Dr. Carp voor het Bijzonder Gerechtshof S* ^5 0 CQ 'flS «1 8 De avonturen van Ling Khi Tong ff O 5-8 Wg t 0 a 2 O «J8 0 g u g h V u cd cd DINSDAG 5 MAART 1946 PAGINA 2 Volksherstel Haarlem, Actie Nijmegen-Venray STAD EN OMGEVING Pater Aeg. Distel O.E.S.A. De viering van zijn priesterfeest Stille Omgang van de Jeugdbeweging „St. Genesius" Notaris T. Bruyn Pzn. .overleden Juwelier bestolen WIE MIST NOG WAT VAN INBRAAK Onderduikers verraden Buitenlanders moeten ons land verlaten Kalotje per vliegtuig naar Batavia Voor den politierechter Salaris van Ged. Staten Rijwielen met banden Extra zeep voor artsen Nieuwe bonkaarten Kruisvaarders van St. Jan K.N.V.B. afd. Haarlem Successen van H.V.G.B. Plechtigheid op de Dreef Zij vervalschte bonnen. WAT BIEDT DE RADIO WOENSDAG? Timmer leidt training voor Davis-beker Keller-Roozenbur g Sportsnippers 4) -M x 4) O 4) ft c C s 4) 4-> cd cd 9) T3 HOEVEEL MENSCHEN ZOU- DEN' SLAPEN IN 1818 BEDDEN, die wij, Zuid-Kennemerlanders, zonden? Meer dan 1878, want men liomt nog te kort. Voor Nijmegen Venray bel op nr. 21381. Hedenmorgen heeft de zeer- eerw. pater Aeg. Distel O.E.S.A., prefect van het Triniteitslyceum, in de kerk van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen te Overveen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest, een plechtige Vo- tiefmis opgedragen ter eere van den H. Augustinus. Assistentie verleenden de rector van het lyceum, pater dr. N. Th. Vlaar, als diaken, de conrector pater G. ter Haar, als subdiaken, en pater H. Yandelon als ceremo- niarius. Het lyceumkoor voerde on der leiding van den oud-leerling Jan Mul de Missa „Huc ad Regem Pastorum" van Albert de Klerk uit. De leerlingen zongen onder leiding van pater J. Hutjens de Gregoriaansche gezangen. Na de H. Mis werd in de gymnastiekzaal van de school een receptie gehou den voor de lyceïsten. Nadat de jubilaris in gezelschap van de pa ters docenten was gearriveerd, speelde het Collegium Musicum, onder leiding van den leeraar dr. J. Rekveld, den huldigingsmarsch van Grieg. Vervolgens betrad pater rector het podium; Z.Eerw. hield een feestrede, waarin hij de verdien sten van pater Distel belichtte. De jubilaris werd tenslotte nog toegesproken namens het docen tencollege en de leerlingen. Het lyceumkoor zong tenslotte met begeleiding van het orkest een cantate „Het teeken des vredes" van Jan Mul. A.s. Zondagnacht zullen de jon gens van Haarlem en omstreken met hun leiders den Stillen Om gang te Amsterdam maken. Des nachts te 2 uur begint het Lof in de kerk van St. Jan- aan de Am sterdamstraat. Alle jongens van 1317 jaar kunnen deelnemen. Tot Uiterlijk Woensdagavond kunnen Bij zich opgeven bij de parochieele aalmoezeniers of leiders. De reis gaat per tram en ongeveer half acht worden de deelnemers weer te Haarlem terug verwacht. De R. K. Gem. Tooneelvereeni- ging „St. Genesius" heeft te Over veen en Bloemendaal als vasten avonduitvoering ten tooneele ge bracht „Melders en Co.", een spel van vroolijkheid en ernst, waarin Gerard Nielen precies heeft weten te geven wat het publiek vraagt. De twee compagnons, die uit elkaar gaan en tenslotte weer vereenigd worden door een verloving van respectievelijken zoon en dochter, werden goed gekarakteriseerd door Ben de Goede en Jules van der Veldt. Een speciaal compliment voor Hermine van Oostrom, die als blijmoedige Tante Jo veelal den ernst in vroolijkheid vermacht om te zetten. De uitvoering van dit stuk zonder pretenties heeft intusschen bewezen, dat „St. Ge nesius" ook serieuzer werk zal aankunnen. Er werd medegedeeld, dat ook deze dilettantenvereeni- ging