Vandaag nieuwe besprekingen Min.Meynen voor algemeenen dienstplicht Nieuwe rede van Churchill Mobilisatie in Iran Indonesië in het brandpunt Oorlog niet onvermijdelijk Vier divisies moeten geformeerd worden Sociale bescherming Kwestie komt in den Veiligheidsraad Het weer Max Blokzijl ter dood gebracht Toename van de kolenproductie Onafhankelijkheid voor Britsch-lndië? 69ste JAARGANG No. 23496 o ZATERDAG 16 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week (Vervolg op pagina 3) De commissie-Van Poll vertrok hedenmorgen van Schiphol met de Skymaster naar Indië. Het gezelschap even voor het vertrek. V.lsn.r.: Ch. Welter, H. J Meyerink, Max van Poll, mr. J. van Andel, H. A. Korthals. Prof. dr. B. C. de Savornin Lohman zal wegens ongesteldheid zijn reis tot de volgende week uitstellen Sjahrir heeft niet om wapenstilstand verzocht Roode-Kruispersoneel naar Indië Prinses Juliana nam persoonlijk afscheid „Voor onbepaalden tijd" ff ff Churchill wordt bewaakt Russen zullen Bornholm verlaten STALIN VORMT NIEUWE REGEERING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer we, nog geen jaa? na net neerleggen der wapens, de wereldsituatie overzien, dan constateeren wij met ontzetting en verbijstering, dat de volken opnieuw In dolle vaart op den afgrond afstormen, die oorlog heet. Het Is alsof een macht, waar aan niet te ontkomen valt, het menschdom meesleurt op dezen ge vaarlijken weg, welke onherroepelijk naar totale vernietiging moet voeren Nog dezer dagen sprak de Kardinaal- Aartsbisschop van Westminster, Dr. Griffin, de sombere woorden: „ik ge loof niet, dat ik aan een overdreven vrees uiting geef als ik zeg, dat de toestand der wereld er thans gevaar lijker uitziet dan vóór de overeen komst van München." En toch, géén volk wil oorlog, want indien ooit dan is thans de wereld na den ver- schrikkeiijksten aUer oorlogen zóó oorlogsmoe, zóó terneergeslagen, dat zij nauwelijks uit de verdooving schijnt te kunnen ontwaken. Het waarschuwend gerommel van den vulkaan, die tot uitbarsting zou kunnen komen, veroorzaakt den vol keren in het Nabije Oosten de groot ste ongerustheid, omdat daar mo menteel zóóveel brandstof ligt opge stapeld, dat één eruptie heel Azië in vuur en vlam zou kunnen zetten. Ook ons land is daar nauw bij be trokken, want reeds lang smeult het vuur in Indië. Zal het spoedig ge doofd worden of onverwachts uit slaan in laaiende vlammen? Een maand na de publicatie van de zeer vérgaande voorstellen der Ne- derlandsche regeering, welke een ge- meenebest Indonesië beoogen, zetten de eerste Nederlandsche troepen voet aan land op Java, om in den loop der eerstkomende weken geleidelijk de taak der Britsche en Britsch-Indi sche troepen over te nemen. Er was hier geen sprake van een overrom peling, zooals bij de invasies in Noord-Afrika en Frankrijk, want Sjahrir was tevoren op de hoogte ge bracht van de landing. Zijn protest kwam dan ook, blijkbaar na eenige aarzeling en misschien na pressie van anderen, eerst na twee dagen. Zoo concentreert zich thans om het probleem-Indonesië naast het politieke ook het militaire element. Te lang is dit laatste, vermoedelijk door omstandigheden buiten onze schuld, verwaarloosd en ofschoon wij momenteel dit laatste niet zou den willen laten prevaleeren, is toch in den loop der maanden na Japans capitulatie wel ten duide lijkste gebleken, dat in een atmos feer van onrust, wanorde en gezags crisis, het politieke element, ook al wordt dit vertegenwoordigd door goedwillenden, niet tot gelding kon komen. Er blijkt nu eenmaal in on ze wereld geen recht zonder macht mogelijk te zijn en daarom kunnen wij het terugkeeren van het gezags- instrument onze troepen niet anders dan toejuichen. Wij geloo- ven, dat deze versterking van het gezag het verloop der thans ein delijk begonnen besprekingen eer der zal bevorderen dan benadeelen of in ieder geval toch de zoo troe bele situatie zal verhelderen. Want aan het spel van traineeren, dat Sjahrir nu reeds sinds 10 Februari speelt, zal toch wel spoedig een ein de moeten komen. Sir Archibald Clark Kerr gaf dezer dagen duide lijk blijk, dat zijn geduld begint uitgeput te raken en hij is niet de eenige. De voorstellen der Neder landsche regeering gingen zeer ver, zóó ver, dat velen zich bezorgd heb ben