■I Water-overlast in het Oosten VAN MOOK EN SJAHRIRIHet weer IN CONFERENTIE Hongaarsch Kardinaal ter dood veroordeeld Burgers opgeroepen voor de bedijking Vrijlating van gijzelaars Directie verkoopcentrale Unilever gearresteerd Weer sinaasappelen voor jeugdige personen Gedenkteeken oorlogsgevallenen Met liet huisraad op zolder gevlucht De Engelsche Kerk en de Kerk van Rome Clark Kerr woont bespreking in Britsche ambassade niet bij 69ste JAARGANG No. 23468 o WOENSDAG 13 FEBRUARI 1946 mmmf: Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Epidemieën-gevaar Churchill naar Leiden STAD EN OMGEVING EEN VRIENDINNETJE VAN PRINSES BEATRIX Ziji* er perspectieven tot hereeniging? Haarlemsch tribunaal :;'v In Borculo NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vanmorgen zijn in de Britsche ambassade te Batavia de onder handelingen tusschen dr Van Mook en Sjahrir, ter regeling van de Indonesische kwestie, begonnen. De speciale Britsche afgezant. Sir Archibald Clark Kerr, woonde de bijeenkomst tusschen Van Mook en Sjahrir niet bij. Dr. Van Mook heeft Dinsdag avond om 6 uur ten huize van Sir Archibald Clark Kerr te Batavia een bespreking gehad met Sjahrir. De bijeenkomst, die in een vriend schappelijke sfeer geschiedde, was voor het grootste deel'" gewijd aan het toelichten van bepaalde pun ten uit de verklaring der Neder- landsche regcering. Voorts is de evacuatie van Rapwi-ambtenaren uit het binnenland besproken. Overeengekomen werd, dat nog meer besprekingen gevoerd zullen worden, zoodat deze en andere kwesties uitvoeriger behandeld zul len kunnen worden. Dinsdagavond laat heeft dr. Van Mook opnieuw met Sjahrir een onderhoud gehad; de besprekingen werden in vriendschappelijke at mosfeer voortgezet. Clark Kerr heeft gisterenavond eveneens Sjahrir ontmoet in zijn officieele woning, het vroegere „pa leis" van Soekarno. Sir Kerr had vanochtend een bespreking met den republikeinschen burgemeester van Batavia, dr. Lachlannabdullah. Dr. Van Mook bracht vanmorgen een bezoek aan Clark Ketï in de En- gelsche ambassade. Het „repuiblikeinsche centrale nationale comité" heeft een beroep op de republiek gedaan, om de or ganisatie van de Vereenigde Volken uit te noodigen zoo spoedig mogelijk een commissie van onderzoek naar Indonesië te zenden teneinde het volgende te bereiken: A. Een doelstelling, zooals deze is gewenscht door de Sovjet Oekrainsche delegatie; B. Om te onderzoeken, hoeveel leden en leiders van de Nederiand- sche nazi-partij nog hun ongehin derde activiteit onder de Nederlan ders in Indonesië uitoefenen. Bij een aanval van Indonesiërs in de wijk Polonia te Meester Cornells zijn drie Nederlandsche mariniers gedood. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend. Zeven Europeanen onder wie een vrouw, die in het Zuidelijk deel van Bandoeng als gijzelaars waren vast gehouden, zijn J.l. Zaterdag vrijgela ten en naar het Noordelijk deel der De economische recherche te Rotterdam heeft vijftien leiden de persoonlijkheden van de N.V. Unilever Verkoopcentrale gear resteerd, onder wie de geheele directie. In het huidige stadium van het onderzoek kunnen nog geen nadere mededeelingen wor den verstrekt, maar in ieder ge val schijnt vast te staan, dat er handigheidjes met boterbonnen hebben plaatsgevonden, waarvan er duizenden werden verduisterd en opnieuw in omloop gebracht. Binnen enkele dagen hoopt de politie over deze aangelegenheid meer te kunnen mcdedeelen. Personen geboren in 1925 of la ter komen wederom in aanmerking voor 500 gram sinaasappelen. Men moet hiertoe bon B73, C73, D73 of E73 der bonkaart K 602 uiterlijk Zaterdag 16 Febr. bij een detaillist ln groente en/of fruit inleveren. De minister van .Justitie heeft een staatscommissie geïnstalleerd, welke de opdracht heeft de regeering van advies te dienen inzake de afschaffing van liet bezettingsrecht of de ver vanging daarvan door voorzieningen van den Nederlandschen wetgever en Inzake het opstellen van het noodige overgangsrecht. stad overgebracht. Men verwacht, dat nog meer gijzelaars zullen worden vrijgelaten. Gedurende het week einde zijn ongeveer 40 huizen in het centrum van Bandoeng afgebrand, Bij de Indonesiërs, die het Noor delijk deei van Bandoeng beheer- schen, heeft zich een aantal Japan ners gevoegd. Volgens betrouwbare berichten is aan hen het oppertoe zicht over de verdediging van Noord-Bandoeng; toevertrouwd. Van Indonesische zijde is bekend ge maakt, dat