Verloven van Indonesisch leger ingetrokken Goering doceert te Neurenberg Russische marionettenregeering in Iran? Zal K.M.A. te Breda herleven? Aangevallen convooi in Bandoeng Pleidooi voor het Nazi-geloof De tenuitvoerlegging van de doodstraf 69ste JAARGANG No. 23495 VRIJDAG 15 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Prins Bernhard vertoeft momenteel in Zwitserland, waar hij de ski-sport beoefent De foto toont hem in gesprek, met zijn ski-leeraar voor het hotel in de Wengern-Alp Katholieken winnen in Italië Invloedrijke personen vluchten uit Teheran SOVJETTROEPEN AAN TURKSCHE GRENS Truman niet gealarmeerd NOG MEER SERVIESGOED ACHTERGEHOUDEN Drie groote kelders en een pakhuis vol Het weer Ben hoekje in een van de tien kelders, van de Utreehtsche firma Haubrich, waarin de I politie mülioenen stuks servies goed vond, dat de nationaal- socialistische eigenaar „voor geldbelegging" had verborgen EERE-DOCTORAAT VOOR KARD. DE JONG Naar wij vernemen, zal ter gelegenheid van den Dies der Rijksuniversiteit te Utrecht, 26 Maart a.sde Senaat van deze Universiteit het eere doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte verleenen aan Z. Em. Johannes Kardinaal De Jong en het eeredoctoraat in de Theologie aan Ds. K. Gravemeijer. Z. Emin. zal bij de dan te houden plechtig heid in de Aula der Universi teit aanwezig zijn. Ds. K. Gravemeijer is thans gedelegeerde bij de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk en was tijdens den oorlog secretaris van deze Synode. Hij heeft in den oorlog met Kardinaal De Jong nauw samengewerkt. Men kan deze onderscheidingen dan ook zien als een hulde aan het verzet der Kerken. Kardinaal Tien in Nederland Nieuwe bonnen voor serviesgoed BETALINGEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Officieel wordt uit Djokja karta gemeld, dat bet hoofd kwartier van het Indonesische leger alle verloven van soldaten en officieren heeft ingetrok ken. Zij moeten onmiddellijk naar hun garnizoenen terug- keeren. Uit betrouwbare bron wordt be richt. dat de aanvoercolonne uit Soekaboemi gisteren om 19 uur te Bandoeng is aangekomen. De 36ste Britsche brigade is overgebracht naar Tjiandjoer halverwege tus- schen Batavia en Bandoeng. Deze plaats zal permanent worden be- ze' ter bescherming van de ver bindingen tusschen de hoofdstad en Bandoeng. Bevoegde Nederlandsche mili taire kringen hebben tegengespro ken dat Nederlandsche troepen zouden zijn geland in Tjilatjap aan de Zu.dkust. A. N. P.-Aneta meldt, dat zoolang dr. Smitskamp van de medische af- deeling van de Rapwi, die thans op weg naar Nederland is om ten be hoeve van geëvacueerde kinderen serum tegen mazelen te verkrijgen, niet naar Batavia is teruggekeerd, het aan kinderen, die nog geen mazelen hebben gehad, niet geoor loofd zal zijn uit Ned.-Indië te vertrekken. Soerabaja herneemt snel een nor maal aanzien. Nu de gebouwen opge ruimd en de sporen van de gevechten van November uitgewischt zijn, begint de taak van den wederopbouw. De sigarettenfabrlek van de British-Ame rican Tobacco Comp. is weer in be drijf gesteld. Er werd hier nog een aanzienlijke voorraad tabak gevonden, die, nu de slgarettenrantsoenen van het Zuidoost-Aziatische commando steeds afnemen, zeer welkom was Ook mineraalwater- en limonadefabrieken zijn weer in werking en er zijn be sprekingen gaande om de bierbrou werij weer aan den gang te brengen. De timmerfabrieken werken even eens weer en leveren hout voor het herstel van huizen en gebouwen. De artillerie-constructiewerk plaats van het Nederlandsche leger werkt op kleine schaal, evenals de machinefabrieken van Braat, de grootste in Ned.