Opdracht van „Nat. Comité" aan Sjahrir De dirigentenkwestie der H.O.V. As N' L Grondslag voor onderhandeling Atoomspionnage MEN LACHT WEINIG r in Indië tegenwoordig.... Terroristen actief in Kramat Nieuwe landingen op Banka instructie van Moskou MGR. C. F. KRAMER Mannerheim treedt af Het weer DE STAKING AAN DE HOOGOVENS Blijvende oplossing gewenscht 69ste JAARGANG No. 23486 o DINSDAG 5 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per vveeK Roode Kruis-team naar Bangkok BIJZONDERE STAAT VAN BELEG OPGEHEVEN Apostolisch Vicaris van Luanfu Geschil in kort geding behandeld Krijgsgevangenen zijn vredes- gevangenen geworden NIEUWE HAARLEM COURANT BATAVIA, 5 Maart. A.N.P.-Aneta) De opdracht, die Sjahrir van het „Centraal Nationaal Comité" gekregen heeft, vermeldt de volgende punten: a) De onderhandelingen moeten worden gevoerd op den grondslag van erkenning van de republiek; b) Er moeten voorbereidingen voor de verdediging van de Indonesische republiek getroffen worden op het stuk van Defensie, Economie en Sociale Zaken; c) Een democratische grondslag voor het centrale en het provinciale bestuur zal worden gevestigd; d) Ontwikkeling van een zoo groot mogelijke productie en van een billijke distributie van voedsel en kleeding; e) Onontbeerlijke ondernemingen en industrieën moeten onder het toezicht van de regeering worden gebracht. dierhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs zouden mislukken. Hij zou deze verklaring te Parang hebben afgelegd. De belangrijkste partijen die in het nieuwe „kabinet' vertegenwoor digd zullen zijn, zijn: de Moham- medaansche organisatie Masjoeiri, de nationaal-democraten en de so cialisten (waartoe Sjharir zelf be hoort) Sjahrir heeft vanmorgen een uit voerige uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen in Soerakarta. Tal van meeningen zijn daar uit gesproken en tenslotte werd het vertrouwen in zijn oude „kabinet" uitgesproken, waarbij inbegrepen het vertrouwen in zijn Sjahrir's handelswijze in de Ned.-Indone- sische besprekingen. Hij weigerde uit te weiden over het eerste punt van het kabinetsprogramma de erkenning van de republiek doch waarnemers gelooven dat men zich tevreden zal stellen met een erken ning op een later tijdstip. In een plotseling oplaaien van terroristische activiteit hebben 60 Indonesische jongelieden de bewa kers van het interneeringskamp Kramat (Batavia) aangevallen, waarbij 4 Amfoonneesche schild wachten werden gedood. Ambonnee- sehe troepen zijn te hulp gezon den, doch teruggenomen, toen zij uit den band dreigden te springen en vervangen door twee compag nieën Britsche soldaten, gesteund door tanlks. Nieuwe afdeelingen Inland- sche troepen van het K.N.I.L. zijn op Banka geland. Zij ont moetten weinig tegenstand. Aan het front van Semarang is aan weerszijden patrouille-activi teit waar te nemen. Zes Britsch- Indiiërs, die na een overval uit een hinderlaag vermist werden, zijn nu veilig teruggekeerd. De Sea forth Highlanders zullen Van Buitenzorg naar Bandoeng worden overgeplaatst. Sjahrir's politieke adviseuh, Hadji Agoes Salim, heeft vol gens radio-Malang verklaard, dat de .heilige oorlog" zal wor den geproclameerd, als de on- In een Maandag gepubliceerd rap port van Mackenzie King wordt medegedeeld, dat de spionnage m Canada werd uitgevoerd „door zekere van de Sovjet-ambassade in Ottawa onder directe Instructie van Moskou". P® geheimen betrekking hadden niet alleen 6amenstel?in2P de vervaardiging en ;Üh 8 van de atoombom rn^ar Ook op het vervoer van Ame- rikaansche en Canadeesche troepen uit Europa naar de v.s. en den Pa cific en op het parachute-wapen. Deze spionnage bcjon in Augustus 1945. Aan het hoofd der spionnage stond kolonel Zabotln, militair at taché bij de Sovjet-ambassade in Ottawa. Een commentator van Radio- Moskou noemde in een uitzending naar Noord-Amerika Mackenzie King een „liberale leider, die nooit eem- ge liberaliteit heeft getoond" en zeide, dat militante fascistische or ganisaties op Canadeeschen bodem bloeien. In antwoord op een vraag van het Labourlid captain Chetwynd over de terugtrekking van Britsch-Indische troepen uit Indonesië, heeft de En- gelsche onder-minister voor Indië, Arthur Henderson, in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de terug trekking van deze troepen uit Ned.