Van Mook en Sjahrir vandaag voor besprekingen bijeen RUSSEN OP WEG NAAR TEHERAN? Regeering der V.S. vraagt om opheldering Het weer H GEEN POLITIEK VAN OMSINGELING 69ste JAARGANG No. 23493 o o WOENSDAG 13 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week Nederlandsche voorstellen onaanvaardbaar DE GEVECHTEN BIJ SOEKABOEMI Laatste kolenbon aangewezen De oproepingen „Merdeka'' teleurgesteld mmmm Ned. bezettingstroepen in Duitschland (Vervolg op vagina 3) Graaf de Marchant staat 29 April terecht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Uit zeer betrouwbare bron verneemt A.N.P.-Aneta, dat de officieele besprekingen tusschen dr. Van Mook en Sjahrir vandaag, Woensdag, om 17.30 uur (plaatselijke tijd) in de ambassade van Sir Archibald Clark Kerr te Batavia zullen beginnen. Sir Archibald zal bij de discussies tegenwoordig zijn. Volgens een republikeinsch woordvoerder zal Sjahrir tegenvoorstellen! doen, „daar de Nederlandsche voorstellen omtrent een gemeenebest onaanvaardbaar zijn". De strijd, welke met den aanval door Indonesische nationalisten op een Britsch convooi in de buurt van Soekaboemi is begonnen en waarvan het zich laat aanzien, dat daaruit een der zwaarste gevech ten, waarin de Britsche troepen op West-J'ava gewikkeld zijn, zal ont staan, is naar de meening van vele waarnemers te Batavia bedoeld om den aanvang der Nederlandsch- Indonesische besprekingen tegen te houtten. De geallieerde verliezen tijdens de gevechten van gisteren bestaan volgens een officieele op gave van heden uit 10 dooden (Britsch-Indische soldaten) en 59 gewonden. Een tankcolonne heeft zich inmiddels bij het aangevallen convooi gevoegd. Vliegtuigen van de Royal Air Force hebben penicilline en bloedplasma neergeworpen voor de gewon den. Daar de Indonesische actie tegen het convooi voort duurt, verwacht men vandaag een voortzetting van de bom- bardemc *en en beschietingen vanuit de lucht. Uit Bandoeng wordt bericht, dat de Indonesische regent van Bui tenzorg en een speciale vertegen woordiger van Sjahrir met spoed door de Engelschen naar de plaats gebracht zijn, waar het convooi werd aangevallen. De burgemeester van Bandoeng heeft beloofd zijn invloed aan te wenden om de rust te herstellen. De spanning ten Zuiden van de stad schijnt echter toe te nemen. De Seaforth Highlanders hebben de bewaking van de demarcatielijn te Bandoeng overgenomen. De „Daily Mail" meldt, dat tegen eind April meer Nederlandsche troepen op Java aanwezig zullen zijn, dan er ooit Britsche en Britsch- Indische waren. Geen moment zul len de geallieerde strijdkrachten daar op eenigerlei wijze verzwakt worden. De Nederlandsche troepen zullen onder het opperbevel staan van luitenant-generaal Sir Miles Dempsey, opperbevelhebber van de Van 13 t.m. 23 Maart dienen be zitters van bonkaart „T 509" en „T 505" den daarop voorkomenden bon 50 in te leveren bij den brand- stoffenhandelaar, bij wien zij als klant staan ingeschreven. Op dezen bon, welke als laatste voor het stookseizoen 19451946 is aange wezen, zal zoo spoedig mogelijk, d.w.z. zoodra de handel hierop is bevoorraad, één eenheid vaste brandstof wordën afgeleverd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de handel aan de uitvoering van bestellingen op de, vroeger aange wezen bonnen 47 en 48 voorrang dient tc verleenen. Aangezien te zijner tijd voor het verkrijgen van een nieuwe brand- i^°//enkaart voor het stookseizoen 1946 1947 de oude brandstoffen- kaart „X 509" of „T 505" met den zich daarop nog