Mussert in cassatie Zwarte handel in uranium i f: Laatste phase der berechting DE EERSTE STAP naar een groote toekomst Onrustig Spanje Marva-opleiding in Vogelenzang Het weer De spionnage-affaire neemt steeds grootere vormen aan BINNENKORT ZANDVOORT begint met een hofje 69ste JAARGANG No. 23474 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week (Vervolg op pap. 2) CANADA HEEFT GEEN ATOOMGEHEIMEN Rusland zwijgt Russische orders geannuleerd dadels zonder bon Falangisten mishandelen Amerik. officieren STAD EN OMGEVING 100 meisjes I ^en 3 mannen I NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT (Van onzen Haagschen redacteur) Vanmorgen is begonnen met de laatste phase van de berechting van Mussert, leider der Nat. Soc. Beweging in de Nederlanden. De Bijzondere Raad van Cassatie kwam in het gebouw van den Hoogen Raad te Den Haag bijeen, om een oordeel te vellen over de gedragin gen van Mussert tijdens de bezet ting. Als verdedigers traden op mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom en mr. J. H. de Pont. Mr. Zaayer had in zijn dagvaarding Mussert drie punten ten laste gelegd, t.w. het trachten Nederland onder vreemde (Duitsche) heerschappij te brengen, het pogen den grondwettelijken re- geeringsvorm van het Koninkrijk der Nederlanden omver te werpen en hulpverleening aan den vijand. Mussert is niet terneergeslagen. Met opgeheven hoofd wandelt hij tegen half elf. nadat de Bijzondere Raad van Cassatie eenige uitspraken heeft gedaan, de rechtszaal binnen, tusschen twee parketwachters in. Hij hoort, ge zeten op zijn stoel, nog eens de be schuldigingen aan, die het Bijzonder Gerechtshof eftoe hebben geleid de doodstraf over hem uit te spreken. „Maar u beweert, zoo zeide de president, mr. Haga, dat u slechts het Nederlandsche belang heeft willen dienen?" Mussert zegt, terwijl hij op staat, dat lpj inderdaad in de eerste maanden van 1940 bezoek heeft gehad van een zekeren mijnheer Neumeister van het Propaganda-minlsterlum. Mussert herinnert het zich nu de pre sident erover begint. Die stelde hem de vraag, wat de N.S.B. zou doen als de Duitsche troepen ons land binnen vielen. Neumeister meende, dat de N.S.B. zich wel solidair zou verklaren met de Duitschers. Maar Mussert zei toen, dat er geen schot zou worden gelost op eigen volk. Zes weken na het einde van den strijd dacht hij met den wederopbouw te kunnen beginnen, aldus zei hij tegen Neumeister. U wist dus wat de Duitschers van plan waren? Heeft u de regeering in kennis gesteld van dit gesprek? Neen, daar had Mussert geen aanleiding voor gevonden. Vervolgens komt de klok uit Lunteren ter sprake, die Mussert aan Göring cadeau heeft gedaan. Vond u dat zelf niet een beetje naief, vraagt mr. Haga. Zou Göring, wanneer hij van plan was Ne derland op te slokken, daar van af zien, omdat hij een klok van u ge kregen had? En was het niet belache lijk om den vijand een klok te sturen, welker inscriptie wasDen vaderlandt getrouwhe ben ick tot in den doot? Wat dat laatste betreft, Mussert her inner zich narigheden hierover, maar de klok werd gegeven om Göring voor de zaak van de N.S.B. te winnen. Men was bang voor Himmler en zijn an- nexionistische ideeën. 95 van het personeel van het Rijkscommissariaat was tegen Mus sert en zijn plannen, zoo verklaarde verd. Hij had voornamelijk steun van Schmidt." ,,En ik mocht vertrouwen op den Führer. De Duitache staats secretaris van B'innenlandsche Zaken echter zei in 1942 tegen Schrieke,, secretaris-generaal van Justitie, dat Euitschland van plan was „Nederland met huid en haar in te slikken". Van dit onderhout! heeft Mussert echter naar hij zegt nooit gehoord voor vandaag. Wel herinnert hij zich. dat hij den Arbeidsdienst heeft willen opheffen, en wel zioo, dat de N.S.B.