Besprekingen verloopen bevredigend Iran Russische druk op Geïnterneerden worden naar Midden-Java overgebracht Succesvolle toumée van Concertgebouw-orkest Tienduizenden volgen den alouden beêweg HERM. GOERING over nazi-nullen Het weer doen Nu eerst Scandinavië dan Zwitserland Vastenboodschap van Z.H. den Paus Oekraïnsche Kerk los van Rome groenten vrij „Aangeraden" geen beroep te op den Veiligheidsraad 69ste JAARGANG No. 23497 o MAANDAG 18 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week GEEN ONGEREGELDHEDEN OP DE „PIET HEIN" Prof. De Savornin Lohman overleden Zacht voorjaarsweer Voorloopig is er zacht voor jaarsweer te verwachten. Sinds Zaterdag ontwikkelde zich hoven de Noordzee een gebied van hoogen lucht druk. Thans trekt dit gebied langzaam in de richting van Centraal Europa en veroor zaakt z.g. Zuid-West-circula- tie, welke zacht weer met af en toe regen tengevolge heeft. De koude is in ieder geval Koningin dankt Curagao Goering in de getuigenbank, tefwijl hij glimlachend met een van zijn rechters spreekt. Op 15 Maart moest Goering getui gen over de invasie in België en Nederland. Zelfs als hij deze netelige kwestie tracht goed te- praten, probeert hij zich het air van den minzame en den groot hartige te geven. Misschien be seft hij nog nietdat het Derde Rijk niet grooter is dan het beklaagdenbankje Begijnhof middelpunt der devotie In het voorjaar: „Ridderkruisdrager" Mooyman in arrest Oorlogsmisdadiger in ons land gearresteerd De„Oranje"teSouthampton Prinses naar Zwitserland Ysermonument vernield NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Over de tweede bespreking tus schen dr. Van Mook en Sjahrir is te Batavia het volgende commu niqué uitgegeven: „Op den 16en Maart om 15.30 uur heeft ten huize van den Britschen gezant wederom een ontmoeting plaats gehad tus- schen de Nederlandsche en de Indonesische delegatie. Over de te volgen procedure is over eenstemming bereikt. Er zijn sub-commissies gevormd om de bijzonderheden te behande len. Zoodra de sub-commissies verslag uitgebracht hebben, zal de conferentie worden voortgezet". Nadere berichiben melden nog het volgende: De eerste bespreking heeft Woensdag plaats gehad. Aan het einde van de bespreking, welke twee uur duurde, zei de een offi- cteele woordvoerder: „Ik geloof, dat er een werkelijke voortgang gemaakt is". Op een vraag of dr. Van Mock op de voorstellen van Sjahrir antwoord uit Den Haag ontvangen had, antwoordde de woordvoerder: „Dr. Van Mook heeft volmacht tot onderhande len". De volgende ontmoeting tus- schen Sjahrir en dr. Van Mook zal, naar men verwacht, begin de ze week worden gehouden, nadat de sub-oommissies verslag hebben uitgebracht. De besprekingen zijn gevoerd in drie talen en wel in het Engelsch, Nederlandsch en Ma- leisch. Zoowel Engelsche als Nederland sche kringen zijn, volgens UP., hoopvol gestemd ten aanzien van een bevredigend verloop van de onderhandelingen op Java. Men waarschuwde echter tegen een tè groot optimisme en verwachtingen van een spoedige oplossing van het probleem. Het feit, dat de onder handelingen begonnen zijn, on danks de spanning die volgde op de landing van Nederlandsche troepen, acht men op zich zelf een veelbelovend teeken. „Het succes van de zending van Sir Clark Kerr op Java, welke in de eerste plaats er op gericht is geweest, de Nederlan ders en de Indonesiërs aan de conferentietafel samen te bren gen, beteekent een nieuwen triomf voor dezen uitnemenden diplomaat", aldus „The Ob server". Volgens een bericht van den onder geallieerde controle staanden radio zender te Batavia heeft de TRI (het leger der Indonesische republiek) besloten een groot aantal Intemee- liugsbampen In <le binnenlanden van Java op te heffen en alle geïnter neerden In eenlge daartoe bestemde gebieden in Midden-Java saiïten te brengen. Zondagmiddag overleed te Utrecht in den ouderdom van 62 jaar prof. Jhr. mr. dr. B. C. de Savornin Loh man. Prof. Lohman werd 13 Juli 1883 ln Groningen geboren. Hjj studeerde te Utrecht rechtswetenschappen en promoveerde in 1910. Daarna vestigde hij zich in Den Haag als advocaat en S',, medewerker van het dagblad De Nederlander. In 1922 werd hij be noemd tot hoogleeraar te Utrecht om te doceeren in het Nederlandsche staatsrecht, het administratief recht én de wijsbegeerte van het Recht. Van 1918-—'27 was hij rechter- plaatsvervanger te Utrecht, van 1921 —-'27 lid van den Onderwijsraad, in 1929 werd hij gekozen in de lcger- commissie en als niet-militalr lid van den Raad van Defensie. Sinds 1926 maakte hij deel uit van de Eerste Kamer-fractie der C.H. partij. Hij was lid van de commissie van Poll, die eenlge dagen geleden naar Indië was vertrokken, pe be- trafenls geschiedt Donderdagmiddag uur op Dennearust te Bllthoven. Sjahrir heeft een lang memoran dum tot luit.