Razzia's te Halfweg herdacht Nazi-misdaden in Rusland De avonturen van Ling Khi Tong Prachtige zege voor onze zwemmers Kranslegging en herdenkings bijeenkomst m H mjm i m s Gruwel film maakt diepen indruk MUSSERT IN CASSATIE WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946 PAGINA 2 Verradersgezin staat terecht Groenten- en fruit- distributie Arbeidsbemiddeling f 65.000 voor Indië Gedeelte B en E Achtste Volksconcert DAMPROBLEEM t ;1 *mgu'-rg* 'ff. PROCES-N EU REN BERG Na Stalingrad (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar de missie Het bruggetje met den hoogen rug Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? Gisteren is, zooals gemeld, te Zwanenburg bij Halfweg de razzia van verleden jaar liotdacht. Op den Zwanenburgerdijk stelde zich op de plaats, waar vorig jaar de 328 weggevoerden urenlang hadden gestaan, een stoet op, die o. m. bestond uit familieleden dei- gevallenen, deputaties van ver schillende vereenigingen, wegge voerden en andere belangsl ellen den. Onder roffelmuziek begaf de stoet zich naar de plaats, waar 10 politieke gevangenen als repre saille waren neergeschoten. Na het „Wilt heden nu treden", door de vereeniging „Eensgezindheid'- uit gevoerd, sprak de burgemeester een rede uit, waarin hij de gebeur tenissen van 19 Fetor. 1945 rele veerde en de tien, die voor Zwa nenburg hun leven offerden, her dacht. Nadat het Wilhelmus ge speeld was, werd het voorloop! g monument bedolven onder kransen en bloemstukken. Hierna trok de stoet door de lanen, waar vele vlaggen halfstok hingen, naar het kerkhof, waar op gelijke wijze herdacht werden de twee Zwanenburgsche slachtoffers der razzia. Een défilé langs deze graven besloot de plechtigheid. 's Avonds was een herdenkings bijeenkomst in de Geref. kerk be legd. De voorziter, de heer F. H. Bos. legde in zijn openingswoord -vooral nadruk op het feit, dat men God dankbaar moet zijn. Immers van die 323 weggevoerden zijn slechts 2 niet teruggekeerd. Hierna sprak de burgemeester, mr. J. F. Jansonius, die Zwanenburgs „zwarten dag" memoreerde en den namen van allen, die door de schuld van den bezetter uit Zwa nenburg als slachtoffer gevallen waren, noemde. Te hunner nage dachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. Pastoor H. Bots stelde in gloed volle bewoordingen vast, dat het lijden gediend had om ons nader bij den hemel, bij God te brengen. Ds. Molenaar, zelf slachtoffer van den S.D., rechtvaardigde het ondergrondsche werk tegen dezen bezetter als een Godgevallig werk. De heer Koops herdacht vervol gens in dichtvorm de razzia en een schuilplaats van 2 bij K M., waarin hij urenlang zat, waarna de heer Grimbergen een relaas gaf van de ervaringen der weggevoer den te Amsterdam, Surinamekade en daarna tot Gronau, waar de groep uiteen ging. Tenslotte wees ds. Zwart de aanwezigen er op. dat de 20ste eeuw, die een Duilsche furie en atoombommen voortbracht, de we reld naar den ondergang zal voe ren, als zij haar redding niet zoekt jn God. Nadat allen het „Wilhelmus" ge dongen hadden, sprak de heer Bos het slotwoord van dezen avond, die opgeluisterd was door orgelspel van H. Nieland. Maandag a.s. wordt te Enschede een gedenksteen aan 't gemeente bestuur aangeboden als uiting van dankbaarheid voor alles, wat de Weggevoerde Zwanenburgers van de bevolking van die s!ad mochten ontvangen, toen zij op hun reis naar Duitschland' aldaar een op onthoud hadden van enkele uren. Dé heer A. H. v. Baal te Hille- gom, directeur van den Gem. Dienst Sociale Zaken en leider van