Samenwerking in gevaar gebracht Voor vijf ton serviesgoed opgespoord 0 D Churchill doet sterk aan Hitier denken EERST VREEDZAAM BAKKER Prinselijk paar begin April te Denemarken Het weer N.S.B.-er had millioenen stuks verborgen 25 MAART later gevaarlijk bandiet ONDER DE WAPENEN 69ste JAARGANG No. 23494 o DONDERDAG 14 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Abonnementsprijs 30 cent per week STALIN ANTWOORDT CHURCHILL Engelsch commentaar Min. Van Kleffens naar Amerika vertrokken Z.H. de Paus pleit voor immigratie in Amerika 0 23 terug in Rotterdam cijfer van schoenenbon Tien man in veiligheid gebracht Drie jaar voor „jodenhelper" NAPOLITAANSCHE HELDENFEITEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In een interview, dat Stalin aan de „Prawda" heeft toegestaan, aeide hij, dat de rede van Chur chill een gevaarlijke handeling was en dat zij de samenwerking der landen in gevaar bracht. Stalin achtte de houding van Churchill onvereenigbaar met het verdrag tusschen Engeland en dc Sowjet-Unie. Churchill en zijn vrienden deden Stalin sterk aan Hitler denken, die geloofde dat de Duitsch sprekende volken de eeni- ge volken van bcteekenis waren; Churchill zegt hetzelfde van de Engelsch sprekende 'landen. Deze theorie bracht Hitier tot de overheersching der naties. Churchill is bezig een tweedracht tusschen Po len en de Sowjet-Unie te zaaien. De invloed van het communisme stijgt niet alleen in Oost-Europa, maar ook in andere landen, zooals in Engeland, waar Labour regeert. In den oorlog hebben de communisten zich dappere strijders tegen het fascisme getoond. Churchill heeft het communisme in Rusland nooit een goed hart toege dragen, maar de geschiedenis is ster ker dan Churchill's interventie. Stalin voorspelde, dat Churchill en zijn vrienden verslagen zouden wor den, als zij een gewapende Interventie tegen Oost-Europa op touw zouden zetten. Stalin zeide nog, dat men Churchill's woorden over verlenging van het En- gelsch-Russische vriendschapsverdrag niet au serieux kan nemen. De „Manchester Guardian" noemt Stalin's verklaring de „allerbelangrijk ste uiteenzetting van de Sowjet-Rus- sische politiek ten opzichte van het Westen, sedert den oorlog gegeven." Stalin's woorden waren weinig ver zoenend en hij sprak openlijk over Hat Deensche parabureau meldt: Verwacht wordit, dat Prinses Ju liana en Prihs Bemhard 5 April te Kopenhagen zullen aankomen. Ee»n officieel© ontvangst woijdt hun bereid, waanlbij de leden van het Deensche Koninklijk Huis aanwezig zullen zijn. Het Prinse lijk Paar zal logeeren in het kas teel Amalienborg. 6 April wordt te hunner eere een gala-diner ge houden, 7 April zal het Neder- landsch Concertgebouworkest een uitvoering geven. 8 April vertrek ken zy uit Kopenhagen voor een bezoek aan Stockholm. Hedenochtend half tien is met het vliegtuig „America" van de American Overseas Airways minister mr. E. N. van Kleffens, vertegenwoordiger van ons land in den Veiligheidsraad, naar New York vertrokken. Met hem reis den mede gezantschapssecretaris R. Fack en de secretaresse van den mi nister, freule P. Schimmelpenninck. „Het eenige, wat ik kan zeggen", aldus minister Van Kleffens, toen wij hem kort voor zijn vertrek spraken, „is, dat ik hoop, volgend jaar aan het einde van mijn mandaat weer in Nederland terug te zijn." De Paus bepleitte Woensdag im migratie op groote schaal om „Euro pa s droevigste probleem te helpen oplossen". Sprekende tot een groep Amerika nen, die hij in particuliere audiëntie ontving, zeide de Paus, dat Amerika niet had ..verloren" (joot- gedurende eeuwen een „edel, gastvrij toevluchts oord" te bieden aan de onderdrukte menschen uit andere landen. China zal binnen het jaar een doelmatig, modern leger van 50 a 60 divisies, dat ongeveer 1.500.000 man omvat, opbouwen. Het nieuwe leger zal volkomen onafhankelijk zijn van de politieke partijen. Het zal trouw verschuldigd zijn aan den Staat en niet langer aan de traditio neels krijgsheeren. De algemeene dienstplicht wordt weer Ingevoerd. het gevaar van een oorlog. Stalin's woorden openen een nieuw ernstig hoofdstuk in de internationale be trekkingen, waar hij zeide, dat