Onderhandelingen beginnen binnen 48 uur EEN JAAR GELEDEN.... Sjahrir's tweede „kabinet" Dit jaar DEELNEMEN AAN BEZETTING „Sociale revolutie" op Sumatra schoenen voor iedereen 69ste JAARGANG No. 23492 DINSDAG 12 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Tijdens den Zaterdag j.l. in Bol ton (Engeland) gehouden voet balwedstrijd tusschen Bolton- Wanderers en Stoke City, stortte een tribune in, waarbij 38 per sonen xoerden gedood en ver scheidene honderden gewond. Matrozen maakten zich ver dienstelijk bij de eerste hulp verleening Het weer JVa het ontvangen van den roo- den hoed te Rome, overleed, op zijn terugreis, kardinaal Glen- non, aartsbisschop van St. Louis (U.S.A.). Zijn nicht, Zuster Mary Loyola, bidt aan het praalbed van haar oom Nog geen luchtlijn op Moskou Onderhandeling zelfs niet gaande Muiterij te Menado geëindigd EXTRA BON VOOR 2 Kg. aardappelen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 16 Maart op bon 027 „aardappelen" 2 kg. aardappelen verkrijgbaar is. Nieuwe distributie- regeling Koningin betrad na vijf jaar weer den vaderlandschen bodem (Vervolg op pagina 3) PRINS BERNHARD IN ZWITSERLAND Prins Bemhard brengt, volgens A. P., zijn vacantie door in het wintersportoord Wengen in het Berner-Oberland. Onder leiding van den ski-instructeur Cerman Steuri uit Grindelwald beoefent hjj de skisport. REGEERINGSCRISIS IK GRIEKENLAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BATAVIA, 12 Maart. (ANP- Aneta). Uit zeer betrouw bare bron wordt vernomen, dat de besprekingen tusschen de Nederlan "srs en de Indonesiërs binnen 48 uur zullen beginnen. Men verwacht, dat de partyen elkaar tegemoet zullen komen, bereid tot het aangaan van een compromis. Er worden pogin gen in het werk gesteld om een ontmoeting te bewerkstel ligen tusschen Soekarno en Sir Archibald Clark Kerr. Op een vraag of hij in verband met de komende besprekingen op timistisch gestemd was, heeft Sjah- rir geantwoord: „Ik weet het niet, dat is moeilijk te zeggen". Onder vraagd over de eventueele gevol gen van een mislukking der on derhandelingen, gaf Sjahrir te kennen „De Nederlanders zullen ons misschien willen dwingen hun voorstellen aan te nemen, maar wy zijn niet bang voor een Ne- deriandsche militaire actie, daar wij voldoende krachten hebben voor een tegenactie op groote schaal." Sjahrir liet zich zeer lovend over dr. Van Mook uit. Sjahrir heeft zijn nieuwe „kabi net" als volgt samengesteld: Sjah rir, minister-president en Buiten- landsche Zaken; Soedarsono, Bin- nenl. Zaken; Darma Setiawan, Openbare Gezondheid; Soerach- man, Financiën; Darmawan, Han del en Industrie; Djamaloedin Ra- sat. Landbouw en Voedselvoorzie ning; Amir Sjarifoedin, Defensie; Soewandi, Justitie; Mohammed Sja- fei, Onderwijs; Mohamed Natsir, Voorlichting (ad interim); Maria Ulfah Santoso, Sociale Zaken; Hadji Rasjidi, Eeredienst (ad interim); Abdul Karim, Verkeer; Putuhena, Openbare Werken; Wi- kana, minister zonder portefeuille. Voor bijna alle „ministers" zijn tevens „vice-ministers" benoemd. Het meest opvallende in de sa menstelling van de nieuwe „regee- ring"-Sjahrir is wel, dat die commu nisten maar één enkelen vertegen woordiger van het z.g. „Volks front" in dit „kabinet" zagen op genomen en dan nog slechts al3 „minister' zonder portefeuille. Sjahrir's tweede „kabinet" het derde van de „republikeinsche regeering" bevat met inbegrip van Sjahrir elf „ministers" van het vorige „kabinet". Het bevat één vrouwelijken „minister", n.l. dr. Maria Ulfah Santoso aan So ciale Zaken. Onlangs werd zij be noemd tot chef-adviseur van het „ministerie" van Justitie. Tijdens de Japansche bezetting heeft zij voor radio-Batavia, gesproken. Een andere bijzondere benoeming is die van Mohammed Sjafei tot „mi nister" van Onderwijs. In de be zetting was Sjafei