BLOEMENDAAL De avonturen van Ling Khi Tong Ir. F. Guljé vermoord DE HAARLEMMERHOUT wordt weer de trots der stad /r; Het Hildebrandmonument en de historie De Heerlijkheid Carnavalsviering van het „Kasteel van Aemstel" Vasten- en Onthoudingswet MAANDAG 4 MAART 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Stille Omgang „Sancta Maria" op de planken „Dreefzicht" verdwijnt Letter M H. J. van Es begraven Inspecteur Sauer ontslagen Onthulling gedenkplaat Distributie Heemstede Volksherstel Haarlem, Actie Nijmegen-Venray Hillegomsche beurs IN HET KORT Koers NecL-Indische gulden verlaagd De vrijlating van Mussert's echtgenoote Benoemingen Herstel en vernieuwing van V. het vroegere lustoord WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Het klinkt misschien ongelooflijk, maar na twee oorlogen zijn de voor bereidingen voor het Hildebrand monument dat in den Haarlemmer Hout zal verrijzen, zoo krachtig voortgezet, dat er alle hoop is op een spoedige plaatsing. Prof Bronner heeft het gemeentebestuur plechtig toegezegd, dat hij met alle kracht aan de verdere uivoering van zijn beeldenreeks zal werken. Men weet, dat verschillende beelden kant en klaar zijn. Wanneer de prof. gereed Is, zal men weer over de plaats van het monument gaan redetwisten, Want de reconstructie van Den Hout heeft andere mogelijkheden gescha pen. In hiet bestuur van den „Stillen Omgang" werd gekozen als secre taris de heer Jutte en als penning meester de heer Venbert. De Stille Omgang zal van Zaterdag 17 op Zondag 18 Maart gehouden wor den. Des avonds 10 uur wordt een Lof gehouden, waarna de loopers naar Amsterdam vertrekken. Om half twee gaan de bussen van het Marktplein. De H. Mis van dien nacht zal opgedragen worden in de Paterskerk aan de Keizers gracht De schoolvereeniging „V.I.O.S." van het R. K. Meisjeslyceum „Saneta Maria", welke Zondag in het Con certgebouw in het openbaar debu teerde, heeft den leerlingen en ouders een avond aangeboden, die zoowel wat de keuze van het programma als de uitvoering betreft, in één woord af was. De verschillende klassen van de afd. Gymnasium en Middelbare Meisjesschool waren op het podium vertegenwoordigd en speelden, zon gen of dansten heel charmant èn natuurlijk. „Sancta Maria" bleek over een aantal krachten te beschik ken, die niet alleen in de moeder taal, maar ook in het Fransch uit stekend acteerden. Het spel en de dictie waren opmerkelijk goed. De zang stond eveneens op een behoor lijk peil, de meisjesstemmen klonken bijzonder zuiver en bekoorlijk. Ge zien de resultaten moet men tot de conclusie komen, dat er uiterste zorg aan de voorbereiding is besteed. Deze avond heeft er zeer zeker toe bijge dragen den band tusschen de school, de leerlingen en ook de ouders te verstevigen. Het café-restaurant „Dreefzicht", dat de sociëteit „Trouw moet blijcke" indertijd bouwde en dat later voor talrijke Haarlemsche vereenigingen een toevluchtsoord was, zal worden afgebroken. Op dit fraaie punt aan het begin van Den Hout zal straks een nieuw gebouw verrijzen, waarvoor Ir. Fried- hoff een ontwerp maakt. Morgen, Dinsdag, is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letter M. Zaterdagmiddag werd onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. J. van Es, in leven leeraar Engelsch en Algemeene Geschiedenis aan de Christelijke opleidingsehool te Haarlem, die Woensdag tengevolge van een ongeluk met zijn motor rijwiel te Heemstede werd gedood, ten grave gedragen. Onder de tal rijke aanwezigen, die de aula van de- Algemeene Begraafplaats vul den, waren o.m. aanwezig vele leerlingen en oud-leerlingen, de heer F. Verweerd, hoofd van de school, met het overig onderwij zend personeel, en de heer H. van de Wleijer, Inspecteur van het On derwijs. De heer J. J. Sauer, kapitein van de gemeentepolitie in Alkmaar, en