Sjahrir zou zijn afgetreden 1 Fransch-Spaansche grens 1 Maart gesloten Frankrijk wil betrekkingen met Franco verbreken EEN HUWELIJK IN BALIK PAPAN S) Bevestiging der geruchten echter niet te verkrijgen Het weer Argentinië voor de democratie Batavia herdenkt slag in Javazee 69ste JAARGANG No. 23481 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1946 ~1 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Wandaden van Ned. soldaten? Frankrijk vraagt Rusland om graan Z. H. Paus Pius XII, voorafgegaan door zijn lijfwacht en gevolgd door vele geestelijken, begeeft zich naar het geheim consistorie voor de officieele benoeming van de 32 prinsen der Kerk Bombay is onrustig; de opstand begon met muiterij op de vloot en breidde zich van de Indische Wijk spoedig ook tot de Euro- peesche zakenwijk uit. Er werd gevochten, benzine-voorraden en militaire wagens gingen de lucht in en een geplundcr op groote schaal begon. Deze foto toont 'n groep demonstreerende leden van de Indische vloot. De meesten van hen hebben de uniform uitgetrokken. Zij droe gen vlaggen van de Congres- Vartij en van de muslim league met zich Grenswacht versterkt JAPANNER ALS HUISBEDIENDE Opoffering van marine mannen niet vergeefsch TOESTAND IN BOMBAY WEER NORMAAL Prins Bernhard overwerkt Prinses Juliana aan de beterhand De Kardinaalsbonnet Zwart varken met een staart „Weerbare democratie" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In Batavia doen, volgens U.P., geruchten de ronde, volgens welke Sjahrir, na de besprekingen met de partijleiders te Djokjakarta, als premier" aou zijn afgetreden. Een bevestiging van deze geruchten was niet te krijgen, tengevolge van de slechte verbindingen tusschen Batavia en Djokjakarta. Naar de „Daily Express" meldt, zullen de Brltsche troepen begin April Java verlaten en plaats maken voor Nederlandsche bezet tingstroepen. Sir Archibald Clark Kerr, de speciale ambassadeur van Engeland, vertrekt eind Maart en eenige dagen later zullen dan Nederlandsche troepen de overige deelen van Ned.-Indië van de Japanners overnemen. sluitend bij het legerpersoneel. Men ziet ze heelemaal niet bij de burgerbevolking, die in het geheel niet door de muiterij schijnt aan gestoken. Sir Archibald Clark Kerr heeft plotseling een aanval van malaria gekregen, welke hem tot minstens begin volgende week dwingt zijn kamer te houden. Uit Batavia wordt gemeld, dat de Britsche troepen aan het Sema- rang-front herhaaldelijk met In donesiërs in botsing zijn gekomen. Daarbij is aan beide kanten ar tillerie gebruikt. Op Bali hebben de Japanners zich aan hoord van een Britschen torpedojager aan de Engelschen overgegeven. Er zijn kustpatrouilles georganiseerd cm te verhinderen, dat Japanners van Bali kunnen ontsnappen. Men gelooft, dat extremisten op de Westkust van het eiland Banka ongeveer 30 man aan land hebben gezet, om Toboali te bezetten. In Menado zijn de onder handelingen met de leiders van de muiterij voorloopig onder broken, daar deze geweigerd hebben de Nederlandsche be velen op te volgen. De Britsche missie, die naar Mo- rotai is, verwacht echter nog, dat de besprekingen een bevredigend resultaat zullen hebben, daar tal van troepeneheden, die geïnspec teerd werden, slechts zeer weinig belangstelling in de muiterij sche nen te hebben. Zoowel de Neder landsche als de Britsche leden van de missie werden over het alge meen goed ontvangen. De rood witte vlaggen waren opmerkelijk weinig in aantal en dan nog uit- Op de vragen van het Tweede Ka merlid Ruys de Beerenbrouck betref fende een beweerd optreden van Ne derlandsche soldaten tegen Indone siërs, heeft minister Logemann ge antwoord, dat hij de Indische Regee ring om inlichtingen heeft