Clark Kerr en Sjahrir voeren besprekingen Woelingen in Br.-Indië Indonesiërs niet voldaan over Nederl. voorstellen Vlooteenheden naar Bombay Ongeregeldheden op ARRESTATIE EN DEPORTATIE r „Piet Hein Kardinalen ontvangen den gouden ring H.M. de Koningin naar Amsterdam Prins Bernhard gedecoreerd 69ste JAARGANG No. 23478 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1946 Franco laat republikein terechtstellen GAAN STAKERS WEER AAN HET WERK? Dagorder van Stalin Muiterij te Menado breidt zich uit Stichting 1940—1945 Haarlems oorlogsjournaal FABER EN BERKELAAR, EEN TWEETAL ONBETROUWBARE POLITIEMANNEN Het weer. STAD EN OMGEVING Uitbreiding begraafplaats te Heemstede Wat Centrale Werkplaats presteerde NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelc BATAVIA, 23 Febr. (A.N.P.- Aneta). Officieel is medegedeeld, dat Sir Archibald Clark Kerr gis teravond een langdurig onderhoud heeft gehad met Sjahrir en dat hij vandaag een bespreking zal hebben met dr. Van Mook. Vrijwel geen Indonesiër is voldaan over de Nederlandsclie voorstellen in den huidigen vorm betreffende den toekom- stigen status van Indonesië, zoo heeft Sjahrir den corres pondent van Reuter verklaard. Sjahrir zal a.s. donderdag te Soerakarta tot het „Nationale Ccmité" spreken. Het „Comité" zal dan beslissen of de voorstellen als basis voor onderhandelingen aan vaardbaar zijn. Vroegere leden van de Ned. Indi sche Sociaal Democratische Partij, welke na de capitulatie ion 1942 op hield te bestaan, hebben besloten een „Indonesische Arbeiderspartij" op te richten. Deze partij komt overeen met de Nederlandsche „Partij van den Arbeid" en is op dezelfde basis gevormd. Het werkprogram wordt voorbereid. Een Britsche woordvoerder beeft verklaard, dat een georganiseerde Indonesische infiltratie in het door de Engelschen bezette Noordelijke deel van Bandoeng zich ontwikkelt tot „een ongeprovoceerden aanval op de Britsche posities". Het hospitaalschip „Oranje" is uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. De executie van den Spaanschen republikein Christino Garcia wordt te Parijs beschouwd als een provo catie van Franco. Gouin had een be roep op Franco gedaan om Garcia wegens zijn verdiensten jegens de Fransche republiek (hij vocht in de Maquis) te begenadigen. De Fransche Constitueerende Ver gadering heeft een resolutie aange nomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de terechtstelling van Garcia en waarin het verzoek "tot het ver breken der diplomatieke betrekkin gen met Spanje wordt herhaald. Hoewel de Britsche Premier Attlee in het lagerhuis heeft medegedeeld, dat van de mui ters in Britsch-Indië slechts onvoorwaardelijke overgave zal worden aangenomen, zijn alleen in Bombay nog steeds twaalf schepen en achttien kazernes betrokken bij de muiterij. Deze schepelingen controleeren de haven. De onderhandelingen zijn tot stil stand gekomen, omdat de muiters nog altijd weigeren zich onvoorwaar delijk over te geven. Wel hebben zij de vlag „staakt het vuren" gehe- schen. Zij eischen, dat de Britsche troepen teruggetrokken worden. De Engelsche soldaten zijn ver bolgen over het feit dat de Indi sche schepelingen zich niet ont zagen blanke burgers aan te vallen. De muiters staan door middel van diensttelefoons en signalen in con tact met de buitenwereld. De in terne discipline Is uitstekend. Volgens het Reuterbureau hebben Britsche troepen Vrijdag te Bombay twee maal het vuur geopend op groepen Britsch-Indisclie burgers, die winkels plunderden en het ver keer ophielden. Britsche vlooteen heden worden In de haven van Bom bay venvacht. „De Indiërs zouden gevoelig zijn voor een vriendelijk woord", zeide de leider van de Indische delegatie bij de U. N. O. tot een vertegen woordiger van Un. Press. De komen de zes maanden zullen een periode worden van groote spanning en druk; gij moet echter beseffen dat behalve deze muiters een volk van 400 millioen menschen zich niet van u wil afzonderen. De politiek is er alleen maar aan de oppervlakte en komt er niet op aan. Het stakingscomité van het Britsch-Indische marinepersoneel heeft besloten den stakers te ad- viseeren de wapens neer te leg gen, zfch onvoorwaardelijk over te geven en het werk te her vatten. Ter gelegenheid van de 28e ver jaardag van het Roode Leger heeft Stalin een dagorder uitgevaardigd. Hij zegt daarin, dat het leger het scheppende vredeswerk moet behoe den. Op gebied van oorlogsvoering moet het Roode Leger niet alleen gelijken tred houden met