- arbeidsmannen in Duitschen dienst zouden moeten en de anderen in de Organisation Todt. „Ja, ik wilde wel van den AD. af". In Canada gaat de politie voort met het uitkammen van universiteiten en laboratoria in verband met het onder zoek in het spionnage-schandaal. Het blijkt, dat verschillende maat schappijen met de Russen hebben sa mengewerkt. Bovendien was er een organisatie, welke zich bezig hield met zwarte aankooper^ van uranium voor Rusland. Intusschen zijn er in de afgeloopen dagen aanslagen gepleegd op den voornaamsten getuige bij het onder zoek, zoodat de autoriteiten zich zor gen maken over de veiligheid van dezen getuige. De identiteit van dezen getuige is niet onthuld. Zekere uitlatingen wij zen er op, dat het een hooge staats- functionaris is. De belangstelling in Engeland blijkt uit vragen, die giste ren ln het Lagerhuis zijn gesteld. Attlee wenschte zich over de kwestie niet uit te laten. De „Daily Herald" meldt, dat de Intelligence Service een man heeft gearresteerd die in verbinding heeft gestaan met de spionnen in Canada. De man zou per vliegtuig naar Canada worden overgebracht. Russische dagbladen publiceerden den tekst van Mackenzie King's ver klaring over de splonnage, doch le verden geen commentaar. In de be richten wordt geen enkele aanwijzing gegeven over de mogelijke nationali teit der gearresteerden. Men verwacht geen officieele Russische reactie, voor dat de beschuldigingen en de namen der betrokken personen zijn bekend gemaakt, aldus United Press. Uit Ottawa meldde U.P. heden morgen: Zoodra dit geschieden kan zonder het onderzoek te schaden, zal de Canadeesche regeering een verkla ring over de spionnage-affaire afleg gen, verklaarde de Canadeesche pro cureur-generaal mr. Laurent. Het onderzoek in rangen der Canadeesche ambtenaren wordt geconcentreerd op de organisatie „De Vrienden van de Communistische Zaak". Het spion - nage-complot betrof het industrieele en economische oorlogspotentieel van Canada. Het bereidde tevens midde len tot sabotage der industrie voor. Canada heeft geen werkelijke atoom geheimen onder zich. De Canadeesche ^'estingliouse- maatseliapnil te Hamilton heeft van liet Ministerie van oorlogs potentieel opdracht gekregen alle orders voor Rusland op te schor ten. De grootste order die bil deze maatschappij voor Rusland uitstaat betreft, een generator van S 3„500.000. Binnenkort zullen dadels zonder bon in den handel verkrijgbaar zijn. De regeering heeft een partij van 3000 ton aangekocht. De beste kwa liteiten zullen ter beschikking van den consument worden gesteld. Het overige wordt afgeleverd aan de ver werkende Industrieën. MARVA-opleiding op het landgoed „Leiduin" te Aerdenhout. De Marva's treden 's'morgens om 8.45 uur baksgewijs aan voor de vlaggenparade. „Stilte aan dek! Vlag hijschen" Verwachting tot Donderdag avond Aanvankelijk stormachtige, latei langzaam afnemende wind tus schen Noord-West en Noord. Nog regen-, liagel- of natte sneeuw buien. Vooral in het noorden van bet land. Geleidelijk verdere da ling van temperatuur. Zon oPder 18.02, maan ondei 10, zon op 7.45. In Madrid hebben, volgens U.P., falangisten demonstraties gehouden, waarbij zij zich niet ontzagen Ameri- kaansche staatsburgers, die weiger den den fascistengroet te brengen, te mishandelen. Een aantal Ameri- kaansche officieren raakte slaags met een groep Falangisten. Ook moesten F.ngelsche filmaffiches het ontgelden. De Amerikaansche zaakgelastigde heeft geprotesteerd bij het Spaan- sch i ministerie van binnenlandsche zaken. Ook van Engelsche zijde ik een protest te verwachten. Voorts hebben studenten, die aan hangers waren van de phalanx, een aanslag gepleegd op den voormaligen Spaanschen ambassadeur bij het Va- ticaan, dien zij als een verrader be schouwen, afvallig