verzocht over het in het buitenland verspreide bericht, dat Nederlandsche soldaten onlangs ernstige wandaden zouden hebben gepleegd tegen onschuldige Indonesiërs. Zoodra deze inlichtingen zijn ontvangen, zal de minister op de gestelde vragen terugkomen. Het Fransche kabinet heeft Dins dag op voorstel van Thorez. eenstem mig besloten Rusland te' verzoeken Frankrijk tarwe te verschaffen. Het Fransche verzoek zou ongeveer vijf mlllioen quintaal omvatten. Verwachting tot Donderdag avond: In der, nacht lichte tot matige vorst; In den ochtend op som mige plaatsen nevel of mist Overdag kans op wat zoin. Geen neerslag van beteekenls. Zon onder 18.15, Maan 6.1* 14.05. Zon op *.30. In een langdurige zitting heeft het Fransche Kabinet Dinsdag besloten: 1. De Fransch-Spaansche grens met ingang van 1 Maart te sluiten. 2. Opnieuw stappen te on dernemen bjj de regeerin gen van de V. S. en Enge land om in een gezamen lijke actie de betrekkingen met Franco te verbreken. 3. De Spaansche situatie aan den Veiligheidsraad der Ver. Volken voor te leggen. De communistische kabinetsleden drongen aan op het onmiddellijke af breken der betrekkingen met Spanje, waartegen Bidault en de andere M.R.P.- leden zich verzetten, daar zij een een zijdige actie prematuur en ondoeltref fend achtten. Het bovenstaande resultaat is als een compromis te beschouwen, daar vermoedelijk een kabinetscrisis zou zijn ontstaan, indien de communisten aan hun eisch hadden vastgehouden. Het sluiten van de grens beteekent het volledige stopzetten van het rei zigers-, trein-, post- en telegraafver- keer tusschen de twee landen. Het handelsverdrag, dat in September 1945 werd gesloten, zal niet ten uitvoer worden gebracht. De omvang van den uitvoer van Frankrijk naar Spanje is betrekkelijk klein. De invoer naar Frankrijk, welke pyriet, sinaasappelen en Visch in blik omvat, zal echter eveneens worden beëindigd. De Spaansche regeering heeft offi cieel geprotesteerd tegen de 24 uur staking van de Fransche vakvereeni- gingen, die als demonstratie tegen de Spaansche regeering bedoeld was. en eveneens tegen de ontvangst, welke Giral te Parijs is bereid. De eerste resultaten van ne verkie zingen om "het presidentschap van Argentinië toonen aan, dat de can- didaat van de Democratische Unie dt'. Tamborini, tweemaal zooveel Stemmen verkregen heeft als Kolonel Juan Peron, de huidige dictator. Doer aanslagen van terroristen is vannacht één vliegtuig van de R.A.F. vernield en zijn negen andere bescha digd op vliegvelden in Palestina. Radio-Parijs meldt, dat nog vier Spaansche republikeinen door de militaire rechtbank te Barcelona schuldig bevonden en geëxecuteerd zijn. Volgens een woordvoerder van het Foreign Office heeft Engeland een telegram aan den Britschen ambas sadeur in Spanje gezonden, waarin hem gevraagd wordt om details over de executie van Garcia en de zijnen te verzoeken. De ambassadeur heeft instructies gekregen een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden van het proces voor den krijgsraad en de executie. Welingelichte diplomatieke krin gen zeggen, dat de Engelsche ge zant in Madrid opdracht heeft ont vangen aan Franco duidelijk te ma ken, dat de laatste executies in Spanje ,,een slechten indruk" op de openbare opinie in Engeland ge maakt .hebben. Een gezaghebbende persoonlijkheid, die in nauwe rela tie met het Foreign Office staat, zeide dat Engeland niet het plan had in de naaste toekomst de di plomatieke betrekkingen met Franco te verbreken, ondanks het toene mend aantal verzoeken dat hierom trent door groepen, die buiten de regeering staan, wordt gedaan. De Spaansche kwestie zal ver moedelijk vandaag het onderwerp zijn van een serie vragen in het