met een juniorenafdeeling begint en voor een gedegen verdere Opleiding voor de getrainde krach, ten zal zorgen. Op, 65-jarigen leeftijd is hier ter fetede overleden de heer T. Bruyn pzn., In leven notaris. Een te Santpoort wonende juwe lier heeft bij de politie te Velsen aangifte gedaan van diefstal. Door het inslaan van een zijraam der Kalage is men er in geslaagd een tantal gouden en zilveren ringen, Welke op een kaart waren beves tigd, te ontvreemden. Er wordt een Onderzoek ingesteld. Aan de Universiteit te Leiden is geslaagd voor het artsexamen mej. C. M. Bruin te Heemstede. Eenige maanden geleden is de re cherche te Haarlem er in geslaagd de gebroeders P. te arresteeren, die verschillende malen hadden ingebroken in Bloemendaal, Aer- denhout en Haarlem, waarbij zij goederen ontvreemd hadden tot 'n gezamenlijke waarde van 15.000. Op het politiebureau bevinden zich nog verscheidene gestolen artike len, waarvan de eigenaars niet be kend zijn, o.a. een gedenkboek „Oranje Nassau-Mecklenburg-Lippe Biesterfeld", een nikkelen vestzak horloge, achtkantig, een kanten damesjapon (deux-pièces), een le deren overhemden- of pyama-étui, een schuifbaar Zwitsersch dames horloge, een dames- en heerenvul pen, een nikkelen reisklokje in le deren étui, een lederen reisnéces- saire, een sigarettenstandaard leen houten kastje met speelwerk, Chi- neesch handwerk), een electrische kamerklok, een lederen étui inhou dende een stethoscoop, twee paar bokshandschoenen en enkele sier- kleedjes. Personen, die deze voor werpen missen, gelieven zich te melden bij den Commissaris van Politie, Smedestraat 9. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft hedenmorgen uit spraak gedaan in de volgende za ken: Voor het verraden van onderdui kers stond 14 dagen geleden de familie Honkoop uit Haarlem te recht. De dochter bleek de hoofd schuldige te zijn. De eisch was tien jaar. De uitspraak 5 jaar rijks werkinrichting. De vader, die reeds 68 jaar is, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Bij de veroor deeling van de moeder hield het Hof er rekening mede, dat verd., die thans 64 jaar oud is, een lang durige gevangenisstraf wellicht niet zal kunnen doorstaan. Zij werd veroordeeld tot een jaar voorwaar delijke gevangenisstraf plus een gelboete van 1000 subs, zes maan den. Aan geen der drie verdachten verleende het Hof het recht van cassatie. De thans 18-jarige Haarlemsche dienstbode Theodora Roozen, die in Februari 1945 ondergedoken buur jongens had verraden, werd con form den eisch tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, zonder bet recht van cassatie. Volgens bestaande verordeningen moeten alle niet-gewenscbte personen van Duitsche nationaliteit, onder wie ook Oostenrijkers, ons land verlaten. De politie en justitie zullen beslissen welke personen in Nederland kunnen blijven. Degenen, die tot bovenge noemde nationaliteit behooren, moeten vóór 15 Maart 1946 bij het hoofd van politie te Haarlem een verzoekschrift indienen, indien zij er de voorkeur aan geven in ons land te blijven wo nen. Wanneer zij dit niet voor of op dezen datum hebben gedaan, zulen zij te zijner tijd zonder meer over de grens gezet worden. Dezer dagen zal per vliegtuig een kalotje naar Batavia worden gezon den ten behoeve van Mgr. Willekens, Apostolisch vicaris van Batavia, die door de oorlogsomstandigheden zijn kleeding is kwijtgeraakt. Door de goede zorgen van het Katholiek In disch Bureau wordt tevens een toog naar Batavia gestuurd, die heeft toe behoord aan wijlen kanunnik L. A. A. N. Westerwoudt. Vooral tegen de verordeningen betreffende het