Aanvaardt de Nederlandsche voorstellen Ook Engeland wil Spaansch regime veroordeeld zien Nationale Comité" zal morgen beslissen RUSSISCHE TROEPEN BEGINNEN IRAN TE VERLATEN r NERGENS IN BATAVIA Frankrijks grondwet De laatste Britten vertrekken heden Het weer. Voetbalwedstrijden afgelast Amerikaansche nota aanvaard komt honger voor 69ste JAARGANG No. 23484 ZATERDAG 2 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week SJAHR1R ADVISEERT: ff Kabinet" moet worden uitgebreid Hoogleeraren ontslagen SNEEUWSTORM teistert N.-Frankrijk Russisch vliegtuig beschiet Amerikaansch Zweden is solidair Staf en kruis voor Mgr. Baeten ZWARTE SUIKER 75 CENT PER KILO AMERIKAANSCHE SIGARETTEN PLENTY V.y STAD EN OMGEVING Zilveren jubileum van pater A. Distel O.E.S.A. Min. Ringers bezoekt Zandvoort Mr. F. Vorstman 70 jaar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Berichten van Midden-Java melden, dat Sjahrir morgen een beroep val doen op het ..Indonesische Nationale Comité" om de voorgestelde NederlandschIndonesische overeenkomst te aanvaarden. De zitting van het „Comité" wordt beschouwd als een critieke gebeurtenis voor Sjahrir's bewind. Als de 203 afgevaardigden zijn beroep weigeren aan te nemen en Sjahrir zullen dwingen af te treden, gelooft men, dat de kansen op een compromis vrijwel verdwenen zullen zijn. De vergade- din is bijeen in een gebied, waar de bevolking bepaald vijandig tegen over de geallieerd staat en men moet den invloed van de omgeving in dit opzicht niet onderschatten. sche leger zijn, onder commando van luitenant-kolonel F. H. Termeulen, met ongeladen geweren op de Zuid kust van Bali geland, om het geal lieerde militaire bestuur op het eiland te vestigen. De Japansche sol daten stonden vriendelijk te buigen. Het Indonesische nieuwsbureau „Antara" meldt, dat het „Natio nale Comité" gisteren zijn zitting te Soerakarta voortgezet heeft in aanwezigheid van Soekarno, Hat- ta, den zelfbestuurder Prins Fa- kceboewono en opperbevelhebber Soedirman. Besproken werd de op 17 Februari door het uitvoerende „comité" te Batavia aangenomen resolutie, waarbij on. een verster king der „regeering" werd ge vraagd, in het bijzonder door het opnemen van vertegenwoordigers van meer partijen. De besprekin gen waren „verhit", doch de reso lutie werd tenslotte met 140 tegen 07 stemmen aangenuomen. Officieel is medegedeeld, dat Sir Archibald Clark Kerr, die een zeereis gemaakt heeft langs de kust van Java, weer hersteld is en naar Batavia is teruggekeerd. Hij zal echter nog eenigen tijd aan boord van den kruiser „Norfolk" blijven. De wnd. directeur van binnenland - sche bestuur, dr. W, Hoven, heeft Z.-Celebes bezocht. Een „tijdelijke raad van Z.-Celebes" werd gevormd als resultaat van zijn overleg met de inheemsche autoirteiten. 2000 soldaten van het Ned.-Indi- Politieke partijen hebben overeen stemming bereikt over de nieuwe Fransche grondwet. Het plan geeft den president per soonlijken invloed door te voorzien in zijn presidi-um van de kabinets vergaderingen en den hoogen raad van nationale verdediging. Bij mlnis- terieele crises zal de president can- dtdaten voor het premierschap aan het parlement voorstellen. Ook Is overeenstemming bereikt over het stichten van drie vertegen woordigende kamers, waarvan er slechts één politieke macht zal heb ben. De tweede bestaat uit afge vaardigden, die geraadpleegd wor den over economische wetgeving. De derde kamer zal het recht hebben bepaalde wetgevingen uit te stellen. Bezie voorstellen moeten nog door de partygroepen, de constitueerende vergadering, de nationale vergade ring en "door een referendum worden goedgekeurd. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is aan dr. A. Klarenbeek, dr. J. Pb. de Monte Verloren en aan L. van Vuuren ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Radio Moskou heeft Vrijdag avond medegedeeld, dat de Rus sische troepen, heden, 2 Maart, zullen beginnen, Iran te verlaten Heden wordt een begin gemaakt met de troepenevacuatie uit de Oos telijke provincies van Iran, doch In de andere provincies zullen de troe pen nog blijven totdat de situatie „rustiger" ls, aldus het radiobericht. Russische militairen zeiden orders te hebben ontvangen heden het land te verlaten. Grot-Brittannië en de Vereenlgde Staten ontplooien vol gens Reuter een groote politieke ac tivltelt, daar het Russische volks commissariaat van Bultenlandscha Zaken oorspronkelijk kortweg' aan den Iraanschen minister-president had medegedeeld, dat de R-ussische ticepen niet zouden kunnen terug trekken, zoolang geen beslissing zou *?ver N Frankryk raast reeds 40 een sneeuwstorm, waardoor ve- h„ l„.! !"Ken verbroken zijn en an \?ed®elvo°rraad van Parijs tot Hacr ii cÜfer van Donder- is eruggebracht. Het nationale observatorium van Frankrijk voor spelt nog meer sneeuw. Te Parijs zijn de Anglo-Fran.sche onderhandelingen Vrijdag begonnen over het terugtrekken der troepen uit den Levant. Een woordvoerder van den Quai d'Orsay zeide, dat de be sprekingen een zuiver technisch karakter zullen dragen en dat na een week de Syrisch-Libaneesche delegatie, die gisteren te Parijs ge arriveerd is, een uitnoodiging zal ontvangen aan de besprekingen deel te nemen. fijn genomen over het terugtrekken van de B'ritsche manschappen in Iran. De evacuatie der Britsche troepen zal evenwel, wanneer lieden volgens de plannen de laatste (>00 man ver trokken zijn, voltooid zfljn. Indien vreemde troepen in be paalde gebieden van Iran blijven, zou zulks een verdragsbreuk befcee- kenen. Het Sovjet-besluit wordt in Londen verrassend genoemd, aau- gezien Rusland op een Amerikaan- sche nota enkele maanden .geleden antwoordde, dat de Sovjet-Unie ge leid werd door de tijdslimiet, vast gelegd in bet verdrag van Teheran op 29 Januari 1942. De termijn ein digde 2 Maart 1946. Verwachting tot Zondagavond; In het Zuid-Oosten des lainds vrij zwakke wind, in overige deelen matige wind tusselien Noord en Oost. Meest zwaar be wolkt met tijdelijk nog eenigen neerslag en plaatselijk nevel ol mist. Temperaturen' om het vriespunt. Zon onder 18.20. Maan 7.51 17.57 Zondag zon 7.2418.22. Maan 8.1219.19. Maandag zon op 7.21. Het Amerikaansche departement van Marine heeft bevestigd, dat Sovjet-Russische gevechtsvliegtuigen op 20 Februari j.l. boven de Mand- sjoerijsche haven Dairen op een Amerikaansch vliegtuig hebben ge schoten. „Het Departement wijst er de Sovjet-regeering op, dat het openen van het vuur door oen Sov jet-Russisch vliegtuig niet te recht vaardigen is, gezien de vriendschap pelijke betrekkingen, welke tusschen beide landen bestaan." Op 15 October 1945 werd ook een vliegtuig van de Amerikaansche marine ter hoogte van Port-Arthur, door een Russisch vliegtuig bescho ten. Het Departement gaf toe, dat de piloot van het Amerikaansche toestel, waarvan thans sprake is, in strijd met zijn orders verscheidene mijlen landinwaarts was gevlogen In verhand met de slechte weers omstandigheden zijn die voetbal wedstrijden van den KNVB In de districten I, II, IV, V en VI voor Zondag a.s. afgelast. De program ma's zijn voor de districten I en II opgeschoven naar Zondag 10 Maant, daar op dezen dag, ondanks den interlandwedstrijd Luxemburg Nederland, de competitie gewoon doorgaat. Een uitzondering zal uiteraard worden gemaakt voor wedstrijden, waarin elftallen optreden, die een of meer spelers aan het Oranje team moeten afstaan. Dit geldt bij voorbeeld voor den belangrijken wedstrijd HaarlemSparta. In Washington is bekend ge maakt, dat nu ook de Britsche regeering, evenals de Fransche, het Amerikaansche