bevindenden bon 49 moet worden overgelegd, dienen deze kaarten zorgvuldig te worden bewaard. De minister van Oorlog, mr. j. Meynen, zal a.s. Vrijdagavond 9 uur voor de radio spreken over: „Een woord tot onze reserve-officieren en -onderofficieren over hun verplichte oproeping in werkelijken dienst." in Zuid-Oost- landstrijdkrachten Azië. Het nationalistische blad „Mer deka" toont in een commentaar op de vorming van het nieuwe Indone sische „kabinet" teleurstelling. Het blad acht de voorwaarde dat Sjahrir een coalitie-,.kabinet" zou vormen niet vervuld, verklarende dat dit „kabinet" geen vertegenwoordiging van de voornaamste groepen der Indonesische gemeenschap is. Sjahrir heeft bij generaal Stopford geprotesteerd tegen de uitgifte van Nederlandsch geld, verklarende, dat de Nederlanders hun belofte hebben verbroken, daar beide partijen inder tijd op voorstel der Engelschen heb ben toegezegd geen nieuw geld uit te zullen geven, zoolang de politieke situatie nog niet was opgelost. De vooraanstaande leider van de communisten, Tan Malakka, is door zijn tegenstanders onder de nationalisten aan den voor avond van de onlangs te Djok- iakarta en Soerakarta gehouden lesprekingen van Indonesische partijleiders ontvoerd. De mariniersbrigade, waarvan zich op het oogenblik 4000 man in Indo nesië bevinden, zal binnenkort met 1500 man worden versterkt. Deze 1500 man zullen In drie verschepin gen naar Indië worden overgebracht. Het eerste transport omvat 800 man, die den overtocht met de „Boisse- vatn" zullen maken. Of het vertrek van deze manschappen 20 of 21 Maart zal geschreden, ligt aan de snelheid, waarmede de reparaties, die de „Boissevain" op het oogenblik ondergaat, worden uitgevoerd. De belde andere transporten zullen ver moedelijk in April volgen. Niet zijn gewicht in goud, maar in diamanten werd de Aga Khan waard- geacht, toen, ter-, gelegenheid van zijn zestigjarig jubileum, de weegschaal aan de eene zijde met kost bare steenen en aan de andere met de honderdtien kilo van het hoofd der Is- maili-Mohammeda- n en werd be zwaard. Speciaal voor deze gelegen heid waren de dia manten, in achttien stalen kistjes ver pakt, uit Engeland naar Bombay ver scheept. De thans 69 jaar oude Aga Khan, die in rechte lijn van Mohammed zou afstammen, s\aat aan het hoofd van een sectie, die, over een groot deel van Azië en Afrika verspreid, ongeveer 10.000.000 aanhan-. gers telt. Verwachting bot Donderdag avond; Nevelig of zwaar bewolkt weer. Geen neerslag van beteebenls. Aanvankelijk krachtige, later Iets afnemende Oostelijke wind. Koud. Zon onder 18.40. Maan 14.38 6.07. Zon op 6.59. In Washington zijn volgens Reuter berichten ontvangen over troepenbewegingen van het Roo- de Leger in- Iran. Ofschoon de berichten, welke van daag werden ontvangen, niet volledig genoeg zijn om de juiste bedoelingen achter deze bewegingen te raden, be staat er in diplomatieke kringen te Washington geen twyfel, dat de 65.000 70.000 Sovjet-Russen, die zich reeds in Iran bevinden, thans eenige versterking ontvangen. Hier toe zouden tanks en cavallerie-deta- chementen behooren. U. P. bericht hierover nader: Het departement van Bulten- landsche Zaken heeft verklaard berichten te hebben ontvangen, volgens welke Russische „strijd- uitrusting", waaronder pantser wagens, tanks en cavallerie, in Zuidelijke richting Perzië inge bracht wordt. Het uitgangspunt is de Sovjet-grens en de colonnes zouden door Tabriz in de richting van Teheran en de Perzische West grens trekken. Deze beweging