•doHyfraT Sport in de raadzaal PHILIPS'v. HOUTEN De avonturen van Ling Khi Tong De aanleg van geleidelijk sportvelden zal geschieden DONDERDAG 14 FEBRUARI 1946 STAD EN OMGEVING PAGINA 2 Raadsoverzicht De staking aan de Hoogovens R. K. Hockeyclub „Ever Swift" Hvuiut -Uw Yïvc/y! Jongeman door landmijn gedood N. Z. H. gaat materiaal koopen Burgerlijke Stand Vernieuwing van het onderwijs Haarl. Sportweek 410 Juli Letters O, T, U, X, IJ, Z Spinazie en bloembollen leden van het water Salpeterproductie GEMEENTERAAD Voorloopig geen stadionbouw Mr. Schrieke 19 Maart voor Bijz. Gerechtshof The British Public School Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO VRIJDAG? In de dagen, dat burgemeester Reinalda raadslid en wethouder was, kon men herhaaldelijk zijn weloverwogen en pakkende rede voeringen, die veelal een sterk ge prononceerde meening inhielden en waartegen alleen de stevig in hun schoenen staande opponenten be stand waren, bewonderen. Nu hij burgervader van Haarlem is, zul len we deze redevoeringen geens zins missen, want gisterenmiddag heeft de heer Reinalda bij het voorstel tot onteigening van gron den en bouw van een stadion aan den Orionweg als van ouds ge sproken en het daarbij, op de wijze die wij van hem kennen, verdedigd. Het grootste deel van den middag werd besteed aan de sport en het was het college, dat tenslotte spor tief een nederlaag aanvaardde. De heer Schippers kwam als winnaar uit het strijdperk. Deze katholieke afgevaardigde zag wel het nut en de urgentie van het aanleggen van sportvelden in, waartoe hij dan ook gronden wilde onteigenen, maar hij achtte het onjuist, dat daaraan het bouwen van een sta dion gekoppeld werd. „De finan- cieele positie van de overheids lichamen is zorgelijk en het tijde lijk karakter van den zittenden raad maant dubbel tot voorzich tigheid aan." Wethouder Angenent achtte volksgezondheid en karak tervorming zóó voornaam, dat hij het stadion op den koop toe wilde nemen en de voorzitter trachtte zijn tegenstanders knock out te slaan door handig op te merken, dat het herstel der vaderlandsche financiën alleen kan geschieden na herstelde volkskracht en dat daar om het voorstel in zijn geheel aan vaard moest worden. Het geheele Haarlemsche sportleven liet de burgemeester de revue passeeren en zelfs de sportkijkers werden er feestelijk in betrokken. Na twee uur legde de heer Schippers zijft opvatting in een amendement vast en tijdens de stemming werden de vaderen weer door dat vreemde sensatiegev.oel van vroeger dagen bevangen, omdat de uitslag on zeker was. Het amendement werd met 19 tegen 14 stemmen aange nomen en daarna ging het voorstel onder den hamer door. Conclusie: de sportvelden komen er; het stadion, dat de eerste jaren toch nog niet gebouwdzou wor den, zooals in de voordracht van B. en W. staat, zal t. z. t. onge twijfeld weer in den raad komen. In het begin van den middag heeft de heer van Kessel bijzonder stoute schoenen aangetrokken door een legende te vertellen, die daar- pp neerkwam, dat Openbare Wer ken het afbreken van huizen door den bezetter zou hebben aange moedigd, om de uitvoering van een jarenlang gewenscht uitbreidings plan dat van den Zijlweg mogelijk te maken. Dat is me nog al wat! De burgemeester wil de legende, die de heer van Kessel slechts overbracht, zwart op wit zien, waarna een onderzoek zal volgen. Moge het een legende blijven Deze week begint de Metaalunie met de uitkeeringen aan de door de staking bij walserij-Oost van de Hoogovens uitgesloten arbeiders, die bij de drie samenwerkende or ganisaties zün aangesloten. Wij vernemen, dat de staking tot gevolg heeft, dat zich vele ar beiders bij de drie samenwerkende organisaties aansluiten en dus practisch de staking afkeuren. De hervatting van het werk blijkt nog moeilijkheden te ondervinden, mede in verband met het feit, dat de directie voor de groote moeilijkheid staat, dat het bedrijf niet in gedeel ten, doch slechts in haar geheel weer in werking kan worden gesteld. 