Sjahrir zal nieuw coalitie- kabinet" vormen I Eenheidsvakbeweging voor Katholieken verboden r Woensdag nota inzake Spanje te verwachten Vroegere verbodsbepalingen blijven van kracht HOOGTIJ VAN DE DWAASHEID v.. Ned. vlag weer boven eiland Bali I J Vrije onderhandelingen met de Nederlanders geëischt Het weer. Apostolisch Vicaris van Suriname wachten op vervoer 69ste JAARGANG No." 23483 o MAANDAG "4 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 99 Aftreden was zuiver formeele kwestie '■IÉ' Gijzelaars op Banka bevrijd Kard. Spellman bestolen .ft, - Het tempo in het leven wisselt nog al eens: Deze mannen, gedemobiliseerde Canadeezendie misschien nog geen maand geleden met aardige meisjes in een jeep over de vluchtheuvels van de Leidschestraat snorden en daarvóór ongetwijfeld in lange legercolonnes naar het front trokken, zullen er achter hun sneeuwrol nog wel eens aan denken. De sneeuw ligt hier zoo hoog dat ze niet geruimd maar slechts gewalst kan worden Abonnementsprijs 30 cent per week 1070 Missionarissen HERDERLIJK SCHRIJVEN VAK HET EPISCOPAAT (Vervolg op pagina 3) OVERAL SCHUIMT HET BIER IN DE CLAZEN; DE ZOTTERNIJ HEEFT DORST Unilever-affaire breidt zich uit Distributie-ambtenaren zijn mede debet Vrijdag Batavia, Zondag Amsterdam Vliegramp in Amerika Ook Spaak slaagt niet Liberalen blijven afzijdig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het republikeinsche „Minis terie van Voorlichting" heeft vandaag bekend gemaakt, dat aan Sjahrir opdracht is gege ven een nieuw coalitie-„kabi- net" te vormen. Medegedeeld wordt voorts, dat „het niet be kend is, welke de achtergrond van deze politieke manoeuvre is". Sjahrir was Zaterdagavond reeds bezig een nieuw kabinet op bree- dere basis" te vormen. Dit werd medegedeeld door radio-Soerakarta. Er werd echter geen toespeling ge maakt op het eerder bekend ge maakte bericht, dat Sjahrir zou z(jn afgetreden. De raadsman van het Indonesi sche .^kabinet", Hadji Agoes Salim, heeft aan United Press medege deeld, dat het aftreden van Sjah rir een zuiver formeele kwestie was. Sjahrir had reeds lang van tevoren er bij Soékarno op aange drongen zij nmedewerking aan een reconstruotie van het „kabinet" te geven. Een beslissing in dezen zin werd echter steeds uitgesteld, tot dat midden-Februari het „werk comité" tot dezelfde opvatting kwam. Soekamo heeft daarna de beslissing aan het „Nationale Co mité" overgelaten. Het „Nationale Comité" be sloot, dat men deze kwestie geen „aftreden" zou noemen en dat er geen publiciteit aan zou worden gegeven, voordat een verklaring over de politiek van Sjahrir zou zijn afgelegd. Er werd vertrouwen in Sjahrir uitgesproken, waarop deze aftrad en formeel de opdracht tot recon structie van het „kabinet" aan vaardde. Salim zeide, dat de re constructie van het „kabinet" vast stond, nadat heit „Nationale Co- mit" met 140 teg-en 67 stemmen de resolutie van het „werkcomité" had aanvaard. Sjahrir zou bij het aanvaarden van zijn opdracht de volgende voorwaar den hebben gesteld: a) De vorming van een politiek kabinet, waarvoor de verschillende Indonesische politieke partijen of po litieke combinaties eandidaten naar voren konden brengen. b) Volledig de vrije hand om zul!» een kabinet samen te stellen. e) Volledige verantwoordelijkheid tot liet door hemzelf kiezen van af gevaardigden tot het voeren van de onderhandelingen met de Nederlan ders, zonder dat zij telkens rugge spraak behoeven