Eindelijk onderhandelingen f Politieke activiteit te Batavia RUSSEN BEGINNEN MANDSJOERIJE TE ONTRUIMEN Stille Omgang voor het eerst sinds vijf jaren Onregelmatigheden aan Levantkade Moekden zou geheel zijn ontruimd Britsch-Indiërs verlaten Java Fantastisch tegenwicht Het weer Eere-doctoraat voor prof. Schermerhorn Twintigduizend deelnemers Pari.-commissie eerst Zaterdag naar Indië 69ste JAARGANG No. 23491 MAANDAG 11 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Ned. troepen in Semarang Rel te Amsterdam snel bedwongen Bevroren vischfilet uit IJmuiden Hongaarsche vliegvelden verpacht aan Rusland Accoord over den Levant Spaak tracht oplossing te vinden Electrificatie Amsterdam- Hilversum EGYPTISCHE" DUISTERNIS Een zandstorm heeft Zon dagmiddag Cairo in een bijna volledige Egyptischeduis ternis gehuld. De auto's moesten hun lampen ont steken om te kunnen blijven rijden. Een hitte met een ge middelde temperatuur van 32 graden vergezelde den storm. Sinds een eeuw is een derge lijk natuurverschijnsel niet yvoor gekomen. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Soekarno heeft Sjahrir's nieuwe „kabinet" goedgekeurd, evenals de aanstaande onderhandelingen met de Nederlandsche regeering. De NederlandschIndonesische besprekingen zullen waarschijnlijk begin deze week worden hervat, gelijk met de bekendmaking van de namen Van de nieuwe „ministers". Het nieuwe „kabinet" zal uit elf leden bestaan. Sjahrir heeft bij generaal Stopford ernstig geprotesteerd tegen de landing van Nederlandsche treepen. Clark Kerr zet spoed achter de terugtrekking van de Britsch-Indische troepen. Sjahrir zal vanmiddag Clark Kerr ontmoeten en waarschijnlijk daarna dr. Van Mook. Het protest van Sjahrir aan ge neraal Stopford luidt als volgt: „Wederom zijn Nederlandsché troepen in Batavia ontscheept. Ik herhaal met nadruk het standpunt van mijn regeering, dat de Neder landsche militaire inval in Indone sië een schending van de souverei- niteit van de Indonesische repu bliek beteekent. De tegenwoordigheid van Neder landsche troepen kan in dezen tijd van spanning geen enkele goede uitwerking hebben en zal niet na laten de sfeer der onderhandelin gen nadeelig te beïnvloeden. Tenzij de Nederlandsche regee ring inderdaad zekere vijandelijke voornemens koestert, gaat het boven ons begrip waarom deze ver sterkingen nu noodzakelijk zijn. Ik protesteer met kracht tegen de nieuwe versterkingen en tegen dergelijke gebeurtenissen in de toekomst." De eerste 800 Britsch-Indische soldaten zijn van Batavia naar Soerabaja vertrokken, vanwaar zij met nog meer Britsch-Indiërs rechtstreeks naar Britsch-Indië vervoerd zullen worden. Nadat de Militaire Politie van nacht strenge maatregelen getrof fen had het centrum vam Ba tavia te beschermen, bracht de ochtend van heden groote politieke activiteit. Dr. Van Mook heeft in zijn pa leis Sir ^-"hibald Clark Kerr. de generaals Sir Miles Dempsey, Sir Montague Stopford, generaal Spoc- en vire-admiraal Pinks voor een langdurige conferentie ont vangen. Gisteren en hedenochtend zijn tusschen Sir Miles Dempsey en Sir Montague Stopford uitgebreide besprekingen gevoerd over het ver trek van de Britsehe troepen. Dit vertrek zal met den grootsten spoed worden georganiseerd. Sjahrir zal Sir Archibald Clark Kerr later in den mid dag ontmoeten en er schijnt de mogelijkheid te bestaan, dat Sjahrir en dr. Van Mook heden een informeel onderhoud zullen hebben. Men verwacht, dat in de eerst volgende weken alle Nederland sche troepen, die zich thans in Malakka bevinden, geleidelijk naar Ned.