Churchill waarschuwt voor Moskou': expansiedrang Pleidooi voor militair blok OM DE NATIONALE EENHEID Meer melk voor jeugdige kinderen Het ijzeren gordijn in het Oosten Sjahrir stelt wapen stilstand voor Het weer V.S. protesteeren in Moskou 69ste JAARGANG No. 23487 WOENSDAG 6 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Nieuwe schoenenbonnen Met ingang van 1 April Britsche nota aan Moskon over Iran Intrekking van Japansch geld De eerste reacties Franschen verlaten Tirol NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het is te begrijpen, dat zoowel de S.D.A.P., opgegaan In de Partij van den Arbeid, als de Communistisclie Partij Neder land (De Waarheid), hun résp. vak Vereenigingen, die hun het naast staan, namelijk het N.V.V. en de E.V.C., ook ai"heelt de S-D.A.P. des, tijds officieel de banden verbroken, en beweert de C.P.N., dat zij geheel losstaat van de E.V.C., beide veree nigingen als hun oogappel bewaken. Niemand zal er zich dan ook over verwonderen, dat „De Waarheid" on middellijk vuur en vlam heeft gevat tegen het Episcopaat, dat in zijn herderlijk schrijven van Zondag j.l„ in niet mis te verstane bewoordin gen, het troetelkind van de commu nistische partij, de Eenheidsvakbewe ging, voor katholieken heeft verbo den. De wijze, waarop ,,De Waarheid' echter op dit verbod reageert, is wei nig origineel. Wie een „Volk en Va derland" van eenige jaren terug in de hand zou nemen en de argumen tatie zou lezen, waarmede de N.S.B destijds op het verbod door het Epis copaat van de nationaal-socialistr- sche beweging meende te moeten reageeren, zou een merkwaardige pa rallel ontdekken tusschen Vova en De Waarheid. Waarvoor de eene op de bres stond en de andere op de bres staat? De nationale eenheid. Wat Mussert c.s. onder nationale eenheid verstond, hebben wij in vijf jaren verschrikkelijken bezettingstijd on dervonden. Wat de C.P.N. onder de nationale eenheid verstaat, zal de toekomst leeren. Wij weten alleen dit: zooals de N.S.B. de verwezenlij king van de nationaal-socialistische ideeën, in praktijk gebracht in het Derde Rijk, als de redding van ons vaderland zag, zoo ziet de Commu nistische Partij Nederland de com munistische ideeën, In praktijk ge bracht in de Sovjet-Unie, als het eenig heilbrengende middel om ons geteisterd vaderland weer op de been te helpen. Hoe ..De Waarheid", en annex daarmede de E.V.C., zich dat weder op de been helpen voorstellen, heb ben wij in de maanden, die sinds de bevrijding zijn verloopen, maar al te duidelijk kunnen constateeren. Ge bruikmakend van je reinste dema gogie, dat is het streven naar heer schappij d°°r °P de lagere hartstoch ten van het volk te speculeeren. heb ber. zij weinig anders gedaan dan den wederopbouw remmen, door herhaal delijk, daarbij de nooden der arbei ders voor eigen doeleinden uitbui tend, stakingen te proclameeren. In het jongste nummer van Herstel, het blad van de Nederlandsche Katho lieke Arbeidersbeweging staat een teekening, welke de houding van de E.V.C. zeer scherp hekelt. Op den voorgrond zien wij een luidschreeu- wenden E.V.C.-er, op den achter grond de schaduw van een Duit- scher. de revolver in de hand. ,.Ar- beite oder ich knalle", werk of ik schiet, zegt de Duitscher. Betaal of ik staak, zeet de E.V.C.-er Streven naar nationale eenheid heet dat Het behoeft nauwelijks betoog, dat het artikel in het communistische blad tegen het Episcopaat overvloeit van insinuaties. De strekking van den brief der Bisschoppen is duidelijk. Zie hier. hoe De Waarheid ze echter weer geeft. na ongemerkt te hebben, dat ze een waarschuwing beteekent aan het adres van het N.V.V. „Indien Jullie de onderhandelingen met de E.V.C. omtrent fusie afbre ken en den strijd voor de eenheid der vakbewegingen met een mislukking laten eindigen, zullen wij wel over wegen of ook katholieke arbeiders lid van het N.V.V. mogen worden." Het blad Insinueert verder, dat de Bisschoppen pogen, de oude schei dingslijnen te herstellen en de voor bereiding van de Roomsch-rose coa litie te helpen verwerkelijken. Het is opvallend, hoe slecht som mige bladen en sommige men- schen plotseling kunnen lezen. Tijdens de bezetting ginjen de brieven van de Bisschoppen van hand tot band en ieder goed Nederlander begreep woord voor woord, wat pre cies bedoeld werd. Thans schijnt