KABINET-SPAAK EEN EENDAGSVLIEG Iraansch protest kwam onverwacht" Verloren spel Liberalen onthielden zich van stemming Rusland vraagt uitstel van zitting Veiligheidsraad Haarlem besteedt 70 mille vcor sport en ontspanning Het weer „Dreefzicht" wordt gerestaureerd 69ste JAARGANG No. 23500 o DONDERDAG 21 MAART 1946 Bureaux Smedestraat 5. Tejefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Import Van 10.000 auto's VmrdtT Sl Wt £>3tL8& ufdvdak meer dan 10-000 auto s versleten zul len zijn. Er zijn in Nederland, slechts Eerste Skymaster voor de K.L.M. naar Amsterdam Voedselrelletjes in Hamburg Truman en Bevin niet naar Veiligheidsraad 99 JEVECHTEN TUSSCHEN KOERDEN EN PERZEN Spaak ÉÊm m ■-A Twee kanoloodsen In Amersfoort is men druk bezig met de electrificatie van het spoorwegnet AmersfoortHilversum NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Na maandenlange ophitsing der arbeiders door de communis tische E.V.C. is het deze week in de Rotterdamsche haven tot een felle uitbarsting gekomen. De havenarbeiders weigerden het schip uit Spanje, met sinaasappelen aan boord, te lossen, .want in Spanje heerscht nog steeds het Franco- regiem, dat hun niet aanstaat. Of verstandige lieden er den arbeiders nu al op wezen, dat het lossen van een sinaasappelenschip al heel weinig uitstaande had met de Spaansche regeering; dat Franco heusch niet op de vlucht zou slaan, omdat zij in Rotterdam een schip weigerden te lossen; dat onze regeering zich zeker niet door Rotterdamsche havenarbei ders zou laten voorschrijven, welke politiek zli tegenover het Spaansche regiem zal voeren; dat millioenen Nederlandsche kinderen snakken naar eenig fruit, dat ze reeds al te lang hebben moeten ontberen; dat het toch niet aanging, dat de haven arbeiders er een zelfde systeem op na gingen houden tegen ons volk als de Duitschers vijf jaar lang gedaan hadden, zy bleken voor geen reden vatbaar. Het zaad van de gifplant der sta king, overvloedig in de geesten der naïeve werkers uitgestort, had welig wortel geschoten, zoo welig, dat de leiding van de E.V.C. er zelf van ge schrokken is. Op het laatste moment adviseerde zij dan ook den arbeiders het schip voor dezen keer wèl te lossen, aangezien de goederen toch reeds door de Nederlandsche regee ring betaald waren, maar de arbei ders bleken de lessen van hun com munistische meesters goed geleerd te hebben en weigerden toe te geven. De demagogische demonstraties in de groote steden denken wij aan de betoogingen in de Markthallen te Amsterdam, waar E.V.C - N.V.V. en S.D.A.P. den hoofdtoon voerden hadden hun uitwerking niet gemist. De burgemeester van Rotterdam heeft in antwoord op de onvader landlievende houding der arbeiders een oproep tot de Rotterdamsche be volking gericht om vrijwilligers het schip te laten lossen. Spontaan bo den de inwoners zich aan en in min der dan geen tijd, veel vlugger dan de havenarbeiders het normaal ge daan zouden hebben, stonden de kisten sinaasappelen op de kade. De arbeiders misleid door E.V.C. hadden het spel verloren. Onze regeering heeft niet de diplomatieke betrekkin gen met Spanje verbroken even min trouwens als Amerika, Enge land en.... Frankrijk, en het fruit zal het Nederlandsche volk ten goe de komen, ook aan de kinderen der havenarbeiders. Voor den zooveelsten keer blijkt de E.V.C. zich volkomen vergist te hebben in de stemming van ons volk. Hoe het ook over het Spaansche regiem moge denken, sta- klngs-actie, als door de communisti sche E.V.C. ontketend, daar waar zij meent een sleutelpositie in te ne men, worden algemeen door heel ons volk verafschuwd. En dan moge de ..Waarheid'; schelden op de „haven baronnen" en bij het sinaasappe len-conflict zelfs de atoombom ter sprake brengen, „waaraan nazi-ge- leerden en ingenieurs koortsachtig in Spanje zouden werken", haar ar gumentatie wordt er alleen ridiculer door. Zij zal niet kunnen ontkennen, dat de E.V.C. de auctor Intel lectualis, de geestelijke vader, van deze staking ls geweest, ook al heeft zij op het laatste mo ment de arbeiders geadviseerd de staking niet te doen doorgaan. De lei ding van de E.V.C. heeft weer eens duidelijk getoond geen begrip te hebben van de verantwoordelijkheid, die h?t bestuur van een vakorga nisatie