Van 15 Februari af het Noordelijk deel van Bandoeng voor de Inwoners van het Zuidelijk deel der stad hermetisch gesloten zal zijn. De medische dienst van de Ba- taviasche RAPWI heeft het vol gende bekend gemaakt ,,De hygiënische en sanitaire toestanden te Batavia zijn nog steeds van dien aard, dat elk oogenblik epidemieën van besmet telijke ziekten kunnen uitbreken. Daar het onmogelijk is op korten termijn een afdoende verbetering te brengen in de vuil- en afval verwijdering, de faecaalverwijde- ring en de watervoorziening hoewel hiernaar met alle macht gestreefd wordt is het van het grootste belang, ja, zelfs 'n gebie dende eisch, dat een leder zich zooveel mogelijk beschermt tegen het steeds, maar nu meer dan ooit dreigende gevaar van typhus, pa- ratyphus, cholera enz." De republikeinsche „minister" van Binnenlandsche Veiligheid, Sjarifoe- din, is gewond en bevindt zich ln een ziekenhuis op Oost-Java. De oorzaak van zijn verwonding is nog onbekend. De Nederlandsche marine heeft voor den dienst in de Indische wa teren van de Engelsche vloot 4 groote mijnenvegers van het type Bathurst overgenomen. U. P. meldt uit Boedapest, dat Kardinaal Joseph Mindszenty, pri maat van Hongarije, en Bela Im- rédy, voormalig minister-president, door het volksgerechtshof te Boe dapest ter dot veroordeeld zijn. Eenlge dagen, voordat dit bericht ons bereikte, ontvingen wij van on zen Zwitserschen correspondent een brief, waaraan wij de volgende bij zonderheden ontleenen: De nieuwe Hongaarsche Kardinaal, Josef Mindszenti, Aartsbisschop van Esztergom en Primaat van Hongarije, was tot nog toe buiten zijn diocees niet zeer bekend. Wel had hij zeer verdienstelijk werk verricht op so ciaal gebied en bij het onderwijs. Tij. dens den oorlog heeft htj voor zijn heldhaftig gedrag moeten boeten in eeu Duitsch concentratiekamp. De aanleiding van de felle cam pagne tegen zijn persoon moet ge zocht worden in een herderlijken brief, welken hij in October J.l. van den kansel liet aflezen, en waarin hij de communisten beschuldigde van tyrannie, ofschoon hij hen niet met name noemde. Vooral de nieuwe huwelijkswetge ving, waarbij de echtscheidlngs-pro- cedure werd vergemakkelijkt en de agrarische hervormingen werden in dezen brief ernstig door den nieuwen Kardinaal becrltiseerd. evenals het arresteeren van priesters en hun ver banning naar Siberië wegens al te vrijmoedige uitlatingen en stelling- name tegen het huidige regime. Winston Churchill heeft, naar het Handelsblad weet te melden, in ant woord op hem door den Senaat der Leidsche Universiteit verleende eere doctoraat in de rechtsgeleerdheid* mee gedeeld, dat hij de onderscheiding aanvaardt en binnen eenige maanden naar Lelden zal komen. Een recente opname van Z. H. Paus Plus XII in zijn werkkamer achter de schrijfmachine. De bond van oud-militairen te Beverwijk heeft aan mr, H. J. J. Scholtens, burgemeester aldaar, een schrijven gericht, waarin af keuring wordt uitgesproken over het feit, dat nog sleeds van offi cieele zijde niets werd ondernomen om te komen tot oprichting van een gedenkteeken voor de oorlogs gevallenen. Men spreekt de hoop uit, dat alsnog voor de bevrijdings, feesten iets zal worden gedaan am tot oprichting' van een waardig gedenkteeken te komen. Voorts heeft de afdeeling het voornemen een tooneelgeaelschap te verzoeken enkele uitvoeringen te komen geven ten bate van de nagelaten betrekkingen van hen, die vielen in de Meidagen van 1940. Ook zai men'de oorlogsinva liden steunen. Te Beverwijk bracht eea voor l^et Mgr. Mutsaersooro op. collecte f 666,65 De enorme aanwas van water, afkomstig van de Driener en Berflobeek, heeft tientallen straten van Hengelo onder water gezet. In de meeste fabrieken is het werk gestaakt. Duizenden arbeiders zijn nl. niet aan het werk kunnen gaan, omdat ze de fabrieken en werkplaatsen niet Iconden bereiken. De scholen bleven om dezelfde reden gesloten. De posterijen werken niet; het distributiebureau ligt rondom in het ivater; het kantoor der belastingen eveneens. Te Deventer is een overzetveer voor voetgangers over den IJssel ge maakt, waarmede de bewoners van den linker IJsseloever naar de stad en terug kunnen gaan, tusschen 7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. Overigens is de communicatie tus schen beide rivieroevers per trein mogelijk, n.l. van Deventer naar Twello en omgekeerd, 's Morgens en 's avonds laten de Ned. Spoorwegen publiek toe, om