dat ineens veel moeilijker. Zeer duidelijk heeft het Episcopaat doen uitkomen, dat de vroegere verbodsbepalingen van socialistische vereenigingen b 1 ij v e n gehandhaafd en heeft het de katholieken aangespoord lid te blijven of te worden van de eigen katho lieke organisaties. ..Hoewel Wij geenszins de oogen sluiten voor de ontwikkeling, die zich thans in socialistische vereeni gingen afteekent, meenen Wij toch. dat de deugd van voorzichtigheid eischt. dat Wij onze vroegere bepa- hngen omtrent het lidmaatschap van socialistische vereenigingen t,mw eu' totdat uit de feiten t ,.Sat haar streven niet meer alnselen „r ,^ct de christelijke be- SiSHtVLi- uen christelijken geest", En ?erder JVen dcr Bisschoppen. "Óm cte vestiging van een nieuwe, maatschappelijke orde op hechte fundamenten te waarborgen, zijn principieele organisaties ook thans onmisbaar." „Alles schijnt er immers op te' wijzen, dat in de naaste toekomst het zal afhangen van de innerlijke kracht der principieele organisaties en haar onderlinge samenwerking, of zij bij machte zijn haar gewich tige taak te vervullen in onze samenleving: om met name tegen over het communisme den hellza- Carbere-Port Bon, het Fransch- Spaansche grensstation, is ge sloten. Aan den Franschen douanepost arriveert een laat ste vrachtauto met Zwitsersche burgers uit Spanje. Er heerscht een zenuwachtige stemming. De Zwitsers met hun papieren dra ven heen en weer, benauwd, dat Ze er niet meer door zullen komen Als gevolg van de vergrooting Ier melkproductie zul'isn de kinderen van de E en D-groep (0 tot en met 4 jaar) met in- ïang van 17 Maart weer 6 Liter trieik per week krijgen. Zoodra de omvang der pro- luctie zulks toelaat, znllen ook de andere consumentengroepen weer de vroegere rantsoenen ontvangen (B en C-grOep 2 Liter, A-groep 2 Liter). De Britsche vloot en luchtmacht :ullen o.a. in de Golf van Biscaje manoeuvres gaan houden, welke door een woordvoerder van de admirali teit als een „hervatting van de lente manoeuvres in vredestijd" werden ge kenschetst. Met Ingang van 1 April zullen nieuwe schoenenbonnen in ge bruik worden genomen. In verband hiermede zullen d® thans in omloop zijnde schoenen bonnen na 16 Maart hun geldigheid verliezenZij zullen nog tot en met 9 Maart' worden uitgereikt. Ruiling der oude bonnen tegen nieuwe zal in geen enkel geval kunnen ge schieden. Men dient dus op de oud® bonnen zoo spoedig mogelijk schoe nen te koopen. Slechts wanneer da handelaar geen passende schoenen in voorraad heeft zal men den boa bij den schoenhandelaar in kunnen leveren, die een ontvangstbewijs zal afgeven. De levering der schoenen zal in dat geval geschieden zoodra de han delaar de schoenen ontvangen heeft. men en reddenden invloed harer be ginselen van sociale rechtvaardig heid, onderlingen vrede en liefde bij de ordening der hedendaagsche maatschappij te doen doorwerken." Wij meenen, dat dit citaat uit het herderlijk schrijven het beste ant woord is op de insinuaties van het communistische blad, dat het nooit zoo nauw met de waarheid neemt. Voor het geval in den naïeven katholiek, die De Waarheid als zijn lijfblad leest (hoe onbegrijpelijk ook) door het artikel „Onder nationale eenheid" nog niet voldoende „wrok en ontgoocheling" over het herder lijk schrijven zou zijn gewekt, heeft de redactie van De Waarheid nog een anderen pijl op haar boog. Op de voorpagina staat, met een tekst over twee kolom, omlijnd en van een por tret voorzien, een boodschap van den Deken van Canterbury aan De Waarheid, waarin deze A n g 1 i- kaansche geestelijke een loflied zingt op het Russische socialisme, de Russische industrie en het com munisme in Rusland, ..dat zich met reuzen schreden ontwikkelt". „De Communistische Partij van Nederland en alle vooruitstrevende krachten in Uw land vochten een heldhaftigen strijd gedurende den oorlog. Zij zullen ook overwinnen in deze moeilijke dagen des vredes. Zij zullen overwinnen omdat zij de krachten van den waren gods dienst achter zich hebben. Wat zou Christelijker kunnen zijn, dan b.v. de definities van socialisme en communisme. Communisme met zijn leuze: „Een ieder werke naar zijn vermogen en ontvange naar zijn behoeften", aldus deze Angli- kaansche geestelijke. Ziet u. katholieke arbeiders, aldus moet natuurlijk de bedoeling zijn van