vervoer van tuin- bouwartikelen wordt nog tallooze malen gezondigd. Dit bleek o. m. duidelijk op de terechtzitting van den politierechter, waarbij niet minder dan dertien personen zich hadden te verantwoorden voor het vervoeren van groente en fruit zonder vergunning. Aangezien men nog steeds niet den ernst van de bestaande verordeningen inziet, achtte de officier van Justitie het noodzakelijk, dat de straffen niet te laag gesteld werden, zoodat in verreweg de meeste gevallen de straf bepaald werd op 15 boete of 9 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de betreffen de goederen. 119. Toen Ling Khi Tong zag hoe de rijke man daar op het dak met dakpannen zat te gooien, haalde hij haastig een groote ladder uit de schuur en klom ook op het dak. Okedaar en Ouwekras kwamen direct achter hem aan en met hun vieren gooiden zij toen vroolijk dakpannen naar de roovers. Jammer genoeg ging dat niet altijd zoo ordelijk, als de rijke man gedaan had, zoodat er ook nog al eens een dakpan niet precies op het hoofd van een roover terecht kwam. Die kregen toen langzamer hand in de gaten, wat er op het dak gebeurde en begonnen heftig te protesteeren. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag heeft vandaag terecht gestaan dr. J. Carp, die tijdens de bezetting president is geweest van het „Vredesge- rechtshof". De president van het Hof, mr. Van Berckel, vroeg verd. of hij toegaf, dat Nederland in oorlóg was met Duitschland. Verd. gaf dit niet toe. Hij heeft in alles wat er gebeurde een uiting gezien van een interna tionale revolutie. Alleen op zich zelf beschouwd waren er wel oor logshandelingen. De president vroeg, of verd. niet kon toegeven, dat het Nederland- sche nationaal-socialisme Duitsch land gesteund heeft door het af staan van vrijwilligers. Verd. gaf dit niet toe. Het ging hier om den strijd tegen Rusland, Wel heeft de N.S.B. zich zooveel mo gelijk versterkt, maar de bedoeling daarvan was een zoo groot mogelijk tegenwicht te vormen tegen de Duit sche macht in Nederland. Wat de De salarissen van leden van Ged. Staten zijn met ingang van 1 Ja nuari 1945 vastgesteld op f 5200 plus een tijdelijke toelage van f 200. Om 4.30 uur zal de kring Haar lem van den Ned. Zwem. en Reddingshond in café-restaurant Brinkmann een algemeene verga dering houden. De passagierslijst van het mi. „Bloemfontein", dat 11 Maart in Amsterdam verwacht wordt, ligt op onze redactie, Smedestraat 5, ter inzage. Op den Carnavalsavond van de N.V. Drukkerij „De Tijd" voerde o.m. de directeur, de heer J. J. IV. Boerrigter, het woord De Distributiedienst van Haarlem maakt bekend, dat een zeer beperkt aantal geïmporteerde rijwielen met banden ter beschikking kan worden gesteld van de bekende voorrangsgroepen en van degenen die geheel aan de gestelde normen voldoen. In verband met het feit, dat het slechts een gering aantal rijwielen betreft, kunnen slechts in hoogst noodzakelijke gevallen aan vraagformulieren worden afgehaald op 7 en 8 Maart aan het kring bureau Zijlstraat 70, alhier, loket 15, waarbij moet worden aange toond, dat men aan de gestelde eischen voldoet. De aanvraagfor mulieren behooren te worden in gediend uiterlijk 8 Maart onder overlegging van de tweede distri butiestamkaart en onderteekende werkgeversverklaring. Aanvragen per brief e.d. kunnen niet in be handeling worden genomen. Aan vragen, die geheel aan de gestelde eischen voldoen en waarop niet direct toewijzing kan plaats heb ben, vervallen niet, doch worden later in behandeling genomen. Er behoeft dus niet telkenmale een nieuwe aanvrage te worden inge diend. Fractiseerende