De avonturen van Ling Khi Tong Pleidooi van Bevin Affiche voor jubileum feesten Zegening van den Arbeid A.D.O. technisch beter Matig spel bij D.W.S. Rumoer rond „Fidelio" Russen veriaten Bornholm Communisten tegen regeering-Spaak Opening Voorjaarsbeurs MAANDAG 18 MAART 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Prijsvraag uitgeschreven Diefstal na misleiding Kostbare vondst Volksherstel Haarlem, Actie Nijmegen-Venray Nieuws van de sportclubs Conflict beëindigd Het politiek advies Nieuwe dienstregeling B t.m. Blokker BOLLENSTREEK Slot van sociale week Vitamine D-tabletten St. Gregorius Kleine oorzaken. VELSEN Waarschuwing Brand te Santpoort IN HET KORT Grenégelden Geduld en begrip gevraagd Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Om op groote en zoo goed mo gelijke wijze bekendheid te geven aan de algemeene feestelijkhe den, die van 4 tot 10 Augustus 1946 ter herdenking van het 700- jarig feest van Haarlem gege ven worden, heeft de pers- en propagandacommissie besloten een affiche te doen ontwerpen. Zij schrijft daarvoor een prijs vraag uit waarvoor de volgende voorwaarden -gesteld zijn: Het af fiche moet als tekst vermelden: „Haarlem 700 jaar stad" en daar onder „Feestweek 4 t.m. 10 Augus tus 1946". Het zal worden uitge voerd in vierkleurendruk offset steendruk en krijgt een afmeting van 80 bij 60 c.m. De ontwerpers moeten gevestigd zijn te Haarlem of in de omgeving. De ontwerpen m eten uiterlijk 15 April in het bezit zijn van het secretariaat der commissie, Santpoorterstraat 26 te Haarlem en moeten worden inge zonden onder een motto. In een bijgevoegde gesloten enveloppe, waarop eveneens het motto dient te worden vermeld, moet de naam van den ontwerper worden opgegeven. Voor het geko zen ontwerp is een prijs vastge steld van f 400. Inlichtingen hier omtrent zijn zoo noodig te verkrij gen bij den heer A. Leffelaar, Groote Markt 14. Dezer dagen deed een inwoner van Aerdenhout bij de Bloemendaalsehe politie aangifte van diefstal, bij hem gepleegd. Zijn vrouw had des mor gens bezoek ontvangen van een per soon, die voorgaf een distributieamb tenaar te zijn. Hij had gezegd, dat de vrouw des huizes direct bij het dis tributiekantoor moest komen. Daar het haar niet gelegen kwam op dat oogenblik, ging zij naar de buren om er even op te bellen. Hiervan maakte de pseudo-ambtenaar gebruik om zijn slag te slaan en enkele nieuwe stukken waschgoed van de lijn te halen. Het droevige van het geval is, dat het hier een arbeidersgezin betrof. Bij de recherche te Haarlem is dezer dagen aangifte gedaan van de vondst van een kist, inhoudende een groot aantal gouden- en zil veren voorwerpen, levensmiddelen en drank, zeer waarschijnlijk af komstig van een Canadeesch mi litair, die op weg is naar zijn va derland. In de kist bevonden zich o.a. armbanden en zakhorloges, dasspelden, broches, een rozen krans en een groot vulpotlood, al les in goud. Verder een fototoestel, zilveren lepels, 121 Engelsehe pon den enz. Een echtpaar, dat de kist op den weg aantrof, heeft haar naar de politie gebracht. WELKE HAAELEMSCHE VROUWEN zonden die 76 naai machines? En wie doet het ze na? Alles wordt per auto gehaald, als U belt nr. 21381. Kenaupark 29-31 Zondag 31 Maart organiseert de R.K. Baarlemsche Tafeltennisver- eeniging een groot tafeltennis- boumcoi In de gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. Winfried