Treffende plechtigheden in den St. Pieter Levensvreugde in ziekenzalen D Nieuwe Kardinalen ontvingen symbool hunner waardigheid Groente in blik De spionnage-kwestie in Canada Prins Bernhard DE ONDERGANG VAN Doorman's vlaggeschip „De Ruyter Een majestueus schouwspel Weer boter beschikbaar Het weer naar Buckingham Palace Twee onbekende Hollanders deden in Brussel goed werk n ToiiTTntwillïm'g ge- Laatste acte van het drama 69ste JAARGANG No. 23476 o VRIJDAG 22 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Eén liter per persoon Toestand nu „delicaat" Geheimzinnigheden zee, 1942, PETROLEUMBON Thans voor 2Y2 liter Boomencollecte te Heemstede NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VATICAANSTAD, 21 Februari. Een majestueus openbaar Consistorie bracht Donderdag in den Sint Pieter de ceremoniën van de verheffing der nieuwe Kardinalen tot haar hoogtepunt, toen de Paus aan 28 nieuw gecreëerde Kardi nalen (vier waren wegens ziekte afwezig) het symbool van htm waardigheid, den rooden Kardinaalshoed, verleende. Duizenden geloo- vigen van allen rang en stand waren opgegaan naar den Sint Pieter om de nieuwe Prinsen der Kerk te zien bekleeden met het voor laatste teeken van hun waardigheid. Het laatste, den Kardinaals ring, zullen zij heden tijdens een geheim Consistorie ontvangen. Onder de aanwezigen waren 25 oude. Kardinalen en leden van het Corps Diplomatique en van de Pauselijke en Romeinsche aristocratie; de heeren in volledige avondkleeding met zwart vest. en witte das, zooals het gebrui kelijke Vaticaansche ceremonieel voor schrijft, en de dames in het zwart met zwarte sluiers over het haar. Het electrisch licht uit de vele kroon- lampen in den Sint Pieter werd weer kaatst door de gepolijste kolommen van veelkleurig marmer, door gouden ornamenten en roode wafidtapijten, die zich mengden met de levendige kleuren der uniformen van de Zwit- serache en Palatijnsche edelgarden. Een verrassing was de aanwezigheid van den Italiaanschen Kroonprins Umberto en zijn gemalin, de geboren Belgische Prinses Marie-José, getooid met een diamanten diadeem. De Pau selijke troon was opgesteld onder een hoog baldakijn tegenover het hoofd altaar. Een donkerrood gordijn vormde den achtergrond. Terwijl trompetgeschal weerklonk uit zilveren trompetten, werd de Paus langzaam naar het altaar ge dragen. Hij was gekleed in een prachtig rood gewaad met -goud- borduursel afgezet; hij droeg een diamanten broche en had den lang- werpigen gelen hoed op het hoofd. Ofschoon hij binnenkort den zeven tigjarigen leeftijd zal bereiken, zag hij er jonger uit, hoewel vermoeid van de verschillende plechtigheden die deze week plaats hadden. Toen de Paus de treden van den troon had beklommen, teekende zijn figuur zich een oogenblik geheel af tegen den rooden achtergrond, terwijl hij nog maals zijn zegen gaf aan de menigte van 25.000 geloovigen in den Sint Pieter, alvorens op den troon plaats te nemen. Gedurende het eerste gedeelte van de plechtigheden bevonden de Kar dinalen zich afgezondefd ln de kapel van het Allerheiligste Sacrament, aan de rechterzijde van de basiliek. Daar legden zij den eed van trouw af aan den H. Stoel, waarbij zij beloofden de waardigheid van hun Heilig Officie te zullen hooghouden. Daarop traden de nieuwe -Kardinalen het middenschip van den Sint Pieter binnen in de volg orde van het geheim Consistorie, zoo dat Kardinaal Agagianian voorop ging. Zij droegen de roode calotjes, die zij Woensdag tegelijk met de roode bon netten hadden ontvangen, thans in de hand. Van de schouders van elk hunner hing een lange sleep van drie meter lengte, die achter eiken Kar dinaal door een diei/iar werd opge houden. Toen Kard. Agagianian voor den Pauselijken troon was gekomen, liet hij zijn mijter weer op zijn hoofd In de distributiekringen