deze boodschap, uw Bisschoppen verbieden communistische en socia listische vereenigingen, in Engeland prijst de geestelijkheid het commu nisme. Het is de oude methode der be strijders van de Katholieke Kerk: verwarring trachten te brengen in de geesten der geloovigen. Gobbels heeft het jarenlang en hij deed het veel geraffineerder geprobeerd en het spel verloren. Misschien zal een enkele naïeveling door de publi catie in De Waarheid in de war worden gebracht. De katholieke arbeiders in ons land echter zal De Waarheid met deze methodes zeker niet vangen. Vijf jaren bezetting hebben hun geleerd, dubbel op hun hoede te zijn. Zij weten, dat zij veilig opwaarts kunnen trekken, onder de leiding van hun Bisschoppen, tot redding van ons moreel en materieel zoozeer gehavend vaderland en tot opbouw van de thans in wording zijnde nieuwe maatschappij. En op De Waarheid, die het Epis copaat verwijt de nationale eenheid te verbreken, mogen wij misschien de woorden uit het herderlijk schrij ven toepassen Is dit verlangen naar nationale eenheid zoo groot uit zuiver vader- landsche motieven of is het een uiting van het oude liberalisme en misschien van het nieuw-heiden- dom... en dus een vrees voor het opleven van een krachtig christen dom? Churchill heeft in Fulton (U.S.A.) zijn aangekondigde rede gehouden ;n de aandacht van de wereld gevestigd op enkele aspecten van het Russi sche probleem. Onmiddellijk zijn uit lieei de wereld reacties gekomen, waarbij speciaal aandacht wordt besteed aan Churchill's idee om tusschen de Engelsch-sprekende volkeren een militaire alliantie te vormen. De Britsche -zaakgelastigde te Moskou, Roberts, heeft een nota van. de Britsche regeering aan de Sow- Jet-Russische regeering overhandigd, waarin wordt gewezen op de bepa lingen van het driemogendheden- verdrag, welke betrekking hebben op het terugtrekken van geall. troe pen uit Iran. In de nota wordt o.a. gevraagd, wat de Sovjet-Russische regeering beoogt met" het blijven handhaven van troepen van het roo- de leger in sommige deelen van Iran. Churchill zeide, dat hij zonder officieel mandaat sprak, doch de rede was tevoren gelezen door Tru man en Lord Halifax. Verhindering van oorlog, noch verbetering van de wereldorga nisatie achtte C-iurchill mogelijk zonder een broederlijke vereeni- ging van de Engelsch sprekende volken. Dit beteekent niet al leen groeiende vriendschap en wederzijdsch begrip tusschen het Britsche imperium en de U. S. A., maar bovenal intieme betrek kingen tusschen de militaire raadgevers, welke moeten leiden tot studie van potentieele pun ten van gevaar. Het gevolg zou zijn een voortzet ting van gemeenschappelijk gebruik van alle vloot- en ludhtbases. die zich over de geheele wereld in het bezit van Engeland en de U.S.A. be vinden. Churchill achtte dit niet in strijd met het Handvest der Ver. Volkeren en meende zelfs dat men oog moet houden voor een gemeen schappelijk burgerschap van ifcngel- schen en Amerikanen. „Weest op uw hoede," riep Chur chill uit, „ik zeg u. dat de tijd kort zal zijtn, want voorkomen is beter dan genezen." Er zijn schaduwen gevallen op de geallieerde overwinning. Niemand weet wat Rusland en de communistische internatio nale organisatie in de toekomst van plan zijn, of wat de grenzen zijn, als deze er zijn, van zijn streven naar expansie. Het is voor Rusland noodzaak zich aan zijn Westelijke grenzen veilig te stellen tegen nieuwe Duitsche agressie, maar van Stettin tot Triest is een ijzeren gordijn gevallen. War schau, Berlijn. Praag, Weenen, Boe dapest, Belgrado, Boekarest en Sofia ai deze beroemde steden liggen in de Sowjetsfeer. Turkije en Iran zijn beide be zorgd en verontwaardigd over de Russische eischen. In vele landen zijn communistische vijfde colonnes gevormd. Met uitzondering van het En- gelsche Gemeenebest en de Ver- eenigde Staten, waar het com munisme nog in de kinderschoe nen staat, vormen de communis tische partjjen of vijfde colonnes een groeiende uitdaging en ge vaar voor de christelijke bescha ving. Anderzijds wees Churchill de ge dachte van de hand, dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is of Rusland oorlog wenscht. Maar wat wij In overweging moe ten nemen, zoolang er nog tijd voor is, is de permanente voorkoming van oorlog en door hetgeen ik van onze Russische vrienden heb gezien, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat Winston Churchill Volgens radio-New Delhi heeft Sjahrir aan de pers medegedeeld, dat het Indonesische „kabinet" een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand op Java en Ned.