GEHEIM CONSISTORIE Belgische Katholieken winnen sterke posities Meerderheid in den senaat Spoedig electrificatie in zuidelijke provincies Onderhandelingen nog niet begonnen HIROHITO Spanning in China Do rdrecht-Esschen heeft voorrang Als „ladies" protesteeren 69ste JAARGANG No. 23473 o DINSDAG 19 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Terugslag op de Koningskwestie Toespraak van den H. Vader wordt democratisch J SS-man voor de zevende maal uitgebroken Het weer Communisten roeren zich Britsche not£ over de Poolsche troepen w$mmm Prins Bernhard onderscheiden Primaat van Hongarije te Rome Uit hongerend Engeland Lourdes-bedevaart Geldkaarten dienen spoedig ingediend Hulp van de Royal Engineers Ontmoetingen waren zuiver informeel Mijnwerkers niet in militairen dienst NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onze Brusselsche correspondent seint ons: Volgens de officieele cijfers, die Maandagavond door het Mi nisterie van Binnenlandsche Za ken vrerden bekend gemaakt, luiden de eindcijfers van de wet gevende verkiezingen in België als volgt: De Christelijke Volks partij heli aaide 92 zetels, de so cialisten 68, de communisten 23, de liberalen 18 en de Union Dé- mocratique Beige 1 zetel. De Christelijke Volkspartij is dus de omvangrijkste groepeering. De regeering Van Acker heeft over eenkomstig de gebruiken haar ont slag genomen en zal zich tot aan de komst van de nieuwe regeering met de loopende zaken belasten. De cijfers van de verkiezingen voor den Senaat staan nog niet vast, maar zooals de toestand op het oogenblik is. heeft de C. V. P. hier 52 van de 101 direct gekozen zetels behaald, de socialisten 34. de communisten 11 en de liberalen 4. Dit zal beteekenen. dat de ka tholieken de meerderheid hebben, wat o.a. een ernstlgen invloed zou kunnen uitoefenen op de toekom stige behandeling van de Konings kwestie. De voorzitter van de C. V. P.. Auguste de Schrijver, heeft van Prins Karei opdracht gekregen infor matieve besprekingen te voeren met het oog op de samenstelling van de regeering. De Schrijver is dus nog niet officieel met de vorming van een ministerie belast. Volgens een U.P.-telegram uit Brussel behoeft het succes der Ka tholieken bij de verkiezingen nog niet automatisch den terugkeer op den troon van Koning' Leopold te betee kenen Öe kwestie zal aan de Orde ko men aoodra de nieuwe regeering is ge vormd, hetzij in den vorm van 'n re- geeringsbesluit, hetzij dat 't voorstel van de Katholieken en den Koning zelf gevolgd wordt en een volksstem ming wcrdt uitgeschreven. Naar de meening van de Katholieken zouden de vrouwen aan dit referendum moe ten deelnemen. Vermoedelijk zou Konine Leopold een meerderheid behajen, maar er zou met een sterke minderheid reke ning dienen te worden gehouden. Het Consistorie, door Paus Pius XII bijeengeroepen om zijn goed keuring te hechten aan de benoe ming van 32 nieuwe kardinalen, is gisterenmorgen te 9.35 in Vaticaan stad bijeengekomen. In een Latijnsche toespraak heeft Z. H. de Paus verklaard, dat hij het consistorie om drie redenen had bijeengeroepen: 1. om de nieuwe kar dinalen te creëeren; 2. om de laatste benoeming der bisschoppen te publi- ceeren: 3. om volgens de tradities een uiteenzetting te geven van de rede nen voor de canonisatie van vier Zaligverklaarden. „Verschillende moeilijkheden van uiteenloopenden aard", aldus de H. Vader, „hebben ons tot nu toe vcv- htnderd U te bekleeden met Dw heilige waardigheid. Laten we in het bijzonder vermelden de moeilijkhe den, die voortkwamen uit het voort duren van den oorlog, die de volken in tweeën verdeelde en die het ver- De Japanners hebben van den Keizer zelf een lesje in democratie gekregen. Hirohi- to heeft namelijk, in gewone burgerkleeren gestoken, een inspectietocht gemaaktdie de eerste was in de geschie denis en waarbij hij zich op ongedwongen wijze onder de menschen heeft begeven. Hij