-gen. Stopford gericht. Hierin worden klachten ever het ge drag der Nederlandsche troepen naar voren gebracht en 'n aantal gevallen aangehaald, waarin zij tuchteloos zouden hebben gehandeld. De voorlichtingsdienst van de Ned. Marine geeft een dementi van het bericht van United Press als zouden zich aan boord van H.M. torpedojager „Piet Hein" ongeregeldheden hebben voorge daan. Dit bericht is onwaar en zonder eenigen grond. Volgens het Indonesische nieuws agentschap „Antara" zou het hoofd kwartier van het Indonesische repu- blikelns'che leger, orders hebben uit gegeven voor de onmiddellijke in- terneering van alje Nederlandsche mannelijke en vrouwelijke onderda nen, ongeacht den leeftijd. Volgens den diplomatieker, cor-, respondent van de New York Ti mes zou de Sovjet-Unie Iran hebben aangeradengeen be roep te doen op den Veilig heidsraad wegens de „aanwezig heid en de activiteit van het roode leger in Noord-Iran". Of- ficieele rapporten die het Ame- rikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken zouden heb ben bereikt, deelen mede dat de Russische regeering een derge- lijken stap zou beschouwen als „onvriendelijke daad". Naar het A. P. P. meldt, heeft de Iraansche minister, van oorlog Zater dagavond voor radio Teheran de Lon- densche berichten tegengesproken, volgens, welke hij verklaard zou heb ben, dat de Perzische kwestie aan de Ver. Volken zou worden voorgelegd. Gisteren heeft hij eveneens ontkend, dat hij gezegd zou hebben, dat „het Perzische leger tot den laatsten man zou vechten". In Teheran zijn geen nieuwe mi litaire voorzorgsmaatregelen genomen aldus U. P. Het publiek gelooft dat, indien de Russen zouden aanvallen, tegenstand nutteloos is. Er bestaat echter geen neiging tot toegeven en pro-Russi sche kringen verliezen eiken dag vele aanhangers. Algemeen wordt de wensch geuit te streven naar Anglo- Amerikaansche sympathie voor de Iraansche situatie. De Brltsche regeering heeft nog De nazi-leiders, die zich enkele Jaren geleden in hun redevoeringen als oorlogsboemannen deden ken nen. trachtten Zaterdag als schapen achter Hermann Göring bescherming te zoeken. Het was een zitting waarin de leeuwen van de konijnen werden ge scheiden. Van degenen die zichzelf als konijn wenschten gerangschikt te zien, getuigde Göring: dat Keitel Hitler's ja-knikker was, die alles teekende, maar geeh stem had in de beslissingen, die hij uit gaf: dat Rosenberg niet ln verband met de buitenlandsehe politiek werd ge raadpleegd en de kerkvervolging nooit geleld zou kunnen hebben „omdat ik hem niet had toegestaan er iets over te zeggen"; dat de economische expert Funk een nazi-nul was, die door Hitier in een malle kuur was aangesteld en ,.ln het geheel geen invloed ln het kabinet had"; dat von Papen niets uitstaande had met het aan de macht brengen der eerste' nazl-regeering. ,,Ik alleen was met het vormen van Hitler's regee ring belast": dat Seyss-Inquart eens een nauw bij Duitschland aangesloten afzon derlijk oostenrijk had voorgesteld dat te verkiezen zou zijn boven annexa tie, maar dit was „nonsens"; en tenslotte, dat Jodl, die op den duur weigerde Hitler een hand te geven, alleen daarom in het Hoofd kwartier werd gehandhaafd, omdat Hitler van nature slecht aan nieuwe gezichten kon wennen". Het proces duurt nog voort....I Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, later aan de kust tij delijk krachtige wind tiisschen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt. Geen regen van betee- kenis. Verdere stijging van tem peratuur. Zon onder 18.48. Maan 20.44 7.50. Zon op 6.47. De Staten van Curasao hebben een aan gouverneur Kasteel gerichten brief van de Koningin ontvangen, waarin H. M. Curacao dank zegt voor de gift van f 100.000 ten behoeve van de tuberculosebestrijding