GEEN UNOCOMMISSIE NAAR NED.-INDIË Watersnood teistert Overijssel I Ruim anderhalve meter water in straten van Almelo Vliegdekschip voor Kon. Marine VERHAAL VAN MiDDELEEUWSCHE STRAFOEFENINGEN Veiligheidsraad zal door Nederland op de hoogte worden gehouden Herderlijk schrijven in België Bevin bespreekt voedselcrisis Kardinalen te Rome De Russische verkiezingen Het lot der Sovjet-gevangenen „tragedie op enorme schaal" Het weer scheerzeep verkrijgbaar 69ste JAARGANG No. 23469o_JtDONDERDAG 14 FEBRUARI 194$ Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Dijkdoorbraak voorkomen Hulpverleening van 2 a 3 weken ORDER TOT MASSAMOORD PROCES-NEURENBERG Duitsche plannen NA 3 MAART NIEUWE HAARLEM COURANT x -x «wwi c$S De situatie in Almelo begint a'v gevolg van de overstroomingen critiek te worden. In de straten staat op somm'ge punten ruim l'A meter water. De voedselvoorziening baart zorgen en ook de gas- en electrici- tclt «voorziening sluit on groote moeilijkheden. 30.000 personen onder vinden overlast van het water, 20.000 zijn geïsoleerd en huizen op de bovenverdiepingen der woningen. Twee ziekenhu'zcn zijn door het wa ter afgesloten. De oorzaak van dezen watersnood is gelegen in het doorbreken van een stuwdam in de Vecht bij Schuettorf, die tengevolge van het steeds wassende water is bezweken. Massa's water sloegen over op den D'.nkel, waardoor de dijken tusschen Tiliigte en Syngraven eveneens bezweken en het water via Weerselo Almelo binnenstroomde. Hoe moeilijk de situatie in Alme lo op het oogenblik wel is, blijkt uit het feit, dat de Commissa ris der Koningin in Overijssel een bezoek aan de stad heeft gebracht en persoonlijk de hulpverleening leidt. Met behulp van het door steken van enkele dammen in het kanaalstelsel in de omgeving heeft men getracht het water af te voe len. Tot nog toe heeft dit echter Weinig succes gehad. Kolonel de Ruyter van Steveninck, comman dant van de divisie A, heeft even eens hulp toegezegd. Er zijn reeds een compagnie genietroepen, com- pagnieërs en pontonniers in de stad gearriveerd om hulp te ver kenen. Vooral de voedselvoorzie ning is moeilijk en geschiedt van uit Centrale Keukens. Daar het echter zeer mceilijk is den bewo ners, die voor een groot deel in hun huizen zijn opgesloten, 't eten te bezorgen, is de aanvoer hiervan geregeld met behulp van vracht auto's en rubberbooten. In groote deelen van de stad is de electrici- teits- en gasvoorziening uitgescha keld. De stemming van de bewo ners, aldus deelde de secretaris van de gemeente het A.N.P. mede, is echter goed. Hoewel het drin gend noodzakelijk is, dat spoedig afdoende maatregelen worden ge nomen. Te dien einde heeft het hoofdbestuur van het Roode Kruis reeds een delegatie naar de onder- geloopen stad gestuurd. De burgemeester van Almelo maakt bekend: In Duitschland en ook in Nederland zijn diverse dij ken doorgebroken. Ook van 't ka naal Almelo-Nordhorn en van den Dinkel. Deze samenloop van om standigheden bracht een ramp over Almelo. Duizenden kubieke meter water stroomen naar het laagst gelegen deel van Twente, waarvan Almelo het middelpunt is. Het gemeentebestuur van Almelo doet alles wat in zijn vermogen ligt en het wordt daarbij geholpen door de geheele bevolking. Er heeft kans bestaan op dijk doorbraak van het Twente- Rijnkanaal. Dank zij het spon tane optreden van de Almelo- sche werkers is dit dreigend ge vaar bezworen. De Almeloërs maken er van wat er van te maken is. Iedereen werkt mee. Het gebrek aan auto's en booten be lemmert de hulpverleening. Er is in gesteld een centrale post voor nood- evacuatie, gevestigd in de H.B.S. Ieder, die in moeilijkheden verkeert, wordt opgehaald en hier ondergebracht. Voor evacuatie van het R.K. ziekenhuis wordt gezorgd. Van verschillende zijden wordt hulp verleend. Het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis heeft ambulance-wagens gezonden en enkele leden van het hoofdbestuur