Mr. Van Royen minister van Buitenlandsche Zaken Volledige zelfbeschikking van Nederl.-Indië m Ondanks druk een vaste koers Toestand in Bombay rustiger Indische regeering Kardinaalshuldiging te Utrecht Mr. Van Kleffens naar Veiligheidsraad Duur van de overgangsperiode aangelegenheid voor overleg Verklaring van Ned.- TOESTAND OP BALI GESPANNEN Indon. Oorlogsraad wenscht oorlog Toespraak van Z.H. den Paus 69ste JAARGANG No. 23480 o DINSDAG 26 FEBRUARI 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week De besprekingen te Batavia Het weer. Gouverneur van Suriname naar ons land Met een ongekende pracht en bijgewoond door twintig r duizend menschen werd. in den St. Pieter te Rome het openbaar consistorie gehouden. De 28 nieuwe kardinalen ontvingen toen uit handen van den Paus den rooden hoed. Een zeer indrukwekkend moment, de kardinalen liggen plat ter aarde voor het imposante hoofd altaar in den St. Pieter Thans stakingen in Madras Egyptisch antwoord Mgr. Spellman staats secretaris STAD EN OMGEVING Stoptreinen in de bollenstreek Spoorwegen willen autobussen H.A.V. Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Regee rijksvoorlichtingsdienst meldt: Het lidmaatschap van den per manenten te New-York zetelenden Veiligheidsraad der Vereenigde Naties vereischt, dat Nederland daarin, evenals de andere staten leden, permanent vertegenwoor digd is. De regeering heeft besloten, dat mr. E. N. van Kleffens Nederland in den raad zal vertegenwoordigen. Aangezien de minister van Buiten landsche Zaken als regel te 's-Gra- venhage aanwezig moet zijn, heeft H. M. de Koningin goedgevonden, dat mr. E. N. van Kleffens aftreedt als hoofd van het departement van Buitenlandsche Zaken en in deze hoedanigheid wordt opgevolgd door mr. J.\ H. van Royen, tot dus verre minister zonder Portefeuille, terwijl de heer Van Kleffens deel blijft uitmaken van het kabinet als minister zonder Portefeuille. Politieke beteekenis heeft deze eerstdaags intredende wijziging niet. BATAVIA, 26 Febr. (ANP Aneta). De Nederlandsch-Indische re geering heeft heden een toelichting op de regeeringsvoorstellen van 10 Februari bekend gemaakt, waar- In zij bevestigt, dat de voorstellen de volledige zelfbeschikking van ïndië beoogden. De regeering aan vaardt uitdrukkelijk den plicht om zoo spoedig mogelijk de verwerke lijking te bewerkstelligen van het Van Bali wordt gemeld, dat de plaatselijke gevoelens er gespannen zijn. In de hoofdstad Denpasar zijn de extremisten actief. De ge voelens zijn, volgens U. P.. niet anti-geallieerd, doch anti-Neder- landsch. Uit officieele bron wordt vernomen, dat het Gorontalo op Noord-Celebas rustig is. Er is geen nieuws uit Menado. De Indonesische oorlogsraad, die de operaties van alle gewa pende civiele organisaties op Java controleert, heeft volgens een radio-uitzending uit Djok jakarta een beroep op Sjahrir gedaan, om den oorlog te ver klaren. Officieel wordt gemeld, dat het lijk van den vader van den tegen- woordigen sultan van Pontianak (West-Borneo), den vorigen sultan Hamid I, die in Japansche gevan genschap is overleden, is gevonden en met groote plechtigheid in het familiegraf te Pontianak is bijgezet. Op vragen van het Eerste Kamer lid De Savornin Lohman, betreffen de de in Batavia te houden bespre kingen heeft minister Logemann het volgende geantwoord 1. De Luitenant-Gouverneur- Generaal is bezig om besprekin- 8en ook met andere groepen, onder meer in de Buitengewes ten, te organiseeren. deze vraag in ver- met het vorenstaande eigenlek geen beantwoording zou behoeven, moge de minister nochtans opmerken, dat de woorden .,in overleg met veel zijdig gekozen, gezaghebbende vertegenwoordigers van Indone sië" betrekking hebben op een latere phase van het proces van hervorming. 