Nederlandsche troepenmacht op Java aan land gegaan BIJ BATAVIA, SEMARANG EN SOERABAJA Voorhoede van 20.000 man Goering begint lachend zijn hopeloozen strijd 69ste JAARGANG No. 23490 o -ZATERDAG 9 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 - Telefoon Administratie 21543Abonnementsprijs 30 cent per week STAD EN OMGEVING De terreinen aan de Kieveriaan Heemstede en de Stille Omgang Uitstel van uitspraken BATAVIA, 9 Maart. (Reuter). Hedenmorgen zijn 9 Ne derlandsche bataljons in Batavia begonnen aan wal te gaan. Naar verluidt, landden tegelijkertijd grootere eenheden in Semarang en Soerabaja. Men neemt aan, dat zij de voorhoede vormen van een totale strijdmacht van 20.000 man, welke zich nog op zee bevindt of gereed staat, uit Malakka en uit andere deelen van Ned.-Indië te vertrekken. Sjahrir zou gisteren op de hoogte gesteld zijn van de voor genomen landingen. Een Britsch verbindingsofficier met Indonesische vertegenwoordigers is uit Batavia naar Djokja karta vertrokken om Soekarno er van in kennis te stellen. Persoonlijke boodschap van de Koningin Krachtig protest van Sjahrir Kardinaal Glennon overleden PROCES-NEURENBERG Het weer Hij wilde in 1939 vrede Mr. Van Kleffens Woensdag naar Amerika Zuid-Afrika helpt KATH. VOLKSPARTIJ 350.000 LEDEN Thee in plaats van koffie Protest tegen vrijlating BLOEDBAD OP WOESTE HOEVE HERDACHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Verwachting tot Zondagavond Nevelig of mistig weer met hier en daar nog eenlge lichte sneeuw of motregen. Tempera tuur om het vriespunt. Laüigs de Wadden-eilanden matige Noord oostelijke wind, overigens zwakke wind. Zon onder 18.32. Maan 10.34 2.18. Zondag zon 7.0718.34. Maan 11.193.33. Maandag zog) op 7.05. Niet minder dan 37 eigenaren van voormalige perceelen aan de Kieveriaan tusschen den Klever parkweg en Bloemendaal hebben een bezwaarschrift ingediend tegen het nieuwe uitbreidingsplan, dat de gemeente heeft ontworpen en dat inhoudt, dat de huizen ter plaatse niet herbouwd zullen worden. On der deze onderteekenaars bevinden zich vier eigenaren van gesloopte woningen aan den Kleverparkweg. Deze gronden zijn niet in het ont werp uitbreidingsplan opgenomen, zoodat de bezwaarschriften niet ter zake dienende zijn. De overigen merken op, dat zij opnieuw moeten bouwen, willen zij een Rijksschade loosstelling verkrijgen. Zij meenen verder, dat de gemeente hun voor den herbouw geen gronden beschik- haar stelt, die gelijkwaardig zijn aan de hunne. B. en W. antwoor den, dat de herbouw inderdaad plaats moet vinden, maar dat hij niet op dezelfde terreinen behoeft te geschieden. Er zijn reeds onder handelingen met de eigenaren ge opend over herbouw elders. Over eenstemming is echter nog niet be reikt. De Heemstedenaren zullen den Stillen Omgang te Amsterdam hou den Zondag 17 Maart. In verband hiermede worden alle mannen en jongemannen (dames eveneens wel kom) uitgenoodlgd tot het bijwonen der algemeene vergadering op 11 Maart ln het Vereeniglngsgebouw aan den Heerenweg, des avonds 8 uur. Het mannenkwartet onder leiding van den Eerw. Broeder Tar- clsius, zal de bijeenkomst opluiste ren. Verder zal besproken worden do viering van het 6de eeuwfeest en het 25-jarig bestaan van het Gezel schap te Heemstede. Tijdens de Duitsche bezetting heb ben velen zich schuldig gemaakt aan overtreding van de distributieveror deningen, wat a.m. bleek uit de terechtzitting van den politierechter voor economische strafzaken. Naar aanleiding' van het pleidooi van mr A. V. Löben Seis ln het proces tegen A. D. te Haarlem, die zich te ver antwoorden had wegens clandestien en te duur verkoopen van tabaks artikelen, heeft de politierechter deze en soortgeiyke zaken voor onbepaal- den tijd aangehouden, tot de Tweede Kamer