praatte op gemoedelijke wij ze met arbeiders, informeer de naar den welstand van hun familie en spoorde hen aan tot grootere krachtsin spanning bij den wederop bouw van Japan. De Keizer maakte zijn tocht per auto, begeleid door vijf andere wagens, doch zonder zijn lijfwacht. Er werd tevens een bezoek ge bracht aan Fawaski, waar de Keizer roestige trapjes be klom in de grootendeels verwoeste fabriek van kunst meststoffen. „Dit is wel het wonderlijk ste, dat ooit had kunnen ge beuren", hoorde men onder het publiek opmerken. Het is den SS-man W. Hendriks Uit Deventer gelukt uit de v. Heutz- kazerne te Kampen te ontvluchten. De gevangene zat opgesloten in een cel op de derde verdieping. Hy wist echter uit te breken en als erva ren „geveltoerist" was het voor hem niet moeliyk uit de kazerne te ko men. Hendriks is een bekend „uitbre ker". Dit is reeds de zevende maal. dat hy uit een kamp in Nederland ontvlucht is. Mlnistrr Vos gaat 20 Februari per vliegtuig naar Amerika. voer door de lucht, over land en over zee onzeker en gevaarlijk maakte. Nu de strijd tenslotte is geweken, hoe wel het beangstigde menschenge- slacht den waren vrede nog niet heeft gevonden, is het ons gegeven, dit zoolang gekoesterde plan ten uitvoer te brengen. Wij doen dat met des te meer genoegen, daar het ons veroorloofd is de waardigheid van het Purper te verleenen aan man nen, die zich zoowel voor de Ka tholieke Kerk als voor hun Vader land groote verdiensten hebben ver worven". De Paus zeide o.m. nog het volgende: „Het feit, dat voor het eerst de edele prelaten van vijf werelddeelen voor het Heilige College zijn geko zen, werpt een nieuw licht op de universaliteit van de Kerk. De Kerk behoort niet tot één ras of volk of natie, maar aan het geheeie meiv- schengeslacht, dat verlost is door het bloed van Christus". Negenentwintig van de tweeën dertig nieuwe Kardinalen waren te Rome aanwezig om uit de handen van een pauselijken bode hun for- meele benoemingen („bigüetti") in ontvangst te nemen. Toen de Aarts bisschop van New-York, Mgr. spell- man zijn biglietto kreeg', begon de menigte zoo te dringen, dat de cere moniemeester moest ingrijpen om Ue orde te herstellen. Bij de uitreiking van het biglietto aan de nieuwe Spaansche prelaten was de broer van den Spaanschen troonpretendent don Juan, n.l. don Jaime, aanwezig. Zondagmiddag werd door de Duit- sche Kardinalen een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij Mgr. Frings tij dens 'n toespraak zijn dank uitsprak tegenover Z. H. den Paus, die drie Duitsche bisschoppen tot het Kar dinalaat had verheven, ondanks het feit, dat de wereld het pultsche volk in zijn geheel schuldig acht aan den oorlog. Verwachting tot Woensdag avond: Hedenavond passeert een koude- front met eenigen regen. Morgen wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, voor al aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noord- West. Iets kouder. Zon onder 18.—, Maan 22.59-9.44 Zon op 7.47 Te Tsjoengking wordt de situatie in Mandsjoerije beschouwd als een verslechtering in de betrekkingen tusschen China en Sovjet-Rusland. De toestand heeft een slechten keer genomen door toedoen van de Sovjet-Russische en Chineesche com munisten. Ondanks het met Sovjet- Rusland gesloten verdrag is het getal der communistische troepen in Mandsjoerije vermeerderd tot 300.000, terwijl die communistische troepen van Japansche wapenen zijn voor zien. De klaarblijkelijke communis tische bedoelingen om Mandsjoerije te maken tot een speciale zöne, worden door een Chineesch blad een bedreiging voor den wereldvrede ge noemd. Maandag is een Britsche nota als antwoord op het hij de UNO inge diende memorandum van Joego slavië over de Poolsche troepen van generaal Anders in Italië gepubli ceerd. Bevin legt er in dit antwoord den nadruk op, dat de Poolsche troepen onder Engelsch commando over geheel Italië verspreid zijn