behoort te dragen. En de mis leide arbeiders zijn de dupe. Dezer dagen heeft België het voor stel gedaan de haven van Antwerpen voor den doorvoer van UNRRA-goe- deren voor Midden-Europa te gebrui ken. De Nederlandsche afgevaardig de, de heer Zimmerman, steunde het Voorstel. De Nederlandsche delegatie in de V.S. stelt zeer veel belang in het Voorstel, omdat wanneer Antwerpen eenig aandeel zou krijgen in den doorvoer van de tJNRRA-goederen, een dergelijke actie ook voor Rot terdam en andere plaat sen zou kunnen worden gevoerd. Heeft de E.V.C. er ook al eens aan gedacht, welk een schade zij het eigen volk toebrengt en hoe zij het Nederlandsche prestige in het bui tenland schaadt door haar stakings acties, zeker in havenplaatsen als Rotterdam en Amsterdam? Wij behoeven toch niet toe te la ten pat de wederopbouw van ons ifferemd wordt door de oppor- praktijken van een com munistische vakvereeniging? De MTS?8 transport-auto riteiten hoP^-voigens A p 1q ig46 tenminste !0.0M automobielen te Importeeren, b fvens iedere hoeveel- 38.258 particuliere autosen het meerendeel van deze wagens ls 6 jaar oud. Verwachting tot Vrijdagavond Matige Zuid-Westelijke wind. Behoudens een tijdelijke opkla ring meest half tot zwaar be wolkt. Geen neerslag van betee- kenis. Vrli zacht. Zon onder 18.53. Maan 23.02 8.01 Zosi op 6.40. L.K. 25 Maart Het eerste van de vier Douglas Sky- master-vliegtuigen die door de K.L.M. in dienst zullen worden gesteld, is Woensdag van het Laguardia vliegveld te New York naar Amsterdam ver trokken. Piloot is kapitein Koen Par- mentier. Behalve 10 employé's der maatschappij vervoerde het vliegtuig 5.000 K.G. reserve-deelen en banden voor een aantal in Amerika gebouwde vliegtuigen der K.L.M., die zich reeds in Nederland bevinden. Te Hamburg hebben de eerste voedselrelletjes sedert het verminde ren der rantsoenen plaats gevonden. In verschillende deelen der stad be stormden groepen van 20 tot 30 menschen bakkerswinkels en stalen brood. Een voedseltreln werd door een groep van 150 menschen aange vallen. Goederenwagens werden open gebroken en zakken meel gestolen. De menigte vluchtte na aankomst van een politie-afdeeling. In verband met het toenemen van diefstallen uit goederen- en kolentrelnen zijn spe ciale noodrechtbanken ingesteld. Trygve We, de secretaris-generaal van de V.V., heeft meegedeeld, dat Bevin hem op de hoogte heeft ge steld van zijn plan, de leiding van de Britsche delegatie hij de komen de bijeenkomst van den Veiligheids raad aan Sir Alexander Cadogan over te laten. Op het oogenblik komen op de agenda voor de regeling voor de procedure van den Veiligheids raad, de procedure van de militaire staf commissie en tenslotte het pro test van Iran. Volgens Lie zullen op de openings vergadering geen formeele redevoe ringen worden gehouden, al zal een boodschap van president Truman worden voorgelezen, daar Truman niet aanwezig zal zijn. H. K. H. .Prinses Juliana is Woens dagmorgen, behalve als lid ook als eere-presldente van de Ü.V.V. geïnstal leerd. Na een welsprekend pleidooi van Spaak voor het nieuwe Belgi sche kabinet en na een uiteenzet ting, dat een ministerie van Natio nale Unie in de huidige omstan digheden uit den booze zou zijn, werd tot stemming over de minis- terieele verklaring overgegaan. Van de 194 uitgebrachte stemmen waren er aanvankelijk 89 voor, 90 tegen en 15 blanco, welke afkomstig waren van de liberale partij. Kort nadat het resultaat van de stemming bekend was gemaakt, kwam de mededeeling dat de telling veranderd was en dat de Regeering evenals de oppositie 90 stemmen bereikt had. Deze wijziging was het resultaat van een klacht van een der regeeringsaanhangers dat zijn naam niet genoemd was. Intusschen verandert de gewijzigde telling de positie van de regeering niet en blijft zij uit het zadel gelicht. Verwacht wordt, dat Spaak onmid dellijk den Regent de demissie van zijn kabinet zal aanbieden. Toen Spaak inzag dat hij verslagen was, zeide hij: „Bij het vormen van deze regeerin'g heb ik de voldoening gehad drie door mij gekoesterde idealen te dienen." Zich wendende tot de socialisten wees Spaak naar zijn socialistische collega's en zeide dramatisch: „Mijn socialistisch ideaal." Vervolgens maakte hij een