Reis van Prinselijk paar naar Scandinavië 1 OPLOSSING VOOR IRAN „We hadden kans op remise" I HERMANN GOERING: EEN STORMVOGEL Dr. Pétiot Churchill naar Nederland gaaE zijn nestje bouwen BALI ZWEERT TROUW Vertolkers van onzen dank voor de hulpverleening aan Nederland staat te Parijs terecht Directie Wereldbank Het weer Internationalisatie van de Iraansche olie-reserve EERST MOETEN RUSSEN TERUGTREKKEN H.M. de Koningin bezoekt verzetstentoonstelling „In Januari 1945 was de zaak verkeken" Begin April weer zuidvruchtenbon Hoogovenconflict nog niet ten einde? 69ste JAARGANG No. 23498 DINSDAG 19 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Toestand op Java is nog gespannen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Haagschen redacteur) De reis, die Prinses Juliana en Prins Bernhard naar de Scandinavische landen zullen maken> is vastgesteld van 513 April. Er worden bezoe ken gebracht aan Kopenha gen en Stockholm en aan Ko ning Haakon van Noorwegen te Oslo. Het Prinselijk paar zal de reis met klein gevolg per vliegtuig maken. Daar het bezoek aan de beide hoofdsteden van Denemarken en Zweden beoogt den dank te vertol ken van het Nederlandsche volk, is een der hoofdpunten van 't pro gramma het uitreiken van onder scheidingen, die de Koningin ver- leenen zal aan allen, die zich tij dens de bezetting van ons land en na de capitulatie verdienstelijk hebben gemaakt voor de hulpver leening aan Nederland. Het Con certgebouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum zal verder den dank van ons land tot uiting brengen in twee gala-concerten, die in Kopenhagen en Stockholm Vanwege de Nederlandsche regee ring zullen worden aangeboden. De chef van het protocol van het Departement van Buitenlandsehe Zaken, mr. J. Visser, heeft thans bijzonderheden over de reis van het Prinselijk paar bekend gemaakt. Het vertrek Is vastgesteld Vrijdag- Ochtend 5 April half negen van Schiphol. Te Kopenhagen zuilen Prins en Prinses de gasten zijn van het Deensche Kroonprinselijk paar, ln wiens paleis op Amalienbcrg zij zullen logeeren. Dien middag' wordt ln het gebouw van het Ned. Gezant schap te Kopenhagen de Nederland sche kolonie Ontvangen. Zaterdag middag 6 April Hullen wederom in de Nederlandsche legatie de decora ties worden uitgereikt aan de onder scheiden Denen en ook aan eenigé Nederlanders in Denemarken. Dién avond bieden de Koning en de Ko ningin van Denemarken in hun pa leis een galadiner aan. Het Concertgebouworkest, dat eveneens Vrijdag in dxie vlieg tuigen, die tweemaal heen en weer vliegen, naar Kopenhagen vertrekt, zal Zondagavond 7 April in de K.B.-Hallen te Kopenhagen een gala-concert geven, waarbij het Prinselijk paar als gastheer en gastvrouw fungeert en de fepeele Deensche Koninklijke amilie aanwezig zal zijn. Het concert, waarvoor drieduizend invitaties verzanden zijn, zal door de radio worden uitgeaon- den. Alvorens Maandag 8 April, te ver trekken, zal Prinses Juliana een kin derziekenhuis te Kopenhagen bezoe ken, waarna nog een bezoek van het Prinselijk paar aan het eiland Ama- ger op het programma staat, een historische Nederlandsche nederaet- ting. in de kerk van het eiland zal dezelfde dominé, die destijds bij den doop van Prinses Juliana als genoo- digde van de Koningin tegenwoordig ls geweest, een korte plechtigheid leiden. In den middag vliegen de Prins en de Prinses naar Stockholm, waar zij Dr. Marcel Pétiot, de 49-jarige „moderne Blauwbaard", die gedu rende de Duitsche bezetting in Frankrijk niet minder dan 63 perso nen vermoordde na hen in zijn huis gelokt te hebben onder het voorwendsel, dat hij hen buiten bezet Frankrijk kon brengen, staat thans te Parijs terecht. De slacht offers, van