-Indië zullen worden overge bracht, doch het zal vermoedelijk meer dan een maand duren, voor deze zaak haar beslag zal hebben gekregen. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Batavia meldt, dat de meeningen om trent den uitslag van de a.s. Ned.-Indonesische besprekin gen verdeeld zijn. Sir Archi bald Clark Kerr heeft, on danks zijn groeiend ongeduld over het talmen der Indone siërs, verklaard, dat hij opti mistisch gestemd is en dat Sjahrir een regeling tot stand zal brengen. Aan den anderen kant meent men, dat dr. Van Mook, die de Indonesische mentaliteit misschien beter dan wie ook kent, pessimistisch is geworden. Ruim honderdduizend perso nen kwamen Zondag in het Brabourne-stadion te Bombay bijeen om te. zien hoe de Agh'a Khan tegen diamanten gewogen werd in verband met de viering van zijn diamanten jubileum als geestelijk hoo/d van de Britsch- Indische Mohammedanen. De Aglia Khan was gekleed in een witbrokaten jas, witte broek en witte schoenen, terwijl hij tegen de zon werd beschut door een groote groene parapluie. Onder tromgeroffel en trompetgeschal trad de Agha Khan, vergezeld Z, de leden van zijn gevolg, gekleed in roode jassen en gou dentulbanden, over een met tapijten belegd pad het stadion binnen, waar hij geplaatst werd, op de eene schaal van een enor me weegschaal, terwijl de andere in evenwicht werd gebracht met diamanten. Ebrahim Rajan Me- herally, een bekend zakenman uit Bombay die de plechtigheid verrichtte en waarvoor hij een honorarium van honderdduizend dollar ontving, had 242 pond diamant noodig om beide scha len in evenwicht te brengen. De plechtigheid werd bijgewoond door gedelegeerden van alle Mo- h ammedaansche landen van Azië en Afrika. Het terugtrekken van alle Britsehe en Britsch-Indische troepen aal vol gens voorzichtige schatting zes maanden vorderen. Zoolang de laat ste Britsehe troepen Java nog niet hebben verlaten, zullen de Britten het militaire commando in Ned.- Indië blijven voeren. Blijkens het officieele communi qué is het 2e bataljon van het 13e Reg. Inf. van het Nederlandsche leger gisteren In Semarang aange komen. Ten Oosten van Semarang zijn in khaki gekleede Indonesiërs, van wie men niet wist, tot welke groepeering zij behooren, door ar tillerie beschoten. Bij Soerabaja vindt een operatie voortgang om het gebied tusschen Gedangan. Tambak en Waroe te zuiveren. Men ondervond hier licht verzet van artillerie. Lemberg, ten Noorden van Ban doeng, is door de 49ste Britsch In dische brigade, onder de bescher ming van twee Thunderbolts, bezet. Generaal-majöor B. Mansergh, geallieerd opperbevelhebber op Oost- java, heeft medegedeeld, dat de toestand op Bali spoedig' normaal zal zijn. Indonesische extremisten heb ben 2 Britsehe convooien het eerste hedennacht, liet tweede hedenmorgen vroeg bi) Soeka- boemi aangevallen. Volgens vorloopigc rapporten hebben deze aanvallen tot omvangrijke gevechtshandelingen geleid, waarbij Thunderbolts ondersteu ning hebben verleend. Verwachting tot Dinsdagavond; Meest nevelig of zwaar bewolkt weer, zonder noemenswaardigen neerslag. Matige Oostelijke wind. Weinig verandering In tempera tuur. Zon ouder 18.36. Maan 12.16 4.37. Zon op 7.03. In de vrouwenloods van het In- terneeringskamp aan de Levant kade te Amsterdam is Zondagmid dag omstreeks vijf uur een oproer uitgebroken, waarvan de oorzaak nog niet geheel is vastgesteld. Vermoedelijk moest een van deze vrouwen bij den commandant ko men, omdat zij zich aan een straf bare handeling had schuldig ge maakt. Dit is voor de andere vrou wen aanleiding geweest tot oproer. De binnenwacht van het kamp werd onmiddellijk gewaarschuwd