- Indië zeer spoedig zal beginnen en zal worden voortgeeet tot alle troepen zijn geëvacueerd. Op een ver dere vraag van Chetwipid, of de te rugtrekking veroorzaakt werd door een stilstand in de militaire opera ties of een concessie beteêkende aan het nationale gevoel In Indië, zeide Henderson: „Alles wat Ik ervan kan zeggen is, dat het een gevolg Is van het besluit om de Britsch-Indische troepen terug te trekken." Zaterdag 9 uür zal van Schiphol een speciaal toestel van den regee- ringsvliegdienst met een Roode Kruis-team naar Bangkok, waar nog steeds 2000 Nederlanders in kampen verblijf houden, vertrekken. Met de P T.T. wordt overleg gepleegd via het Roode Kruis post naar de kam pen om Bangkok te verzenden. Met ingang van 4 Maart 1940 is de bijzondere staat van beleg in geheel Nederland opgeheven. Deze staat van beleg steunde op liet Be sluit op den bijzonderen staat van beleg, betwelk bepaalde, dat het grondgebied van het Rijk in Euro pa, naar gelang het door den vij and werd ontruimd, lil bijzonderen staat van beleg zou komen te ver- keeren. Het probleem van de herziening der militaire pensioenen is thans bij de regeering in behandeling. De minister van Handel en Nijver heid, ir. H. Vos, is hedenmorgen per boot uit Amerika weer in ons land gearriveerd. Z. D. H. Bertus Ni-, hilanus II, Prins Carnaval en de Schoonheidskonin gin, in de carna valsstoet te Maas tricht. Voor het eerst na vijf jaar kan de dwaasheid weer hoogtij vieren, iets dat den meer gematigde noorde ling vreemd aan doet door de zeer groote uitbundig-> heid. Maar „O. L. Heer is met de gekken" zeggen de Maastrichtenaren en ze halen daarom hun hart op aan de bonte kleedijen en voorgestelde politie ke actualiteiten. Al leen het mhsker is dit jaar verboden, om al te groote po-, litieke excessen te vermijden. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Apostolisch Vicaris van Luanfu in China den zeereerw. pater Constans Franc. Kramer (O.F.M.). Hij volgt Mgr. F. Spruit op, die tijdens den oor log in ballingschap stierf. De. nieuwe vicaris werd 3 Juni 1903 in Oldenclooster bij Bolsward geboren, doch hij voelde zich meer aangetrokken tot de orde van St. Franciscus en trad in 1921 in het klooster te Wychen. 18 Maart 1928 werd hij te Weert priester gewijd en reeds een jaar later vertrok pater Kramer naar de missie van China. Ass. Press meldt uit Helsinki, dat maarschalk Mannerheim zijn ontlag zal indienen als president van de Finsche republiek. tot Woensdag- Verwachting avond Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige, overigens matige wind tusschen Oost en Noord-Oost. Zwaar bewolkt. Plaatselijk eenige sneeuw of regen. Temperatuur overdag iets boven liet vriespunt. Zon onder 18.25. Maajri 8.49 22.07. Zon op 7.16. Het conflict tusschen de Hoogovens en de bijna 600 aldaar werkzame ar beiders is hedenmorgen ln kort ge ding voor den president van de Haar- lemsche rechtbank, mr. Strlck van Linschoten, behandeld. De verdediger van den elscher, mr. D. Barmes, uit Amsterdam, gaf aller eerst de geschiedenis van heg geschil weer en kwam daarna tot de conclu sie, dat de directie van de Hoogovens onjuist heeft gehcoideld. Zij had bij het Gewestelijk Arbeids bureau voor de overige 580 arbeiders een ontslagvergunning kunnen aan vragen of zij had een wachtgeldre geling kunnen treffen en die door den minister van Sociale Zaken la ten goédkeuren, aldus pleiter. De verdediger van de directie der Hoogovens, mr. T. P. J. Masthoff, uit Amsterdam, achtte déze zaak niet vatbaar voor een kort geding en vond haar bovendien niet spoed- eischend, aangezien de arbeiders door de E.V.C. opgeroepen zijn om steun te ontvangen. Achter deze stakers staan bovendien niet' de andere al- gemeene vakverbonden, doch uitslui tend de E.V.C. De vordering van 1 April tot op den