wie er thans 26 ge ïdentificeerd zijn, waren meest wel gestelde Joden. Alvorens hen te dooden, experimenteerde dr. Pétiot met zljn slachtoffers. Het O.M. zal tijdens dit proces, waarvoor 86 ge tuigen zyn opgeroepen, met ruim 3 ton aan bewijsmateriaal voor den dag komen. Dr. Pétiot daarentegen houdt vol, dat hij de leider van een verzetsgroep geweest is, die zich tot taak had gesteld, Fransche collabo rateurs te executeeren. Men ver moedt, dat het proces eenige weken Bal duren. In de tweede helft van Februari zijn 46.200 turven in beslag genomen, waarmede enkele honderden families uit den hrandstoffennood konden jyorden geholpen. Het telexverkeer tusschen Neder land en Zwitserland is heropend; het zal echter slechts van beperkten om vang kunnen z;jn. in Slotet, het Koninklijk Paleis, zul len logeeren. Zij dineeren dien avond in den Koninklijken familiekring. Den volgenden middag, Dinsdag, bieden de Kroonprinses en de Kroon prins van Zweden een dejeuner aan, in aansluiting waarop in het Grand- Hotel decoraties zullen worden uitge reikt aan een zeer groot aantal per sonen. Dien avond biedt Koning Gustaaf een gala-diner aan. Woensdagochtend 10 April wordt een bezoek gebracht aan de Van Gogh-tentoonstelling, die in Stock holm wordt gehouden. De Prinses en de Prins lunchen daarna op Haga, bij den oudsten zoon van den Kroon prins en zijn gemalin. Des avonds wordt in de Opera, in aanwezigheid van de geheele Zweedsche Koninklijke familie, het galaconcert gegeven door het Concertgebouworkest. Donderdag 11 April bieden de Prin ses en de Prins ten huize van den Nederlandsehen gezant een lunch aan het' Zweedsche Kroonprinselijk paar aan. Dien middag ontvangen zij in het Grand-Hotel de Nederlandsche ljplonie, alsmede een aantal kinderen van nog niet uit Zweden gerepatri eerde Nederlandsche vluchtelingen. Vrijdagochtend 'vliegt het Prinselijk paar naar Oslo voor het bezoek aan Koning Haakoh. Daar de Koning en de Kroonprins van Noorwegen Zater dagsmiddags op reis moeten, eindigt dien middag het bezoek en zal het Prinselijk paar naar alle waarschijn lijkheid terstond naar Nederland te rugvliegen. Naar wij vernemen, zal Winston Churchill waarschijnlijk omstreeks half Mei gedurende korten tijd de gast zijn van H. M. de Koningin. Tijdens zijn verblijf in Nederland zal Churchill persoonlijk het hem door den senaat der Leidsche Uni versiteit aangeboden eeredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aanvaar den. Twee Nederlanders, prof. mr. G. W. J. Bruins, koninklijk commissaris dei Nederlandsche Bank, en dr. J. W Beyen zijn benoemd tot dlrecteuj van het Internationale Monetairs Fonds en de Wereldbank. Evacuatie op de Bikini-atol. De bewoners van dit vreedzame eiland in de Stil le Zuidzee gaan vnet have en goed aan boord, om plaats te maken voor de atoombom Verwachting tot Woensdag- ivond: In het binnenland plaatselijk koude nacht. Overdag matige wind tusschen Zuid en Zuid- West. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Temperatuur oploopend tot ongeveer 12 graden in liet Wes ten en tot ongeveer 14 graden in het Oosten ve/.i het land. Zon onder 18.50. Maan 21.5.3 8.05. Zon op 6.44. L.K. 25 Maart. Volgens A.F.P. is aangekondigd, dat de nieuwe ambassadeur van de Sovjet-Unie ln Iran, Sadtsjikof, te Teheran zou aankomen. Waarschijn lijk zal het overleg tusschen Iran en de Sovjet-Unie voortgezet worden en Iran geen beroep op den Veilig heidsraad doen. Gezaghebbende bronnen van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsehe Zaken be vestigen aan Un. Press, dat Rusland op de Iraansche verzoe ken om evacuatie der Russische troepen geantwoord heeft met een verzoek om Iraansche olie concessies. Te Washington