Bevredigende zege van de Oranje-elf Schrale oogst in eerste klasse Luxemburg op eigen grond met 6-2 geslagen Rechtervleugel biedt goede perspectieven Vier doelpunten van Wilkes Revanche-wedstrijd Nederland-Luxemburg Ontevreden publiek De Volewijckers-EDO 4-1 Wedstrijden tegen de Navy vastgesteld KFC stevig aan den kop MAANDAG 11 MAART 1946 PAGINA 3 HollemanWilkes Luxemburgs doelman brengt redding in den nood Het Nederlandsch Elftal: v.l.n.r. Wilders (aanvoerder)Kraak, Wilkes, Pellikaan, v. d. Linden, Lenstra, Bergman, Holleman, Stijger, Van Buitenen, Rijvers Hoog opspringend probeert Abe Lenstra zich meester te maken van den bal, die voor het Luxemburgsche doel zweeft, maar de gastheeren zijn hem te vlug af Chelsea klopt Arsenal G oote zege van D.C.G. Biljartkampioenschap eerste klasse 45/2 (Van onzen Sportredacteur) LUXEMBURG, 10 Maart. Het Nederlandsch Elftal heeft zijn eersten officieelen interlandwedstrijd tot een goed einde gebracht. De Luxem- burgsche ploeg, die zich voor rust een uiterst matig en daarna ook niet meer dan een enthousiast tegenstander toonde, werd op den eigen vaderlandschen bodem met 2—6 door de Oranje-elf verslagen, nadat zij in de eerste helft reeds een 31 achterstand had genoteerd. Wat de doelpunten betreft, was Wilkes de held van den dag. Hij scoorde de eerste drie en het zesde, Rijvers nam het vierde, Bergman het vijfde voor zijn rekening. Men zal er overigens goed aan doen uit deze ruime overwinning van ons nationale elftal geen voor barige conclusies te trekken. Zoo als wij reeds lieten uitkomen, was de Luxemburgsche ploeg absoluut niet de geëigende tegenstander om ons nationale team een behoorlijk examen af te nemen. En zoo staat als slotsom van dezen wedstrijd slechts dit onomstootelijk vast, dat het Nederlandsche voetbal op hoo- ger peil staat dan het Luxemburg sche, wat natuurlijk zooveel niet be teekent. Daarmede wil niet gezegd zijn, dat deze wedstrijd in Luxemburg voor het Nederlandsche voetbal van wei nig of geen waarde was. Deae ont moeting kan in ieder geval be schouwd worden als een uitstekende gelegenheid om onze Oranjemannen weer eenigszins aan het internatio nale milieu te leeren wennen en te vens de leiders van de ploeg' in staat te stellen nog enkele correcties aan te brengen en de ploeg bij te schaven op de plaatsen, waar zulks in dezen wedstrijd noodzakelijk is gebleken. Als kijkspel heeft de wedstrijd niet geheel en al voldaan, vooral niet in de eerste helft, toen. de Luxembur gers een nogal primitief opgezet spel letje demonstreerden en het Neder landsch elftal daar slechts bij vlagen het spel tegenover stelde, dat noodig was om het eerste'-klasse-peil ooi maar te benaderen. Na rust was het wel een beetje anders, omdat de Luxemburgers hun tactiek volkomen wijzigden. Hadden zij in de eerste helft de voorhoede zoo'n beetje aan haar lot overgelaten en Peller II de aanhoudende bewa king van Abe Lenstra opgedragen na de hervatting lieten zij hun ver dedigende tactiek volkomen varen en toen waren zij ook veel gevaar lijker. Met fanatieken ijver drongen zij keer op keer in de Nederlandsche defensie door en het was zoowel te wijten aan het falen van hun mid denvoor Mart, als te danken aan he' prachtwerk van Kraak, dat zij het ook in deze periode niet verder dan één doelpunt konden brengen. De winst van dezen wedstrijd is zonder twijfel het optreden van den rechtervleugel Hollemanwinces. Deze beide debutanten konden uit stekend met elkaar overweg en com bineerden vooral in de eerste helft zoo voortreffelijk, dat van dien kant permanent geyaar dreigde. Het is natuurlijk de vraag, of de enthou siaste Holleman en de productieve Wilkes ook tegen sterke verdedigin gen zoo goed zullen voldoen, mani eën feit is, dat zij de zorgen van de K.C. toch even verlicht