Rechtspraak van tribunaal en rechteloosheid m m m m m rt Opleiding van arbeidersleiders Indonesië in het brandpunt Een nieuwe Nederl. spelling p at De rechter beveelt invrijheidstelling, de administratie houdt gevangen „Recht nog ver te zoeken" 18 BL 1 B In België reeds bekrachtigd Vormingsinstituut begint September a.s. Meer melk Britsche huisvrouwen in rep en roer ZATERDAG 16 MAART 1946 PAGINA 3 OUD-MINISTER BURGER OVER Liturgische weekkalender SCHAAKPROBLEEM i g§ i B jgj IP i 1 ■t De aankomst op Schiphol van Z. Em. Kardinaal Tien. Namens den Bisschop van Haarlem was de Deken van Amsterdam, de hoogeerw. heer G. P. v. d. Burg (links), aanwezig. Rechts de Chineesche ambassadeur, Tung Ling. De arbeid in de bewaringskampen Speciale textielpunten worden ongeldig Eervol ontslag prof. Kors Karakter der opleiding (Vervolg van pagina 1) Bevrijdingszegels Ter gelegenheid van de plech tige opening van het Tribunaal te Dordrecht heelt de president, oud-minister mr. J. A. W. Bur ger, een uitvoerige rede gehou den, waarin hi} een schets gat van de Tribunaalrechtspraak zoo als ht) die zag en in menig op zicht critiek oefende op den toe stand van rechteloosheid, waar in volgens hem de velen ver- keeren, die thans van ',un vrijheid beroofd verblijven bin nen de kampen zonder een rede lijk uitzicht op een spoedige af doening' van juin zaak. Anders dan bij 't strafrecht speelt bij de Tribunaalrechtspraak het ele ment van de gezindheid waaruit de gelaakte handelingen voortvloeien een beslissende rol, zoo vervolgde mr Burger. De dadd is niet zonder meer beslissend, maar de vraag of en in hoeverre de dader geacht moet wor den „des-bewust" het Nederlandsclie volk te hebben benadeeld. Weliswaar ei^cht de rechtszekerheid de vaststel ling der daden, maar dit op zich aelf alleen is niet voldoende; het gaat niet om het vinden van begane fouten, maar om het vinden van hen die fout waren. Deze opvatting, nidus spr., is geen constateering zon der meer, maar de constateering van een wettelijke situatie, zooals die Werd en wordt nagestreefd, zoowel door de Londensche re,geering, als door de regeering SChermerhorn Drees. Het laatste meende spr. te mo gen afleiden uit het feit, dat hij tot president van het Tribunaal was be noemd, nadat hij nogmaals uitdruk kelijk van zijn inzichten ten dez» had blijk gegeven. Met betrekking ZONDAG 17 MAART 2de Zondag van de Vasten. 2. H. Gertrudis. 3. H. Patricius. Credo. Praef. v. d. Vas ten. MAANDAG. H. Cyrillus van Jeru salem. 2. (Amsterdam oct. v. h. Mira- kelfeest, 3.) van den dag. Credo. Praef. v. d. Vasten. (Amsterd. Praef. van Kerstmis). Laatste Evang. v. d. dag. Of Mis v. d. dag. 2. H. Cyrillus. (Amsterd. 3 oct. v. h. Mirakelfeest). Praef. v. d. Vasten. DINSDAG. H. Jo seph. 2. van den dag. Credo. Praef. v. d. H. Joseph. Laatste Evang. v. d. dag. WOENSDAG. Utrecht, Haarlem. H. Wulfrannus. 2. v. d. dag. Praef v. d, Vasten. Laatste Ev. v. d. dag Of Mis v. d. dag. 2. H. Wulfrannus. Pref. v. d. Vasten. Den Bosch, Breda. Van den dag. 2 A cunctis. 3 Voor levenden en dooden. Praef. v. d. Vasten. Roer mond. H.H. Landoaldus en Gez. 2 v. d. dag. 3 A cunctis. 4 voor den Bis schop. Praef. v. d. Vasten. Laatste Ev. v. d. dag. Of Mis van den dag. 2 H.H. Landoaldus en Gez. 3 A cunc tis 4. v. d. Bisschop. Praef. v. d. Vas ten. Amsterdam. Octaafdag v. h. Mi- mkelfeest. 2 H. Wulfrannus. 3 v. d dag. Credo. Praef. van Kerstmis. Laat ste Evang. v. d. dag. Of Mis v. d. dag. 2 Octaafdag. 3 H. Wulfrannus. Praef. V. d. Vasten. DONDERDAG H. Bene- dictus. 2 v. d. dag. Praef. v. d. Vasten. Laatste Evang. v. d. dag. Of Mis v. d. dag. 2 H. Benedietus. Praef. v. d. Vas ten. VRIJDAG. Mis v. d. dag. 2 A cunctis. 3 Voor levenden en dooden. Praef. v. d. Vasten. ZATERDAG. Mis v. d. dag enz. als Vrijdag. ZONDAG 24 MAART 3de Zondag v. d. Vasten. 2. H. Gabriël. Credo. Praef. v.d. Vasten. Laatste Evang. v. d. H. Gabriël. LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den driezet nr. 724 van Sam Loyd, 1876. 