artsen, tandartsen, tandheelkundigen, veeartsen enz. kunnen op plaatselijk nader te be palen dagen bij de distributiedien sten aanvragen om extra rantsoe nen zeep indienen voor de 4e, 5e en 6e periode 1946 (17 Maart t.m. 8 Juni). Deze week is de uitreiking van de nieuwe bonkaarten in „De Vleeschhal", Groote Markt, voort gezet. Woensdag zijn aan de beurt de letters N en P, Donderdag Q, R en U en Vrijdag S tot en met Smit. Zelfverzorgers dienen zich te wenden tot de afdeeling „bijzon dere arbeid", Zijlstraat 62. vrede,rechtspraak betreft, geeft verd. toe, in Augustus 1941 president te zijii geworden van het Vredes- gerechtshof. Hij heeft dit ambt aan vaard om te voorkomen, dat deze rechtspraak door Duitsche organen zou worden uitgeoefend. Zelf was hij van meening, dat deze vrederecht- spraak pas zou moeten worden uit geoefend als het tijdperk van de Duitsche macht in Nederland voor bij zou zijn. Hiertegenover stelt de president eenige beschouwingen, door dr. Carp gegeven in een door hem geschreven brochure, waarin hij betoogt, dat de vrederectspraak noodig is voor den strijd voor de nieuwe orde. De Bisschop van Haarlem zegen de Maandag op plechtige wijze het nieuwe opleidingsinstituut en no viciaat in van de Kruisvaarders van Sint Jan, dat idyllisch ge legen is in de Wassenaarsche bos- schen en voor een groot deel goed maakt, wat een V I in October 1844 in Rijswijk, waar het moeder huis stond, vernielde. Bij de H. Mis met zang, welke Mgr. Huibers opdroeg, werd hij geassisteerd door pater H. Dolkens S. J„ den geeste lijken leider van het gezelschap, en den weleerw. heer Sonneveld, se cretaris van het Bisdom. Deze H. Mis en het daaropvolgend ontbijt, Waarbij de algemeen Overste dankwoorden sprak, werd bijge woond door de Dekens van Den Haag en Leiden, den burgemeester van Wassenaar en de pastoors uit de omgeving. Het programma van den K.N.V.B. afd. Haarlem van 2 en' 3 Maart is verschoven naar 9 en 10 Maart. Zondag 3 Maart nam HVGB deel aan den door DJK georg. adspi- ranten- en jeugdriekamp in Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam. De einduitslag is; 1. H.V.G.B. 1489 punten, 2. Robben 1494.8 punten, 3. D.J.K. 1588 punten. De polowedstrijden tusschen de resp. jeugd-zeventallen eindigden als volgt: DJKRobben 17, HVGB—.DJK 4—1, Robben—HVGB 20. De HVGB-ploeg had drie in valler». 10 X 50 M. borstcr.-est. jeugd werd door HVGB gewonnen in 5.49.4. De 5 X 50 M. borstcr.-est. adsp. werd door de Robben gewon nen in 3.14.6, no. 2. HVGB in 3.14.7. Donderdagmiddag 4 uur zal de ver- eeniging „Plein en omgeving" een her denkingsplechtigheid houden op de Dreef, waar een jaar geleden een aan tal Nederlanders werd gefusilleerd. Sprekers zullen zijn de weleerw. heer Bregten, kapelaan der Spaarneparo- ehie en ds. Brandt. Tusschen twee agenten van po litie werd H. J. O. in de kwaliteit van politiek gedetineerde uit het kamp te IJmuiden gistermiddag voor den politierechter geleid. Veertien dagen geleden was zij door den P.O.D. gearresteerd we gens het verraden van onderdui ker», die zich bij de razzia van November '44 in een kerk te IJmuiden hadden verborgen. Verd. had zich te verantwoorden wegens bonnenvervalsching. Ter verdedi ging voerde zij aan, dat het de eerste maal was geweest. Op de vraag van den politierechter, cp welke wijze zij de bonnen ver- valscht had, antwoordde de vrouw: „Ik heb gewoon met stijfsel num mertjes van ongeldige bonnen op andere geplakt." De officier eischte een gevangenisstraf van twee maanden; de politierechter ver oordeelde haar tot een maand. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Kleinkoor. 