den distributiekring Hillegom, Lisse en Sassenheim. is in den gemeente raad van Eindhoven benoemd tot hoofd van den dienst van Sociale Zaken in laatstgenoemde gemeen te. In Halfleeg had Dinsdagmiddag de herdenking plaats van tien gefusilleerden, die in verhand met den bomaanslag op de spoorwegen vermoord werden Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond een verraders gezin terecht, de 68-jarige kleer maker Antonius Zacharias Hon- coop. Elisabeth Boon, zijn 641jarige huisvrouw en Anna Clasina Hon- coop, de 26-jarige dochter, allen uit Haarlem Twee van deze verdachten, n.l. de moeder en de dochter, was ten laste gelegd, dat zij aan 'n Duitsch soldaat van de razzia-troepen de adressen hadden opgegeven, waar jongens zaten ondergedoken. Enkele van deze jongens werden gearresteerd en op transport ge steld. Bij het verhoor ontkende de vader aan het verraad medeplich tig te zijn. terwijl de moeder en de dochter een volledige bekentenis aflegden. De advocaat-fiscaal eischte voor den vader, wegens gebrek aan be wijzen, vrijspraak. Den hoogen leef tijd van de moeder en den geluk kigen afloop van dit verraad in aanmerking nemende, eischte hij tegen haar vier jaar gevangenis straf, door te brengen in Rijks werkinrichting en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Tegen de dochter, voor wie geen enkele verzachtende omstandigheid was aan te voeren, die lid was ge weest van de N.S.B., met Duit- schers had omgegaan en Neder landers had verraden, eischte de advocaat-fiscaal tien jaar gevange nisstraf, waarvan acht jaar in een Rijkswerkinrichting en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De verdediger verzocht het Hof den vader onmiddellijk in vrijheid te stellen. Hij pleitte voor vermin dering van de straf voor de moeder, gezien den hoogen leeftijd en den erbarmelijken toestand, waarin het gezin verkeert. Hij verzocht ten slotte de geheele straf voor de dochter te doen ondergaan in een Rijkswerkinrichting. Uitspraak 5 Maart, Het Plaatselijk Verdeelkantoor wan het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit te Haarlem maakt bekend, dat Donderdag 21 Februari a.s. de handelaren, welke op 27 Augustus 1945 geen dadels hebben ontvangen, worden bevoorraad met appelen, ter compensatie der niet ontvangen dadels. Verstrekt wordt 250 gram appelen per ingeleverde bon 547 der Noodkaart. Klachten inzake deze aflevering van appelen kunnen binnen 3 da gen schriftelijk worden ingezonden bij het P.V.K., Koudenhorn 66, Haarlem. De consument moet zich ver voegen voor de appelen bij den kleinhandelaar. alwaar destijds bón 547 werd ingeleverd. Het ligt in de bedoeling binnen zeer korten tijd in samenwerking met de stichting 194045, den so cialen dienst der B.S. en Neder lands Volksherstel de arbeidsbe middeling van oud-illegale, werkers en piriecipieele onderduikers in het ambtsgebied van het gewestelijk arbeidsbureau Haarlem ter hand te nemen. Er zijn reeds voorbereidin gen getroffen om een gewestelijke coördinatie-commissie in het leven te roepen. In Haarlem en omgeving is tot heden ten bate van het comité „Nederland helpt Indië" in totaal bijeengebracht 65.000. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten Brinkmans tot en met Bijvoets en E. Jan Out gaf een goede vertolking te hooien van de derde Suite in D. gr. t. van J. S. Bach, de eerste der beide z.g. „Trompetten-suiten". De trompettisten kregen een bijzonder applausje. Corry Koppen en Wiep Zijlstra traden als solisten op in het Concert in Es voor 2 piano's dat Mozart in 1780 schreef voor het samenspel met zijn begaafde zus ter. Zij speelden het werk licht van toets en elegant van techniek, met echt vrouwelijke gratie, en werden hierbij goed gesecondeerd door het orkest. Er waren bloemen en veel applaus. De tweede con certhelft was gewijd aan oudere en nieuwere Russische werken. Het symphonisch gedicht „Een nacht op den Kalen Berg" van Mous- sorgsky voldeed als pièce de résis- tance het meest. Doch ook de beide andere werken, een ouverture „Vriendschap der Volkeren' van Glière, en een Kaukasische dans van Ohatchatoerian werden door Jan Out met het ensemble leven dig weergegeven. Het was karak teristieke volkskunst en de aanwe zigen bleken uiterst voldaan met de kennismaking. J. Scheepens. No. 1235 van G. L. Gortmans te Londen. Een probleem indertijd bestemd voor onzen compositie-wedstrijd; wegens den oorlog kon het ons ech ter niet tijdig bereiken. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen worden ingezonden tot haif Maart aan het adres: B. H. M. Ste vens, Eikenlaan 3. Heemstéde. Oplossing 1231 van J. J. Buis te Grootebroek. Wit speelt naar 2621, 23. 29, 48, 22, 42, 34 en wint. Heel aardig vraagstukje, doch bet heeft reeds een veel overeenkomst hebbenden voorganger gehad. Drie dagen lang heeft de Russische aanklager Smirnoff gesproken over de nazi-misdaden in Rusland. Tot slot en als climax liet hij een film draaien van de terreur, waaraan de Russische bevolking heeft bloot gestaan. Als bewijs voor zijn verklaringen toonde hij zeep, door de Duitschers gemaakt uit vet van menschenlichamen. en een bord, vervaardigd van gelooide menschenhuid. De film maakte dit keer op de meeste beschuldigden die pen indruk. Keitel en Ribbentrop wa ren zich zelf niet meester. Sommigen wendden zich af, maar Seyss, Frank en Frick volgden de heele film. De film werd opgenomen door leger- cineasten, die vlak achter de opruk kende troepen niet terugschrokken de onbeschrijfelijkste dingen te filmen, Smirnoff haalde eveneens aan, hoe de Duitschers na 1942 getracht hebben de sporen van hun misdaden uit te wis- schen. Mlllioenen lijken werden weer opgegraven om in crematoria en brandstapels, die drie jaar lang onaf gebroken dienst deden, verbrand te worden. Zoover gingen de Duitsche uitroeiingspogingen, dat typhus kunst matig werd verspreid en methyl-alco hol onder de bevolking werd gebracht. 108. „Een sneetje brood?" zei Okedaar. „Prachtig. Daar hebben we de eerste dagen wel genoeg aan." „Nou ja," zei Ouwekras, ..Het gaat er maar om, dat ik wat gekregen heb en Ling Khi Tong niet." Toen kwam de rijke man haastig zijn huis uitgeloopen met een dikke duffelsche Jas aan en een wandelstok in de hand. „Hé, wacht eens even," riep hij. „Ik ga mee. Ik wil wel eens zien. hoe jullie zonder geld leven." „Dat wordt een druk zaakje," zei Okedaar. „En een sneetje brood voor vier man is niet veel, maar we zullen wel zien. Hoe heet u eigenlijk?" „Ik ga incognito mee," zei de rijke man. „Het staat een beetje gek voor de buren, ziet u." (Vervolg van pagina 1) „Ware het niet juister geweest", vraagt mr. Haga, die verschillende gebeurtenissen én feiten opnoemt, waaruit duidelijk blijkt, dat het met de onafhankelijkheid van Nederland in Europa maar zoo zoo gesteld 7.0.1 zijn, feiten en gebeurtenissen, die juist Mussert kende, „ware het niet beter geweest de samenwerking maar te verbreken. U had er toch aan zelfrespect bij kunnen winnen? „Na September 1944 heb Ik niets meer gedaan*', zegt Mus sert, Maar hij had toch liet woord van den Filhrer en