voorstel tot het afleggen van een driezijdige ver klaring, waarin het regiem van Franco wordt veroordeeld, heeft aanvaard. De stemmen om de betrekkingen met Franco te verbreken, hoopen zich nog dagelijks op, doch in Spanje werd gisteravond een ander licht op de zaak geworpen. De radio verklaarde n.l.: Spanje is altijd aangevallen, omdat het 't bolwerk van het katho licisme is. Lenin heeft eens ver klaard, dat Spanje het tweede com munistische land van de wereld zou zijn. Franco stuurde die plannen in de war en is thans het mikpunt van alle anti-katholieke krachten. Te Parijs is officieel medegedeeld, dat de Spaansche republikein José Giral niet door Bidault ontvangen wordt. Deze beslissing brengt men in verband met de besluiten in den Franschen ministerraad, waarover tot dusver de grootste stilte in acht genomen is. De Spaansche regeering heeft n afloop van een langdurige onder lei ding van Franco gehouden bijeen komst een tweetal nota's (gepubli ceerd. In de eene wordt verklaard, dat ondanks alle moeilijkheden de Spaansche regeering onverbiddelijk vastbesloten is de orde te hand haven en de nationale veiligheid te verzekeren en in de andere nota wordt een uiteenzetting gegeven over de Spaansch-Fransche betrek kingen sinds 1939, waarbij de geheele verantwoordelijkheid voor den hul digen toestand wordt toegeschreven aan „de communisten, die aan bui- tenlandsche bevelen gehoorzamen." Zweden zal zijn broodrant soen moeten verlagen nadat het een toewijzing voor brood, graan en rijst door de gealli eerde voedselcommissie heeft geweigerd. Het is tot deze stap overgegaan, daar er in andere landen meer behoef te aan voedsel bestaat. De hoeveelheid van het gewei gerde voedsel zou voldoende zijn geiveest om de brood- distributie in Zweden geheel af te schaffen. t Bij de wijding van Mgr. Jos. Baeten tot coadjutor waren zijn staf en kruis nog niet gereed. Thans zijn deze bis schoppelijke attributen gereed geko men en door het diocesane hoofd comité van de Katholieke Actie in het bisdom Breda aan Mgr. Baeten aangeboden. In verband 'met atoombomproeven, welke in Mei a.s. nabij het eiland Bikini van de Marshall-groep zullen worden géhouden, moet de bevolking van het eiland evacueeren. Inboorlingen vernemen de aanzegging, hun woonplaats te verlaten (Speciale A.P.-correspondentie) Gemakkelijk is het ll»ct op het «ogenblik het (lagelijksclie leven van den Nederlandei in Batavia te beschrijven. De Europeesche gemeen schap hier bestaat uit zóó- véél uiteenloopende gele dingen, dat geen twee le vens hetzelfde zijn. Zelfs niet in materieel opzicht, hoewel de tijdsomstandig heden meel) ren geil, dat «en ieder gelijkelijk wordt be dacht wat betreft z-ijn le vensbehoeften. De voedsel-situatie in Batavia is voor de Euro- peesche gemeenschap on verdeeld goed te noemen. Niemand hoeft hier honger te lijden. Er is genoeg va riatie in het eten, om een wetenschappelijk juiste voedingsverhouding te krij gen. Vaste getallen van de officieele levensmiddelen- distributie zijn moeilijk te noemen. Het kwantum rijst van 3 liter per persoon in de 10 dagen is vrij besten dig. V.erder worden er sui ker, levensmiddelen in blik en melk, en gedroog- glas „sjer djeroek" (ci troen-limonade). Koffie en thee zijn voor den burger voldoende te koop, tegen vrh redelijke prijzen. Buiten de distributie om de aardappelen verstrekt. Alcoholica zijn uitgespro ken schaarsch. Waar men ook komt, op elk kantoor, in het klein ste huisje, in het ellendig ste kamp. overal staat een kopje koffie of thee klaar. Suiker is er voldoende, buiten de distributie in vele winkels verkrijgbaar voor 75 cent per kilo. Ook het bekende glaasje „stroop" wordt onmiddel lijk aangeboden, o£ gen kan men versche groenten en vruchten verkrijgen, nu de Indonesische gemeen