hebben en dat zij ook tegen België ongetwijfeld hun kans zullen krijgen. Een andere openbaring was het spel van den kleinen Bredanaar Rijvers in de tweede helft. Hij werkte toen voortreffelijk, zwierf als Smit in zijn beste dagen en zal alleen nog routine moeten opdoen om voorloopig van zijn plaats in het Nederlandsch elf tal verzekerd te zijn. Het was merk waardig, dat juist Lenstra, van wien men in deze linie toch het meeste verwachtte, beneden de maat bleef. Bij al zijn knappe, technische dingen, toonde hij zich geen moment de lei der van den aanval. En al valt voor hem het excuus aan te voeren, dat hij in de eerste helft zwaar werd ge schaduwd, ook na de thee toonde hij zich te flegmatisch om tusschen rechter- en linkervleugel het goede verband te vormen. Bergman werd het minst van de aanvallers in het spel betrokken en misschien is het ook daaraan te wijten, dat hij be neden zijn gewonen ciubvorm speelde. In de halflinle heeft Pellikaan vooral na rust goed verdedigend werk gedaan, ook ai maakte hij eenige fouten, waarvan onder meer het eer ste Luxemburgsche doelpunt het gevolg was. Stijger en Van Buitenen deden vaak nuttig werk. Van Bui tenen was, met name in de tweede helft, de beste. De achterhoede was nog allesbe halve het blok, dat noodig zal zijn om gevaarlijker voorhoeden dan deze het hoofd te bieden, van Kraak niets dan goeds. De Stormvogels-doelman maakte weer een grootschen indruk en heeft in vele penibele gevallen op zeer fraaie wijze redding gebracht. Ook v. d. Linden heeft voldaan. Zijn rustig en degelijk spel wekte vertrouwen en zal voor de toekomst zeer zeker goed bruikbaar zijn in ons nationale voetbal Wilders was iets minder goed, maar het lag o.i. toch wel het meest aan het nogal eens ontbrekende begrip tusschen hem en de linie ervoor, dat er fouten ge maakt werden, die eigenlijk niet door den beugel konden. Ontevreden mogen wij in geen ge val zijn- Er was in dezen wedstrijd een redelijk aantal lichtpuntjes en dat verzacht de moeilijkheden met betrekking tot andere vraagstuk ken, als bijvoorbeeld dat van de spilplaats, waar toch wel groote vraag is naar een midhalf, die het aanvallende spel van de Nederland sche ploeg tenvolle kan dragen en in staat blijkt eindelijk weer eens de verrassende openingen naar de vleugels te maken, waar van wij ook in dezen wedstrijd zoo weinig hebben bespeurd. Het begin van den wedstrijd was lauw. De eenige activiteit kwam van rechts, waar Holleman al di rect enthousiast begon. De strijd was zeven minuten oud, toen de Hagenaar den bal goed vrijspeelde en voorzette, waarna Wilkes met een afgemeten schot de score open de (01). Precies drie minuten heeft de Nederlandsche ploeg van dezen voorsprong geprofiteerd. Toen had Pellikaan niet den juis- ten kijk op een eenvoudige com binatie van rechts. De hal belandde bij den naar binnen gekomen Luxem- burgschen linksbuiten Lahure, die Kraak met een hard, laag schot liet visschen (11). De Luxemburgers putten uit dit buitenkansje weer even moed, maar Kraak toonde zich paraat en redde een paar maal fraai. Vier mi nuten na den gelijkmaker speelde de rechtsback van de gastheeren te zacht op zijn doelman terug. Hol leman, de doorzetter, was er direct bij en tipte den bal naar Wilkes, die met een leeg doei voor zich geen fout maakte (1--2). Tien mi nuten voor rust belette Lenstra den luxemburgschen rechtsachter weg te werken en ook nu stond de Xerxes-rechtsbinnen op de juiste plaats, om daar met een kalm, cactisch schot van te profiteeren (13). Met dezen stand kwam de rust. Luxemburg begon de tweede helft kennelijk met den vasten wil om er van te maken wat er nog van te ma ken was, maar aldra hadden de Ne derlanders het spel toch weer in han den. Rijvers onderscheidde zich al direct door zijn groote activiteit