zou reeds meer dan een week aan den gang z(Jn« De Amerikaansche regeering heeft een tweede nota aan Moskou gezon den, waarin gevraagd wordt of deze bewegingen inderdaad plaats hebben, en zoo Ja, wat daarvan de reden is Berichten, die niet van het depar tement afkomstig zijn, zeggen dat drie Russische colonnes aan dezen marsch Zuidwaarts zouden deelne men. Tom Connally, de voorzitter van de Amerikaanschei senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken, heeft Dinsdag verklaard, dat de Sovjet unie verzet zou uitlokken van de Ver. Staten, indien zij haar een zijdige acties niet prijsgaf. Sovjet- Rusland kan vrede hebben door de Ver. Volken te steunen en met hen samen te werken. Zoolang Rusland, Gr. Brittannië en de Ver. Staten trouw blijven aan de verplichtingen van het handvest der U.N.O. en hun geschillen regelen zoodra zij zich voordoen, zal er vrede zijn, doch zij die den vrede willen moeten geen daden uitlokken. Brigades van de opnieuw ge vormde legers van Nederland, Bel gië, Denemarken en Noorwegen zullen, volgens A. P., waarschijn lijk de bezettingstaak overnemen van de Canadeesche bezettings- divisie in Duitschland, die zich 1 April zal terugtrekken. De Amerikanen houden er niet van risico's te nemen. De door de Vereenigde Staten reizende Winston Churchill weet daarvan te gewagen: wa&r hij komt is de belangstelling voor zijn persoon uitermate groot; niet slechts van de zijde der enthousiaste menigte, maar ook van den kant der politioneele autoriteiten, die ervoor zorgen, dat hij steeds omringd is door een lijfwacht van waakzame wachters. In New-York bijvoorbeeld, waar de ex-premier Maandagavond aankwam en vanwaar hij op 21 Maart met de „Queen Mary" weer naar Engeland zal terugkeeren, hadden niet minder dan 500 politiemannen opdracht gekre gen een wakend oogje te houden op mogelijke verdachte individuen, die zich mochten ophouden tus schen Pennsylvania Station en het Waldorf Astoria Hotel, waar Churchill afstapte. Ook in Fulton, de bekende universiteitsstad, die Churchill onlangs in gezelschap van president Truman bezocht, waren geen halve maatregelen genomen, zooals uit onze foto blijkt. Detectives op de treeplanken van den auto achtte men klaarblijkelijk nog niet voldoende. Geivapende motoragenten en zelfs pantserauto's rijden in den stoet mee. (Van onzen parlementairen redacteur Bij een bezetting van Duitsch gebied door Nederland is de eerste vraag: welk gebied? Logischer dan een willekeu- rigen greep te doen I(jkt het, dat de landen, die in het Westen voor bezetting in aanmerking komen, hun gebieden in aansluiting op elkaar afpalen. Frankrijk zit in het Rijngebied, België zal daar uiteraard op aansluiten en naar het Noorden volgt dan Nederland. Onze bezetting begint ten Oosten van Limburg, en daar is ook om een andere reden veel voor te zeg- gei* aangezien in het kolenbekken rondom Aken, dat met het koien- gebied van Nederlandsch en Bel gisch Limburg één geheel vormt en op zich zelf reeds voor ons van vitaal belang is, aanzienlijke Ne derlandsche kapitalen geïnvesteerd zijn en wij ln het gebied van Erkelenz, ten Zuid-Westen van München-Gladbach, mijnconcessles bezitten. Hier blijkt nu reedt, hoezeer net te betreuren is. dat Den Haag niet guller contact heeft gezocht met België en ook met Frankrijk om bij tijds over deze vraagstukken cveriêg te plegen en onderlinge verstand houding te bereiken. Het bezoek, dat minister spaak dezer dagen met nog een aantal van zijn ambtgenoo- ten aan Den Haag zal