te houden met Djokjakarta. Men verwacht, dat Sjahrir uiterlijk Dinsdag, wanneer het nieuwe „kabi net" naar alle waarschijnlijkheid" ge vormd zal zijn, naar Batavia zal te- rugkeeren. Over deze kabinetsvor ming worden nu besprekingen ge houden te Soerakarta, waar Sjahrir met ongeveer 10 vertegenwoordigers van Indonesische politieke partijen is gebleven. Men hoopt vol vertrouwen, dat de eerste formeele besprekingen op basis van de Nederlandsche voorstel len mogelijk tegen de tweede helft van deze week zullen aanvangen. Sir Archibald Clark Kerr zal de besprekingen op weg kunnen helpen en, wanneer de grondbeginselen een maal zijn uitgewerkt en daarover overeenstemming is bereikt, zal hij Java nog eind Maart, volgens zijn oorspronkelijk plan, kunnen verlaten. Met uitzondering van Sjahrir zijn alle leden van zijn „kabi net", die hem bij zijn bezoek aan Soerakarta vergezelden, gis termiddag naar Batavia terug gekeerd. v s, Wïiii&s xy S 4. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, lapigs de Noordkust tijdelijk krachtige Oostelijke wind, iater ruimend naar Zuid- Oost en afnemend. Overwegend bewolkte lucht met hier en daar tijdelijk nog eenige sneeuw of regen. Overdag lichte dooi, plaat selijk mist. Zon onder 18.23. Maan 8.31 20.43. Zon op 7.19. Na vier Jaar van Japansche bezet ting wappert de Nederlandsche vlag Weer boven den Pasar, de belangrijk st© plaats van ZUid-B'ali en de op een na grootste stad van het ge- heele eiland. Zonda,"1' werd reeds een bijeen komst gehouden tusschen hoogge plaatste Engelsche en Nederlandsche officieren en de acht Balinee- sche prinsen. De Nederlandsche mi litaire bevelhebber op Bali, luite- nant-koltfnel P. H. Termeulen, be schreef de resultaten der bijeen komst als „zeer bevredigend". Oo de uiterste Oostpunt van net eiland Banka, waar naar verluidde door de extremisten een aantal gij zelaars werd vastgehouden, is' re Tandjong Berikat door een Neder- landschen torpedojager 'n landings- groep aan wal geaet. De groep werd van de kust met hevige salvo's ont vangen, waarna de torpedojager de posities der extremisten onder vuur nam. Tenslotte werden de extremis ten ondej- den voet geloopen en konden 25 gijzelaars bevrijd worden, die allen aan boodr werden geno men. De Romeinsche bladen melden, dat kostbare voorwerpen, waaronder een borstkruis ter waarde van vijf miUioen lires, aan Kardinaal Spell man, aartsbisschop van New York, tijdens zijn verblijf te Rome zijn ont stolen. De diefstal moet gepleegd zijn in het hotel, waar de prelaat met zijn gevolg logeerde. De kostbare voor- Werpen waren bestemd om door den Paus gewijd te worden. Het politie onderzoek heeft nog geen enkel re sultaat opgeleverd. Officieel is in Washington me degedeeld. dat de nota der drie mogendheden inzake Spanje niet vóór Woensdag zal gepubliceerd worden, daar <ie Britsche regeering eik punt nauwgezet wil onder zoeken. De Spaansche regeering verklaarde in een Zaterdag uitgegeven nota, dat „Spanje zijn binneniandschen vrede tot eiken prijs zal verdedigen". Het sluiten van de grens door Frankrijk wordt beschreven als „zonder uitleg of oorzaak" en tegen de inmenging van Frankrijk in Spaansche vonnis sen tegen misdadigers wordt hevig geprotesteerd. In een artikel in het officieele Rus sische blad „Prawda" heeft Rusland voor het eerst zijn houding jegens de Spaansche monarchisten bekend ge maakt. Het blad beschuldigt Franco ervan, plannen te maken tot een omzwaai naar de monarchie. J. -.Ac- Pater Stephanus J. M. Kuypers O.s.s.R. is benoemd tot Apostolisch Vicaris van Suriname. Mgr. Th. A. L. M. Roosmalen blijft administra tor van de missie in Suriname tot dat pater Kuypers zijn ambt aan vaardt, meldt AN.P.