voorheen inspecteur van politie te Haarlem, is wegens ontrouw uit zijn functie ontslagen. Zaterdagmiddag was er in het inspectiegebouw der belastingen aan het Klein Heiligland een korte, eenvoudige plechtigheid: de ont hulling van een gedenkplaat ter nagedachtenis aan twee ambtena ren, J. H. Boeltjes en N. K. J. van Waas,' die him trouw aan het vaderland met den dood hebben moeten bezegelen. De uitreiking van toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid over de 4e periode (17 Maart13 April) ge schiedt in het R. K. Vereenigingsge- bouw aan den Heerenweg no. 191, 18 en 19 Maart. Nieuwe aanvragen kunnen na 10 Maart worden ingediend aan het kantoor Binnweg 160. WE OELOOVEN WEL DAT ZE ALLEMAAL HUN JAS KUN. NEN OPHANGEN in Nijmegen- Venray, nu we 44 kisten kleeren- hangers hebben gezonden. Maar als U nóg iets anders vindt, bel dan nr. 21381. De tentoonstelling, die van 10 21 Maart in „Domi" ge houden wordt, zal den be langstellenden een en ander laten zien van Bloemendaal gedurende ongeveer de laatste 3 eeuwen. Al lereerst uit den tijd, toen Bloemen daal nog de Ambachtsheerlijkheid Aelbertsberg, Tetterode en Vogele- sang was, waarvan de Heeren van Brederode en later o. m. de ge meente Haarlem de ambachtshee- ren waren. De namen Aelbertsberg, Tetterode en de Vogelesang waren de aanduidingen voor de tegen woordige wijken der gemeente: Bloemendaal, Overveen en Voge lenzang. Aelbertsberg en Vogele sang zijn beide bekend uit de ge schiedenis der Hollandsche Gra ven omstreeks 1100 en latere jaren. Het Huys te Aelbertsberg was een woonstede der Graven evenals 't Huys te Vogelesang, dat bekend was als jachthuis van Graaf Flo- ris V. Van beide grafelijke verblij ven wordt thans niets meer gevon den. Het eenige wat nog aanwezig was van 't Huys te Aelbertsberg, vermoedelijk een kelder met ton gewelven, is helaas omstreeks 1930 gesloopt. Wellicht zou een door Monumentenzorg ingesteld onder zoek op beide historische terreinen interessante ontdekkingen opleve ren om de fundamenten van de beide woonsteden der Hollandsche graven vast te kunnen stellen. Enkele afbeeldingen van 't Huys te Aelbertsberg in vervallen toe stand zullen op de tentoonstelling te zien zijn. Tetterode was van oudsher het bestuurscentruijj der Heerlijkheid. De jurisdictie werd namens den Ambachtsheer door Schout en Schepenen uitgeoefend, die hun zetel hadden in het Regt- huys aldaar toen tevens als lo gement in gebruik dat gestaan heeft op de plaats van het tegen woordige hotel „Van Ouds het Raadhuis". Tot in de eerste helft van de 19e eeuw vergaderde het gemeentebestuur in enkele ver trekken van het oude Regthuys, totdat in 1846 de gemeente de be schikking kreeg over een eigen gemeentehuis, dat gebouwd werd op de plaats van het in datzelfde jaar gesloopte Klokhuis aan den Korten Zijlweg. Het opschrift, bij den herbouw van het oude loge ment aangebracht op het tegen woordige hotel, herinnert nog aan de bestemming, die het eertijds had. De werkers van het „Kasteel van Aemstel" met him dames waren Zondagavond in het Roothaanhuis te Amsterdam aanwezig opi het Carnavalsfeest te vieren. De direc teur, de heer J. J- W. Boerrigter, opende den avond met een wel komstwoord en vond daarbij gele genheid om onder luid applaus mede te deelen dat het 100-jarig bestaan van ,,De Tijd" op waardige wijze zal worden gevierd. Ook de hoofdredacteur van „De Tijd", mr. L G. A. Schlichting, richtte zich in een toespraak tot de aanwezigen. De rest van den avond was ge wijd aan een cabaretprogramma, door het personeel zelf verzorgd, waarvan vooral ettelijke zinspelin gen op de hebbelijkheden (het mocht dezen avond!) van verschil lende bewoners van „Het Kasteel" groote vreugde verwekten. Maar het hoogtepunt was ongetwijfeld de komst van Prins Carnaval, die op een wagen werd