en nam de noodige maatregelen. De bewaking werd, toen de onlusten voortduur den, genoodzaakt haar vuurwapens te gebruiken. Twee der vrouwen wer den hierbij licht gewond. Inmiddels waren de gevangenen in loods 4 aan de nabijgelegen Suri- namekade, waaronder zich ook SS'ers bevinden, eveneens in opstand ge komen. Zij staken de radiokamer, in het midden van de loods, in brand en vernielden de telefoon en alarm installaties. Hierdoor kreeg het rel letje een ernstig karakter. De kamp leiding waarschuwde onmiddellijk den districtsbevelhebber-Oost der ge- zagst roepen, tevens garnizoenscom mandant van Amsterdam, Overste Penters, die bet commando van het kamp op zich nam. Nadat eerst getracht was met eigen middelen het vuur te blusschen, waarschuwde overste Penters de brandweer en vroeg hij om verster king van bewaking en gezagstroepen. De brandweer rukte uit met groot materiaal, t.w. vijf lïïotorspuiten, een personenwagen en een gereedschap- penwagen, alsmede de drijvende brandspuit „Jason". Dank zij dezen overvloed van materiaal en kordaat optreden, kon men het vuur snel meester worden. Alle geïnterneerden werden op het middenterrein van het kamp bijeen gebracht en onder zeer strenge bewaking gesteld. Ook de omgeving van het kamp werd on middellijk geheel afgezet. Omstreeks negen uur was de bewaking den toe stand weer geheel meester. Met het uitgebreide onderzoek kon toen be gonnen worden. Naar het A.N.P. uit Brussel ver neemt, heeft de Universiteit te Gent aan minister-president prof. ir. W. Schermerhorn het eere doctoraat dier Universiteit verleend Een zeer belangrijk aantal groot handelaren in zeevisch te IJmuiden heeft dezer dagen een besluit geno men, qat verstrekkende gevolgen kan hebben. Overgegaan werd n.l. tot de oprichting van de stichting Unie- visch. Deze stichting zal zich speciaal bezig houden met de productie van en den handel in „diepgevroren" vischfilet, een product dus als de onlangs uit Canada ingevoerde kabel jauwfilet. Volgens A.F.P. heeft het Chl- neesche Centrale Nieuwsagent schap medegedeeld, dat de Kussen begonnen zijn met de evacuatie van Mands.|oeri|e. Vol gens A P. zou Moekden reeds geheel 'zijn ontruimd. De Sovjet-regeering zou het Chi- neesche opperbevel niet op de hoogte hebben gesteld van dit plotselinge vertrek der Russische troepen. Volgens nog niet officieel beves tigde berichten zou het na het ver trek der Russische troepen uit Moek den tot gevechten zijn gekomen tusschen Chineesche regeéringstroe- pen en de te Moekden aanwezige communisten. De Britsehe regeering heeft te Mos kou een protest ingediend tegen het als oorlogsbuit wegvoeren van machi nes en Industriegoederen uit Mand- sjoerije. Deze fabrieksinstallaties zouden volgens de Britsehe nota toebehooren aan China. Er is nog geen antwoord van Moskou op deze nota ontvangen. Hongarije "heeft de Hongaarsche vliegvelden en land voor vliegvelden en werkplaatsen voor den duur van dertig jaar verpacht aan de Sovjet- Unie, die voor de technische uitrus ting zorg zal dragen. In een officieel communiqué ont kent de Joego-Slavische regeering, dat de samentrekking van troepen langs de Morgan-linie de voorberei ding van een militairen aanval op Triëst zou -:ijn, zooals door sommige persberichten was vermeld. Het ver scherpen der contrölemaatregelen langs de demarcatielijn was volgens dit communiqué het resultaat der roepenbewegingen van den Poolschen generaal Anders in Italië. Voor het eerst sedert vijf Jaren weerklonken zondagmorgen vroeg wederom door de stille straten van de hoofdstad de stappen der dui zenden bedevaartgangers van buiten