viert dit jaar zijn tweede lustrum en staat thans voor zijn achtste groote touimooi, dat in omvang en kwaliteit alle vorige belooft te overtreffen. De race-club Excelsior organi seerde Zondag haar eersten com- patitierit. Uitslag: 1 J. Eikel (bui ten mededinging), 2 K. Neeft, 3 J. van Eykeren (buiten mied.), 4 Bcto GroeneroveM, 5 Jan Jouby. Hedenmorgen is het werk in walserij-Oost van de Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen hervat. Het grootste deel van de arbeiders heeft de houding van de bedrijfsunie van de samen werkende organisaties goedgekeurd, ook verschillende leden van de E.V.C. De uitgestelde liederenavond van Jo Vinoent in de abomnements- eerie van de Maatschappij der Toonkunst is thans vastgesteld op Dinsdag 19 Maart in de Gemeente- concertzaal, des avonds acht uur. Aan den vleugel begeleid door Theo van der Pas zal Jo Vincent liede ren ten gehoore brengen van Schu bert, Wolf, Duparc, Paap, Debussy en Wildschut. De officieele uitslag van de gis teren gehouden stemming van de Kath. Volkspartij voor de groslijst voor Tweede Kamer en Prov. Staten is nog niet bekend. Wel kan worden medegedeeld, dat het poli tiek advies vrijwel is opgevolgd. Met ingang van vandaag zullen de wagens van den N.S.-busdienst BeverwijkAlkmaar v.v. en Bever wijkZaandam v.v. voor het in- en uitstapper van reizigers tusschen Beverwijk en Uitgeest stoppen te Beverwijk op het kruispunt Hof- landerweg—Alkmaarscheweg bij café „De vriendschap" en te Heemskerk op het kruispunt Hoog- dorperwegvan Assendelftstraat. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van bon kaarten B t.m. Blokker. Zondagmiddag geschiedde in de St. Martinuskerk te Hillegom de zegening van den arbeid. De plech tigheid werd geopend met het zin gen van het „Veni Creator", waar na de geestelijke adviseur van de R.K. Arbeidersbeweging, kapelaan Verheul, een toespraak hield. Daarin constateerde hij allereerst, dat in de Sociale Week de deel nemers veel hebben kunnen leeren en thans wel zullen begrijpen, waarom de Pausen van Rome stre ven naar den opbouw van een cor poratieven staat. De zegening van den arbeid, aldus spr., is de apotheose van deze geslaagde Sociale Week, om dat de arbeid niet alleen stoffelijke maar nog meer geestelijke waar den heeft. De Kerk heeft den ar beid altijd gezegend en aanbevo len en zoowel de geschiedenis van de Kerk zelf als de geschiedenis van ons vaderland is er om dit te bewijzen, want het waren de mon niken en hun helpers, die hier niet alleen het geloof predikten, maar ook de dijken aanlegden, de' landen ontgonnen en later de kunstwer ken vervaardigden. Laten wij, aldus besloot de gees telijk adviseur, deze Sociale Week besluiten met niet alleen onze gereedschappen en werktuigen te doen zegenen, maar er hard mee werken tot eer van God en tot heil van onze ziel. Onder diepe stilte werden daar na door pastoor Kosters de werk tuigen gezegend, waarna de aan wezigen gezamenlijk „Christus vincit, Christus regnat" zongen. Daarna volgde het Magnificat; de plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van „Aan U, o Koning der eeuwen". Woensdag 20 Maart tusschen 3 en 4 uur zullen in het Nutsgebouw aam de v. d. Endelaan te Hillegom vitamine D-tabletten worden uit gereikt. Voor deze tabletten komen uitsluitend kinderen van 3 maan den tot 3 jaar oud in aanmerking, benevens a.s. moeders gedurende 3 maanden vóór