Malmö leest Blauw Wit de les Russen houden in Noord-Iran groote troepenmacht aan Samenwerking met behoud van zelfstandigheid Handhaving der christelijke beginselen De Zweden winnen met 7-2 Balgië-Nederland op Hemelvaartsdag Onthullingen van Schuschnigg Rijven zonder bon MAANDAG 4 MAART 1946 PAGINA 3 DE HERDERLIJKE BRIEF (Vervolg van pagina 1) Geen neutraliteit Liberalisme of nieuw- heidendom? Charlton Athletic herstelt zich Zesde ronde Cnp 4 u- f NIEUW ZWEMRECORD Snapshot uit den wedstrijd Blauw WitMalmö in het Olympisch Stadion Roode DuivelsZwaluwen uitgesteld Ronde van Frankrijk in vijf dagen SCHULTE—BOEYEN winnen in Brussel Cor du Buy wint in Amsterdam Hevigste crisis sinds eind van den oorlog Greenwich wil niets van de UNO weten „Eet-minder"-campagne Ned. groenten in Engeland ALJECHIN-BOTWINNIK om den wereldtitel? GRUTTERSWAREN Tevens openbaart zich thans, zoo wel op cultureel als op sociaal ter rein, een streven naar neutrale ver- eenigingen, of althans naar vereeni- gingen, die niet op christelijke be ginselen gebaseerd zijn, maar op een meer algemeenen, vaak als hu manistisch aangeduiden grondslag berusten. In het huidig tijdsge wricht, hetwelk een periode is van groei en wording eener nieuwe maat schappelijke orde, moeten wij echter neutrale en zuiver-humanistische vereenigingen afwijzen. Om de ves tiging van een nieuwe, maatschap pelijke orde op hechte fundamenten te waarborgen, zijn principieele or ganisaties ook thans onmisbaar. Alles schijnt er immers op te wij zen, dat in de naaste toekomst het zal afhangen van de innerlijke kracht der principieele organisaties en haar onderlinge samenwerking, of zij bij machte zijn haar ge wichtige taak te vervullen in onze samenleving: om met name tegen over het communisme den heilza- men en reddenden invloed harer beginselen van sociale rechtvaardig heid, onderlingen vrede en liefde bij de ordening der hedendaagsche maatschappij te doen doorwerken. Daarom is neutraliteit als altijd, zeker nu onaanvaardbaar en is de plaats van den katholiek niet in de algemeene, neutrale organisatie, maar heeft hij den plicht de nieu we maatschappij te helpen opbou wen in en door organisaties, die zich bij haar werkzaamheden uitdrukke lijk laten leiden door de christelij ke beginselen. Allerminst sluit dit uit een samen werking met hen, die alhoewel zij niet op den grondslag der chris telijke beginselen staan, toch, op welke gronden dan ook, bij den op bouw eener betere maatschappelijke samenleving naar soortgelijke richt lijnen als de katholieke te werk willen gaan. Samenwerking met behoud van eigen zelfstandigheid en handhaving der christelijke beginselen is de aangewezen weg om het doel van aller streven te bereiken. De weder opbouw van het vaderland ls een gemeenschappelijke zaak, die slechts door de samenwerking van alle goe de vaderlanders bereikt kan worden. De Pausen, te beginnen met Leo XIII, hebben de geloovigen onop houdelijk aangespoord, zich, waar het mogelijk was, in katholieke ver eenigingen aaneen te sluiten. Een dracht maakt macht. Zoo kunnen zij hun medebroeders beter be schermen tegen de gevaren en ster keren Invloed uitoefenen om de maatschappij van den christelyken zuurdeesem te doordringen. Zooals de H. Schrift zegt: .Beter is het, dat twee tezamen zijn» dan dat iemand alleen is; want zij hebben het voordeel van het samenzijn. Als de eene valt, wordt hij door den an dere ondersteund". 2) „Een broeder, die door zijn broeder ondersteund wordt, is een sterke veste". 