De „Partij van den Arbeid „Geen inmenging van derden" SYSTEMATISCHE VERGIFTIGING VAN SCHOOLKINDEREN EEN WANHOPIGE, 'A'mT uüu! Levant-kwestie in Veiligheidsraad doch noodzakelijke strijd Hadji Salim over de Indonesische kwestie voor Veiligheidsraad Washington Vierhonderd mannen doodgeschoten alleen als waarschuwing 69ste JAARGANG No. 23471 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week (Vervolg op pag. 2) Ook. in Engeland heeft men veel last van hoog water en over stroomingen. De rivier de Trent trad buiten haar oevers, waardoor vele gedeelten der stad Nottingham geïsoleerd loerden. De per rons van het station kwamen blank te staan. De rails waren niet meer te zien. doch de treinen kwamen normaal binnen Het weer Minister Lieftinck naar PROCES-N EU REN BERG Apathische houding der beklaagden I. 26 Februari, 1942. De strijd met den Japan- schen indringer om Ned.-Indië was zijn laatste phase ingegaan. Singapore was gevallen, Borneo, Celebes. Suma tra. Bali en Lombok grootendeels bezet; het was een wanhopige strijd geworden. Een strijd, die niette min uitgestreden moest worden omdat er nog steeds een kans was dat men er in zou kunnen slagen, Java te behouden. En ook al toas die kans er niet geweest: tijd winnen bleef een gebiedende eisch. Als Indië verlo ren was, waren daar nog Australië en Britsch Indië. waar men koortsachtig maat regelen trof om den indringers een halt toe te roepen. Het drama van de Java-zee belangstelling in onze zaken, vra gen wij geen inmenging van der den in dit stadium," aldus Hadji Salim. Geen pasvisa meer noodig Voor verkeer Nederland' België Russische spionnage in Canada? Melkprijs verhoogd Minder gramofoonplaten in den aether NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT e opheffing van de S.D.A.P. en haar onmiddellijk opgaan in de Partij van den Arbeid doen eenigszins denken aan het De koning is dood, leve de koning!, daarmede een continuïteit, een door loopend verband aanduidend. De S.D.A.P., die, zooals wij reeds in een voorgaand artikel uiteenzetten, in de laatste decennia een ontwikkeling had doorgemaakt, welke haar lang zamerhand een veel soepeler en mil dere politiek deed voeren, is wel is waar opgeheven, maar zij leeft toch voort in de nieuwe Partij van den Arbeid, waarop zij immers haar bij zonder stempel drukt. De verkiezingen zijn in het zicht en het is begrijpelijk^ dat de partijen zich opmaken voor den grooten strijd in de politieke arena. De S.D.A.P. maakte haast, zóóveel haast, dat haar op het de vorige week gehou den congres verschillende malen door afgevaardigden gevraagd werd of deze haast wel verantwoord was. Het antwoord is duidelijk: procents- ge wijze was er al jarenlang van vooruitgang in de S.D.A.P. niets meer te bespeuren, bovendien had den zich na den oorlog zeer vele vroegere partijleden afzijdig gehou den. De communisten roeren zich geducht en het wa^ te voorzien, dat zij eenige zetels ten kosté van de S.D.A.P. in de wacht zouden sleepen. Is het wonder dat het partijbestuur op een fusie met eenige andere par tijen tot Partij van den Arbeid aan drong. om als grootste partij uit de stembus te voorschijn te komen? In de Partij van den Arbeid zijn nu de volgende partijen en groe peeringen opgenomen: S.D.A.P., Vrij zinnig Democratische Bond, Christe lijk Democratische Unie, de groep- Schermerhorn (de z.g. dakloozen) en een deel van de Christofoor-groep. S.D.A.P., Vrijzinnig Democratische Bond en Christelijk Democratische Unie behaalden bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1937 resp. 23, 6 en 2 zetels, samen 31, evenveel als de grootste partij, de R.K. Staats partij, bij die verkiezingen alléén. Mogelijk zal bij de a.s. verkiezin gen de Partij van den Arbeid het grootste aantal zetels behalen