Chur chill's rede een belemmering voor sa menwerking beteekende. Kan Stalin wijzen op eenige poging van Sowjet- Russische zijde, welke er op gericht was tot samenwerking te komen? Alles heeft blijk gegeven van een welover- legde campagne tot het afbreken van het Britsche Imperium en het in het harnas jagen van de Vereenigde Sta ten tegen Engeland. Als daarin geen verSndering komt, zal spoedig een we reldramp nauwelijks meer te vermij den zijn, aldus dit blad. Winston Churchill heeft, nadat hij het antwoord van Stalin had bestu deerd, gezegd, dat hij geen commen taar zou leveren Vrijdag zal Churchill In New-York een groote rede houden, waarbij 42 ambassadeurs aijn uitgenoodlgd. Te dezer gelegenheid bereidt men in New-York een grootsche ontvangst voor. Verwachting tot Vrijdagavond; Voor het Noorden van het land; meest geheel bewolkte lucht, met hier en daar eenige lichte sneeuw. Ni den nacht lichte vorst. Overdag tempera tuur tusschen 1 en 3 graden. Matige tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Voor liet midden en Zuiden des lands: zwaar bewolkt, slechts hier en daar tijdelijk brekende bewolking. Geen heerslag van be- teekenis. In den nacht tempera tuur om het vriesptsnt. Overdag weinig veranderiiio- van tempera tuur. Meest matige Oostelijke wind. Zon ónder 18.41. Maan 15.54 6.36. Zon op 6.56. V.M. 17 Maart. Drie uur later dan zij verwacht werd, n.l. Woensdagavond 6 uur, is de „O. 23" van de Kon. Marine te Rotterdam aangekomen. De „O. 23" heeft onder bevel van luitenant-ter zee le klasse A. J. Schouwenaar, na dat zij verleden jaar reeds een bezoek aan Nederland had gebracht, een reis naar de Oost gemaakt, met speciale opdracht. In Siam werden n.l. 23 zg. prikkeldraadgasten, krijgs gevangenen van de Japanners, afge haald. Het zijn allen marinemannen, vier officieren, drie onderofficieren en zestien minderen. Aan de kade stonden auto's gereed om hen naar het repatrleerlngskamp voor de marine te Doorn te brengen. (Van onzen Utrechtsohen correspondent) Dooi' een toevalligheid, ni. de luidruchtigheid van ©em dronken man, is de dienst der Economi sche politie te Utrecht op het spoor gekomen van een reusach tige hoeveelheid vóóroorlogsch serviesgoed, dat de firma Haubrich voor geldbelegging had achterge houden. In zeven verschillende groote kelders vond men miUioe- rnen kopjes, schoteltjes, complete serviezen, glaswerk enz. Alles keurig ingepakt en gerangschikt in stapels van twee metier hoog en twee meter diep, lagen deze kostelijke goederen van Engelsche, Tsjechische, Duitsche en Neder landsche herkomst ln de goed af gesloten ruimten. Daar men nog niet alles heeft kunnen tellen en het niet uitge sloten is, dat men nog meer zal vinden, kunnen geen definitieve cijfers worden medegedeeld. Het thans gevondene verte genwoordigt een waarde van lheer dan 500.000 vooroorlog- sche guldens en zou tiendui zenden voorzien oorlogsslachtoffers kunnen hebben. De hear H„ eerst kortelings als lioht N.S.B.-geval iin vrijheid, is in arrest gesteld, evenals - zijn procuratiehouder. Zooals bekend, zal te beginnen met 1 April het laatste cijfer van het stamkaartnummer be palen, wie in de komende maand een schoenenbon ont vangt. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat dit cijfer vastgesteld wordt op den 25sten van de voorafgaande maand. Dit cijfer zal op dezen zelfden dag worden bekend ge maakt. Dit beteekent, dat 25 Maart a.s. gepubliceerd zal wor den, welk cijfer voor April is aangewezen. Tien man van het Noorsche s.s. „Betty", dat ter hoogte van Zand- voort op een mijn is geloopen, zijn door een der sleepbooten, die ter as sistentie waren uitgevaren, te iJmui- den aan wal gezet. Een van hen is naar een ziekenhuis overgebracht. De overige 11 opvarenden, onder wie de kapitein, zijn aan boord gebleven om de eventueele berging van het schip te bevorderen. Toen gisteravond de sleepbooten „Hector" en „Stentor" en de motor reddingboot „Neeltje Jacoba" bij de „Betty" aankwamen, bleek dat de 12 leden der bemanning, die aan boord waren gebleven, niet terug waren te vinden. De sleepbooten zijn thans met het schip naar IJmui- den onderweg, waar het vermoede