Amsterdam, die den stillen Omgang maakten. Voortdurend rolden extra- treinen het Centraal Station binnen en brachten nieuwe groepen deel nemers, die in stil gebed hun weg kozen langs de traditioneele route: Kalverstraat, Nieuwendijk en dan later door de uitgestorven Nes en langs de voormalige Heilige Stede. Na afloop bezochten velen het Be gijnhof, dat ter eere van de ko mende feestelijkheden rijk versierd en verlicht is. Lampjes zijn aange bracht langs elk der sierlijke gevel tjes, langs de oude Engeische kerk, waarvan de rijk verlichte torenspits ïeeds van verre zichtbaar was. Vlag gen en vaandels versierden de smalle voetpaden en schijnwerpers netten het besneeuwde, intieme hof in blank wit licht. Maar bovenal straal de het oude schullkerkje, waarvoor ren enorm baldakijn was opgesteld. Binnen stond de geheele schat van kostbaarheden tentoongesteld, dien dit hart van katholiek Amsterdam rijk is: oude schilderijen, zilveren reliekenschrijnen en kandelaren. Alle altaren waren versierd met witte seringen. Tot daglicht toe waren de straten gevuld met. deelnemers, wier aantal op twintigduizend wordt ge schat. Het vertrek der parlemen taire commissie naar Ned.- Indië, dat oorspronkelijk was vastgesteld Dinsdag as., is nader bepaald Zaterdag 16 Maart. Het Fransche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft bekend ge maakt, dat de laatste Engelsche troe pen den Libanon 30 April zullen ver laten en dat de Fransche legermacht in gedeelten zal worden geëvacueerd, eindigende 1 April 1947. Het binnen land inclusief de hoofdstad Beiroet en het vliegveld Rayak. zullen on danks den omvang der Fransche mi litaire installaties en de transport moeilijkheden, 31 Augustus van dit jaar geëvacueerd zijn. Deze beslissin gen zijn getroffen op een Fransch- Britsche conferentie, die in de afge- loopen week te Parijs is gehouden De Belgische kabinetsformateur Spaak heeft medegedeeld, dat hij zal trachten een kabinet te vormen van socialisten en deskundigen die in staat zullen zijn een „reconstructie programma" in België ten uitvoer t.e leggen dat alle betrokken partijc" zal bevredigen. Spaak zeide ronduit, dat hij er aan zou vasthouden het parlement een kabinet A'oor te leggen welks Inzich ten omtrent het wel of niet terug- keerén van den koning nooit in stem ming zouden worden gebracht. Hij aeide, dat dit de eenige manier was, waar op 'n socialistisch kabinet zou kunnen reg-eeren daar de G.V.P., welke stemde voor Leopold's terugkeer, 92 stemmen heeft in de Kamer van Af gevaardigden, tegenover 69 van de socialisten. De liberalen hebben nog maals te kennen gegeven, niet aan zulk een kabinet te willen mede werken. Voor het eerst is het Amsterdam sche Begijnhof, dat dit jaar zes eeuwen bestaatgeïllumineerd en wel ter gelegenheid van de feesten ter eere van het H. Sacrament van Mirakel. Voor de deelnemers aan den Stillen Omgang bood de nach telijke illuminatie een verrassend schouwspel Naar wij van de zijde der Ned. Spoorwegen vernemen, ligt het in de bedoeling de electrificatie van de spoorlijn AmsterdamHilver sum 1 Juli gereed te hebben. Berst zal de lijn Amsterdam—Hilversum —Amersfoort geëlectrificeerd wor den en daarna Hilversum—Utrecht Over een dienstregeling op de lijn AmsterdamHilversum is uit den aard der zaak nog niets mede te deelen. Door verschillende omstandigheden is de voorraad 20-plus-kaas bij fa brikanten en handelaren belangrijk grooter, dan verwacht werd. Daarom is besloten, in de eerste helft van April het kaasrantsoen uitsluitend in 20-plus-kaas te verstrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1