nationalistisch leider op Sumatra en „president" van den door de Japanners inge- stelden Volksraad van dat eiland. Men verwacht, dat het nieu we „kabinet" zijn verklaring omtrent de te volgen gedrags lijn in voorzichtige bewoordin gen zal stellen en dat deze fundamenteel aanzienlijk ge matigder zal zijn dan het mi nimum-program, dat in de laatste zittingen van het „Cen trale Nationale Comité" is aan genomen. Officieel wordt medegedeeld, dat D© Nederlandsche ambassade te Moskou deelt mede, dat berichten over Nederlandsche onderhande lingen met Ruslanii betreffende een luchtlijn Amsterdam-Moskou voorbarig zijn. De K.l.m. heeft nog slechts de opening van zulk een luchtdienst voorgesteld, doch de eigenlijke onderhandelingen zijn nog niet begonnen. rie Russen hebben 500.000 ton graan, waarvan 400.000 ton tarwe en 100.000 ton mais, ter beschikking van Frankrijk gesteld. Men verwacht, dat Frankrijk zelf schepen zal zenden om dit graan dat zoo dringend noodig is voor het bestrijden van het voed seltekort te gaan halen. de ontscheping der Nederlandsche troepen te Batavia vlot verloopt. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Op Sumatra schijnen zich ern stige gebeurtenissen voor te doen. Men spreekt van een „sociale re volutie" op dat eiland. Alle sultans zijn door de revolutionnairen ge arresteerd behalve de sultan van Dell, die In zijn paleis door Brit- sche troepen, wordt bewaakt. Het Indonesische Inlichtingen-bureau te Batavia verklaarde, dat de actie op Oost-Sumatra uitsluitend tegen de vorsten is gericht. De muiterij in Menado is geëin digd. Zondag hebben de muiters een laatste poging gedaan om de loyale troepen te ontwapenen, maar zij werden op hun beurt door de loyale troepen ontwapend en gevangen ge nomen. De aankomst van de „Piet Hein" deed daarop definitief de schaal ten gunste van de loyale troepen overslaan, die onmiddellijk de leiders der extremisten als hun gevangenen aan boord brachten. Toen landingseenheden van de „Piet Hein" aan land gingen, werden zij met muziek en door een juichende menigte begroet, die met Nederland sche vlaggen zwaaiden. De Voorlichtingsdienst van het K.N.I.L. heeft het volgende bekend gemaakt De Nederlandsch-Indische re geering heeft thans besloten tot de gelijkstelling ten aanzien van de soldij van alle beroepsmilitai ren beneden den rang van ser geant. Dit beteekent, dat een einde wordt gemaakt aan het verschil in betaling tusschen Europeesche en niet-Europeesche beroepssoldaten van het K.N.I.L. Verwachting tot Woensdag avond; Voor het Noorden; Nevelig of zwaar bewolkt weer. Plaatselijk eenige neerslag. Weinig verande ring in temperatuur. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid-Oost. Voor liet Zuiden; Half tot zwaar bewolkt. Later plaatselijk eenige lichte regen. Tijdelijk toe nemende wind tusschen Zuid- Oost en Zuid. Iets zachter. Zon onder 1.8 38. Maan 13.24 5.28. Zon op 7.01. Daar er tot nu toe alleen zeer geringe hoeveelheden schoenen voor de distributie beschikbaar konden worden gesteld, was het noodig, dat deze werden verdeeld volgens de regeling, waarbij van geval tot geval de urgentie van de behoefte werd nagegaan. Nu de productie van schoenen circa 600.000 paar per maand bedraagt, kan een ander stelsel van verdee ling worden ingevoerd, dat met ingang van 1 April a.s. van kracht wordt. Het Centraal Distributiekan toor zal dan regelmatig een cjjfer aanwijzen. Degenen, die een cistributiestanlkaart heb ben, waarbij het laatste cijfer van het nummer correspon deert met dat aangewezen cij fer, ontvangen zoo zij of hij sinds 1 Januari 1945 nog geen bon heeft gekregen een schoenenbon naar keuze, d.w.z. een heeren-, dames- of een kinderbon. In het algemeen kan men aan nemen, dat vóór het einde van het jaar iedereen, die na 1 Januari 1945 er nog geen heeft