in deze een beslissing heeft genomen. zouden vertrekken, te vervangen. „De geallieerde miütaire taak op Java moet nog steeds worden vol voerd", zei hij verder. Volgens de geallieerde opvattingen is het on verschillig door welke geallieerde troepen deze taak op dit tooneel wordt volvoerd, mits zij maar be hoorlijk wordt volvoerd. Buitenlandsche waarnemers ho pen, dat de Indonesiërs de nood zakelijkheid zullen beseffen, die ten doel heeft de „geallieerde taak op Java te voltooien," waarna verdere ontwikkelingen zuiver een kwestie tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs kunnen zijn. H.ML de Koningin heeft aan 't team van het Ned. Roode Kruis, dat naar Bangkok vertrekt teneinde de Neder landers, die in kampen in de omge ving van Bangkok verblijven, te hel pen en voor te lichten, een persoon lijke boodschap voor de in deze kam pen vertoevende landgenooten mee gegeven. Er zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen om de vluchtelingenkampen tegen alle mogelijke tegenmaatre gelen van Indonesische zijde te be schermen. Hoe de Indonesiërs op de feiten gereageerd hebben, is nog niet bekend, doch, naar ver luidt, zullen de geallieerden uiter ste pogingen in het werk stellen om een volledige mislukking van de onderhandelingen, waarvan men had verwacht dat zij op zijn minst genomen formeele Nederlandsch- Indonesische besprekingen tot ge volg zouden hebben, te voorkomen. Men verwacht, dat Sjahrir heden een verklaring zal afleg gen en dat hij misschien zal aftreden. Soekarno, die volgens betrouwbare gegevens onlangs heeft verklaard niet in staal te zijn de extremisten onder zijn gezag te honden, zal mis schien eveneens zijn positie moeilijk houdbaar achten. De Nederlandsche troepen, die in een landingsvaartuig met een bemanning van mariniers geland zijn, droegen Engelsche khaki- uniformen en dito uitrusting, doch Nederlandsche kwartiermutsen. De Nederlandsche hoofdofficier, die de eerst aangekomen troepen be groette, was generaal-majoor Dau- benton, officier van gezondheid. De gelande troepen zullen in eerste instantie hun standplaats krijgen in de zone ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Batavia, die onder Nederlandsche contróle is gesteld. Deze zone is onlangs be langrijk uitgebreid en strekt zich thans uit tot Bekassi, 21 kilome ter van Batavia gelegen. Bij de ontscheping van de Neder landsche troepen waren luitenant- generaal Spoor en kolonel Buurman van Vreedenburg aanwezig. De troepen zijn ondergebracht in een kamp bij Tandjong Priok. Volgens een republikeinschen woordvoerder te Batavia zal Sjahrir hedenmiddag bij lult-— generaal Stepford tegen de aan komst der Nederlandsche troe pen een krachtig protest indie nen.. Dc Amerlkaansche kardinaal Glennon, aartsbisschop van Saint- Louls in de V. s., is hedenochtend te Dutlin overleden. Hij was een der vier Amerlkaansche prelaten, die kort geleden door den Paus tot kardinaal waren gecreëerd. Een afdeeling Ambcmeesche veldpolitie, voor het meerendeel bestaande uit ex-krijgsgevan genen, die zich jarenlang de menschonwaardige behandeling der Japanners moesten laten welgevallen, is getraind en zal weldra schouder aan schouder met de Nederlandsche en geal lieerde troepen haar taak tót handhaving van de orde aanvangen „Voltooiing geallieerde militaire taak" Een gezaghebbende Nederland sche woordvoerder heeft vandaag te Batavia verklaard, dat de troe pen niet alleen gekomen zijn om de Britsch-Indiërs, die uit Java Een lachende Goering ging.op den eersten dag van' zijn verdediging te Neurenberg naar de beklaagdenbank. De fotografen, door wie hij zich staande liet foto-grafeeren, wekten zijn spotlust op en hij voerde diep gaande gesprekken met Jodl en Frank. De rechtszaal deed door de