Recht van zelfbeschikking een eerste eisch Chr. Volkspartij in België boekte groote winst Atoomgeheim aan Russen uitgeleverd? Zes dooden Benoemingen bij UNO Laatste Londensche zitting van Veiligheidsraad Geheim Consistorie geopend New York-Amsterdam Handhaving zoo noodig met opoffering van bloed en schatten 3 Verschuiving naar links in Wallonië en naar rechts in Vlaanderen Belgische verkiezingen verloopen rustig Het weer Rusland gebruikte zijn veto-recht Pauselijke zegen voor België en zijn Koning Primaat van Hongarije toch naar Rome Brand in Londens Victoria-station burgemeester Kwint 69ste JAARGANG No. 23472 MAANDAG 18 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week „Werkcomité" legt verklaring af: Toestand verslechterd Eerste toestel brengt kostbare lading mee I3MMI Spionnage in Canada Viruly in Curasao bij munitie-ontploffing Een Nederlander adjunct secretaris-generaal STAD EN OMGEVING AANVAL OP Candidaten Prov. Staten Grafschennis NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het „werkcomité" van de Indo- nesnsche Nationalistische Partij heeft zijn conferentie te Djokja karta beëindigd, waarop de laatste voorstellen van (Je Nederlandsche regeering bestudeerd werden. Het „cocnité" legde een verklaring af, waarin volledig vertrouwen in de repubükeinsche „regeering" werd uitgesproken en in de wijze waar op zij de Ned.-Indonesische be sprekingen voert. Er wordt in deze verklaring aan toegevoegd, dat het volk van Indonesië vastbesloten is het recht van zelfbeschikking te handhaven, „zoo noodig met op offering van bloed en schatten". Er wordt op gewezen, dat het de plicht van alle naties is, geschillen op vreedzame wijze op te lossen. Het Indonesische volk is deze ver plichting nagekomen, heet het in de verklaring. Het „comité" nam tevens een resolutie aan, waarin den „president" verzocht werd stappen te nemen ter versterking van het nationalistisch bestuur. Het „werkcomité" heeft het vol gende telegram aan Sjahrir gezon den: „Besprekingen moeten worden gevoerd op basis van 100 procent vrijheid. Wij zullen blijven vechten als de onafhankelijkheid van In donesië niet volledig erkend wordt". Het nationalistische blad „Merde- ka" heeft voor de eerste maai com mentaar geleverd op de nieuwe voor stellen aan Ned.-Indië. Het blad vraaet zich af, of de voorgestelde her vormingen eigenlijk niet slechts een naamsverandering beteekenen. Het schrijft o.m.: „Zal het „nieuwe t>ar- lement" meer macht bezitten dan de oude Volksraad? Zal de „minister" meer te beteekenen hebbea dan het hoofd van zijn vroeger departement? Zal het gezag van den vertegenwoor diger der Kroon niet hetzelfde aijn als de „exorbitante rechten" van den gou verneur-generaal? Zal de nieuwe con stitutie verschillend zijn van de oude Indische staatsregeling? Al deze vra gen blijven tot nu teo onbeant woord. De voorstellen zijn misschien bedoeld als het laagste bod in deze „kruidenierspolitiek", zooals Multa- tuli het noemde." Onder den kop „Angstige dagen in Batavia", publiceert de „Sunday Ti mes" het volgende bericht van zijn bijzonderen correspondent te Batavia „Terwijl de vredesonderhandelingen in een onverklaarbare geheimzinnig'. heid gehuld, te Batavia voortgaan tenminste men moet aannemen, dat a| voortgaan komen er moei lijkheden in "de buitenbezittingen en wordt de toestand op Java zeker niet beter. Noch de luitenant-gouverneur- generaal, noch Sjahrir wil eenige verklaring afleggen. Intusscnen wordt <le economische toestand van het land met den dag slechter en verliezen nog Britsche soldaten het leven. Onvermijdelijk» brengt dit plechtig- stilzwijgen geruchten over een afbreken van de bespreking, ontslagnemingen, doode punten en bedreigingen. Het Amerikaansche vliegtuig', dat Dinsdagmorgen om 6 uur (Ned. tijd) uit New York naar Amsterdam zal vertrekken en aldaar Woensdag om 11.05 zal aankomen, na den tocht via New Foundland en Shan non in Ierland te hebben gemaakt, zal het eerste toestel zijn van de wekeiijksche verbinding New York —Amsterdam. Het toestel zal duizenden ponden aan belangrijke artikelen medene- men, o.m. een selectie van de artike len, welke de burgers van de stad Holland in Michigan in de eerstvol gende zes