weidsch gebaar Aaar de geheelè Ka mer en zeide: „Mijn democratisch ideaal." Daarna nam hij zijn papie ren op, verliet de zittingzaal en zeide kort: .,Eh mijn land." Zoo werd België's 52ste regeering sinds het zich in 1831 onafhankelijk maakte van Nederland, één van de kortst levende uit zijn geschiedenis. Het A. N. P. meldt uit Brussel, dat de prins-regent Spaak in audiën tie heeft ontvangen, waarbij deze het ontslag van de regeering heeft aangeboden. De Prins-regent heeft dit ontslag aanvaard en het hoofd der regeering verzocht de loopende aaken af te handelen. Onze Brusselsche correspondent telefoneerde ons hedenochtend uit Brussel De debatten, die bijna 5 uur duur den, werden Ingezet door den voor zitter van de C.V.P., die na een uit eenzetting van het doel van zijn partij zichin groote lijnen accoord verklaarde met het programma van den heer Spaak, wiens verdienste het In Washington is medegedeeld, dat Rusland verzocht heeft de zitting van den Veiligheidsraad uit te stelllen met 16 dagen van 25 Maart tot 10 April, omdat het Iraansche protest „onverwacht" Gelijktijdig heeft Stettinius namens de Amerikaansche regeering verzocht de Iraansche kwestie boven aan de agenda te plaatsen en deze zaak met den grootsten spoed In behande ling te nemen. Het Sovjet-Russische verzoek was vervat In een brief van Gromyko, den Sovjet-vertegenwoordiger ln den Vei ligheidsraad. In kringen van de V.V. was men van meening, dat het Sovjet-verzoek om uitstel Maandag in den Veilig heidsraad ter sprake zou komen. Het is echter ook mogelijk, dat de zitting van Maandag in het geheel niet zal plaats hebben. Stettinius heeft tenslotte nog ver zocht, dat de regeeringen van Iran en Sovjet-Rusland aan den Veiligheids raad verslag zullen uitbrengen over hun tot dusver gevoerde onderhan delingen. Volgens Radio New York heeft de Iraansche niin.-president een boodschap van Stalin ontvangen, die hem door den nieuwen Sovjet-ambassadeur werd over handigd. De Iraansche Generale Staf heeft aan de ïïn. Press verklaard, dat Koerdische stammen drie Iraansche garnizoenen aanvallen en dat Iraan sche vliegtuigen zijn gezonden om de verdedigers te helpen. De garni zoenen liggen alle drie binnen veer tig mijl van de grens tusschen Iran en Irak. Een stafofficier vertelde, dat agenten meldden, dat er zich onder de aanvallers die op drieduizend man geschat worden, vreemdelingen be vinden die het dialect spreken, dat ln Azerbeidsjan wordt gesproken. De Iraansche troepen strijden wan hopig om de steden te houden. De garnizoenen worden nu reeds weken lang aangevallen; Koerden uit Irak en Iran zijn bij deze aanvallen be trokken. United Press vernam tenslotte uit Londen, dat Rusland de Koerdi sche onrust als reden zou geven voor de voortgezette aanwezigheid van het Roode Leger in Noord-Iran. is een poging gedaan te hebben de partijen dichter bjj elkaar te bren gen. De C.V.P. stond sympathiek te genover de nieuwe regeëring. zy heeft er aanvankelijk aan gedacht zich van medewerking te onthouden, maar de tijden zijn niet normaal en de pro blemen zijn te groot. Een regeering, die voortdurend naar steun moet tasten, beantwoordt niet aan de eischen van het oogenblik. Achtte de C.V.P. evenwel een- sterke meerderheidsregeerlng noodzakelijk, gevormd door de twee grootste par tijen, socialisten en katholieken, niet zoo sprak de heer Buset, die namens de socialisten sprak. De socialisten gaan in geen enkel geval met de ka tholieken mee. Zij weigeren hardnek kig iedere samenwerking. Deze re geering kon echter toch gered worden als de communisten en de liberalen de verantwoordelijkheid mede namen. De liberalen besloten evenwel zich van stemming te onthouden, ter wijl de communisten slechts voor waardelijk hun steun aan de Regee ring wenschen te geven. Er ls dus na de verwerping der Regeering geen partij die kans ziet iets te doen. De omstandigheden zijn niet bemoedi gend, want niemand weet op het oogenblik wat men moet doen en toch moet het land geregeerd wor den. De Yereenlgde Volkeren hebben be sloten het Volkenbondsgebouw te Genève in bezit te nemen. Men acht dit een gevolg van het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Bern en Moskou. In Genève wordt waarschijnlijk de Europeesche