zij rekent tusschen de 31 en 34 zetels waardoor dan de R.K. Staatspartij thans Katholieke Volkspartij, op de tweede plaats zou komen. Het zal niemand verwonderen, dat in dit heterogene gezelschap heel wat spanningen leven. Zy mogen nu nog overkoepeld worden door het enthousiasme van de nieuwe partij, maar zy traden tcch reeds duidelyk aan den dag op de de vorige week gehouden congressen. Want. wat i« de Party van den Arbeid, wat is, om een tegenwoordig in usance zijnden term te gebruiken, haar klimaat"? Haar naam is de letterlijke vertaling van de Engelsche Labour-Party. Zij is hierin dus even weinig origineel als de S.D.A.P. by haar geboorte, die haar naam aan de Duitschers ontleende. En haar leden? In de na- oorlogsche S.D.A.P. was reeds heel duidelijk een ontwikkeling naar „reehtsch" te constateeren. De toe treding van een groot aantal her vormde predikanten, die de protes- tantiseerende richting vertegenwoor digen welke toetreding in talrijke kringen zooveel opzien baarde en de invloed der intellectueelen van de Nederl. Volksbeweging maakten het toch al zwakke marxistische socia lisme tot een, als wy het zoo noemen mogen, humanitair socialisme. Zoo werd de Partij van den Arbeid ge boren. On een zeer breede basis von den zij allen elkaar, scherp geformu leerde principes zooveel mogelijk ver mijdend. Zij zou socialistisch zijn en anti-kapitalistisch. Maar over het be. grip socialisatie" heerscht reeds een groote verdeeldheid. Het is duidelyk, dat men veel meer naar breedte van overeenkomst gezocht heeft, dan naar diepte, welk laatste juist zulk een typisch Nederlandsche karakter eigenschap is. Bij de geboorte van de Partij van den Arbeid kunnen wij tot onze vreugde constateeren, dat de vele politieke partijen, welke ons land in de jaren voor den oorlog telde, aan het samengroeien zijn tot enkele groote partijen, wat het poli- tiekte leven en de practische uitvoe ring van een politiek program waar schijnlijk ten goede zal komen. Ook de nog overgebleven partijen zoeken aansluiting. Zoo lazen wij dezer dagen in het „Handelsblad", dat men bezig is een zoogenaamde midden partij te vormen. De heterogene groepen, die in de Partij van den Arbeid elkander gevonden hebben, maken op ons evenwel den indruk van een experiment, waarvan de praktijk de voor- en nadeelen zal moeten uitwijzen. Wij houden er niet van, het politieke leven al te zeer in een idealistisch daglicht te stellen, zooals tegenwoordig nog al eens vaak gebeurt. De vele idealis ten. die thans meenen een dak ge vonden te hebben in de Partij van den Arbeid, zullen misschien even geschrokken zijn van de harde woor den. die de voorzitter van de S.D.- Kamerfractie. Van der Goes van Naters, de vorige week sprak, toen hij de kwestie van het samengaan van de Kath. Volkspartij en de Partij van den Arbeid aanraakte. ,Wie de minste winst behaalt, zal het meest moeten rekenen met het program van den ander. Welken kant het be wind in de toekomst zal uitgaan is een vraag, die alleen beantwoord wordt door de machtspositie der bei. de formaties." Zoo is de realiteit en niet anders. Dat moeten wij wel be denken. Het is voor ons katholieken zaak de oogen wyd geopend te hou den en ons niet door wat misschien in de toe' omst klatergoud zou blij ken te 75:^ te laten v ren. „Het feit, dat de Veiligheidsraad den eisch van de Oekraïne tot het instellen van een onderzoek naar het optreden van de Britten in Indonesië heeft verworpen, zal de Indonesische houding ten aanzien van de onderhandelingen met de Nederlanders in het geheel niet be ïnvloeden," zoo heeft Hadji Salim, de woordvoerder van Sjahrir, ver klaard. „Wij beseften, dat wij ge bruikt werden als pion in het poli tieke schaakspel. Hoewel wij de Oekraïne dankbaar zijn voor haar Verwachting