wordt verklaard, dat er met de Engelschen geen be sprekingen over internationalisatie van de Iraansche olie hadden plaats gevonden; men meende echter dat dit misschien de eenige uiteindelijke oploèsingzal' zijn. Het Britsche ministerie van Bui tenlandsehe Zaken heeft verklaard, dat de internationalisatie van de Iraansche olie-reserves thans ge controleerd door een Britsch mono polie niet besproken kon worden voordat de Russische troepen uit Iran waren teruggetrokken. De Rus sische verdragsschending is de kern van de heele kwestie. De Britsche regeering heeft geen bevestiging ont vangen dat Iran van plan zou zijn de situatie voor den Veiligheidsraad te brengen. Hedenmorgen tien uur heeft H. M. de Koningin een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Weerbare Democratie'' in de Nieuwe Kerk te Amsterdam „Ik ben bereid om voor mijn geloof in Hitier en 't nationaal- socialisme te sterven," zoo zeide Goering Maandag voor het tri bunaal te Neurenberg. „Nadat ik den Führer en zijn persoonlijk heid had leèren kennen, gaf Ik hem mijn hand en ik vertelde hem, dat ik mijn lot aan het zijne wenschte te verbinden met inbegrip van mijn hoofd en dit sluit hier vandaag mijn hoofd ln." Goering zeide dat, indien Hitier uitgeschakeld zou zijn en hij Führer zou zijn geworden, hij den tegen stand tegen onvoorwaardelijke over gave zou hebben voortgezet. Goering zeide, dat het testament, dat hij in he gevangenis had gelezen, op een vergissing berustte en dat hij nooit den .Führer had bedrogen of met een geallieerden soldaat had onderhan deld. Het bedroefde Goering, dat de Führer in zijn laatste uren had kun nen gelooven, dat Goering zich te genover hem had gesteld. Aan het begin van het belang rijkste kruisverhoor van de geschie denis sprak de hoofdaanklager Jackson tot Goering: „Gij zijt mis schien de eenige levende mensch, die de doeleinden en de inrichting van de nazi-partij ten volle kan ver klaren." Goering, die de strijdbaar heid uit zijn beste nazi-dagen blijkt te hebben bewaard, antwoordde ón der doodsche stilte rustig en zelf bewust, waarbij hij op ieder woord den nadruk legde: „Daarvan ben ik mij ten volle bewust." „In Januari 1945, toen het Rus sische offensief den Oder bereikte en tegelijk het Ardennen-offensief mislukte, heb ik ingezien, dat de oorlog verloren was," zoo zeide Goe ring. „Van dat oogenblik af kon ik niet anders meer denken, dan dat vallen, maar het schelle blitz en felle lichtbundels van persfotografen en film operateurs, die de doelver- dediger van het Nederland sche elftal te verduren had. Maar hij liet zich door niets en niemand van de IJmuidensche als de Neder landsche sportwereld. Nadat de ambtenaar de gebruikelijke vragen had gesteld begonnen de came ra's van de filmoperateurs te -snorren, aan alle kan ten flitsten de blitzlampen, terwijl het ja-woord klonk. In zeer hartelijke woor den wenschte de heer Su- werink bruid en bruide gom geluk, niet alleen als eere-voorzitter van de „Stormvogels" maar tevens namens het geheele be stuur, de leden en de sup- De Nederlandsche doelverdediger is de bruidegom <i de overvolle raadzaal van het gemeentehuis te Velsen die gisteren middag veel weg had van een uitverkocht sta dion zat in een der vorste lijke zetels Piet Kraak met zijn bruidje Rie de Bruyn in het wit. Ditmaal waren het niet stormachtige aan wijs brengen zooals het een behecrschten doelman be taamt. De tribune van de raad zaal puilde bijna uit van de belangstellenden, die ook de gangen en zelfs de vestibule bevolkten. Onder hen bevonden zich de bondstrainer Kaufmann, het bestuur van „Stormvogels" en de voorzitter van den Haarlemschen Voetbalbond, de heer v. d. Aart, die als vertegenwoordiger