gekregen, een schoenenbon zal hebben. Voor werk- en beroepsschoenen blijft de oude regeling van kracht. Morgen zal het één jaar geleden zijn, dat Koningin Wilhelmina na een afwezigheid van bijna vijf jaren de Nederland sche grens overschreed. Zij heeft toen een bezoek gebracht aan het Zuiden van ons land, dat weer betrekkelijk vrij kon ade men. Betrekkelijkwant het front was nabij en de vijand, die nog een aan zienlijk deel van Neder land bezet hield, deed het Zuiden nog regelmatig van zijn aanwezigheid blijken. De Koningin heeft in die voor het Zui den onvergetelijke maand Maart een triomphalen tocht van elf dagen door het zivaar gehavende, maar vrije gebied gemaakt. In het kleine, geheel verwoeste dorpje Eede in Zeeuwsch-Vlaanderen be trad H.M. het vaderland, welks grond doordrenkt was van het bloed dgr slachtoffers van de Duit- sche moordpartijen, waar puin de plaatsen aanduid de, waar een vrij volk wel eer aan zijn welvaart had gebouwd, waar het water stroomde door de straten en over de eens vrucht bare akkers, waar als laatste haatuitbarsting en uit zucht tot vernieling van geestelijke en stoffe lijke waarden de kerken waren opgeblazen. Om 12.29 uur op dien gedenkwaardigen Dinsdag Haar in het vaderland be groette. Na hen volgden de Britsche brigadier W. Underhill, commandant L. O. C. van Zeeland en de plaatselijke commissaris van het Militair Gezag, kolonel van Leeuwen, die een der laatste Nederlan ders was, die in 1940 van 13 Maart 1945 overschreed de Koningin de grenslijn, gemarkeerd door een kalk- streep. ?ij was terug in het vaderland, toege juicht door eenige hon derden eenvoudige Ne derlanders. De commis saris voor Zeeland, jhr. J. W. Quarles van Ufford, was de eerste, die de diepontroerde Landsvrou we aan den Nederland- schen kant der grenslijn verwelkomde en generaal- majoor mr. H. J. Kruis, toen chef-staf van het Militair Gezag, was de tweede Nederlander, die H. M. afscheid had geno men in het vaderland. „Wij leven vrij, wij le ven blij" werd in Eede gezongen, na het „Wilhel mus" dat wijding had bij gezet aan het historische oogenblik. En toen begon de zegetocht van de Ko ningin. Tal van plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen werden bezocht. Overal sprak H. M. met de auto riteiten, maar vooral met de familieleden van gefu- silleerden en van hen die nog in gevangenschap waren, met de menschen uit de verzetsbeweging, met hen, die door de oor logshandelingen zwaar ge troffen waren. Uitvoerig liet de Koningin zich in lichten en voor ieder had zij een bemoedigend of een prijzend woord. Op den geheelen tocht, door Zeeuwsch Vlaanderen, over Walcheren en Zuid-Be veland, door Noord-Bra bant en Limburg steeds datzelfde beeld van groot enthousiasme van groote ontroering en van groote dankbaarheid. De geest drift der opgetogen bevol king, die in de ijlings be- vlagde steden te hoop was geloopen, kende vaak geen grenzen. In Eindhoven werden de afzettingen ver broken door de Juichende menschen menigte, zoodat de Koninklijke auto bijna niet uit de massa kon los komen. Wij herinneren ons, dat kort nadat de Koningin s-Hertogenbosch had ver laten, er weer granaten op de stad hagelden. Maar de Koningin had ook pas bloemen in ontvangst ge nomen uit handen van een dapper Brabantsch meisje, dat herhaaldelijk de linies had doorbroken en dat deze bloemen lut tele uren te voren had geplukt in het nog bezette gebied van Nederland..,. (Van onzen parlement, redacteur) In zekeren zin is de openbare meening nog steeds geneigd het vraagstuk Indië binnen de verhoudingen van het Konink rijk als een kwestie van binnen- landsch beleid te zien en dit te meer, omdat wjj in de langdurige periode van passieve neutraliteits politiek het denken in buiteniand- sche verhoudingen verleerd heb ben. En sedert wij ons zoo onver hoeds