binnengereden, door den directeur plechtiglijk verwel komd en door een koor enthousiast toegezongen werd, waarna Zijne Koninklijke Hoogheid in een bril- lant gericht den lof der ondegelijk- heid en plichtsverzaking bezong. En tenslotte was er natuurlijk het bal. Ook ditmaal waren ear op de Hil legomsche bollenbeurs weer vele inzendingen van gebroeide bloemen en de keuringscommissie reikte niet minder dan negen certificaten uit. De prijswinnaars waren: M. J. v. d. Weijden, Sasenheim met Dar- wintulp „All Bright"; L. Stassen, Hillegom met Tulp „Cordel Huil"; Belle en Teeuwen, Lósse met tulp „Madame Lefeber"; F. Roozen, Vogelenzang m. Mendeltulp „Peer less Pink"; P. Bijvoet, Overveen met dubbele vroege tulp „Triom- phator Max"; F. Rijnveld en Zo nen, Hillegom met „Stresa" en „Lady Rose" en ten slotte Kees Jonkheer Pzn. met narcis „Sola- rio". Hoewel de handel zeer stal was, waren er vele bezoekers. Onder regie van S. Tlmis Lzn. werd gisteravond door de R. K. Too- neelvereeniging „Dio" het stuk „Va- cantiegeneugten" met succes opge voerd. Voor de Haarlemsche rechtbank zal morgen een kort geding gevoerd worden over een geschil bij het Hóogovenbedrijf. Dit geschil betreft den eisch van uit gesloten arbeiders, om loon alsnog uitbetaald te krijgen. Op het H.O.V.-Volksconcert, dat Dinsdagavond zal worden gegeven, worden uitgevoerd „Havanaise" van Saint-Saëns en Concertstuk voor viool en orkest van Henriëtte Bos nians (soliste Lida Langerveld, viool), „Saul en David" van Joh. Wagenaar en Symphonie no. 6 „Pathétique" van Tschaikowsky. Voor den Ilaarlemschen Weer- en Sterrenkundigen kring zal dr. J. J. Ralmond Jr. Zaterdag 9 Maart, 3 uur, in het Ned. Hervormd Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht, een lezing houden over „Radiogolven uit de interstellaire ruimte." 118. De roovers hielden voor den haastig gemaakten wal stil en schreeuwden: „Dat is gemeen. D'r is een wal gemaakt." „Daar klimmen we wel overheen," zei de hoofdman. Dat begonnen Ze toen meteen te doen. De boer begon meteen te vechten, maar dat duurde niet lang. Okedaar fluisterde toen tegen Ling Khi Tong en Ouwekras; „Laten wij slimmer zijn. Als de roovers binnen dien wal zijn, gaan wij er buiten, dan worden we ook niet door de over macht verslagen en dan kunnen we altijd nog zien, wie ihet ten laatste wint." Dat deden zij en intusschen zat de rijke man ln de dakgoot en met een dakpan in Iedere hand, en als er een roover ln de buurt kwam, kreeg die zoo'n dakpan op zijn hoofd en zakte ln elkaar. Vrijdagavond omstreeks 10 uur is de 52-jarige directeur van de N.V. Hollandsche Constructie- werkplaatsen en de N.V. Elec- trolaschmaatschappii, ir. F. H. E. Guljé, in zijn woning in de Van Slingelandtlaan 8 ie Lei den door een onbekend geble ven persoon vermoord. De heer Guljé was kort na de bevrijding onder verdenking van collabo ratie gearresteerd, doch reeds geruimen tijd geleden weer op vrije voeten gesteld, waarna hij zijn werkzaamheden volledig had hervat. Hij was o.m. voor zitter van de Alg. R.K. Werk- geversvereeniging en het R.K. Verbond van Werkgeversvak- vereenig'ngen. De koers van den Ned.-Indischen gulden is thans vaja f 140141.50 verlaagd tot f 99.75100.25. Uit Ned.-Indië gerepatrieerden wordt f 99.50 uitbetaald voor f 100 aan door het Ned.