3) De katholieken hebben aan die stem der Pausen gehoor gegeven en zoo zijn ook in ons land talrijke en krachtige organisaties opgebouwd, die het geheele sociale en maat schappelijke leven, opvoeding en onderwijs omvatten. Dit is onze groote kracht geweest, toen het na- tionaal-socialisme den strijd op le ven en dood begon tegen het chris tendom. Ook de vijand zag zeer goed in, van welke zijde hij het meeste te duchten had. Daarom trachtte hij aanvankelijk de prin cipieele organisaties te ondermijnen door in dagbladen en propaganda geschriften het voor te stellen, als of de katholieke vereenigingen de nationale eenheid van ons land zouden verbreken. Het is opmerke lijk, dat die jammerklachten mede kwamen van menschen, die er niet voor terug zouden schrikken ons land aan den vijand te helpen over leveren. In een schrijven van 14 Augustus 1940 aan de geestelijke ad viseurs hebben de gezamenlijke Bis schoppen er tegen gewaarschuwd, dat men geheel ten onrechte het voor stelt, alsof de katholieke organisa ties de eenheid van ons vaderland ondermijnen. Toen de katholieke organisaties ondanks alles toch ble ven bloeien, hebben de bezetters radicale maatregelen genomen. Te be ginnen met de katholieke werklie- denvereenigingen, werden binnen korten tijd ook de andere organisa ties opgeheven die van de boeren, de onderwijzers, de werkgevers, de artsen en talrijke andere. Over het algemeen hebben de leden der ka tholieke organisaties zich kranig ge dragen dikwijls ten koste van aan zienlijke offers en slechts zeer wei nigen hebben zich aangesloten bij de nationaal-socialistische organisa ties. En zij hebben er vooral toe bij gedragen, den geest van verzet bij ons volk levendig te houden. Zoodra de bevrijding kwam, hebben de Bisschoppen terstond de geloo vigen aangemaand de organisaties weer op te bouwen, eerst die van het Zuiden, dat het eerst bevrijd was, zoo spoedig mogelijk daarna de an dere. Na de bevrijding is er een geluk kig en zeer prijzenswaardig streven de nationale eenheid van ons land te versterken. Maar van vele zijden hoort men ook weer stemmen, die de nationale eenheid zoover willen doorvoeren, dat er voor de christelij ke organisaties geen plaats meer is. En onwillekeurig stelt men de vraag: ls dit verlangen naar na tionale eenheid zoo groot uit zui ver vaderlandsche motieven of is het een uiting van het oude libe ralisme en misschien van het nieuw-heidendgm, dat in zijn scherpsten vorm zich openbaarde in het nationaal-socialisme, waar van echter nog sporen in vele geesten leven en dus een vrees voor het opleven van een krachtig christendom? Wfj meenen niet beter te kunnen doen dan nog eens te herhalen, wat Wij tijdens den oorlog gezegd heb ben over die vermeende vrees voor nationale verdeeldheid, in Onze cir culaire van 14 Augustus 1940, over de katholieke organisaties: „De ka tholieke organisaties hebben onge twijfeld over het geheel genomen beantwoord aan haar doel: mede te werken aan de godsdienstige, zede lijke, geestelijke en stoffelijke ver heffing van haar leden en hebben daarom aan de maatschappij een groote weldaad bewezen. Zij hebben de nieuwe maatschappelijke orde helpen voorbereiden door de men taliteit te beïnvloeden en de gun stige sfeer te scheppen, die onmis baar is voor het maatschappelijk leven in corporatieven geest. En Wij zijn overtuigd, dat zij ook in de toekomst een gewichtige taak te vervullen hebben om de maatschap pij te doordringen van den chris- ceiijken geest. En in Onzen herderlijken brief op het Twaalfde eeuwfeest van den H. Willibrord in 1940: „Niet in de vervlakking van Ieders levens- en wereldbeschouwing kan de kracht liggen van een volk, doch in een drachtig samenwerken tot welzijn van het vaderland met eerbiediging van elkanders diepste overtuigingen. En in liefde voor het vaderland doen Wij voor niemand onder". En daarom blijven Wij U ten dringendste aansporen lid te blijven of te worden van uw katholieke or ganisaties, zooals Pius XI in zijn Encycliek „Quadragesimo Anno" verklaarde: „Zeker, het vele en groote, zoowel voor het maatschap pelijk en economisch welzijn als op het gebied van onderwijs en gods dienst, ls natuurlijk aan niemand onbekend, maar deze heerlijke en opofferende arbeid verliest niet zei-, den