3. De regeering is van oor deel, dat het belang van het Koninkrijk een ernstige poging vordert om de nationalistische beweging tot deelneming aan. vorenbedoeld proces te bewegen. rechtmatige Indonesische ideaal van vrij zelfbeschikkingsrecht. De verklaring verwerpt de opvatting, dat de voorstellen een uitgangspunt zouden kunnen bieden voor kolo niale politiek in een nieuw spoor. Deze opvatting is onjuist. Indien verschillende uitdrulkkin- gen zijn gebruikt zonder nadere toelichting en indien verschillende grondslagen in kort bestek genoemd zijn, dan is daarbij de voornaamste gedachte van de regeering geweest, dat het niet mogelijk was een in détail uitgewerkt stelsel in de voor stellen neer te leglgen, maar dait men zooveel mogelijk ruimte voor overleg en overeenstemming meit de vertegenwoordigers der Indone sische bevolking moest openlaten. De verklaring gaat dan voort met te zeggen, dat de dupr van de overgangsperiode inderdaad een aangelegenheid voor overleg is. Wanneer men de zekerheid in het oog houdt, dat vrij zelfbeschik kingsrecht aan het einde van deze overgangsperiode staat, dan kan de duur van deze periode ©enerzijds bepaald worden in overeenstemming meit de aware taak van uitbreiding van de consolideering en anderzijds met de uitdrukkelijke bedoeling van de regeering om zoo krachtig moge lijk mee te werken tot verdere ont wikkeling van Indonesië als natie. Men moge er van uitgaan, dat de aldus bepaalde over gangsperiode haar eindpunt zal hebben binnen den arbeidsduur van de thans opgroeiende gene ratie. (Vervolg op pagina 3) Verwachting tot Woensdag avond: Zwakke, nu en dan matige, veranderlijke wind. Meest zwaar bewolkt met eenigen neerslag. In den nacht met uitzondering van het Zuid-Westen van het land lichte vorst. Overdag tem peratuur om of enkele graden boven het vriespunt. Zon ouder 18.13. Maan 5.29 13.03. Zon op 7.32. Bij de plechtige overreiking van de Kardinaalsbaret en de pontificale Hoogmis, Donder dag a.s. in de Utrechtsche Kathedraal, zal Graaf du Mon- ceau H. M. de Koningin ver tegenwoordigen Na de plechtigheid begeeft Kar dinaal de Jong, bekleed met de teekenen van zijn waardigheid, te zamen met den Pauselijken In ternuntius, het Nederlandsche Episcopaat en den vertegenwoor diger van de Koningin, zich naar zijn woning aan de Maliebaan langs een route, waarvan een gedeelte afgêzet zal zijn door de R.K. jeugd- vereenigingen. 's Middags 3 uur zal de R.K. schooljeugd een eerehaag vor men van de Aartsbisschoppelijke woning naar „Tivoli", waar dr. G. Brom een rede zal uitspreken en het koor van „Katholiek Utrecht" het „Te Deum" van A. Bruckner zal zingen onder leiding van H. Renten en met begeleiding van het U. S. O. 's Avonds wordt een fakkelop tocht gehouden, waarna een défilé ongeveer 8 uur voor het paleis, waaraan naar verwachting onge veer 30.000 menschen zullen deel nemen. De Gouverneur van Suriname, de heer Brons, is van Curacao naar de Ver. Staten vertrokken. Hij is op weg naar Nederland, waar hij 4 weken zal blijven. Koning Christiaan van Denemar ken, die thans 75 jaar oud is, lijdt sedert enkele dagen aan een lichte longontsteking. Zijn temperatuur is echter reeds dalende en de behande lende geneesheer deelde Maandag mede, dat er geen reden is tot onge rustheid. Op de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda zijn twee gevallen van nekkramp geconstateerd. Temidden van oude en nieuwe kardinalen heeft Z. H. de Paus gisteravond ten Vaticane de ver tegenwoordigers der verschillende landen ontvangen. Mgr. Carneiro Facheco bracht aan Pius XII de erkentelijkheid van de katholieke volken over. Deze kar dinalen, die uit de verst-verwijderde landen stammen, mag men, aldus spr., als een verheven vingerwijzing naar de universeele gedachte zien. welke tevens een overtuigende oproep beteekent tot eenheid van alle vol ken. In oprechte internationale sa menwerking onder leiding van den geest. De Paus beantwoordde een toespe ling op zijn handelwijze tijdens den oorlog. „Nooit hebben wij een woord willen zeggen, dat onwaar was," aldus Z.H. „Wij waren er steeds op uit het voor de inenschheid noodlottige con flict te stuiten. Daarom vooral heb ben wij, ondanks het feit, dat er van zekere zijden druk op ons werd uit geoefend, er voor gewaakt, dat aan onze lippen en aan onze pen geen enkel woord zou ontsnappen, dat als De oproerige beweging in Brltsch-Indië heeft zich verder uitgebreid. Hoewel de toestand te Bombay iets rustiger is ge worden, zijn thans te Madras aan de Oostkusrt stakingen uit gebroken als sympathiebetui ging met het muitende Indische marinepersoneel te Bombay. Op het Waterlooplein, waar