afgevraagd, of dit niet tot ont binding van het Koninkrijk moest leiden. Tot dusver is Sjahrir's ant woord niet meer geweest dan een hautain negeeren om ze zelfs maar als een basis van onderhandelen te aanvaarden. Terecht schreef De Maasbode dan ook onlangs: „We moeten toch zorgen, dat onze hou ding niet van goed via goedig naar het schaapachtige metamorphoseert". En de Times zei het een paar dagen geleden nog duidelijker: „Tenzij Sjahrir in de eerstvolgende dagen een positieve politiek gaat voeren, zullen de geallieerden gerechtvaar digd zijn te concludeeren, dat de Indonesiërs te onpractisch en on ervaren zijn om te helpen bij de reconstructie der beschadigde structuur van hun eilanden." Waarom voert Sjahrir nog steeds geen positieve politiek? Nog steeds willen wij aannemen, dat hij persoonlijk gaarne, als ge matigd nationalist, tot een redelijk compromis met de Nederlandsche re geering zou willen komen. Welke krachten houden hem échter terug? Wie geven hem de scherpe protest woorden bij de landing der Neder landsche troepen in den mond? Wie dwingt hem Juist nü hbg eens dui delijk te beklemtonen, dat de onder handelingen moeten worden gevoerd op grondslag van erkenning van de republiek, hetgeen voor de Neder landsche regeering toch onmogelijk jnoet zijn? Wij kunnen niet aan den indruk ontkomen, dat het antwoord hierin gelegen is, dat achter de schermen Eoekarno, de collaborateur, tezamen met de extremisten, die nog steeds voortgaan Britsche convoolen van hinderlagen uit te overvallen en iedere actie tot herstel der breuk saboteeren, aan de touwtjes trekken. Sjahrir heet volledig bevoegd tot on derhandelen, maar geen stap schijnt lil) te hebben kunnen ondernemen zonder in Djokjakarta aan den „Pre sident" der Republiek advies te vragen. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat hedenmiddag om 15 uur 30 plaatselijken tjjd dr. Van Mook, Sjahrir en Sir Archibald Clark Kerr in de woning van Sir Archibald wederom een ontmoe ting zullen hebben. Dr. Zairin Zain en dr. Sumitro Djojohadikudsomo, leden van de Nederlandsche UNO-delegatie, zijn gisteren in Batavia aangekomen. Zij hadden een onderhoud van twee uur met Sjahrir. Van republikeinsche zijde in Indonesië worden, naar wü nit Den Haag vernemen, de berichten omtrent een „wapenstilstand", welke door Sjahrir zou worden voorgesteld, als uit dè lucht gegre pen aangemerkt. De republikeinsche radio te Bandoeng verkondigt de meening, dat 't a.s. vertrek van Sir Archibald Clark Kerr bewijst, dat er be paalde gebeurtenissen op handen zijn. De versterking van de Brit sche troepenmacht te Bandoeng en Batavia wijst op een spoedige op lossing van het Indonesische vraag stuk, zoo noodig met wapengeweld. Met inbegrip van de op 14 Maart aangekomen troepen, H. K. H. Prinses Juliana heeft Vrijdagmiddag, voor het eerst na haar herstel, weer een bezoek ge bracht aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Zij nam persoonlijk afscheid van de 15 man verplegend personeel, die van daag per Skymaster naar Ned.- Jndië vertrekken om daar werk zaam te zijn op de schepen met repatrieerenden. zijn thans meer dan 2.500 Ne derlandsche militairen in Se- marang ontscheept. De Nederlandsche regeering heeft de bewering van Sjahrir. geuit in zijn protest tegen de uitgifte van Nederlandsch geld in Indië, dat Nederland een overeenkomst met de Indone siërs om geen geld in circulatie te brengen vóór het einde der onderhandelingen, van de hand gewezen. Zij ontkent dat er zulk een overeenkomst zou hebben bestaan. Minister Meynen heeft Vrij dagavond voor de radio de juistheid erkend van het be zwaar tegen uitzending van personen, die al zóó vaak een militaire taak vervuld hebben, terwijl anderen, die vrij lootten of broederdienst hadden, thuis konden blijven. Daarom is de minister voorstander van een algemeenen dienstplicht. Ook bij den algemeenen dienst plicht zullen echter de zwaarste lasten blijven drukken op officie ren en onder-officieren, een gevolg van de verantwoordelijkheid, welke het bezit van leiderskwaliteiten steeds met zich medebrengt. Zocals uit de onlangs moor den minister verstrekte cijfers blijkt, moeten de oproepingen op de aan gekondigde uitgebreide schaal ge schieden. om vier divisies vier maal ruim 2400 onder-officieren en viermaal ruim 900 officieren binnen één jaar te kunnen lor- meeren. Vaak wordt de regeering verwe ten als zou zij den opbouw van Ne derland achterstellen bij de te ne men militaire maatregelen ten bate van Ned.