divhtbezette pers- en bezoekersgale rijen denken aan de eerste dagen van het proces. Goering's vóórnaamste verdediger, dr. Otto Stahmer, opende de verde diging met een verzoek om 2 extra getuigen, o.a. om te laten verklaren, dat de massamoord van Katyn door Sovjet-Russen en niet door Duit- schers was bedreven. Het tribunaal wenschte dit verzoek op schrift ge steld te zien. Als eerste van de getuigen dé charge kwam Goering's vriend gen- De oud-minister van Buitenland sche Zaken, thans minister zonder portefeuille, mr. E. N. van Klef fens, zal Woensdag 13 Maart per vliegtuig naar Amerika vertrekken teneinde da af zijn ambt te aan vaarden van vertegenwoordiger van Nederland in den veiligheidsraad. Onze gezant te Pretoria, dr. Ph. C. Visser, heeft medegedeeld dat nog ongeveer 100.000 kisten met goede ren, waaronder een groote partij schoenen, van Zuid-Afrika in ons land verwacht mogen worden. De leden van het kader van ons nieuwe Nederlandsche leger worden momenteel in een spoedcursus van zes weken ge traind. In verband met deze opleiding werd in de omstreken van Haarlem een groote nachtelijke oefening gehouden. De „verdedigers" van Spaarndaim nemen onder bescherming van een rookgordijn een huis, waarin zich „vijandelijke" schut ters bevinden, onder vuur Bodenschatz naar voren, die vertel de hoe Goering in 1939 vrede wilde en na 1943 in aanzien en invloed af nam. Hij vertelde hoe Warschau een versterking en Coventry een stad van vliegtuigmotoren was. maar over Rot terdam zweeg hii wijselijk. De tweede getuige was gen. Milch, die door Stahmer over de bevriezings methoden in concentratiekampen werd ondervraagd. Goering wist hier eerst niets van af en wilde later, toen hij vernam, dat experimenten op „misdadigers" werden toegepast, er niets mee te maken hebben. Op een propagandaverga- dering van de Kath. Volks- partij te Amsterdam, heeft de jonger encommisaris, de heer J. Robert, medegedeeld, dat het aantal leden van de partij reeds 350.000 bedraagt. Het laatst beschikbaar gestelde rantsoen koffie zal voor twee we ken langer toereikend moeten zajn dan oorspronkelijk het plan was. De eerstvolgende bon zal pas 7 April aangewezen worden en het daarop verkrijgbaar te stellen rantsoen zal eveneens voor zes weken zijn. Ter compensatie van den over deze twee perioden van zes weken uitvallenden koffiebon zal 23 Maart een extra-bon voor 50 gram thee bekend gemaakt worden. Een klemmend protest van de G.O.I.W., afd. Over-Bebuwe, is te bevoegder plaatse geuit tegen heti in vrijheid stellen van mevr. O. de Ruiter—van Lankeren Matthes, tot 1943 leidster van de nat.-soc. vrouwenorganisatie en als zoo danig de rechterhand van Mussert. Haar echtgenoot, tandarts J. de Ruiter, de beruchte kringleider van Amsterdam, wordt nog vastgehou den. Gisteren was het een jaar geleden, dat op Woeste Hoeve halverwege den weg Apeldoorn-Arnhem in den prillen ochtend de schoten knalden, die een einde maakten aan het leven van 117 Nederlanders. Twee dagen te voren was op diezelfde plaats een aan slag gepleegd op den beruchten „Po- Uzeifuehrer" Rauter en de woede der bezetters over dezen aanslag was zoo groot, dat door het geheele land hon derden politieke gevangenen vermoord werden. Rond het ruw houten kruis, dat ter gedachtenis aan deze slachtoffers van terreur is opgericht, waren velen bij eengekomen, meerendeels familieleden van de gevallenen, om dezen te ge denken. Ook in Indonesië is de organisatie van de Nederlandsche zeemacht in vollen gang. Het kader wordt uitgebreid door bevordering van de beste krachten uit de lagere rangen tot officieren. Na de beëediging der nieuwbenoemde luitenants houdt overste Nuboer een toespraak tot officieren en manschappen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1