-Aneta uit Suriname. De nieuwe vicaris, die sedert de oprichting van het vicariaat in 1852 de 'zesde titularis is, werd 22 Juli 1899 te Borkel en Schaft ge boren. Na zijn voorbereidende stu diën trad hij in de orde der Re demptoristen en werd als zoodanig 30 September 1920 geprofest. Nadat pater Kuijpers 1 October 1924 tot priester was gewijd, vertrok hij naar de missie in Suriname, waar hij tot op heden werkzaam is. Hij kent al le staties van dit missiegebied en hij was gedurende 6 jaar overste van de statie Rosa de Lima te Pa ramaribo. In 1936 trad hij ook op als vice-provlnciaal der orde. Voor vertrek naar de Katholiek© missiegebieden staan in Nederland thans gereed: 1070 Nederlandsche misisonarissen, n.l. 807 priesters, 100 fraters en broeders en 163 zusters. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND Aan de hun toevertrouwde geeste lijkheid en geloovigen Zaligheid in den Heer Beminde Geloovigen, In Onzen gemeenschappelijken brief na de bevrijding, van 29 Juni 1945, hebben Wij U er op gewezen: „allen moeten wij, ieder op zijn plaats, en naar de mate van zijn krachten, de handen ineen slaan, om ons land weder op te bouwen, waarvan zoo groote ge deelten verwoest zijn. Allen moeten wij onze krachten inspannen, om de geestelijke wonden te genezen, die vijf jaar verwildering en groote ze delijke gevaren hebben geslagen. De wereld moet terug naar Christus, v/il zij niet ten gronde gaan. Want niemand mag een ander fundament plaatsen, dan hetgeen gelegd is en dat is Jesus Christus". 1) In de afgeloopen jaren hebben Wij onophoudelijk getuigd, dat zon der de aanvaarding van de christe lijke grondslagen geen maatschap pelijke en staatkundige orde moge lijk is. Daarom is het de plicht van iederen katholiek om èn als goed Nederlander èn als trouw lid maat der Katholieke Kerk aan den wederopbouw van ons dierbaar va derland mede te werken op den grondslag der christelijke beginse len, waarop ook het leven van sta ten en volkeren moet zijn opge bouwd. Over deze fundamenteele doelstelling kan er onder ware christenen geen verschil van mee ning zijn. Het is daarom ook zonder meer duidelijk, dat organisaties, wier beginselen in* strijd zijn met de christelijke leer of wier daden en practijken in feite den christe- ljjlcen geest ondermijnen, voor katholieken onaanvaardbaar zijn. Wanneer wij derhalve op sociaal terrein zien, dat een Eenheidsvak beweging, onder het mom van na tionale eenheid, haar doel na streeft met middelen, die onbe twistbaar een communistisch ka rakter verraden en daarom bij het weldenkend deel van ons volk afkeuring vinden, Is het geen vraag meer, of de katholieken lid mogen zijn van deze Eenheids beweging. Wat Wij vroeger bepaalden om trent het lidmaatschap van com munistische vereenigingen, geldt thans ongetwijfeld ook voor de Eenheidsvakbeweging. Aan katho lieken, die lid daarvan zijn, moe ten de' H.H. Sacramenten gewei gerd worden. In socialistische vereenigingen, zoo- ais het N.V.V., openbaart zich een streven om deze vereenigingen los te maken van de door de Kerk steeds veroordeelde marxistische grondslagen en louter materialistische doelstellin gen. Op grond hiervan meenen