de bevalling. De R.K. Gemengde Zangver- eeniging „St. Gregorius" hield in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond te Llsse een ledenver gadering onder voorzitterschap van den heer H. van der Reep. Spr. bracht in herinnering den ge slaagden avond der opvoering van Rose Marie. Het gemeentebestuur heeft f 50 subsidie geraamd op de begrooting 1946. Nadat de heer Van Opzeeland benoemd was tot eere lid van de vereeniging, volgde de bestuursverkiezing. Gekozen wer den de heeren: J. van Dijk, A. J. Wassenaar, F. Beijsens, H, van der Reep, D. Bemelman en de da mes J. Nieuwenhoven en M. van der Reep. De heer F. N. A. Beij sens werd tot voorzitter gekozen. In een woning aan de v. d. En- dedaan te Hillegom ontstond een brandje, doordat een rekje met waschgoed te dicht bij een bran dende kachel stond. Helaas zat een kindje van ongeveer 10 maan den in een kinderstoel vlaik bij het rekje; het kreeg ernstige brand wonden aan beentjes en gezicht De moeder, die zich even uit de kamer had verwijderd, slaagde er in het vuiur te blusschen. Spoedig was medische hulp aanwezig. Op neming van het kindje in een zie kenhuis werd noodzakelijk geacht. De politie van Velsen waarschuwt de ouders hun kinderen hiet bij de spoorbaan aan den Middenduinderweg te laten spelen, daar zij zich ook als de hoornen naar beneden zijn op de spoorbaan begeven. Ook nu weer heeft V.S.V. een stevige nederlaag te slikken gekre gen al zag het er in de eerste helft niet naar uit dat de score zoo hoog zou worden. De Velsenaren gaven een technisch veel beter spelend A.D.O. uitstekend partij en slechts dank zij een tweetal blunders van doelman Van Veelen wist Clavon A.D.O. met rust een 20 voor sprong te verschaffen. Na de pauze werd de score regel matig tot 06 opgevoerd, waarbij vooral Appel van zich deed spre ken door drie doelpunten. De Heer had onderwijl eveneens het Velser net doen trillen. A.D.O. vond het toen welletjes, waarvan Van On- selen profiteerde door den achter stand met twee doelpunten tot 26 in te loopen. Damme bracht den eindstand op 27. Het publiek zal maar matig ge noten hebben van het vertoonde spel. Voor de rust gaven de par tijen- elkander weinig toe. Storm vogels was soms zelfs een tikje sterker. Over het algemeen waren de aanvallers echter niet tegen de verdedigingen opgewassen. In de eerste helft werd niet gescoord. Na de hervatting kwamDWSin de meerderheid en drukte dit uit in een tweetal doelpunten van Bouterse en Dijkstra. Bij den eer sten goal liet Kraak den ingeschoten bal glippen. De aanval van de IJmuidenaren was niet opgewassen tegen het hechte stopperspil- systeem van de gastheeren. DWS won verdiend, het voorhoedepro bleem is echter nog niet opgelost. Zaterdag- en Zondagmiddag is de Santpoortsche brandweer uitge rukt voor een boschbrand aan den Middenduinderweg. De brand, die ont staan was door onvoorzichtigheid van kinderen, is met behulp van een aan tal verkenners gebluscht. Wie tegenwoordig van betrek king wil veranderen, moet eerst toestemming hebben van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Tegen verschillende personen, die deze bepaling overtraden, is thans pro cesverbaal opgemaakt. De lessen van de R.K. Gym nastiekvereniging „Nieuw Leven" te Krommenie zullen Vrijdag 22 Maart worden hervat. De geldigheidsduur van de bon nen 029, 030, 031, 529, 530 en 531 vleesch van de bonkaart L 602 is verlengd t/m 30 Maart. 