in Neder land. steeds geen antwoord op haar nota over de Iraansche kwestie van de Sovjetregeering ontvangen. De Sov- jetrussische commentator Alexeijf beschuldigt de Iraansche regeering van schending van het olie-verdrag van 1921. Volgens hem zijn de Stan dard Oil Company of America en de Anglo-Iranian Oil Cy. begunstigd met concessies die een bedreiging voor de olievelden van Bakoe vor men. De handelwijze van Iran pro voceert botsingen tusschen Rusland en andere groote mogendheden. In Turksche kringen gaf men uit drukking aan de opluchting en vol doening over de Amerikaansche ver zekering tot steun aan Turkije en Iran. De secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, deelde Zondag mee, dat hjj geen gevallen voor den Veiligheidsraad had te melden. Het Concertgebouworkest Is in Ne derland terug. De leden van het or kest spraken met veel waardeering over hun tournee en de hartelijke ontvangst in Engeland. Men ziet in het orkest den opvolger van de Ber- lijnsche philharmonie, die jaarlijks een concertreis door Groot-Brittan- nië maakte. De stad Manchester stel de een bezoek van het orkest zoo op prijs, dat zij verontwaardigd was over het feit, dat het orkest geen gelegenheid had er een concert te> geven. De leden van het orkest hadden nog een meevaller. Ieder is met een fiets uit Engeland thuisgekomen. De Engelschen. die ln den eersten concertmeester een vertegenwoordi ger zien van het geheele ensemble, begroetten hem steeds met applaus. Z. H. de Paus heeft ln zijn jaar- lijksche vastenboodschap, gericht tot de geestelijkheid van de stad Rome, een beroep gedaan op de priesters om hun geloovigen te onderrichten over de verplichtingen ten opzichte van de gemeenschap en tegenover de Kerk in verband met de a.s. ver kiezingen. „Nooit zal de Kerk toelaten, dat zil wordt opgesloten binnen de vier muren van het kerkgebouw," aldus de H. Vader. „De scheiding tusschen godsdienst en leven, tus schen kerk en wereld Is in strijd met de christelijke en katholieke levensopvatting." Voorts zelde de Paus, dat het uit oefenen van het kiesrecht een groote moreele verantwoordelijkheid met zich meebrengt, daar het de benoe ming betreft van hen, die de wetten van het land moeten maken en die met de heiligheid van het gezin en met de school in aanraking komen en met een rechtvaardige regeling van de sociale verhoudingen. Ten slotte zeide de Paus, dat het de plicht en het recht is van de pries ters om de geloovigen met woord en geschrift te onderrichten over alles „wat niet met de leer te vereenigen is en daarom ontoelaatbaar is voor de katholieken." Naar Reuter meldt, heeft de Ge ünieerde Kerk van de Westelijke Oekraïne, die sinds 1696 met Rome verbonden was, zich wederom van Rome los gemaakt en aangesloten bjj de Russisch-orthodoxe Kerk. Ter toelichting zij hierbij herin nerd aan de vele protesten van den H. Stoel tegen het feit, dat alle ge ünieerde West-Oekraïnsche bis schoppen sinds de inlijving van het gebied bij de Sovjet-Unie öf ver- bannep öf gearresteerd werden. Uit bronnen in het Vaticaan wordt Zondag vernomen, dat nog geen enkele officieele mededeeling met betrekking tot de berichten uit Mos kou, dat de geünieerde kerk vaji de Westelijke Oekraïne zijn 350-jarige verbinding met de Roomsch-Katho- lieke Kerk heeft verbroken en terug gekeerd is tot de Russisch-Orthodoxe kerk, is ontvangen. Kringen in Vati caanstad zijn van meening, dat het Moskousche bericht betrekking heeft op de Roetheensche katholie ken. aan wie de Paus ln zijn ency cliek van 19 Januari een beroep deed „elke moeilijkheid of vervol ging te dragen", teneinde het geloof te bewaren. Ongeveer 2 millioen katholieken in drie diocezen van de Westelijke Oekraïne, die vroeger deel uitmaak ten van Hongarije, Cechoslowaklje en Polen zouden bij deze actie be trokken zijn. De Bond van Ned. militaire oor logsslachtoffers heeft besloten 10 Mei als officieelen gedenkdag voor de in den strijd gevallen Neder landsche militairen vast te stellen. Tijdens de concerten werd rustig gerookt, de pauzes duren nooit lan ger dan tien minuten. Het optreden van het Concertge bouworkest Zaterdagavond in Den Haag droeg een officieel karakter. Namens de Nederlandsche regeering betuigde mr. J. K. van der Hagen, hoofd van de afdeeling kunstzaken van het