zijn ge arriveerd om den toestand zelf in oogenschouw te nemen. Ook het leger helpt waar het kan. Een afdeeling genie en pioniers, ter sterkte van 150 man, is met booten en auto's gearriveerd. Hun taak is het in het bijzonder de boeren te helpen. Uit Hengelo is een aantal booten aange komen. De compagnie aan- en afvoer- troepen, die te Enschede is gelegerd, heeft trucks ter beschikking gesteld. Ook heeft men nu de beschikking- gekregen over rubberbooten en 20 pon tons. De brandweerinspectie heeft auto's en honderd man gezonden. Al De ongerustheid over de be handeling- van Duitsche krijgs gevangenen, die Dinsdag door de Duitsche verdediging tot- uiting werd gebracht, werd door den Russischen aanklager. Pokrovski, op onverwachte wijze beantwoord, toen hij uitge breide berichten over de Duit sche gruweldaden van - de Arctic tot de Zwarte Zee gaf. Overal zijn lichamen van Russen tvonden, die sneren van de gruwe lijkste misdaden dragen. Martelingen met gloeiende yzers, uitsteken van deze hulpkrachten zorgen voor eva cuatie en voedselvoorziening. Het Ned. Roode Kruis doet moeite om 2500 voedselpakketten, elke van 12.000 calorieën, te zen den. Deze pakketten worden hier toe door het Amerikaansche Roode Kruis ter beschikking gesteld. Reeds worden vele getroffenen ge ëvacueerd naar de hooger gelegen deelen der gemeente. Vele handen zijn ineengeslagen om den nood te lenigen en het lijdt geen twijfel of dit zal gelukken. Wel rekent men op een hulpverleening van circa 2 a 3 weken, want met het vallen van het water Is aan den noodtoestand nog geen einde gekomen. Woensdagavond hield de val van de Waal bij Nijmegen regelmatig aan. De stand was 12.78 N.A.P. Keulen seinde nog steeds val. Niettemin is de toestand nog zeer critiek. De Steenstraat in Nijmegen staat nog steeds gedeeltelijk onder water, terwijl alle kelders van de huizen langs de Waalkade vol zijn geloopen. Voor Nij megen Staat de Waal van dijk tot dijk. Men vreest, dat in geval de vorst sterker mocht worden, er ijsgang zal ontstaan. De foto, die wij hierbij afdruk ken. toont de mannen van Warns- veld bij Zutphen, die opgeroepen zijn om een waterkeering aan te leggen om zoo de kom van het dorp voor algeheele overstrooming te vrijwaren. De mannen zijn bezig aan de bekisting, van 80 c.M. hoog, welke volgestort wordt me: mest en klei. In een herderlijk schrijven van het Belgisch Episcopaat worden alle ka tholieke instellingen, scholen en orga nisaties uitgenoodigd mede te wer ken aan een actie tot inzamelingen van giften in geld en natura ten einde de verlaten kinderen te helpen en om te onderzoeken of het mogelijk zal zijn een groot aantal hunner, vooral uit Nederland, Polen en Hongarije in Belgische gezinnen op te nemen. io»en, afhakken van handen en voe- ten. het leek eerder een verhaal van mlddeleeuwsche strafoefeningen, dan ven gedetailleerd verslag van gebeur tenissen uit onze dagen. Gevangenen werden aan rupsban den van tanks gebonden of aan pa len genageld en gebrandmerkt. Cadavers van paarden waren genoeg ls voedsel en als vet werd 'n eetbaar emaakt technisch vet gegeven. „Een order tot massamobrd" noemde de aanklager het bevel, waarin gezegd wordt, dat Rus sische soldaten dapper vechten, zelfs in geïsoleerde groepen, in verband waarmee een mensche- lijke houding tegenover de ge vangenen ontoelaatbaar is. De Dultschers staken schepen Woensdagavond kwam om 9 uur de Veiligheidsraad weer bijeen om de besprekingen inzake Ned.-Indië te hervatten. Na enkele inleidende bespre kingen werd het Oekraïnsche voorstel cm een commissie van onderzoek naar Ned.-Indië te sturen in stemming gebracht. Het werd door den Raad ver- woipten met 9 tegen 2 stemmen. Het voorstel van Egypte, dat de Raad toezicht zou blijven houden op de ontwikkeling van de situatie in Ned.