tot Zondagavond: Noordwestelijke wind, die in liet Noorden van het land en in de Kustgebieden krachtig wordt. Aanvankelijk zwaar bewolkt. La- ter wisselende bewolking. Eenige regen, minder zacht. Zon onder 17.55, Zondag zon 7.5317.56, maan 19.27—8.54. Maandag zon 7.5117.59, maan 20.39—9.13. Vandaag V.M. In de Vrijdagmiddag gehou den zitting van den Veiligheids raad eischte de Libaneesche gedelegeerde opnieuw de on middellijke terugtrekking van de Fransche en Britsche troe pen uit den Levant. Hierna werden uitvoerige discus sies gehouden, waarbij Vishinsky weer eens tegen de meening van de andere afgevaardigden inging, doch nadat min. Van Klef fens voorgesteld had om „er eerst nog maar eens een nachtje over te sla pen", werd de zitting verdaagd. WASHINGTON. (U.P.) De Neder landsche ambassade maakt bekend, dat de Nederlandsche minister van Financiën, prof. F. Lieftinlk, de vol gende maand te Washington wordt verwacht. Men is van meening, dat de minister waarschijnlijk zal deel nemen aan de besprekingen over het voorgestelde Nederlandsch-Ameri- kaansche verdrag ter vermijding van dubbele belasting. De Nederlandsche ambassade deel de mede dat de dollar-banksaldl van Nederlandsche burgers in Amerika niet ter beschikking van de eigenaars zullen worden gesteld, doch zullen worden overgedragen aan de Nederl. Bank. die de bezitters in guldens zal uitbetalen. Het totale bedrag wordt op 104 millioen geschat. De order van generaal-velrt- maai'schalk ton Keitel, waarhij hij het bestraffen van nazi's, die Sowjet-vrouwen en kinderen mishandelden, verbood, was het signaal voor liet begin van de systematische vergiftiging van schoolkinderen in de stad Kerch. Dit bleek uit documenten, die Vrijdag door de Kusslsclie aan klagers aan liet .Gerechtshof voor Oorlogsmisdadigers over handigd werden. Nadat zij op school waren geko men, werdén 250 schoolkinderen, de boeken onder den arm, buiten de stad gestuurd naar een ambachts school. ..Daar werd den hongerigen en verkleumden kinderen koffie aangeboden met koek die vergiftigd was De kinderen, die geen koffie kregen, werden door de Duitschers naar de apotheek gebracht, waar hun lippen met een snelwerkend gif wer den ingesmeerd." Keitel zat er apathisch bij, terwijl de verschrikkelijke bijzonderheden van het dooden dezer kinderen op gesomd werden. De aanklager deelde vervolgens een vernietigenden slag uit aan Alfred Rosenberg, wiens wetgevende macht in de Baltische staten een werktuig was, waardoor een onbeschrijfelijke terreur „legaal" werd. „Rosenberg schiep gerechtshoven waarvan de eenige functie was. ter dood te veroordeelen en bezittingen verbeurd te verklaren." Alle burgers, die den „Sperr"- tijd overschreden of die voet zet ten op bepaalde afgezette wegen, werden automatisch doodgescho ten. Volgens hetzelfde schema als in de andere bezette landen stierven de Balten bf) duizenden in gaskamers, aan de galg en voor het vuurpeleton. Toen het Duitsche leger in Kiew aankwam, werden snel 400 mannen bijeengedreven en dood geschoten „alleen maar als waarschuwing". Keitel beval cok het in beslag nemen van al het voedsel in de bezette gebieden, vertelde de aan klager, terwijl hij documenten over legde om de bewering te staven, dat alle levensmiddelenvoorraden en alle gevogelte, tot de laatste koeien, var kens, kalveren en ganzen, door de nazi's in beslag genomen werden. Een nauwkeurige huiszoeking werd toen ten uitvoer gelegd en burgers, die, al was het maar één pond tarwe, boven het toegestane kwantum achterhielden, werden onmiddellijk gedood. Frank slachtte, als gouverneur- generaal van Polen, minstens 3 mil lioen Joden af en trachtte alle Pool- sche intellectueelen uit te roeien, verklaarde de Sovjet-aanklager ver volgens. Citaten van redevoeringen, afkomstig