Spoedige beslissing over Indonesië 1= Kleine Soenda-eilanden bevrijd MAART 1945: Zweédsch brood bracht redding Candidaatstellingen en verkiezingen Dankbaarheid voor medewerking Soekarno en Hatta naar Clark Kerr? Het weer BRIEF VAN SEVILLA'S AARTSBISSCHOP Reusachtige Britsche dokken 69ste JAARGANG No. 23488 DONDERDAG 7 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Troepen per vliegtuig naar Celebes Een dagorder Australië's politiek Ernstige bezorgdheid Bij het op „Wildhoef" in Bloemendaal gelegerde 6e Koninklijke Nederlandsche Infanterie Depot, dat op vele oorlogstooneelen gevochten heeft en waar thans officieren en anderofficieren van het „oude" leger een stoomcursus van 6 weken volgen, om van de nieuwste bewapening op de hoogte te komen, stelt men vanzelfsprekend den strikten eisch van een correct tenue. Om de zelfcontrole te vergemakkelijken is bij den ingang een levensgroote plaat van een model gekleeden soldaat aangebracht en een spiegel, ivaarin de vertrekkende militair een vergelijking met dit voorbeeld kan maken. FRANSCHE SCHEPEN BESCHOTEN Persconferentie in het paleis te Batavia. De lt.-gouverneur-gene raal dr. H. van Mook verklaart aan de aanwezige journalisten de nieuwe richtlijnen der regeering Beulen van Neuengamme zullen terecht staan Inbrekers in den val Van rechtsvervolging ontslagen NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Noel Buckley, Keuter's spe ciale correspondent te Batavia, h:eft gemeld, dat welingelichte kringen aldaar meenen, dat de beslissing over de toekomst van Indonesië niet veel langer kan worden uitgesteld. Men verwacht, dat Sjahrir voor het einde van deze week weer naar Djokjakarta het hoofdkwartier van de Indonesische nationale be weging zal gaan om verder overleg met den Indonesischen „president" Soekarno te plegen. Sir Archibald Clark Kerr is hedenmorgen uit Batavia naar Bandoeng vertrokken. Hij wordt nog hedenavond terugverwacht. Officieel wordt medegedeeld, dat Nederlandsche troepen, ter grootte van twee secties, per vliegtuig zijn overgebracht naar Gorontalo op Celebes, waar de situatie in verband met de muiterij in Menado nog altijd precair is. Op Banka zijn Nederlandsche troepen opnieuw beschoten. Van Bali komt het bericht, dat daar groepen jeugdige Balineezen elkaar schijnen te bestrijden. Ook Japansche troepen werden aange vallen, maar de Nederlandsche bezetting is tot nu toe niet be schoten. De Nederlandsche troepen konden zonder incidenten verschei dene steunpunten bezetten. Men verneemt uit gezaghebbende bron, dat de kleine Soenda-eilan den Soembaua, Flores, Soemba en Roti alle door Nederlandsche troe pen, polltie-formaties en Nica-deta- ehementen „vreedzaam bevrijd" zijn. Vice-admiraal Pinke, comman dant van de Kon. Ned, Marine in het Verre Oosten, heeft een dag order uitgevaardigd, waarin hij waarschuwt tegen het gevaar van slapheid in het moreel en in de discipline onder alle rangen van de Marine. Deze slapheid komt voort uit moeheid tengevolge van lang jarigen dienst en uit de bijzondere sfeer van oorlog en bezetting. Majoor J. Brueren, commandant van het derde bataljon van het regiment stoottroepen, heeft tot zijn troepen een dagorder gericht, waarin hij zegt het voor zijn man schappen een groote eer te achten, dat zij als eerste Nederlandsch infanterie-bataljon in tropiscn Nederland voet aan wal zullen zet- In verband met het vertrek van 'een Brilschen officier naar Mid- den-Java om Soekarno en Hatta te bewegen naar Batavia te komen voor een bespreking met Clark Kerr, melden Indonesische krin gen, dat deze voorgestelde confe rentie aan boord van den Brit- schen kruiser „Norfolk" op de reede van Semarang zal worden gehouden. het Australische parlement Menzles, de leider der oppo- tte regeering verweten, dat zij tuft aan heeft om haar poü- tan,L°P!