-Ind. gouverne ment uitgegeven nieuwe muntbil jetten. De officier-fiscaal te Utrecht deelt mede, dat de vrijlating van Mus serts echtgenoote ls geschied op gronden, welke zijn ontleend aan de overweging, dat de gedetineerde reeds 69 jaren oud en ernstig ziek is en haar eigen nat. socialistische activiteit niet van dien aard is geweest, dat een voorrecht, hetwelk aan andere gedetineerden in soort gelijke omstandigheden pleegt te worden verleend, haar zou moeten worden onthouden. Z.H. Exc. de Bisschop van- Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Schiedam (H. Lidulna) den weleerw. heer J. G. van Dijk, die kapelaan was te Beverwijk (O. L. Vr. van Goeden Raad). -j-. ehalve de talrijke K boomen in Haarlems straten hebben ook vele stammen in Den Hout het tijdens de be zetting moeten ontgelden. Was het eenerzijds de vijand, die zijn verniel zucht botvierde, ander zijds was het de eigen burgerbevolking, die ten einde raad haar toevlucht nam tot het bosch, dat eens het mooiste plekje natuurschoon van de stad was. Niet lang nadat de eer ste bevrijdingsroes voorbij was, werd een commissie gevormd, die zich ten doel stelde Den Hout te her stellen en te vernieuwen. De volgende deskundigen namen hierin zitting: de tuin- en landschapsarchi tecten G. Bleeker uit Santpoort en dr. ir. J. F. P. Bijbouwer uit Amster dam, de houtvester van Haarlem, Ir. A. Stoffels, de directeur van Open bare Werken, ir. M. H. Maas en de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteijn. Er zijn intusschen heel wat plannen ontworpen. Er zullen o.a. circa 6000 nieu we boomen worden ge plant, hoofdzakelijk eiken en essehen. Verder wordt een onderbeplanting aan gebracht, bestaande uit sleedoorn, vogelkers, mei doorn, troskers, wilde bot telroos, lijsterbes enz. Wat Den Kleinen Hout betreft, het parkachtig karakter zal daar zooveel Fonteinlaan in de wijzi ging wordt opgenomen en als plein zal verdwijnen. De Hertenkamplaan zal men meer naar het Zui den verleggen, waardoor er een betere verbinding met het Zuiderhoutpark zal ontstaan. Het gedeelte tusschen de nieuw gepro jecteerde laan en het Pa viljoen, het zoogenaamde Vlooienveld, vormt dan mogelijk behouden blij ven. Losse boomgroepen met fraaie doorzichten worden er geformeerd en wijde grasvelden worden er aangelegd. De bestaan de vijver zal vergroot wor den, waaromheen lage glooiende oevers gelegen zullen zijn. Het plan voor een schitterende water partij zal ontworpen en uitgevoerd worden. De Hertenkamp zal worden vervormd en wel zoo, dat het stoffige grintplein voor het kamp aan de schaft worden. Bovendien zal de vogelstand in Den Hout verbeterd worden. Bij de onderbeplanting wordt gezorgd, dat laag- broedende vogels kunnen nestelen en tevens van de besvruchten kunnen pro fiteered Voor hoogbroe- dende vogels bestaat er voldoende broedgelegen- heid in de oude, groote boomen. Er zullen na tuurlijk ook weer nest kastjes worden opgehan gen. Wat Den Grooten Hout aangaat, de commissie heeft besloten de gegra ven tankgracht, welke het bosch in tweeën zou dee len en daardoor zou ver kleinen, geheel te dem pen, ook al om te voor komen, dat de boomen in de omgeving van de gracht zouden sterven. Het voorbereidend werk is thans reeds voltooid. De gracht is al voor een deel verdwenen, de boom stronken zijn verwijderd, een grooter geheel met een eigen karakter, zoo dat hier in de toekomst een aparte tuinaanleg mogelijk zal zijn. De Her- inneringsbank zal zoo ge- plaatst worden, dat men 'de opengevallen plaatsen van daar af een mooi Uit- zijn omgespit en eenige zicht oVer de waterpartij zal hebben. Het ligt voorts in de bedoeling meer levende have in den hertenkamp te brengen. Met het oog op het schoonhouden van het water is het noodig, dat er watervogels nange- overoude boomen zijn ge rooid. Zoodra de weers omstandigheden het toe laten, gaat men weer aan den slag om Den Hout een aanzien te geven, waarop de Haarlemmers met recht trotsch zullen zijn. In alle Katholieke Kerken van ons land is Zondag de volgende Bis schoppelijke brief betreffende de vas ten- en onthoudingswet voorgelezen In de achter ons liggende oorlogs jaren hebben Wij aan allen, die verblijf hielden binnen de grenzen van het Bisdom, ontheffing verleend aan het Vasten- en Onthoudings gebod. Ook de huidige tijdsomstandig heden zijn nog van dien