-Indië. Dit is, aldus de mi nister, een onbillijk verwijt. Over de oproepingen voor „onbe paalden tijd" zeide mr. Meynen: „Het is de hoop en de verwachting van de regeering, dat langzamerhand het militaire gezagsorgaan in Ned - Indië de taak van handhaving van orde en rust van het NederlandschO militaire apparaat kan overnemen. Evenals de Engelschen voer ons tij delijk zijn ingesprongen springen wij tijdelijk in voor het Nederlandsch- Indische geaagsapparaat. Er wqrdt in Indië hard gewerkt onder de lei ding van een energieken legercom mandant om dit apparaat te reor- ganiseeren en langs de normale ka nalen aan te vullen. Wanneer Indië in staat is hetzelfde te bereiken op legergebied als wij deden binnen nauwelijks' 10 maanden na onze be vrijding', zoo zullen onze taken al daar niet al te lang hoeven te duren. Overigens zal zeer veel er vanaf han gen hoé de toestanden in Indië zich zelf ontwikkelen en of onze Rijks- genooten aldaar mede zullen werken aan herstel van orde en rust." Eenige maanden geleden, zoo ver volgde spr., is aangekondigd, dat een wettelijke regeling zou worden gemaakt, waarbij een werkgever ver plicht werd zijn' employe's en arbei ders, die in werkelijke» dienst wer den opgeroepen of die zich als oor logsvrijwilliger meldden, na liun de mobilisatie in dienst terug te nemen ln dezelfde, of een gelijkwaardige positie. Dit besluit heeft iiitusscheu de volledige instemming van den ministerraad gevonden en is sinds dien bekrachtigd. C'liurchlll lieeft tijdens een diner te New-York op 3 5 Maart nogmaals een rede gehouden, waarin liij o.m. zei, dat volgens hem oorlog noch onvermijdelijk nóch ophanden was. HU geloofde niet, dat de machthebbers ln de Sovjet-Unie thans oorlog wensclien. Het diner werd bijgewoond door 42 buitenlandsche ambassadeurs, die allen met de grootste aandacht Churchill's rede volgden. Slechts de ambassadeurs van Polen en Rusland waren afwezig. „Mijn eerbied en bewondering voor het Russische volk en-mijn oprechte wensch, dat Rusland een beveiligd en welvarend land zij, kunnen niet verzwakt worden", zoo zei Churchill verder, „door welke beweringen ook, door anderen geuit". Evenzoo wensch- te Churchill, dat dit land een eer volle plaats zou innemen aan de spits van de wereldorganisatie. Of dit geschieden zou of niet, hing af van een handvol bekwame mannen, die over het lot van honderdtach- tigmillioen Sovjet-burgers en vele millioenen meer buiten de Sovjet- Unie hebben te beslissen. De En- gelsch sprekende wereld was bereid op een eerlijke manier en met dezelf de rechten samen te werken met het Russische volk. Als de Sovjet-regee ring van de sympathie voor het Rüssische volk in de Engelsch spre kende wereld geen vruchten wil plukken, dan valt op haar de ver antwoordelijkheid voor die houding. Iran heeft zijn leger van 100.000 man gemobiliseerd voor een ver dediging tot het uiterste van Te- neran, terwijl Ruslands ge heimzinnige militaire en politieke manoeuvres een golf van poli tieke onrust in het geheele nabije Oosten hebben verwekt, aldus meldt de Un. Press. Irans leger is een van de mooi ste kleine legers dier wereld. De Engelsche en Amerikaansche uit rusting is uitgebreid door aanzien lijke aankoopen van Amerikaan sche voertuigen, toen de Britsche en Amerikaansohe troepen heit land verlieten. Aan Reuter heeft de eerste secretaris van de Iraansche am- bassade te Washington medege deeld, dat Iran de huidige kwes tie 25 Maart voor den Veilig heidsraad zal brengen. Een telegram van de Londensche I ÏÜla' "iL2eher^1' AedÜ.". maatschappijen hebben geweigerd de Gaat de Sovjet-Unie door met pressie uit te oefenen op Iran, dan moet in eerste instantie de Veiligheids raad hierover uitspraak doen. Churchill verklaarde, dat Engeland en Amerika op de conferentie van Potsdam de Sovjet-Unie een geza menlijke garantie hadden aangebo den voor volledige vrijheid in de Dar danelles zoowel in tijden van oorlog als van vrede en voor koopvaardij- en oorlogsschepen. Hij voegde hier aan toe, dat dit aanbod door Turkije gaarne onderschreven zou worden, doch „men deelde ons