aan vruchtbaarheid door een te groote versnippering van krachten. Laten daarom allen, die van goeden wil zijn, allen, die onder aanvoering van de Herders der Kerk dezen goe den en vreedzamen strijd voor Christus willen strijden, zich hecht aaneensluiten; laten allen er naar streven onder leiding en leering der Kerk tot de christelijke vernieu wing der maatschappij het hunne bij te dragen, overeenkomstig ieders talenten, krachten en maatschappe lijke positie, en laten zij daarbij niet zich zelf of eigen belangen zoeken, maar de belangen van Je sus Christus, noch hun eigen plan- Zuid: CoventrySouthampton 0-1 Luton Town-Millwall 01. Nott Fo restWolverhampton Wanderers 0-0. Plymouth ArgyleWest Bromwich Albion 14. Swansea TownNew port Conty 31, Portsmouth West Ham United 23. Noord: BarnsleySheffield Wed nesday 30. ChesterfieldHudders- field Town 00. Ever tonNewcast le United 41. Leeds UnitedBlack burn Rovers 14. Manchester Uni tedBury 11. Middlesbrough Grimsby Town 31. Sheffield Uni tedBlackpool 42. Sunderland Liverpool 02. Aston VillaDerby County 34. BradfordBirmingham 22. Charl ton AthleticBrentford 64. Sto ke CityBolt. Wanderers 02. nen tegen eiken prijs willen door drijven, maar zelfs deze met be reidwilligheid prijs geven, als het hoogere gemeenschappelijk belang dit mocht vorderen, opdat ln alles en boven alles Christus regeere, Christus heersche, aan Wien „alle eer en glorie en heerschappij toe komt in eeuwigheid". 4) En zal dit Ons gezamenlijk her derlijk schrijven in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector ls aangesteld, op Zon dag Quinquagesima onder alle vast gestelde H.H. Missen van den pre dikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht op Zondag Septuagesima van het Jaar 1946. t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS. Bisschop van 's-Hertogenbosch. 1) I Cor. III, 11. 2) Prediker IV, 9-10. 3) Spreuken XVIII, 19 (Rerum Novarum), 37. 4) Apoc. V, 13. Op een sneeuwvrij gemaakt speelveld bond Blauw Wit in het Olympisch stadion gistermid dag den strijd aan tegen Malmö uit Zweden (kampioen 194<4 en bekerwinnaar). Deze ploe.g demon streerde een partij voetbal, zooals Amsterdam in geen jaren mocht aanschouwen. Stuk voor stuk wa ren de spelers van klasse. Zij be schikten over een hoog opgevoerde techniek en hadden den bal op het gladde terrein volkomen on der contröle. Het positie kiezen en elkaar vrij spelen was voor treffelijk. De spil speelde vrijwel steeds achter de backlinie op den rand van het strafschopgebied en had daar wat men noemt alles. Zijn lengte was daarbij een niet te onderschat ten voordeel op zijn tegenstanders, want vrijwel iedere hooggespeelrte bal werd door hem met een stevigen kopstoot geretourneerd. De achter hoede speelde in tamelijk vooruit geschoven positie en nam in hoofd zaak de vleugelspelers voor haar re kening. De halfbacks zwierven over het middenveld, stonden de verde diging terzijde, maar waren ook vaak voor de Amsterdamsche veste te vin den en deelden in de doelpunten. De voorhoede toog telkens en bloc ten aanval. Dat de Zebra's tegen een groote overmacht streden wag van den be ginne af duidelijk. De zonen van het hooge Noorden domineerden over alle linies; ook Wilders werd vaak vcorbijgeloopen alsof hij er niet stond. Was de ruststand, 04 voor de Zweden, iets geflatteerd (de tijdelijk ingevallen reserve-keeper der Amsterdammers had de eerste twee goals kunnen voorkomen), de öoelpuntenverhoudlng na de thee 2—3 was zeer zeker niet het juiste krachtsverschil van de tweede helft, Tijdens een driekamp tusschen de Robben (Hilversum) H.V.G.B. (Haarlem) en D.E.K. (Amsterdam), welke Zondagmiddag in het Sport- fondsenbad Oost te Amsterdam werd gehouden, is de Robbenzwem- stel Nel van Vliet er in geslaagd het Nederlandsche record op de 100 meter schoolslag met 0.4 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 