ïhte van Ned. Indië Hn v 4 is bier meer dan een piestige-kvrestie, aldus Menzies. De Japansche invloed in Ned. Indie wordt voortgezet door collaborateurs, zooals Soekarno, hetgeen een toekomstige Bel dreiging is voor Australië. De Australische premier Chiffiey zelde, dat hij geen dwang had wil len gebruiken om de Nederland sche schepen gelost en geladen te krjjgen, daar dit een stillegging van het heele havenbedrijf tengevolge had kunnen hebben, waardoor ook verschepingen naar Engeland on mogelijk zouden zjjn geworden. ten. Zij dienen daarbij rekening te houden, aldus de dagorder, dat slechts een zeer gering percentage der bevolking tegen ons is opge hitst, de groote massa is ons vrien delijk gezind. De achting en het vertrouwen van deze groep zullen wij door een waardige en vriende lijke houding spoedig winnen. In verband hiermede geeft Verwachting tot Vrjjdagavoind; Tijdelijk zwakke en verander lijke wind, overigens meest ma tige wind tussclien Noord en Oost. Zwaar bewolkt. In den ochtend plaatselijk nevelig, benige sneeuw of motregen. Tempera tuur overc!<ag om liet vriespunt. Zot! onder 18,29. Maan op 9.31, Zon op 7.12. hij de volgende opdracht: „Nooit wordt gevuurd, tenzij men aangevallen wordt. Dan steeds gericht op den aanval ler. Nooit wordt in het wilde weg geschoten. Represailles komen in geen enkel geval voor. Bü overtreding van deze order zal de commandant de streng ste straffen opleggen." De Aartsbisschop van Sevilla, Kardinaal Segoera, die bekend staat om zijn monarchistische en antl- falangi-tlsehe gezindheid, heeft in een herderlijken brief de Spanjaar den opgeroepen gereed te zijn voor ingrijpende veranderingen. H»j verklaart daarin, dat er in liet ge- heele land zeer groote ongerust heid bestaat, welke een zeer ern stige bezorgdheid voor de nabije toekomst teweeg brengt. „De aard der dingen verhindert mij open hartiger te zijn in hetgeen ieders geest thans bezighoudt", aldus be sluit de brief. Uit Madrid meldt Beuter, dat het witboek inzake de Spaansche betrek kingen met Duitschland nog niet is gepubliceerd. Het is niet bekend, of Franco van zins is 'een tegenverkla ring te leveren. Op het Spaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken werd verklaard, dat het witboek ais een vochtigen voetzoeker beschouwd wordt. Spanje kan doeltreffender documenten tot zijn verweer aan voeren. Uit Madrid meldt Un. Press, dat in verband met de primitieve weer gave van de' driemogendhedenver- klaring in de Spaansche pers de Amerikaansche ambassade 90.000 af drukken van den tekst in Spanje verspreid heeft. Spanjaarden ston den den geheelen dag in de rij en er waren kloppartijtjes tusschen wachtenden en Falangistische jon geren. De Spaansche regeering overweegt de publicatie van een blauwboek. Men krijgt hier overigens den indruk dat de driemogendheden- verklarhig een averechtsche wer king heeft geliad. Vele Spanjaar den, die eerst lauw tegenover Franco stonden, vinden hem nu den besten man dien het land op liet oogenblik kon hebben en zijn verontwaarigd over de inmenging in Spanje's blnnenlandsche aan gelegenheden. Naar het A.N.P. verneemt, zijn de data der candidaatstellingen en