- Indië zal doen. Sjahttr heeft gisteren een be zoek aan Sir Archibald Clark Kerr gebracht. Bij het onderhoud heeft Sjahrir hem persoonlijk over de te Soerakarta gehouden vergade ring mededeeling gedaan. Bij proclamatie van lui tenant-generaal Stopford, be velhebber van de geallieerde landstrijdkrachten ln Ned.- Indië, is het Nederlandsch- Indische geld in Ned.-Indië formeel ingevoerd en de daar opvolgende intrekking van het Japansche geld bevolen. Het Japansche geld zal van 7 Maart af ingekocht worden tegen een koers van 3 cent per Japan- schen gulden. Bankbiljetten, welke door de Javasche bank zijn uitge geven en het vooroorlogsche Ne- derlandsch-Indische geld zullen uit Verwachting tot Donderdag avond; Langs de kust krachtige, overi gens matige Noord-Oostelijke wind. Zwaar bewolkt. Plaatselijk nog sneeuw. Temperatuur om het vriespunt. Zon onder 18.27, Maan 9.09 23.32. Zon op 7.14. de circulatie worden genomen. Maar zilverbons van f 1.f 2.50 en f 5.kunnen tegen dezelfde waarde voor het nieuwe geld wor den ingewisseld. Regelingen be treffende de inwisseling van bank papier van f 10 en hooger zullen later worden bekend gemaakt. Men verwacht dat de republi- keinsche „regeering" zal antwoor den met de uitgifte van eigen geld, dat immers reeds eenigen tijd geleden gedrukt en over de circulatiecentra, gereed voor dis tributie, verdeeld werd. Op Java schat men de circula tie van het Japansche geld op 1569 millioen, op Sumatra op 1600 millioen. De cijfers van de Buitengewesten zijn niet bekend. Gisteren hebben Nederlandsche troepen de aan de Noordkust van het eiland gelegen hoofdstad van Bali. Singaradja. bezet. Volgens de berichten is alles rustig. De offi- cieele overgave der Japansche troe pen op Ball zal morgen geschieden. er niets is dat zij zoozeer bewonde ren als kracht. Het zou evenwel verkeerd en onvoorzichtig zijn het geheim van de atoombom toe te vertrou wen aan de wereldorganisatie. Geen mensch ter wereld zou vus- tig in zijn bed kunnen slapen, wan neer het atoomgeheim in het bezit was van eenige communistische of „neo-fascistische" mogendheid. Wil een oorlog voorkomen worden, dan dienen wij onder oppergezag van de Vereenigde Volken tot een p-oede verstandhouding te geraken met da Sowjet-Unie. Laat niemand, zoo be sloot Churchill, de verborgen kracht van het Britsohe Rijk en Gemeenebest onderschatten. Eden heeft in het Lagerhuis ont kend dat Churchill met zijn rede Rusland aan de kaak heeft willen stellen. Eden zeide, dat er niets was waarin Churchill ernstiger was dan in den wensch tot goede be trekkingen met de Sovjet-Unie, wel ke wensch volgens Eden ln ieder in Engeland leefde. Engelsche ochtendbladen prijzen over het algemeen Churchill's rede. De „Daily Mail" zegt „Churchill spreekt met een autoriteit en ka rakter zooals geen andere staats man die bezit. De „Daily Telegraph" zeide dat deze rede verrassend verder ging dan alles wat hij over deze onderwerpen ooit gezegd heeft. Het Communistische blad „Daily Worker" noemt Churchill's rede een openlijk streven naar een nieuw Anti-Komintern pakt. Churchill's pad leidt volgens dit orgaan op nieuw naar den oorlog. De Vereenigde Staten heb ben Dinsdag volgens A. P. te Moskou een protest ingediend tegen de voortgezette aanwe zigheid van Sovjet-troepen iu Mandsjoerije. De Chineesche regeering heeft in een nota verklaard, dat Rusland op 21 Januari j.l. aan China liet weten, dat alle Japansche ondernemingen in Mandsjoerije, welke voor het Ja pansche leger gewerkt hadden, als „oorlogsbuit" voor de Sovjet-troepen beschouwd zouden worden. In een, aan Tsjang-Kai-Sjek gericht memo randum wordt voorgesteld een deel van den „oorlogsbuit" aan China te overhandigen. China heeft echter de Russische definitie van „oorlogs buit" afgewezen. Uit verscheidene plaatsen van Ti- rol en Vorarlberg werden Maandag de Fransche bezettingstroepen te ruggetrokken. In de Oostenrijksche gebieden nabij de Zwitsersche grens zijn reeds alle Fransche troepen te ruggetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1