schap weer iets toeschie telijker is geworden en het boycotten der Hollanders vrijwel is verdwenen. Een versch eendenei het aanbod is overvloedig „doet" ongeveer 15 centen. Een tros bananen 30 k 40 cents. Vleesch kost gemid deld f 1.50 per kilogram. Versche melk is wel ver krijgbaar, doch wordt in verband met de ruime ma te van verdunning, door de Indonesische verkoopers toegepast, minder gekocht. Een wit broodje 400 gram ongeveer wordt om den anderen dag ver strekt tegen 18 cents. Bo ter, kaas, jam en andere heerlijkheden worden uit de blikjes geput. De klee ding-situatie is minder be vredigend. Er zijn wel „battle-dresses" van het Britsche leger, Amerikaan sche khaki lange broeken en shirts uitgedeeld, dpöTi lang niet iedereen heeft hiervan kunnen profiteeren. De vrouwen hebben vrijwel allemaal een lapje gekre gen. Sommigen een een voudige katoenen jurk Ondergoed, linnengoed, handdoeken, het is er alle maal wel. maar een vlotte distributie schijnt nog niet mogelijk. Te rooken is er voldoen de. De distributie deelt voornamelijk Raleigh" of „Chelsea" cigarettcn uit, Amerikaansch fabrikaat, Iets minder goed dan „Ca mel" of „Luckjr Strike". Daarnaast is er een over vloed van locale produc ten al» „Kooa" en Seman- gat'\ Ruim 700 lycisten kennen pater Aegidius 'Distel O.E.S.A., prefect van hel Triniteitslyceum, en hoe veel oud-leerlingen moeten daar wel niet bijgeteld worden? En welke vader of moeder van die tal- loozen kennen hem niet, minstens van een strafkaart over hun lieven zoon? 25 jaar staat hij nu tus schen de jongens, waarvan de laatste 10 op het Triniteits. Kwart over acht slapt hij het schoolge bouw binnen en 6 uur verlaat hij het pas. Intusschen heeft hij als een onmisbare verkeersagent den schooldag met haar dagelijks nieuwe verrassingen geregeld, alle problemen opgelost, met een glim lach, een vermaan, bemoediging enin de uiterste noodzaak met een straftaak. Geheel de schoolgemeenschap ziet hem graag als de veilige ba ken tusschen de woelige jongenzee. Geen wonder dus, dat zij al weken met een grooten boog om hem heen loopen, want hij staat telkens in den weg en zijn feest moet toch voorbereid worden. Dinsdagmorgen 9 uur zal de ju bilaris een plechtige H. Mis op dragen in de parochiekerk van Overveen. Dan volgt de sohool- receptie en van 1 tot 2.30 zal pater prefect ter gelegenheid van zijn 35-jarig priesterschap rtcipieercn voer alle oud-lyceisfen, ouders en belangstellenden, in het schoolge bouw. Maandagavond en Dinsdag middag is er feest op school en dan gaat men den yolgenden mor gen het aschkruisje halen en be gint pater Distel naar wij hepen aan een tweede cyclus van 25 rijke priesterjaren tusschen en voor de jeugd van Nederland. Vrijdagmorgen bracht minister ir. J. A. Ringers een bezoek aan Zand voort. Na het bureau van den we deropbouw bezocht te hebben, be zichtigde hij, begeleid door burge meester H. van Alphen. den omtrek om zich persoonlijk te overtuigen van de verwoestingen, die de Duit- schers hebben aangericht. Na deze excursie werd de minister ten raad- huize ontvangen. Tijdens de bespre kingen over het nieuwe plan voor de badplaats gaf ir. Friedhol, de ontwerper, een uiteenzetting. Ondanks het zeer slechte weer hebben velen gisteren de gelegen heid te baat genomen om mr. F. Vorstman geluk te wenschen op zijn zeventigste verjaardag. Daratoa behooren o.a. deken J. C. W. v. d. Wiel, de paters en leeraren van het Triniteitslyceum, bestuursleden van Geloof en Wetenschap, het kerkbe stuur der parochie te Overveen, oud-leerlingen, etc. Een schat van bloemen was in de woning opge steld. Mr. Vorstman is zelfs giste, ren nog naar de school gegaan, waar zijn leerlingen hem een kleine hulde bereidden en een geschenk aanboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1