uit Frank's dagboek, wer den door den assistent-aanklager Smirnow aan het Hof voorgelezen. Frank zat apathisch in de beklaag- den-bank en staarde naar den grond gedurende het lezen van zijn koel bloedige verklaring voor de polltie- conferentie, dat het moord-program- ma aoo meedoogenloos doorgevöerd zou worden, „dat het Poolsche leger nooit zou kunnen opstaan. De beschuldigde zou in zijn dag boek hebben opgenomen wijn verkla ring van 1940. dat „er geen wouden genoee in Polen zouden zijn" om papier te verschaffen voor lijsten van Polen, die hij vermoord had, indien hii evenals zijn nazi-collega's in Tsjecho-Slowakiie aanplakbiljetten zcu laten aanbrengen, die de exe cutie van slechts zeven slachtoffers van iedere groep aankondigden- Er zou dus een laatste, uiterste poging gedaan wor den om een bezetting van Java te verhinderen. Aan vankelijk organiseerde men een Western en Eastern Striking Force, waarvan de eerste gebaseerd was op Tandjong Priok (Batavia), de tweede op Soerabaja. 26 Februari 1942 ontving men onmiskenbare aanwij zingen, dat Japanscbe con- vooien in de Javazee op weg waren naar Java. 's Mid- beoosten het eiland Bawean moest bevinden. Onmiddel lijk besloot de bevelhebber er op af te gaan. Om kwart over vier wer den de eerste vijandelijke schepen aan den horizon gesignaleerd. Hr.Ms. „De Ruyter" en Hr. Ms. „Java" kregen bij deze beschietin gen een treffer, doch deze waren niet zoo ernstig, dat (lags hield Schout-bij-nacht Doorman voor de laatste maal krijgsraad met de com mandanten van zijn sche pen. Teekenend voor den geest op deze vergadering was wel, dat de humor geenszins ontbrak bij den grimmigen ernst waarmee besloten werd met inspan ning van alle krachten te probeeren den vijand den voet dwars .te zetten. Da Striking Force koos dus zee, voor het laatst. Na gedurende den nacht en den volgenden morgen ge kruist te hebben benoorden het eiland Madoera. ontving Schout-bij-nacht Doorman vroeg in den middag een bericht, waaruit bleek, dat een Japansch convool zich de gevechtswaarde van de schepen er door verminderd werd. Hetzelfde was het ge val met twee Japansche kruisers, die treffers kregen. Bijna een uur later boek ten de Geallieerden hun eerste verliezen. De Engel sche kruiser „Exeter" kreeg 'n zeer cmgelukkigen tref fer, die de vaart van het schip terugbracht tot een minimum. Het kon nog slechts één ding hopen: veilig en wel van het strijd- tooneel te ontkomen. Kort daarna gaf Schout-bij- Nacht Doorman den Ne- derlandschen torpedoboot- jager „Witte de With" op dracht de „Exeter" te escorteeren naar soerabaja. Het uitvallen van de ..Exeter" had in de Geal lieerde gelederen eenige verwarring geschapen; ook onze schepen zagen zich genoodzaakt, hun nevel apparaten In werking te stellen om den vijand het zicht op hun bewegingen te ontnemen. Niettemin geraakte de Striking Force nu in een tevoren door de Japanners gelegde hinder laag. Van verscheidene schepen nam men perisco pen en bellenbanen waar: om kwart over vijf werd Hr. Ms. „Kortenaer" ge torpedeerd. Het schip brak volkomen in tweeën, doch tal van overlevenden kon den later dcor den En- schen jager ..Encounter" worden opgepikt. Dit was niettemin geen beletsel om opnieuw ten aanval te gaan. 11.M.S. „Electra" stootte op bet in rook en nevel gehulde ope ratieterrein op drie Japan sche Jagers; zij zag kans, één daarvan in den grond te boren, doch werd toen ze!f getroffen en volkomen afgemaakt. De kreuprle „Exeter", de Engelsche ja ger „Jupiter" en Hr. Ms. „Witte de With" kwamen in contact met een lichten Japanschen kruiser, dien zij 11a een kort vuurgevecht wisten terug te drijven. De verdere aftocht van de „Exeter" werd toen drloi een torpedo-aanval gedekt, waarbij waarschijnlijk een Japansch schip getroffen werd. Kolonel Buurman van Vreede. die benoemd is tot opvolger van gene- raal-majoor Uhl als chef-staf van het K.N.I.L., is thans te Batavia aange komen. Luitenant-kolonel Van Gu llek volgt kolonel Buurman van Vreede op als Nederlandsch adviseur bij den staf van Mountbatten. Voorts is te Batavia aangekomen de gene- raal-majoor Daubenton. Inspecteur van den medischen dienst van het Nederlandsche leger, thans belast met de medische verzorging van de Ned. troepen in Ned.