aard, dat altham, de Vastenwetten moei lijk kunnen worden nageleefd Daarom blijft de dispensatie in het Vastengebod cok thans nog van kracht. Alleen Asehwoensdag en Goede Vrijdag blijven geboden Vas ten. en Onthoudingsjiagen. De Hoogwaardige Bisschoppen zijn echter van meening dat het naleven van het Onthoudingsgebod niet langer op te groote bezwaren stuit. Daarom verklaren 2üj bij dezen dat van n uaf de Onthoudingswetten weer onverkort van kracht zijn. Krachtens bijzondere volmacht ech ter ontslaan Wij voor dit jaar van de onthoudingswet op de Zaterdagen van de Vasten, met uitzondering van den Quatertemper-Zaterdag in de Vasten, en van Paasch-Zaterdag tot 12 uur 's middags. Dus ook op deze laatste twee genoemde Zater dagen geldt het onthoudingsgebod. Degenen, die op de Zaterdagen ln de veertigdaagsche Vasten, krach- lens Onze dispensatie vleesch en jus uit vleesch gebruiken, zullen op elk dier Zaterdagen zevenmaal het Onze Vader en Wees Gegroet met de Twaalf Artikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cent Offeren. Ten slotte vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovi- gen, om vooral in de komende we ken van boete en inkeer door vrij willige verstervingen en door aal moezen aan armen en noodlijden den en door andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de verleende dispensa- tiën aan hunne boetedoening ont breekt. De offers en aalmoezen zullen ge stort worden in de bus, die daar voor tegen Paschen in de kerk zal worden geplaatst. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Krontjong. 8.30 Misuitzending. 9.30 „Pluk den dag". 10.10 „St. Bruno". 10.30 Piano. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Paul Dukas. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.45 Krijgsgev. 12.00 Marschen. 12.15 Arthur Young. 12.35 Conti nental Quintet. 13.00 Nieuws. 13.15 The Mikado-selection. 13.30 Trio Hegedüs. 14.00 Marek Weber. 14.15 De ontwikkeling van de sonate. 15.00 Omroep-kamerorkest. 15.30 Dansen bij lantaarnlicht. 16.00 u. Ziekenbezoek 16.30 Herdenking Heitor Villa-Lobos. 16.50 Brazili- aansche volksmuz. 17.00 Serenade. 17.35 Voor de jongeren. 18.60 Nma Dolce. 18.15 Actualiteiten of gram. 18.30 Nina Dolce. 18.50 's Avonds als ik slapen ga... 19.00 Nieuws. 19.15 Geraldo en zijn orkest. 19.30 Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws in het kort. 20.05 Instrumentale soli. 20.15 Vastenavond-gebruiken. 20.30 Ali baba en de veertig roovers. 21.30 Ens. Guus Valten. 22.00 Nieuws. 22.15 Operetten Joh. Strauss. 22.30 De Vasten breekt aan. Avondgebed, liturgische kalendef (met muziek, omlijsting. 23.00 Gram. HILVERSUM II. 415 M. - 7.00 Nieuws. 7.30 Popul. platen. o.OO Nieuws. 8.15 Weensche walsen. s.w Balletmuziek. 9.30 Waterstanden en politieberichten. 9.45 Vroolijk programma. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Piano-recital 11.00 Voordracht. 11.15 Guadagnini Trio. 12 00 Pierre Pa-Ha.. 12.30 Lezing. 12.40 pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 De vagebonden. 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Ensemble Khoti- noff. 15.00 Handen uit de mouwen. 15.15 Vroolijk gram.-progr. 16.00 Muzik. beschouwingen. 16.30 Kin dertijd. 16,45 Van 14—18. 17.00 Om roeporkest. 17.45 Event. Carnavals reportage. 18.00 Nieuws. 18.18 Le zing. 19.00 ....en nu naar bed. 19.05 Causerie door C. v.d. Steende ren. 19.20 Nederl. programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Departementen spre ken. Dr. C. van den Berg. 20.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Hoorspel. 22.05 Gram. 22.15 Bui- tenlandsch overzicht. 22.3023.00 Vervolg gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Nocturne. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdred.: Mr. L Schlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2