-Indië. Radio-Rome meldt, dat het Ita- liaansche ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft medegedeeld, dat de overgroote meerderheid der Italiaansche steden tijdens de ge meenteraadsverkiezingen van Zondag j.l. op de katholieken heeft gestemd. In 168 gemeenten heeft de meer derheid zich voor de christelijk-dc- mocraten (katholieken) uitgespro ken, in 121 voor het rommunlstisch- socialistische blok; liberalen: 17, de mocratische arbeiderspartij: 11, repu blikeinen: 8, partij der activisten: 2 en andere partijen: 87. Donderdag verscheen Goering zelf In de getuigenbank om voor het tri bunaal rekening en verantwoording af te leggen over zijn daden. Het was opvallend, dat Goering de vol ledige verantwoordelijkheid hiervoor op zich nam en deze niet trachtte af te schuiven op Hitier, Bormann of Himmler, zooals algemeen werd verwacht. Iiy toonde zich Integen deel trotsch op zijn hooge positie en af en toe stelde liR zich met ken nelijk welbehagen naast of zelfs bo- van „Führer'% AJles wa3 voor hem even „selbst- verstandlich"'t leidersbeginsel, dat volgens hem niets anders was ge weest dan het systeem van de Ka tholieke Kerk of van RuslanU, de opbouw van de luchtmacht, de over rompeling van Oostenrijk, Ts'jecho- Slowakijè en Polen, de maatregelen tegen de Joden, hgt arresteeren van priesters die „aan politiek deden", en ten slotte de geheele oorlogvoering. Het doet in deae rechtszaal, waar in zoo schrille kleuren is geschilderd, wat nazidom inderdaad was, Vreemd aan thans zooiets te hooren als „col lege in nazi-geloof". Goering zit als een professor achter den katheder eu doceert in rustige en blijkbaar bij voorbaat zorgvuldig overwogen volzinnen. Hij benadert alle gebeur tenissen uit Duitschlands droeve moderne geschiedenis vanuit zijn enge geestelijke gesteldheid en hce verder zijn verdediging vordert des te duidelijker wordt het, dat hij en zijn collega's in de beklaagdenbank, ook nadat zij hebben ervaren, waar toe hun doldrieste politiek geleid heeft, nog bereid zjjn op de meest onverstoorbare wijze het goed recht van de „Ideologie" der nazi's te be pleiten. Alle critleke punten omzei lend, zit Goering thans voor een verveelde zaal een apologie der na zi's te voeren en tracht hij mooie, maar al te doorzichtige gordijnen te hangen voor het beeld van Duitschland, dat de aanklagers ge schilderd hebben. De eerste dagen zal hij nog kans hebben op deae wijze voort te gaan. Daarna zal hij evenwel den degen moeten kruisen met zijn aanklagers en vermoedelijk geen gelegenheid meer vinden de kernpunten der aanklacht zonder meer dood te zwijgen. Hoewel het officieele persbureau der sovjet-unie, Tass, Donderdag de berichten van troepenbewegingen in Iran heeft tegengesproken, meldt Reuter uit Washington dat bjj het Amerikaansche departement van öuirenianascne Aaken een nader betrouwbaar rapport is bin nengekomen over voortgezette be wegingen van roode troepen in Iran. In het Engelsche Lagerhuis sprak minister Bevin gisteren over Iran. Hij zeide dat hij de meest categorische verzekeringen ontvangen had van Stalin en de Sovjetregeering dat de onschendbaarheid van Iran zou worden gerespecteerd en dat het niet in de bedoeling lag eenlge agressieve actie tegen dit land te ondernemen. Voorts zei Bevin, dat de Britscne geering- elke oplossing van de kwestie zou betreuren, die van de Iraansche regeerjng, zoolang zich nog Sovjettroepen in een deel van het land bevonden, zou werden afge dwongen. Naar U. P. verneemt, zijn invloed rijke personen van de rechterzijde uit Teheran gevlucht, nu het Roode Leger voortgaat met zijn dreigende manoeuvres, die blijkbaar ten doel Tiebben de .vestiging van een be vriende regeering in de hoofdstad te i ergemakkelljken. De bewegingen der Russische troe pen zouden dus naar U. P. verneemt, een zuiver politiek karakter dragen en de bedoeling hebben de Ilnksche Tudehpartij .in de gelegenheid te atcllen de'regeering over "te nemen. Volgens een telegram van. A. Press uit Teheran zcu de Iraansche mi nister van Oorlog ter persconferen tie hebben medegedeeld, dat het Iraansche leger „gereed stond om tot den laatsten man te vechten en dat iedere jongen en elk meisje in de straten de hoofdstad zou verde digen" wanneer de Sowjet-Russen naar Teheran zouden oprukken. Na een conferentie met den Sjah zeide de minister, dat de Sjah van plan was de kwestie met Sowjet-Rusland te New York voor den Veiligheids