Lagerhuis. Spanje heeft zijn grens aanzien lijk versterkt en verleden week is deze zelfs gedurende 24 uur geslo ten geweest om aan een contingent van ongeveer 1500 man gelegenheid te geven hun post in een sector der Pyreneeën te betrekken. Reuter meldt, dat volgens Radio Parjjs alle verloven voor Spaap- sche grenstroepen zijn ingetrok ken. Van Spaansche zijde wordt dit niet bevestigd. A.F.P. bericht dat Franco hedenmorgen besloten heeft zijnerzijds de Spaansch— Fransche grens te sluiten. (Speciale correspondentie) Des middags om 2 uur sta ik met mijn kof fertje voor het hou- ten en zinken „ho tel" van Balik Papan; den volgenden ochtend om 8 uur zal mijn vliegtuig weer vertrekken. Ik ben hier nooit eerder geweest, de kans is uiterst gering, dat ik hier ooit weer zal ko men. De 29-jarige militie sergeant van 't Kon. Ned.- Indtsche leger Wim A. Pet ten uit Zeist passeert in zijn „jeep". Hij herkent mij en verzoekt mij als mede- getuige te willen optreden bij zijn huwelijk met de 25-jarige Adriana Pieterse uit' Bandoeng. Bijna 6 ja ren geleden hadden de jon gelui zich te Bandoeng verloofd. De oorlog ver stoorde ook hun toekomst plannen radicaal. Wim werd krijgsgevangen ge maakt op Java, werd naar Thailand vervoerd om ten slotte in een kolenmijn in Japan te werk gesteld te worden. Adriana noem mij maar liever Jeanne heeft de „zegeningen" van een Japansch vrouwen concentratie-kamp op 5 verschillende plaatsen op Java leeren kennen. Het huwelijk wordt vol trokken in het houten ge bouwtje, waar de Neder landsche B.B.-ambtenaren, thans nog K.I.C.A.-mili tairen, dagelijks worstelen Burgerlijken Stand iu de eerste maand van dit jaar reeds twintig huwelijken heeft gesloten, wordt nu het een-en-twintigste ge sloten tusschen deze vrien den van mij. Het gezelschap rijdt na de plechtigheid naar de bungalow, welke het nieu- met de problemen van eco nomisch en sociaal herstel in hun gebieden. Bruid en bruidegom arrlveeren in een „jeep". Hij in correct uniform,'zij in een eenvou dig jurkje. Maar zij heeft kousen aan. Een uiterst schaarsch verschijnsel in het Indië van tegenwoor dig. Het bruidsbouquet be staat zeer toepasselijk tn dezen militairen tijd uit witte soldatenbloemen. An dere witte bloemen zijn te Balik Fapan nog niet ver krijgbaar. In het kamertje, waar de ambtenaar van den we paar zal gaan betrek ken: een kamer van onge veer 5 meter in het vier kant, grootendeels uit hout en zeildoek, muskietenvrij. Eén van een kamp van 120 van deze gebouwtjes, ge construeerd door de Ame- rikaansche genie, onmid dellijk na de landing der 7de Australische divisie, welke Balik Papan onge veer een half jaar geleden op de Jappen heeft ver overd. Uit de anclere bungalows komen de gasten, met eigen stoel of bankje on der den arm, aanzetten. Een Japansche krijgsgevangene vervult de rol van huisbe diende en brengt emmers met ijskoffie aan. IJs krijgt men in Balik Papan uit de .pack-ice machines", door de Amerikanen ach tergelaten. In een mini mum van tijd wordt hierin water omgezet in een soort natte sneeuw. Er Is verder een flesch gin en enkele flesschen Australisch bier. Een schat aan dranken in het tegenwoordig zoo al cohol-arme olie-stadje! En zoo valt de avond over het gezelschap. Over Balik Papan met zijn nog ovestal zichtbare litteekens van vernietigenden strijd. Waar de tropische planten groei de verschroeide aar de weer voor een groot deel heeft bedekt. Waar het eerste nieuwe groen weer is doorgebroken aan de verbrande boomstaken. Waar de eerste nieuwe ge bouwen tusschen de ruïnes zijn verrezen. Waar de in woners weer onbezorgd voor have en goed kunnen werken, In de overtuiging dat er voor hun heil wordt gezorgd, dat hun veiligheid is gegarandeerd. Een nieuw huwelijk, een nieuwe tijd.... BATAVIA, 27 Febr. (A.N.P.