aan Franco. Verscheidene schepen zijn vit Spaansch Marokko naar Algeciras. Malaga en Valencia vertrokken met Moorsche troepen aan boord, welke de garnizoenen in deze plaatsen in geval van nood moeten versterken. Men aal zich herinneren, dat Franco tijdens den burgeroorlog gebruik maakte van Moorsche troepen. Deze worden tot het beste vechtmateriaal in het Spaansche leger gerekend. Vele nieuwe soorten bolgewas sen kan men op een tentoonstel ling te Sassenheim bewonderen. De kweekerij Warnaar en Co. kiveekte een nieuwe narcis en noemde deze naar den beken den omroeper van de BBCJo seph MacLeod die momenteel in Nederland vertoeft om een reeks voordrachten te geven De jongste foto van Prinses Elisabeth., de kroonprinses van Engeland, genomen in Buckingham Pa lace, de residentie van de Koninklijke familie te Londen. Door de entourage van den achter grond, die volkomen in stijl is met het schilderachtige toi let van de prinses, roe.pt deze foto de romantische sfeer op, die zoo sterk spreekt uit de En gelsche portret kunst uit het einde van de negentiende eeuw. De sierlijke, jracieuze dracht van de oudste dochter van Engelands Ko ning echter is ge maakt naar den snit der laatste mode. De ontwerper van dit toilet van rose tule met brocaat, waarin een zaclit blauwe kleur fijn contrasteert, wist evenwel, als een waar kunstenaar, de sierlijke gratie van een voorbijen tijd te bewaren in zijn creatie zonder de losse vlotheid, die onze dagen vraagt, geweld aan te doen. Integendeel, hij bracht ze elkaar in harmonie en bereikte daarmee een effect, dat in waarheid stelijk genoemd mag worden. met vor- Het groote uitbreidingsplan van Zand voort, waaraan wij onlangs uitvoerig aandacht schcfnken, is gisterenmiddag in een vergade ring van B. en W. van Zand- voort en vertegenwoordigers der pers opnieuw ter tafel gekomen en uitvoerig toegelicht door den ontwerper ir. Friedhoff. Sinds de publicatie van ons artikel over de nog wel verre maar schoone toe komst van Zandvoort hebben zich weinig nieuwe aspecten ge opend, doch het is vermeldens waard dat thans aan de verwe zenlijking van het grootsche en van veel ondernemingslust ge tuigende plan begonnen wordt door den bouw van een hofje in het oude dorp, dat uit onge veer veertig woningen zal be staan. Voorts is uit Den Haag het bericht ontvangen, dat een gedeelte van den villabouw en het permanent verblijf voor het maken van projecten in studie kunnen worden genomen. Frof. Zwiers zal het Zv.iderbad meer landwaarts opnieuw gaan bóu- wen. Niet voor het gemak van de militaire lieeren der schepping is de Mar va in het leven geroe pen, zooals kwade ton gen dikwijls beweren, maar om bet vaderland te dienen en in liet bij zonder om de Jantjes aan den wal te vervan gen. Iedereen herinnert zich nog levendig, hoe na de bevrijding van ons land onder de Jonge meisjes een Marva-rage woedde, waarbij Iedere moeder van schrik haar hart vasthield. Niet minder dan 65000 lief hebbers waren er voor het donkere marine blauw, dat zoo flatteert, en de baret met lange linten, waarmee je zoo makkelijk coquetteert. Na een uiterst nauw keurige selectie zijn er in totaal slechts 600 uitverkorenen, die in de Meeding van onze Ko ninklijke Marine na een grondige opleiding voor den tijd van twee of drie jaar zich met hart en ziel geven aan de lang niet eenvoudige opdrachten, welke zij te vervullen krijgen. In het buitenverblijf „Leiduin" te Vogelen zang is onlangs het op leidingscentrum van de Marva in gebruik geno men, dat Donderdag in tegenwoordigheid van verschillende hooge ma rine-autoriteiten offici eel geopend wordt. Het opleidingskamp, dat on der leiding staat van dén tweeden officier J. C Kersbergen, herbergt thans ongeveer 100 meis jes en drie mannen, die ingedeeld