maanden naar Nederland zullen verzenden, zooals schoenen, rubberlaarzen, warme onderkleeding enz. Er worden voorts meegenomen: tien millioen eenheden penicilline en andere medicamenten, versch fruit en graan-preparaten, welke aan het Nederlandsche Roode Kruis zullen worden geschonken ten behoeve van de ziekenhuizen. Gimbel Brothers uit New York zendt naaigerei mee voor 12.000 Nederlandsche huisvrouwen. Overal heerscht wantrouwen. Langs den weg naar B'andoeng zijn alleen de oude menschen niet vijandig'. Zelfs zij verliezen hun vriendelijkheid, wanneer leden van het „repubükein sche leger" in den omtrek zijn. Dit leger, dat eigenlijk met ons moet samenwerken, is dikwijls niet te ver trouwen. Ernstige onrust wordt ook uit Zuid-Borneo gemeld; op Sumatra gist het. Er worden bijeenkomsten ge houden om een zgn. „Volksfront" te vormen. Op Banka is hongersnood. Op Celebes verzet men zich tegen Nederlandsche landingen; te Menado op Noord-Celebes zijn 8 christen- enderwijzjers ontvoerd en vermoord. De terroristen hechten niet meer waarde aan de beslissingen van de U.N.O. dan aan eenige beslissing, die Sjahrir's „kabinet" zal nemen met betrekking tot de Nederlandsche voorstellen." Vele belangstellenden waren op net New Yorksche vliegveld La Guardia aanwezig, toen van daar Franciscus kardinaal Spellman, Joannes kardi naal Glennon en Thomas kardinaal Tien naar de Eeuwige Stad vertrok ken, om daar op het vandaag aan-, vangende Consistorie uit handen van den Paus den rooden hoed te ont vangen. De drie prinsen der Kerk maakten de reis met de „Star of Rome", die op punt van vertrek stond toen de foto werd genomen. Onze correspondent telefoneert ons hedenmorgen uit Brussel: De dag van de verkiezingen is even rustig verloopen als die kiescampagne in de afgeloo- pen weken. Na een eenigszins ru- moerigen nacht is de stemming zelfs zeer rustig gebleven. Ofschoon op het oogenblik allerlaatste cijfers nog niet bekend zijn, vallen uit de tot nog toe bin nengekomen uitslagen toch reeds tamelijk definitieve conclusies te trekken. Van den algemeen in Europa gevreesden en niet onverwachten stoot naar linksch valt in België niet veel te bemerken, want al hebben communisten en socia listen ook vooruitgang geboekt, die van de Katholieken is niet geringer. Van extremisme naar linksch of haar rechtsch is dus geen sprake, wel echter van een sterke verschuiving naar linksch in Wallonië, en naar rechtsch in Vlaanderen. De opvallendste vooruitgang werd gemaakt door de C.V.P., die naar alle waarschijnlijkheid 90 zetels zal beha len en die er 17 won. De communis ten wonnen er 14 en stegen tot 23, wat beneden hun verwachtingen van circa 30 blijft. Ook de socialisten maakten een vrij grooten vooruit gang van 63 naar' 70 zetels. De libe ralen daarentegen vielen van 33 op 18 en verloren dus 15 zetels. De Union Démocratique Beige (afge scheiden katholieken) behaalde zeer waarschijnlijk 1 zetel. De C.V.P. is dus blijkbaar als sterkste partij uit de verkiezingen te voorschijn gekomen, ook al biyft zij in de socialisten een zeer krachtigen tegenstander ontmoeten. Wat dit voor de toekomstige regeering zeggen wil valt nog niet uit te maken. De heer gp.lak (socialist) beweerde gisteren in een redevoering, welis waar, dat de regeering Van Acker aan het bewind zal blijven, maar het is gebruikelijk, dat na de verkiezin gen voor de wetgevende vergadering de regeering aftreedt. Het lijkt wel uitgesloten, dat men onder de huidige omstandig heden nog zonder de katholieken een nieuwe regeering zal kunnen vormen. Temeer waar de U. D. B., die in het kabinet Van Acker drie ministerszetels bezet, een zoo absoluut vernietigende nederlaag heeft geleden, dat zij zelfs niet meer op een zetel aanspraak kan maken. Niettemin ziet het er naar uit, dat de verkiezingen voor geen enkel der bestaande problemen een oplossing zullen brenger». Het is niet waar schijnlijk dat met een eventueelen katholieken kabinetsformateur, o.v. cud-minlster De Schrijver, voorzitter van de C.V.P.de huidige oppositie aan het bewind zou komen, zoodat eerder nog een samengaan kan ver wacht worden tusschen de socialisten en de katholieken op de basis van een gemeenschappelijk' urgentiepro gramma. "Een