21.2 sec. Het oude record stond op naam van Alie Stijl met een tijd van 1 min. 21.6 sec., gemaakt op 14 Januari '40 te Amsterdam. want de zweden deden toen met de Amsterdammers wat zij wilden, of schoon Hij zich daarvoor kennelijk niet al te veel behoefden in te span nen. De 72 score was Ondanks het dappere volhouden der Amsterdam mers absoluut verdiend. Het vijfde doelpunt, een formidabele kopbal uit een voorzet van links, was magnifiek. De Blauw Wit-doelpun- ten, gescoord door Tolmeijer en v. Wijngaarden, waren van goede kwa liteit. De Pöstharmonie zorgde voor mu zikale opluistering. Voor den wed strijd en tijdens half-time vermaakte een gro t deel van het vrij talrijke publiek zich door elkander met een waren regen van sneeuwballen te bekogelen. Na afloop van den wed strijd brachten de Zweden vanaf het middenveld drie „cheers" uit op de toeschouwers, waarna zij onder lui de toejuichingen het terrein ver heten. De gymnastiekvereeniging Quick te Huizen won den titél op de ver- eenigingskampioenschappen van het K. N. G. 'V. Zooals wel te verwachten was moet de voetbalwedstrijd België-- Nederland, welke op 14 April te Brussel zou worden gespeeld, wor den uitgesteld omdat de herstel werkzaamheden aan het terrein niet op dien dag gereed kunnen zijn. De ontmoeting is thans vast gesteld op 30 Mei. (Hemelvaarts dag) De wedstrijd Roode Duivels— Zwaluwen, welke morgen, Dins dag, te Brussel zou worden ge speeld, is door de weersomstandig heden afgelast. De bekende Ronde van Frankrijk zal dit jaar wegens velerlei moeilijkheden nog niet doorgaan. In plaats daarvan, aldus meldt Sporteoho, het officieel orgaan van de N.W.U., zal van 2328 Juli een kleine Tour de France ver reden worden door de Alpen van Mo naco naar Parijs. De afstand bedraagt 1300 K.M. De Nederlandsche koppels Sehul- teBoeven en PetersPellenaers namen op de Brusselsche winterbaan deel aan „De 100 mijl" (ongeveer 161 km.) Het werd een fraaie over winning voor de Nederlanders SchulteBoeyen, die den afstand ln 3 uur 28 min. 25 sec. aflegden. Pe tersPellenaers bezetten de vierde plaats met I ronde achterstand. Tijdens de tafeltenniswedstrijden te Amsterdam heeft Cor de Buy weer eens zijn groote meerderheid gedemonstreerd. Hij won alle par tijen, verloor ln totaal slechts twee sets en eindigde als eerste vóór zijn broer J. du Buy. Derde werd Bro- nee, vierde Pelser en vijfde van Thiën. De negenenzestig leden van 't Iraansche parlement hebben door applaus van hun instemming blijk'gegeven, toen een hunner de aanwezigheid van Sovjet-troepen op Iraansch gebied als verdrags schennis karakteriseerde en de Iraansche regeering verzocht deze zaak voor de TJ.N.O. te brengen. Overeenkomstig het verdrag van Teheran van 29 Januari 1942 hebben de laatste Britsche troe pen Zaterdag het land verlaten. De Russen daarentegen houden in Noord-Iran nog steeds een groote troepenmacht op de been, welke naar schatting 70.000 man bedraagt. Het Britsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken ls zeer pessi mistisch gestemd over de Russische actie en het staat in voortdurend contact met de Amerikaansche re geering, van welke zijde men een scherp protest tegen de Iraansche handelwijze verwacht. In Londen- sche kringen noemt men' de situa tie de hevigste crisis sinds het eind Van den oorlog. De terugkeer van den Iraanschen premier, Javeh Sultanek, uit Mos kou wordt zoowel te Londen als te Teheran met groote spanning te gemoet gezien. De bewoners van het stadje Green wich hebben met groote meerderheid een motie aanvaard, waarin tegen de vestiging van den zetel der U.N.O. ln hun woonplaats wordt geprotes teerd. In Amerika is 'n „eet-minder"- campagne ingezet, teneinde er bij de Amerikanen op aan te dringen voedsel uit te sparen voor de hongerende volken. In een oproep wordt gevraagd 25 pet. te bezui nigen op het gebruik van meel- en meeiprod neten. De