130. Toen de minister het telegram van den rijken man gekregen had, stapte hij onmiddellijk in een vliegmachine en vloog naar het meertje. Hij vond wel den eikeboom, maar Ling Khi Tong en de andere mannen waren al verder op zoek naar de roovers. Gelukkig kon de minister hun voetsporen in het zand nog zien, zoodat het hem niet veel moeite kostte, hen achterna te gaan. De vijf mannen waren hem trouwens niet zoo heel ver voor. In een klein dal waren ze een tentenkamp tegengekomen, waar een geweldige prikkeldraadversperring was gemaakt. Er was een opening in, maar daar stond een bordje bij. „Roovershoofdkwartier" stond er op te lezen. „Streng verboden toegang voor onbevoegden. Art. 471 W. v. S." Nog steeds is het rumoer in en om de Amsterdamsche opera niet bedaard. Ook in de première van „Fidelio" Zondagavond in den Amsterdamschen Stadsschouwburg kwam het" tot incidenten. Op het Leidscheplein deelden jongelui pam fletten uit. Tijdens de voorstelling verliep het gedeelte voor de pauze rustig. Na de pauze riepen plotseling eenige mannen in de bovenregionen„Geen frontzorgopera in Amsterdam", waar op een vrouwenstem -antwoordde; „Smijt hem eruit", hetwelk ge schiedde. Twee mannen, hij wie zich nog Vier anderen voegden, werden door de rechercheurs uit de zaal gehaald en naar het naburige politiebureau gebracht. Intusschen had dezelfde vrouwenstem nog geroepen terwijl het licht aanflitste „Leve de Ne- derlandsche Opera." De aanwezigen klapten hierna daverend. Het zaal licht ging weer hit en de voorstel ling ls, zonder niet tot de opera be- hoorend gerucht, voortgezet en vol eindigd. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat verzoeken tot terugbetaling van aan de Nederlandsche grens in geleverde gelden (zgn. grensgelden) van personen, die vóór 2 Januari 1946 zijn teruggekeerd, uiterlijk voor 2 April a.s. bij de arbeldsbureaux moe ten zijn Ingediend. Degenen, die eerst na 2 Januari 1946 de grens zijn gepasseerd, moeten hun verzoek indienen binnen drie maanden na hun terugkeer hier te lande. Het groote aantal verzoeken tot in levering van vijandelijk papiergeld, dat bij het ministerie binnenkomt, maakt het noodzakelijk speciale voor zieningen te treffén. Zij, die reeds een dergelijk verzoek hebben inge diend, zullen nader worden ingelicht. Op 16 Maart sedert 1935 den „Tag der Wehrmacht" heeft zich in de politiekazerne te Berlijn een groote ontploffing voorgedaan. De schade in de kazerne op den Alexanderplatz te Berlijn is zeer groot. Er zijn 3 dooden en honderden gewonden. Bij het onder zoek is vastgesteld, dat een Duitsche polltie-agent een handgranaat heeft geworpen in het depot van in beslag genomen munitie. Omtrent de mo tleven is nog niets naders bekend. De B'ritsche minister van Buiten- landsche Zaken, Bevin, heeft in een te Port Talbot (Glamorganshire) ge houden rede o.m. gezegd, dat er in de wereld geen twee groottere vrien den te vinden waren dan Wisjinsky en hij- „Doch wanneer een probleem ter tafel komt, moet men voor de feiten, zooals men die ziet, opkomen en dan moet er een beslissing ge nomen worden." Hij verklaarde ver der, dat de onderling' verschillende ideologieën van Engeland, de Ver. Staten en Sovjet-Rusland mettertijd wel met elkander in het reine zou den komen, als de volkeren maar geduld hadden en er niet dogmatisch tegenover gingen -staan. Met betrekking tot Churchill's