en hardhandig voor liet ont zaggelijke probleem „Indië" ge plaatst zagen, zijn wij maar al to zeer geneigd in de omvangrijkheid van dit probleem een excuus te zoeken voor ons vermeende recht onze belangstelling voor alle an dere bultenlandsehe vraagstukken te temperen en liet daadwerkelijk begin van onze bü wijze van goed voornemen verkondigde actieve buitenlandsche politiek voorloopig op de lange baan te schuiven. Intussehen verwacht het buiten land van ons iets anders, gelijk dezer dagen nog bleek in een artikel van een medewerker van de „Daily Tele graph", waarin deze schrijver met eenig misprijzen de houding van Ne derland ten aanzien van Europa be sprak en erop wees, dat het Indone sische vraagstuk ons zoo in beslag neemt, dat wij voor Europa geen oog meer hebben. En als het buitenland ons niet de verwachtingen, welke het van ons koestert, ten aanzien van Europa te verstaan gaf, dan waren daar nog de feiten, de ontwikkeling van de gebeurtenissen om ons dui delijk te maken, dat deze niet wach ten tot wij onze zorgen elders in da wereld tot bedaren hebben gebracht. Anders gezegd; door onze aandacht uitsluitend door Indië te laten ab- sorbeeren en onze energie alleen op dat front te richten, zouden wit on weersprekelijk ernstig te kort schie ten. Niettemin heeft hier sinds vele maanden deze gevaarlijke opvatting geheerscht en heeft men kunnen hooren verkondigen, dat de groote belangen, die in Indië op het spel staan, het ons volstrekt beletten onze taak ten opzichte van een militaire bezetting van Duitsch grondgebied uit te voeren. Het heette, dat daar geen troepen voor beschikbaar waren. Er werd ook verder niet over gespro ken. Het kon niet. Deze opvatting duidde op een be denkelijke verenging van ons be grip voor den waren aard van onze positie in de wereld. Öat de betee- kenis van het Koninkrijk in zeer be langrijke mate bepaald wordt door het deel uitmaken van de Indische gewesten van het Koninkrijk is onbe twijfelbaar, doch even onbetwijfel baar is het, dat gezien van het oog punt der Indische gewesten uit de beteekenis van het deel uitmaken van het Koninkrijk niet minder be paald wordt door de wijze, waarop het moederland bereid en in staa.t blijkt zijn verplichtingen ten opzich te van de buitenwereld te vervullen. Een land, dat aanspraak maakt op een imperium en dat verwacht, dat de deelen van dit imperium uit vrije overtuiging den hier geboden staats vorm zuilen verkiezen als de beste waarborg voor een zelfstandig, waar dig en eervol bestaan, zulk een land kan er niet mee volstaan zich te isoleeren binnen den beperkten kring van Interne aangelegenheden. Het zou zich schromelijk bedriegen, wanneer het verwachtte het vertrou wen van de imperiale leden èn van de buitenwereld te verwerven het geen toch onmisbare voorwaarde is, wil het ook maar de kans hebben zijn plannen te volbrengen. zoo hét niet in de eerste plaats in staat is zijn politieke taak binnen de vol kerengemeenschap uit te voeren. De leuze „Nederland staat en valt met Indië" is een waarheid, die misschien in de oude verhoudingen van vóór den oorlog den schiin kon hebben de werkelijkheid te dekken, in de ac- tueele omstandigheden, waarin het accent niet meer mag vallen op het belang van Nederland, wordt het antwoord op de vraag, waarmede het Koninkrijk staat en valt niet alleen bepaald door Indië, maar evenzeer voor de wijze, waarop het Koninkrijk de rol, die het ais geallieerd bondge noot is toebedeeld, begrijpt. Naar aanleiding van de verkiezin gen van 31 Maart in Griekenland heeft zich een Grieksclie kabinets crisis ontwikkeld. Maandag zijn- er vier ministers afgetreden, waardoor liet aantal afgetreden ministers tot 13 gestegen is. De A.R.K.A. komt 3. 4 en 5 Juni te Utrecht in congres bijeen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1