AiNRerdam, Baarn, Bussum, Haarlem, Hilversum, Nieuwer-Amstel, Weesp, Wormerveer en Zaandam wordt één liter groente ln blik per persoon beschikbaar ge steld. Men moet hiertoe bon G 04 der groentekaart uiterlijk 26 Febr. in leveren. Aflevering zal zoo spoedig mogelijk geschieden. ingang van 3 Maart zal voor- J-vpT tot> nadere aankondiging in«r ^i,aan kinderen van 0 t.m. 4 i- .aau oudere personen we derom boter worden verstrekt. De eerfe„Jr°,ep h^'oudt haar normale rantsoen van 250 gram per i4 da- 8en; de "yF'Sen krijgen in dezelfde periode 125 c,ram toegewezen. Eveneens va.n 3 Maart af zullen Veehouders-melkleveranciers op hun niargarlnebonnen boter ontvangen. Op vetbonnen krijgen veehouders- nielkleveranciers uitsluitend vet. plaatsen. Iedere nieuwe Kardinaal naderde hierop met ontbloot hoofd den troon en kust den voet van den Paus. Vervolgens rezen zij op, deden een schrede verder naar den Paus, knielden opnieuw en ontvingen van den Paus de accolade, waarna de cere moniemeester, Mgr. Eespighl, den roo den hoed op hun hoofd plaatste. Ge durende de geheele plechtigheid zong het koor van de Sixtijnsche kapel de voorgeschreven gezangen, terwijl de menigte bij lederen Kardinaal luid juichte. Speciaal Kard. Von Galen, de bisschop van Miinster, had een daverende ovatie van het publiek in ontvangst te nemen evenais Kard. Tien, de Chlneesche prelaat. Na afloop van de plechtigheid verliet de Paus, gezeten in zijn draagstoel, al zegenend de Kerk, terwijl de menigte in en buiten den Sint Pieter onophoudelijk juichte en jubelde. De K.R.O. zal Zondag 24 Febr. van 13.2013.40 uur op golflengte 301 M (Hilversum) een reportage wijden aan de R.K. Universiteit te Nymegen, De eerste radiografisch Overge brachte foto van 't Vaticaansch Consistorie, waarin 32 Kardina len gecreëerd werden. De Paus 1met zijn gevolg even voor de opening van het Consistorie Verwachting tot Zaterdagavond! Voor de kuststrook: aanvanke lijk matige Noordelijke wind. La ter toenemend en krimpend. Wis selende bewolking met nu en dan sneeuw of regen. Weinig verande ring in temperatuur. Voor het binnenland: ln den nacht afnemende bewolking met lichte vorst. Morgen weer toene mende bewolking. Nu en dan sneeuw of regen. Krimpende en toenemende wind. Zon onder 18.05, maan 1.16 10.37, zon on 7.40. 34 Febr. L.K. De verklaring van de Sovjet- regeering, waarbij zij bekent tech nische informaties uit Canada te hebben verkregen, is in Washing ton als een donderslag bij helde ren hemel gekomen. Men is in Ottawa van meening, dat Canada geen puntsgewijs antwoord aan de Sovjetregeering kan geven zoo lang het gerechtelijk onderzoek loopt. Officieele kringen te Ottawa zijn het er over eens, dat door de Russische verklaring een „uiterst delicate" toe stand is geschapen. In Montreal wordt verband gelegd tusschen den geheimzinnigen dood van Walter Krivitsky, voormalig leider van de Russische militaire politie, die in Februari 1941 te Washington dood in een hotelkamer werd gevonden, en het huldig onderzoek in het Cana- deesche spionnage-complot. Krivitsky heeft kort voordat hij met een schot wond in het hoofd werd gevonden onder geheimzinnige omstandigheden, die nooit zijn opgelost, ongeveer drie maanden onder bescherming van de Royal Canadian Mounted Police in een schuilplaats nabij Montreal vertoefd. Men verklaarde van genoemde zijde, dat Krivitsky inlichtingen had gege ven over de communistische schakels tusschen Moskou en Parijs en bijzon derheden over de moorden in Parijs op generaal Koutepof en generaal Mil ler. Krivitsky zeide, dat de generaals door Russische agenten in Frankrijk waren gedood en vertelde hoe de orga nisatie zich van Parijs in Canada verspreidde. Vele mededeelingen van Krivitsky zijn nagegaan en bij het huidig spionnage-onderzoek nuttig ge bleken, aangevuld