dag, waarop vonnis in deze zaak gewezen wordt, zal door den president niet toegewezen kunnen worden, aangezien het Col lege van Rijksbemiddelaars hiervoor ten hoogste zes dagen heeft bepaald. Na re- en dupliek deelde de presi dent mede, dat hij 12 Maart om half twaalf ln deze zaak uitspraak zal doen. 1 lijkt de vervulling der diri genten-plaats bij onze Haar- msche Orkestvereeniging geen „question brülante" meer, nu men, gelukkig, en blijkbaar tot aan het einde van dit winterseizoen, den all-round musicus Jan Out uit Amterdam bereid gevonden heeft als leider van ons Haarlemschè or kest op te treden, toch komt het ons niet overbodig voor, dat wij van deze plaats aan den bij ontstentenis van de beide laatste dirigenten Toon Verhey en Marinus Adam ontstane leemte nog een korte beschouwing wijden. Onder de beide laatstgenoemde dirigenten toch kon het ensemble een werkzaamheid ontplooien, welke vooral vóór het vertrek van Toon Verhey naar Den Haag op zijn minst genomen respect afdwong en hoopvolle perspectieven schiep voor de toekomst van het orkest. Er wa ren een homogeniteit en een eenheid gegroeid, welke tot merkwaardige ar tistieke successen leidden, al bleven' er, vooral wat bij voorbeeld de be zetting der strijkersgroepen betreft, wenschen over. Een feit is, dat er ijverig werd gemusiceerd, dat de musici zelf over het algemeen best tevreden waren over den gang van zaken, over de samenwerking zooals ze toen bestond, al was deze op zich zelf, vanwege haar dualiteit, naar onze meening toch niet de ideale Oplossing voor een tenslotte beschei den ensemble als ons Haarlemsche Orkest. We leefden wat dit betreft (Speciale A.P.-corres pondentie) a de materieele as pecten de sociale aanblik van de Ne- derlandsche burgerij van Batavia. Er zijn twee belangrijke categorieën: de menschen aie werken en de menschen die niet wer ken. Het eerste deel, mis schien een kwart van liet totaal, heeft een min ot meer normale dagindee- ling, met geregelde bezig heden. Hoewel de meesten niet hun eigen betrekking hebben, maar tijdelijk mee werken in een instantie, welke op den duur weer zal verdwijnen, hebben zij toch het idee zich nuttig te maken. De niet-werkers zijn uiteraard onderworpen aan 'n burger-dienstplicht. De dagen gaan eentonig voorbij. Het evacueeren gaat o zóó langzaam. Ge zinshereniging in den aanvang het hoofddoel is in vele gevallen nog im mer niet verwezenlijkt. Men wacht gedwee, men kijkt uit. Men klaagt niet meer, de menschen leven m een doffe lusteloosheid. Beklemmend noemde een Bntsche officier het, na een rondgang door ver schillende kampen: ,.Br komt geen klacht over hun lippen. Zij wachten zonder morren, totdat het hun evacuatie-beurt is. Het lijkt, of zij alle belangstel ling voor de dingen om zich heen hebben verlo ren." Het ligt niet in <jen aara Immers echt Nederlandsch kankeren is voorbij en heeft plaats gemaakt vooi een zwijgende verbittering. De Japanners hebben hen niet klein gekregen. De vrede wel. Het zijn van krijgsgevangenen vredesge- vangenen gewórden.... Vertier is er te Batavia van den Nederlander bij de pakken neer te gaan zit ten. Het moreel in de krijgsgevangen- en burger kampen is steeds uitge sproken-hoog geweest. Men had lets om tegemoet te zien: de. bevrijding, het aanbreken van betere til den. J Deze stimulans is thans komen te vervallen. De ont wikkelingen in het afge- loopen halve jaar, wel verre van ook maar een gedeel telijke verwezenlijking der hooggespannen verwach tingen te brengen, hebben de menschen murw gesla gen. De teleurstellingen zijn tè groot geweest. Het ls een gevaarlijke mentaliteit, De periode van het gezonde niet veel. Wel draaien verschillende films, doch de transportmoeilijkheden schrikken velen af. Het voormalige N.I.R.o.M.