van den Koninklijken Nederland- schen Voetbalbond was ge komen, aangezien de heer Bouillon wegens ziekte ver- hifiderd was De eere-voorzitter van „Stormvogels", die alle Stormvogelshuwelijken heeft, gesloten, de heer W. Suwe- rink memoreerde als amb tenaar van den Burgerlij ken Stand na de voorle zing van de huwelijksacten de populariteit Van den bruidegom zoowel la de porters van de voetbalver- eenlging. Met den wensch, dat de bruidegom nog vele jaren voor de „Stormvo gels" en het Nederlandsche elftal kan en wil uitko men, besloot de ambtenaar zijn toespraak. Na het in ontvangst ne men van de honderden per soonlijke geluikwenschen, verlieten bruid en bruide gom door een haag van jonge Stormvogels het stad huis om hun groote reis te beginnen. Terwijl de koets met de rijk uitgedoste pal freniers door een nauw straatje wegschommelde en bruid en bruidegom nog even een oogje wierpen door het kleine venstertje, vlo gen de jonge Stormvogels als een troep meeuwen krij- schend uiteen om vijfhon derd meter van de plaats waar een sportkameraad be gonnen was een nestje te houwen, een flink partijtje voetbal te spelen. we langzaamde nederlaag tegemoet gingen. Reeds sedert langen tijd was ik er weliswaar van overtuigd, dat een militaire overwinning niet meer bereikt zou kunnen, worden, maar ik meende, dat we kansen hadden op remise." Ook moest hij zeggen, dat hij sedert Januari 1945 wist, dat de Duitsche steden onverdedigbaar wa ren tegen luchtaanvallen en dat voortgezette aanvallen op Engeland de krijgskansen niet meer konden doen keeren. „Had ik benzine en bommenwerpers genoeg gehad. aan. had ik toen de aanvallen onvermin derd als vergelding voortgezet, on verschillig hoe de krijgskansen ston den. Het was een groot geluk, dat wij in de V-wapens nog een middel hadden om terug te slaan en ik betreur alleen, dat we er niet meer hebben gehad," aldus Goering. Do dictatuur meende hij te kunnen rechtvaardigen door te verklaren, dat de democratie Duitschland had geruïneerd. Verder ontkende hij. dat hij een oorlog beloofd had aan do S.A., want „slechts een gek zou zulke uitlatingen doen." De toestand op Java is nog gespannen. Welingelichte krin gen verklaren, volgens Reuter, dat er misschien een wapen stilstand zal komen. De onder handelingen tusschen de Ne derlandsche en de Indonesische leiders hebben voortgang. Het Indonesische nieuwsbureau „Antara" meldt, dat de „sociale revolutie" op Sumatra voortduurt, De districten in de omgeving van Medan zouden onder militair be stuur van het Indonesische leger staan. Van Noord-Sumatra wordt contra-revolutionnaire activiteit gemeld. Het huis van den republi- keinschen „gouverneur", Amir, is door extremisten aangevallen. In Pedjeng op Bali hebben 700 Indonesiërs in tegenwoor digheid van den Nederlandsch- Indiscben legercommandant, generaal Spoor, en den waar- nemenden directeur van het departement van Binnen- landsch Bestuur, dr. W. Ho ven, trouw aan het Nederland sche gezag gezworen. De stand van den voorraad Zuid vruchten in ons land maakt het mogelijk in de eerste helft van April een vijfden bon voor dit artikel aan te wijzen. Voor alle leeftijden zal 100 gram verkrijg baar zijn. Geheel ten einde lijkt het con flict bij Walserij-Oost van de Kon. Ned. Hoogovens nog niet te zijn. Een deel van de arbeiders weigerde namelijk zich voor alle werk zaamheden beschikbaar te stellen, toen zij gistermorgen de fabrieks terreinen betreden hadden. Ver schillenden hebben htm werkzaam heden dan ook niet hervat. De directie deelt naar aanleiding hier van mede, dat het nog niet zeker is, dat de productie van plaatijzer spoedig zal worden hervat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1