lijk hedenavond zal arrlveeren. De „Betty" maakt zware slagzij, doch men hoopt het schip in IJmuiden binnen te kunnen brengen. De „Neeltje Jacoba" ls vanmorgen weer uitgevaren om naar de ver misten te zoeken. De los werkman J. T., die 14 dagen geleden voor de Haarlemsche rechtbank wegens diefstal, gepleegd ten nadeele van ondergedoken en voortvluchtige Joden, terechtstond en tegen wlen een gevangenisstraf van 4" Jaar was geëlscht, werd hedenmorgen veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het Amsterdamsche Concertgebouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum, gaf te Londen een concert, dat werd uitgezonden door de B.B.C. Een overzicht tijdens de uitvoering, welke door de luisteraars in de studio en in de pers enthousiast ontvangen werd jr 1 et geluk lachte La I—I Marca, boer, bakker en bandiet, toe. Niet alleen omdat hij in staat was groote sommen gelds te vergaren, doch ook omdat zijn faam wijd en zijd was verspreid en zijn naam reeds legenda risch ivas geworden. Het is wellicht geen helden-, jeit voor iemand, die zijn loopbaan begon te Napels waar alles ontbreekt be halve de grenzelooze fan-, tasie en waar de traditie innig in eere wordt ge houden De oorlog brak uit en La Marca, de bakker, speel de 'n bedrijvige rol ln zwar- te-marktpractijken. Zak ken meel verdwenen, de bakker verdiende en onver mijdelijk kwam de eerste moordtoen hij eens te veel wijn gedronken had, schoot hij, bij een twist, een man neer ln een herberg. Hij nam de vlucht, was een tijdje in vrijheid, doch werd toevallig ontdekt in het district Miamo, zijn gelief koosd „Jachtgebied". Toen hij voor de speciale recht bank verscheen, beleedlgde hij de rechters, stelde zich voor als beschermer der armen en riep: „Weg met Mussolini en Hitier, leve Stalin en Roosevelt Hij ging naar de gevange nis Dan kwamen de wapen stilstand, de Invasie en de totale chaos. La Marca ont snapte uit de gevangenis. Er heerschte een abnormale toestand van wetteloosheid en Immoraliteit en La Mar- hem eiken morgen een be zoek en hij gelastte hem lichamelijke oefeningen te doen. Hij had er zelfs suc ces mee! Weldra werd het nieuws verspreid, dat La Marca ge heime politieke betrekkin gen had met Carlo Scorza, den gewezen secretaris der fascistische partij, en dat ca bedreef misdaad op mis daad. „La Marca's nieuwste heldendaad". Dezen kop trof men bijna dagelijks aan in de kranten. Vanuit zijn schuilplaats ging hij na, hoe zijn „roem" groei de en hij juichte, doch ver ontwaardigd was hij, wan neer men hem van een mis daad beschuldigde, die hij beneden zijn „waardigheid" achtte. Eens nam hij een rijken industrieel gevangen, stelde een hoogen losprijs op zijn loslating en behandèlde hem intusschen royaal zijden pyama's, rijke gastmalen en uitstekende bediening. De „gast" was zwaarlijvig. Ge maskerd bracht La Marca zijn bedrijvigheid een man tel was om fascistische ma noeuvres te dekken. La Marca wees de gissingen van de dagbladen af en proclameerde, dat hij de ge rechtigheid steunde en dat hij streed tegen de fascis tische immoraliteit. Hij schreef brieven aan de autoriteiten, waarin hij wees op zijn anti-fascistisch ver leden. Toen de politie een belooning van 100.000 Lire op zijn hoofd stelde, schreef hij aan het blad „Tempo" te Rome „Waarde Tempo. Ik ver kies U boven alle kranten, omdat gij het meest ver spreide blad zijt en door middel van U doe ik een beroep op het groote pu bliek.... 100.000 Lire! En wat meer is: gedevalueerde Lire, die de volgende maand niet meer in omloop zal zijn! Gelief er rekening me de te houden, dat 2.000 mannen voortdurend in de weer zijn om mij aan te houden. Met de uitgaven, die hiermede gemoeid zijn, kost dit den Staat dagelijks 1.000.000 Lire. Meenen deze heeren werkelijk, dat mijn mannen zullen handielen als Judas en dat ze mij voor eenige zilverlingen zullen verkoopen?" Hij waarschuwde den mi nister van Binnenlandsche Zaken, dat hij bJJL de ko mende verkiezingen een campagne tegen hem op touw zou zetten, indien hij d'e vervolgingen niet zou staken. Desondanks werd La Mar ca verraden en hij werd aangehouden in Noord-Ita- lië, terwijl hij zich gereed