departement van O., K. en W., zijn dank voor wat Van Beinum en zijn orkest deden voor de Neder landsche zaak. Een krans in rood, wit en blauw werd daarbij aangebo den. Betreffende de tournee in Scan dinavië wordt medegedeeld, dat 7 en 8 April te Kopenhagen en 10 en 11 April te Stockholm wordt ge concerteerd. Voor Oslo, Goethen- borg en Malmö werden eveneens uit voeringen vastgesteld. In Juli gaat het orkest naar Zwitserland. Er ls een aanbod ont vangen voor een tournee door Noord en Zuid-Amerika ln 1947. In Zwit serland zal Stokowskl met Van Bei num dlrigeerèn. De opkomst ln den tweeden nacht van den Stillen Omgang, ln hoofdzaak bestemd voor de Amsterdammers zelf, heeft de verwachtingen overtroffen. Tien duizenden zijn ook tlians weer den alouden beêweg gegaan, waaronder groote groepen van buiten, o.m. uit West-Friesland, Rotterdam, Beverwyk, Voiendan» enz. Aan het hoofd van de Haar- lemsehe groep maakte Z. H. Exc. Mgr. J. P. Htilbers den Omgang mede. In de Kalverstraat was vóór da plek, waar zes eeuwen geleden het Wonder gebeurde, op het trottoir een brandende lantaarn opgesteld; hier stond eenmaal het huls van IJsbrand Dommer en verhief zich eeuwenlang de kapel „Ter H. stede", die ill 1909 afgebroken, voor een modemagazijn meest plaats maken. Het BegijnhcB bleef tot de ochtendschemering ge ïllumineerd. om acht uur droeg Mgr. Huibers in de kapel van het Begijn hof, welke de traditie van het Mi rakel bewaart, de H. Mis' op en sprak hij de geloovigen toe. 's Middags stroomde de groote St. Willibrordus- kerk aan den Amsteldijk vol geloo vigen, die 't plechtig Lof bijwonend, gecelebreerd door den hoogcerw. heer G. van den Burg, deken der stad de luisterrijke Mirakelprocessie zagen rondtrekken, pater Gilbertus Lohuis O.F.M. hield de predikatie. In de St. Nicolaaskerk werd het Mirakellof gecelebreerd vcor de vrouwen van Amsterdam. Heel len dag bleef het Begijnhof middelpunt van een devote belangstelling der Katholieken, terwijl de versiering ook 'al van andersdenkenden aantrok. BLvatr in het voorjaar een zoo danige aanvoer van versche groenten verwacht kan worden, dat iedereen voldoende groenten zal kunnen koo- pen tegen redelijke prijzen, zal met ingang van een nog nader vast te stellen datum vrije handel en vrije prijsbeweging voor groenten worden toegestaan. Z.g. „primeurs" mogen reeds thans vrij verhandeld worden. De primeurs leenen zich door het geringe kwantum niet voor normale distributie en door het loslaten van den maximumprijs. waardoor de teler een betere belooning kan ont vangen, worden deze groenten ulN den zwarten handel gehouden. De P.O.D. te Alphen a. d. Rijn heeft zijn slag geslagen. Mén heeft n.l. de hand kunnen leg gen op Gerardus Leonardus Mooyman, drager van het rid derkruis van het IJzeren Kruis, drager van het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse, bezitter van het Nahkampf-lnsigne en van de Ostmedaille, Rottenfüh- rer der SS. een der „helden van het Oostfront". Mooyman werd destljd3 persoonlijk door Seyss-Inyuart ontvangen en gedecoreerd. De vooral ln het Oosten van ons land beruchte oorlogsmisdadiger SS-Untersturmführer Ludwig Heine- mann ls in Hamm (West-Duitsch- land) gearresteerd. Hij behoorde tot de Dienststelle van den S.D. te Arnhem, waar hij o.m. belast was met de kerkelijke zaken. Dit verhin derde hem echter niet een ware ter reur uit te oefenen, menschen te arresteeren, te mishandelen en zon der vorm van proces te laten dood schieten, zooals tn Arnhem en Gors- sel. Ook heeft hij in Vorden eeniga gevangen genomen vliegeniers dood geschoten. Vrijdagavond is het Nederland sche hospitaalschip „Oranje" ln Southampton aangekomen met 860 repatrieerenden (zieken) uit Indo nesië. 178 brancardzieken en 198 loo- pende patiënten zullen met de „Ox fordshire" naar ons land worden gebracht en Dinsdagochtend om 9 uur zal de debarkatie beginnen. De overigen zullen waarschijnlijk Woensdag met de „Sibajak" aanko men. Prinses Juliana zal deze week naar Zwitserland vertrekken, teneinde m gezelschap van Prins Bernhard nog een korten tyd volledige rust te ne men. Het te Diksmuiden opgerichte gedenkteeken voor de Vlaamsche strijders uit den oorlog 19141918 werd Zaterdagnacht tengevolge van een ontploffing. geheel vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1