en uitsluitend bewakingsdiensten ver richten. Geruchten als" zouden de Poolsche troepen in nauw contact staan met Joego-Slavische oproerige elementen in Italië en aan hen ma- terieelen steun verleenen, achtte het antwoord een onbewezen be wering. Naar het A.N.P. verneemt heeft de koning van Engeland, op voor dracht van veldmaarschalk Sir Bernard Montgomery, aan Z.K.H. Prins Bernhard verleend het Grandcross in the order of the British Empire, als erkenning van zijn groote verdiensten ais bevel hebber der Nederlandsche strijd krachten gedurende de operaties in Noord-West Europa. A. P. meldt uit Rome: De primaat van Hongarije Jozepli kardinaal Mindszenty is te 12.05 op het vliegveld Ciompina bij Rome aangekomen. Op een persconferentie van de Ned. Spoorwegen is o.m. medegedeeld, dat de brug bij Venlo waarschijnlijk l April gereed zal zijn en die bij Mook 1 Juli. Dan zal tevens de trein Nij megenVenlo weer kunnen gaan loo- pen. De Moerdijkbrug zal, zooals reeds bekend, in Augustus a.s. weer voor het spoorwegverkeer in gebruik kun nen worden genomen, terwijl de brug bij Zwijndrecht reeds één maand eer der hersteld zal zijn. Zooals eveneens reeds eerder werd gemeld, ligt het in de bedoeling zoo spoedig mogelijk over te gaan tot electrificatie ook van de lijnen bezuiden den Moerdijk, zulks ook in verband met de plannen om zoo spoedig mogelijk een electrische In vele deelen van Engeland trekken optochten van dui zenden vrouwen door de stra ten der steden als protest tegen de rantsoenverminderingen. Deze „ration-cuts" houden de Engel- schen meer bezig dan welke politieke vraagstukken ook. In Liverpool trokken 3000 vrouwen op, en tweemaal braken er zelfs gevechten uit. Met boodschappentasschen en manden gingen de bwee partijen onder de vrouwen elkaar te lijf. De eene wil eventueel vermin deringen aanvaarden om de hon gerende landen te helpen, maar de andere groep wil van geen verlagingen weten. Deze wordt ondersteund door brieven uit Noorwegen en Zweden, die bij de huisvrouwen-vereeniging binnen komen, en waarin staat, dat de toestand in Europa veel te zwart wordt afgeschilderd. In een meeting kwam het tot heftige scènes, toen de voorzitster dit verklaarde. Een der aanwezigen zei: „Acht landen in Europa heb ben het erger dan wij", maar een ander riep er tegen in „hou je mond of ga weg". Teen een dame in bontmantel zei: „Wfj kunnen best bruinbrood eten", schreeuwde een koor: „Er uit met haar". En er ontstónd een gevecht tusschen de twee groepen, dat lang duurde, veel gescheurde kleeren en zelfs ge wonden kostte. En hoe de voorzitster ook door de microphoon riep „gedraag U als dames", het hielp niets. En zoo ging het door, tot het zaal-personeel tusschenbeide kwam en de vergademg ge sloten werd. De verklaring van Mevrouw Roosevelt, dat „het Duitsche volk er misschien beter gevoed uitziet dan het Britsche" is koren op den molen van de „anti-rations-cut"- partij, die een delegatie naar den minister van voedselvoorziening zond om hem af te houden van zijn drastische maatregelen. Whitehalls vrouwen maakten het nog bonter, toen zij vorige week in lange rijen voor de microphoon wachtten, om „Old Granny" (dj. de min. van voed selvoorziening) persoonlijk eenige minder vriendelijke woorden toe be voegen. treinverbinding tot stand te brengen tusschen Amsterdam en Brussel. In verband met deze planner* zal het traject DordrechtLage Zwaluwe Esschen het eerst aan de beurt ko men. Men hoopt, dat de Belgen te gelijkertijd het traject EsschenAnt werpen zullen electrificeeren. Daar over zijn thans onderhandelingen gaande. Zoodra de electrificatie van dit traject gereed is, zal men over gaan tot het aanleggen van electri sche lijnen op de trajecten Lage Zwa luweBreda, voorts RoosendaalBreda TilburgBoxtel en TilburgDen Bosch. Den tijd. die hiervoor noodlg is, schat men bij de Ned. Spoorwegen op ongeveer 5 jaar. Op de persconferentie