zijn bij de drie opleidingsdivisies, de „Evertsen", de „Troim" en „de Ruy- ter", de vaste beman ning en voorts de divisie „Van Galen", waarin meisjes opgenomen zijn voor een voortgezette opleiding. De recruten krijgen een opleiding van drie weken, waarna zij uit gezonden worden naar de verschillende Marva- huizen, welke over het heele land verspreid zijn. Al ls er in den wij den omtrek geen water te bekennen, de meis jes werken geheel in de sfeer alsof zij op een schip leven en zoo be schouwen zij ook hun opleidingstehuis. De na men „Piet Hein dek". „Het Kraaiennest" en de geheele terminologie van alle werkzaamhe den en attributen ma ken deze scheepssfeer volledig. De meisjes krijgen een strenge militaire traff ning zonder echter met wapens om te gaan. Veel vrijen tijd hebben zij niet en het is iederen dag opnieuw flink aan pakken. Exerceeren, huishoudelijke bezighe den, onderricht, voor lichting en sport wisse len elkander op de re gelmaat van de klok af. Curieus ls dat de Marva-meisjes de zelfde rantsoenen krijgen als de matro zen, hetgeen inhoudt, dat liaar zelfs de twee scheermesjes ln de veertien dagen niet. onthouden worden. We zijn zoo indis creet geweest, te vragen welke bestem ming deze uitgespro ken mannelijke be- noodigdheden kregen en ons werd ln liet oor gefluisterd, dat de scheermesjes voor „paps" werdén achter gehouden. Een sociografische commissie o. 1. v. prof. Boerman zal verslag uit brengen over de ontwikkelingsmo gelijkheden van Zandvoort. In deze commissie hebben zitting ge nomen dr. De Vooys van het Bu reau van Statistieken, ir. Dufour van den wederopbouw, de heer Niekerk, directeur van de VW te Amsterdam en burgemeester Van Alphen. Reeds nu staat vast dat de bad plaats twee hotels zal bezitten, die een capaciteit van tezamen onge veer 300 bedden hebben. Er zal een badinrichting gebouwd worden waar nu het Casino gesloopt wordt. Wat de verwezenlijking van het plan betreft, men hoopt over en kele jaren met de kern er van ge reed te zijn. Daar de meeste gronden aan het Rijk toebehooren. is vanzelfspre kend het Rijk wel het meest ge ïnteresseerd bij het Plan. Voorts ook nog de gemeente in aanzien lijke mate en verder diverse parti culieren. De 35 belanghebbende exploitan ten zijn onlangs door een commis sie gehoord over hun plannen in de toekomst. Negen van hen heb ben positief verklaard dat zy terug willen komen- Zy vertegenwoordig den een bedrag van 8 millioen gul den. Zesentwintig van hen wilden hun vordering wel overdoen. Er zal in ieder geval nog veel geconfe reerd moeten worden, wil men iets concreets hooren over de uit voering van het plan. Burgemeester Van Alphen gaf tot slot nog in het kort een overzicht van hetgeen men zich in Zand voort voorstelt te ondernemen om in het komende seizoen den grooten stroom strandbezoekers te gerieven. In strooken van vijftig meter wordt het strand verdeeld en aan pachters verhuurd. Er komt een vrij strand in het Noorden en Zui den. Op het stoelenstrand zal het overdag verboden zijn te baden. De hoofdwegen naar de badplaats en de toegangswegen tot het strand zullen zoo'goed mogelijk hersteld worden. Het strand zal niet meer herinneren aan de oorlogsjaren, daar de groote bunker gesloopt wordt. Of het strand in het Zuiden van de gemeente in de zomer maanden toegankelijk is. valt op het oogenblik niet te - :gen, daar het nog door de Marine verboden terrein is vanwege de bunkers, welke nog gevuld zijn met munitie. Ter hoogte waar vroeger Pavil joen Riche lag, zal nit oude mate rialen van het Kurhaus een restau rant gebouwd worden. Ook over weegt men in de zomermaanden een Lunapark in de omgeving van het station in te richten. Ook de kam peerders krijgen hun terreinen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1