-radio station heeft goede pro gramma's van 12 tot 2 uur overdag en van 6 tot 10 uur des avonds. Na elk uitstap je. elk verzetje, komt de Nederlander weer thuis. „Thuis", dat wil zeggen een kamertje met een veldbed. Een houtskool-oventje, een W.C. boven een sloot, een gemeenschappelijke bad- rulmte. Koffers en doozen. Kisten om op te zitten, geen ruimte voor een tafel. „Thuis", dat ls ln de rij staan met een etensbakje Tien of meer menschen in hetzelfde woonhuis. Elk met zijn eigen problemen. Met kinderen, die nog niet de discipline van een geregeld schoolgaan kennen. Geen afzondering en stil. te ls mogelijk. Tenzij in den nacht. Als de gedachten welke men gedurende den dag heeft probeeren weg te drukken, onweerstaanbaar opkomen. De angst over hel lot van familieleden in de binnenlanden van Java. Het verdriet over geleden verliezen, de kwellende zorg voor de toekomst Het wilde verlangen om weg te komen uit deze ellende. De beschrijving dreigt te ontaarden in een sombere overpeinzing. Ik heb echter alleen iets dieper willen ingaan op de toestanden, Iets meer aandacht willen wijden aan de moeilijkheden van den burger ln dit land. Uiterlijk zal men niet veel merken. De menschen gaan rustig huns weegs. De eeni ge aanduiding dat er Iets verkeerds ls aan dit leven, ls het .gebrek aan lachen. Er wordt ln Batavia, in Java en geheel Indonesië, niet veel meer gelachen. Echt hartelijk gelachen. Een goede kant aan het geheel is er natuurlijk ook. In het gemeenschappelijke leed ls men tot een sterke onderlinge verbondenheid gekomen. Men heeft leeren offeren.- Men heeft de ware vriendschap leeren onder- schelden de teleurstelling heeft gelouterd. misschien toch wel op wat al to grooten voet. Er is toen geëxperimenteerd met verschillende gastdirigenten, met de meesten waarvan we overigens al eerder hadden kennis gemaakt en met wie de kennismaking over het algemeen niet was tegengeval len. Dat zulks echter ging tan kos te van het ensemble, dat hierdoor onherroepelijk lijden moest wat den geest, het samenspel, de ar tistieke afwerking en de spelop vattingen betreft en dat zeer ze ker zou zijn ten onder gegaan aan' het gebrek aan continuïteit in de leiding, lijdt wel geen twijfel. Totdat inderdaad met het onver antwoordelijk optreden van een der laatste dirigenten tenslotte de bom barstte, het orkest terecht wei gerde verder onder dergelijke lei ding te spelen en het bestuur der H. O. V. zich gedwongen zag op stel en sprong om te zien naar een beteren dirigent en te pogen een meer stabielen toestand te schep pen. En zoo kregen we toen Jan Out voor den lessenaar. Zooals we reeds schreven, een allround mu sicus, die van meetaf aan trou wens reeds een groot aantal be wonderaars telde, omdat hij bewe zen had, te beschikken over een innig artistiek temperament en last but not least over een groote dosis muzikale eruditie en een partituurbeheersching, welke tel kens opnieuw bewondering afdwin gen en van welke hoedanigheden het orkest dan ook onmiddellijk den gelukkigen invloed bleek te hebben ondergaan. En nu zouden we willen vragen: ligt hier de oplossing van de, uit eindelijk naar we meenen nog steeds niet geregelde dirigenten kwestie, niet voor de hand? We kunnen hierbij de uitspraak van do Zuiveringscommissie ten aanzien van Marinus Adam gevoeglijk bui ten beschouwing laten, daar deza gezien de trage afvjjjikeling in soortgelijke aangelegenheden nog wel eenigen tijd op zich zou kun nen laten wachten. Maar zooveel is zeker, dat op het bestuur van de H. O. V., in het belang, niet al leen van de musici van het orkest, doch ook van het Haarlemsche muziekleven in het algemeen, een ernstig beroep mag worden gedaan, om kort en goed in de dirigenten vacature te voorzien. We weten niet, of er in den boezem van het bestuur verschil van meening hier omtrent heerscht. We kunnen slechts hopen, dat zulks niet het geval zal zijn, en dat niet, zooals vaak gebeurt, het cultureele en ar tistieke belang, dat met deze zaak gemoeid is, achtergesteld zou wor den bij persoonlijke belangen en om relaties of gevoeligheden te sparen. Een spoedige beslissing lijkt ons hier geboden. Het Haar lemsche muziekminnende publiek heeft recht op een zoo goed moge lijke en een, zoo eenigszins moge lijk, blijvende oplossing. Caveant consulesl Sch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1