-Indië. I11 de liaven van Tandjong Priok z(jn de deerlijk verminkte lijken van 31 personen gevonden, meerendeels Enropeesche man nen en vrouwen. Zij hebben naar schatting tien dagen I11 het wa ter gelegen. Van Chineesche zijde wordt gezegd, dat de spoorwegverbinding tusschen Midden-Java en Batavia aan burgers ontzegd is, tengevolge van herhaalde schermutselingen tusschPn de bezet ters en extremisten op ongeveer 30 kilometer afstand van Batavia. De meeste treinen naar Midden-Java worden thans door de Indonesiërs voor „militaire doeleinden" gebruikt. De Ned. Marine Voorlichtingsdienst heeft bekend gemaakt, dat de onder, zeeër O. 24 van Tandjong Priok naar Nederland is vertrokken met een summiere bemanning, teneinde ta Bangkok een aantal Nederlandsche voormalige marine-krijgsgevangenen aan boord te nemen. Officieel wordt medegedeeld, dat, krachtens een tusschen de Neder landsche en de Belgische regeering getroffen overeenkomst, de weder- zijdsche onderdanen, die voornemens zijn naar België of Nederland te rei- zen, lil welk land zy zicli ook be vinden, met ingang van 1 Maart, vrijgesteld worden van liet inreis-, uitreis- en transit-visum. Voor hun legitimatie bij overschrij ding van de grens, moeten de Neder landsche' onderdanen voorzien zijn van een geldig paspoort en de Bel gische onderdanen van een geldig paspoort of van een geldig toegangs bewijs ter vervanging van een reis- pas te hunnen name, waaruit blijkt, dat de houder Nederlandsch. resp. Belgisch onderdaan Is. De vrijstelling van het pas-visum plet van toe passing op personen, die, hoewel in het bezit" van een geldig Neder landsch of Belgisch reisdocument, geen Nederlandsch of Belgisch on derdaan zijn. Naar de Canadeesche minister president Mackenzie King heeft medegedeeld, heeft de Canadeesche politie een aantal personen in hech tenis gesteld wegens het mededeelen van „geheime en vertrouwelijke" in lichtingen naar men zégt over atoomenergie aan leden van een buitenlandsche missie te Ottawa Ofschoon geen verdere officieel» bijzonderheden over deze aangelegen heid verkrijgbaar zijn, deelt „Cana dian Press" mede, dat zij uit gezag hebbende bron verneemt, dat d» betrokken buitenlandsche missie de Sowjet-Russische is. Amtenaren van deze missie verklaarden dat zij hierop geen commentaar wenschten te leveren. Met ingang van Zondag 17 Fe bruari zal in het algemeen de melk prijs tijdelijk met f 0.01 per liter wor den verhoogd in die gemeenten, waar in November van verleden jaar geen verhooging heeft plaats gehad. In het overige gebied, dat de groote steden in hét Westen van het land omvat, ondergaat de melkprijs geen veran dering. Alle pappen, yoghurt, zullen met fO.Ol per liter In prys stijgen. De directie van de Stichting Radio Nederland in» overgangstijd deelt ons mede, dat zij na gehouden overleg met de vier groote omroep- vereenigingen muziekprogram ma's van meer algemeenen aard zal uitzenden. Bovendien zal het onder deel voor de binnenlandsche strijd krachten uitbreiding ondergaan. De ze nieuwe uitzendingen zullen on geveer negen uur per week vullen. Door dezen maatregel is mede be reikt, dat de veelvuldige gramofoon- platen-uitzendingen door sommige omroep vereenig lngen, nu kunnen worden ingeperkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1