van de zorgwekkendste problemen voor het België van mor gen lijkt ons in elk geval de ver scherping van de tegenstelling Vlaan- d'erem-Wallonië. tot die van rechtsch tegen linksch. De ontdekking van het spionnage- complot in Canada inzake het atoom geheim heeft overal groot opzien teweeg gebracht. De Canadeesche radio-commentator Drew Pearson herhaalde, volgens U. P., zijn bewering, dat Rusland door spionnage in het bezit van atoombom-geheimen is gesteld. Hij zeide, dat eerste-rangs geheime agen ten der Sovjets, naar de Ver. st. zijn gezonden. Hij beschuldigde de V. S. er van, een Russischen agent uit Seattle te hebben laten vertrekken met een tasch, die gegevens over de atoombom bevatte. Alle twaalf gearresteerden zijn Ca nadeesche onderdanen, hoewel men gelooft, dat sommigen hunner bui- tenlandsQhe agenten zijn. Slechts één arrestatie is buiten Canada verricht. Zondagmiddag 16.40 uur plaatse lijke tijd is de DC 4 die Donderdag van Schiphol was vertrokken, op het vliegveld Hato te Curacao aan gekomen. Bij een ontploffing van munitie op het vliegveld Eindhoven zijn zes dooden gevallen. De slachtof fers zijn; eerste luitenant C. J. Veldhuizen, opperwachtmeester W- P. van den Berg en de chauffeur M. Waanders, alle drie lid van den opruimings- en bergingsdienst. Verder; P. A. de Bee, J. H. Kuy- pers en Van Leuken. De secretaris-generaal van de U. N. O., Trygve Lie, heeft de eerste benoemingen bij het secre tariaat bekend gemaakt. De Ne derlander Adriaan Pelt werd ad junct-secretaris-generaal, belast met de conferentie en algemeene diensten terwijl de Rus - Arkadia Sobelev belast werd met de afdee- ling ten behoeve van den Veilig heidsraad eveneens met den titel van adjunct-secretaris-generaal. De heer Pelt is te Koog aan de Zaan geboren. Hij bezocht in Zaan dam de H. B. S. Vervolgde zijn stu die aan de Ecole libre des sciences politiques te Parijs. Daarna trad hij in de journalistiek. Achtereenvol gens was hij verbonden aan het „Nieuwsblad voor Nederland", het „Nieuws van den Dag" en „De Te legraaf". In 1920 trad de heer Pelt in dienst van den Volkenhond als ambtenaar der informatie-afdeeling, waarna hij in 1934 optrad als di recteur dier afdeeling. Tijdens den oorlog was hij hoofd van den Neder- landschen regeerings-voorlichtings- dienst te Londen. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenis. Matige, aan (1e kust tijdelijk krachtige Westelijke wind. Weinig verande ring in de temperatuur. Zon onder 17.58. Maan 21.50— 9.29. Zon op 7.49. Zaterdagavond is de Veilig heidsraad voor de laatste maal bijeen geweest ter behandeling van de Levantkwestie, waarbij Rusland van zijn veto-recht gelbiruik maaikte. Daarna werd de vergadering verdaagd tot 31 Maart, op welken dag zij weer te New York zal bijeen komen, aldus meldt Ass. Press uit Londen. Amerika diende een voorstel ln, inhoudende dat de Veiligheidsraad nota neemt van de verklaringen af gelegd door de vier partijen en de andere leden van den Raad; dat hij zijn vertrouwen er in uitspreekt dat dè buitenlandsche troepen in Syrië en den Libanon zoo spoedig mogelijk teruggetrokken worden en dat on derhandelingen te dien einde zonder verwijl zullen beginnen, met het ver zoek aan de partijen den Raad op de hoogte te houden van de re sultaten. Op dit voorstel diende Visjinsky drie amendementen in, inhoudende dat d® raad zal aanbevelen, dat de Engelsche en Pransche regeering on middellijk hun troepen zullen terug trekken en dat technische bespre kingen door de betrokken partijen dienaangaande gevoerd worden. Toen deze amendementen niet het vereischté aantal stemmen kregen, werd het Amerikaansche voorstel in stemming gebracht en de president verklaarde, dat het aangenomen was. Visjinsky protesteerde on middellijk en wees er op, dat voor de aanvaarding van mo ties van niet-procedu ralen aard zeven voorstemmers worden ver- eischt, met inbegrip van de per manente leden (het veto). „Ik ben een permanent lid", verklaarde hl], „en ik stemde tegen deze motie, om dat mijn amendementen er op ver worpen werden". Hierna verklaarden zoowel Bevin als Bidault die beiden vrijwillig had den afgezien van deelneming aan de stemming, dat zij het met Visjinsky eens