gisteren een. massale demonstratie plaats vond, ter herdenking van de Februari-staking in 1941, waartoe de ver volging van de Joden voor een niet gering deel de aanleiding was, stond ook deJoodsche brigade opgesteld. Fabrieksarbeiders en studenten hielden demonstratie -optochten, terwijl het verkeer volkomen stil gelegd was. Vooral de groote ka- toenfabriek te Madaos werd door de staking getroffen. Het grondpersoneel van de Ko ninklijke Indische luchtmacht te Rangoon is nog steeds in honger staking, terwijl 5000 arbeiders 'van de Zuid-Indische spoorwegmaat schappij het werk hebben neerge legd. Gen. Sir Claude Auchinleck, op perbevelhebber der Britsche en Britsch-Indische strijdkrachten, heeft in een radiorede over de on geregeldheden in Br. Indië gezegd, dat zoowel stakingen als demonstra ties als muitery worden beschouwd. Weliswaar zal er geen algemeene bestraffing- plaats vinden, doch de leiders zullen worden gestraft. Of schoon sommige eischen niet kun nen worden ingewilligd, zal men toch aan gerechtvaardigde grieven zoo spoedig mogelijk tegemoet ko men. Volgens U. P. bedroegen de verliezen onder de burgerbevolking tengevolge van de onlusten van de afgeloopen week 228 dooden en 1.047 gewonden. De Egyptische minister-president, Sidkv Pasta, heeft Maandagavond in den senaat zijn verwondering' uitgesproken over de door Engeland Ingediende protesten na de geweld dadige anti-Brltsche relletjes van 21 Febrnari.. Hij zag de oorzaak van de relle- tjesrtn het feit, dat Britsche vracht auto's door de demonstranten wa ren heengereden ondanks het advies van de demonstranten en de politie, waarbij acht personen den dood vonden. Dit bracht een reactie on der het publiek teweeg in den vorm van botsingen en schietpartijen. Hij zeide, dat de regeerine naar zijn meening haar plicht had gedaan. Over het officieele Egyptische ant woord liet hij zich niet uit. een teeken van goedkeuring of aan moediging ten gunste van den in 1941 tegen Sovjet-Rusland ondernomen oorlog had kunnen worden opgevat. Zeker zou niemand van ons een stil zwijgen kunnen verwachten, zoodra het geloof en de grondslagen van de christelijke beschaving op het spel zouden staan, maar anderzijds is cr geen volk, dat we niet oprecht en van ganseher harte toewenschen, in waardigheid, vrede en voorspoed bin nen zijn grenzen te kunnen leven. Wat we bij alle uitingen van onze ge dachten en onzen wil voor oogea hadden was, de volkeren uit den cul tus van het geweld terug te brengen tot den eerbied voor het recht en den vrede tusschen allen te bevorderen: een rechtvaardigen vrede; een vrede, die in staat is allen tenminste een dragelijk leven te garandeeren." Volgens het Londensche blad „Star" zou kardinaal Spellman, de Aartsbis schop van New York, binnenkort tot staatssecretaris van het Vaticaan be noemd worden en weldra zijn eerste reis als Pauselijk diplomaat onder nemen. In verschillende dorpen tusschen Haarlem en Leiden betreurt men het ten zeerste, dat in de dienst regeling der electrische treinen geen stoptreinen zijn opgenomen, zooals dat vroeger het geval was. De bol lenstreek en de plaatsen in de on middellijke nabijheid daarvan ach ten zich min of meer gedupeerd. Zoo kan men b.v. van Haarlem uit alléén in Warmond komen door van Leiden naar dat watersport- centrum te loopen. De raad van Voorhout heeft medegedeeld, dat de burgemeester bij de Ned. Spoor wegen informaties heeft ingewon nen. Er werd hem medegedeeld, dat er geen stoptreinen meer zouden komen en dat het wachten op auto bussen is. Wat Voorhout betreft beeft de burgemeester gewezen op de smalle en slechte wegen, waarop geen groote autobussen geduld kun nen worden. De directie der Spoor wegen zal nu een "nderzoek ter plaatse instellen. De athletiekvereeniging „Haar lem" heeft Zondag haar jaarlijk- sche algemeene vergadering gehou den. Daar het de vereeniging zoo wel geldelijk als sportief voor den wind gaat, had de bestuursverkie zing niet veel voeten in aarde. Voor 1948 bestaat het uit de heeren Van der Mey, voorzitter; Hagtin- gius, seer.; Stouten, penn.; Her mans, wedstrijdsecr.; v. d. Klinken berg en v. d. Bel, comm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1