vertrouwde daar nog steeds op. „U was een pion in het Duitsche spel", zegt mr. Haga. ...Ia", zegt Mussert en „het was heel onaangenaam een pion te zijjn." .Een der raads- heei'en merkte op, dat uit alle medegedeelde feiten blijkt, dat Mussert niet de belangen van liet Xederlandsehe volk diende, zoo als hij zegt, maar telkens toegaf aan Duitsche elsehen 0111 der wille van de N.s.B. en van Mus. sert. zelf. Dan brengt de president het anti semietisme der N.S.B. ter sprake. Mussert ontkde. dat de N.S.B. de wreedheden ten opzichte van de Jo den goedkeurde. ..Integendeel, het was mijn plan in 1938 om alle Joden naar Guyana te vervoeren. Was dat gebeurd, daki zouden zij nu nog le ven," aldus Mussert. De president leest vervolgens een brief van Mussert aan Se.vss In- 0"art voor, waarin hij zegt naar aanleiding van den moid op Duit sche soldaten in Januari 1943 te Haarlem: „liet was een verstandige maatregel als repressallle Joodsehe communisten <!.ood te schieten. Wij moeten consequent doorgaan voor ledree nat Hnaal-socialist die valt; tien .Joodsehe communisten." „En waarom heeft u niet na Stalingrad", vervolgde prof. v. Bra- kel, „toen u ervan ovvertuigd was, dat Duitschland verliezen zou," zich losgemaakt van het Derde Rijk?" „Daar was ik niet van overtuigd, aldus verd., de kansen konden kee- ren. Kon Duitschland niet met een atoombom beginnen." En Mussert vergelijkt zijn Staten bond, waarvan hij maar telkens droomde, met de N. O. De on juistheid daarvan is hem niet aan zijn verstand te brengen. Prof. Kra nenburg spreekt over Mussert's staatshoofdaspiratie, Oranje heelt afgedaan, heeft hij in tal van rede voeringen herhaald. Than echter zegt ij, dat hij, in afwachting van den uitslag voor een volksreferendum regent zou moetes zijn. Dat kon hij niet worden volgens Nederlandsch staatsrecht, maar nood breek wet, zei hij toen. De discuessies over de onrechtmatigheid van dezen opzet blijft onvruchtbaar. Zelfs uit de afspraken met Hitier blijkt reeds, dat Nederland een on dergeschikte positie zou bekleeden in het nieuwe Europa. Mussert had er zelfs geen bezwaar tegen, als Ne derland zou worden opgenomen in het Rijk, aldus het verslag van zijn onderhoud. „Doch het zou lid wor den van het Rijk of den Statenbond als zelfstandigestaat". „Maar het moest toch deel worden van andere gezagsorganisaties", vraagt prof. Kranenburg, „waarvan de Filhrer de leider zou zijn." Morgenmiddag drie uur vertrekken zeven missionarissen M.S.F. per vliegtuig naar Zweden, om vandaar per schip naar de missie in Chili te gaan. Tot de vertrekkenden behoo- ren o.a. de gebroeders C. en M. Tulen uit Nieuw-Vennep De Gravesteenen brug. het brug getje met den hoogen rug 111 het verlengde van de Bakenessergracht over het Spaarne, is voor alle ver keer gesloten, omdat er ernstige ge breken aan ontdekt zijn. In het laatste oorlogsjaar had de bezetter de oude brug al willen afbreken. Wij vernemen thans dat het toch In de bedoeling ligt het herstel t.z.t. te beginnen. De Haarlemsche Hengelaarsbond, die 3600 leden telt, herdenkt zijn 40-jarig bestaan met twee feest avonden, die 16 en 17 Maart in het Concertgebouw worden gegeven. Ds voorsprong na den eersten dag van de zwemwedstrijden tusschen Denemarken en Nederland is niet verloren gegaan. Integendeel men kon den voorsprong van J3 tot 2ö punten opvoeren, dank zij wederom f laaien overwinningen op de beide estafette-nummers. Op de 100 meter schoolslag voor dames d Wil Haverlag eerste in den fraa en tijd van 1 min. 23.2 sec terwijl bijna een verrassing