en handigheid. Na drie minuten had hij reeds succes, toen hij, naar rechts af dwalend, den bal mooi vrijspeelde en inschoot (14). Onmiddellijk na den aftrap kwamen de Oranjemannen terug. Na een goede combinatie ytus- schen Holleman en Wilkes zette de eerste voor, Abe Lenstra kreeg den bal vrij en schoot tegen een Luxemburg schen achterspeler aan. Het leer kwam nu bij den naar binnen gesnelden Bergman terecht en deze kon met een hard schot den stand op 15 brengen. Hierna was het woord volledig aan de Luxemburgers, die, luide aange moedigd door hun vurige supporters, verwoed ten aanval togen. Maar de Nederlandsche defensie was er nu beter is dan voor rust en voorkwam menig gevaar. Na 25 minuten een uitval, waarbij de bal uiteindelijk bij Wilkes belandde. De Rotterdammer speelde zich uitstekend vrij en loste toen van dichtbij een hard schot, dat precies tusschen doelman en paal In het net verdween (16). Holleman verrekte twintig minuten vóór tijd een spier en huppelde daarna alleen nog maar voor spek en boonen mee. In de laatste minuten wisten de Luxemburgers na veel vergeefsche po gingen den stand nog iets in hun voordeel te wijzigen, toen Feller I, die in deze periode uitstekend spel speelde, Kraak van dichtbij wederom met een laag schot passeerde. Er waren nog een paar honderd Ne derlanders met de Oranjemannen door de besneeuwde Ardennen naar het Groothertogdom getrokken. Zij vonden er een overvloed van allerlei zaken en waren die men hier nog slechts bij name kende enopgewondener voetbalenthousiasten dan zij gemeend hadden onder de gemoedelijke Luxem burgers te vinden. Een paar van hen maakten het zóó bar, dat zij na den wedstrijd den Belgischen scheidsrech ter Jorissen, die het hun niet naar den zin had kunnen doen, te lijf gin gen. Maar Wilders en Bergman, die juist in de nabijheid waren, hielden de opgewonden toeschouwers op een veiligen afstand, totdat de brave Delg zich in zijn kleedkamer liad teruggetrokken. De oogst in de eerste klasse was ditmaal wel erg schraal. Slechts vier wedstrijden werden gespeeld. In dis trict I deelden ADO en Emma met 11 de eer. De Volewijckers hielden EDO er met 41 onder. De Amsterdammers hebben het niet zoo gemakkelijk geha<j als de uitslag 41 zou doen vermoeden. Voor de rust, welke met 11 inging, waren de ploegen volkomen aan el kaar gewaagd. Al waren de Haarlem mers wat het vertoonde spel betrof eenigszins de minderen van De Vole wijckers, hun enthousiasme hief dit tekort volledig op. In de tweede helft moest E.D.O. het zonder Rooselaar stellen, waar door de vaart in de voorhoede ver dween. De rood-witten legden toen al spoedig het zwaartepunt op de verdediging. Schijvenaar, die in de eerste helft steeds met de voorhoede mee ten aanval was getrokken, speelde nu stopperspil. Toen in de laatste twintig minuten van den strijd De Volewijckers een voortdu- renden druk op de Haarlemsche veste uitoefenden en twee voltreffers wis ten te plaatsen, probeerde Schijve naar te redden wat er te redden viel en was toen voortdurend in de voor- Woede te vinden. Het mocht echter niet baten, integendeel, de groen- witten voegden nog een doelpunt aan de score toe. De Jongh (2 x), De Busser en De Ruiter doelpuntten voor de Volewijckers, Odentbal voor E. D. O. Ajax 10 9 1 0 19 43—15 Volew. 10 8 1 1 17 40—21 HDVS 9 6 0 3 12 31—21 DOS 10 6 0 4 12 25—22 ADO 11 5 1 5 11 27—30 Elm ma 10 4 1 6 9 23—24 Xerxes 9 4 0 5 8 35—28 RFC 8 3 0 5 6 12—27 EDO 11 3 0 8 6 17—32 Gooi 10 2 0 8 4 19—31 VSV 10 2 0 8 4 2243 In district II werkte DWS zich door een 24 overwinning op DFC verscheide plaatsen omhoog Blauw-Wit 10 6 2 2 14 28—11 Feijenoord 11 6 2 3 14 3219 Haarlem 9 6 1 2 13 4017 Sparta 10 6 1 3 13 19—15 DHC 10 5 2 3 12 20—21 DWS 10 2 4 4 8 17—18 DFC 10 3 2 5 8 23—33 VUC 11 4 0 7 8 16—30 HBS 10 3 1 6 7 22—30 Stormv. 