autoritei ten achten deze campagne meer doeltreffend dan een officieel distributie-systeem ^dis In de „Sunday Express" heeft de voormalige Oostenrijksche kanselier Dr. K. von Schuschnigg eenige ont hullingen gedaan over het naspel van den bomaanslag in den Bürgeer- braukeller op Hitler in Nov. 1929 door Elsler. In plaats van ter dood gebracht te worden, werd Elsler als „begunstigd geïnterneerde" in het kamp Sachsenhausen gedetineerd. Na het „zegevierende einde" van den oorlog zou hem bovendien 40.000 mark worden uitbetaald. Bij het begin van het Sovjet-Rus sische offensief naar de Oder, werd Elsler met andere gevangenen naar het concentratiekamp Flossenburg getransporteerd. Op zekeren nacht, zoo vervolgt Schuschnigg, bevond ik mij temidden van een kleine groep gevangenen, die in een gesloten wa gen naar het Zuiden gereden werd. Onder het gezelschap bevonden zich Schacht, gen. Halder en' gen. Thomas. Het Duitsche volk heeft nooit geweten, dat "deze mannen ge arresteerd waren. Denzelfden dag stapten achtereenvolgens gen. von Falkenhausen, mr. Best van den Brltschen geheimen dienst en Was- sily, neef van Molotof, in den wagen. „The Sunday Chronicle" be richt, dat reeds aan het einde van de komende week versche Neder landsche groenten, zooals sla, kom kommers en tomatei), in de Engel- sche etalages zullen liggen. De Engelsche pers verspreidt het bericht, dat Botwinnik, Russisch kampioen, den Britschen Schaak bond gevraagd heeft een twee kamp voor hem te organiseeren met dr. Aljechin. Botwinnik heeft Aljechin in 1939 uitgedaagd, maar het uitbreken van den oor log verhinderde het spelen van de match. De schaakclub van Mos kou wil de match financieren en staat voor een bedrag van 2500 pond sterling garant; tweederde daarvan zal de winnaar krijgen. In verband met dit bericht dient opgemerkt dat de Fransche Schaak bond juist begonnen is met het in stellen van een onderzoek naar de gedragingen van Aljechin tijdens den oorlog. Zijn artikelen in de Pariser Zeitung zijn berucht. In Nederland sche schaakkringen ls men ten zeerste verwonderd dat dit nog niet tot Rus land ls doorgedrongen en evenmin tot Engeland. Verder zijn er bewijzen voorhanden dat hij twee jaar lang met Gauleiter Frank heeft samenge werkt. De Fransche Schaakbond zal dit cóllaboratiegeval dan ook ernstig onderzoeken. Ook mag worden herin nerd aan het feit, dat de schaakmees ters, die onlangs te Londen bijeen kwamen, een resolutie hebben aan genomen, waarin aangedrongen werd om zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen tegen Aljechin wegens diens Nazi-gezindheid. Ten slotte ls er ook nog het plan om In Los Angeles, waarschijnliik het volgend jaar, een tournooi te houden tusschen enkele spelers, waarbij de winnaar als wereldkampioen zal wor den beschouwd. Het Nederlandsch kampioenschap op de sabel is gewonnen door Mos man, die ook in 1943 den titel be haalde. De tweede ontmoeting tusschen de Gele Tulpen en een stedelijke Zwitser- sche ploeg, ditmaal die van Neuchatei, werd wederom door onze landgencoten verloren, thans met 72. Te Gothenburg ls de bokswedstrijd gehouden tusschen den Zweedschen zwaargewicht Tandberg en onzen land genoot Elten. Elten ging in de derde ronde tweemaal neer voor acht tellen, doch wist zicb uitstekend te herstel len. Tenslotte won de Zweed op pun ten. Het Nederlandsch ijshockeyteam heeft Zondag te Lausanne met 102 van Zwitserland verloren. De Zweedsche ijshockeyploeg zal op 23 en 24 Maart een tweetal wed strijden in Nederland spelen. Amster dam en Den Haag zullen elk een wedstrijd krijgen. In tegenstelling met desbetreffende geruchten, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het niet in het voornemen ligt grutterswaren en andere "produc ten, die sedert 1 Januari j.l. zonder bon verkrijgbaar zijn, binnenkort weer od bon te distribueeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3