te notee- ïen viel toen Greetje Jellema op den laatsten meter een slag voorlag1, maar door haar kortere armen tikte zij als derde aan achter Grete Soerensen. die veel langer van stuk is. Op de 400 meter borstcrawl dames weiden, zoa- als verwacht werd, de beide Deen- sche zwemsters eerste Op de 400 meter schoolslag heeren werden de belde eerste plaatsen bezet door onze landgenooten Smitshuizen en van Feggelen. De waterpolowedstrijd werd door ons land met 76 gewonnen, „adat de rust met ejn 42-voor- sprong was ingegaan. Op de 200 meter rugslag voor heeren was de strijd tusschen De Groot en Baeth aeer spannend, maar De Groot keerde op de laatste baan slecht, zoadat de Deen winnaar werd. Met een tijd van 2 min. 44 4 sec. heeft De Groot echter zijn bes- ien tijd gemaakt in zijn zwem- carriére. De twee estafettenummers werden overwinningen voor onze landgenoo ten, dank zij den uitstekenden presta ties van de schoolslagswemmers. Wil Haverlag bij de dames en Herman Smitshuizen bi) de heeren. De einduitslag werd 134.punt voor Nederland tegen 109.5 voor De nemarken. Deze zege beleekent een si ooten stimulans voor de Nedrland- selie zwemsters en zwemmers, aan gezien Denemarken als een van de sterkste landen van Europa wordt beschouwd. ROTTERDAM. Aangek. 18 Febr.: LEERDAM van Dublin, vee. 19 Febr.; DORDRECHT van Schie dam, leeg. ALCOR 18 Febr. van Cardiff naar Baltimore; MEERKERK Cochin naar Rotterdam, via Le Havre en Antwer pen; NIJKERK van Amsterdam naar Oost Afrika 19 Febr. te Antwerpen; JAN VAN GOIJEN 18 Febr. van New York te Antwerpen. HILVERSUM I. 301 M. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Songs of Scotland. 8.30 accordeon en xy lofoon. 8.45 Tschaikowsky. 9.00 ,,De Heilige van den dag". 9.10 „Manon Lescaut". 9.15 „Pluk den dag". 9.45 Voor de vrouw. 10.00 Orgelmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor zang. 11.00 Radio-ziekenbezoek. 11.45 Krijgsgev. Verre Oosten. 12.00 Marschen. 12.15 Gram 12.30 Hoe .Nederland den vrede wint. 12.35 Lunchmuziek. 13.00 Nieuws. 13.4£ Bloeiend katholiek leven. 14.0C Gev. gram. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Vedelaars. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Strawinsky. 17.30 Cello-recital. 17.50 Celesta-ensem ble. 18.30 Chr. Nat. Vakverbond. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.20 Scala-orkest. 19.30 Nederl. strijdkr 20.00 Nieuws. 20.05 Mandolinata 20.45 Dameskoor. 21.10 ..Woonnoo- den vroeger en nu". 21.30 Orgel concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Van Oost tot West, van Noord tot Zuid. 22 30 Hobokwartet. 22.45 Liederen- recital. 23.10 Gram. 23.50 Schrift lezing. HILVERSUM II. 4.15 M. 8.0C Nieuws. 8.15 Muzik. allerhande 9.00 Selecties uit bekende films 9.30 Waterst. en politieber. 9.4ï Arbeids-vitaminen. 10.30 Var vrouw tot vr**uw. 10.35 Jettv Can tor. 11.00 Nuttig en noodig. 11.30 Solisten-concert. 12.15 Gram. 12.3C Khotinoff. 13.00 Nieuws. 13.15 Re- nova-Septet. 14.00 Lezing. 14 20 Kamermuziek. 15.00 Sterren en sterretje. 15.20 Danses slaves et tziganes. 15.30 „Confetti". 17.00 Het Rijk Overzee. 17.10 Avro-ka- leidöscoop. 17.30 „Organ hits". 18.00 Nieuws. 18.15 ,.Les Gars de Paris". 18.45 Sportbeschouwing. 19.00 ....en nu naar bed! 19.05 Muzik. acrobatiek. 20.00 Nieuws. 20.05 R.V.D. 20.20 Concertgebouw orkest. 22.20 Ouderen en jongeren. 22.30 Red-White and Blue Stars. 23.00 Nieuws. 23.45 Piano. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdred.: Mr. L Schlichting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2