1. bxa8 Paard! Kxg2; 2. Fb6! K.onv.; 3. aSDolE mat. Minor promotie. Volgens Weenink („Het Schaakprobleem") heeft Loyd den hu mor In de problematiek gebracht. Inderdaad! Deze Amerikaan was als schaakcomponist een hervormer van groot formaat, wlen wij tal van nieuwe ideeën en thema's te danken hebben. Hij werd veel nagevolgd, doch is niet geëvenaard. Van de foutieve oplossingen be spreken wil alleen die, waarin de weerlegging voor velen niet voor de hand, ligt. 1. b8 (D), Re4; 2. a8 (D), Rxa8. 1. b8 (T). Kxg2; 2. Tf8, Rxa7. I. Pf4, Rxb; 2. Ph3, Kg2. Probleem nr. 727 tot de vraag waarom het Londensche Tribunaal-besluit, waarvan art. I zoozeer zijn inzichten weergeeft, wél door den heer Gerbrandy werd mede-onderteekend, niettegenstaande hll een, zooals later Is gebleken ven de meerderheid van den Ministerraad afwijkende opvatting voorstond, en •daarentegen niet door spr., moet de oorzaak hiervan worden gezocht in het feit, dat belangrijke Kon. Besluiten in Londen bij voorkeur door alle ministers werden onder teekend, ook door hen, die bezwaren hadden. Dat spr. de mede-onderteeke- nlng naliet, had niet zijn oor zaak in het bovengenoemde art. I noch in den ai te centralisti- schen en onpractischen opbouw, die zich zoozeer in de vertraging van de uitvoering van het Tri- bunaalbesluit heeft gewroken, maar in art. 37. Krachtens dit art. n.l., heeft de uitvoerende macht de bevoegdheid om den- gene wiens invrijheidstelling door het Tribunaal is gelast, niette min gevangen te houden. De rechter beveelt Invrijheidstelling, de administratie houdt gevangen. Deze regeling nu, aldus spr., Is dictatoriaal en onvereeenlgbaar met de rechtsstaatgedachte. Volgens spr. is het verzet daartegen in kringen van rechtsgeleerden dan ook zóó algemeen geweest, dat de minister van Justitie ,dit voorschrift in feite buiten werking heeft gesteld. Vervolgens terugkomende op de Tribunaal-rechtspraak was mr. Bur ger van meening, dat niet de strikt innerlijke gezindheid van den te be rechten persoon ter beoordeeling staat, maar wel de gezindheid zooals die zich openbaart uit de daden. Wij mogen uit reactie tegenover het ge leden leed niet vervallen In de fou ten der Nat.-Socialisten, en geeste lijke vrijheid gaan uitsluiten; dat zou toch een overwinning van uen nazi geest beteekenen. Sleénts recht, ook warlrieer het streng en hard is, worde betracht met inachtneming van alle waarborgen. Dat slechts rechtvaardigheid worde gediend, zulks met uitbanning van alle ele menten van wraak. Hoezeer ook nu nog de nood zaak van noodweer tegen den geest van de Nazi-terreur vdïir- handen Is, moge volgens spr, blijken uit de rechteloosheid, die nóg steeds in ongekende mate onder ons heerscht. Duizenden, zoo zeide hij, zijn van hun vrij heid beroofd zonder de mogelijk heid van eenig beroep op een rechter. Duizenden worden door den Nederlandschen staat be handeld alsof de Nazi-staat den oorlog gewonnen had en niet de vrijheid. Het Is waarlijk niet al léén op dit terrein, aldus mr. Burger, dat recht nog ver te zoe ken is. Het wegnemen van dezen kanker van rechteloosheid in ons staatsbe stel is mede de taak van het Tribu naal. De rechter beslist uiteindelijk over vrijheidbeneming, niet de ad ministratie. Mr. Burger sprak de hoop uit, dat niettemin voor de Tribunaal leden uitsluitend eigen rechtsovertui ging binnen 't kader der wet zal gel den, zooals goeden rechters betaamt. Maar het zal onvermijdelijk zijn, al dus spreker, te blijven streven naar een toestand, dat niemand gevangen zij dan na een rechterlijk oordeel, bij voorkeur dat van eigen Tribunaal. De Belgische prins-regent heeft het verslag van de B'elglsch-Neder- landsche Gpellingscommissie thans be krachtigd. Het zal in de Staten-Ge- ceraal behandeld worden voor het voor Nederland geldig wordt ver klaard. Het volgt de spelliixg'-Marchant, slechts mag de naamvalsuitgang ,,-n" bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden