dat dan onze gedachten teruggaan naar vroe ger eeuwen, naar de stichting van het aartsbisdom in de woe lige dagen van de achtste eeuw. Voor ons in Kennemerland heeft dit bijzondere beteekenis, omdat de banden met dien eersten aarts bisschop. Sint Willibrord, zeer hecht zijn geweest. Hadden Velsen, Beverwijk en Heiloo immers niet de eer behalve Sint Engeimundus en Sint Adelbertus ook meermalen Sint Williitiordus, en later Sint Bonifacius, te zien arbeiden onder de Kennemers? Er is echter nog iets. dat verborgen tusschen oude vergeelde documenten, nu zeker weer eens aan de vergetelheid ont trokken mag worden: Sint Willi brord had te Velsen en Beverwijk verschillende eigendommen, hem door Karei Marl el geschonken. Zoo lezen we bij Beda: dat Ka- rel. zoon van Pepijn, majordoom, verblijf houdende te Trier, bij tes tament het buiten Adrichem in de gouw Klnheim, aan de rivier van Velsen. aan Willibrord geschonken heeft. Het moet gebeurd zijn om trent het jaar 730, en dit Adri chem is de thans nog aan den St. Aagtendijk te Beverwijk ge- Thomas Tien is de eerste Chineesche bisschop, die in het College van Kardinalen opgenomen werd. De nieuwe Kardi naal maakt zijn reis naar het Vaticaansche Consistorie via Amerika en werd bij zijn aankomst te Chicago verwelkomd door een klein Chineesch meisje Indien Hawaii, zoo als de Amerikaan- sche minister van Binnenlandsche Za ken, Ickes, heeft aangeraden, de 49ste Amerikaansche staat wordt, icat zal dan met de vlug van de Vereenigde Staten gebeuren? Natuur lijk moet er een ster worden toegevoegd. Maar ivaar? Zullen er zeven rijen met zeven sterren op voorkoment in plaats van de tegenwoordi ge zes rijen van acht? En wie zal be slissen waar ze ge plaatst moeten wor den? Volgens de wet moet er e»n ster voor eiken staat zijn, maar de plaatsing wordt er niet bij vermeld. De president kan iemand benoemen, bijv. specia listen van leger en marine, om een nieu we vlag te ontwerpen. Vlag-autoriteiten ver klaarden, dat een po- Probleem rond de stars and stripes ging om het uiterlijk van de vlag met 49 sterren te voorspellen, voordat de president zijn vlag-ontwerpers werkelijk heeft uitge kozen, louter gissen zou worden. Zij voeg den eraan toe dat de wet in één opzicht houvast biedt n.l.: De vlag wordt officieel op den eersten 4en Juli, die volgt op de toela ting van een nieuwen staat. Alles bij elkaar geno men hebben de Ver. Staten wel 25 vlaggen gehad, waaronder een met 15 sterren en 15 strepen. Deze hand haafde zich in den veelbewogen tijd van 1794 tot 1818 Gedu rende eenigen tijd was er elk jaar een nieuw model, in: 1845, 1846, 1847 en 1848 toen Flo rida, Texas, Iowa en Wisconsin Ui de Unie opgenomen werden. Maar de vlagcntwer- pers hebben lang rust gehad. Het huidige model heeft een record gehaald van 33 jaar, daar New Mexico en Arizona in 1912 Noord- Amerikaansche staten werden. (A.P.) Amerikanen, ilie rte mirte ma rinewerven van Batavia omler- zochten, hebben, volgens A.r.. ontdekt, «lat rte Japanners een nieuw plan hadden om rubber naar overzee te verschepen, 7.ij waren n.l. voorbereidingen aan liet treffen om rte rubber van Batavia drijvend naar Japan te vervoeren. Iiaarbjj zou de rubber tot enorme op walvtsch J\|kende hompen worden gevormd met rin gen in „neus en staart" om ver sleeping in serie mogelijk te ma ken Hen van deze rubberwal- vlsschcn, die door de Amerikanen werd aangetroffen en die kin ar was om van stapel te loopen, woog 3-70 ton, had een lengte van 47 meter, een breedte van 4' meter en een dikte van 2.30 meter. Op 14 Februari a.s. zal vonr het eerst weer de nichtverbinding tot stand worden gebracht tusschen Amsterdam en onze West. Dan ver trekt de C 54 voor de eerste van een icéks vluchten AmsterdamCurayao v.v. In December 1934 maakte de „Snip" baar bekende vlucht; daarna bleven Curayao en Suriname van een luchtverbinding verstoken. Deze eerste vlucht na 11 jaar wordt gemaakt door Viriily langs tl® i onte AmsterdamLissabonDakar NalatParamariboCuuayao.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1