a.s. verkiezingen officieel als volgt vastgesteld: Tweede Kamer: candidaatstel- ling 9 April. Verkiezingen 17 Mei. Provinciale Staten: candidaat- stelling 9 April. Verkiezingen 29 Mei. Gemeenteraden: candidaatstel- ling 11 Juni. Verkiezingen 26 Juli. De candldaatstelling voor de ver kiezingen van de Eerste Kamer ge schiedt 9 Juli. De gemeentebesturen zuilen, naar wij verder vernemen, de kiezers lijsten uiterlijk 5 April a.s. vast stellen. Vandaag is het precies een jaar geleden, dat lange rijen men- schen voor de Haarlemsche krui denierswinkels samendrongen om het voedsel, dat Zweden aan Ne derland geschonken had, in ont vangst te nemen. De voorbereidingen voor een snelle en eerlijke verdeeling waren evenwel niet zoo eenvoudig. Voor Haarlem en omgeving waren 2100 balen meel, elk van 50 kg., noodig, om iedereen een brood van 800 gram te verstrekken. Uit elke baal behoorden 85 brooden gebak ken te worden. Gist, zout en brandstof werden gratis aan de bakkerijen verstrekt, doch de hoe veelheid brandstof was zoo miniem per baal slechts 6 kg. cokes of 12 kg. 1 out dat het bakken toch Volgens een telegram uit Tsjoeng- king zouden vijf Fransche oorlogs schepen gisteren bij Haiphong Chi- neesche troepen beschoten hebben. Aan beide zijden zouden slachtoffers gevallen zijn. Reuter meldt nader, dat door kustbatterijen het vuur werd ge opend op den Franschen kruiser Emile Bertin en andere Fransche oorlogsschepen, toen deze voor den ingang van de haven van Haiphong (Indo-China) kruisten. De schepen wachtten op toestemming van Chi- neesche zijde om ruim twintigdui zend man Fransche troepen aan land te zetten. Binnenkort begint in Hamburg het proces tegen de beulen van het K. Z. Neuengamme. In dit kamp werden zestig Nederlandsche z.g. „Nacht und Nebel"-gevangenen het vorige jaar Fe bruari zonder vorm van proces opge hangen. Zij behoorden tot een groep van 78 Nederlandsehe leden van de verzetsbeweging, die op speciale order van Keitel, zonder dat hun familie er iets van wist, naar Neuengamme ge bracht werden. 18 waren er inmiddels ai gestorven voordat de moord ge schiedde. Er staan 14 kampfunctionarissen terecht. De door de bussen gecontroleerde bladen in Berlijn geven als hun mee ning. dat aan Furtwaengler toege staan moet worden terug' te keeren als dirigent van het Philharmonisch Orkest, terwijl de Amerikaansche au toriteiten even beslist in hun ver klaringen zijn, dat hij niet mag te- rugkeeren. Bijzonderheden over de Britsche drijvende dokken van beton, zoo groot als liet 80.000 toil metende passagiersschip „Queen Mary", welke Engeland van plan was te gebruiken in den strijd tegen Japan, zijn vandaag aan de leden van de Koninklijke Aca demie voor Wetenschap pen bekend gemaakt door Maunsell, advisee- rend ingenieur van de Britsche admiraliteit. Deze dokken, voor- Ioopig arken" ge noemd, werden speciaal gebouwd, om binnen den luchtradius van de Japansche kust sche pen van de Engelsche vloot te herstellen, die in de gevechten be schadigd waren. Zij hadden een capaciteit, voldoende om de groot ste schepen, die deel uitmaakten van de Britsche aanvalsvloot, te herstellen. De „arken" werden uitgerust als drijvende hotels, die accomodatie boden aan 600 specia listen in scheepsher stellingen. Zij werden in den afgeloopen zo mer gebouwd en zou den met Kerstmis van het vorig jaar gereed geweest zijn, om in den strijd gebruikt te wor den, indien deze zou zijn voortgezet. 