zich over de spoor brug van Deventer te begeven naar de overzijde. De kaden langs den IJssel in De venter staan nu diep onder water. In de omgeving der stad zijn aan de Oostzijde opnieuw eenige boerderijen door het water van den weg afge sneden. In Raalte zijn burgers opge roepen om te helpen bij de bedijking Van de zijde van de Ned. Spoor wegen deelt men mede. dat het be richt over de staking van het spoor wegverkeer op bet baanvak Borne Almelo onjuist is. Men kan normaai op het traject DeventerAlmelo Hengelo v.v. reizen. De busdienst ZutphenDeventer der Ned. spoor wegen is echter gestaakt wagens te hoogen waterstand. In sommige straten staat tot dertig centimeter water. Honder den huizen ondervinden last van het water. Het aantal onderge- loopen kelders is legio. Velen brengen den nacht door met het in veiligheid brengen van huisraad naar hooger gelegen verdiepingen. Daar. waar de wegen onder spoorlijnen door geleid worden, staat tot twee eri een halven meter water boven het wegdek. Om een einde te maken aan den water overlast is men er toe overgegaan, een afvoersloot te graven naar het Twente-kanaal. De zesjarige Stientje Tromp te Bevenvijk stuurde Prinses Beatrix op haar verjaardag een cadeautje. Trots als een pauw loopt zij nu rond met het volgende briefje dat zij dezer dagen ontving: Beste Stientje. Vit naam van Prinses Bea trix, wil ik je hartelijk be danken voor je aardige brief je en het doosje, dat je ons prinsesje met haarverjaar dag stuurde. De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Juliana, •mej. mr. H. A. Sneller. Tengevolge van den hoogen waterstand van de rivier moest de schipbrug te Deventer worden uitgenomen Het thema, waarover de zeereerw. heer drs. Th. Zwartkruis, leeraar a'an het seminarie „Hageveld", gister avond voor de leden van „Geloof en Wetenschap" een voordracht hield, is wel zeer actueel, nu het contact met het land „aan den overkant" na de lange oorlogsjaren weer hersteld Is. Iedere Katholiek zal benieuwd zijn, of er „Hereenigingsperspectieven in Engeland" bestaan. Drs. Zwartkruis belichtte in zijn causerie allereerst de verschillends aspecten van het Protestantisme in Engeland en wees op de drie tenden- zen, welke daarin voorkomen en wel ke zich onderscheiden in High Church, Low Church Pn Broad Church. Degenen, die tot de eerste richting, de High Church, behooren, doemen zich ook wel Anglo-Catholics of zelfs Anglo Roman Catholics. Kar. dinaal Newman, die honderd jaar ge leden tot de Katholieke Kerk over ging, heeft de High Church ten goe de beïnvloed. Langzamerhand werden er boe langer hoe meer Roomsch- Katholieke gebruiken Ingevoerd. Thans is het volledige Romeinsche missaal in gebruik en men kan zeg gen, dat hun liturgie en geloofsleer de onze benadert. Hoewel het opper ste gezag van den Paus van Rome niet erkend wordt, wordt toch onder de H. Mis het gebed voor den Paus gebeden. Vervolgens zette spr. de andere richtingen uiteen. De Low Church is een uitgesproken Protestantsche Kerk. die met. sterken nadruk tegen den Paus van Rome is. De Broad Church kan met een woord gekarak. teriseerd worden, n.l. vrijzinnig Pro- testantsch. Op de vraag, of er hereeniging met de Kerk van Rome in de toekomst zal geschieden, was het antwoord van drs. Zwartkruis, dat en dit geldt dan voornamelijk voor de High Church ofschoon men steeds dich ter bij de Katholieke Kerk komt. een overgang „en bloc" onwaarschijnlijk is. Hoofdzaak zullen blijveD de indi- vidueele bekeeringen. Spr, zeide dat sinds de bekeering van Kardinaal Newman 2000 Anglicaansche geeste lijken tot de Kerk van Rome over gegaan zijn en dat zich gemiddeld 11000 Engelschen per Jaar bekeeren, welk aantal nog zal toenemen, naar mate het prestige van de Kath. Kerk groeit en een toename van katholiek, sociaal en theologisch geschoolde lee- ken zal volgen. Wat dit betreft gaat men de toekomst niet zonder opti misme tegemoet. Perceel Dreef 32 zal ver bouwd worden om to dienen voor het Haarlemsche tribu naal. Het zal echter nog wel eenlgen tijd duren voordat d« eer s to zitting gehouden zal worden. tot Donderdag- Verwachting avond; Plaatselijk nachtvorst, vooral ti het Oosten des lands. Overdag matige temperaturen. Toenemen de bewolking, ln het bijzonder In liet Westen des lands, doch geer regen van lieteekcnls. Weinig wind. Plaatselijk ochtendmist. 7,on ofider 17.49. Maan 15.38 7.29. Zon op 7.59.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1