raad te brengen. President Truman heeft op zijn persconferentie verklaard niet ge alarmeerd te zijn door de huidige internationale situatie en heeft zijn vertrouwen uitgesproken dat de han gende problemen zullen kunnen wor den opgelost. Op een vraag of de president niet van meening was dat ër gevaar school In den internatio nalen toestand, antwoordde Truman: „dat geloof ik niet." De president verklaarde nog dat hij geen plannen had voor een nieuwe ontmoeting der .Groote Drie." De ongerustheid, waarmee de Turken den Russischen opmarsen door Iran gadeslaan Is nog ver hoogd door berichten van de Turksclj-B'ulgaarsche grens, die voortdurend melding maken van Russische troepenconcentraties al daar. De grens is gesloten en volgens een te Ankara ontvangen bericht zou de Bulgaarsche regeëring de uitreiking van uitreisvisa hebben stopgezet. Vele waarnemers gelooven dat de Russen het doel hebben Turkije van Irak en Iran te isoleeren en de Keerden In deze drie landen aan te moedigen in opstand te komen. De eigenaar van het dezer dagen te Utrecht opgespoorde serviesgoed heeft tijdens een scherp verhoor toege geven, nog meer opslagplaatsen met achtergehouden aardewerk te bezit ten. Na een streng onderzoek kon de politie beslag leggen op den in houd van 3 groote kelders aan de Oude GrachJ en een groot pakhuis aan de Zwaahsteeg. De Economische Dienst der politie deed een inval in de woning van een der onderge schikten en vond daar 200 doozen, die elk een dertig-deelig drinkservies bevatten. Het onderzoek wordt ook buiten Utrecht voortgezet. Verwachting tot Zaterdagavond; Voor het Noorden en Oosten van ons lajnd afnemende bewolking met aanvankelijk nog hier en daar eenigen lichten sneeeuwval, later droos weer. in den nacht lichte vorst, morgen overdag hoogere temperatuur dan van daag. Afnemende wind tusschen Oost en Zuid. Voor het midden, Zuiden en Westen van het tand afnemende bewolking, droog weer. In den nacht plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag hoogere temperatuur dan vandaag. Afne mende wind tusschen Oost en Zuid. Zon onder 18.43. Maan 17.09 6.59. Zon op 6.54. De Kon. Militaire Aca demie te Breda, het roem ruchte opleidingsinstituut voor de beroepsofficieren van het Nederlandsche le ger, is tijdens de oorlogsja-, ren een roemloozen dood gestorven. In November 1944 is nog met eenige plechtigheid het 116-jarig bestaan herdacht. De laat ste gouverneur gener aal- majoor baron Hugo van Lawick is gepensionneerd. De leeraren vonden nieuwe bestemmingen, de leer-, lingen, de cadetten, zijn over de wereld uitge zwermdDe gebouwen doen dienst als kazerne. Zal de K.M.A. met haar aan traditie rijke geschie denis nog ooit herleven? Men weet het niet. De op leiding van het Nederland sche leger beweegt zich in nieuwe, evenwel nog niet vaste, banen en zij is in vele opzichten nog zeer ongewis. Met betrekking tot de K.M.A. is het ant woord op de vraag of ge schiedenis en traditie het zullen kunnen winnen van het overal merkbare streven naar vernieuwing en moderniseering, beslis - send. De eenige functionaris der K.M.A., die momenteel nog dienst verricht, is de bibliothecaris, de heer J. G. Schönau. Met hem had een redacteur van het de Opbouwdienst uit het kustgebied moest vertrek ken, verhuisde de school naar Oosterhout. Het on derwijs bepaalde er zich voornamelijk toe de cadet ten voor een Universiteit vooral Delft te be kwamen. In Maart 1941 Dit opleidingsinstituut is in de oorlogsjaren een roemloozen dood gestorven A.N.P. een onderhoud en hij vertelde, hoe de K.M.A. in 1940 door de Duicschers werd gedegradee.d tot den S.B.O.D., h-tgeen betee- kent: School Breda Op bouw Dienst. Baron Van Lawick wei gerde de beruchte verkla ring te teekenen, dl^, voor Nederlandsche officieren werd gevraagd en werd als krijgsgevangene naar Duitschland gevoerd. In zijn plaats werd overste Keppel Hesselink met de leiding van den S.B.O.D. belast. Toen ln September 194Q werd de Opbouwdienst op geheven. Dit beteekende practisch het einde van het onderwijs en