7.45 Een woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Gram. 9.0C Clavecimbelvoordr. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Han Hoogewoud. 11.15 Zangrecital. 11.45 Krij.gsgev. 12.00 Vedelaars. 12.30 Hoe Nederland den vrede wint. 12.35 Vedelaars. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr.-overa. 13.20 Ensemble. 14.00 Gram. 14.30 Koorz. 14.45 Gram. 15.00 Ned. Ka merkoor. 16.00 Voor postzegelver zamelaars. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Ned. Volksherstel. 17.35 Or- zel. 18.00 Paul Gümmer, bas. 18 15 Eng. les. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.15 Geres, voor dep. uitz. 19.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.05 Bel Canto. 21.00 Mr. Dr. F. B. Jonker. 21.20 Radid Philh. orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Van oost tot west, van noord tot zuid. 22.30 Radio Fhiih. orkest. 23.15 Gram. 23.50 Schriftlezing. 23.57—24.00 Slui ting en Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.- overa 8.20 Gram. 8.50 Voor de hulshouding. 9.00 Symphonie. 9.30 Waterst. en politieber. 9.4S Pièced en concert. 10-00lo.zo Morgenwijding. 10,20 Voor de vrouw. 10.35 Lucien I^Ufnan 11.00 Uitz. arbeiders in ae con- tinubedr. 12.00 Stac.1 30 Kalender 12.35 Benedict Silber- man 13 00 Nieuws. 13.15 Gerard Hengeveld. 13 45 Strijdlied. 13.48 Eddy walis. 14.15 Voor de vrouw. 14.30 Alice Heksch, piano. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Potpourri. 15.35 Kinderkoor. 15.45 Het stond in de krant. 16.15 Vragen staat vrij. 17.00 Rotterdamsch piano- kw. 17.45 Van eigen podem. 18.00 Nieuws en weeroverz. 18.18 Tonny Schifferstein en Joop Do Leur. 18.30 Rijk Overzee. 18.45 Orgel spel. 19.15 Lezing. 19.30 Het Intern. Vrijz. Frot. 20.00 Nieuws. 20.05 Dep. uitz. 20.20 Het Evi dentie-orkest 21.30 „Als de lente in de lucht zit". 22.00 Dolf van der Linden. 22.40 Berceuse. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.platen. Het bestuur van den K.N.L.T.B. heeft onzen vroegeren kampioen H. Timmer bereid gevonden het aanvoerderschap van de ploeg, wel ke begin Mei de eerste ronde voor den Davis-beker te Stockholm moet gaan spelen, op zich te nemen. Timmer heeft sinds-1937 niet aan wedstrijden deelgenomen, doch hij heeft nog geregeld gespeeld, zoodat hij ook het plan heeft, zelf aan de training, welke zoo spoedig mo gelijk binnen en huiten zal begin nen, deel te nemen. Hij zal boven dien ook algemeene leiding aan de training geven. Van Swol, die mo menteel in Engeland is en daar nog eenigen tijd blijven zal, heeft de training reeds opgevat. De 7e partij tusschen Keiler en R'oozenburg, die gisterenavond te Amsterdam gespeeld werd, eindigde ln remise. Intern, bokswedstrijden Tijdens internationale bokswedstrij den, Maandagavond te Rotterdam ge houden, won Nicolaas de hoofdpartij van Van Clair (België), die in de achtste ronde opgaf. Lagrand had weinig moeite met den Belg Lust en won op punten. De derde wedstrijd, die tusschen Arie de Jong en Jean Heyen (België) had weinig om het lijf. Na acht ronden werd de Belg winnaar op punten. Hongarije, Duitschland. Japan en de overige vijanden uit den tweeden wereldoorlog zullen zeven of acht jaar moeten wachten, alvorens toege laten te worden tot deelne ming aan de competities om de Da- vis Cup. De Amerikaansche autoriteiten hebben 34 van de rijkste en meest vooraanstaande bankiers uit Hitler- Duitschland in verzekerde bewaring gesteld. •PM 0 2 «4m s us 2 Directeur; J. J. W. Boerrigter. Waam, Hoofdred.: Mr. L Schllchting. -L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2