door de inlichtingen van Ivor Gosenko. Gosenko wordt on der zulk een geheimhouding verborgen gehouden dat slechts twee menschen zijn verblijfplaats kennen. (U.P.) Z. K. H. Prins Bernhard zal mor gen door Koning George van En geland in audiëntie ontvangen wor den in Buckingham Palace en al daar de lunch gebruiken. De Ko ning zal Prins Bernhard dien dag de versierselen uitreiken van het Itnight Grand Cross of the order of the British Empire. Prins Bernhard heeft gisteren ln de Ned. ambassade te Londen aan 75 Brltsche en Can'adeesche militairen, die Indertijd aan de operaties der luchtlandingstroepen ln en nabij Arnhem hebben deelgenomen, de döor H.M. de Koningin verleende onderscheidingen uitgereikt. Vliegende paters: Van Schiphol vertrokken heden eenige paters missionarissen van de H. Familie naar Chili. Het waren de paters B. Dartels uit A'dam, C. en M. Tulen uit Nieuw Vennep, W, Appels uit Alphen (N.Br.), J. Reinders uit Wehl, Fr. van Kessel (Oldenzaal) en B. Kobessen uit Didam. Ook eenige Belgische missionarissen maken de reis mede. De reis gaat eerst naar Maltnö per vliegtuig, daarna per trein naar Cothenburg, waar het schip voor Valparaiso hen wacht Er wonen in Haarlem of om streken eenige onbekenden, die in Augustus 1945 aan niet minder dan 400 tot 500 Hoilandsche sol daten, verblijvende in een hospi taal te Brussel, een zeer grooten dienst hebben bewezen. Daar deze laatsten gaarne met hun weldoeners alsnog in contact zouden willen komen, laten wij hier het relaas van het gebeu ren volgen. We schrijven medio Augustus 1945- Noord-Nederland was reeds enkele maanden vrij en vierde feest, om uiting te geven aan zijn geluk. Maar elders In Brussel bevond zieh in die da gen een hospitaal, waar ongeveer 500 Nederlandsche militairen ver pleegd werden. Mannen die hadden meegevochten voor de vrijheid, eerst ondergronds en na de bevrijding van het Zuiden in Engelsch of Ca- nadeesch verband. Zij streden in de Peel, rond Eindhoven, rond Til burg, aan den Rijn. Maar wat is er overgebleven van het laaiende enthousiasme van die jonge ke rels. In lange zalen 'liggen ze met afgeschoten beenen, met een onher stelbaar verminkten arm. Een blin- d> luistert naar de gesprekken van zijn vrienden. Hij mag eenigen tijd op. Zijn vrouw bezoekt hem. Samen wandelen ze door den heerlijk geu renden tuin. Nu voelt hij opeens e slag in de Java- zonder ze, als gevolg van liet onderzeebootgevaar, op te kunnen nemen. Tenslotte heeft zich, midden in de Java-zee, de laatste acte van het drama afgespeeld. De vier geal- lieerde kruisers hadden betering in: het was een gedund. De Engelsche ja- tlaar een ontmoeting met heldere maannacht en de ger ..Encounter" was de twee zware Japansche Japanners markeerden hoofdmacht kwijtgeraakt, kruisers. Er werd een strijd Iedere 'koersverandering De kleine Amerlkaansche gestreden op IeVen en dood. van de Striking Force door jagers moesten naar huls Aan beide zijden vielen het afwerpen van magne- gezonden worden om treffers, dooden en gewon- inleidende beschietin- slum-lichten. Dit is dan brandstof te halen. Tot ,ien Het was kwart over gen en het eerste tref- °°k wel de voornaamste overmaat van ramp liep eif in den avond, toen fpv mnnrhii oorzaak geweest, dat de men tegen een nieuwe on- peide Nederlandsche krni- 1 „9 Striking Force niet kotn derzeebootlinie van de Ja- sers, Hr. Ms. „De Ruyter" en Hr. Ms. „Java" hun doodelijke torpedotreffers incasseerden. Beide sche llen vonden een gelijk ein de: zij raakten zoo fel in brandv dat aan blusschen 27 Februari was na de allieerde zijde de „Kor- tenaer" en de „Exeter" komen. V___ Duidelijk bleek het doordringen tot de eigen- panners. aan: het noodlot Sch0ld bji noorman nadeel van het gemis lijke landingsvlootde Ja- trof den Britschen j'ager met ztin vlaggeschip