of daar mede gelijkstaande woorden behalve in staande uitdrukkingen worden weggelaten. Er gelden de volgende overgangs bepalingen: 1. Voor de schrijfwijze van de Nederlandsche aardrijkskundige na men zal een officieele spelling' wor den vastgesteld. Namen van straten. pleinen, lanen e.d. worden niet als aardrijks kundige namen behandeld. Voor beelden: Hoogeveense, Naamse vest. Grote markt, Roosendaalse. Namen van landen, zeeën, ri vieren, steden enz. bulten Nederland en België, waarvoor het Neder- In de Staatscourant Is opgeno men een beschikking van den mi nister van Justitie d.d. 28 Februari 1946 betreffende de bewaringskam pen. Daarin wordt o.m. bepaald, dat de bewaarden verplicht zijn arbeid te verrichten ten behoeve van de gemeenschap, bij voorkeur ten be hoeve van het Rijk of van andere publiekrechtelijke lichamen. Voor arbeid ten, behoeve van anderen is de toestemming noodig van den directeur-generaal voor de Bijzon dere Rechtspleging. De arbeid moet zooveel mogelijk in overeenstemming zijn met ieders op leiding, aanleg en persoonlijkheid. Voorts zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden met den arbeid, waardoor de bewaarde na zijn invrij heidstelling in zijn levensonderhoud zal moeten voorzien. landsch een eigen vorm heeft, als mede hun samenstellingen en aflei dingen, schrijft men als blijkt uit deze voorbeelden: Wenen, Duitsland, Parijse mode. 2. Ten aanzien van het voornaam woordelijk gebruik en 't gebruik van tweede-naamvalsvormen als „der", dezer", „zijner" enz. zullen aanwij zingen worden gegeven in een samen te stellen volledige woordenlijst. Tot dat deze van kracht wordt, richte men zich naar de woordenlijst van de Vries en te Winkel. 3. De schrijfwijze van de bastaard woorden, alsmede die van de z.g. tusschenklanken in samenstellingen zal nader worden geregeld In de vol ledige woordenlijst. Totdat deze van kracht wordt, geldt de schrijfwijze van de woorden lijst van de Vries en te Winkel. In verband met het in gebruik nemen van nieuwe textielkaarten, waarop na 30 April 1946 meer arti kelen dan tot dusverre kunnen wor den gekocht, zullen de door de distributiediensten uitgereikte- spe ciale punten voor aankoop van textielgoederen per 1 Mei a.s. hun geldigheid verliezen. Men wordt aangeraden de speciale punten dus vóór 1 Mei a.s. te besteden, aan gezien geen gelegenheid zal be staan tot omwisseling. De punten van de thans in ge bruik zijnde textielkaart V.A. 510, alsmede de sokken/kousenbon A blijven ook na 1 Mei a.s. geldig. In dit verband wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat losse bonnen en punten van textielkaar ten niet geldig zijn. Aan prof. dr. J. Kors O.P., Is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de R.K. Universiteit, waaraan hü 23 jaar was verbonden. Hij doceer de moraaltheorie, mystiek en alge- meene sociologie. d Wit geeft mat ln twee zetten Oplossingen binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. Plannen voor de oprichting van een „Instituut voor Sociaal-Econo mische Vorming", bedoeld als op- leidings- en vormingsscbool voo toekomstige leiders der Katholieke Vakbeweging, zijn in een zoo ver gevorderd stadium, dat dr. A. A. Olierook, rector van het St. Elisa- bethsgestieht te Amsterdam, die als rector van dit Instituut is aange zocht, in September a.s. met den eersten cursus hoopt te beginnen. Het instituut zal gevestigd worden in het centrum des lands. De uitvoering van dit plan betee- kent de verwezenlijking van een wensch, die reeds jaren vóór den oor log ln de kringen van het R.K. Werk liedenverbond werd gekoesterd. De oorlog heeft de rijen van de leiders der R.K. Arbeidersbeweging aanmer kelijk gedund, en het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd door velen, die dezen tijd doorstaan heb ben, dreigt ze nog meer te dunnen. Aanvulling uit de kringen der katho lieke academici zou mogelijk zijn, doch men geeft er de voorkeur aan, de leiders der