anderen, doch een voorsprong bereiken. De order eindigde: Leve ons machtig vaderland 1 Voordien hadden vliegtuigen van de R. A. F. boven Bombay gecirkeld. Door U. F. wordt nog gemeld, dat Gandhi's rechterhand. Patel, een be roep heeft gedaan op de muiters. Hij gaf hun den raad zich over te geven. Ook heeft hij zich tct het Indische volk gewend met het verzoek den opstand te staken. Vanochtend zijn muiters en stakers opnieuw actief geworden. Er zijn tot dusverre reeds 130 dooden en 750 ge wonden gerapporteerd. In Bombay hadden opnieuw schietpartijen plaats. Britsche autoriteiten typeeren den toestand als ernstig nu de staking blijkbaar overslaat naar verschillende fabrieken. (A. P.) Be muiterij der Nederlandsche inheemsche troepen te Menado op Celebes breidt zich, volgens U. P., uit over de geheele Minahassa. Tengevolge van de slechte verbin dingen blijven de berichten beperkt tot de offïcieele communique's, die, uit vrees voor uitbreiding der orde verstoringen, zéér terughoudend zijn. Volgens een bericht van Neder landsche marinekringen zouden Vrijdag ongeregeldheden zijn uit gebroken aan boord van den Ne- derlandschen torpedobootjager „Piet Hein". De muiters op Celebes hebben per radio gezegd, dat zij geen En gelsche of Nederlandsche, maar wèl Australische bemiddeling wil len aanvaarden. Volgens Neder landsche kringen bedraagt het aantal muiters 750. Indien de on derhandelingen van de Britsche en Nederlandsche officieren te Mena do mislukken, verwacht men zeer krachtige maatregelen. De Stichting- 19401945 zal in de week van 28 April tot 5 Mei a.s. over het geheele land gelden Inzamelen Een millioen tweehonderdvijftig duizend kleeding stukken zijn verzameld door het Amerikaan- sche volk. Zij worden thans door het Amerikaansche Roode Kruis en de Hulpactie Roode Kruis in de getroffen gebieden gedistribueerd. Een kijkje in den uitdeelpost van de Zeeuw- sche H.A.R.K. te Middelburg Titelkerk toegewezen In een tweede en geheim con sistorie heeft de Paus Vrijdag den nieuwen kardinalen als laatste symbool van hun rang een gouden ring met een relikwie, en met het wapen van den tegenwoor- digen Paus aan de binnenzijde er in gegraveerd, aan den vinger ge stoken. Iedere kardinaal kreeg een der historische kerken van Rome als titelkerk toegewezen. Voordat de H. Vader het consistorie voor gesloten verklaarde, verrichtte hij de traditioneele ceremonie van „het sluiten en openen der lippen", als symbool van de discretie, die de kardinalen in acht moeten nemen. Zoo is een weejt van godsdienstigen luister geëindigd, die haar gelijke niet vindt in de geschiedenis der Roomsch-Katholieke Kerk. Rome zal niet spoedig weer getuige zijn van 'n schouwspel, waarhij zoovele waar- digheidsbekleeders van kerk en staat ten bate van de slachtoffers van het I uit zoovele landen en volken In het binnenlandsch verzet. I Vaticaan te zamen kwamen. Met een grijnslach op, en onbelangrijke mo- op zijn gelaat menten, die de moeite stapt Faber, de beruchte, het Haarlem- sche bureau van politie binnen, terwijl hij een mam, voor zich uit drijft. En al is het dan maar een Jood, die volgens hem alleen maar ver achting verdient, het beteekent toch waarde- vollen buit. „We zullen het je erg gemakkelijk maken, je behoeft zelf niet eens een onderduikgelegen- heid te zoeken, want een veiliger schuilplaats dan bij ons, vind je nergen.s" zegt hij op ironischen toon tot zijn arrestant. „Hier is een pracht-cel voor je. En hem wat te eten bren- al zweer je dan bij sen of moest hij een ve.r- Abraham, dat je on- hoor ondergaan? Behoed- SChuldig bent en dat je zaam en heel zachtjes geen kwaad Wil, denk werd het slot van de deur van het onthouden niet waard waren geweest, stonden hem nu weer le vendig voor den geest. Op dezen dag volgde een treurige nacht, die verdreven werd door een nieuwen dag. Het slacht offer hokte bewegingloos in zijn cel, toen ineens zijn aandacht gespannen werd door morrelen aan de celdeur. Zouden ze zijn schouder werd ge legd. Die hand behoorde aan een man van de po litie, genaamd Berkelaar. Hij, die altijd deed voor komen alsof hij de poli tieke betrouwbaarheid in persoon was, maar in werkelijkheid verraderlijk spel speelde, had den ar restant van zijn collega Faber herkend. Weg vrijheid! De Jood ging onder geleide den zelfden weg terug, hij kreeg echter niet dezelfde op de heerlijk zachte brits maar eens na over je al of niet bedreven zonden." Rrrang! De zware deur viel in het slot. Daar zat hij nu, een weinig