mede, dat dit niet voldoende was. Rusland verlangt een fortificatie in de Dardanellen, van waaruit het Constantinopel kan bestrijken." Churchill vervolgde: „Het doel hiervan is echter niet. de Dardanel len geopend te houden, doch de macht te hebben om de Dardanellen voor een enkele mogendheid af te sluiten. Dit is niet in overeenstem ming met het principe, waarop door de Vereenigde Staten van Amerika wordt aangedrongen." Churchill betoogde, dat hij nooit om een militair verbond met de Vereenigde Staten had gevraagd, wel om een vrijwillig broederlijk samen gaan. Niemand kon ontkennen, dat een harmonieuze samenwerking tus- schen Groot-Brlttannië en de V. S. de voornaamste hoop ls, die de wereld koestert. De lijfmacht van Churchill is van daag uitgebreid tot 52 geüniformeer de politieagenten en 22 in burger- kleeren. Zij onderzoeken alle pakket ten, die aan Churchill zijn geadres seerd. Churchill neemt geen telefoon aan. De vakvereeniging van industrie- arbeiders beschuldigt Churchill van drijven naar een nieuwen wereldoor log en voegt daaraan toe, dat 't „on gehoord" is. dat New-York den man, die onlangs door een overweldigende meerderheid van kiezers werd weg gestemd. een offlcieele ontvangst geeft en ln het openbaar het woord verleent. Enkele Amerikaansche radio- Verwachting tot Zondagavond: In d ennacht lichte vorst. Over dag in het Zuid-Oosten van liet land temperatuur tusschen 4 en 7 gr. Sn liet overige gedeelte tusschen 3 en 6 gr. Plaatselijk nog resten van wolkenvelden, Verder afnemende wind. Zon onder 18.45. Zondag zon 6.52—18.47. Maan 18.22—7.1 f (V.M.). Maandag zon op G.4S Maan 19.34—7.34. V. teerd 14 Maart, meldde, dat in de laatste dagen de Amerikaansche am bassadeur den Shah eenige malen be zocht had en hem namens de Ame rikaansche regeering de verzekering had gegeven, dat de zaak van Iran door haar verdedigd zal worden, al dus meldt Ass. Press. Mr. Murray staat in contact met Qavam es Sultaneh, den eersten mi nister, en heeft hem Amerikaanschen steun beloofd, wanneer dat noodig mocht zijn. De Deensche minister van Bui tenlandsche Zaken heeft medege deeld, dat Denemarken een gunstig antwoord uit Moskou had ontvan gen inzake de Russische bezetting van Bornholm. rede van Churchill uit te zenden. In de vergadering van den opper sten Sowjet te Moskou zijn Stalin en alle andere volkscommissarissen afgetreden. Terstond daarna ver zochten de afgevaardigden den Maarschalk een nieuwe regeering te vormen. Radio Moskou meldt voorts, dat bit beslui,, van den Oppersten Sowjet de raad van volkscommissarissen der Sowjet-Unie voortaan den naam zal dragen van „Ministerraad". De onderscheidene volkscommissariaten worden derhalve ministeries. De Sowjet-grondwet zal overeenkomstig deze nieuwe bepalingen worden ge wijzigd. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. Namens den minister van Justi tie wordt medegedeeld, dat het doodvonnis tegen Max Blokzijl wiens gratie-verzoek door Hare Majesteit de Koningin werd afgewezen heden in den vroegen morgen is voltrok ken. Onze Haagsche redacteur meldt hierover het volgende: Hedenmorgen 7 uur is Max Blok zijl geexecuteerd op de Waalsdorper vlakte, de uit den bezettingstijd droevig vermaarde slachtplaats, die in de omgeving ligt van de cellen barak der bijzondere strafgevange nis in Scheveningen, waar hij de laatste maanden van zijn leven doorbracht. Een peleton van twaalf soldaten heeft het vonnis met den kogel voltrokken in* tegenwoordig heid van den procureur-fiscaal, zooals het reglement het voor schrijft. De eerste terechtstelling na de bevrijding is hiermede een feit geworden. Uit het Statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek van 11 Maart blijkt, dat de gemiddelde dagproductie in de Limburgscfre mijnen weer stijgt. De productie per werkdag bedroeg ln Februari 24.400 (23.972) ton, uitmakende 54 pCt. (53) van de productie in 1938. Uit het buiten land werden ingevoerd 265.000 (219.905) ton. Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Britsch-lndië zelf zijn toekomstige grondwet en po sitie in de wereld moet kiezen. Indien Britsch-lndië volledig on afhankelijk van Groot Brittannië wenscht te worden, heeft het naar Engelands meening het recht dit to worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1