1 Maart bestaat de R.K. Hockey club „Ever Swift" 12% jaar. De feestviering is vastgesteld op Zon dag 10 Maart en wel als volgt: 's Morgens wordt een H. Mis opge dragen in de kerk van Maria On bevlekte Ontvangenis te Overveen, waarna een gemeenschappelijk ont bijt wordt gehouden in het „Witte Huis" aan den Zeeweg. Om 12 uur worden op het terrein aan den Zeeweg vriendschappelijke wedstrij den gespeeld, gevolgd door. een ge- ooetumeerde match. De dag zal worden besloten met een feestavond, die wordt gehouden in Hotel „Vree burg" te Bloemendaal. Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar PRODUCT VAN DE LABORATORIA De 22-jarige J. van Konings- bruggen, die ter hoogte van het voormalige Noorderbad te Zand- voort een landmijn vond en deze wilde weggooien, heeft zijn speelsch- heid met den dood moeten bekoo- pen. Naar wij vernemen is dezer dagen een commissie van de N.Z.H. voor den aankoop van materiaal naar Engeland vertrokken. Geboren: A. A. de BoerAndries- ma, d.; G. M. Hoogendijkvan Diggelen, z.; G. D. van Dijkman Mooijekind, d.; C. G. BlomHuijs- mans, d.; E. M. F. RepkoRoqué, d.; W. van WaverenKragten, z.; A. P. Schuit—Pekops de Haas, d.; H. M. Hultzer—Hinlopen, d.; D. PostmaTichelaar, z.; L. S. Pro perMaij, d. Overleden: A. de Smit, 74 j., Leidschevaart; W. van den Hoorn, 73 j., Gasthuisvest; C. F. Waller, 34 j., Hazepajerslaan; H. Brand, 41 j„ Acaciastraat. Ondertrouwd: R. E. Schultz en J. C. Faiber; J. H. van Saggelen en F. G. Kaspers: H. Niemeijer en E. Kraaijer; A. P. Veit.ooij en M. Baart; J. W. Jansse en J. Kok; H. Sikkema en C. Sohutterop; H. M. Verheul en N. Beneker; L. Pater en H. A. Draayer; F. A. La Maitre en M. C. de Korte; G. A. E. F. Groeneweg en C. J. Klute; C. Dek ker en C. F. M. Kobes. Gehuiwd: S. Schrander en Z. M. RobesinJ. Rouibos en D. J. van Wort; H. J. Bijster en R. van Dui nen; H. van Duren en H. Houkes; J. M. A. Elsenburg en E. W. H. C. Lucas; P. Jansen en H. Misset; W. B. Wortelboer en V/. M. C. van der Wal; C. A. van der Kaa en T. Wilkes; G. J. Klingers en W. Roest; A.J. Tempelman en S. L. Weijers; F. W. A. Funke genaamd Küpper en M. T. Drugeon. Dr. S. Elzinga, inspecteur van het middelbaar onderwijs, heeft voor de afd. Haarlem der Neder- landschen Volksbeweging een lezing gehouden over „Vernieuwing van onderwijs en opvoeding". Als voor zitter van de commissie, benoemd door de Maatschappij van Nijver heid en Handel, deelde hij mede dat de vernieuwing in groote lijnen neerkomt op het invoeren van zes leerjaren op alle scholen voor mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Het aantal lesuren zal normaal 29 bedragen, in de hoogste klassen 30, terwijl het Gymnasium B en de meisjes H.B.S. daar res pectievelijk 31 en 32 lesuren zullen hebben. In de hoogste klassen wor den relatief meer uren besteed aan de meer speciale inrichting, die in geslagen wordt, terwijl daar de leer der maatschappij wordt onderwezen. Teneine dat deel der jeugd te bereiken, dat niet in taat is het aangegeven onderwijs te volgen, worden avondlycea ingevoerd, waar