Arbeidersbeweging uit die beweging zelf te laten voortko men. Het Instituut zal daarom ook worden opgezet als een instelling van het R.K.W.V., hoewel in beginsel de toelating van anderen dan toekom stige arbeiders-leiders gedacht wordt aan jonge menschen uit de Midden stands-, Boeren- en Werkgeversorga nisaties mogelijk zal zijn. De re- cruteering der leerlingen zal aldus geschieden, dat het R.K.W.V., de Diocesane Bonden, Vakbonden en in stellingen der beweging recht hebben leerlingen naar bet Instituut te zen den, terwijl dit het recht zal hebben de voorgestelde candidaten op hun verstandelijke capaciteiten te testen; omgekeerd kan het Instituut zelf leer lingen uit het ontwikkeiingswerg kie zen, die door de beweging op hun karaktereigenschappen beoordeeld zul len worden. Aldus wordt de aandacht terstond gericht-op het doel van het Instituut: jongen menschen een verstandelijke en karakterscholing te geven, die hen voor êen leidende functie in de ka tholieke arbeidersbeweging geschikt maakt. Gedacht wordt aan een begin met vijftien leerlingen, die een voorschot zullen krijgen om hun onkosten te bestrijden, terwijl de noodlge hoe ken gratis verstrekt worden. De leer lingen worden niet verplicht na hun studie een functie hij het R.K.W.V. te aanvaarden, noch neemt het R.K.W.V. eenige verplichting in dien zin op zich; doch practisch zullen allen, die den geheelen cursus door- loopen hebben, wel in voor de arbei dersbeweging belangrijke functies terecht komen. Overeenkomstig de nieuwere opvat tingen over het ondrwijs en het doel van het Instituut, zal de opleiding er niet zoozeer op gericht zijn den leerlingen zooveel mogelijk theo retische en feitenkennis bij te bren gen, dan wel hen te vormen tot zelf standige werkers. Er zal niet te veel les gegeven worden, maar het zwaar tepunt zal komen te liggen bij op drachten. die de cursisten van de leeraren krijgen, en die na volbren ging gecontroleerd en besproken zul len worden. De geheele cursus zal drie jaar duren, waarvan, de eerste twee do eigenlijke scüool-opleiding zullen bevatten. In dien tijd zal de opleiding drie groepen vakken omvatten: l.Wijs- geerig-godsdienstige vorming (ont wikkeling der persoonlijkheid, logica, ethiek en zielkunde; bestudeering der sociale Encyclieken; Maatschap pij- en Staatsleer); 2. Economisch - jiiridische vorming (economie, so ciale geografie, burgerlijk recht, ar beidsrecht, staats, en administratief recht)3. sociale en cultureele vor ming (geschiedenis en praktijk der arbeidersbeweging; sociale ethiek; gezondheidsleer; Ned. taal; geschiede nis speciaal cultuurgeschiedenis). In het derde jaar zullen de leer lingen practisch werk moeten ver richten in de arbeidersbeweging, dat op een drietal bijeenkomsten op het Instituut zal worden gecontroleerd. Dit practisch werk telt uiteraard mee bij de beoordeeling aan het eind van den cursus, waarbij den cursisten een diploma zal worden uitgereikt. Daar de leerlingen in het algemeen volwassen zullen zijn, zullen zij extern wonen..Het Instituut zal uiter aard nauw verhand houden met de Ontwikkelingscentrale, waaruit im mers de meeste leerlingen gerecru- teerd zullen worden. Het bestuur van het Instituut zal worden samengesteld uit drie be stuursleden van het R.K.W.V. en drie anderen. Het bestuur benoemt den Rector (zooals gemeld, heeft dr. A. A. Olierook die functie willen aanvaar den), de leeraren op voordracht van den Rector, en houdt toezicht op de vorming en het onderwijs. De exploitatie van deze instelling zal tienduizenden guldens kosten, die het R.K.W.V zal moeten verstrekken; het groote belang van het Instituut, waarover geen twijfel bestaat, zal dit offer evenwel ten volle rechtvaar digen. Willen de extremisten dan beslist .geweld? Het heeft er allen schijn van: het Hoofdkwartier van het In donesische leger heeft alle verloten van officieren en soldaten ingetrok ken en zij moeten onmiddellijk naar hun garnizoenen terugkeeren. Wij weten, welk