maakte naar Amerika te ontkomen. Twee van zijn „luitenants" werden ln het gevecht gedood. Te Napcis zijn er nog veel menschen die gelooven in hun La Marca, „den be schermer van de zwakken en dc armen". Zij kunnen zich niet neerleggen bij het roemloos lot, dat hem ten deel is gevallen. Doch niemand weet, wie de lOOiOOO Lire gekregen heeft, ook niet Renato Giordano, die deze geschie denis in ,.De Ui'euwe Stan daard" vertelde. Voor den oorlog was Haarlem een bijzondere garnizoensstad. Na dat in lang vervlogeó dagen de cavalerie de kazerne aan de Kle verlaan bevolkt had, werden in den modernen tijd de paarden en kolbakken verwisseld voor motoren en valhelmen. De bezetter bouwde practise h.e garages op een gedeelte van het terrein en daar deze in tact bleven, was het wel te ver wachten, dat na de terugkomst van het rood-wit-blauwe schild wachthuisje de militaire autokara vanen met Nederlandsche chauf feurs in khaki „Ripperda'' betrok ken. Onze stad heeft dus weer een garnizoen. Maar ook in Bloemendaal op „Wildhoef" en omliggende gebou wen oefenen de soldaten in sterkte van zes tot zevenhonderd man. Het spreekt vanzelf, dat de ont wikkeling en ontspanning van deze militairen, gelijk met hun komst, ter hand werd genomen. Op den Zijlweg werd de Cadi-club geopend en te Bloemendaal zijn de mannen van het II 1 R. I. vele maanden gast geweest in het jeugdhuis aan de Donkerelaan. Thans is in de voormalige was- scherij Bijvoet aan de Korte Kie- verlaan een model-cantine inge richt, die in een groote behoefte voorziet. Behalve voor amusement wordt echter ook voor het geestelijk wel zijn van de soldaten gezorgd. Dit is een belangrijk punt, maar te vens een vraagstuk, want met den snellen opbouw van het leger kon de zielzorg moeilijk gelijken tred houden wegens groot gebrek aan priesters, o.a. omdat ook anders takken van moderne zielzorg zoo veel geestelijken hebben opgeëischt. Doch er wordt getracht zooveel mogelijk aan dit euvel tegemoet te komen. Hoewel het bisdom weinige aalmoezeniers telt, worden .alle pogingen in het werk gesteld de juist verhouding te vinden. En nu wordt de lichting 1945 onder de wapenen geroepen. Op nieuw ligt hier een object van zorg voor de katholieke leiders. Na de verschrikkelijke oorlogsjaren leven we in een hoogst verwarden tijd, zonder houvast voor de jongeman nen, die in de kazernes zullen worden opgeleid, veelal voordat ze voldoende vorming hebben gehad. Het verhaaltje van de huilende moeder, die afscheid nam van haar zoon, die voor den dienst het ouderlijk huis moest verlaten, moge den modernen mensch niet meer imponeeren het gedwongen ver trek naar Duitschland en omge ving deed alles in de schaduw staan we mogen -och gerust on.ee bezorgdheid uiten. Goed, in onze principieele jeugdbeweging zijn flinke jongemannen en vrou wen gevormd, maar in de oorlogs jaren moest die vorming bijna ge heel achterwege blijven. Het is dus een goede gedachte van de afdee- ling jongeren der Katholieke Ac tie, om de mannen der lichting 1945 uit onze stad bijeen te roepen in speciale bijeenkomsten. Voor de jongelui uit de Noorde lijke parochies werd reeds vorige week in de St. Liduinakerk een avond belegd, waarop een aalmoe zenier van het Nederlandsche leger sprak. Nu zal Vrijdag in de Cadl- club voor het Dekenaat Haarlem een bijzondere vormingsavond ge houden worden. Het is van het grootste belang, dat in het nieuwe leger flinke kerels met gedegen katholieke principes den goeden toon aangeven. De grondslag daar voor kan inderdaad niet op deze bijeenkomsten gelegd worden, die moet er zijn! Maar het kan voor den katholieken recruut geen kwaad, dat hij nog een moreele in jectie krijgt, vooraleer hij in den grooten troep wordt opgenomen. Wellicht zal hij daardoor straks gemakkelijker den weg vinden naar den aalmoezenier, wiens streven en raad hij moeilijk zal kunnen mis sen, als hij zijn zaalgenooten ten voorbeeld wil zijn, ook door zijn gedragingen buiten de kazerne. Door dat voorbeeld bewijst hij een dienst van beteekenis aan ons volk, dat behoefte heeft aan mannen van karakter, óók in het nieuwe leger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1