door ook zij tot hoogere en daar door hoogste ontwikkeling kunnen geraken. De commissie heeft aan gegeven, dat de totale kosten aan het onderwijs te besteden, niet hoo ger behoeven te worden. Immers, tegenover de uitbreiding der leer jaren staat een geringer aantal les uren der leerlingen. Het zal op deze wijze mogelijk zijn, nader te komen, tot het bereiken van den harmoni- schen mensch. Onze volkskracht zal met de voorgestelde vernieuwing van het onderwijs zeker in hooge mate gebaat zijn. De algemeene jaarlijksche Haar lemsche sportweek zal dit jaar door het comité ter voorbereiding van de sportweek te Haarlem georgani seerd worden van vier tot en met tien Juli a.s. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letters O, T, U, X, IJ en z en na- uitreiking. De pianist Stevan Bergmann zal hedenavond 8 uur in de Gem. Concertzaal een recital geven in de abonnements-serie van de Maatsch. tot bev. der Toonkunst. Het programma bevat werken van Scarlatti, Bach, Rachmaninoff en Chopin. De pianist VVo-uter de Geus zal Zaterdag a.s. 8 uur in de Begijn hofkapel een recital geven. Het programma bevat werken van Bela Bartók, Chopin, Debussy en Mo zart. 103. De politie kwam en .wilde hen alle drie meenemen. Toen kreeg Ouwekras een kleur. „Ik weet niet, of ik het wel zeggen mag," zei hij. „M'aar Ik heb nog een beetje geld in mijn vestjeszak zitten." „Is het werkelijk waar?" vroeg de baas van het restaurant. „Natuurlijk is het waar," zei Okedaar. „We wilden alleen maar eens zien, of er hier iets te leeren viel. Nu, we hebben iets geleerd. U weet niet, hoe echte heeren behandeld moeten worden." De baas van hét restaurant werd vreeselijk bleek en wilde nog van alles doen, om het weer goed te maken, maar ze betaalden en liepen het restau rant uit zonder hem aan te kijken. „Je kent er nog niets van, Ling Khi Tong," zei Okedaar, toen ze buiten, waren. „Probeer het nog maar eens, want om twaalf uur moeten we toch weer eten." „Uitgestrekt graag," zei Ling Khi Tong en hij belde aan het eerste huis het beste. „Graag klein stukje brood 'voor hongerig Chinees," zei hij, toen de deur open ging. Een stralend voorjaar wordt ons de laatste dagen door een warm zonnetje beloofd. Niettemin zetten de tuinders te Heemskerk een be denkelijk gezicht, want de zware regenval, die aan deze mooie dagen vooraf ging, heeft groote schade aangericht. Heele tuinen, vooral aan den duinkant, stonden onder water, zoodat de tuinders met ver eende krachten op verschillende plaatsen onder den Strengweg en den Rijksstraatweg duikers moes ten aanleggen. In de buurt van den proeftuin kwam een plaatsge noot, toen hij uit bed stapte, in het water terecht, dat zijn woning overstroomde en hem naar de bo venverdieping dreef. Het ergste is echter, dat de pas gezaaide spina zie en de te velde staande bloem bollen veel te lijden hebben gehad en dat de uitgestrooide kunstmest toch al zoo'n schaarsch arti kel waardeloos is geworden en geen invloed op den bodem meer heeft. Nu het mooie weer echter geko men is, breekt een betrekkelijk op timisme baan men hoopt, dat het alles 'ij elkaar nog wel zal meevallen. De productie van salpeter bij „Mekog" te IJmuiden is weer Be gonnen. Dezer dagen is de eerste zending verzonden. Vooral voor den landbouw is dit van groote betee- kenis. De raad van de gemeente Haar lem kwam Woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder v orzitterschap van den burge meester, den heer M. A. Reinalda, Voor met de agenda begonnen werd, wijdde de voorzitter