ner veus en met zijn handen in het haar. De seconden leken wel uren, de uren dagen. Als een film zag de man zijn leven voor zich afrollen. Gebeurta- nissen, die hij reeds lang was vergeten, doken weer omgedraaid. De gevan gene keek schuchter op, doch er kwam niemand binnen. Wat zou dat be- teekenen? Een oogenblik van verwarring, een mo ment van bezinning. De Jood begreep, zag de hem geboden kans en nam de gelegenheid waar. In de Zijlstraat geko men hield de Jood een auto aan en vroeg mee te mogen rijden. Hij wilde juist in den wagen stap pen, toen een hand op cel, maar een met dikker muren en veiliger slot. Na eenigen tijd vervoerde men hem naar Amster dam en vandaar naar een kamp in Duitschland. Een inspecteur, die in het diepste geheim Ille gaal werk verrichtte, ont ving intusschen opdracht lukraak op goede burgers de zaak ernstig te onder- geschoten had? niet voor den inspecteur, want die was er van op de hoogte, dat een recher cheur de celdeur had ge opend, om den gevangen Jood de gelegenheid te geven te ontvluchten. Doch dit alles behoefden zijn „foute" superieuren niet te weten. Enkele maanden, nadat de bevrijding van ons land een feit was, ver voegde zich aan het bu reau van politie een ver grijsd man, steunend op twee krukken. Het was de Jood, die zijn dank kwam betuigen voor de sympa thieke hulp van de re cherche. Hij had het er levend afgebracht, maar was ternauwernood aan den dood ontsnapt. Niet lang geleden deed zekere instantie het voor stel den politieken delin quent E- Berkelaar, die bij den ommekeer in 1945 in de Koudenhorn- kazeme was opgesloten, vrij te laten. Een man uit het gevang te ont slaan, die medegewerkt had bij de arrestatie en deportatie van den Jood en die bovendien destijds zoeken en ging „serieus aan den slag. Hij ver zocht Faber en Berke laar, niet zonder bedoe ling, zelf het verloop van deze geschiedenis en het aandeel, dat zij daarin hadden, op schrift te stel len. Het bleef een onop gehelderd geval, echter Toen dit op het politie bureau vernomen werd, kwam terstond het eigen handig door Berkelaar geschreven rapport, dat de inspecteur had wegge borgen, voor den dag met het' resultaat, dat Berkelaar nog steeds in de kazerne verblijft. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk nog stormachtige wind tusschen West en Noord, regen-, sneeuw- of hagelbuien (plaatselijk met onweer). Weer daling van temperatuur. Zon onder 18.07, Maan 2.24 11.01, Zondag Zon 7.3818.09, Maan 3.30—11.33, Maandag Zou op 7.36. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin, naar aanleiding van de herdenking van den 25sten Februari 1941, Maandag ajs. een bezoek aan Amsterdam brengen, teneinde bij de plech tigheid op het Waterlooplein aanwezig zijn. Prins Bernhard is gisteren door den Engelschen Koning op Bucking ham Palace ontvangen. De Koning reikte hem de versierselen van het grootkruis van het Britsche Rijfc uit. De Prins gebruikte de lunch met Koning George en Koningin Elisabeth ten paleize. Door verschillende omstandighe den is er op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede onvoldoende ruimte. Oorspronkelijk was gedacht, dat die uitbreiding eerst in 1950 noodig zou zijn, maar B. en W. meenden goed te doen, reeds thans een bedrag aan te vragen van f 215.000 teneinde de begraafplaats te kunnen uitbreiden met de tuinen, alsmede met een klein gedeelte van het bosch van „Groenendaal". Een omlegging van de Van Merlenvaart is daarvoor noodig. Voorts is het de bedoeling, in de toekomst aan de begraafplaats ook nog toe te voegen de zwemvijvers en de aan den Glipperweg gelegen tuinen. In eer en ander is f 80.000 aan arbeids loon begrepen. De plantsoenaanleg zal in eigen beheer geschieden, de overige werkzaamheden zullen wor den aanbesteed. De Centrale Werkplaats te Haarlem heeft, ondanks de Duit- sche plunderingen, sinds de bevrij ding 360 stoomrijtuigen, 75 electri- sche rijtuigen, 6 gestroomlijnde electrische treinstellen en 4 diesel- electrische treinstellen gerepareerd en afgeleverd. De mannen van de Nederland- sche visschersvloot hebben het niet gemakkelijk. Storm, regen weer en 'mijnengevaar maken het leven aan boord van een trawler verre van prettig. Mo menteel wordt er als gevolg van het feit, dat er tijdens den oorlog haast niet werd gevan gen, veel visch aangevoerd. Desondanks moet er heel wat moeite verricht en veel gevaar doorstaan ivorden alvorens de visch op tafel verschijnt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1