waren, dat hij krachtens het wereldhandvest gerechtigd was zijn veto uit te spreken. Maar, zoo zei den zij, wij blijven ons accoord ver klaren met het Amerikaansche voor stel. Een Russisch-Joego Slavische aan klacht werd bij den Veiligheidsraad ingediend tegen de Poolsche troepen ln Italië onder generaal Anders, die een „mogelijke toekomstige bedrei ging van den vrede" genoemd wer den doch daar de zitting van den Veiligheidsraad inmiddels gesloten was, kon deze kwestie niet meer op de agenda geplaatst worden. Het geheime Consistorie, waarin de 32 nieuwe kardinalen zullen wor den gecreëerd, is hedenmorgen om 9.35 uur door Z. H. den Paus plech tig geopeüd. Zaterdag, zoo meldt A.P. uit Va ticaanstad, vond in de Pauselijke vertrekken een hartelijke begroeting plaats tusschen twee nieuw-benoem- de kardinalen, een Franschman, Kard. Julleville, aartsbisschop van Rouen en een Duitscher, Kard. von Galen, bisschop van Munster. De Vaticaansche radio heeft in een uitzending van Zaterdagavond be kend gemaakt, dat de Paus in ant woord op de rede van den nieuwen Belgischen ambassadeur, die Woens dag 1.1. zijn geloofsbrieven overhan digde, eerbetoon heeft gebracht aan het Belgische volk voor zijn edele houding tijdens de zware beproevin gen, welke het door een ohgebrei- delden machtwlelust waren opgelegd. Zijne Heiligheid gaf uitdrukking aan de hoop, dat de groote mogendheden hun kfachten in dienst van het recht en niet van het geweld zouden stellen. De Paus gaf vervolgens den B'elgischen Koning', den regent, de koninklijke familie en het Belgische volk zijn zegen. Naar A. P. uit Boedapest meldt, zou de onlangs ter dood veroordeel de Primaat van Hongarije, Kardi naal Mindszenti, toch nog verlof gekregen hebben van de Sowjet- autoriteiten om zich naar Rome te begeven teneinde aldaar het Con sistorie bij te wonen. In het beroemde Victoria-station in Londen, dat de Duitsche lucht aanvallen heeft doorstaan, is Zater dag brand uitgebroken. De vlam men verlichten de geheele omgeving en het verkeer in en buiten het station moest worden stopgezet. Stukken van het brandende dak kwamen terecht op den continen talen boottrein, die nog naar bui ten kon worden gebracht. Om half acht was de Londenscho brandweer er in geslaagd de vuur zee onder controle te krijgen. Zoek lichten werden naar het station ge bracht om de brandweerlieden te helpen bij het opstellen van vier hydrolische ladders. De leiders van de operatie waren voortdurend door middel van draagbare telefoon installatie met elkander in contact. De inwoners der gemeente Velsen namen dezer dagen met verwonde ring kennis van een schokkend pam flet, waarin „de eerste burger der gemeente", de heer M. M. Kwint, in beleedlgende bewoordingen werd aan gevallen. In verband hiermede is tegen een echtpaar uit Velsen proces verbaal opgemaakt. De burgemeester heeft inmiddels aan de pers medege deeld, dat het betreffende vlugschrift het gevolg Is van een persoonlijke rancune, die een klein groepje Vel- senaren tegen hem heeft. Nu de bur gemeester het plan had opgevat het buitenverblijf „Schoonenberg" met zijn gezin te betrekken, meende dit groepje hiertegen stelling te moeten nemen op grond van het feit, dat „Schoonenberg" voor medische doel einden gebruikt diende te worden. Het buitenverblijf is echter volkomen ongeschikt als rusthuis te worden aangewend, waardoor het opgewon den geschrift iederen grond verliest. ■Mede op voorstel van het bestuur van den Staterikring Haarlem Is ln de Zaterdag ji te Haarlem ge houden vergadering der Kath. Volkspartij advies gegeven omtrent plaatsing en rangschikking der candidaten voor de Provinciale Staten. De definitieve eandidaten- Iflst is nu als volgt samengesteld: 1. Prof. C. P. M. Romme, 2. W. Th. A. v. Beek, 3. mr. P. P. Th. Rohlimg, 4. A. J. M. Angenent, 5. C. Siegers, 6. J. A. Schippers. Dezer dagen is op het kerkhof aan den Vei'gierdeweg een graf steen op de laatste rustplaats van een illegaal strijder beschadigd aan getroffen. Onbekende daders had den pogingen in het werk gesteld, de stengum, die in de zerk was in gemetseld, er uit te halen, waarin zij echter niet geslaagd zijn. De po litie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1