- Aneta)Acht overlevenden van den slag in de Javazee waren vandaag met hun echtgenooten en met de familie van de leden van de Nederlandsche marine, die daarbij hun leven verloren hebben, aanwezig bij een plech tigheid van het Nederlandsche departement van Marine ter her denking van den slag in de Java zee. Vice-admiraal pinke gaf uitdruk king aan zijn gevoelens van dank baarheid en achting jegens de man nen van de Koninklijke Nederland sche Marine, die hun leven in dezen slag verloren hebben. Hun opoffering is niet vergeefsch geweest, want zjj hebben tijd ge wonnen voor (le geallieerden en heb ben liet den Ver. Staten mogelijk gemaakt, zich van den klap te Pearl Harbour te herstellen, aldus spreker. Hij besloot in het Engelsch met een woord van dank aan „Onze kameraden van de Britsche en Ame- rikaansche Marine, die in dezen schitterenden slag hun leven offer den voor onze gemeenschappelijke zaak." Na twee minuten stilte bracht dr. Van Mook nog in een eenvoudige toespraak hulde aan hen, die geval len zijn Hij zeide. dat hij den slag in de J£jva Zee beschouwde als de bekroning van een reeks van ge allieerde acties, die ten doel had den den vijand tegen te houden. De leider van het Congres heeft in een openbare bijeenkomst t€ Bom bay het volk gewaarschuwd zich niet te laten misleiden door hen. die anti- imperialistische gevoelens en het po litiek ontwaken van de massa trach ten uit te. buiten en deze in ver keerde banen trachten te leiden. Het volk mag niet over opstand tegen de regeering denken, -wanneer het con gres hiertoe niet het sein heeft ge geven. De Communistische par'jj tracht het patriotisms van het volk uit te buiten en geeft een verkeerde leiding. Un. Press meldt nit Bombay, dat de toestand weer normaal Is. Een deel der troepenversterklngen Is weer teruggetrokken. Z. K. H. Prins Bernhard is in ernstige mate overwerkt door de opeenhooping van taken, welke hij vervult, en moet op medisch adviea eenige weken volstrekt» rust hou den. Te dien einde heeft Z. K. H. zich naar een herstellingsoord be geven, dat uitsluitend is gereser veerd voor geallieerde officieren, die rust behoeven. De gezondheidstoestand van II. K. H. Prinses Juliana is langzaam vooruitgaande, doch laat nog niet toe, dat H- K. H. den Prins ver gezelt. Het ligt in de bedoeling van de Prinses, om zich, zoodra zij geheel zal zijn hersteld, naar de verblijfplaats van den Prins te be geven. Na volkomen te zijn uitgerust, zullen Hunne Koninklijke Hooghe den vervo'ger.s de inspannende reis naar Scandinavië aanvaarden. Mgr. B. Eras heeft heden per soonlijk de Kardinaalsbonnet per vliegtuig naar Utrecht gebracht. De politie vond bij een slager to Zandvoort een varken en eenige zij den spek en ham. die geen stempels van den keuringsdienst hadden. Na lang zoeken kwam aan het licht, dat het varken clandestien geslacht was door den broer van den slager in het huls van diens schoonvader te Aerdenhout. De schoonvader was geen „groentje" in het clandestien slach ten. Voordien had hij reeds vier var kens gestolen en aan zijn schoonzoon verkocht, die er op zijn beurt weer een goed afzetgebied voor wist. Van het een kwam het ander en al spoe dig bleek, dat de schoonvader nog 11 varkens in petto had, die gezien de praktijken van dezen man geen al te rooskleurige toekomst hadden. De slager, diens broer en schoonpapa zitten nu gedrieën in het Huis van Bewaring. De tentoonstelling van het verzet ..Weerbare democratie" in de Nieu we Kerk op den Dam te Amsterdam zal Vrijdag 1 Maart des middags half drie door den minister-presi dent geopend worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1