hoofd zetel der organisatie gevestigd. Na de opening van den Haarlem-' schen gemeenteraad, die gisteren middag onder voorzitterschap van burgemeester M. A. Reinalda ln vergadering bijeen kwam, las de ge meentesecretaris een schrijven voor van den wethouder van Sociale Za ken, mr. C. Sake van der Wall, die wegens zyn toetreden tot de Partij van den Arbeid zijn man daat ter beschikking van den raad stelde. Op voorstel van den burge meester besloot de raad in een vol gende vergadering in de vacature van den wethouder te voorzien. Tevens werd besloten naar aanlei ding van een motie uit den raad de benoeming van den direc teur van het G.E.B. van de agenda af te voeren. De heer Blokdijk uitte zijn sympa thie voor het voorstel, onvolwaar dige arbeidskrachten lichte werk zaamheden te laten verrichten. Hij had echter het bezwaar dat de loonen te laag waren en vroeg of er ln plaats van het uurloon te verhoogen gezins toelagen konden worden verstrekt. De wethouder van Sociale Zaken antwoordde hierop dat B. en W. aan den royalen kant zyn geweest en dat er alles gedaan ls wat maar eenigszins mogelijk was. Men kan niet hooger gaan dan f 0.55 per uur. Voor de gehuwden geldt bovendien de kinderbijslagregeling. Nadat dit voorstel was goedge keurd, kwam het uitbreidingsplan Omgeving Kleverlaan aan de beurt, De heer van Kessel-kon er zich ge heel mee vereenigen, doch wilde nog eens extra de aandacht vestigen op de belangen van de personen, die door de afbraak zijn gedupeerd. Hjj pleitte voor een bijzondere clemen tie. De wethouder van Openbare Wer- 'i ken wees erop dat ook B. en W. begaan zfjn met het lot van de ge dupeerden en dat bij alle onderhan delingen, die overigens nav niet ten einde zijn, zooveel als maar moge- ïyk is aan de wenschen van deze personen wordt tegemoet gekomen. Hierna werd het voorstel aangeno men. Voordat het voorstel tot herstel van „Dreefzicht" onder den hamer doorging gingen er nog enkele stem men in de vergadering op. De heer Bakker Schut vroeg of de opinie van de commissie ook gedeeld wordt door B. en W., terwijl de heer Hooy zich afvroeg of het met het oog op de financiën niet beter was dit gebouw door verkoop in particulier beheer te brengen. Wethouder Angenent zeide dat „Dreefzicht"' bedoeld ls als recrea tieoord ln den Hout en dat het als zoodanig door de gemeente moet worden behouden. De restauratie kan niet lang meer op zich laten wachten, daar uitstel de kosten verhoogt en het verval vergroot. De wethouder was van meening, dat het inderdaad verantwoord is in dezen tijd een bedrag van f 30.000 beschikbaar te stellen voor de restauratie van „Dreef zicht". Het voorstel tot den bouw van twee kanoloodsen lokte nog al eenig verschil van meening uit. De heer Bakker kon zich niet vereenigen met een uitgave van f41.000, voor al gezien de gemeentelijke finan ciën en de materiaalpositie. De heer Happé echter vond dat dit voorstel niet met financleele maatstaven ge meten mag worden en wees op de groote voordeelen van het voorstel, o.a. de bevordering van de volksge zondheid en de gezonde sportbeoefe ning. De wethouder van Openbare Wer ken wees den raad nog eens op het belang van den bouw der kanolood sen voor de sportbeoefenaars en zei, dat het materiaal niet voor woning bouw geschikt was. Het voorstel wercT in stemming gebracht en werd met 21 tegen 10 stemmen aangenomen. Goedgekeurd werd voorts: de vaststelling van vergoeding voor le den der stembureaux op f 6.per dag; een bedrag van f 4.980 beschik baar te stellen voor de aanschaffing van verkiezingsmaterlaal; voor de ln 1946 te organlseeren sportweek een bedrag van f 5.000 ln het waar borgfonds te storten; de vaststel ling van het uitbreidingsplan Om geving Oudeweg; onteigening van gronden l.V.b. met woningbouw; f 500.beschikbaar te stellen voor het houden van een schooltentoon- stelling en de stichting van een af zonderlijke school voor Imbecielen aan. de Friesche Varkenmarkt, wel ke geheel gescheiden zal zijn van de andere leerlingen van het Lager Onderwijs. Tot directeur van de HBS A werd benoemd dr. A. Dekker. In een van de Haarlemsche bi oscopen zijn gisteren een porte feuille, twee beurzen en een por- temionnaie ontvreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1