toen 15 Mei 1942 alle officieren en ook de cadetten krijgsgevangen werden, was het heelemaal afgeloopen met wat er nog van de K.M.A. was overge bleven. Het terrein van de K.M. A. was van September 1940 af volledig bezet door de Duitschers, met uitzonde ring van de bibliotheek en het ethnografisch museum, welke buiten het eigenlijke terrein gelegen zijn. Daar door kon de heer Schönau zijn functie als bibliotheca ris blijven uitoefenen, daar door ook bleven bibliotheek en museum volledig Intact. Op het terrein van de K. M.A. huisde o.a. de Slcher- heitsdienst en heel wat Ne derlanders zijn in die jaren met angst ln het hart de beroemde poort Hendrick gepasseerd. Op 29 October 1944 werd Breda door Poolsche troe pen bevrijd. Het scheen of de goede dagen van weleer spoedig zouden terugkeeren en in November 1944 werd, zooals gezegd, het 116-jarig bestaan feestelijk herdacht. De bestemming der gebou wen wisselde van tijd tot tijd. Nadat de Poolsche troepen er verbleven, was er geruimen tijd het hoofd kwartier van generaal Cre- rar voor het le Canadeesche leger gevestigd en ln April- 1945 deed de chef-staf van het Militair Gezag, gene raal Kruis, er zijn Intrede. Op het oogenblik is het een kazerne en centraal vrij- willigerskamp. Het wachten is nu op de beslissing der autoritei ten of de academie, waar sinds 1828 zoovele voortref felijke Nederlandsche offi cieren werden gevormd, in eere zal worden hersteld. Hedenmiddag kwart over vier zou op het vliegveld Schiphol ar- riveeren Z. Em. Kardinaal Tien, bisschop van Tsingtao. Namens den Bisschop van Roermond zal zijn vicaris-generaal, prof. dr. Feron, ter verwelkoming aanwezig zijn, waarna de hooge gast zich naar Roermond zal begeven, waar hij ten paleize van Mgr. Hemmens vermoedelijk eenige dagen zal verblijven. In Roermond heeft Vrijdagavond am half tien een feestelijke ontvangst plaats waar de commissaris der Koningin in Limfourg den Kardinaal namens de Nederlandsche regeering zal verwelkomen. Na de afwijzing van het gratiever zoek van Max Blokzijl wordt thans voor de eerste maal na de bevrijding een doodvonnis voltrokken. De directeur-generaal voor Bijzon dere Rechtspleging heeft voor execu ties eenige richtlijnen gegeven. Vol gens deze richtlijnen belast de pro cureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof den garnizoenscommandant met de uitvoering van de executie, welke den veroordeelde wordt aange zegd door den procureur-fiscaal per soonlijk of door tusschenkomst van een geestelijke. De executie geschiedt niet eerder dan uiterlijk 24 uur na de aanzegging en niet later dan 48 uur na dat tijdstip. Na de aanzegging kan de veroordeelde te allen tijde bezoek van familieleden, vrienden en geestelijken ontvangen. De procureur-fiscaal moet persoonlijk bij de executie tegenwoordig zijn. Na dat de executie door den kogel is ge schied, wordt het lijk niet ter be schikking van de nabestaanden ge steld. Met ingang van 15 Maart zjjn de bonnen B 33, C 33, D 33 en E 33 reserve van de bon kaart voor voedingsmiddelen voor personen geboren in 1925* of later aangewezen voor ser viesgoed. Deze bonnen hebben een waarde van één punt. Zij blijven voorloopig geldig en kunnen in combinatie met in de toekomst aan te wijzen bon nen worden gebruikt. De volgende bon zal binnenkort worden bekend gemaakt. De bevoorrading van de detail listen zal slechts zeer geleidelijk kunnen geschieden, daar de Ne derlandsche productie ten gevolge van gebrek aan brandstoffen en arbeiders nog gering is en voor den import van serviesgoed geen deviezen beschikbaar zijn. In het algemeen zal het derhalve gerui men tijd duren alvorens men op de bonnen de gewenschte artikelen kan verkrijgen. Men dient de bonnen pas bij den detaillist in te leveren wanneer deze serviesgoed in voorraad heeft. Vóór-inlevering is niet toegestaan. voor de Nieuwe Haarlemsche Courant kunnen vanaf heden geschieden bij den Postcheque- en Girodienst onder no. 143480 ten name van bovengenoemd blad. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1