een rol de jeugd onder de extremisten speelt. Ziehier lioe Sjahrir ln zijn brochure „Onze Strijd" haar beoordeelt: „Op het moment, waarop de vrije Indonesische staat werd gesticht, was de leiding bijna geheel in handen van gewezen helpers en ambtenaren van Japan. Dit vermde een beletsel om onze maatschappij te zuiveren van de Japansche ziekte, die voor onze jeugd een levensgevaar beteekende. De poli tieke opvoeding, die tijdens de Nederlandschs overheerschine al zoozeer bemoeilijkt werd, ontbrak geheel en al tijdens de Japansche bezetting: de jeugd werd uitslui tend opgevoed om bevelen te ont vangen, te buigen en te verafgo den, zooals de Japanner buigt voor zijn keizer en deaen verafgoodt. In overeenstemming daarmee werct onze jeugd alleen geleerd om den leider blindelings te gehoorzamen en te verafgoden. Zij werd niet opgevoed tot het dragen van eigen verantwoordelijkheid en zij was niet bekwaam, daarnaar te han delen." Het zou verkeerd zijn te meenen, dat de geheele Indonesische bevolking achter de beweging van Soekarno staat. Dit is zeker niet het geval. Uit hetgeen de gerepatrieerden over' den toestand in Indonesië mededeelen, valt duide lijk op te maken, dat het slechts een betrekkelijk kleine groep is. die Soekarno tot zijn aanhangers mag rekenen. Vele extremisten beschikken echter over wapens en terroriseeren zoo de angstige bevolking, die naar rust, werk en voedsel verlangt. Zoo lang deze groepen den boventoon voeren, komt er van eenig zelfbe stuur niets terecht en geven zij zelf blijk er niet rijp voor te zijn. Dat de toestand in Indonesië echter niet beoordeeld mag worden naar Java alleen, blijkt wel uit de vriendelijke ontvangst van de Nederlandsche troepen in de buitengewesten, waar de bevolking aan Nederland zeer ge hecht is. Sjahrir, JSoekarno en de zijnen spelen dus hoog spel. Willen zij de breuk tusschen Nederland en Indo nesië niet herstellen, blijven zij eindeloos traineeren bij de onder handelingen en gaan de extremisten door met hun lafhartige overvallen dan is het niet de schuld van Ne derland, dat heel de wereld tot de conclusie zal komen, dat Indonesië niet rijp is om, naar de woorden van H. M. de Koningin „op zichzelf de eigen inwendige aangelegenheden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht te behartigen." Het is daarom goed, dat de commissie-Van Poll, welke vandaag naar Indië is vertrokken, zelf de situatie, die van hier uit nog zoo duister lijkt, van nabij bestudeert om de acties en reacties van beide partijen naar Juiste waardp te schatten. Misschien dat de toestand daar beschenen door een stralende tropen zon, er milder uitziet dan hier in het nevelige Holland. Einde Maart zal het melkrant- soen voor kinderen boven 4 jaar worden verhoogd van 3 tot 3% liter en voor de leeftijdsgroepen boven 20 jaar van 1 y2 tot 2 liter per week. Hiermede is het peil van November 1945 weer bereikt. De in Engeland herdrukte serie z.g. bevrijdingszegels zal, aangevuld met een zestal waarden, met ingang van 1 April in beperkte mate op de postkantoren verkrijgbaar worden ge steld. De krantenberichten hebben het ons in geuren en kleuren verteld, Hoe in geheel Engeland de huis vrouwen ontevreden zijn, om dat de levensmiddelenrantsoenen minder zouden worden. De Nederlandsche huisvrouwen hebben echter nog grootere zor gen gekend en zij hebben het ook nu nog niet gemakkelijk. Zelfs de Gruyter kan nog steeds niet alles leveren. Toch is het een genot, dat er alweer meer te koop is. Ziet de huisvrouw de aantrekkelijke etalages van de Gruyter, dan denkt ze; „Wat een vooruitgang, vergeleken bij ver leden jaar". Haar inkoopen doet ze dan ook in die goed verzorgde winkels, waar ze niet alleen betere waar, maar bovendien 10 korting krijgt. Voor tien gulden aan cassabons, één gulden contant terug. Zóó verlicht de Gruyter de zorg van de Neder landsche huisvrouwen en helpt haar sparen, (Ingez. med.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3