eenige sympathieke woorden aan de na gedachtenis van den heer M. de Braai, die gedurende vele jaren raadslid en nestor was en zeer verdienstelijk werk voor de Haar lemsche gemeenschap heeft ver richt. Dr. F P. Keyser werd eervol ontslag verleend als directeur van het openbaar slachthuis; den heer L. van Dijk als directeur van de Gem. Avondschool voor Nijverheids onderwijs. Voor de uitvoering van verschil lende werken, noodzakelijk door de vernielingen van den bezetter, werd een bedrag van f 1.605.000 beschik baar gesteld- B. en W stellen voor een nieuw uitbreidingsplan vast te stellen voor de omgeving van den Zijlweg en „Tuindorp", waaronder den ryeuwen verkeersweg Brouwers vaartKleverlaan. De heer v. KESSEL (R.K.) vroeg in dit plan een verbindingsweg van de Zuider Tuindorplaan naar de Elswoutslaan. Er mag hier en daar een openbaar gebouw komen, maar is daar ook b.v. een parti culier badhuis onder begrepen? De heer v. BOCKHOVEN (SD.) wenschte een terrein voor een mooi buurthuis in deze bijzonder fraaie wijk en wel op den hoek Rollands laanRollandsvaart. Wethouder ANGENENT achtte bouw van een badhuis eventueel mogelijk. De verbindingsweg naar Elswout zal „onder de loupe" ge nomen worden. Een buurthuis, mede voor cultureele doeleinden, kan er komen. De VOORZITTER zeide, dat het particulier initiatief voor den bouw van buurthuizen zeer warm door het college zal worden ontvangen. B. en W. stelden voor gronden te onteigenen nabij den Orionweg met het doel daar een groot aan tal sportvelden aan te leggen en straks een stadion voor 15000 toe schouwers te bouwen. De heer SCHIPPERS (R.K.) vroeg zich af of het de taak van de over heid is gelden van de gemeen schap ter beschikking te stellen voor een stadion. In zoo'n stadion wordt het toppunt van het wed- strijdwe-en bereikt, méér volksver maak dan volkssport. Hoeveel geld Is er niet noodig voor de onteige ning? Spr. diende een amendement in, waarbij de bouw van een sta dion thans nog niet zou worden aangenomen, doch wél het aan leggen van sportvelden geleidelijk zal geschieden. De heer PESCHAR (S.D.) wenschte dat bouw en exploitatie van een sportcentrum overgelaten zouden worden aan eèn vereeniging of club met ervaring op dit ge bied. Wethouder ANGENENT zette voorop, dat de sportbeoefening door alle tijden heen opvoedend heeft gewerkt. Niemand zal zich verzet ten tegen den aanleg van nieuwe sportvelden, maar de vraag is of er een stadion noodig is. Het gaat hier om een klein stadion, waarbij men niet alleen aan voetbal moet denken, maar ook aan talrijke an dere takken van sport. De organi saties klagen over gebrek aan ac commodatie in onze stad en daar moet verandering in komen. Voor stadion moet men lezen sportcen trum. Wij staan bij vele kleinere plaatsen ten achter. Geen enkel sportobject is rendabel, aldus de wethouder. Maar er staan ook hoo ge belangen achter: karaktervor ming en volksgezondheid. De VOORZITTER herinnerde er aan, dat de raad in 1937 een alge meen uitbreidingsplan vaststelde. Daar vloeit dit voorstel uit voort, dat slechts beoogt de onteigening van gronden mogelijk te maken. Er komen sportterreinen en daarop komen tribunes, dat is alles. Na re- en dupliek werd het amendement-Schippers met 19—14 stemmen aangenomen, waarna de voordracht werd goedgekeurd. De kwitanties voor gas, water en electriciteit zullen voortaan per twee maanden worden aangebo den, omdat daardoor een belang rijke financieele besparing verkre gen wordt- Tot curator van het Gymnasium werd benoemd mr. C. Briët te Haarlem; tot leeraar in de geschie denis aan de H. B. S. A. de heer J. Rijnberg te Schoonhoven. Aan het eind van de vergade ring deelde de heer Meyers mede, dat alle raadsleden van de voor malige soc.