'Niet noodig voor strijd tegen Japan Maunsell vond zelf de zwaar bewapende zee- forten uit en perfec tion neerde deze. Zij verdreven de zware Duitsebe bommenwer pers toen deze tracht ten de convooien, die de riviermondingen van Engeland biniienstoom- den, aan te vallen. De zeeforten werden ver in de open zee op verschillende punten rond de Engelsche kust aangebracht. Elk fort was geheel tevoren ver vaardigd. met 'n hotel- accomodatie voor 100 man, compleet met eigen keukens, kracht- stations, een afwate ringssysteem en meubi lair. De bouw van deze geprefabriceerde forten van gewapend beton vereischte 2 maanden, het versieepen duurde 2 dagen en het veran keren van de forten nam juist een minuut in beslag. De woonruimten voor de bemanning, de voor raden en een groot aecl van de gecompliceerde technische outillage zijn aangebracht binnen in cylindrische torens, die zich onder water bevin den. Ondanks de ruwe behandeling, die de for ten ondergingen, ont stonden er geen lekken. Vele vliegtuigen en vliegende bommen wer den neergeschoten door de manschappen, die zich op deze forten be vonden. eenige moeilijkheden met zich meebracht. Zeven bakkerijen in Haarlem waren dag en nacht in de weer, terwijl intusschen reeds verschil lende winkels aanzegging gekregen hadden, dat de levensmiddelen in aantocht waren. Het kostbare meel werd bewaakt door vrijwilligers uit het personeel, d'i op hun beurt weer gecontroleerd werden door ambtenaren van den C.C.D. Eindelijk kwamen de eerste kar ren met het nog warme wittebrood bij de winkeliers aan, scherp be waakt door een politie-escorte. Doch nogmaals moest het geduld op de proef gesteld worden, want vóór negen uur mocht de verkoop niet beginnen. Geheel belangeloos deelden de winkeliers den geheelen dag de ar tikelen uit. terwijl zij ook des nachts wacht moesten houden bij de waardevolle producten. Onge veer tien weken lang hebben alle betrokkenen met toewijding ge werkt, om tot een snelle en eerlijke verdeeling te komen, ofschoon er elke week drie tot vier dagen mee gemoeid waren. Onlangs heetft het Nederlandsche Roode Kruis aan de eigenaars en chefs van de „Roode Kruiswinkcls" een oorkonde uitgereikt uit erken telijkheid voor de betoonde mede werking in de moeilijke taak, waarvoor het Nederlandsche Roode Kruis zich in die dagen geplaatst zag. De twee inbrekers uit Leiden, dio Maandagavond met een politie-auto te Bloemendaal wilden liften en op deze wijze in den val geloopen zijn, blijken méér op hun kerfstok te heb ben. Zij hebben niet alleen verschil lende malen ingebroken te Bloemon- iiaal. maar ook In Santpoort, Was senaar en Leiden. Bij hun arrestatie waren de jongemannen, M. G. en K. C„ in het bezit van drie zware tasschen, waarin zich behalve een aantal inbrekerswerktuigen. kost-' bare diamanten en gouden sieraden, een paarlencollier en vele andere voerworpen tot een gezamenlijke waarde van f 50.000 bevonden, af komstig uit een woning aan de Kas- 'anjelaan. M. G.. de jongste van de twee, die 20 jaren telt, heeft bekend, eenige inbraken gepleegd te hebben. K. C., 25 jaar oud, zwijgt als het graf. De Haarlemsche rechtbank heeft de twee bceren uit Oost-Zaan, dia wegens mishandelingen van twee veedieven, welke den dood tengevolge hadden, 14 dagen geleden terecht stonden, ontslagen van alle rechts vervolging, daar zij handelden ter verdediging van lijf en goed. De passagierslijst van m.s. Te gelberg, dat 13 Maart te Amster dam verwacht wordt, ligt op onze redactie Smedestraat 5 ter inzage*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1