10 3 1 6 7 14—29 Neptunus 9 1 4 4 6 1220 In III, IV en V ging geen enkele wedstrijd door, terwijl in district VI VVV en De Spechten met 1—1 gelijk speelden. MVV 10 7 2 1 16 37—13 Limburgia 11 7 0 4 14 1811 PSV 12 6 2 4 14 29—17 SC Emma 11 4 4 3 12 18—15 VVV 11 4 3 4 11 23—25 Spechten 12 5 1 6 11 24—28 Maurits 10 4 2 4 10 18—22 Brabantia 8 3 2 3 8 1412 Juliana 10 3 2 5 8 20—24 Bleyerhelde 10 3 2 5 8 2833 Roermond 11 2 0 9 4 13—42 De wedstrijden van het Bonds- elftal tegen de Navy-ploeg zijn thans definitief als volgt vastge steld: Zaterdag 6 April Olympisch Stadion. Amsterdam; Woensdag 10 April Feijenoordstadion, Rot terdam. Beide ontmoetingen beginnen om 16 uur. De opbrengst is bestemd voor liefdadige doeleinden. Het ligt in de bedoeling, dat het volgend seizoen Luxemburg een wedstrijd in Nederland komt spe len. De mogelijkheid bestaat, dat dezs wedstrijd reeds in den herfst van dit jaar zal worden gespeeld. Zuid': ArsenalChelsea 12; Ful- ham—Tottenham Hotspur 11; Luton TownSouthampton 31; Newport CountyWolverhampton Wanderers 13; Nottingham Forest West Ham United 11; Portsmouth West Bromwich Albion 30; Swan sea Town-Leicester City 43. Noord: ChesterfieldBurley 30: Everton Sheffield Wednesday 22; Hudders- field TownBarnsley 21; Leeds UnitedGrimsby Town 22; Man chester -.UnitedBlackburn Rovers 62; MiddlesbroughBlackpool 4-Z; Preston North EndManchester City 31; Sheffield UnitedLiverpool 3 1; SunderlandBury 21. Tweede serie zesde Cupronde: Bir minghamBradford 60; Bolton WanderersStoke City 00; Brent ford tCharlton Athletic 13; Derby CountyAston Villa 11. In distr. I 2A ontdeed KFC zich van zijn naasten concurrent en klop te CSV met 32. De Alkmaarsche derby Alkm. BoysAlcm. Victr. ein digde in een 31 overwinning voor de gastheeren West Frisia behield de derde plaats door een 42 zege op ZVV. In 2B won UVS den lastigen uit wedstrijd tegen Watergraafsm. met 13 Zeeburgia wo-i op het nippertje van Spartaan met 32. HBC stelde i weder-m teleur en verloor met 27 I van TOG Velsen deed het beter en versloeg De Kennemers .met 23 RCH behield de leiding door een 03 overwinning op VIOS. Derde klasse B: RKVVA zond Pur- mersteijn met een stevige 52 ne derlaag huiswaarts. WA hield in D Swift er met 20 onder, terwijl SDW bij Ripperda eenzelfde resultaat boekte. Schagen liet Halfweg op eigen terrein met 1- 1 in het zand bijten. In E won ASVK den uitwedstrijd te gen O VVO met 23. DCG schoot in de lagere regionen weer eens uit zijn slof en kraakte RAP met 18 Verder verwijzen w(j naar de uitslagen. District I. Tweede klasse A: KFC OSV 32, Alkm. B.Alcm. V. 31, W.-FrisiaZVV 42. B: Water graafsm.UVS 13, Zeeburgia Spartaan 3—2, HBC—TOG 27, VIOS RCH 03, KennemersVelsen 23. Derde klasse B: RKVVAPurmer- st. 5—2. D: WA—Swift 2—0, Rip perdaSDW 02, HalfwegSchagen 1—4. E: O VVO—ASVK 2—3. Vierde klasse G: RAPDCG 18. H: Lijnden—BDK 4—2, ASV—Heems kerk 11, I: RivalenVictory 43, APGSOntwaakt 62. J: LOC ABIM 04, Madjoe—DVAV 3—1. K: RODI—ZSGO 25. Sloterd—Fokke 4—1, ZR'C—Unity 3—9 Jacobs werd winnaar in den strijd om het kampioenschap van Neder land eerste klasse groot-biljart anker kader 45/2. Iln zijn partij tegen Wevers scoorde hij een prachtige serie van 231, hetgeen een nieuw record beteekent. Jacobs en Wevers nr-moveeren naar de hoofdklasse. Het Canadeesche ijshockeyteam van de bezettingstroepen in Duitsch- land won Zaterdagavond in de Apollo- hal onbedreigd met 62 van Bazel. Zondagavond wam het Canadeesche team uit Frankrijk na wisselvalligen strijd de groote Unit-finale tegen S.D.Gt De heer J. H. Moerman heeft zijn candidaatstelling voor K.N.A.U.-be- stuurslld ingetrokken. Bij enkele can didaatstelling werd hij herkozen als lid van de Technische Commissie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3