nnn iilipritninpn Tpriniil pansche oorlogsschepen Jupiter," die door een ten onder n nlaatsten zich telkens weer torpedotreffer to. de lucht teu onaei- ae japanners aoor nun op haar weg. Om half ze- vloog, zoodat de Striking Beroofd van hun bevel- verkermers in het on- ven seinde Schout bij Force tenslotte nog slechts hebbers, alleen lachterge- nvprzirhteliikp terrein Nacht Doorman aan ABDA- bestond uit vier kruisers: bleven op een terrein, dat nnnrtrh/rpnri nn rlp float: „Enemv retreating Hr. Ms. „De Ruyter," Hr. letterlijk wemelde van de uuuTiaurena op ae West Where Is convoy?" Ms. „Java," U.6.S. „Hous- Japanners, bleef er voor de hoogte werden gehou- maar er kwam geen dul- ton" en H.M.A.S. „Perth." Amerlkaansche en Austra- den van de geallieerde delljk antwoord. lische kruisers „Houston" hpirpainnpT) nêrkepnlpn Een uur later ontstond Het was geen reden om en „Perth" niet veel an- oewegi igen, vei Keeraen een nIeuw artnierle-duel, den strijd op te geven. Om ders over dan te trachten ae onzen in net onze- met weinig resultaten. De de vltandelljke onderzee- een geallieerde haven te kere omtrent de posi- eskader-commanda,nt be- booten te ontwijken koerste bereiken. Zij vielen binnen ties der Javansche sloot nu de Javaatnsche Schout hl! Nacht Doorman ln Tandjong Priok, doch srhpnpn kust weer op te zoeken, weer noordwaarts. Een pijn- enkele dagen later wist oerleven. om trachten, de Ja- lijk moment was dat, waar- het noodlot ook deze sche- pansche transportvloot op de geallieerde kruiser- nen te achterhalen, toen zij Bij het invallen van de daar te treffen. De gelede- linie de drenkelingen va(n trachtten uit de Indische duisternis trad weinig ver- ren waren inmiddels sterk de „Kortenaer" passeerde wateren te ontkomen. het afgrijselijke van het lot dat hem trof, want Gods natuur is niet meer dan een herinnering voor hem. Schoonheid zal hij nooit meer zien. Als hij terugkomt is het stil in de zaal en ieder voelt nu weer zijn eigen-ellende. Eenige jongens mogen een wan deling door Brussel maken. Op den. Boulevard Aldolphe Max zien ze een Hollandschen auto staan. Kom lui, even kijken I Op de voorruit is een etiket met het woordje „Press'» geplakt. Twee personen, die op het punt staan in te stappen, krijgen den Nederlandschen Leeuw op de mouwen van de militairen in het oog. „Hallo jongens, ook Hollan ders?" Er volgt een geanimeerd gesprek, waarin de heeren tot hun groote verwondering vernemen, dat er in Brussel een hospitaal voor Neder landsche militairen is. De jongens laten hun verbittering blijken over de slechte toestanden en de ellende, die ze eiken dag meemaken. „Hebben jullie dan geen band of radio?" „Neen," is het antwoord. „Wordt er zóó voor jullie gezorgd? Daar zullen wij eens verandering in brengen." Den volgenden dag krijgt het Hoilandsche hospitaal een band, radio en amusement. Ook hier w ordt nu de drukkende atmosfeer een weinig verlicht door wat vroolijk- heid. In een oogenblik is de stem ming omgeslagen. De jongens glunderen, kunnen weer moppen tappen en hartelijk lachen. Ze ver geten een moment, dat zij een been, een arm of het licht in hun oogen missen. Dit alles was te danken aan de twee onbekenden. Van 25 Februari tot en met 30 Maart zijn de bonnen 047 en 542 der bonkaarten K 603 geldig ver klaard voor 2 y, liter petroleum. Deze week zal te Heemstede een begin worden gemaakt met een geldinzameling ten behoeve van een herbeplamting met fooomen in de geheele gemeente. De schooljeugd zal allen ingezetenen een smaakvol uitgevoerde folder met inteeken- biljeit en enveloppe bezorgen en deze na enkele dagen weer ophalen. Deze adtfe is op touiw gezet door een uit die burgerij gevormde com missie, die de volledige medewer king heeft van het gemeentebestuur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1