werden voorts nog mededeelingen gedaan omtrent de redenen, die geleid hebben tot de opheffing van kleine goederenstations. Het is n.l. gebleken, dat het econo misch voordeeliger is, de goederen rechtstreeks van de groote stations met vrachtauto's naar de plaats van bestemming te brengen in plaats van ze zooals vroeger per spoor naar het dichtstbijzijnde bij-station te vervoe ren, waarna dan toch nog meestal van vrachtauto-vervoer moest worden gebruik gemaakt. Mgr. Choquet, Bisschop van Tar- bes en Lourdes. heeft de plechtighe den geleid, welke ter eere van L. Vrouw van Lourdes, werden gehou den. Gebleken is. dat een groot aantal houders van geldkaarten, waarop des tijds bij den postdienst oud papiergeld werd ingeleverd, hebben verzuhnd de hun toekomende bedra gen tijdig in ontvangst te nemen. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt belanghebbenden aangeraden de geld kaarten ten spoedigste ter verzilvering aan te bieden, aangezien op de post- inrichtingen nog slechts gedurende korten tijd gelegenheid zal worden gegeven de gelden dadelijk te ontvan gen. Tijdens de overstrooming in het Oostelijk deel van Nederland waren de Royal Engineers van Nijmegen in de gelegenheid in korten tijd tien motorbooten en 10 pontons ter be schikking te stellen, om voedsel naar de getroffen gebieden te brengen en te helpen bij de evacuatie der bur gera. Bij de bezetting van Soerabaja door Britsche troepen gelukte het den extremisten 2500 vrou wen en kinderen te ontvoe ren. De Britten besloten een expeditie uit te zenden, om deze vrouwen en kinderen te ontzet ten, welke helaas mislukte. Tij dens den opmarsch van Sito Ardjo naar Krian Hét Indonesische „Ministerie van Voorlichting" heeft de volgende verklaring afgelegd: „De twee ontmoetingen, welke tusschen Sjahrir en dr. Van Mook zijn gehoud;n, schijnen den indruk te hebb gevestigd, dat de onder handelingen begonnen zijn. De hnidige stand van zaken is echter als volgt: a. Tijdens de eerste ontmoeting, welke 10 Februari op uitnoodiging van Sir Archibald Clark Kerr ge schiedde, heeft dr. Van Mook aan Sjahrir een voorstel van de Neder landsche regeering overhandigd, dat een basis moest vormen voor onderhandelinger b. Tijdens de tweede ontmoe ting, 12 Februari, lichtte dr. Van Mook eenige dezer voorstellen toe; c. De ontmoetirgen tot dusverre waren zuiver informeel en droegen een informatief karakter; d. De Nederlandsche regeering heeft uitsluitend een voorstel als basis voor onderhandelingen naar voren gebracht. Bij aldien zijn de onderhande lingen nog niet begonnen. Hedenmiddag zou Sjahrir naar Djokjakarta vertrekken, teneinde de groep van Soekarno omtrent de Nederlandsche voorstellen te raadplegen. Van niet-officieele Indonesische zijde werd, volgens U.P., verklaard, dat een van de redenen van de huidige impasse in het Ned.-Indo- nesische conflict is, dat algemeen verscheidene wijzigingen in het „kabinet" van Sjahrir verwacht worden. Er zijn tal van veronder stellingen, waarvan echter de waarschijnlijkste is, dat het hui dige „kabinet" geheel op per soonlijke sympathieën en keuze gebaseerd gewijzigd zal worden in eèn representatiever, door er de leiders van diverse partijen in te betrekken, zooals die vereenigd zijn in het „Volksfront". Op de vragen van den heer Jongen betreffende het oproepen van mijn werkers voor den militairen dienst heeft de ministèr van Oorlog het volgende geantwoord: I>e regeering heeft maatregelen getroffen om bij de inlijving van dienstplichtigen van de lichtingen 1945 en 1946 degenen, wier aanwezigheid bij het mijnbedrijf voor de kolenwinning noodzakelijk moet worden geacht, tot nader order buiten oproeping laten. Frankrijk en Engeland hebben Maandag den eersten stap gedaan om te komen tot onderhandelingen met Syrië en den Libanon over het terug trekken der Fransche en Britsche troe pen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1