-Indië onderging hetzelf de lot, nadat Minister van Klef- fens nogmaals naar voren gebracht had, dat het hier een binnen- landsche aangelegenheid betrof en nadat hij den Raad had aangebo den de Nederlandsche regeeririg voor te stellen, den Raad in te lichten over het resultaat van de besprekingen als een bewijs van achting en hoffelijkheid van Ne derlandsche zijde. vol gevangenen in brand of brachten dezen in „openlucht"- kampen onder, waarvoor slechts een prikkeldraadomheining noo dle was. In de getuigenissen wordt gespro ken van tienduizenden menselien, die met 'n ongeloofelijk sadisme wer den afgemaakt. Het lot der Sovjet- gevangénen was „een tragedie op enorme schaal". De Russische aanklager Zarya ont hulde Duitschlands plannen van een aanval op Egypte en Gibraltar na den ..val" van Rusland. Met behulp "an de Spanjaarden zou in 1941 vol gens plan „Felix" Gibraltar veroverd worden, terwijl op Turkschen steun gerekend werd voor een aanval op Syrië en Palestina. Indien Turkije zou weigeren, zou de aanval naar hot Zuiden tegen zijn wil toch worden uitgevoerd. Een offensief van een ..gemotoriseerde expeditiestrijdmaclit" door Trans-Kaukasië naar de Golf van Iran 6'tond voor 1942 op het programma. De verdedigers hebben verzocht het proces, na beëindiging der Russische aanklacht, gedurende drie weken te verdagen, om gelegenheid te' geven de uitgebreide Russische documentatie te bestudeeren. Hierna ging de Raad over tot het volgende punt van de agenda: In tusschen luisterde een zeer ernstige vergadering van de Veree- nigde Volken naar den Britschen. minister van Buitenlandsche Zaken Ernest Bevin. die sprak over het te kort van vijf millioen ton tarwe en het tekort van twee millioen ton rijst over de geheele wereld. Bevin hield een pleidooi voor een algemee- ne krachtsinspanning over de ge heele wereld om hongersnood op groote schaal te voorkomen. De heer Bevin vroeg de vergade ring een plan, dat den steun geniet van Engeland, Rusland, de Ver. Staten, Frankrijk, en China en het ergste van de bedreiging zal af wenden, goed te keuren. De Marine-Voorlichtingsdienst meldt: Over enkele weken zal de Nederlandsche vlcot de beschikking krijgen over een vliegdekschip (es corte-carrier), dat door de En- gelsche Marine aan de Koninklijke Marine in bruikleen zal worden af gestaan. De firefly verkennings- .iachtvliegtuigen, welke de Konink- De jongste foto van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, zcelke ons zoo juist bereikte Onze Romeinsche correspondent seint ons: Voor het op 18 Februari te hou den Consistorie zijn thans alle nieuw gecreëerde kardinalen, met uitzondering van de aartsbisschop, pen van Toulouse en Utrecht, fce Rome aanwezig. Van de oude kar dinalen zijn aanwezig alle Italianen en die van Parijs, Lissabon, Meche- len en Rijssel. Naar Radio Moskou mededeelt, hebben 99.7 pCt. der stemgerechtig den bij de verkiezingen voor den Oppersten Sovjet hun stem uitge bracht; namelijk 101-450.936 perso nen 100.621.225 Stemmen werden uitgebracht voor het blok van com munisten en partljloozen. Slechts 819.59a personen stemden blanco of ongeldig.' Verwachting tot Vrijdagavond: Hedennacht in liet Oosten on Zuiden des lands plaatselijk nog grondvorst. In den ochtend ne velig weer. Overdag op de meeste plaatsen bewolkte lucht, waaruit hier en daar tijdelijk eenige lichte regen of motregen kan vallen. In het Zuiden zwakke, in het Noorden matige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Zon onder 17.51 Zon op 7.57 Maan op 16.54 Maan ond. 8.33 16 Februari V.M. lijke Marine kort geleden heeft aan gekocht bij de Fairey's Aviation Company, zijn voor dit schip be stemd. De scheerzeep op bon T 18 der tabakskaart zal na 3 Maart worden afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een stukje scheerzeep 50 gram en niet 45 gram weegt. Naar de K.N.A.C. meldt ls de helft van de spoorbrug te Culemborg op werkdagen voorloopig tusschen 7 en 19 uur opengesteld uitsluitend voor gemotoriseerd verkeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1