brengen, be wijst, dat er nu eindelijk afdoende besprekingen gehouden zullen wor den en het lijkt niet al te gewaagd te veronderstellen, dat zij ook wel ever de te bezetten gebieden zullen loopen -doch deze besprekingen komen rijkelijk laat. Thans heeft Frankrijk zich reeds in zijn hervatte oude Rijnpolttiek vastgezet, als ge volg waarvan het misschien liefst het heele Rijnland maar toch in ieder geval een zoo groot mogelijk deel wil nemen. Onder dien druk naar het .Noorden, die van Frankrijk uitgaat, wordt ook België opgedrongen naar het Noorden, zoodat naar verluidt liet gebied, dat B'elgië zich voorge nomen heeft te bezetten, behoudens goedkeuring door de Engelschen, in het Zuiden begrensd zal worden door de lijn KeulenAken. Dit is niet be paald een gebied dat geografisch op liet Belgische gebied aansluit en als België dan van deze lijn af ruimte naar het Noorden zoekt, dan komt het tot een gebied, dat practisch geheel ten Oosten van ons Limburg ligt. België's voornemens schijnen inderdaad te zijn de Noordgrens van zijn gebied te laten bepalen volgens de lijn DüsseldorfNeussVenlo. Het practische gevolg hiervan sou zijn, dat heel Zuid-Limburg in een Belgische omklemming zou geraken en het heele Akensche kolengebied met alle belangen, die wij daarbij hebben, onder Belgische 'tfpntröle zou komen. Men behoeft dit waarlijk nog niet schrikbarend te achten om zich er toch rekenschap van te ge ven. dat het een onbehaaglijke po sitie zou opleveren. Onze mijn- belangen op Duitsch gebied waren, tot dusver ook onder de contróie van een vreemde mogendheid. En er lijkt ons geen reden in deze ver schuiving van België naar het Noor den een annexionistische manoeuvre te zien. De Belgen geven zelf de zeer plausibele verklaring, dat Frankrijk hen zoover naar het Noor den opdringt, dat zij pal ten Oosten van hun eigen land geen ruimte overhouden. Hier was het dus zaak geweest tijdig naar het Zuiden niet alleen een venster maar zelfs een poort open te zetten, waardoor on derhandelaars naar onze huren en bondgenooten in het Zuiden uitge zonden hadden moeten worden. Maar in ieder geval: evenals het voor België niet aangenaam is door Frankrijk omsingeld te worden, zoo is het voor Nederland niet aanlokke lijk aan alle kanten zoo nauw door E'Tq'ë te worden omringd. Dit schept complicaties, die de zoozeer begeerde vriendschap geen goed kunnen doen. De spoorlijnen, die van Neuss, de groote kolenover- slaghaven, naar het westen loopen, zijn voor Nederland van te groote beteekenis om ze zonder meer aan eenzijdige Belgische contróie te kun nen overlaten. Men had hier vroeger tot overeenstemming moeten komen. Dat dit niet geschied is, mag wel licht geen reden heeten om eraan te wanhepen. dat het alsnog zal kunnen gebeuren, doch als vast om lijnde territoriale plannen al moeilijk te-wijzigen zijn, hoeveel te moeilijker wordt het dan niet om territoriale feiten, die in het stadium van vol dongenheid gekomen zjjn. zooals Frankrljks positie in het Rijnland, nog te veranderen. Het Bijzonder Gerechtshof van Limburg zal Od Maandag 29 April de zaak behandelen tegen graaf de Marchant et D'Ansembourg, voorma lig commissaris van de provincie Limburg en gevolmachtigde van Mussert. 15 April zal ex-burgemeester Mül- ler van Rotterdam voor het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam terecht staan. Het eerste congres van den R K. Metaalbewerkersbond sedert de be vrijding zal 17 en 18 Juni te Utrecht worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1