rede zeide hij: ,,De politiek, waar voor deze regeering verantwoordelijk is, is gedefiniëerd in mijn rede voor het parlement, waarin ik verklaarde in dit land te willen pleiten voor een vijftigjarig vriendschapsverdrag met Sovjet-Rusland. Ik smeek mijn vrien den, dit aanbod ni-et belachelijk te maken. Het is in ernst gedaan en ernstig gemeend en ik wil er aan vasthouden ondanks alle eventueels teleurstellingen". Bevin zal, naar TJ.P. verneemt, zich de volgende week in een radiotoe spraak tot de tweehonderdduizend man Poolsche troepen richten met de mededeeling dat hun formaties zullen worden ontbonden. Dit besluit volgt op de besprekingen, die Attiee en Bevin gehouden hebben met ge neraal Wladyslaw Anders, comman dant van de Poolsche strijdkrachten in Italië. De Russen zijn begonnen met eva cuatie van Bornholm. Sovjet-Russi sche transportschepen zijn reeds aan gekomen en men ls bezig met het Inladen van materieel en het insche pen van militairen. Het besluit, Bornholm te verlaten, wordt door de Kopenhaagsche pers als een „nationale gebeurtenis" toe gejuicht. De ontruiming zal waar schijnlijk ln de eerste week van April voltooid zijn. Ook ln Oost-Duitschland trekt het Roode Leger terug en wordt vervan gen door een kleine, goed gedicipli- neerde en uitgeruste militaire politie macht. Naar schatting is reeds 75 procent van de oorspronkelijke bezet tingstroepen vertrokken; de rest zal in de komende weken vertrekken. Het terugtrekken der troepen is vrijwel onopgemerkt geschied. De re den schijnt een politieke te zijn. Men heeft zich te Moskou gerealiseerd, dat het Sovjet-Russische prestige en haar politieken invloed ernstig geleden heb ben onder de excessen van de onge- diclplineerde soldaten en deserteurs en omdat het Roode Leger op het land geteerd heeft. Het bestuur der communistische partij heeft Zondag vergaderd en den politieken toestand uitvoerig bespro ken. In de vergadering kwam tot uiting, dat de communisten zich te gen de regeering-Spaak zullen keeren, aangezien bij de samenstelling van het nieuwe kabinet geen rekening is gehouden met de politieke conjunc tuur. Het Belgisch- blad „Le Peuple" schrijft dat er ook een kentering valt waar te nemen bij de rechter zijde. Het blad schrijft o.a.: „de voor staanders van de onthouding bij de katholieken schijnen het te moeten afleggen tegen de leden van de rech- terzijde, die de regeering Spaak voor Woensdagavond willen zien vallen. Het argument, dat het meeste ge wicht in de schaal legt bij de rech terzijde is, dat het ministerie Spaak niet over voldoende gezag beschikt om de ernstige vraagstukken, waar voor het land staat, op te lossen. Het is dus wenschelijk geen tijd meer te verspillen. Bij de rechterzijde is men nog steeds de meening toegedtaan een drieledige regeering te vormen, waar aan katholieken, socialisten en libera len zouden deelnemen. De opening van de van 211 April te houden 46ste Kon. Ned. Jaarbeurs zal, aangezien dit sedert 1939 de eer ste beurs, is welke weer in vredes tijd wordt gehouden, met eenig ce remonieel gepaard gaan. In verband hiermede zullen Dinsdag 2 *April om half elf in den Stadsschouwburg te Utrecht, in een plechtige bijeenkomst o.a. de minister-president, prof. Ir. W. Schermerhom, en de minister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, het woord voeren. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben hun tegenwoordigheid bij deze plechtigheid toegezegd. Voor diegenen onder de uit In- dië repatrieerenden, voor wie- een verblijf in Zwitserland voor herstel van gezondheid gewenscht ls, is een fonds in het leven geroepen. ROTTERDAM. Aangek. 15 Mrt BETTY v. Maassluis (led.); DRECHT- DIJK v. Schiedam (ledig), SOMBRE v. Londen (ledig). Vertr. 15 Mrt.: B'JERAK n. Hoyan- ger (kolen); GAPERN n. Stockholm (kolen)LAKEVIEW-PARK n. St. Johns (ledig); NATHANIEL MAT THEWS n. Londen (ledig); EMPIRE BUTTRESS n- Rouaan (kolen); SA MUEL GOMPERS n. N.-York (ledig); PIET HEIN n. Goole (ledig) HOUT MAN n. Londen (ledig); LINGE n. Bilbao (ledig); TEMPO n. Londen (ledig); GAASTERLAND n. Grange mouth (stukg.). DELFZIJL. Aangek. 13 Mrt.: AC TIEF (cellulose) van Gothenburg. Vertrokken 12 Mrt.; FRISO naar Runcorn (felspar). 13 Mrt.: MAR THA n. Emden (ledig); DEMOCRAAT n. stockton (ijzeraarde). VAN RUYSDAEL, 9 Mrt. te Scera- baja; AMSTELSTROOM, 12 Mrt. van iCeykjavik te Grimsby; NOESANIWI van Vancouver n. Oost-Afrika, 12 Mrt. te Kaapstad; WINSUM, 8 Mrt. v. R'dam te Huelva; DAVIT J .A, 17 Mrt. van Curagao te R'dam verw.. 10 Mrt. van A'dam te Valencia; KEILEHAVEN, 11 Mrt. van Greeton n. R'dam; VERMEER, 11 Mrt. van East-London n. Antw.; NIEUW-AM- STERDAM, 12 Mrt. van Soerabaja; BACCHUS, 10 Mrt. van Demerara n. Trinidad; HET .DER, 12 Mrt. van Pa- ranagua n. san Francisco; HERCU LES, 12 Mrt. van New-Port n. Gi braltar; BENGKALIS, 14 Mrt. van Beira te Aden; GANIMEDES, 13 Mrt. van Loanda n. Fuertl Amboln; JAN LIEVENS, van Antw. n. W.-Afrlka, 15 Mrt. te Bordeaux; MAPiA, 11 Mrt. van Cristobal te Los Angeles; SAPA- ROEA, 12 Mrt. te Panama-City; WEL TEVREDEN van Marseille n. Saigon, 11 Mrt. te Suez. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.20 Progr.-overz. 8.30 Gr. 8.45 „De Heilige van den dag. 9.15 „Pluk den dag". 9.45 Gram. 10.10 Voordracht. 10.30 Gram. 10.45 Vrouw- 11.00 Gram. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.45 Kr.- gev. 12.00 Continental Quintet. 12.30 Joan Lancé. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.20 Progr.-overzicht. 13.30 Joan Lancé. 14.00 Gram. 14.15 Alph. Graalmann, org. 15.00 Ned. Kamerkoor. 15.15 Hygiënische zorg. 15.30 „Eerherstel". 16.00 Radio-ziekenbezoek. 16.30 Lilly van Spengen. 17.00 Wouter Paap. 17.30 Jongeren. 18.00 Dinermuz. 18.15 Gram. 18.30 Dinermuziek. 18.50 's Avonds als. ik slapen ga. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Grg,m. 19.30 Nederlandsche Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.05 Meditatie. 21.05 omroepkamerork 21.30 Film. 22.00 Nieuws. 22.15 Erica Helen. 22.35 Avondgebed. 23.00 Gram. HILVERSUM II- 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Waterat. 9.45 Gram. 10.30' Vrouw 10.35 Pianorecital. ll.oo Voordracht. U.15 Solisten. 12.00 Les Bohémiens. 12.30 Plat teland. 12.40 Pierre Palla. 13.00 Nieuws. 13.15 Jetty Cantor. 14.00 Naald en schaar. 14.20 „Rondom Moskou". I4.45 „Cocktails for two". 15.00 Handen uit de mouwen. 15.15 Gram. 15.50 Orgel. 16 30 Kindertijd. 16.45 „Van 14—18". 17.00 Omroeporkest. 18.18 Nieuws. 18.30 Volksun. 19.00 en nu naar bed! 19.05 Plano. 19.30 Lezing. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Depart. 20.20 Bonte Dins dagavond. 21.30 Hoorspel. 22.00 Gram. 22.15 Buitenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdred.: Mr. L. Schlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2