-dem. party zy'n overge gaan in de Partij van den Arbeid. De heer Happe deelde hetzelfde mede in naam van de Vrijzinnig- Democraten. 19 Maart aal voor het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht staan mr. J. J. Schrieke, die in be- zettinpstijd secretaris-generaal van het Departement van Justitie is ge weest. Major A. H. Brodhurst van de British Military Mission to the Netherlands, The Hague, zal een lezing houden over het onderwerp: The British Public School. Major Brodhurst was zelf werk zaam op onderwijsgebied, maar be vindt zich thans reeds gedurende vijf jaren in actieven dienst. Deze lezing in het Engelsch wordt gehouden Donderdag 21 Februari, 8 uur, in het P.E.N.-gebouw te Bloemendaal. Belangstellenden in de hervor ming van ons onderwijs, die de lezing wenschen bij te wonen, ge lieven zich schriftelijk of mondeling op te geven bij Mr. A. H. Dalmeyer, ten raadhuize te Overveen, tel. 23269, toestel 4. INDRAPOERA pass. 12 Febr. 17 uur Aden; WELTEVREDEN 13 Febr. te Napels verwacht; JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT 13 Febr. te IJmuiden; BENGKALIS 12 Febr. te Durban; ORESTES 12 Febr, van Newport naar Dublin; TITOS 12 Febr. te Trinidad; VULCANUS 12 Febr. te Old Portside; MAASKERK 10 Febr. te Curagao; PRINS MAU- RITS 12 Febr. te Amsterdam; AM- STELKERK 9 Febr. te Trinidad; BLOEMFONTEIN 6 Febr. te Soera- baja; BOSCHFONTEIN 9 Febr. van Suez naar Taigon; KLIPFONTEIN 6 Febr. van Los Angeles naar Manilla; GENIMEDES 8 Febr. van Napels naar Dakar. HILVERS. I 301 M. 8.00 Nieuws. 8.20 Pop. conc. 9.30 Handel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. liederen. 11.15 Vioolrecital. 12.00 Gooilan- ders. 12.30 Hoe Nederland den vrede wint. 13.00 Nieuws. 13.15 Stichtsch Saion-ork. 14.00 Gram. muziek. 14.20 Oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Utr. Sted. Ork. 16.00 Orgel. 16.30 Edward Grieg. 17.00 Koorzang. 17.30 Kleln-or- kest. 18.30 Gram. muz. 19.00 Nieuws. 19.20 Mozart-progr. 19.30 Nederl. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.05 Marinierskapel. 21.00 Op de brug. 21.15 Concertgeb.-trio. 22.00 Nieuws. 22.15 Oost tot West, Noord tot Zuid22.30 Radio Philh. Ork. 23.30 Gram.-muz. 23.50 Schriftlezing. Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. 8.00 Nieuws. 8.20 Solisten. 8.50 Voor de huishouding. 9.00 Beethoven. 9.30 Waterst. en politieber. 9.45 Symphonie-Orkest. 10.00 Morgen wijding. 10.20 De Regenboog. 10.45 Sopraan en piano. 11-15 Voor de vrouw. 11.30 Offenbach-progr. 12 00 Pierre Palla. 12.30 Ens. Kliotinoff, 13.00 Nieuwsb. 13.15 Vagebonden. 14.00 Sterren en sterretjes. 14.20 Jussi Björling. 14.30 Trio Pierre Palla. 15.00 Kookkunst. 15.15 Weensche wals. 15.30 Red White and Blue Stars. 16.00 Muz. babbeltje 16.30 „De school is Uit!" 17.00 Orgel. 17.30 Eddy Walls. 18.00 Nieuws. 18.15 Novelty Serenaders. 18.45 Op de steiger. 19.00 Tonny Schifferstein. 19.15 Buitenl. weekoverzicht. 19.30 Luthersche Kerk. 20.00 Nieuws. 20.05 Plano. 20.30 Lezing. 21.01 Op de brug. 21.15 Gram. muz. 21.30 „Men vraagten wij draaien". 22.00 Metropole- Orkest. 22.15 L'Angelus de la mer. 22.40 Azondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Sweet and Swing. 23.45 Gram. muz. Directeur: J J W. Boerrigter. Waarn. Hoofdred.; Mr. L Schlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2