de lei ders, dat deze organisaties niet lan ger voor katholieken verboden zijn. Hoewel Wij geenszins de oogen slui ten voor de ontwikkeling, die zich thans in socialistische vereenigingen afteekent, meenen Wij toch, dat de deugd van voorzichtigheid eischt, dat Wij onze vroegere bepalingen omtrent het lidmaatschap van socialistische vereenigingen handhaven, totdat uit de feiten blijkt, dat haar streven niet meer in strijd is met de christelijke beginselen of den christelijken geest. Te zijner tijd zullen Wij daaromtrent een nadere verklaring geven. stoet is op komst. (Speciale reportage) Uit een breeden kring van ïnenschcn ploft blauwe rook. Een knal ressoneert tegen de gevels van het Vrijthof, het eerste der elf schoten uit den histori- schen, kleinen vuurmond, die Zondagmorgen te elf uur en elfmaal elf minu ten min vijfmaal elf minu ien en elf seconden de eer ste na-oorlogsche vasten avondviering te Maastricht inschiet. Door het) hotelvenster zien wij het Vrijthof lang zaam veranderen. Eerst de kerkgangers over het be sneeuwde plein, in de op eenvolging der Zondagsche missen, terwijl de beiaard van Sint Servaes klepelt door de stilte „dat Jezus leeft!" Zij schrijden rustig af en aan', verspreide groep jes. Ze kijken naar de lucht, waar een Maartsche zon al hooger stijgt en zeg gen tevreden: „Önze Lieve Heer is met de gekken", want achter die stilte en ingetogenheid broeit de ver wachting. Sinds gisteren heerschen onbeperkt vreug de en dwaasheid in Maas tricht. Op het stadhuis heeft burgemeester Michiel3 van Kessenich plechtig het bestuur der stad voor drie lange dagen overgegeven aan Z.D.H. Bertus Nihila- nus II. Prins Carnaval, en zijn Raad van Elf. Het wachten is nu op de groo te dingen die komen gaan. Als het middaguur na dert, stroomt het Vrijthof vol menschen, die drénte- het eerste schot. De zot ternij is uitgebroken over Maastricht, het hoogtij der dwaasheid vult de atmos feer, de harten, de hoofden. Daar komen de eerste ver- kleede kinderen. Zij men gelen bonte kleuren overal in de massa. Zij dansen hand in hand, vormen slin gers en guirlanden, levende serpentines. Zij wisselen len in de sneeuw, een don kere massa, die het wijde, witte plein overdekt. Éen harmonie betrekt de mu ziektent. De glundere Mo- muskop boven de sociëteit, de Nederlandsche maagd en haar leeuw op „Les Pays Bas" en zelfs het eerbied waardig torencomplex van Sint Servaes en Sint Jan zien gespannen op de me nigte neer. Door haar mid den schrijdt de Raad van Elf. plechtig, de steken m de hand. Het oude Monvus- kanon, thans onder de hoe de der tempeleers, gaat in stelling en wordt met pul ver geladen. Daar kraakt hun gangen al wijder en wijder, de ruimte vult zich met muziek, waarboven tot elf maal toe het Moraus- kanon zijn stem verheft. Al wat op koper blaast trekt door Maastricht. De klanken lokken de kleuren naar buiten; na de jeugd vol grappigen ernst in haar maskerade, komen ook ouderen verkleed de straat op. Steeds bonter wordt het Vrijthof, de Kleine en Groote Staat. Al moesten de maskers ditmaal thuis blijven, om politieken ex cessen de kans te ontne men. de animo is er niet minder om. Uit het gewoel De optocht vormt het hoogtepunt van den eersten dag. Zij trekt een lijn vol kakelbonte verwen door de oude stad De straten da veren van de sclietttereiule fanfares. Langzaam rijden de groote wagens voorbij, waarop de.dwaasheid zlcb vermaakt met heel de ac tualiteit van gifhandel en rljksbureaux, van bonnen- zwendel, zuivering, ver dwenen auto's bij M.G., textiel- en schoeiiennood. Verkleede groepen (lansen in den stoet in rijen heen en weer, de zotste maskers worden meegedragen, mon sterachtige koppen in ver starden grijns. En overal op de wagens schuimt het bier in de glazen; de zot ternij heeft dorst. De op tocht is een tanaal. Nog zij niet ontbonden, of de earmagnon in de straten begint, de eindelooze wis- selgang der gecostumeer- rten. hossend, zingend, juB cliend. En 's avonds is het dringen en wielen van den eindeloozen stroom van dansenden door de zalen der stad even oud en on weerstaanbaar als 't voort stuwend Maaswater, lmlten onder de brug, die Maas tricht met Wijk verbindt. Ofschoon de politie tot dusverra nog geen mededeelingen heeft ge daan over het resultaat van heï onderzoek inzake de Unilever-Vcr- koopcentrale doen toch geruchten de ronde, die wijsen op een be- denkelijke wending welke deze zaak genomen heeft. Het schijnt vrijwel zeker dat ook distributie-ambtenaren bij het ver dwijnen der bonnen betrokken zijn geweest en wel hoofdzakelijk per sonen, die vroeger werkzaam waren, bij de Unilever en aldug de schakels hébben gevormd, waardoor het voor de gearresteerde kopstukken der Ver- koopcentrale mogelijk was, hun knoeierijen op zulk een groote schaal te bedrijven Het is wel zeker, dat bij het Cen traal Distributie Kantoor millioenen. en millioenen bonnen ongecontro leerd vernietigd zijn. De Rotterdamsche recherche heeft in verband hiermee een paar arres taties verricht in Hattem, de cen trale waar de contróle der bonnen geschiedt, In Den Haag en ook te Rotterdam. Verschillende gearres teerde personen zijn inmiddels ech ter weer vrijgelaten. Door het ge brek aan contróle was het mogelijk dat de Verkoopcentrale haar prak tijken uitoefende. Niet minder dan drie Indië-vlieg- tuigen kwamen Zondagmiddag korten tijd na elkaar op Schiphol binnen. Het laatste, onder gezagvoerder Groene- veld, deed de reis wel vliegensvlug: deze Skymaster startte Vrijdag 1 Maart van Batavia. Het vlaggeschip van de American Airlines is op een berghelling bjj San Digo naar beneden gestort en. volkomen vernield: alle 27 inzitten den kwamen Om het leven. Het is ae ernstigste ramp, die tot dusver in de Amerikaansche civiele lucht vaart heeft plaatsgevonden. Onze correspondent telefoneert ons uit Brussel: Naar wij Zondagmiddag vernamen, is de heer Spaak, die na de misluk king van den heer De Schrijver was aangeduid door den Prins-regent als informateur naar de mogelijkheid tot vorming van een nieuw kabinet, in deze opdracht evenmin geslaagd. Dit is een gevolg van het feit dat de Liberalen zich afzijdig wenschen te houden en geen deel willen uitmaken van de regeering. Dit maakt de voor genomen vorming van een zgn. link- sche coalitie onmogelijk. Wanneer alle partijen op hun standpunt blijven staan, ziet men niet goed hoe men uit deze crisis zou kunnen geraken. De Prins-Regent heeft thans besloten persoonlijk tot nieuwe consultaties van de partijen over te gaan om te trach ten een compromis te bereiken. Frankrijk heeft, naar P. meldt, een voorstel gedaan tot het bijeen roepen van een viermogendheden* conferentie teneinde het geheel© vraagstuk van het toekomstige be stuur van Duitschland te bespreken, 1 Frankrijk heeft zijn eisch tot af scheiding van het Rijn- en Roerge bied herhaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1